تاپیک رفع اشکال درس الکترونیک کنکور کارشناسی ارشد

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

نه ربطی نداره . شما اگه کتابه استاد اسلام پناه رو دارید صفحه 454 رو نگاه بندازید .از جزیان استفاده کرده ....
کتاب اسلام پناهو ندارم راستش. ولی فکر نمیکنم بی ربط باشه. یه جورایی مطمئنم. شما کی مقاومت معادلو تو حالت ای سی حساب کردین که این بار دوم باشه اخه. من به این فصلا نرسیدم. ولی در این حد یادم بود گفتم ج بدم. از جریان استفاده کرده باشه که مشکلی نداره. اینکه از جریان ای سی استفاده کرده حتما. شما از جریان دی سی استفاده کرده بودین اخه. اون یک میلی امپر جریان دی سی هست.
سلام یادم رفت ببخشید..

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب اسلام پناهو ندارم راستش. ولی فکر نمیکنم بی ربط باشه. یه جورایی مطمئنم. شما کی مقاومت معادلو تو حالت ای سی حساب کردین که این بار دوم باشه اخه. من به این فصلا نرسیدم. ولی در این حد یادم بود گفتم ج بدم. از جریان استفاده کرده باشه که مشکلی نداره. اینکه از جریان ای سی استفاده کرده حتما. شما از جریان دی سی استفاده کرده بودین اخه. اون یک میلی امپر جریان دی سی هست.
سلام یادم رفت ببخشید..

ممنون
حرفتون کاملا درسته
اما در مسایل مربوط به ترانزیستور bjt ما جریان ای سی رو برابر با دیسی میگیریم مگه در شرایطی که بخواهیم ماکزیمم سوئیگ رو بدست بیاریم ولی در اینجا نه ما vce رو داریم نه .. بنابراین فرض رو رو این موضوع میزاریم که برایر باشند فقط در ماکزیمم سوئینگ اینکارو نمیکنیم

و همچنین همونجوری که تو پست قبل نوشتم برای مقاوت معادل هم میشه از جریان تست و ولتاژ تست رفت اینو یادتونه؟؟ منظوره من این موضوع بود و از این روش رفتم

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اگه شما تو مسير دو ترانزيستور كي وي ال زدي كه نيازي نيس ورودي رو دوتا كني تصفشو ببري اونور
با يه وردي و يه حريان كي وي ال بزن
كه ولتاژ تستت ميشه مقاومت بيس در آي تست بعلاوه دوتا آر اي در آي تست ضربدر بتا كه همون ميشه دوتا آر پاي در آي تست

Sent from my iPhone using Tapatalk

ممنون از پاسختون

خب من گفتم اگه بخوایم یه منبع رو در نظر بگیریم و از سمت چپ شروع کنیم و حلقه رو طی کنیم سمته دیگه باید از مقاوت ده اهم عبور کنیم تا به زمین برسیم برای راحتی کار دو منبع گذاشتم . ممکنه اگه زحمتی نیست رو کاغذ راه حلتون رو بنویسید و بگید مقاومت معادل سمته راست ولتاژ تست و جریانه تستش چیه؟؟ و حاصلش تقسیم چند به چند میشه .

من نفهمیدم:redface:

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

ممنون از پاسختون

خب من گفتم اگه بخوایم یه منبع رو در نظر بگیریم و از سمت چپ شروع کنیم و حلقه رو طی کنیم سمته دیگه باید از مقاوت ده اهم عبور کنیم تا به زمین برسیم برای راحتی کار دو منبع گذاشتم . ممکنه اگه زحمتی نیست رو کاغذ راه حلتون رو بنویسید و بگید مقاومت معادل سمته راست ولتاژ تست و جریانه تستش چیه؟؟ و حاصلش تقسیم چند به چند میشه .

