تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

Reza82N

عضو جدید

سلام معادله زیر کامله،چرا جمله دوم را برابر صفر در نظر گرفته درصورتی که طبق نکته باید از عبارت دوم y ها رو حذف میکرد درنتیجه بجای صفر میشد

نکته مورد نظر:

ارتمیس فخری

عضو جدید
سلام شما تو این سوال کافیه دو تا جز به جز بزنید،
دفعه اول برای سینوس
دفعه دوم برای کسینوس

اینم جواب

به همه توصیه میکنم اگر دستگاه آندروییدی یا ios دارید نرم افزار wolframAlpha رو نصب کنید که راه حل میده،مثل چیزی که من قرار دادم.

ممنون دوست گرامی
فقط ی سوال دیگه برام پیش اومده,این انتگرال جزو انتگرالای خاص هستش؟منظورم اینه اگه با جدول جز بجز خودمون (ی طرف مشتق و طرف دیگه انتگرالا) چرا نمیشه ب جواب رسید ممنون میشم ج بدید. :)

Reza82N

عضو جدید

خواهش میکنم/در واقع با همون روش که شما گفتین به جواب میرسیم منتها اینها از نوعی هستن که هنگام انتگرال گیری و مشتق گیری دوباره میرسیم به انتگرال اصلی پس همونجا توقف میکنیم(نکته اش همینه:رسیدیم به انتگرال اصلی=توقف)

پست ۱۳۴۹ که آقاسروش نوشتن دقیقا همون روشیه که شما میگین،ببینید انتگرال توقف رو کجا کذاشتن آقا سروش.

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون دوست گرامی
فقط ی سوال دیگه برام پیش اومده,این انتگرال جزو انتگرالای خاص هستش؟منظورم اینه اگه با جدول جز بجز خودمون (ی طرف مشتق و طرف دیگه انتگرالا) چرا نمیشه ب جواب رسید ممنون میشم ج بدید. :)

sanup2006

عضو جدید
سلام اساتید بزرگوار
من ریاضی خیلی ضعف دارم.درسته دیپلم ریاضی هم داشتم ولی کلا برق رو واسه دروس الکترونیکیش خوندم.
خلاصه من میخوام ارشد 94 شرکت کنم و ریاضی تنها درسیه که واسم سنگینه.
کتاب معادلات کریمی و ریاضی مهندسی مومن زاده رو دارم.
1: برای پایه ضعیف چکار کنم ؟
2: کلا برای ارشد و گرایش الکترونیک چه مباحثی از ریاضیات پایه نیاز هست ؟مثلا میدونم انتگرال فقط جز به جز یاد داشته باشی حله
دوستانی که به موضوع واقف! هستند راهنمایی کنند.

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام اساتید بزرگوار
من ریاضی خیلی ضعف دارم.درسته دیپلم ریاضی هم داشتم ولی کلا برق رو واسه دروس الکترونیکیش خوندم.
خلاصه من میخوام ارشد 94 شرکت کنم و ریاضی تنها درسیه که واسم سنگینه.
کتاب معادلات کریمی و ریاضی مهندسی مومن زاده رو دارم.
1: برای پایه ضعیف چکار کنم ؟
2: کلا برای ارشد و گرایش الکترونیک چه مباحثی از ریاضیات پایه نیاز هست ؟مثلا میدونم انتگرال فقط جز به جز یاد داشته باشی حله
دوستانی که به موضوع واقف! هستند راهنمایی کنند.
دوست من خلاصه بگم..ریاضی رو شما بهتره بری کلاس باور کن ارزششو داره...چون پایت هم ضعیفه وقتت تلف نمیشه...

چون واقعا کتاب اقای کریمی و مومن زاده برای ریاضی مهندسی یا سنگین هستند یا خلاصه و نکته وار (درسته یه عده میخونند و نتجیه میگیرند)ولی بهتره بری کلاس و به جاش روی وقتت سرمایه گذاری کنی و تست های بیش تری بزنی.

Paydar91

کاربر ممتاز
دوستان
سوال یک ریاضی برق 93 که مربوط به معادلات بود هر چند من کلا معادلات نخونده بودم ولی خیلی برام سخت اومد..ولی متوجه شدم مشابه این سوال توی ازمون ریاضی محض 88 که در صفحه ی 131 کتاب اقای کریمی چاپ سوم هستش اومده و این اهمیت زدن تست های سایر رشته های رو در این درس و درس ریاضی مهندسی میرسونه.

