تاپیک جامع سوال و مشاوره "انتخاب رشته، گرایش و دانشگاه"

rezastar71

عضو جدید
یکی مخابره کردن که مدولاسیون ها شبکه کردن و پروتوکل هاش و هر لایه ای از ارسال اطلاعات رو شامل می شه.
یکی هم سنس کردنه. مثل زمینه ی رادار و یا سنسور های حسگر.
آخری هم پردازش سیگناله. در واقع پردازش سیگنال تو دو تا شاخه ی قبلی و مخصوصا سنس کردن کاربرد داره. و کاربردشش هم اینجوریه که دو تا شاخه ی قبلی یه مساله طرح می کنن و پردازش سیگنال اونو حل می کنه.
تو مخابرات سیستم میشه رو خیلی از زمینه ها کار کرد. تو ادامه فیلد هایی که من میشناسم رو نوشتم. البته اینم بگم که من فعلا ترم دو هستم و به صورت خیلی جدی وارد زمینه های سیستم نشدم.
رمز- پردازش سیگنال- وایرلس- شبکه- رادار-تئوری اطلاعات- پردازش تصویر و پردازش صوت(این دو تا مشترک با مهندسی پزشکی) و چندتا دیگه که متاسفانه حضور ذهن ندارم.
تو مخابرات سیستم خیلی با پیاده سازی کاری نداریم و بیشتر قضیه ها تئوری هستن. اما مهندس مخابرات سیستمی که پیاده سازی هم بلد باشه کارش حسابی درسته. نرم افزاری که برای همه ی درسا استفاده میشه متلب هستش که اگر می خواید یاد بگیرید باید با پروژه یاد بگیرید چون هیشکی با کتاب آموزش متلب خوندن برنامه نویس متلب نشده.
اگر سوالی هست در خدمتم.
خیلی ممنون از راهنمایی تون من 780 مخابرات شدم شبانه سیستم خواجه نصیر بنظرتون می تونم قبول شم؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خیلی ممنون از راهنمایی تون من 780 مخابرات شدم شبانه سیستم خواجه نصیر بنظرتون می تونم قبول شم؟
خواهش می کنم. من رتبه ی هفتصد و خورده ای هم دیدم دانشگامون که شبانه بخونه. ایشالا که قبول میشید.

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
میشه راهنمایی کنید....
میخواستم در مورد انتخاب محل و ثبت نام کمک کنید ......
میخواستم بدونم با این رتبه الانم کجاها میتونم قبول بشم و شانسم بیشتره....

sadegh tel

عضو جدید
سلام . ببخشید کسی میدونه با 1700 مخابرات کدوم دانشگاه روزانه میشه قبول شد؟ با تشکر

اوژنی دزیره

عضو جدید
سلام دوستان
میشه راهنمایی کنید....
میخواستم در مورد انتخاب محل و ثبت نام کمک کنید ......
میخواستم بدونم با این رتبه الانم کجاها میتونم قبول بشم و شانسم بیشتره....

سلام عزیزم مگه رتبه ات چند شده؟

اوژنی دزیره

عضو جدید

باید دفترچه دوم بخونی ببینی ظرفیت ها چقدر هستن...و اینکه روزانه میخوای یا شبانه یا غیرانتفاعی؟ظرفیت هرکدوم مدنظرته بخون مشخص میشه.و اینکه آخرین رتبه مجاز رشته ات در روزانه چند بوده آخرین رتبه مجاز در غیر روزانه چند بوده؟

دالان بهشت

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید دفترچه دوم بخونی ببینی ظرفیت ها چقدر هستن...و اینکه روزانه میخوای یا شبانه یا غیرانتفاعی؟ظرفیت هرکدوم مدنظرته بخون مشخص میشه.و اینکه آخرین رتبه مجاز رشته ات در روزانه چند بوده آخرین رتبه مجاز در غیر روزانه چند بوده؟

