تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دقیقا همین منظورم بود . سخت بود سوالش .. راستی به نظرت این روزهای آخر این کتاب رو حل کنم در کنار سوالات کنکور ؟:) قبلا نصف سوالاشو حل کردم حدودا . نمیدونم ... :confused:

کتاب معتقدی خودازماییاش باحالن ، البته در کتاب من فقط پاسخ کلیدیشون هست که به نظر من بهتره ، من خودازمایی ها هر فصلشو تا نصفه حل کردم و هر وقت تست بیشتر میخوام میرم سراغ اونا ، خیلی به تستایه کنکوری شباهت دارن.

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز

از بحث معادلات موج و گرما و لاپلاس سوال داشتم از حضورتون.

وقتی صحبت از عایق بندی یک قسمتی میشه،ازکجا باید متوجه بشیم ک در اون ناحیه مشتق بر حسب کدوم متغییر صفر هست؟؟؟

مثلا: اگر سر یک میله عایق شده باشه،ب ازای تمامی زمان ها دمای اون قسمت مقدار ثابتی داره،پس باید du/dt صفر باشه،درصورتی ک du/dx صفر هست!!دلیل این موضوع چیه؟ چرا بر حسب x؟؟

ممنونم از توجهتون

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
خسته نباشید عزیزان
یه سوال داشتم
در مورد نگاشت موبیوس و یاکوفسکی یخورده توضیح بدید
متوجه شدم و اثبات میکنم ولی وقتی شکل هست مشکل دارم یه وقتی داخل دایره یه وقت خارج دایره میشه
ممنون میشم کمک کنین

از اصل حفظ جهت و اصل حفظ مرز استفاده کنید.
تو گوگل جزوه اقای معتقدی هست از روی اون بخونید متوجه میشید.
البته اگه کتاب رو داشته باشی که خیلی بهتره چون چنتا مثال رو با این دو اصل حل کردن.
یا علی

890031156

کاربر ممتاز
از اصل حفظ جهت و اصل حفظ مرز استفاده کنید.
تو گوگل جزوه اقای معتقدی هست از روی اون بخونید متوجه میشید.
البته اگه کتاب رو داشته باشی که خیلی بهتره چون چنتا مثال رو با این دو اصل حل کردن.
یا علی
ممنون دوست عزیز
از کتاب معتقدی استفاده میکنم ولی تو کتاب تست پارسه بعضی جاها توضیح نداده برام گنگه یخورده
کی داخل دایره میشه کی خارج دایره؟
اصلا میشه دایره واحد نباشه مثلا 2یا 3 باشه؟
ممنون

samin_m

کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز
از کتاب معتقدی استفاده میکنم ولی تو کتاب تست پارسه بعضی جاها توضیح نداده برام گنگه یخورده
ممنون

سلام داداشم

خوبی؟

خدمتت عرض کنم،والا اینکه اگ نگاشت موبیس خاصی ب بیرون دایره نگاشت کنه یانه،من اطلاعی ندارم!چون توی بحث نگاشت هم کمی ضعیف هستم

اما در چهارچوب کنکور باید خدمتت عرض کنم ک اون نگاشت خاصی ک توی کتاب ها هست،یک نیم صفحه رو ب داخل دایره واحد نگاشت میکنه!حالا اگ دایره شما واحد نبود با تبدیلات واحدش میکنی،(مثلا دایره ب شعاع 3 بو، شما توی فرمولت z/3 میذاری(
ب نظرم شما فرمول نگاشت نیم صفحه بالایی ب داخل دایره رو توی ذهنت داشته باش،هرجا لازم شد توی فرمولت تغییر ایجاد کن
موفق باشی

آخرین ویرایش:

890031156

کاربر ممتاز
سلام داداشم

خوبی؟

خدمتت عرض کنم،والا اینکه اگ نگاشت موبیس خاصی ب بیرون دایره نگاشت کنه یانه،من اطلاعی ندارم!چون توی بحث نگاشت هم کمی ضعیف هستم

اما در چهارچوب کنکور باید خدمتت عرض کنم ک اون نگاشت خاصی ک توی کتاب ها هست،یک نیم صفحه رو ب داخل دایره واحد نگاشت میکنه!حالا اگ دایره شما واحد نبود با تبدیلات واحدش میکنی،(مثلا دایره ب شعاع 3 بو، شما توی فرمولت z/3 میذاری(
ب نظرم شما فرمول نگاشت نیم صفحه بالایی ب داخل دایره رو توی ذهنت داشته باش،هرجا لازم شد توی فرمولت تغییر ایجاد کن
موفق باشی
سلام دادا
ممنون
شما سلامتی؟
والا ترکیب نگاشت هارو بلدم ولی این موبیوس اذیت میکنه یعنی فرمولشو مینویسم زیاد زمان میبره
چاره ای نیست باید حفظ کنم!!!:cry:

juvefans

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز

از بحث معادلات موج و گرما و لاپلاس سوال داشتم از حضورتون.