و یه سوال دیگه دارم ...دوستان وقتی جواب های یه معادله رو به ما میدند و از ما معادله ی اصلی رو میخوان یه راه این هست هی مشتق بگیریم به تعداد پارامتر ها و بعدش حذف اونا و.. یه روش هم استفاده از اون ماتریسی هست که دترمینانشو صفر قرار بدیم...این نتیجه ای که من بهش رسیدم درسته که فقط وقتی بشه جواب ها رو توی یه ماتریس 2 در 2 یا 3 در 3 نوشت اون راه بهینه هست و در غیر این صورت باید از همون روش کلاسیک بریم ؟؟

ضمنا این سوال یک ریاضی برق 93
http://up-is.ir/up93/p2/140353785224351.jpg

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
دوستان این روش جز ب جز رو من تا حالا یاد نگرفتم کلا برا انتگرال از همون دوران دانشگاه مشکل داشتم الان ک فصل یک ریاضی مهندسی رو شروع کردم کاملا مفاهیم رو متوجه میشم اما متاسفانه ب دلیل پایه ضعیف محاسباتی در حل انتگرال و فرمولعای مثلثاتی نمیتونم ب ج اخر برسم ..یکی بگه چکار کنم کلافه شدم..کمک کنید برا رفع مشکل محاسباتی چ کنم..؟؟

Sent from my Lenovo A3000-H using Tapatalk

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان این روش جز ب جز رو من تا حالا یاد نگرفتم کلا برا انتگرال از همون دوران دانشگاه مشکل داشتم الان ک فصل یک ریاضی مهندسی رو شروع کردم کاملا مفاهیم رو متوجه میشم اما متاسفانه ب دلیل پایه ضعیف محاسباتی در حل انتگرال و فرمولعای مثلثاتی نمیتونم ب ج اخر برسم ..یکی بگه چکار کنم کلافه شدم..کمک کنید برا رفع مشکل محاسباتی چ کنم..؟؟

منم تقریبا هیچی از انتگرال یادم نبود اما این روش که فک میکنم همون روش جز به جز هست رو از کتاب آقای معتقدی یاد گرفتم
2 جز رو در نظر میگیریم توی 2 تا ستون مینویسیم، از یکی مشتق و از دیگری انتگرال میگیریم، اونقدر ادامه میدیم که یا قسمتی که مشتق میگیریم صفر بشه، یا هر دوی اون ستونها به یه ضریبی از ردیف اول خودشون تبدیل بشن
بعد به شکل مثالی که در زیر گذاشتم، ستون مشتق ها رو توی انتگرالها ضرب میکنیم(ردیف اول مشتق توی ردیف دوم انتگرال، دوم توی سوم ... ) با علامتی که یکی در میون عوض میشه، اول مثبت بعد منفی و ... سپس اینها رو با هم جمع میکنیم که میشه جواب انتگرال...
البته این واسه حالتی هست که مشتق به صفر میرسه، واسه وقتی که جملات تکرار میشن یه مثال تو پست بعدی میذارم...
1A.jpg
1B.jpg

Armin-Z

کاربر ممتاز
توی اون حالت دوم که گفتم به جملات اول با ضرایب برسیم، خط آخر رو به صورت مستقیم (مشتق k ام در انتگرال k ام ) و با علامت مربوط به همون خط (بر عکس علامت خط قبلی) ضرب میکنیم و با جملات قبلی جمع میکنیم و مساوی حواب انتگرال قرار میدیم (یعنی I) ، اون قسمت مربوط به خط آخر رو به صورت ضرایب در I نشون میدیم و با حل معادله I بدست میاد
IMAG0011.jpg

Paydar91

کاربر ممتاز

دوست من نگران نباش....ما این جا هستیم تا بهم کمک کنیم.

ببین شما توی درس ریاضی مهندسی با انتگرال های زیادی مواجه میشی که نیاز هست جز به جز بزنی ولی نه به اون روشی که توی اکثر کتاب های کلاسیک دانشگاست که یکی رو یو میگرفتیم و...
از روش نردبانی استفاده می کنیم و شما با حل چند مثال اون قدر خبره میشی که کل انتگرال های سری فوریه رو میتونی بدون حتی کشیدن نردبان سریع حساب کنی

من بخش هایی از جزوه پارسه که چند سال پیش از سایت مهندس یار دانلود کرده بودم رو برات میزارم و همچنین بخش هایی از یه جزوه خوب دیگه که توش پر از مثال هست و متوجه میشی

فقط ذکر چند نکته : اولا ببین از این ستون ها اونی که مربوط به مشتق هستش خودش نکته داره که مثلا توی یه انتگرالی که نیمدونم مثلا تابع سینوس داریم و تابع چند جمله ای اولویت با این هستش که تابع چند جمله ای رو برای مشتق بگیری که چون من الان جزوشو ندارم اگه بعد ها گیر اوردم یا دوستان دارند ترتیبشو بزارند که اول مثلا چی هست که شامل توابع معروف مثل سینوس و نمایی و..