روزانه و شبانه یا پیام نور باشه.... غیر انتفاعی خوشم نمیاد....
اخرین فک کنم 536 اینا بوده....
بنظرت کجاها میتونم قبول بشم....؟

ehsan*

عضو جدید
سلام به همه!
با این رتبه ها به نظرتون کجا احتمال قبولی هست
الکترونیک:1311
مخابرات:1400
بیوالکتریک:1400
میگن الک شبانه شاهد و مالک اشتر احتمالش خوبه/شبانه بهشتی میگن خیلی بعیده/میگن قزوین روزانه سیستم احتمالش خوبه
سیستم شاهد و مالک اشتر به نظرتون میارم؟
اگه کسی رنج رتبه داره بگه من الان چند چندم;)!
مرسی...

آخرین ویرایش:

zavareh89

عضو جدید
سلام. خواهش می کنم.
بیس مخابرات سیستم بر پایه ی بررسی و پیدا کردن الگوریتم هایی هست که یه سیگنال رو بشه سالم به دست گیرنده رسوند که تماما هم جنبه ی ریاضیاتی داره و انصافا هم خیلی شیرینه، اما تو ایران بچه های محابرات سیستم وارد فیلد های دیگه ای می شن که خودش می تونه تو کشورهای دیگه یه دپارتمان جدا داشته باشه . مثل رمز و پردازش سیگنال.
بحث هاس اصلی مخابرات سیستم سه قسمته.
یکی مخابره کردن که مدولاسیون ها شبکه کردن و پروتوکل هاش و هر لایه ای از ارسال اطلاعات رو شامل می شه.
آخری هم پردازش سیگناله. در واقع پردازش سیگنال تو دو تا شاخه ی قبلی و مخصوصا سنس کردن کاربرد داره. و کاربردشش هم اینجوریه که دو تا شاخه ی قبلی یه مساله طرح می کنن و پردازش سیگنال اونو حل می کنه.
تو مخابرات سیستم میشه رو خیلی از زمینه ها کار کرد. تو ادامه فیلد هایی که من میشناسم رو نوشتم. البته اینم بگم که من فعلا ترم دو هستم و به صورت خیلی جدی وارد زمینه های سیستم نشدم.
رمز- پردازش سیگنال- وایرلس- شبکه- رادار-تئوری اطلاعات- پردازش تصویر و پردازش صوت(این دو تا مشترک با مهندسی پزشکی) و چندتا دیگه که متاسفانه حضور ذهن ندارم.
تو مخابرات سیستم خیلی با پیاده سازی کاری نداریم و بیشتر قضیه ها تئوری هستن. اما مهندس مخابرات سیستمی که پیاده سازی هم بلد باشه کارش حسابی درسته. نرم افزاری که برای همه ی درسا استفاده میشه متلب هستش که اگر می خواید یاد بگیرید باید با پروژه یاد بگیرید چون هیشکی با کتاب آموزش متلب خوندن برنامه نویس متلب نشده.
اگر سوالی هست در خدمتم.

سلام دوست عزیز ممنون که وقت میزاری. من به پردازش تصویر و پردازش صوت علاقه دارم ولی زیاد دوس ندارم درسای پزشکیو مثلا واحدهای امیرکبیرو دیدم کلا 6 یا 9 واحد پردازشی داشت در صورتی که سیستم خیلی بیشتر داشت .
به نظرت منی که به این دو تا (و کلا هرچی پردازشه :)) ) علاقه دارم کدوم بهتره برم سیستم یا پزشکی ؟
اینم بگم خیلیم به مخابرات 1و2 علاقه نداشتم بیشتر به خاطر همین مباحث رادارو پردازشو اینا میخوام بیام سیستم به نظرت موفق میشم؟
بعد به نظرت با 180 روزانه امیرکبیر شانس دارم؟

