تاپیک رفع اشکال درس تجزیه و تحلیل سیگنال ها و سیستم ها کنکور کارشناسی ارشد

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
شرمنده امکان عکس گزاشتن نداشتم......ایشالا عکسشو آخر هفته میزارم......البته اینم خوبه که شما حواست هست که کسی اینجا تبلیغ نکنه....

شما دقیقا کدوم قسمتشو متوجه نمیشید؟
برای اینکه سیگنالهارو نمیتونیم برحسب هم بنویسیم پس باید از فرمول اصلی استفاده کنیم.باید شکلشونو یکی کنیم پس یکی رو شیفت میدیم به اندازه یک دوم.تو اینجا ایکس رو شیفت داده و با جی مشخص کرده.حالا ضریب سری فوریه جی برابر میشه با آ کا ای بتوان منفی جی کاپی دوم.
واسه ضرایب سری فوریه جی فرمول اصلی رو مینویسیم که با آکا ای بتوان منفی جیکاپی دوم برابره.
حالا یه بارم واسه وای فرمول ضرایب رو مینویسیم.بعد باید آکا ای بتوان منفی جی کاپی دوم رو توی فرمول بی کا جدا کنیم.فقط اینجا بی کا برحسب ای بتوان منفی جیکاپی تی بدست میاد که اگه در فرمول ضرایب جی به جای کا کا دوم بذاریم توی بی کا این فرمول دیده میشه.کا رو کا دوم میذاری آ کا میشه آکا دوم ای بتوان منفی جی کا پی دوم تی

mahdi_ml

عضو جدید
شما دقیقا کدوم قسمتشو متوجه نمیشید؟
برای اینکه سیگنالهارو نمیتونیم برحسب هم بنویسیم پس باید از فرمول اصلی استفاده کنیم.باید شکلشونو یکی کنیم پس یکی رو شیفت میدیم به اندازه یک دوم.تو اینجا ایکس رو شیفت داده و با جی مشخص کرده.حالا ضریب سری فوریه جی برابر میشه با آ کا ای بتوان منفی جی کاپی دوم.
واسه ضرایب سری فوریه جی فرمول اصلی رو مینویسیم که با آکا ای بتوان منفی جیکاپی دوم برابره.
حالا یه بارم واسه وای فرمول ضرایب رو مینویسیم.بعد باید آکا ای بتوان منفی جی کاپی دوم رو توی فرمول بی کا جدا کنیم.فقط اینجا بی کا برحسب ای بتوان منفی جیکاپی تی بدست میاد که اگه در فرمول ضرایب جی به جای کا کا دوم بذاریم توی بی کا این فرمول دیده میشه.کا رو کا دوم میذاری آ کا میشه آکا دوم ای بتوان منفی جی کا پی دوم تی

کاملا متوجه شدم تو قسمت اولش اشکال داشتم ....بازم تشکر

3tare_87

عضو جدید
دوستان کسی میتونه عکس تبدیل فوریه رو کامل محاسبه کنه!من با محاسبه جمله اول و ضریب جمله دوم به گزینه درست(گزینه 3) رسیدم.... اما سرجلسه کنکور جرات ندارم از این راه ها حل کنم.چون احتمال خطا وجود داره.

Untitled-1.jpg

یه سوال دیگه دارم!! مگه برای اینکه یه سیستم وارون پذیر باشه نباید به مقادیر یکسان ورودی ،خروجی برابر بده!!؟؟؟
الان در سیستم زیر برای ورودی در لحظات صفر و 2 ورودی صفر داریم ... اما خروجیمون یک و ضربه است.
همینطور برای بررسی پایداری باید ورودی محدود باشه.اما ورودی 2 محدود نیس پس نمیشه از اون برای عدم پایداری استفاده کرد.
گزینه صحیح رو زده 2 نظر شما چیه؟؟؟
1.jpg

آخرین ویرایش:

890031156

کاربر ممتاز
دوستان کسی میتونه عکس تبدیل فوریه رو کامل محاسبه کنه!من با محاسبه جمله اول و ضریب جمله دوم به گزینه درست(گزینه 3) رسیدم.... اما سرجلسه کنکور جرات ندارم از این راه ها حل کنم.چون احتمال خطا وجود داره.

مشاهده پیوست 180041

یه سوال دیگه دارم!! مگه برای اینکه یه سیستم وارون پذیر باشه نباید به مقادیر یکسان ورودی ،خروجی برابر بده!!؟؟؟
الان در سیستم زیر برای ورودی در لحظات صفر و 2 ورودی صفر داریم ... اما خروجیمون یک و ضربه است.
همینطور برای بررسی پایداری باید ورودی محدود باشه.اما ورودی 2 محدود نیس پس نمیشه از اون برای عدم پایداری استفاده کرد.
گزینه صحیح رو زده 2 نظر شما چیه؟؟؟
مشاهده پیوست 180058
سلام
سوال اولتون که گزینه ی 3 صحیحه به جای تبدیل فوریه s بگیر و عکس لاپلاس کن تا راحت تر شه
در موردسوال 2 هم در لحظه ی صفر ورودی X2 که صفر نیست 0.5 هست
ولی دقت کنی تو لحظه ی 1 هر دو ورودی یکسان هست و خروجیشون هم یکسان یعنی وارون پذیر! از رو شکلم توجه کنی میشه قضیه ی دوگانی رو بکار برد

