تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

dizgah

عضو جدید
سلام میشه یکی لطف کنه اثبات مقاومتهای دیده شده از کلکتور تو bjt و مقاومتهای دیده شده از درین تو fet رو راهنمایی کنه که چجوری بدس میاد؟
و همچنین در مورد مقاومتهای برشی تو محاسبه اثر بارگذاری فیدبک توضیح بده ؟
میشه یکی لطف کنه ؟ میشه ؟
DSC00412.JPG

890031156

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام میشه یکی لطف کنه اثبات مقاومتهای دیده شده از کلکتور تو bjt و مقاومتهای دیده شده از درین تو fet رو راهنمایی کنه که چجوری بدس میاد؟
و همچنین در مورد مقاومتهای برشی تو محاسبه اثر بارگذاری فیدبک توضیح بده ؟
میشه یکی لطف کنه ؟ میشه ؟
مشاهده پیوست 188115
سلام دوست عزیز
یه 5-10 صفحه قبلو بگردی مقاومت های bjt رو گذاشتم
اثباتشو میخوای یا فرمولاشو؟

dizgah

عضو جدید
سلام
ممنون بابت وختی که میزارید
فرمولاشو دارم ولی متاسفانه با اثباتش نمیتونم کنار بیام کلا تو محاسبه مقاومتهای دیده شده از کلکتور چه تو این مثال و چه تو منابع جریان
چیزی نمیتونم به روابط مطرح شده برسم
در مورد مقاومت برشی نظری ندارید ؟
بازم ممنونم

890031156

کاربر ممتاز
سلام
ممنون بابت وختی که میزارید
فرمولاشو دارم ولی متاسفانه با اثباتش نمیتونم کنار بیام کلا تو محاسبه مقاومتهای دیده شده از کلکتور چه تو این مثال و چه تو منابع جریان
چیزی نمیتونم به روابط مطرح شده برسم
در مورد مقاومت برشی نظری ندارید ؟
بازم ممنونم
برا اثبات مقاومت های که لازم داری باید تونن بزنی و ولتاژ به جریانو پیدا کنی(خیلی سخت نیست)
مقاومت برشی؟؟؟؟؟تو فیدبک؟متوجه نشدم

dizgah

عضو جدید
برا اثبات مقاومت های که لازم داری باید تونن بزنی و ولتاژ به جریانو پیدا کنی(خیلی سخت نیست)
مقاومت برشی؟؟؟؟؟تو فیدبک؟متوجه نشدم
بله و در مورد یافتن مقاومتهای دیده شده از سایر پایه ها هیچ مشکلی نیست ، تنها از پایه کلکتور نمیتونم به جواب مورد نظر برسم
--------
اگه کتاب اسلام پناه رو داشته باشید تو قسمت فیدبک مثال 12 برای محاسبه امپدانس خروجی از کلمه مقاومت برشی استفاده میکنه و یه سری توضیحات میده که برا من نامفهومه
ممنون

890031156

کاربر ممتاز
بله و در مورد یافتن مقاومتهای دیده شده از سایر پایه ها هیچ مشکلی نیست ، تنها از پایه کلکتور نمیتونم به جواب مورد نظر برسم
--------
اگه کتاب اسلام پناه رو داشته باشید تو قسمت فیدبک مثال 12 برای محاسبه امپدانس خروجی از کلمه مقاومت برشی استفاده میکنه و یه سری توضیحات میده که برا من نامفهومه
ممنون
با کلکتور مشکل دارید؟؟؟؟؟ارلی و مقاومت امیتر و مقاومت بیس فرض کنین و تونن بگیرین نمیدونم مشکلتون دقیقا کجاس؟
فک کنم منظور از مقاومت برشی همون اثر بار گذاری هست،نه>؟ کتابو ندارم

dizgah

عضو جدید
با کلکتور مشکل دارید؟؟؟؟؟ارلی و مقاومت امیتر و مقاومت بیس فرض کنین و تونن بگیرین نمیدونم مشکلتون دقیقا کجاس؟
فک کنم منظور از مقاومت برشی همون اثر بار گذاری هست،نه>؟ کتابو ندارم
تا حالا تو کتابی جزوه ای چیزی دیدین که اثبات این حالت رو انجام داده باشن ؟
اگه دیدین یه آدرسی چیزی ازش بدین ممنون میشم و بیش از این وقتتون رو نمیگیرم
ممنون : )

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان برای الک چه کنم دیگه ؟؟ هرچی تست بود زدم . یه سری سوال باحال میخوام برای الک .
بعد من شدیدا تو این 2 فصل فیدبک و تقویت کننده عملیاتی مشکل دارم . چه کنم این 2 فصلو ؟؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درود
دوستان برای الک چه کنم دیگه ؟؟ هرچی تست بود زدم . یه سری سوال باحال میخوام برای الک .
بعد من شدیدا تو این 2 فصل فیدبک و تقویت کننده عملیاتی مشکل دارم . چه کنم این 2 فصلو ؟؟

فیدبک یه سری قلق داره که باید نکاتش رو بلد باشی.مسی جون تستارو دوباره بزن فیدبک رو هم ردیف میشی.

