تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوال 31 رو کسی به جواب رسیده
هر کاری میکنم به گزینه الف میرسم.
سوال 32 هم جالبه انصافا

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

سوال 31 رو کسی به جواب رسیده
هر کاری میکنم به گزینه الف میرسم.
سوال 32 هم جالبه انصافا

لطفا روي سوال و گزينه هارو قرار بديد كه بقيه دوستاني كه اين كتابو ندارن هم بتونن تو بحثا شركا كنن،من خودم الان دسترسي به كتاب ندارم نميدونم كدوم سواله!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
لطفا روي سوال و گزينه هارو قرار بديد كه بقيه دوستاني كه اين كتابو ندارن هم بتونن تو بحثا شركا كنن،من خودم الان دسترسي به كتاب ندارم نميدونم كدوم سواله!
درسته شرمنده
من برا دیگران قصه میبافم بعد خودم عمل نمیکنم.
سوال 31 گزینه یک درسته خب :دی
اخه تو کتاب من زده گزینه 2

llvll.asoud

کاربر ممتاز
درسته شرمنده
من برا دیگران قصه میبافم بعد خودم عمل نمیکنم.

اخه تو کتاب من زده گزینه 2

تو کتاب منم زده دو :دی
ولی خب به نظر یک میاد چون من هرچقدر فک کردم این تابع نه زوج و نه فرده : خب دیگه عدد دو بعنوان ضریب بهش اضافه نمیشه که بشه گزینه دو

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
تو کتاب منم زده دو :دی
ولی خب به نظر یک میاد چون من هرچقدر فک کردم این تابع نه زوج و نه فرده : خب دیگه عدد دو بعنوان ضریب بهش اضافه نمیشه که بشه گزینه دو
اره منم فکر میکنم شاید اقای کریمی هواسش نبوده و زده گزینه 2 یا هم اشتباه چاپی باشه
یا علی
بچه ها نگاشت رو کسی تسلط داره سوال نگاشت بپرسم-لامصب کمی مبهمه برام-

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اره منم فکر میکنم شاید اقای کریمی هواسش نبوده و زده گزینه 2 یا هم اشتباه چاپی باشه
یا علی
بچه ها نگاشت رو کسی تسلط داره سوال نگاشت بپرسم-لامصب کمی مبهمه برام-

من نگاشتو خوندم ولی تستاشو نزدم بپرس شاید خدا خواست بلد بودم :دی.فقط خواهشا روی سوال و گزینه هارم بذار که بقیه هم اگه بلد بودن کمکی بکنن

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
من نگاشتو خوندم ولی تستاشو نزدم بپرس شاید خدا خواست بلد بودم :دی.فقط خواهشا روی سوال و گزینه هارم بذار که بقیه هم اگه بلد بودن کمکی بکنن

سوال گزینه ای نیست.میخوام جواب رو خودم بدونم
این منحنی
تحت نگاشت w=z^2 چی میشه؟
شکلشم اینه
مشاهده پیوست 163608
نگاشت z^n زاویه رو n برابر و اندازه رو به توان n میرسونه
اینجا که n=2 هست شکل چه جوری میشه؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
این منحنی
تحت نگاشت w=z^2 چی میشه؟
شکلشم اینه
مشاهده پیوست 163608

جوابش میشه فک کنم همین خود شکل یعنی نیم دایره با شعاع یک
توی کتاب معتقدی بخش نگاشت مثال 13 دقیقا همین مثالیه که شما میگی فقط اونجا دایره کامله ولی وقتی حل کرده اصلا زاویه شو حساب نکرده .فقط اونجا پارامتری حساب کرده

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
جوابش میشه فک کنم همین خود شکل یعنی نیم دایره با شعاع یک
توی کتاب معتقدی بخش نگاشت مثال 13 دقیقا همین مثالیه که شما میگی فقط اونجا دایره کامله ولی وقتی حل کرده اصلا زاویه شو حساب نکرده .فقط اونجا پارامتری حساب کرده
اره میدونم.اصلا ون سوال رو که دیدم این برام پیش اومده که شکل همچین چیزی چی میشه؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
اره میدونم.اصلا ون سوال رو که دیدم این برام پیش اومده که شکل همچین چیزی چی میشه؟