من نفهمیدم:redface:

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون
حرفتون کاملا درسته
اما در مسایل مربوط به ترانزیستور bjt ما جریان ای سی رو برابر با دیسی میگیریم مگه در شرایطی که بخواهیم ماکزیمم سوئیگ رو بدست بیاریم ولی در اینجا نه ما vce رو داریم نه .. بنابراین فرض رو رو این موضوع میزاریم که برایر باشند فقط در ماکزیمم سوئینگ اینکارو نمیکنیم

و همچنین همونجوری که تو پست قبل نوشتم برای مقاوت معادل هم میشه از جریان تست و ولتاژ تست رفت اینو یادتونه؟؟ منظوره من این موضوع بود و از این روش رفتم
من تا به حال ندیدم جریان ای سی و دی سی رو یکی بگیره کسی سوال حل کنه راستش. مشکل شمام دقیقا همون بود که یکی گرفته بودید. وگرنه کی ول ال زده بودید دیگه.وای شما کلا کی وی ای رو تو دی سی زدین و این اشتباهتون بود. همیشه ای سی هستش. ولی دقت کنیدا جون این نکته ی یکی گرفتن اینارو من اصلا نشنیدم تا به حال و ردش میکنم صد در صد.

آخرین ویرایش:

llvll.asoud

کاربر ممتاز

دوستان کسی بلد نیست ؟

جوابش كدوم گزينه ميشه؟!
من تا حالا اين تيپ سوال نديدم كه به جاي وي خروجي جريان خروجي بده خروجي كجاست دقيقا؟!
من اون چيزي كه به ذهنم ميرسه الان ميذارم فقط كدوم درسته؟!

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان کسی بلد نیست ؟

دوست عزیز.این یه فیدبک جریان موازیه.تو گین رو حساب کن همون io به is و در آخر بجای is قرار بده vs تقسیم بر مقاومت 2 کیلو

گام اول اینه که مقدار f رو حساب کنی که میشه 1/11 بعدش اثر بارگذاری فیدبک رو انجام بده

آخرین ویرایش:

keyhan386

عضو جدید
سلام دوستان
توی حل این سوال کسی کمکم میکنه ؟ فیدبک از چه نوعیه ؟ ممنونم
feedback.jpg

llvll.asoud

کاربر ممتاز

با فیدبک سریع حل میشه. من نمیتونم عکس بذارم شرمنده.
اقا مسعود اتفاقا این تیپ سوالم کم نیست. هدف سوال اینطوری ک من دیدم استفاده از فیدبکه.

زهرا خانوم ميدونم با فيدبك حل ميشه
منظورم اينه وقتي به سوالاي فيدبك نگاه كنيد وي خروجي داده ميشه بعد ميكه مثلا بهره چي ميشه
ولي اينجا خروجي اتصال كوتاه شدي و جريان خروجي رو گفته ميخوام ببينم ايا باز ميشه جريان حريان يا نه!
اگه تو كلكتور ولتاژ خروجي بود ميشد حريان حريان
حالا ولي حريان خروجي رو داده
سوال بعديم از سعيد اينه كه ايا لزومي داره اثر بارگذاري مقاومتها با توجه به زياد بودن فاصله گزينه ها از هم لحاظ بشه؟!
نقش آر ال كه تو بيس ترانزيستور دوم هستش چيه دقيقا؟!كجاي راه حل استفاده ميشه
واسه بهره كه فكر نميكنم استفاده شه چون موازي هستش
حالا اگه اثر بارگذاري لحاظ بشه بقيه راه حلو ميذاري ببينيم چي ميشه؟!

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم اينه وقتي به سوالاي فيدبك نگاه كنيد وي خروجي داده ميشه بعد ميكه مثلا بهره چي ميشه
ولي اينجا خروجي اتصال كوتاه شدي و جريان خروجي رو گفته ميخوام ببينم ايا باز ميشه جريان حريان يا نه!
سوال بعديم از سعيد اينه كه ايا لزومي داره اثر بارگذاري مقاومتها با توجه به زياد بودن فاصله گزينه ها از هم لحاظ بشه؟!