من اپ امپ رو با kcl حل می کنم.تا حالا سوالی ندیدم که با kcl حل نشه.

تستای کنکور رو دوباره بزن به نظرم

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود

سلام
تمرین هایاخر فصل رضوی خیلی کمک میکنه
کاری به متن سوالاش نداشته باش با توجه به مدارا خودت تحلیل کن البته همش خیلیه ولی گلچین بعضیاش واقعا دیدتو باز میکنه و دستتو روون میکنه:smile:

890031156

کاربر ممتاز
تا حالا تو کتابی جزوه ای چیزی دیدین که اثبات این حالت رو انجام داده باشن ؟
اگه دیدین یه آدرسی چیزی ازش بدین ممنون میشم و بیش از این وقتتون رو نمیگیرم
ممنون : )
خدمت شما
قسمتی که ستاره زدم رو توجه کنین
WP_001392.jpg

890031156

کاربر ممتاز
فک میکنم برای همچین لطفی تنها تشکر کردن کافی نیست
ممنون که وقتتون رو در اختیار ما قرار میدین
خواهش میکنم
سوالی بود در خدمتم
مدل آپ امپیش رو هم صفحات قبل همین تاپیک اثبات کردم یه نگاه کن بدردت میخوره

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان و عزیزان
در مورد ترانزیستور bjt میخواستم یه مطلبی رو به عنوان نکته عرض کنم
در حالت ac ما عموما جریان کلکتور و امیتر رو برابر فرض میکنیم در حالی که چنین نیست و امیتر یه جریان اضافی داره که برابر Vpai تقسیم بر Rpai هست.
اکثر مواقع این جریان در مقابل جریان کلکتور ناچیزه و تاثیری نداره ولی مواقعی که ارلی داریم و جریان کلکتور به نحوی به امیتر نمیرسه نباید امیتر رو مدار باز کنیم چرا که جریان بیس(همون اضافی امیتر) هست
تو مثال بالا برا مقاومت از دید کلکتور هم لحاظ کردم وگرنه حل نمی شد
امیدوارم مفید باشه

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان و عزیزان
در مورد ترانزیستور bjt میخواستم یه مطلبی رو به عنوان نکته عرض کنم
در حالت ac ما عموما جریان کلکتور و امیتر رو برابر فرض میکنیم در حالی که چنین نیست و امیتر یه جریان اضافی داره که برابر Vpai تقسیم بر Rpai هست.
اکثر مواقع این جریان در مقابل جریان کلکتور ناچیزه و تاثیری نداره ولی مواقعی که ارلی داریم و جریان کلکتور به نحوی به امیتر نمیرسه نباید امیتر رو مدار باز کنیم چرا که جریان بیس(همون اضافی امیتر) هست
تو مثال بالا برا مقاومت از دید کلکتور هم لحاظ کردم وگرنه حل نمی شد
امیدوارم مفید باشه

سلام دوست عزیز. در حالت ac همونطور که از روی مدار معادل ac ( سیگنال کوچک) مشخص هستش جریان کلکتور آلفا برابر جریان امیتر هستش که با توجه به نزدیک بودن آلفا به عدد 1 میتونیم بگیم که جریان کلکتور و امیتر برابر هستش. ولی اینکه شما میگید این دو جریان برابر نیستن در حقیقت منظورتون به جریان ورودی به کلکتور هستش که در صورت وجود اثر ارلی بین دو شاخه ی مقاومت ارلی و منبع جریان وابسته به جریان ( آلفا * جریان امیتر ) تقسیم میشه. این درسته که جریان ورودی به کلکتور با جریان امیتر برابر نیست چون اثر ارلی داریم یا به عبارتی مقاومت Ro داریم یا به عبارتی hoe ما برابر 0 نیست. البته در صورتی hoe برابر با صفر باشه باز هم جریان ورودی به کلکتور همون جریان کلکتور میشه و برابر با جریان امیتر میشه.(آلفا = 1 ).

