تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

topoolimopooli

عضو جدید
سلام بنده بدجور دنبال فیلم های اموزشی فلوئت ستم گیرم نمیاد اگه بذارین ممنون میشم
سلام.منکه فیلم ندارم.
باید بیشتر از help فلوئنت استفاده کنی.
البته برای شروع میتونی از سی دی اموزشی بهکامان استفاده کنی.
باید بخری البته اگه بگردی شاید تو اینترنت بصورت رایگان هم باشه.

topoolimopooli

عضو جدید
شما باید قبل اینکه ران بگیری توی قسمت Calculation Activities تنظیم کنه که نمودارتو برای هرگام زمانی بگشه و ذخیره کنه

سلام
میشه بیشتر توضیح بدید.
من چندتا سوال برام پیش میاد.
باید از excute commands استفاده کنم؟چجوری باید استفاده کنم؟
یا میتونم از auto save فایل data رو برای هر time step ذخیره کنم بعد با استفاده از هر data نمودار را برای هر time step رسم کنم؟
ممنون از جوابت

live

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
در جابجایی آزاد برای اینکه مثلا عدد رایلی را 1000 در نظر بگیرم چه متغیری را در فرمول عدد رایلی در نرم افزار فلوئنت باید تغییر بدهم تا به 1000 برسم؟
توی یه مسئله دیدم اومده بود گرانش(g) را تغییر داده بود که تعجب کردم

topoolimopooli

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
در جابجایی آزاد برای اینکه مثلا عدد رایلی را 1000 در نظر بگیرم چه متغیری را در فرمول عدد رایلی در نرم افزار فلوئنت باید تغییر بدهم تا به 1000 برسم؟
توی یه مسئله دیدم اومده بود گرانش(g) را تغییر داده بود که تعجب کردم

سلام.
شما باید ببینی چه پارامترهایی را میتونی در پنجره مواد تغییر بدی،با تغییر هرکدوم از اونها میتونی به عدد مورد نظر برسی.

topoolimopooli

عضو جدید
سلام بنده میخوام جریان های مختلف رو تو فلوئنت شبیه سازی کنم میشه اموزشش رو بذارین
سلام.
من خودم از سی دی بهکامان شروع کردم.تو اینترنت سرچ کن.حجمش زیاده نمیشه گذاشت.و در ضمن باید بخری.فک کنم 10000 تومن باشه

live

عضو جدید
سلام.
شما باید ببینی چه پارامترهایی را میتونی در پنجره مواد تغییر بدی،با تغییر هرکدوم از اونها میتونی به عدد مورد نظر برسی.

در پنجره مواد هیچ کدام را نمیتوانم تغییر بدم چون همشون برمیگردن به جنس ماده که ثابت هستن
رفتم توی سایت انسیس یه جابجایی آزاد حل کرده بود اونم اومده بود g گرانش را تغییر داده بود.یه عدد خیلی کوچیک گرفته بود تا رایلی مورد نظر رسیده بود
عکس رو پیوست کردم.ممنون میشم راهنمایی کنین.بدجور گیر کردم
img600.jpg

topoolimopooli

عضو جدید
در پنجره مواد هیچ کدام را نمیتوانم تغییر بدم چون همشون برمیگردن به جنس ماده که ثابت هستن
رفتم توی سایت انسیس یه جابجایی آزاد حل کرده بود اونم اومده بود g گرانش را تغییر داده بود.یه عدد خیلی کوچیک گرفته بود تا رایلی مورد نظر رسیده بود
عکس رو پیوست کردم.ممنون میشم راهنمایی کنین.بدجور گیر کردم
مشاهده پیوست 226369
تو پنجره مواد تغییر داده میشه ها!!!!!!!!!!
خب همون g رو تغییر بده.
در منوی define>>>>operating condition
میتونی g رو وارد کنی

live

عضو جدید
ممنون راهنمایی میکنین
آره توی فلوئنت میشه تغییر داد.منظورم این بود از لحاظ تعریف مسئله با توجه به جنس ماده قاعدتا خصوصیات واقعی جنس ماده(چگالی،ضریب هدایت،ویسکوزیته و...) را باید وارد کنم
حالا من g را تغییر بدم بنظرتون قابل توجیه هس؟خودمم موندم چرا g را اینجور داده.آخه مسئله که توی خلا نیس
نمونه مثال جابجایی یا سایتی یا فایلی که اینکارو کرده باشه ندارین؟
بازم مرسی

topoolimopooli

عضو جدید
ممنون راهنمایی میکنین
آره توی فلوئنت میشه تغییر داد.منظورم این بود از لحاظ تعریف مسئله با توجه به جنس ماده قاعدتا خصوصیات واقعی جنس ماده(چگالی،ضریب هدایت،ویسکوزیته و...) را باید وارد کنم
حالا من g را تغییر بدم بنظرتون قابل توجیه هس؟خودمم موندم چرا g را اینجور داده.آخه مسئله که توی خلا نیس
نمونه مثال جابجایی یا سایتی یا فایلی که اینکارو کرده باشه ندارین؟
بازم مرسی