3tare_87

عضو جدید
سلام
سوال اولتون که گزینه ی 3 صحیحه به جای تبدیل فوریه s بگیر و عکس لاپلاس کن تا راحت تر شه
در موردسوال 2 هم در لحظه ی صفر ورودی X2 که صفر نیست 0.5 هست
ولی دقت کنی تو لحظه ی 1 هر دو ورودی یکسان هست و خروجیشون هم یکسان یعنی وارون پذیر! از رو شکلم توجه کنی میشه قضیه ی دوگانی رو بکار برد
اگر در لحظه صفر ورودی 0.5 باشه.... اوکی پس سیستم به دو ورودی متفاوت لحظات t=0 (ورودی 0.5)و t=2 (ورودی 1)خروجی یکسان برابرصفر داده !!

dizgah

عضو جدید
سلام
Water lilies.jpg
تو سیگنالهای بالا چرا سیگنال گسسته متناوبه با شرط گویا بودن W0/2Pi
ولی سیگنال پیوسته متناوب نیست ؟
متناوب بودن گسسته رو میتونم اثبات کنم و از روی شکل سیگنال پیوسته هم به متناوب نبودنش میشه پی برد ولی اثبات ریاضی متناوب نبودن پیوسته رو نمیتونم بدست بیارم
ممنون میشم راهنمایی کنید

890031156

کاربر ممتاز
سلام
مشاهده پیوست 182539
متناوب بودن گسسته رو میتونم اثبات کنم و از روی شکل سیگنال پیوسته هم به متناوب نبودنش میشه پی برد ولی اثبات ریاضی متناوب نبودن پیوسته رو نمیتونم بدست بیارم
ممنون میشم راهنمایی کنید
کمان cos ها به توان pهستن?

3tare_87

عضو جدید
سلام
مشاهده پیوست 182539
ممنون میشم راهنمایی کنید

دوست عزیز آخه وقتی ناپیوسته بودن عین روز روشن اثبات دیگه واسه چیه!! اگر امتحان تشریحی هم باشه یه مثال نقض میاری میگی متناوب نیس!!

dizgah

عضو جدید
کمان cos ها به توان pهستن?
خیر تنها پارامتر t به توان p میباشد
دوست عزیز آخه وقتی ناپیوسته بودن عین روز روشن اثبات دیگه واسه چیه!! اگر امتحان تشریحی هم باشه یه مثال نقض میاری میگی متناوب نیس!!
حق با شماست ولی به اثبات ریاضیش به بنده کمک میکنه

hamedgho2000

عضو جدید
در این سایت برای محاسبه کانولوشن به روش ترسیمی نرم افزاری ارائه شده که می تونه برای درک بهتر کانولوشن کمکتون کنه. در ضمن در این سایت نرم افزارهای دیگری هم برای محاسبات سری و تبدیل فوریه و ... وجود داره.
http://jhu.edu/signals/convolve/

با حال بود !
منبع

dizgah

عضو جدید
سلام
ممنون میشم اگه کسی اینا رو برام اثبات کنه
میدونم خیلی سادن ولی نمیتونم اثبات کنم
مخصوصا اون آخریه که از همه ساده تره !
ریاضی یا تصویری هر جور که شد
ممنون :cry:

890031156

کاربر ممتاز
سلام
چه چیزی رو اثبات کنیم؟؟؟؟؟:que:

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
اینکه خیلی پیچیده اس!
حتی صورت سوال هم باید خودمون بدست بیاریم،منکه نمیتونم اثبات کنم خدایی

یه برقی

عضو جدید
سلام
دوست من نیمتونم برات اسکن کنم اثباتشو ولی راهنماییت میکنم خیلی سادست...
..
.
ببین کافیه مثلا پی رو دو در نظر بگیری بعدش به جای تی یا ان قرار بدی t+T یا n+N بعدش به توان دو برسونی و بقیه ماجرا بعدش ببینی ایا با این کاری که کردی برابر مضاربی از دو پی میشه یا نه که در حالت پیوسته اصلا امکان نداره ولی در حالت گسسته به ازای گویا بودن همون امگاه صفر این تساوی برقرار میشه پس میشه گفت که متناوبه و بعدش اینو میشه به کل تعمیم داد..
امیدوارم تونسته باشم کمکت کرده باشم.

mahdi_ml

عضو جدید
باسلام
دوستان کسی سوالای سیگنال دو سه سال اخیر رو نداره؟؟؟؟

dizgah

عضو جدید
12.png
دوست من نیمتونم برات اسکن کنم اثباتشو ولی راهنماییت میکنم خیلی سادست...
..
.
ببین کافیه مثلا پی رو دو در نظر بگیری بعدش به جای تی یا ان قرار بدی t+T یا n+N بعدش به توان دو برسونی و بقیه ماجرا بعدش ببینی ایا با این کاری که کردی برابر مضاربی از دو پی میشه یا نه که در حالت پیوسته اصلا امکان نداره ولی در حالت گسسته به ازای گویا بودن همون امگاه صفر این تساوی برقرار میشه پس میشه گفت که متناوبه و بعدش اینو میشه به کل تعمیم داد..
امیدوارم تونسته باشم کمکت کرده باشم.
واقعا خیلی حوصله میخواد ...
ممنون به هر حال