وقتی صحبت از عایق بندی یک قسمتی میشه،ازکجا باید متوجه بشیم ک در اون ناحیه مشتق بر حسب کدوم متغییر صفر هست؟؟؟

مثلا: اگر سر یک میله عایق شده باشه،ب ازای تمامی زمان ها دمای اون قسمت مقدار ثابتی داره،پس باید du/dt صفر باشه،درصورتی ک du/dx صفر هست!!دلیل این موضوع چیه؟ چرا بر حسب x؟؟

ممنونم از توجهتون

خوب شما دیوار رو عایق کنی ، گرما به سمت دیوار میل داره حرکت کنه ؟;) پس اگه در اون جهت حرکت نکنه ، در جهت دیوار تغییرات دما صفر هست ( ربطی به زمان که نداره برادر ) ;)

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دادا
ممنون
شما سلامتی؟
والا ترکیب نگاشت هارو بلدم ولی این موبیوس اذیت میکنه یعنی فرمولشو مینویسم زیاد زمان میبره
چاره ای نیست باید حفظ کنم!!!:cry:

شکر خدا،نفسی میاد و میره;)

متاسفانه این یکی رو باید حفظ کنی : i-z/i+z

کلا بحث نگاشت رو اگ بخوای از اول شروع کنی و نگاشتش رو بدست بیاری وقت گیر هست

ب نظرم اگ روی معادلات با مشتقات جزیی یا بسط لورن و تیلور و انتگرال ها وقت بذاری،ارزشمند تر هست! میانگین 4-5 تا تست میاد ازشون

890031156

کاربر ممتاز

شکر خدا،نفسی میاد و میره;)

متاسفانه این یکی رو باید حفظ کنی : i-z/i+z

کلا بحث نگاشت رو اگ بخوای از اول شروع کنی و نگاشتش رو بدست بیاری وقت گیر هست

ب نظرم اگ روی معادلات با مشتقات جزیی یا بسط لورن و تیلور و انتگرال ها وقت بذاری،ارزشمند تر هست! میانگین 4-5 تا تست میاد ازشون
تا کنکور میرسم اونارو
انتگرال هارو تو ترم خونده بودم و تستاشو هم زده بودم الان فقط مرور لازمه
این نگاشتو که گفتی عملکردش چطوریه؟

samin_m

کاربر ممتاز
تا کنکور میرسم اونارو
انتگرال هارو تو ترم خونده بودم و تستاشو هم زده بودم الان فقط مرور لازمه
این نگاشتو که گفتی عملکردش چطوریه؟

این نگاشتی ک فرمولشو نوشتم نیم صفحه بالایی رو ب داخلی دایره واحد نگاشت میکنه! حالا صفحه شما هر چقدر ک با نیم صفحه بالایی اختلاف زاویه داشت فرمول در e^jt ضرب میشه و دایره هم اگه واحد نباشه،مثلا 4>|z-z0| طرفین رو تقسیم بر 4 میکنی، و دایره واحد میشه!;) اونوقت این تغییرات رو توی فرمولت اعمال میکنی،مثلا جای z باید z/4 بذاری...;)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز
ممنون

خاهش میکنم.
اموزش مون تموم شد وقتم فعلا خالیه
ایشالا تو این چند روز چنتا مثال از اصل حفظ جهت و حفظ مرز میزارم شما اون رو که یاد بگیرید اصلا نیاز ندارید دیگه فرمول حفظ کنید.
یا علی

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
سوال 36 سال 92
معادله حرارت
کلا میخوام ببینم برای صدق کردن جواب در معادله اصلی چه کار باید کرد ؟؟

.V A H I D.

عضو جدید
درود
سوال 36 سال 92
معادله حرارت
کلا میخوام ببینم برای صدق کردن جواب در معادله اصلی چه کار باید کرد ؟؟
ببین 2 گزینه که از راه رده چون در دمای بی نهایت باید به صفر میل کنه...
بین دو گزینه دیگه کافیه شرط U(x,0 چک کنی که جواب در میاد
با این روش تو 10 ثانیه جواب داده میشه ولی اگه چکم نکنی روش اصلیو بری زیر 1 دقیقه جواب می گیری

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببین 2 گزینه که از راه رده چون در دمای بی نهایت باید به صفر میل کنه...
بین دو گزینه دیگه کافیه شرط U(x,0 چک کنی که جواب در میاد
با این روش تو 10 ثانیه جواب داده میشه ولی اگه چکم نکنی روش اصلیو بری زیر 1 دقیقه جواب می گیری

بله درست . مشکلی با چک کردن شرایط ندارم . فقط میخوام بدونم صدق کردن در معادله یعنی چی ؟؟ (و روش صدق کردن جواب در معادله ؟؟ )
تو همین تست گفته در معادله صدق کند کدام است ؟

نمیدونم منظورمو درست رسوندم یا نه .

