تاپیک رفع اشکالات درسی ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

M.ARIABOY

عضو جدید
و سوال دیگه ای که برام ایجاد شد، و شده بود وقتی بار اول استاتیک میخوندم و حل نشد
سوال اخر فکر کنم 30 فصل 5 استاتیک، تعادل توی چند درجه اتفاق می افته

aydogan

عضو جدید
سلام
جواب این سوال رو پیدا کردین؟اتفاقا این سوال منم هست
چیزی که خودم فکر میکنم بحث بین غلتش یا لغزشه
الان توی مثال اولی غلتش خالصه؟!توی مثال دومی چی؟!
اولی که فک کنم لغزش باشه.
تو دومی اگه غلتش بود فرمول موجه به نظر می اومد ولی هر کاری می کنم نمی تونم بغلتونمش.
شما می تونی بغلتونیش؟(البته شکل دومی رو نه ها بلکه مثال 11ص346نایی)

M.ARIABOY

عضو جدید

aydogan

عضو جدید
برای من یک جلدیه، سوالشو اینجا قرار میدی؟؟؟
چرا قرار ندم.
با افزایش ویسکوزیته ی سیال طول توسعه یافتگی در جریان داخل لوله چه تغییری می کند؟(مهندسی هوا فضا86)

مطابق کتاب جدید ص 249 سوال 38 کنکور 91 هست کتاب
آخه کدام کتاب؟(جانسون-مریام-راهیان-پوران-پارسه-ماهان....)
سوال رو کامل بنویس.

r.mob

عضو جدید
دستت درد نکنه خیلی تایپ کردی
ولی فکر کنم یه سوال بالایی رو توضیح دادی من سوال پایینیشو میخوام که یه توپ رو یه جسم دیگه بالاو پایین میکنه تا وقتی تو کنج اون جسم اروم بگیره
ببخشید مهندس جان
من فکر کردم مثال ۳ درسنامه رو منظورت بود .
اگر به اون سوال رسیدم و متوجه شدم جواب میدم .

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
خب عزیزم این چه ربطی به سوال من داشت؟
سوال من تست ص12راهیان ارشد جلد دوم هستش.

سیالات راهیان ارشد جلد دو ص12
مثال اول:با افزایش ویسکوزیته سیال طول توسعه یافتگی...
چرا گزینه ی 2؟
Lطول ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی هستش و با افزایش مو طول ناحیه هیدرودینامیکی کاهش می یابد.
خب حالا با این وضعیت چون در جواب گفته طول طول توسعه یافتگی کاهش می یابه ممکنه رابطه ی ناحیه ورودی هیدرودینامیکی و ناحیه توسعه یافتگی مستقیم باشه.

(من فارسیم ضعیفه.نکنه طول توسعه یافتگی همان طول ناحیه ورودی هیدرودینامیکی باشه؟!!)

من جواب این سوالتون رو دادم . نقل قول های بالا رو نگاهی بندازید

ولی درباره سوال صفحه 12 . این نگفته که طول ناحیه ها به هم ربط داره . گفته ویسکوزیته سیال به طول توسعه یافتگی

والا من تا جایی که بلدم هیچ ربطی ندارن به هم . بیشتر دارم میخونم این فصلو به جواب جدیدی رسیدم براتون میام میگم

behzadk2019

کاربر ممتاز
و سوال دیگه ای که برام ایجاد شد، و شده بود وقتی بار اول استاتیک میخوندم و حل نشد

کتاب نایی رو نگاه کردم سوال 30 فصل 5 اصلا تعادل توی جند درجه نمیخاد . فصل قاب ؟

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
اولی که فک کنم لغزش باشه.
تو دومی اگه غلتش بود فرمول موجه به نظر می اومد ولی هر کاری می کنم نمی تونم بغلتونمش.
شما می تونی بغلتونیش؟(البته شکل دومی رو نه ها بلکه مثال 11ص346نایی)

من فکر کردم خود مثال 11 همین شکلی باشه
اما کاملا موضوعش فرق داره
توی مثال 11 یه حرکت خطی داریم نه دورانی!!!درواقع در لحظه اول میله حرکت میکنه به سمت راست
وقتی که نیرو وارد میشه به میله مسلما میله به سمت راست حرکت میکنه پس جهت اصطکاک به سمت چپ میشه
خیلی واضحه فقط باید مساله رو پیچیده نگاه نکنیم
اما در مورد جهت دوران ها در غلتش و لغزش همون موضوعی که گفتم صحت داره

mech.shima

کاربر ممتاز
چرا گزینه ی 2؟
Lطول ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی هستش و با افزایش مو طول ناحیه هیدرودینامیکی کاهش می یابد.
خب حالا با این وضعیت چون در جواب گفته طول طول توسعه یافتگی کاهش می یابه ممکنه رابطه ی ناحیه ورودی هیدرودینامیکی و ناحیه توسعه یافتگی مستقیم باشه.