یه نکته ی دیگه هست توی این روش به سه حالت برخورد میکنیم
حالت اول:حالتی که تابع جبری رو برای مشتق گرفتی و طبیعتا بعد چند بار مشتق گیری صفر میشه و این ساده ترین حالتش هست
حالت دوم: حالتی که دقیقا انتگرال صورت مجددا تکرار میشه و باید ساده سازی کنی که توی پست 1355 مشابهشو حل کردم
حالت سوم:یه حالتی بود الان یادم نیست ولی زیاد کاربرد نداشت

اینا چون توی این جزوه ها نبود توضیحاتشو دادم.ولی مثال هاش کاملا توی جزوه هست.انشالله فهمیده باشید.

http://upcity.ir/images2/21825703012013403472.jpg
http://upcity.ir/images2/48842734874835809852.jpg
http://upcity.ir/images2/48817987193234524237.jpg
http://upcity.ir/images2/70767858995509881929.jpg
http://upcity.ir/images2/58195212897883400045.jpg

جزوه ی دوم
http://upcity.ir/images2/72752579713648616897.jpg
http://upcity.ir/images2/70567196365727320005.jpg
http://upcity.ir/images2/02252762368429895053.jpg

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

اقای پایدار و سایر دوستان ک راهنمایی کردن واقعا ممنونم خیلی راه گشا بود..قسمتهایی ک گذاشته بودین بعنوان جزوه خیلی ب درد خورد بازم تشکر..uploadfromtaptalk1403622380691.jpg
فقط ی سوال دیگه ک مربوط ب درس سیگنال هستش اما چون انتگرال بود اینجا پرسیدم.. میشه بگین این انتگرال چجوری در اومد؟ قسمتی از مساحت ی شکل موجه ک مشخصه تو عکس..

Paydar91

کاربر ممتاز
اقای پایدار و سایر دوستان ک راهنمایی کردن واقعا ممنونم خیلی راه گشا بود..قسمتهایی ک گذاشته بودین بعنوان جزوه خیلی ب درد خورد بازم تشکر..مشاهده پیوست 213446
فقط ی سوال دیگه ک مربوط ب درس سیگنال هستش اما چون انتگرال بود اینجا پرسیدم.. میشه بگین این انتگرال چجوری در اومد؟ قسمتی از مساحت ی شکل موجه ک مشخصه تو عکس..

خواهش میکنم.به به میبینم دارید سیگنالو از روی کتاب استاد گرانقدر اقای تقدسی میخونید.قطعا بهترین کار رو کردید.

ببنید شما قراره انگترال از منفی بی نهایت تا صفر رو بگیرید که همون طور که خود اقای تقدسی هم گفتند میشه مساحت مستطیل به علاوه مساحت ذوذنقه مساحت مستطیل که تابلو هستش
فقط مساحت ذونقه میشه( مجموع دو ضلع موازی ضرب در ارتفاع ) تقسیم بر 2 و بدست میاد

فقط شما باید توجه کنی چرا وقتی شکل به سمت راست شیفت پیدا میکنه توی 1/2 محور رو قطع میکنه !! بهش فکر کن.

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
قصد تبلیغ ندارم اما واقعا کتاب عالی هستش..منی ک تا حالا نمیدونستم سیگنال چیه اما الان کاملا دارم با این کتاب ب راحتی پیش میرم..نقطه قوت این کتاب قطعا نکاتی ریزی هست ک استاد تقدسی گنجوندن تو کتاب و با توجه ب همون نکات تست های طبقه بندی شده قرار دادن ..من از همینجا ازشون تشکر میکنم ..راجع ب سوال راستش جنبه علمیشو نمیدونم اما با توجه ب شکل مشخصه ک وقتی داریم یه واحد ب راست شیفت میدیم رو محور ایکس ها باید شیب خط رو حفظ کنیم ب این صورت وقتی ما از منهای 2 به منهای 1 شیفت میدیم قطعا یه واحد هم میفته رو سمت راست محور ایکس..ک همون نقطه مثبت یک هست.. ضمن اینکه اگر بخوایم خط رو از مبدا رد کنیم شکل سیگنال فشرده میشه در حالی ک هیچ ضریبی برا مقیاس دهی وجود نداره.. پس با حفظ شیب خط وبا توجه ب نقطه ی مثبت یک سمت راست محور خط از نقطه 1/2 رد میشه.. نمیدونم والا اما این استدلال من بود..