فقط یه گزینه پرته بقیه بهم نزدیکه.حتما باید اثر بارگذاری انجام بشه

llvll.asoud

کاربر ممتاز

فقط یه گزینه پرته بقیه بهم نزدیکه.حتما باید اثر بارگذاری انجام بشه

اگه بدون اثر بارگذاري حساب كنيم ميشه منفي ٥.٥
حالا ميشه با اثر بارگذاريشو شما حل كني برامون؟! واسه نوشتن بهره چطور بايد بنويسيم؟آي ا حساب ميكنيم يا بهره ولتاژ خساب ميكنيم بعد به جاي ولتاژ خروچي آي ا در آر ال ميذاريم؟!

mahdi_ml

عضو جدید
سلام دوستان
توی حل این سوال کسی کمکم میکنه ؟ فیدبک از چه نوعیه ؟ ممنونم
مشاهده پیوست 226590

سواله آزمون دکتر کهنه!!!!؟
این سوال رو من از خود ایشون سوال کردم و ایشون گفتن که این مدار دو فیدبکی هستش و باید (یا بهتره) مداری حل بشه...
بنظرم در گیر این جور مسائل نشیم بهتره...
دوستان من از ساعت 7 تا حالا میخاستم تو بحث سوال قبلی شرکت کنم ولی سیستمم مرورگرم انگاری مشکل پیدا کرده بود!!

keyhan386

عضو جدید
سواله آزمون دکتر کهنه!!!!؟این سوال رو من از خود ایشون سوال کردم و ایشون گفتن که این مدار دو فیدبکی هستش و باید (یا بهتره) مداری حل بشه...بنظرم در گیر این جور مسائل نشیم بهتره...دوستان من از ساعت 7 تا حالا میخاستم تو بحث سوال قبلی شرکت کنم ولی سیستمم مرورگرم انگاری مشکل پیدا کرده بود!!
سلام دوست عزیزمشابه این تست توی کنکور 88 نیز اومده البته اونجا یک فیدبک رو با میلر مدل میشه کرد و فیدبک دوم رو به روش فیدبکی حل کرد ولی توی این سوال از میلر نمیشه رفت . فک کنم از پخش جریان باید بریم . گفتم شاید کسی ایده ای برای حلش داشته باشه . بله سوالات استاد کهن یکمی سخته ولی غیر قابل حل نیست .

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
بله شما درست میگید !

سلام
من يه سوال دارم كسي جواب نداد
توي مثالهايي كه راجع به فيدبك داشتيم هميشه ولتاژ خروجي داده ميشه ولي اينجا جريان خروجي داده شده
ميخوام ببينم تمام روابط و روشها واسه اين مثل زمانيه كه ولتاز خروجي داده ميشه؟!
يعني نوع فيدبك و نحوه اثرگذاري و پيدا كردن بهره

keyhan386

عضو جدید
سلام
من يه سوال دارم كسي جواب نداد
توي مثالهايي كه راجع به فيدبك داشتيم هميشه ولتاژ خروجي داده ميشه ولي اينجا جريان خروجي داده شده
ميخوام ببينم تمام روابط و روشها واسه اين مثل زمانيه كه ولتاز خروجي داده ميشه؟!
يعني نوع فيدبك و نحوه اثرگذاري و پيدا كردن بهره

سلام دوست عزیز
زمانی که فیدبک از جریان خروجی نمونه میگیره ( حالت هایی که فیدبک جریان - سری و جریان -موازی است دیگه با ولتاژ خروجی vo کاری نداریم ! چون برای محاسبه بهره ی حلقه باز توی هر دو این حالت ها خروجی جریانه و باید نسبت io/vs برای فیدبک جریان - سری و باید نسبت io/is را برای فیدبک جریان -موازی محاسبه بشه دیگه vo نمیخواد ( البته شاید منظور شما این بوده که چرا مشابه مثال هایی که برای این نوع فیدبک ها داریم چرا خروجی را با vo نمایش نداده ، خب چون برای ما نسبت هایی که توی بالا گفتم مهم است پس نیازی به vo نیست . اما اگر توی حل این مثال نسبت vo/vs رو میخواست بعد از محاسبه بهر حلقه باز با همون نسبت های بالا برای محاسبه نسبت vo/vs به vo نیاز پیدا میکردیم .)