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من یه تذکر کلی بدم البته جسارت نباشه ها چون خودم تجربه ای تو انتخاب رشته ارشد ندارم ولی تو خود انتخاب رشته چرا اونم زیاد. هی من میبینم اینجا میپرسین اینجا قبول میشم عایا اونجا قبول میشم عایا؟ انصافا اینا سواله؟ شما تو انتخاب رشته باید شهرهایی که میتونی بری رشته هایی که دوست داری بزنی رو جدا کنی و بعد شروع کنی به ترتیب اولویت چیدن حالا یا میشه یا نمیشه. مثلا من الان میگم شما با این رتبه فلان شهر بندرلنگه قبول میشین چه فایده ای داره؟ شما باید دایره انتخاباتو مشخص کنی و بعد اولویت بندی بر اساس معیارها. مثلا اگه کلا قبول نشدین هم که هیچی چون تمام انتخاب هایی که تمایل داشتین رو زدین. حالا اگه بفهمین مثلا فلان شهر میشده که غصه نمیخورین چون شما قصد رفتن به شهری در اون مسافت رو نداشتین.
من گفتم که وقتتونو بذارید رو شناختن چیزای دیگه خیلی بهتره مثلا گرایشا دانشگاها اینا.

سوسن14

عضو جدید
بچه ها کسی میدونه شیراز چه طوره مخابرات میدانش؟و آخرین رتبه ای که میگیره چنده؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ممنون که وقت میزاری. من به پردازش تصویر و پردازش صوت علاقه دارم ولی زیاد دوس ندارم درسای پزشکیو مثلا واحدهای امیرکبیرو دیدم کلا 6 یا 9 واحد پردازشی داشت در صورتی که سیستم خیلی بیشتر داشت .
به نظرت منی که به این دو تا (و کلا هرچی پردازشه :)) ) علاقه دارم کدوم بهتره برم سیستم یا پزشکی ؟
اینم بگم خیلیم به مخابرات 1و2 علاقه نداشتم بیشتر به خاطر همین مباحث رادارو پردازشو اینا میخوام بیام سیستم به نظرت موفق میشم؟
بعد به نظرت با 180 روزانه امیرکبیر شانس دارم؟
خواهش می کنم. اول باید ببنید دانشگاهی که می خواید برید استادای سیستمش پردازش تصویر کار میکنن یا نه. مثلا خواجه نصیر کسی کار نمی کنه.
درسای سیستم شامل آمار و احتمالات و توابع توزیع و کانال های مخابراتی و سیگنال سیستم هستش. مخابرات 1 رو خیلی ازش استفاده نمی کنیم اما باید مفاهیمش رو بلد باشیم.
یه جورایی بین مخابرات 2 و سیگنال قرار داره درسا.
سیستم امیرکبیر یکم سخت قبول میشید اما شبانه رو قطعا قبولید. ایشالا که روزانه قبول میشید و مارو خوشحال می کنید.

mhk158

عضو جدید
سلام. خواهش می کنم.
بیس مخابرات سیستم بر پایه ی بررسی و پیدا کردن الگوریتم هایی هست که یه سیگنال رو بشه سالم به دست گیرنده رسوند که تماما هم جنبه ی ریاضیاتی داره و انصافا هم خیلی شیرینه، اما تو ایران بچه های محابرات سیستم وارد فیلد های دیگه ای می شن که خودش می تونه تو کشورهای دیگه یه دپارتمان جدا داشته باشه . مثل رمز و پردازش سیگنال.
بحث هاس اصلی مخابرات سیستم سه قسمته.
اگر سوالی هست در خدمتم.

