تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

Kaka_s

عضو جدید
سلام
من اومدم با یه مشکل پایه ای دیگه ::D
حد در بینهایت : جملات با توان بزرگتر صورت و ومخرج رو با هم میگیرریم.
حد به سمت 0 : چجوری میشه ؟:que:
راه حل حد به سمت 0 رو یادم رفته کسی از دوستان میتونه راهنمایی کنه.
برای بحث مقدار نهایی و اولیه لازم دارم
ممنون

صفرو تو اون متغیر مربوطه تو صورت و مخرج میذاری جواب با تقسیم دو تا عدد به هم بدست میاد.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز

armineca7

عضو جدید
شرمنده بازم متوجه نشدم که چرا یکی x و انیکی 2 منهای x هستش
جواب سوال 2....
اینکه هروقت تو نگاشت اسمی از مساحت اومد از این فورمول برو....چون همین یه فورموله برای مساحت.....
قسمت دوم هم اینه که بازه های انتگرال باتوجه به ضابطه تابع اینجوری میشه yبین xو2منهای x هستش که دوخطی هستن که در راستای y تغیر میکننxهم بین0و1 تغییر میکنه

mahdi_ml

عضو جدید
شرمنده بازم متوجه نشدم که چرا یکی x و انیکی 2 منهای x هستش

این سوال مربوط میشه به ریاضی عمومی اما.... برای محاسبه بازه های انتگرال دوگانه اولی باید بازهاش برحسب متغیر باشه مثلا بازه بالاy=f(x) و بازه پایین y=g(x) و انتگرال دومی بازه هاش عددی اند که حالا تو این مثال چون بازه های اتگرال داخلی برحسب yهستش (چون دیفرانسیل dy زودتر اومده) باید بازه ها برحسب yمساوی یه تابعی برحسب xباشند(حالا چرا برحسب x چون جور دیگه ای که نمیشه!!!:D)....خوب حالا باید دید yبین کدوم دو تابعی محدود شده....کلا دو تابع بیشتر اینجا نیس .....برای فهمیدن ترتیبش هم کافیه از منهای بینهایت تا مثبت بینهایت رو محور y ها حرکت کنی هرکدوم زودتر اومده بود میشه بازه کوچیکه و هر کدوم بعد اومده بود میشه بازه بزرگه.....
انشاا...که مفهومو رسونده باشم

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نگاشت رو از رو چی بخونم.کتاب مومن زاده بد توضیح داده.شما جزوه ای جیزی معرفی کنید بهم

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب هنوز من به اینجا ها نرسیدم که کمکتون کنم. حالا یه سوال. ناپیوستگی رفع نشدنی چیه؟مثلا تو مثال صفحه ی 70 آقای کریمی. چرا f(x)=2x+1توی بازه ی منفی پی تا پی که البته مرزها جز خود بازه نیستنا میشه ناپیوستگی رفع نشدنی جهش دار. چون تو خود بازه نیستش منفی پی و پی؟؟؟
یه سوال دیگه ام دارم. اینکه این بحثای تکمیلی که تو کتاب آقای کریمی هست مهمه؟ مثلا من بحث سری فوریه شو خودم امروز چیز زیادی دست گیرم نشد. ردش کردم.

armineca7

عضو جدید
خوبه حالا یکی پسیدما:) . والا من از رو مومن زاده می خونم.این کتاب شمارو هم نمیشناسم سوالاتتونم مربوط به اون میشه
خوب هنوز من به اینجا ها نرسیدم که کمکتون کنم. حالا یه سوال. ناپیوستگی رفع نشدنی چیه؟مثلا تو مثال صفحه ی 70 آقای کریمی. چرا f(x)=2x+1توی بازه ی منفی پی تا پی که البته مرزها جز خود بازه نیستنا میشه ناپیوستگی رفع نشدنی جهش دار. چون تو خود بازه نیستش منفی پی و پی؟؟؟
یه سوال دیگه ام دارم. اینکه این بحثای تکمیلی که تو کتاب آقای کریمی هست مهمه؟ مثلا من بحث سری فوریه شو خودم امروز چیز زیادی دست گیرم نشد. ردش کردم.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوبه حالا یکی پسیدما:) . والا من از رو مومن زاده می خونم.این کتاب شمارو هم نمیشناسم سوالاتتونم مربوط به اون میشه
شما ده تا بپرس اصلا. من وقتی بلد نیستم چه فرقی داره:دی شوخی میکنم. دیگه من دیدم آنلاینید گفتم بپرسم. باشه مرسی.