یه برقی

عضو جدید
میشه اثباتشو هم برامون بزاری :redface:

دوست من برای اولی f(t رو فقط در تابع ضربه ضرب کن اون طرف تساوی رو هم طبق خاصیت انخاب گری بنویس(این طرف که داریم اف تی ضرب در دلتای تی و اون طرف تساوی هم داریم اف صفر در دلتای تی)....حالا از طرفین تساوی مشتق بگیر(اون وقت سمت چپ تساوی داریم اف پریم تی ضرب در دلتای تی به علاوه ی اف تی در دلتا پریم تی و توجه داریم باز همین عبارت اف پریم تی ضرب در دلتای تی طبق خاصیت انتخاب گری ساده میشه و میشه اف پریم صفر در دلتای تی و سمت راست تساوی هم که داریم اف صفر در دلتا پریم تی (توجه کن سمت راست اف صفر یک عدد ثابته که ضریب دلتا هستش و توی مشتق از دلتا اون اف صفر کنارش مثل یه ضریب قابت هستش) حالا کافیه از سمت چپ تساوی اون اف پریم صفر در دلتای تی رو هم ببری سمت راست تساوی که علامتش منفی میشه و به راحتی اثبات میشه و به همون نتیجه میرسی....
.
.
در رابطه دومی نمیشه با توضیح گفت و منم امگان گذشاتن عکس و.. رو ندارم...ولی اولی رو مهم بود یادبگیری..ولی دومی رو فقط نتجیشو بلد باش چون واقعا اثباتش نیاز نیست...
اشنالله موفق باشید... و متوجه شده باشید..

rezaele

عضو جدید
سلام به همگی
بچه ها کتاب مجموعه سوالات دانشگاه تهران سوالات تجزیه را نداره
باید چیکار کنیم؟
اگه کسی داره کمکم کنه
ممنونم

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به همگی
بچه ها کتاب مجموعه سوالات دانشگاه تهران سوالات تجزیه را نداره
باید چیکار کنیم؟
اگه کسی داره کمکم کنه
ممنونم

سلام همكي بر شما

آره نداره ,
بايد از يه كتاب ديكه استفاده كني!!

تبليغ نباشه !!! كتاب نارنجي بوران ,تست هاي هر سال رو به طور جداكونه داره!! باقي كتابا رو ندارم كه بدونم دارن يا نه!!

خواهش ميكم ,

Joe_Bel

کاربر ممتاز
سلام همكي بر شما

آره نداره ,
بايد از يه كتاب ديكه استفاده كني!!

تبليغ نباشه !!! كتاب نارنجي بوران ,تست هاي هر سال رو به طور جداكونه داره!! باقي كتابا رو ندارم كه بدونم دارن يا نه!!

خواهش ميكم ,

من کتاب آئین اکبری هنجنی انتشارت پوران پژوهش رو دارم که کتاب به نخوریه اما خوبیش اینه از سال 78 بصورت جداگانه سوالاتو داره
کتاب نارنجی رو هم دارم از سال 86 داره که بهتر جواب داده شده

Armin-Z

کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال سطح پایین!:D
این تبدیل Z ای که عکسش رو گذاشتم اشتباه محاسبه شده؟!
من همش اینو در میارم و با جواب کتاب یکی نیسش(سوال 1 تست سطح متوسط مومن زاده)
nlk.jpg

890031156

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 188404
سلام
والا من حل کردم مخرج که یکیه
صورت فقط توان n0 داره اونم مثبت

یه برقی

عضو جدید
مشاهده پیوست 188404

دوست من ...متوجه نشدم این جواب خود شماست یا کتاب...به هر حال اشتباست...

جوابم میشه کسری که
صورتش منفی پرانتز باز( الفا زد به توان منفی یک پرانتز بسته) به توان ان به علاوه ان صفر
و مخرجش هم یکسانه

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوست من ...متوجه نشدم این جواب خود شماست یا کتاب...به هر حال اشتباست...

جوابم میشه کسری که
صورتش منفی پرانتز باز( الفا زد به توان منفی یک پرانتز بسته) به توان ان به علاوه ان صفر
و مخرجش هم یکسانه
ها؟! n که دیگه تو جواب نمیتونیم داشته باشیم!

آخرین ویرایش:

یه برقی

عضو جدید
ها؟! n که دیگه تو جواب نمیتونیم داشته باشیم!

من میگم این روزا :confused:

ببخشید منظورم این بود
صورتش منفی پرانتز باز( الفا زد به توان منفی یک پرانتز بسته) به توان ان صفر به علاوه یک

در واقع همونی که دوستمون 89 گفت.

بالا