atena2

عضو جدید
سلام
تو بحث سری فوریه اومده در فاصله منفی پی دوم تا مثبت پی دوم سری فوریه قدر مطلق کسینوس ایکس رو با سری فوریه کسینوس ایکس برابر گرفته

می خواستم بدونم ما اجازه این کار رو داریم که اگه دو تابع تو بازه ای برابر باشند .. سری فوریه رو بازه ای نگاه کنیم و برابر بگیریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه مقدار کلا کاری که کرده برام گنگ هست صفحه 60 تست نمونه 19 و58 تست نمونه 17 کتاب مومن زاده این کار رو کرده

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
تو بحث سری فوریه اومده در فاصله منفی پی دوم تا مثبت پی دوم سری فوریه قدر مطلق کسینوس ایکس رو با سری فوریه کسینوس ایکس برابر گرفته

می خواستم بدونم ما اجازه این کار رو داریم که اگه دو تابع تو بازه ای برابر باشند .. سری فوریه رو بازه ای نگاه کنیم و برابر بگیریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه مقدار کلا کاری که کرده برام گنگ هست صفحه 60 تست نمونه 19 و58 تست نمونه 17 کتاب مومن زاده این کار رو کرده

اگه در بازه ای دو تابع برابر باشند و سری فوریه در اون بازه خواسته شده باشه میشه سری فوریه هر دو رو برابر گرفت
سوال شما اگه این بود بله میشه

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

دوستان شرمنده سوالم کاملا ابتداییه ببخشید دیگه ..:)
میشه توضیح بدین این حاصل انتگرال چحوری دست اومد؟ یا اگه فرمول کلیش رو دارین بزارین برام.. این سوال مربوط ب بحث سری فوریه ریاضی مهندسی کریمی هستش و من فقط متاسفانه تو قسمتای جواب اخر و حل انتگرالها مشکل دارم اما باقی مطالب رو کاملا میفهمم.. تو عکس ک دقت کنین برا فرمول و جایگذاری مشکل ندارم فقط بیزحمت همون قسمتای جواب اخرو ک با علامت مشخص کردم توضیح بدین..ممنون

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

میشه توضیح بدین این حاصل انتگرال چحوری دست اومد؟ یا اگه فرمول کلیش رو دارین بزارین برام.. این سوال مربوط ب بحث سری فوریه ریاضی مهندسی کریمی هستش و من فقط متاسفانه تو قسمتای جواب اخر و حل انتگرالها مشکل دارم اما باقی مطالب رو کاملا میفهمم.. تو عکس ک دقت کنین برا فرمول و جایگذاری مشکل ندارم فقط بیزحمت همون قسمتای جواب اخرو ک با علامت مشخص کردم توضیح بدین
uploadfromtaptalk1404118125825.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
میشه توضیح بدین این حاصل انتگرال چحوری دست اومد؟ یا اگه فرمول کلیش رو دارین بزارین برام.. این سوال مربوط ب بحث سری فوریه ریاضی مهندسی کریمی هستش و من فقط متاسفانه تو قسمتای جواب اخر و حل انتگرالها مشکل دارم اما باقی مطالب رو کاملا میفهمم.. تو عکس ک دقت کنین برا فرمول و جایگذاری مشکل ندارم فقط بیزحمت همون قسمتای جواب اخرو ک با علامت مشخص کردم توضیح بدین
مشاهده پیوست 214024

اول ضرب دو تابع مثلثاتی رو به جمع تبدیل کرده-حاصل شده دو تا تابع سینوسی
بعدشم دو تا انتگرال از سینوس ها گرفته و جایگزاری کرده.
شما اون تبدیل رو بلد نیستی؟
حتما این چنتا تبدیل رو یاد بگیرید-تو معادلات و تبدیل لاپلاس هم خیلی لازم هست.