(من فارسیم ضعیفه.نکنه طول توسعه یافتگی همان طول ناحیه ورودی هیدرودینامیکی باشه؟!!)

طول ورودی هیدرودینامیکی از ابتدای لوله اغاز میشه تا جایی که لایه های مرزی به هم میرسن
طول توسعه یافته از نقطه انتهای هیدرودینامیکی شروع میشه تا انتهای لوله مگر اینکه تحت تاثیر شرایطی دوباره از اول این فرایند از یه جایی از لوله به بعد رخ بده
اما حالا در مورد سوال:طول ناحیه ورودی مسلما با افزایش ویسکوزیته کمتر میشه یعنی اینکه جریان زودتر به حالت توسعه یافته میرسه
و این یعنی اینکه طول بیشتری از لوله در حالت توسعه یافته اس
که به نظرم جواب درست گزینه یک میشه اما اگه کفته بود طول ناحیه ورودی هیدرودینامیکی چه تغییری میکنه گزینه دوم جواب سواله
نمیدونم توضیحاتم واضح بود یا نه

aydogan

عضو جدید
طول ورودی هیدرودینامیکی از ابتدای لوله اغاز میشه تا جایی که لایه های مرزی به هم میرسن
طول توسعه یافته از نقطه انتهای هیدرودینامیکی شروع میشه تا انتهای لوله مگر اینکه تحت تاثیر شرایطی دوباره از اول این فرایند از یه جایی از لوله به بعد رخ بده
اما حالا در مورد سوال:طول ناحیه ورودی مسلما با افزایش ویسکوزیته کمتر میشه یعنی اینکه جریان زودتر به حالت توسعه یافته میرسه
و این یعنی اینکه طول بیشتری از لوله در حالت توسعه یافته اس
که به نظرم جواب درست گزینه یک میشه اما اگه کفته بود طول ناحیه ورودی هیدرودینامیکی چه تغییری میکنه گزینه دوم جواب سواله
نمیدونم توضیحاتم واضح بود یا نه
پس میگید گزینه اشتباه زده شده؟؟
که اگه اینطوری باشه بنده هم با شما هم عقیده ام.

M.ARIABOY

عضو جدید
ببخشید مهندس جان
من فکر کردم مثال ۳ درسنامه رو منظورت بود .
اگر به اون سوال رسیدم و متوجه شدم جواب میدم .
خواهش
دستت درد نکنه
آخه کدام کتاب؟(جانسون-مریام-راهیان-پوران-پارسه-ماهان....)
سوال رو کامل بنویس.

استایک قکرکنم همه نایی میخونم،سراین نگفتم ببخشیذ
کتاب نایی

aydogan

عضو جدید
خواهش
دستت درد نکنه

استایک قکرکنم همه نایی میخونم،سراین نگفتم ببخشیذ
کتاب نایی
من فعلا مرکز سطح رو نخوندم ولی به محض خوندن اگه بلد بودم میگم.
اگه سایر دوستان تو این تایپیک مشارکت کنند قطعا این تایپیک مفید ترین تایپیک کنکور مکانیک میشه.

aydogan

عضو جدید
خوب تو حل گفته.شما کجاشو مشکل داری؟

r.mob

عضو جدید
چرا گزینه ی 2؟

سلام .
سیالات من راهیان ارشد تک جلدی هست . و اون سوالی که نوشتی رو پیدا نمیکنم .
ناحیه توسعه یافته جایی هست که سرعت و تغییرات فشار ثابت میشه . و قبل از اون هم ناحیه ورودی هست که سرعت ما به خاطر تنش تو دیواری داره عوض میشه .
اما با توجه به اینکه لوله از دو ناحیه ورودی و توسعه یافته تشکیل شده . افزایش یکی باعث کاهش دیگری میشه یعنی با افزایش ناحیه ورودی ناحیه توسعه یافته کم میشه .
طول ناحیه توسعه یافته هم طبق فرمول تو جریان آرام متناسب با عدد رینولز هست و عدد رینولز هم خلاف ویسکوزیته هست . یعنی با افزایش ویسکوزیته ، عدد رینولز کاهش پیدا میکنه و باعث میشه طول ناحیه ورودی هم کاهش پیدا کنه که منجر به افزایش طول ناحیه توسعه یافته میشه .