سلام
نه من سایتی نمیدونم.
http://www.cfd-online.com/
اینجا سرچ کنی حتما پیدا میکنی.
تو که میگی بقیه جاها هم g رو تغییر دادن.خب تو هم همین کارو کن.

bndsms

عضو جدید
با سلام
میخواستم udf فرمول پایین رو برای فلوئنت بنویسم
کسی میتونه کمک کنه ؟

z عمق زمین و تاو زمان بر حسب روز ه . بقیه پارامترها داده شدن

ممنون

irancell340

عضو جدید
شما شرایط مرزی تو با خواص مادت مقایسه کن. ببین با تغییر اونها داده های زیر بدست اومد
مشاهده پیوست 224671مشاهده پیوست 224672
سلام آقا امیر ممنون از پاسخ شما
بنده نوع متریال و شرایط مرزی رو تغییر دادم ولی بازم هم نتیجه ای نداد میشه بیشتر توضیح دهید و یا اینکه فایل cas نتایجتون رو بفرستید ممنون میشم. بدجوری گیر کردم وقت هم ندارم لطفا کمکم کنید.

امیر 1224

عضو جدید
سلام آقا امیر ممنون از پاسخ شما
بنده نوع متریال و شرایط مرزی رو تغییر دادم ولی بازم هم نتیجه ای نداد میشه بیشتر توضیح دهید و یا اینکه فایل cas نتایجتون رو بفرستید ممنون میشم. بدجوری گیر کردم وقت هم ندارم لطفا کمکم کنید.

شما شار حرارتی که برای دیوار می زاری باید اینقدر زیاد باشه که بتونه دمای مذابتو به نقطه انجماد برسونه و بعد هم بتونه تغییر فاز توی اون ایجاد کنه

irancell340

عضو جدید
شما شار حرارتی که برای دیوار می زاری باید اینقدر زیاد باشه که بتونه دمای مذابتو به نقطه انجماد برسونه و بعد هم بتونه تغییر فاز توی اون ایجاد کنه

سلام
بسیار ممنون از پاسختون بنده این کار رو نیز انجام دادم ولی اونوقت مسئله همگرا نمیشه... اگه زحمتی نیست لطفا فایل زیر را چک نمایید خیلی ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید...
https://www.mediafire.com/?dyrsg1ua4lwl3x9

bndsms

عضو جدید
دوستان یه سوال

اگه مثلا من تو هندسم یه جسم داشته باشم به قطر 10 متر و یه جسم به قطر چند میلی متر تو فلوئنت مشکل ایجاد میشه و ران برنامه دچار مشکل میشه ؟

امیر 1224

عضو جدید
با توجه به فایلی که فرستادید باید بگم شما حواستون به این نکته نیست که وقتی مدلی رو دوبعدی مدل می کنید در محاسباتتون باید بدونید که فلوئنت عمق مسئله را برای مدل یک متر محاسبه می کند یعنی برای ورودی شما که عرض 0.1 متر دارد مساحت ورودی شما 0.1 متر مربع می باشد و هم چنین برای دیواره ها میزان شار حرارتی شما برای تبدیل به مقدار حرارت در سطح دیواره به عمق یک متر ضرب می شود.

امیر 1224

عضو جدید
سلام
بسیار ممنون از پاسختون بنده این کار رو نیز انجام دادم ولی اونوقت مسئله همگرا نمیشه... اگه زحمتی نیست لطفا فایل زیر را چک نمایید خیلی ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنید...
https://www.mediafire.com/?dyrsg1ua4lwl3x9
اول پیشتهاد می کنم شما مدل را بدون حالت انجماد حل کنید و از نرخ انتقال حرارت مطمئن بشید بعد مثال فلوئنت را کامل و با دقت بخونید

irancell340

عضو جدید
با توجه به فایلی که فرستادید باید بگم شما حواستون به این نکته نیست که وقتی مدلی رو دوبعدی مدل می کنید در محاسباتتون باید بدونید که فلوئنت عمق مسئله را برای مدل یک متر محاسبه می کند یعنی برای ورودی شما که عرض 0.1 متر دارد مساحت ورودی شما 0.1 متر مربع می باشد و هم چنین برای دیواره ها میزان شار حرارتی شما برای تبدیل به مقدار حرارت در سطح دیواره به عمق یک متر ضرب می شود.
با سلام و تشکر مجدد
خوب آقا امیر برای اینکه عمق مسئله در حالت دو بعدی را از یک متر به 0.1 متر تبدیل کنیم چکار باید بکنیم... بازم ممنون

topoolimopooli

عضو جدید
سلام
برای کشیدن کانتور سرعت یک ذره که از injection وارد مسئله کردم،باید چیکار کنم؟
کانتور رو معمولا برای سطحی که توی گمبیت تعریف شده میکشند.
اما برای ذره ای که تزریق کردیم باید چیکا کنیم؟
ممنون از همه