سلام من 273 مخابرات شدم . گرایش لیسانسم الک بوده از وقتی نتایج اومده نمی دونم کدوم گرایش برم. قبلش مخابرات میدان رو دوست داشتم اما بعد از مدتی که از مغاطیس خوندن دیدم به جایی نمی رسم سیستمو انتخاب کردم. الان نمی دونم چطوری بفهمم علاقه واقعیم چیه؟ میشه بیشتر راجع به گرایش های مخابرات و مهندسی پزشکی توضیح بدین؟ اینکه چه درسی از کارشناسی برای این گرایش مهمتره؟ و چطور باید بفهمیم علاقمون به این درس واقعیه و صرفا به خاطر تدریس خوب یک استاد نیست؟

ehsan*

عضو جدید
من یه تذکر کلی بدم البته جسارت نباشه ها چون خودم تجربه ای تو انتخاب رشته ارشد ندارم ولی تو خود انتخاب رشته چرا اونم زیاد. هی من میبینم اینجا میپرسین اینجا قبول میشم عایا اونجا قبول میشم عایا؟ انصافا اینا سواله؟ شما تو انتخاب رشته باید شهرهایی که میتونی بری رشته هایی که دوست داری بزنی رو جدا کنی و بعد شروع کنی به ترتیب اولویت چیدن حالا یا میشه یا نمیشه. مثلا من الان میگم شما با این رتبه فلان شهر بندرلنگه قبول میشین چه فایده ای داره؟ شما باید دایره انتخاباتو مشخص کنی و بعد اولویت بندی بر اساس معیارها. مثلا اگه کلا قبول نشدین هم که هیچی چون تمام انتخاب هایی که تمایل داشتین رو زدین. حالا اگه بفهمین مثلا فلان شهر میشده که غصه نمیخورین چون شما قصد رفتن به شهری در اون مسافت رو نداشتین.
من گفتم که وقتتونو بذارید رو شناختن چیزای دیگه خیلی بهتره مثلا گرایشا دانشگاها اینا.

خب
1.نتایج قطعی حدودای شهریور میاد اگه کسی قرار نیست قبول بشه تو این 4 ماه بره دنبال سربازی و کار تمام وقت (بجای کار پاره وقت)
2. اگه معلوم باشه آدم چه دانشگاهی میتونه قبول بشه میتونه بره ی سر ببینه فلان دانشگاه اصلا ارزش رفتن داره یا نه (دوستم بعد از یک ترم ارشد انصراف داده رفته سربازی)
3. اینکه مثلا من بدونم میتونم سیستم فلان دانشگاه قبول بشم و قراره از الکترونیک تغییر گرایش بدم رو مخابرات سیستم و باید استاد راهنما و موضوع بدرد بخور دم دست داشته باشم هیچ فرقی نداره؟ :surprised:

کلا هرکدوم اسمش قشنگتر بود بالا بزنم دیگه:D

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام من 273 مخابرات شدم . گرایش لیسانسم الک بوده از وقتی نتایج اومده نمی دونم کدوم گرایش برم. قبلش مخابرات میدان رو دوست داشتم اما بعد از مدتی که از مغاطیس خوندن دیدم به جایی نمی رسم سیستمو انتخاب کردم. الان نمی دونم چطوری بفهمم علاقه واقعیم چیه؟ میشه بیشتر راجع به گرایش های مخابرات و مهندسی پزشکی توضیح بدین؟ اینکه چه درسی از کارشناسی برای این گرایش مهمتره؟ و چطور باید بفهمیم علاقمون به این درس واقعیه و صرفا به خاطر تدریس خوب یک استاد نیست؟
تبریک می گم.
خیلی راجع به مهندسی پزشکی اطلاعات ندارم اما می دونم که تو ایران خیلی نمی شه روش حساب کرد اما واسه اپلای خیلی شرایط خوبی داره، کارایی هم که میشه توش انجام داد همین پردازش تصویر و صوت و تا حدودی شبکه های عصبی و هوش مصنوعی هستش. مخابرات سیستم رو هم تا جایی که ذهنم رسید توضیح دادم اگر سوال خاصی مدنظرتون هست بفرمایید اگه بتونم حتما کمکتون می کنم. برای اپلای مخابرات سیستم بهترین گرایش مهندسی برق هستش.