khorshid_mech

عضو جدید
سوال 71 کنکور 93
اولین سوال باکس جامدات که یک میله ای هست که تحت بار گسترده w0و...
چجوری حل میشه؟؟
مرسی

r.mob

عضو جدید
سوال 71 کنکور 93
اولین سوال باکس جامدات که یک میله ای هست که تحت بار گسترده w0و...
چجوری حل میشه؟؟
مرسی

سلام

پارسه روش حلش اینجوریه که روی میله یه المان dw رو از 0 تا تتا گرفته و بعد این المان رو چون نسبت به x , y دارای زاویه تتا هست . در راستاهای x , y با ضرب در sin . cos تجزیه کرده و بعد برای هر کدوم المان انتگرال رو برقرار کرده و انتگرال گرفته .

یعنی w تو راستای x , y که همون v , N هستن رو از زاویه 0 تا تتا بدست آورده .

(روی میله یه برش زده و نیروهای عمودی و برشی رو برده به راستاهای x ,y و در نهایت مجموع نیروها تو راستای x که میشه همون راستای نیروی برشی و نیروی محوری که میشه همون راستای y رو نوشته.)

بعد v و N رو بدست آورده و بر هم تقسیم کرده .

پارسه.jpg

آخرین ویرایش:

aydogan

عضو جدید
اما با توجه به اینکه لوله از دو ناحیه ورودی و توسعه یافته تشکیل شده . افزایش یکی باعث کاهش دیگری میشه یعنی با افزایش ناحیه ورودی ناحیه توسعه یافته کم میشه .
من هم با شما هم عقیده ام.اما گزینه ای که کتاب زده عکس این مطلب را می رساند.
نمی دانم اشتباه چاپی شده یا اشتباه ا زماست.

r.mob

عضو جدید
کلا این کتاب سیالات راهیان یه ذره مشکل داره .
تو فصل تجزیه تحلیل سیالات نوشته از لوله پبتوت برای اندازه گیری فشار های سکون و ثابت استفاده میشه . بعد تو فصل جریان های داخلی گفته از لوله پیتوت برای تعیین سرعت استفاده میشه و تو تستی که حل کرده هم اندازه گیری فشار یکی از گزینه هاست هم اندازه گیری سرعت یکی از گزینه هاست که اندازه گیری سرعت رو گفته درست هست .

MohammadAli.E

عضو جدید
کلا این کتاب سیالات راهیان یه ذره مشکل داره .
تو فصل تجزیه تحلیل سیالات نوشته از لوله پبتوت برای اندازه گیری فشار های سکون و ثابت استفاده میشه . بعد تو فصل جریان های داخلی گفته از لوله پیتوت برای تعیین سرعت استفاده میشه و تو تستی که حل کرده هم اندازه گیری فشار یکی از گزینه هاست هم اندازه گیری سرعت یکی از گزینه هاست که اندازه گیری سرعت رو گفته درست هست .

سلام
دوست عزیز لوله پیتوت کلا برای تعیین سرعت اختراع شد. از همون اول هم تنها کاربرد مهمش تعیین سرعت هواپیما بود. اگه دینامیک حاکم بر اون رو بنویسیم متوجه میشیم فشار سکون رو اندازه گیری میکنه. حالا فشار سکون به چه دردی میخوره؟! فقط و فقط به درد تعیین سرعت. پس قصد ما و خود جناب پیتوت این بوده که سرعت رو تعیین کنه که خوب بطبع فشار سکون هم بدست میاد که البته به خودی خود بدرد کاری نمیخوره. رفتیم تو تاریخ تکنولوژی :confused:

mech.shima

کاربر ممتاز

ببینید تصور کنید که نیرو وارد میشه اولین عکس العمل این جسم چیه؟!مسلما دوران نیست
اصلا به فرض دوران باشه باز هم دورانش به سمت راسته که اصطکاک به سمت چپ میشه
مساله ساده تر نگاه کنید

پس میگید گزینه اشتباه زده شده؟؟
که اگه اینطوری باشه بنده هم با شما هم عقیده ام.