زاویه این تابعی که شما گفتی بین صفر و پی دوم هستش و شعاش یکه.حالا بتوان دو میشه شعاش یک و زاویش صف تا پی ولی خب چون توی ناحیه اول هستش و شعاش یکه پس به ناحیه دوم نمیره که باید میرفت چون زاویش هس بین صفر تا پی
حالا نمیدونم فک کنم همون نیم دایره بمونه

llvll.asoud

کاربر ممتاز
این منحنی
تحت نگاشت w=z^2 چی میشه؟
شکلشم اینه
مشاهده پیوست 163608

مثال 21 فصل نگاشت از کتاب پارسه رو نگا کنی اونجا هم واسه نیم دایره به شعاع دو به مرکز مبدا.شکلش توسط نگاشت زد بتوان دو شده دایره به شعاع 4.شعاشو دو برابر کرده زاویش که بود 0 تا پی شده 0 تا دو پی
ولی توی سوال شما چون شعاع یک هستش با تغییر گستره زاویه هم فک کنم باز توی ناحیه اول میمونه یعنی شکلش همون میشه فک میکنم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مثال 21 فصل نگاشت از کتاب پارسه رو نگا کنی اونجا هم واسه نیم دایره به شعاع دو به مرکز مبدا.شکلش توسط نگاشت زد بتوان دو شده دایره به شعاع 4.شعاشو دو برابر کرده زاویش که بود 0 تا پی شده 0 تا دو پی
ولی توی سوال شما چون شعاع یک هستش با تغییر گستره زاویه هم فک کنم باز توی ناحیه اول میمونه یعنی شکلش همون میشه فک میکنم
داش دمت گرم
از شما نتظار نداشتم
تو اون مثال اول با نگاشت انتقال مبدا نیم دایره رفته روی مرکز صفحه مختصات و بعدش با نگاشت توانی نیم دایره به دایره کامل تبدیل شده.
اینجا که مرکز نیم دایره رو به مبدا منتقل نکردیم که بخواهیم با نگاشت توانی زاویه رو دو برابر کنیم. اصلا مجاز نیستیم این کارو کنیم.
یه بار دیگه اون مثال رو ببینید متوجه میشید منظورم چیه

llvll.asoud

کاربر ممتاز
داش دمت گرم
از شما نتظار نداشتم
تو اون مثال اول با نگاشت انتقال مبدا نیم دایره رفته روی مرکز صفحه مختصات و بعدش با نگاشت توانی نیم دایره به دایره کامل تبدیل شده.
اینجا که مرکز نیم دایره رو به مبدا منتقل نکردیم که بخواهیم با نگاشت توانی زاویه رو دو برابر کنیم. اصلا مجاز نیستیم این کارو کنیم.
یه بار دیگه اون مثال رو ببینید متوجه میشید منظورم چیه

درسته.من یه سوال دارم ص 216 کتاب کریمی سوال گرایش مهندسی هوافضا سال 83 که نگاشتو توسط یک زدم خواسته.میخوام ببینم نمیتونیم بنویسم زد بتوان منفی یک یعنی اندازه رو یک برابر کن و زاویه رو منفی؟ خب اونجا هم مرکز نیم دایره روی مبدا نیستش
حالا شاید شکل نیم دایره نشه ولی فک کنم بشه اون نگاشتو اونطوری نوشت نمیشه؟!

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درسته.من یه سوال دارم ص 216 کتاب کریمی سوال گرایش مهندسی هوافضا سال 83 که نگاشتو توسط یک زدم خواسته.میخوام ببینم نمیتونیم بنویسم زد بتوان منفی یک یعنی اندازه رو یک برابر کن و زاویه رو منفی؟ خب اونجا هم مرکز نیم دایره روی مبدا نیستش
حالا شاید شکل نیم دایره نشه ولی فک کنم بشه اون نگاشتو اونطوری نوشت نمیشه؟!

میشه نوشت z^-1 و زاویه رو معکوس کرد ولی میخوام بدونم این که اندازه رو یک برابر کنیم رو بر چه اساسی میگین؟
مگه 4 به توان 1- میشه 4؟؟

llvll.asoud

کاربر ممتاز
میشه نوشت z^-1 و زاویه رو معکوس کرد ولی میخوام بدونم این که اندازه رو یک برابر کنیم رو بر چه اساسی میگین؟
مگه 4 به توان 1- میشه 4؟؟

این 4 از کجا اومد؟ توی همون سوال ص 216 درسته شعاع رو ننوشته ولی فک کنم یک باشه خب حالا یک بتوان منفی یک میشه باز یک که اینم از یک شرو کرده

نمیدونم باز شما بگید اون 4 منظورتون کجاس که میگید.توی این شکل ص 216 میشه زد بتوان منفی یک یعنی اندازه رو بتوان منفی یک برسون و زاویه رو در منفی یک ضرب کن که میشه اندازش یک و زاویش میشه منفی پی دوم تا صفر.