mhk158

عضو جدید
تبریک می گم.
خیلی راجع به مهندسی پزشکی اطلاعات ندارم اما می دونم که تو ایران خیلی نمی شه روش حساب کرد اما واسه اپلای خیلی شرایط خوبی داره، کارایی هم که میشه توش انجام داد همین پردازش تصویر و صوت و تا حدودی شبکه های عصبی و هوش مصنوعی هستش. مخابرات سیستم رو هم تا جایی که ذهنم رسید توضیح دادم اگر سوال خاصی مدنظرتون هست بفرمایید اگه بتونم حتما کمکتون می کنم. برای اپلای مخابرات سیستم بهترین گرایش مهندسی برق هستش.

ممنون از اطلاعات مفیدتون و از وقتی که برای پاسخ دادن میزارید
1-اگر ممکنه ترتیب دانشگاه های تهران توی گرایش مخابرات سیستم قرار بدید (تهران، شریف، امیر کبیر، تربیت مدرس، علم و صنعت، خواجه)
2-اگر گرایشم رو مخابرات سیستم انتخاب کنم آیا استاد راهنما موافقت می کنه پروژم رو در زمینه مهندسی پزشکی بردارم و برعکس؟
3-اگر بتونم در مخابرات یا یکی از اپراتورهای تلفن همراه مشغول به کار بشم کدوم گرایش مخابرات مناسب تره؟
بازم مچکرم از وقتی که قرار میدید

Devilinator

عضو جدید
دوستانی که اطلاع دارن

1- راجع به گرایشهای مختلف الکترونیک
2- مقایسه ای بین مدرس علم و صنعت و خواجه ( رتبه های قبولی . سطح دانشگها نسبت بهم . امکانات .... ) تو رشته الکترونیک
نصیحتی تجربه ای

اگه راهنمایی کنین بینهایت ممنون میشم :razz:

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون از اطلاعات مفیدتون و از وقتی که برای پاسخ دادن میزارید
1-اگر ممکنه ترتیب دانشگاه های تهران توی گرایش مخابرات سیستم قرار بدید (تهران، شریف، امیر کبیر، تربیت مدرس، علم و صنعت، خواجه)
2-اگر گرایشم رو مخابرات سیستم انتخاب کنم آیا استاد راهنما موافقت می کنه پروژم رو در زمینه مهندسی پزشکی بردارم و برعکس؟
3-اگر بتونم در مخابرات یا یکی از اپراتورهای تلفن همراه مشغول به کار بشم کدوم گرایش مخابرات مناسب تره؟
بازم مچکرم از وقتی که قرار میدید
خواهش می کنم اختیار دارید.
1-ترتیب در حالت کلی به این صورته. یعنی با این ترتیب دانشگاه ها پر میشن: شریف-تهران-امیرکبیر-تربیت مدرس-علم و صنعت-خواجه نصیر-بهشتی
اما تو یه سری از زمینه ها شاید جای تربیت مدرس و علم و صنعت و خواجه عوض شه.من چون خودم خواجه نصیرم محض اطلاع عرض کنم که حدود 3 سالی میشه که سه تا هیات علمی جوون جذب کردن که وافعا قوی هستن.یکی آقای سبط که رادار کار می کنه. یکی خانوم اخباری که تئوری اطلاعات کار میکنه و دانشجوی تاپ دکتر عارف بوده. یکی هم آقای بسطامی که مخابرات بیسیم کار میکنه و ایشون هم خیلی قوی هستن. هم انرژی خوبی میذارن و هم خیلی آپدیت هستن.صحبت هام محض اطلاع دوستان هستش و قصد تعریف الکی از دانشگاهی رو ندارم.
2-امکان داره که اجازه بده اما نباید انتظار کمک گرفتن از استاد رو داشته باشی چون کل آزمایشگاه اون استاد دارن یه کار دیگه می کنن و شما یه کار دیگه.البته می تونید استاد مشاور رو از گروه مهندسی پزشکی انتخاب کنید.
3-مخابرات سیستم برای اپراتورها جذاب تره.توی نمایشگاه الکامپ پارسال غرفه ی ابرانسل که رفتم گفتن امکان جذب شما خیلی بالاست اما باید پایان خدمت داشته باشید.
اما در کل برای اینکه بتونید یه جای خوب کار کنید اولا باید درسایی که تو ارشد می گذرونید رو خیلی خوب یاد بگیرید و دوما سعی کنید تخصصی تر تو رشتتون کار کنید. مثلا متد ها و برنامه های بهینه سازی رو خوب یاد بگیرید. زبان هم برای محیط کار مهمه