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
تبدیلات رو بلدم دوست عزیز اتفاقا خود مهندس کریمی هم این چند تا تبدیل توابع مثلثاتی ب جمع رو اول کتابش اورده ..من فقط تو قسمت اخر ک حاصل بدست اومده مشکل دارم یعنی دقیقا خود حاصل..

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
تبدیلات رو بلدم دوست عزیز اتفاقا خود مهندس کریمی اول کتابشون این تبدیلات توابع مثلثاتی ب جمع رو اورده.. من فقط تا مرحله جایگذاری پیش میرم و تبدیلاتم انجام میدم اما تو بدست اوردن ج اخر مشکل دارم ک چجوری حاصل شده اون..

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تبدیلات رو بلدم دوست عزیز اتفاقا خود مهندس کریمی اول کتابشون این تبدیلات توابع مثلثاتی ب جمع رو اورده.. من فقط تا مرحله جایگذاری پیش میرم و تبدیلاتم انجام میدم اما تو بدست اوردن ج اخر مشکل دارم ک چجوری حاصل شده اون..

امیدوارم واضح باشه
Untitled-1.jpg

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان;)
هرکی کتاب ریاضی مهندسی کریمی رو داره لطفا کمک کنه
صفحه32 جلد1 سواله تستی اگر a0رو طبق رابطه ی 10 صفحه11 بریم 3/2 میشه نه 3/4 چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه لازمه سوال رو عکس بگیرم

M@HY@R93

عضو جدید
دوستای گلم من نمیخوام وارد بحث بشم ولی وظیفه خودم دونستم بگم
متاسفانه یه سری تو این سایت دنبال سودجویی هستن واینو تقریبآ دیگه هممون فهمیدیم و میدونیم که آینده منو شمام براشون هیچ ارزشی نداره البته اینو واسه اونایی میگم که تازه عضو سایت شدن . دوستان لطفا قبل ازینکه رو حرف کسی حساب وا کنین حتمآ اول یه نگاهی به پست های ارسال شدش بندازین همه چی براتون روشن میشه .

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان;)
هرکی کتاب ریاضی مهندسی کریمی رو داره لطفا کمک کنه
صفحه32 جلد1 سواله تستی اگر a0رو طبق رابطه ی 10 صفحه11 بریم 3/2 میشه نه 3/4 چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه لازمه سوال رو عکس بگیرم

دقت كنيد كه اينجا a0 همان 2/a0 است.صفحه ١٠ رو ببينيد A0 رو بزرگ نوشته و مساوي a0/2 قرار داده كه اينجا مستقيما بجاي A0 نوشته a0 كه بعد از بدست آوردن a0 دوباره بايد نصف شه.

آخرین ویرایش:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
دقت كنيد كه اينجا a0 همان 2/a0 است.صفحه ١٠ رو ببينيد A0 رو بزرگ نوشته و مساوي a0/2 قرار داده كه اينجا مستقيما بجاي A0 نوشته a0 كه بعد از بدست آوردن a0 دوباره بايد نصف شه.

خیلی ممنون گرفتم;);)

وحیدایکس

کاربر بیش فعال

متوسط انتگرال روی یک دوره تناوب ک همون قسمت ثابت سری فوریه هستش یاao/2 چجوری از روی شکل تشخیصش بدیم؟ اینجور ک تو کتاب مهندس کریمی نوشته شده میگه جمع جبری مساحت بین fx ومحور xها ؛تقسیم بردوره تناوب.. کسی میتونه از رو شکل زیر مشخص کنه این توضیح رو؟
uploadfromtaptalk1404714298297.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
متوسط انتگرال روی یک دوره تناوب ک همون قسمت ثابت سری فوریه هستش یاao/2 چجوری از روی شکل تشخیصش بدیم؟ اینجور ک تو کتاب مهندس کریمی نوشته شده میگه جمع جبری مساحت بین fx ومحور xها ؛تقسیم بردوره تناوب.. کسی میتونه از رو شکل زیر مشخص کنه این توضیح رو؟
مشاهده پیوست 214628

uploadfromtaptalk1404714298297.jpg
یعنی شما مساحت سه قسمتی که من مشخص کردم رو با هم جمع کنی
مساحت قسمت 1 و 3 برابر هستند ولی یکی زیر محور و یکی بالای محور x ها پس جمعشون میشه صفر
یعنی کافیه شما فقط مساحت قسمت 2 رو بدست بیاری
و در نهایت تقسیمش کنی به دوره تناوب

بالا