Kaka_s

عضو جدید
شما ده تا بپرس اصلا. من وقتی بلد نیستم چه فرقی داره:دی شوخی میکنم. دیگه من دیدم آنلاینید گفتم بپرسم. باشه مرسی.

زهرا جان مباحث تکمیلی قسمت هاییه که ازش تو کنکور به ندرت سوال میاد و بنظرم میتونی ازشون بگذری مث سری فوریه دوگانه که یه بار کامپیوتر سوال اومده یا سری فوریه مختلط و ....

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درود بر شما

سوال دومتون مربوط به تعریف هست-تفاوتی نداره
سوال اول و سومتون رو باید ببینیم تا بتونیم نظر بدیم

دلیل وقفه از گذاشتن سوال پیشروی و حل بیشتر سوالات تا مرتفع شدن اونها بود./اما همچنان به مشکل بر خوردم

به این سوال دقت کنید مربوط به پاسختون در خط اول هست./

در سری فوریه مثلثاتی تابع متناوب:

f(x)= x , 0<= X <= L

f(x)= 2L-x , L<= X <= 2L
با دوره تناوب 2L ، یعنی f(x)= a0/2 + sigma [an Cos (np/L)x +bn Sin (np/L)x . داریم؟

یا مثلا :
اگر
int [G(w) Cos (wx)dw = (1/2)Cos x ,|x|<p/2 باشد آنگاه حاصل d [ (1-w^2) G(w)] /dw کدام است؟

سوال رو میتونم حل کنم اما انتخاب L من با کتاب جور در نمیاد!

درمورد سوال اول وسوم به ترتیب :

اول:
با استفاده از تساوی پارسوال و بدست آوردن بسط نیم دامنه کسینوسی تابع f(x)= X , 0<x<2 حاصل سری

A=1/1^4
+ 1/3^4 + 1/5^4 + ...

سوم:
اگر سری فوریه تابع:
f(t)= 0 , -p<= X <= 0

f(t)= Sin t , 0<= X <= p

بصورت: f(t)= 1/p + Sin t
/2 - 2/p sigma [ Cos 2nt/ (4n^2 - 1 باشد، آنگاه حاصل سری :

(1-)
^(n+1) / (2n - 1)(2n +1 برابر است با؟

Arman-7

عضو جدید
آخرین ویرایش:

armineca7

عضو جدید

qmars10

عضو جدید
توجه کن وقتی از w1شروع به جرکت میکنی rاول کم میشه بعد دوبره یواش یواش زیاد میشه پس فقط گزینه 3 درسته

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
سلام.. مشتق گیری سرعت همگرایی ضرایب سری فوریه رو کاهش میده این جمله استاد کریمی توی کتابشون هستش پس چرا با هر بار مشتق گیری از تابع fx ی درجه ب توان مخرج یا همون nتو رابطه سرعت همگرایی اضافه میشه و سرعت همگرایی رو افزایش میده?

Sent from my HUAWEI G730-U10 using Tapatalk

qmars10

عضو جدید
وحید جان اون داره میگه سرعت همگرایی به سمت صفر کمتر مشه توجه کن به سمت صفر حالا هرچی nداخل مخرج بزرگتر باشه سرعت همگرایی بیشتر میشه (که برای حالت انتگرال مشهوده )وهمینطور برعکس که باث میشه nکوچکتر بشه سرعت همگرایی ما هم کاهش پیدا کنه

بالا