.V A H I D.

عضو جدید
بله درست . مشکلی با چک کردن شرایط ندارم . فقط میخوام بدونم صدق کردن در معادله یعنی چی ؟؟ (و روش صدق کردن جواب در معادله ؟؟ )
تو همین تست گفته در معادله صدق کند کدام است ؟

نمیدونم منظورمو درست رسوندم یا نه .
جوابی را پیدا کنید که صدق کند یعنی پیدا کردن جواب یعنی پیدا کردن u
در هر 3 معادله گرما و موج و لاپلاس جواب U ه که در معادله و شرایط مرزی صدق می کنه
روش صدق کردن که نمیدونم منظورتون چیه ولی شما می تونین شرایط مرزی و شرط اولیه و معادله رو در تک تک گزینه ها چک کنین تا جواب بدست بیاد
و یا اصلا می تونین از روش اصلی برین...

Reza82N

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

ویرایش :مشکل حل شد-مشکل روی کلمه همزمان بود.

سلام دوستان در صفحه 13 کتاب ریاضی مهندسی پارسه من به نکته ای رسیدم که ممنون میشم دوستان توضیح بدند:

در مورد دایره قرمز که رسم کردم : کتاب گفته نتوانسته اند با سرعت بیشتر از c/n به صفر بگرایند این در حالیه که تابع دیگر با سرعت 1 / n^2 به صفر گراییده و (طبق نمودار) با سرعت بیشتر به صفر گراییده,

در مورد قسمت آبی : کتاب گفته تابع f حداقل یک نقطه ناپیوستگی داره آنگاه:حداقل یکی از ضرایب با سرعت c/n به سمت صفر میگراید و دیگری نمیتواند با سرعت کمتر از c/n به صفر بگراید ( یعنی باید با سرعت بیشتر از c/n به صفر همگرا بشه؟ اگر اینطوره که فکر میکنم حرف خودش رو در دایره قرمز نقض کرده؟؟)

ممنون منتظر پاسخ گرم شما.

پیوست ها

• IMG_0006.jpg
    IMG_0006.jpg
    31.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0007.jpg
    IMG_0007.jpg
    16.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

3tare_87

عضو جدید
سلام به همه ی دوستان!
بی زحمت یه نگاه به حل ما کنید ببینید ایرادش چیه!! پیشاپیش متشکرم :)
07022014534.jpg
07022014533.jpg

890031156

کاربر ممتاز
مگه w=1/z زاویه رومنفی نمی کنه!!تتا re^-i
زاویه از -pi/2 تا pi/2 بوده که بعد نگاشت 1/z میشه از pi/2 تا -pi/2???
سلام
منم دوباره حل کردم درسته 1/z رو اشتباه نوشتین
زاویه رو عوض میکنه ولی رو همون میوفته یعنی از -90 تا +90

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه w=1/z زاویه رومنفی نمی کنه!!تتا re^-i
زاویه از -pi/2 تا pi/2 بوده که بعد نگاشت 1/z میشه از pi/2 تا -pi/2???

اول اندازه رو نسبت به دایره واحد قرینه میکنه بعد زاویه رو قرینه میکنه ( نسبت به محور افقی) .
یعنی مثلا نقطه 3+3i چون تو ربع اوله و خارج دایره میفته تو دایره ربع اول بعد که زاویش قرینه بشه میفته تو دایره واحد ربع ۴م. با عدد گذاری هم میشه تست کنین.
این روش حل که نوشتین خوبه ولی بهتره اون چندتا حالت نگاشتهای خطی کسری که همیشه از اونا سوال میاد رو حفظ کنید که نیازی به این همه راه حل نباشه

3tare_87

عضو جدید
فکر کنم بعد از 1/z رو اشتباه نوشتین. چون 1/z اون شکل رو تغییری نمیده

سلام
منم دوباره حل کردم درسته 1/z رو اشتباه نوشتین
زاویه رو عوض میکنه ولی رو همون میوفته یعنی از -90 تا +90

ممنون متوجه شدم اشتباهم این بود که چون تغییر زاویه رو نمی نوشتم حواسم به تغییر نامساوی ها نبود...
دستتون درد نکنه خیلی لطف کردید!!:gol:

redhat7

عضو جدید
اول اندازه رو نسبت به دایره واحد قرینه میکنه بعد زاویه رو قرینه میکنه ( نسبت به محور افقی) .
یعنی مثلا نقطه 3+3i چون تو ربع اوله و خارج دایره میفته تو دایره ربع اول بعد که زاویش قرینه بشه میفته تو دایره واحد ربع ۴م. با عدد گذاری هم میشه تست کنین.
این روش حل که نوشتین خوبه ولی بهتره اون چندتا حالت نگاشتهای خطی کسری که همیشه از اونا سوال میاد رو حفظ کنید که نیازی به این همه راه حل نباشه