بنابه نتیجه این تست درمورد سوال شمام که شعاع یک بود و نشبت به زد بتوان دو نگاشتشو میخواستیم میشه شعاع بتوان دو که همون یک میشه و زاویشم که بین صفر تا پی دوم بود میشه صفر تا پی که توی گزینه های ص 216 اون چیزی که شما سوال کردید شکلش میشه گزینه 4 :دی

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این 4 از کجا اومد؟ توی همون سوال ص 216 درسته شعاع رو ننوشته ولی فک کنم یک باشه خب حالا یک بتوان منفی یک میشه باز یک که اینم از یک شرو کرده.

در مورد این که شما میگی اندازه رو یک برابر میکنیم میگم.
شما میگی اندازه رو یک برابر کنیم مشکلی پیش نمییاد من میگم چرا پیش میاد دلیلشم همون 4 یا هر عددی جز یک هست. فقط در مورد 1 اشکالی پیش نمییاد.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
در مورد این که شما میگی اندازه رو یک برابر میکنیم میگم.
شما میگی اندازه رو یک برابر کنیم مشکلی پیش نمییاد من میگم چرا پیش میاد دلیلشم همون 4 یا هر عددی جز یک هست. فقط در مورد 1 اشکالی پیش نمییاد.

راستش نمیدونم واقعیت چون من براساس این چیزی که نوشته نظر میدم و مثالی از اینکه شعاع بیشتر از یک باشه ندیدم.توی اون سوالم که شیفت داده به مبدا اخه اونجا اصلا میخواد یه شکلی رو دربیاره واسه همین با اون پیشفرض کشیده
شما تستای این فصلو زدید؟
بذار من تا پس فردا میزنم اونموقع بهتر بحث میکنیم درمورد این موضوع راستش من هی کتابو باز میکنم براساس اون چیزی که نوشته میگم و خب اون مثالا هم یکی دوتا هستش و نمیشه تعمیم داد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
راستش نمیدونم واقعیت چون من براساس این چیزی که نوشته نظر میدم و مثالی از اینکه شعاع بیشتر از یک باشه ندیدم.توی اون سوالم که شیفت داده به مبدا اخه اونجا اصلا میخواد یه شکلی رو دربیاره واسه همین با اون پیشفرض کشیده
شما تستای این فصلو زدید؟
بذار من تا پس فردا میزنم اونموقع بهتر بحث میکنیم درمورد این موضوع راستش من هی کتابو باز میکنم براساس اون چیزی که نوشته میگم و خب اون مثالا هم یکی دوتا هستش و نمیشه تعمیم داد
کامل نخوندمش
فردا پس فردا ایشالا یه بیس سی تا تست میزنم
یا علی

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها بنظرتون این سوال درست حل شده؟
سوال جزوه اقای معتقدی صفحه 29 هستش
بنظر من باید مینوشت 2iz+2i

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان عزیز
سوال بسیار ساده ای هست,ولی فکر کنم کتاب اشتباه حل کرده...
ب نظر شما جواب کدوم گزینس؟

1.jpg

باتشکر..

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان عزیز
سوال بسیار ساده ای هست,ولی فکر کنم کتاب اشتباه حل کرده...
ب نظر شما جواب کدوم گزینس؟

مشاهده پیوست 163926

باتشکر..

سوال با این صورت گزینه دوم صحیح هست.
البته چون من هم کتاب اقای کریمی رو خوندم گفتم ببینم چطور خودم متوجه این اشتباه نشدم که نگاه کردم و دیدم که در صورت سوال 2y رو به y تغییر دادم که حل کتاب درست بشه.
با توجه دو خط اخر صفحه 224 میشه فهمید که معادله مشخصه به صورت m^2+2m+1=0 می باشد.
شما هم صورت سوال رو تغییر بده.
متاسفانه کتابهای اقای کریمی خیلی غلط تایپی داره.

samin_m

کاربر ممتاز
سوال با این صورت گزینه دوم صحیح هست.
البته چون من هم کتاب اقای کریمی رو خوندم گفتم ببینم چطور خودم متوجه این اشتباه نشدم که نگاه کردم و دیدم که در صورت سوال 2y رو به y تغییر دادم که حل کتاب درست بشه.
با توجه دو خط اخر صفحه 224 میشه فهمید که معادله مشخصه به صورت m^2+2m+1=0 می باشد.
شما هم صورت سوال رو تغییر بده.
متاسفانه کتابهای اقای کریمی خیلی غلط تایپی داره.