llvll.asoud

کاربر ممتاز

سلام دوست عزیز
زمانی که فیدبک از جریان خروجی نمونه میگیره ( حالت هایی که فیدبک جریان - سری و جریان -موازی است دیگه با ولتاژ خروجی vo کاری نداریم ! چون برای محاسبه بهره ی حلقه باز توی هر دو این حالت ها خروجی جریانه و باید نسبت io/vs برای فیدبک جریان - سری و باید نسبت io/is را برای فیدبک جریان -موازی محاسبه بشه دیگه vo نمیخواد ( البته شاید منظور شما این بوده که چرا مشابه مثال هایی که برای این نوع فیدبک ها داریم چرا خروجی را با vo نمایش نداده ، خب چون برای ما نسبت هایی که توی بالا گفتم مهم است پس نیازی به vo نیست . اما اگر توی حل این مثال نسبت vo/vs رو میخواست بعد از محاسبه بهر حلقه باز با همون نسبت های بالا برای محاسبه نسبت vo/vs به vo نیاز پیدا میکردیم .)

اگه اثر مفاومتهاي بارگذاري رو لحاظ كنيم و بخوايم جريان خروجي بر حريان ورودي رو حساب كنيم چي ميشه؟! تو حالتهايي كه ولتاژ خروجي داده ميشد بهره ولتاژ رو حساب ميكرديم بعد جريان خروجي بر جريان ورودي را با مقاومتهاي خروجي و منبع حساب ميكرديم حالا اينجا بهره حلقه باز مدارو چطور بدست بياريم؟!

keyhan386

عضو جدید
اگه اثر مفاومتهاي بارگذاري رو لحاظ كنيم و بخوايم جريان خروجي بر حريان ورودي رو حساب كنيم چي ميشه؟! تو حالتهايي كه ولتاژ خروجي داده ميشد بهره ولتاژ رو حساب ميكرديم بعد جريان خروجي بر جريان ورودي را با مقاومتهاي خروجي و منبع حساب ميكرديم حالا اينجا بهره حلقه باز مدارو چطور بدست بياريم؟!

روش اول:
io/is= io/vb2*vb2/vb1*vb1/1s
روش دوم :
io/is=io/ib2*ib2/ic1*ic1/ib1*ib1/is

llvll.asoud

کاربر ممتاز

روش اول:
io/is= io/vb2*vb2/vb1*vb1/1s
روش دوم :
io/is=io/ib2*ib2/ic1*ic1/ib1*ib1/is

ميشه حل كنيد
اينارو ميدونم
من بهره رو از طريق فرمول بلدم حساب كنم واسع همين مشكل دارم اگه بهره ولتاز نباشه

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

سلام. روش من روش استاد باغستانیه که فرق داره. بدتر گمراه میشید و قاطی میکنید. پس توضیحی نمیدم. ولی جواب من میشه -4.5که تو گزینه ها نیست:huh: ولی اینکه جریان-موازی هستش رو بله هست.

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
صورت سوال که اکسپایر شده ولی جواب اخرشما به نظرم تو گزینه ها نبود. من منفی 4.5 شد جوابم. فکرم نمیکنم اشتبا کرده باشم. در هر صورت کاش جوابشا بذارن که بفهمم لااقل داستان چیه. و وقتی ک گذاشتیم یه نتیجه ای داشته باشه.