ببخشید حالت خاص نگاشت خطی کسری توی این سوال چی میشه؟
مرسی

راستی جواب صحیح کدوم گزینه س؟

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت شما عزیزانم

امیدوارم ک شاد و سلامت باشید

از حضورتون یه خواهش داشتم،ک اگ امکانش هست حل تشریحی این سوال رو از کتاب دانشگاه تهران یا مومن زاده یا متعقدی قرار بدید! چون کتاب بنده چاپ قدیمی هست و حل این سوال رو ندارم و PDF ای هم ک از پارسه برای سوال 91 دارم ب صورت کروی حل کرده(ک متوجه حلش نمیشم) و حل از راه انتگرال فوریه هم بسیار وقت گیر با ضریب اشتباه بالا هست..

IMAG1187.jpg

ممنونم از لطفتون;):gol:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب خدمت شما عزیزانم

امیدوارم ک شاد و سلامت باشید

از حضورتون یه خواهش داشتم،ک اگ امکانش هست حل تشریحی این سوال رو از کتاب دانشگاه تهران یا مومن زاده یا متعقدی قرار بدید! چون کتاب بنده چاپ قدیمی هست و حل این سوال رو ندارم و PDF ای هم ک از پارسه برای سوال 91 دارم ب صورت کروی حل کرده(ک متوجه حلش نمیشم) و حل از راه انتگرال فوریه هم بسیار وقت گیر با ضریب اشتباه بالا هست..

مشاهده پیوست 194072

ممنونم از لطفتون;):gol:
حل سوالات 91 را اقای رضایی تو تاپیک کنکور ازمایشی گذاشتن میتونید دانلود کنید.ازکتاب دانشگاه تهران عکس گرفتن

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید حالت خاص نگاشت خطی کسری توی این سوال چی میشه؟
مرسی

راستی جواب صحیح کدوم گزینه س؟

تقریبا همیشه یکی از این حالت‌هاست یا تبدیل به یکی از اینا میشه. ( شکل‌های سمت راست تبدیل یافته سمت چپی‌ها هستن)

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان
خسته نباشید
دوتا سوال داشتم
1* تو معادلات با مشتقات جزئی کی میتونیم تابع اولیه بگیریم و جواب کلی رو به صورت تابع اولیه به علاوه یمقدار ویژه بنویسیم؟
2*تو محاسبه ی مانده در توابع تانژانت و کوتانژانت چجوری عمل میکنیم؟صورت یه چند جمله ای هست مخرج هم همینطور
ممنون بابت پاسخ

samin_m

کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان
خسته نباشید
دوتا سوال داشتم
1* تو معادلات با مشتقات جزئی کی میتونیم تابع اولیه بگیریم و جواب کلی رو به صورت تابع اولیه به علاوه یمقدار ویژه بنویسیم؟
2*تو محاسبه ی مانده در توابع تانژانت و کوتانژانت چجوری عمل میکنیم؟صورت یه چند جمله ای هست مخرج هم همینطور
ممنون بابت پاسخ

سلام ب داداش گلم

چطوری یا بهتری؟؟

کم پیدایی؟؟ آقا دلمون خیلی واست تنگ شده...

والا سوال اولت رو متوجه نشدم،اما سوال دوم،باید تک تک عبارت های صورت رو تقسیم بر مخرج بکنی! اما چون برای مانده فقط ب یه عبارت خاص نیاز داریم،دوتا تقسیم و بدست آوردن چند جمله اولش کفایت میکنه(فکر کنم سوال آزمون سنجش بوده،درسته؟؟)

ایشالا ک موفق باشی..

890031156

کاربر ممتاز

سلام ب داداش گلم

چطوری یا بهتری؟؟

کم پیدایی؟؟ آقا دلمون خیلی واست تنگ شده...

والا سوال اولت رو متوجه نشدم،اما سوال دوم،باید تک تک عبارت های صورت رو تقسیم بر مخرج بکنی! اما چون برای مانده فقط ب یه عبارت خاص نیاز داریم،دوتا تقسیم و بدست آوردن چند جمله اولش کفایت میکنه(فکر کنم سوال آزمون سنجش بوده،درسته؟؟)

ایشالا ک موفق باشی..
سلام داداش
ممنون شما خوبی؟
اره سوال سنجش بود
سوال اول هم جامع دوم بود سوال 35

بالا