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب
1.نتایج قطعی حدودای شهریور میاد اگه کسی قرار نیست قبول بشه تو این 4 ماه بره دنبال سربازی و کار تمام وقت (بجای کار پاره وقت)
2. اگه معلوم باشه آدم چه دانشگاهی میتونه قبول بشه میتونه بره ی سر ببینه فلان دانشگاه اصلا ارزش رفتن داره یا نه (دوستم بعد از یک ترم ارشد انصراف داده رفته سربازی)
3. اینکه مثلا من بدونم میتونم سیستم فلان دانشگاه قبول بشم و قراره از الکترونیک تغییر گرایش بدم رو مخابرات سیستم و باید استاد راهنما و موضوع بدرد بخور دم دست داشته باشم هیچ فرقی نداره؟ :surprised:

کلا هرکدوم اسمش قشنگتر بود بالا بزنم دیگه:D
وا
خوب منم که گفتم به جایی که ببینید کجاقبول میشید اول مشخص کجا کدوم شهرا میخاید برید اینجا کلی انتخاب دیگه از جلو چشمتون برداشته میشه و انتخاباتون محدود میشه. تو اون شهرا حالا رشته هایی که میخاین. این همه گرایش و رشته هست که باید بشناسید بعد یه سری باز حذف میشه. تو همین شهرا شاید بعد از تحقیق میفهمید که اصن یونیاشون خوب نیس باز یه سری حذف. تا شهریور کجا به آدم کار دائم میدن؟ والا تا سه ماه همه جا آزمایشی حسابت میکنن که ببینن به درد میخوری یا نه. هرچی نوشتین ربطی به اینکه کجا قبول میشین نداره که ربطی به این داره که کدوم دانشگاها خوبن چه گرایشی منم که گفتم در مورد اینا تحقیق کنید به جای اینکه هی بپرسین کجا قبول میشم کجا نمیشم. مگه اینکه صرفا یکی بخواد قبول بشه مددرک بگیره. ولی یه جوری بعضیا میپرسیدن من احساس کردم فقط براشون مهمه انگار کجا میشه ولی اونجا چی هست چی نیس هیچی.
ولی در کل شما با این آنالیزی که کردین همون هرکدوم اسمش قشنگتر بود بالاتر بزنید:دی شوخی

mojtaba1671

عضو جدید
سلام کسی میدونه اخرین رتبه قبولی شبانه سیستم و میدان مشهد چند بوده؟؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان, امسال شانس من قدرتی کم هست تو فروم,یه نفر یه لطف بکنه رتبه علمی دانشگاههای زیر تو گرایش قدرت رو به ترتیب بگه ممنون میشم ازش
شهید چمران اهواز، کاشان، صنعتی اراک، اراک، رازی کرمانشاه، بوعلی همدان.زنجان

javadakend

عضو جدید
سلام دوستان.. من رتبه 490 مخابرات شدم
سوالم اینه کسی درباره دانشگاه صدا و سیما اطلاعاتی داره تو دفترچه نوشته تو مدت تحصیل حقوق میدن اما درباره جذب و استخدام بعد از فارغالتحصیلی چیز خاصی ننوشته.. واقعا موندم این دانشگاه به عنوان بورسیه انتخاب کنم یا نه.. لطفا در این زمینه منو راهنمایی کنین.

بالا