keyhan386

عضو جدید
صورت سوال که اکسپایر شده ولی جواب اخرشما به نظرم تو گزینه ها نبود. من منفی 4.5 شد جوابم. فکرم نمیکنم اشتبا کرده باشم. در هر صورت کاش جوابشا بذارن که بفهمم لااقل داستان چیه. و وقتی ک گذاشتیم یه نتیجه ای داشته باشه.
سلام دوست عزیز
خب روش شما چیه ؟ شما هم موافقید که فیدبک جریان-موازی است ؟ اگه موافقد خب باتوجه به این که دوتا تقویت کننده امیتر مشترک با gm بزرگ داریم پس بهره حلقه باز A=io/is بدون محاسبه میشه گفت بزرگه ( البته توی حل بالا هم 333 بدست اومد که تایید میکنه بزرگه) پس میشه گفت بهره حلقه بسته میشه Af=io/is=1/B=-11 ( بتا B هم که1/11- بود). پس io/vs=io/Rs*is=-11/2k اما چرا جواب تو گزینه ها نیست
1- شاید فیدبک اصلا جریان- موازی(جریان) نیست
2- شاید بهره حلقه بازرو اشتباه حساب کردم ( که بیعده چون بدون محاسبه هم معلومه بهره حلقه باز بزرگه )
3- شاید مقدار مقاومت Rs صورت سوال 2K نبوده و 20 اهم بوده ( که دراین صورت گزینه 4 درسته)
4- هیچکدام از موارد بالا
شما میتوانید با ارسال گزینه درست ما رو در حل این تست یاری کنید . :D
اصلا این سوال رو کی اینجا گذاشت ؟ سوال ماله کدوم آزمونه آزمایشیه ؟ جوابش کدوم گزینه میشه ؟ :cool:

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
خب روش شما چیه ؟ شما هم موافقید که فیدبک جریان-موازی است ؟ اگه موافقد خب باتوجه به این که دوتا تقویت کننده امیتر مشترک با gm بزرگ داریم پس بهره حلقه باز A=io/is بدون محاسبه میشه گفت بزرگه ( البته توی حل بالا هم 333 بدست اومد که تایید میکنه بزرگه) پس میشه گفت بهره حلقه بسته میشه Af=io/is=1/B=-11 ( بتا B هم که1/11- بود). پس io/vs=io/Rs*is=-11/2k اما چرا جواب تو گزینه ها نیست
1- شاید فیدبک اصلا جریان- موازی(جریان) نیست
2- شاید بهره حلقه بازرو اشتباه حساب کردم ( که بیعده چون بدون محاسبه هم معلومه بهره حلقه باز بزرگه )
3- شاید مقدار مقاومت Rs صورت سوال 2K نبوده و 20 اهم بوده ( که دراین صورت گزینه 4 درسته)
4- هیچکدام از موارد بالا
شما میتوانید با ارسال گزینه درست ما رو در حل این تست یاری کنید . :D
اصلا این سوال رو کی اینجا گذاشت ؟ سوال ماله کدوم آزمونه آزمایشیه ؟ جوابش کدوم گزینه میشه ؟ :cool:
اره دیگه جریان موازیه. با اون حالتا که ولتازخروجی داشتیمو مقاومت که بعد جریانیش میکردیم حل میکردیم اخه هیچ فرقی نداره ک. نمیدونم. یکی گذاشته در رفته انگار.:دی ولی بدم نشد خیلی. امروز تو ازمون استخدامی یه سوال فیدبک بود حل کردمش و اتفاقا جریان موازیم بود:دی تلاشم بی ثمر نموند لااقل:دی ولی اگه جوابشو بذارن ممنون میشیم.
راستی از روشم پرسیده بودید یادم رفت بگم. میدونید من از روش استاد باغستانی حل میکنم. حالا اگ جزوشو دارید میتونید یاد بگیرید اگه نه که تو وبشون هست میتونید ی نگاه بکنید. سریع هم هست. گفتم اینجا نگم که قاطی نکنید.

آخرین ویرایش:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
Untitled.jpg

دوستان این سوال چطوری حل شده؟؟

بدجور رفته رو اعصابم این سوال

آخرین ویرایش:
بالا