امیر 1224

عضو جدید
سلام
برای کشیدن کانتور سرعت یک ذره که از injection وارد مسئله کردم،باید چیکار کنم؟
کانتور رو معمولا برای سطحی که توی گمبیت تعریف شده میکشند.
اما برای ذره ای که تزریق کردیم باید چیکا کنیم؟
ممنون از همه

توی ورژن 15 می تونی یک ذره به خصوص رو انتخاب کنی و بعد بگی که داده های اونو توی زمان های مختلف برات توی یه فایل ذخیره کنه بعد اونو ببری توی اکسل و پلاتش کنی

bndsms

عضو جدید
دوستان aspect ratio چیه ؟
و اینکه نگفتین آیا اگه نسبت ابعاد دو جسم توی هندسه انسیس بزرگ باشه مشکل ایجاد میکنه یا نه ؟

topoolimopooli

عضو جدید
توی ورژن 15 می تونی یک ذره به خصوص رو انتخاب کنی و بعد بگی که داده های اونو توی زمان های مختلف برات توی یه فایل ذخیره کنه بعد اونو ببری توی اکسل و پلاتش کنی
ممنون امیر اقا
اون مشکلم حل شد
الان میخوام کانتور سرعت برای ذره رو رسم کنم.اما توی منوی display>>>>>contours فقط برای صفحه هایی که توی گمبیت تعریف کردیم کانتتور میکشه نه برای ذره.
ینی نمیشه کانتور رو برای ذره رسم کرد؟نمودار ها رو گرفتم.اما کانتور سرعت فرق میکنه.
بازم ممنون

irancell340

عضو جدید
با توجه به فایلی که فرستادید باید بگم شما حواستون به این نکته نیست که وقتی مدلی رو دوبعدی مدل می کنید در محاسباتتون باید بدونید که فلوئنت عمق مسئله را برای مدل یک متر
محاسبه می کند یعنی برای ورودی شما که عرض 0.1 متر دارد مساحت ورودی شما 0.1 متر مربع می باشد و هم چنین برای دیواره ها میزان شار حرارتی شما برای تبدیل به مقدار حرارت در سطح دیواره به عمق یک متر ضرب می شود.
سلام امیر آقا
بنده تا حدودی فرآیند انجماد رو تونستم شبیه سازی کنم Untitled.jpgولی به یک مشکل برخورد کردم اونم اینکه وقتی ماده جامد میشه میسته یعنی سرعتش صفر میشه از پول ولوسیتی نیز استفاده کردم ولی افاده ای نکرد. من میخوام فرآیند رو طوری شبیه سازی کنم که هم پوسته ی منجمد شده و هم مواد مذاب درون آن با یک سرعت حرکت کنند(شرط عدم لغزش). به نظرتون از دینامیک مش استفاده کنم و اگر بله لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.
آیا میشه یک حجم کنترل بگیریم که از ابتدای قالب حرکت کنه و تا انتهای فرآیند انجماد پیش بره و انتقال حرارت و انجماد اونو بررسی کنیم و آیا این همون دینامیک مشه یا خیره؟ ممنون میشم توضیح بدید...

iran777

اخراجی موقت
با سلام
اگر بخوام مبدل حرارتی فین دار که بوسیله آب هوا رو خنک می کنه رو یک محیط متخلخل فرض کنم آب درون لوله و فین باید هر 2 محیط جامد فرض بشه؟
با توجه به عدد نفوذ پذیری و تخلخل محیط متخلخل چطوری گرما رو جذب می کند؟ نیاز به کد نویسی داره؟

آخرین ویرایش:

ikilo666

عضو جدید
سلام
ببخشید من تازه شروع کردم کار با فلوئنت.
تو گمبیت یه مشی زدم
اولین مشکلم اینه که اصلا اون کنار tool bar از دیشب رفته! همون که توش Geometry و Mesh هست.
بعد از گمبیت که ایمپرت می کنم اصلا اجازه نمی ده ادیت کنم، یعنی دبل کلیک می کنم روی geometry هیچ واکنشی نشون نمی ده!
متشکرم

bndsms

عضو جدید
دوستان کسی از انتقال حرارت بین سیال و جامد اطلاعی داره ؟
برای این کار سطح اینترفیس رو روی سیال ساخت یا جامد یا هردو ؟ بعدش چیکار کنیم ؟
اگه علاوه بر سیال مثلا دو یا سه سطح جامد داشتیم باید بین سطوح جامد هم اینترفیس ساخت ؟

ممنون