مرسی عزیز

منم ب گزینه دوم رسیدم,خواستم مطمئن شم

;)
البته یواش یواش داره ازمعادلات بدم میاد,خیلی فرمولی هست!!!

راستی قضایای عملگر D رو کسی اثباتاش رو بلد هست؟

(باتوجه ب چیزابی ک حل کرده,قیضه آخرشو متوجه نشدم)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

مرسی عزیز

منم ب گزینه دوم رسیدم,خواستم مطمئن شم

;)
البته یواش یواش داره ازمعادلات بدم میاد,خیلی فرمولی هست!!!

راستی قضایای عملگر D رو کسی اثباتاش رو بلد هست؟

(باتوجه ب چیزابی ک حل کرده,قیضه آخرشو متوجه نشدم)

قضییه 8 رو اگه منظورت هست خیلی بیخوده
من بدون اون قضییه هم کارم راه افتاده.
شما خواستیم مثال بزارید تا براتون حل کنم بدون کمک گرفتن از اون فرمول عجیب غریب.
کلا استفاده از تقسیم خیلی بهتره منظورم روشی هست که تو صفحه 230 استفاده کرده

samin_m

کاربر ممتاز
قضییه 8 رو اگه منظورت هست خیلی بیخوده
من بدون اون قضییه هم کارم راه افتاده.
شما خواستیم مثال بزارید تا براتون حل کنم بدون کمک گرفتن از اون فرمول عجیب غریب.
کلا استفاده از تقسیم خیلی بهتره منظورم روشی هست که تو صفحه 230 استفاده کرده

من یه چیزایی از ترم 2 یادم هست,ولی اون موقع کلا ی جور دیگه کار میکردیم(قضیه 8 رو میگم)...
اگه لطف کنی درباره روش تقسیم توضیح بدی ممنون میشم

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
توضیح خاصی که نمیشه داد.تقسیمه دیگه.تو کتابهای دبیرستانی این بحث رو یاد میگیریم اگه نیاز داشتین یه مرور بکنید.ایشالله مشکلاتتون حل میشه.
اول این فایل رو بگیرید و بعد مثال پایین صفحه 228 معادلات اقای کریمی رو اصلاح کنید.
جوابی که ایشون برای معادله بدست اورده در [in[37 میبینیم.
وقتی این عبارت رو در معادله اولیه قرار میدیم (یعنی کاری که در [in[38 انجام دادم ) به عبارت در [out[38 میرسیم. که با طرف سمت راست معادله اولیه برابر نیست.یعنی جواب خصوصی غلط هست.
حالا اگه از تقسیمات متوالی استفاده کنیم به عبارت [in[40 میرسیم.
جواب خصوصی که بدست میاد رو در [out[41 میبینیم.
حالا وقتی این جواب رو در معادله اولیه میزاریم. یعنی [in[43 به [out[43 میرسیم که با عبارت سمت راست معادله برابر هست.
تو کتابتون این سوال رو درست کنید.
یا علی

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
این منحنی
تحت نگاشت w=z^2 چی میشه؟
شکلشم اینه
مشاهده پیوست 163608

جواب این سوال رو تو این پست میتونید ببینید.
این هم شکل حاصل از این نگاشت.

llvll.asoud

کاربر ممتاز
جواب این سوال رو تو این پست میتونید ببینید.
این هم شکل حاصل از این نگاشت.

پس برای استفاده از زد بتوان ان لزومی نداره دایره یا نیم دایره رو بیاریم مبدا مختصات.همونطور که از شکل نهایی هم معلومه شعاع دو برابر شده زاویه هم که بین 0 تا پی دوم بود شده 0 تا پی.مشکل فقط رسم شکل در اون زاویه بود که اونم معلوم شد نیم دایره نمیشه :دی

بالا