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان یکی یه توضیح در مورد مسائل فیدبک بده . که چه موقع میتونیم از رابطه 1 تقسیم f استفاده کنیم.
من کمی گیج شدم . شرط استفادش چیه ؟
مثلا من اینو فهمیدم که اگر بهره ی تقویت کننده خیلی بزرگ باشه برای بهره فیدبک از 1 تقسیم f استفاده میکنیم.
یکی لطف کنه خوب توضیح بده . کتابها که اصلا هیچی در موردشون نگفتن .

890031156

کاربر ممتاز
درود
دوستان یکی یه توضیح در مورد مسائل فیدبک بده . که چه موقع میتونیم از رابطه 1 تقسیم f استفاده کنیم.
من کمی گیج شدم . شرط استفادش چیه ؟
مثلا من اینو فهمیدم که اگر بهره ی تقویت کننده خیلی بزرگ باشه برای بهره فیدبک از 1 تقسیم f استفاده میکنیم.
یکی لطف کنه خوب توضیح بده . کتابها که اصلا هیچی در موردشون نگفتن .
سلام
شرط اینکه فرمول برابر با عکس ضریب فیدبک بشه این هست که حاصل ضرب گین در ضریب فیدبک بزرگتر از یک باشه نه خود گین(1 قابل صرف نظر باشه در مقابل حاصل ضرب گین در فیدبک)
سال های اخیر طراح ها باهوش شدن و با این رابطه همه گزینه ها درست میشن یا فقط یکیش حذف میشه
دقت کن که ماکسیمم مقدار برابر با عکس فیدبک میشه یعنی بقیه مقادیر باید از عکس فیدبک کوچیک باشن

dizgah

عضو جدید
سلام
لطفا روی سوال رو آپ کن از این حل ها چیزی دستگیر ادم نمیشه
سلام جواب سوال برام مهم نیست
فقط سوالم اینجاست که برای همین مداری چرا تناقض وجود داره ؟
و دو مقدار برای ولتاژ ورودی بر حسی ولتاژ گیت سوری بدست میاد؟

890031156

کاربر ممتاز
سلام جواب سوال برام مهم نیست
فقط سوالم اینجاست که برای همین مداری چرا تناقض وجود داره ؟
و دو مقدار برای ولتاژ ورودی بر حسی ولتاژ گیت سوری بدست میاد؟
والا خب حتما مدار معادل رو اشتباه کشیده یا اشتباه چاپی افتاده
از روی سوال میشه تشخیص داد که اشتباهه یا غلط

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام ، از تمام دوستان میخوام تمام اسم هایی که واسه ro تو انواع ترانزیستور بلدن بگن! یه سری چیزا مثه gmb و اینا میگن بعضی موقع ها تو سوالها البته معمولا صفر میذارن ولی این چی هست اصن؟!

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام ، از تمام دوستان میخوام تمام اسم هایی که واسه ro تو انواع ترانزیستور بلدن بگن! یه سری چیزا مثه gmb و اینا میگن بعضی موقع ها تو سوالها البته معمولا صفر میذارن ولی این چی هست اصن؟!

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
این سوال 1 الکترونیک جامع اول نصیر هست .
چرا تو حلش گفته rseenE3 = rp3 ؟؟؟؟
Snap_2014.01.26_13h31m59s_001_Reader.jpg
Snap_2014.01.26_13h32m34s_003_.jpg

Armin-Z

کاربر ممتاز
درود
این سوال 1 الکترونیک جامع اول نصیر هست .
چرا تو حلش گفته rseenE3 = rp3 ؟؟؟؟
مشاهده پیوست 191288
مشاهده پیوست 191289
سلام دوستم
چون منبع جریان در حالت ac مدار باز میشه و از کلکتور 3 دیگه جریانی نداریم واسه همین جریان بیس و امیتر 3 برابر میشه و در نتیجه از هر دو سمت امیتر و بیس فقط rp دیده میشه

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان برای بدست آوردن مقاومت ورودی خروجی میشه از مدل ترانزیستور استفاده کرد ؟؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
درود
دوستان برای بدست آوردن مقاومت ورودی خروجی میشه از مدل ترانزیستور استفاده کرد ؟؟
سلام دوست گلم، اون کار هایی که ما برای مقاومت بدست آوردن میکنیم در واقع همون استفاده از مدل ترانزیستور هست، فرقی نداره
البته اگه منظورت رو درست فهمیده باشم

بالا