بله طول ورودی کم میشه و طول ناحیه توسعه یافته بیشتر

maxy

عضو جدید
سلام بچه ها
عذر می خوام ،می خواستم بپرسم کی معادلات رو از رو کتاب کریمی می خونه؟
من کتابم چاپ چهارم هست.یه سوال از قسمت معادلات مرتبه دوم دارم.ص 224.برای تعیین m (روش ضرایب نامشخص)

ممنون از همگی

behzadk2019

کاربر ممتاز
سوالات من :smile:

کتاب نایی مقاومت مصالح فصل اصطکاک تست 49
نیروی اصطکاک چرا به سمت بالا شده ؟ در این شکل وزنه جسم رو به سمت بالا میخاد بکشه پس نیروی اصطکاک به سمت پایین باید باشه
دلیل اینکه به سمت بالا نیرو اصطکاک رو کشیده چیه ؟
ای کاش از این فصل 6 سوالو بیاره :D

کتاب خداکرمی سیالات راهیان ارشد

صفحه 284 . دو تا نکته پایین صفحش . به نظرتون نکته ها با علامت های ریاضیه که پایین شکل هست هم خوانی دارن ؟

همین کتاب فصل جریان خارجی تراکم ناپذیر و لزج . ی موضوع داره به اسم روش انتگرالی ون کارمن برای حل معادلات لایه مرزی . این مهم بخونمیش؟

تا سوالاتی دیگر بدرود :D

r.mob

عضو جدید

نیروی اصطکاک چرا به سمت بالا شده ؟ در این شکل وزنه جسم رو به سمت بالا میخاد بکشه پس نیروی اصطکاک به سمت پایین باید باشه
ای کاش از این فصل 6 سوالو بیاره :D

کتاب خداکرمی سیالات راهیان ارشد

صفحه 284 . دو تا نکته پایین صفحش . به نظرتون نکته ها با علامت های ریاضیه که پایین شکل هست هم خوانی دارن ؟

همین کتاب فصل جریان خارجی تراکم ناپذیر و لزج . ی موضوع داره به اسم روش انتگرالی ون کارمن برای حل معادلات لایه مرزی . این مهم بخونمیش؟

تا سوالاتی دیگر بدرود :D

سوال اولت که منظورت استاتیک نائی هست و استاتیک من راهیان ارشد هست .
کتاب سیالات من ( تک جلدی) صفجه 284 توربو ماشین ها هست که تا الان ندیدم تو این 7-8 ساله از اینجا سوال بیاد و نخوندمش.
در مورد روش ون کارمن هم که مربوط به لایه مرزی هست زیاد سوالی نیومده ازش و قسمت های مهمتری هست که بیشتر رو اونا تمرکز کن .
فصل لایه مرزی و جریان داخلی رو هم از کتاب سیالاتش بخون هم از کتاب انتقالش. تو این دو تا کتاب کامل گفته و یه جورایی مکمل همدیگه هستن .

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام بچه ها
عذر می خوام ،می خواستم بپرسم کی معادلات رو از رو کتاب کریمی می خونه؟
من کتابم چاپ چهارم هست.یه سوال از قسمت معادلات مرتبه دوم دارم.ص 224.برای تعیین m (روش ضرایب نامشخص)

ممنون از همگی

سلام
m همون درجه یا تعداد ریشه هستش. برای مثال درجه ریشه ۱ در 3^(1-x) برابر با ۳ هستش.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: maxy

MohammadAli.E

عضو جدید

:D
سلام

در جواب گفته که. چون مینیمم w رو میخواد پس فرض میکنیم جسم داره به سمت پایین میره و w بالا میاد.

maxy

عضو جدید
بچه ها دینامیک ماشین چرخدنده ها رو از روش جدولی خوندین یا فرمولی؟
کدوم را منطقیه واسه حل تست؟(از نظر وقت)

من تو قسمت جدول مشکل دارم.اوجا که بازو رو ثابت نگه می داره و خوشید یک دور منف می زنه.نسبت های دندانه ها رو درست نمی فمم از کجا بدست اورده
کسی میتونه راهنمایی کنه؟

ehsan esf

عضو جدید
دادا توي كتاب من (راهيان) همه ي تست ها را با روش فرمولي حل كرده كه خب خدايي هم روش خيلي راحت تريه

اگه مشكلي توي حل و فهمش داري بگو كجاشه كه بهت بگم

وضعیت
موضوع بسته شده است.