تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان من تازه می خوام CFD یاد بگیرم و تشکیل رسوب تو لوله رو شبیه سازی کنم. تو بازار کتاب زیاده مبشه راهنماییم کنین کلا چه فرقی بین ansys cfx و ansys fluent و fluent هست؟ و بین gambit و ansys workbench کدوم خوبه؟ کلا باید چیا نصب کنم؟

ansys fluent نسخه جدید همون fluent در واقع تا نسخه سال 2006 فلوئنت چون این نرم افزار تحت نام چنین شرکتی ارائه می شد به این نام خوانده می شه و بعد از اون چون انسیس اونو خرید نام انسیس رو هم یدک می کشه

از نظر تفاوت با CFX روش های حل عددی این ها باهم فرق های مشخصی داره که جاش اینجا نیست و خوب محیط هاشونم فرق داره دیگه من CFX حرفه نیستم که خم و چمشو بلد باشم و درست درموردش نظر بدم ولی فلوئنت نرم افزار خیلی قویه است و خوب به همین دلیل پیچیدگی های خاص خودشو داره.

در مورد موضوعتم می دونم که توی فلوئنت تحت دو قسمت فاز گسسته و جریان مخلوط می تونی این کار رو انجام بدی و بستگی به شدت رسوبت باید روش انتخاب کنی و مثال خوردگی لوله برای فلوئنت وجود داره که خیلی می تونه کمکت کنه، یه جورایی عکس پروژته.

درمورد گمبیتم گفتم تکراری می شه ولی بدون تاریخش گذشت و تنها علتی که هنوز باش کار می شه اینه که هنوز داره با ورژن 2006 فلوئنت یعنی 6.3 کار می شه. در حالی که الآن سال 2014 و ورژن 15 اون موجوده.

امیر 1224

عضو جدید
سلام . من دارم یک شبیه سازی دو بعدی انتقال حرارت جابجایی نانوسیال با انسیس فلوئنت14 انجام میدم. برای گرفتن نتیجه ضریب انتقال حرارت جابجایی(h) باید کدوم گزینه report رو بزنم ? چون هرکدوم شامل چند بخشه.
جریانت آزاده یا توی کانالی، لوله ای چیزیه؟
اگه جریانت آزاده و دمای مرجعت ثابته توی قسمت wall flux می تونی h را که می خوای، پیدا کنی و البته باید حواست باشه اون دمای مرجع رو توی قسمت refrence value وارد کنی؛ ولی اگه دمای مرجعت متغیره مثل توی لوله که دمای بالک مقطعه باید یه سری ریزه کاری انجام بدی تا h رو بدست بیاری.

امیر 1224

عضو جدید
سلام
من دانشجوی مهندسی شیمی هستم و دارم یک هیدروسیکلون (جداکننده مایع از جامد) را با فلوئنت شبیه سازی میکنم. هندسه هیدروسیکلون را با گمبیت کشیدم و وارد فلوئنت کردم. اطلاعات را به فلوئنت دادم ولی نمیتونه حل کنه. نمیدونم کجا اشتباه میکنم؟؟!!! من در زمینه فلوئنت مبتدی هستم شما میتونید به من کمک کنید؟ :cry:

یه سوال ساده جریانتو با چه مدل چند فازی حل می کنی و میزان ذرات جامدت چقدره؟

امیر 1224

عضو جدید
سلام به همگی
من دارم یک جریان هوا را بر روی یک solid شبیه سازی میکنم
میخواستم بدونم چگونه میشه این کار را کرد
نیاز به interface هست؟
چگونه باید این کار را کرد؟

منظورت از solid جسم صلبه یا نه؟ منظورم اینه که تغییر شکل جسمت در اثر جریان هوا رو می خوای یا قابل صرف نظر است؟

mr3_player

عضو جدید
با سلام

میخواستم بدونم برای یک کانال سه بعدی چطور میشه مولفه سرعت نوسانی یا همون root mean Square رو "برای هر جهت بطور جداگانه" توی فلوئنت بدست آورد؟

با تشکر

امیر 1224

عضو جدید
با سلام

میخواستم بدونم برای یک کانال سه بعدی چطور میشه مولفه سرعت نوسانی یا همون root mean Square رو "برای هر جهت بطور جداگانه" توی فلوئنت بدست آورد؟

با تشکر
توی custom field function سه تا مولفه های سرعت رو دوباره تعریف کن بعد توی پنجره ران گزینه Data Sampling for Time Statistics را فعال کن و توی sampling options مولفه های تعریف کردتو انتخاب کن. بعد حل هم توی منوهای نمایشت RSM اضافه میشه
موفق باشی

mr3_player

عضو جدید
توی custom field function سه تا مولفه های سرعت رو دوباره تعریف کن بعد توی پنجره ران گزینه Data Sampling for Time Statistics را فعال کن و توی sampling options مولفه های تعریف کردتو انتخاب کن. بعد حل هم توی منوهای نمایشت RSM اضافه میشه
موفق باشی

ممنون،
ولی اگه بخوایم جریان رو بصورت پایدار بررسی کنیم چطور؟

امیر 1224

عضو جدید
ممنون،
ولی اگه بخوایم جریان رو بصورت پایدار بررسی کنیم چطور؟

متوجه منظورتون نشدم خوب اگه حالت پایا بررسی کنید (البته اگر امکان عددی باشه تا مسئلتون همگرا بشه، یعنی نوسانات شدید وابسته به زمان نداشته باشه) دیگه نوسان دیده نمی شه.
البته شاید منظورتون نوسانات مقادیر حول مقدار متوسط آن ها است که در جریان آشفته مورد استفاده قرار می گیره که اگه منظورتون این باشه دیگر RMS برای آن ها معنی نداره

mr3_player

عضو جدید
متوجه منظورتون نشدم خوب اگه حالت پایا بررسی کنید (البته اگر امکان عددی باشه تا مسئلتون همگرا بشه، یعنی نوسانات شدید وابسته به زمان نداشته باشه) دیگه نوسان دیده نمی شه.
البته شاید منظورتون نوسانات مقادیر حول مقدار متوسط آن ها است که در جریان آشفته مورد استفاده قرار می گیره که اگه منظورتون این باشه دیگر RMS برای آن ها معنی نداره
- آره منظورم همون نوسانات حول مقدار متوسط هست که تو جریان آشفته وجود داره. در واقع فرض کنید بخوام شدت توربولنسی (Uprime/U) رو که توی نتایج فلوئنت هم هست، برای هر جهت بطور جداگانه بدست بیارم.
- با توجه به کامنت قبلی شما، میخواستم بدونم چه فرقی بین uprime و RMS وجود داره؟ چون در اکثر مقالات توی جریان آشفته پایدار، تفاوتی بین این دو اعلام نشده.

امیر 1224

عضو جدید
- آره منظورم همون نوسانات حول مقدار متوسط هست که تو جریان آشفته وجود داره. در واقع فرض کنید بخوام شدت توربولنسی (Uprime/U) رو که توی نتایج فلوئنت هم هست، برای هر جهت بطور جداگانه بدست بیارم.
- با توجه به کامنت قبلی شما، میخواستم بدونم چه فرقی بین uprime و RMS وجود داره؟ چون در اکثر مقالات توی جریان آشفته پایدار، تفاوتی بین این دو اعلام نشده.

این بررسی شما وابسته به روش مدل سازی آشفتگیتونه، روش هایی مثل k-e و k-w با توجه به فرض بوزینسک آشفتگی را در جهات مختلف همسان می گیرند و در نتیجه چیزی که شما می خواهید در این مدل ها معنی ندارد.

برای محاسبه مقدار متوسط نیز روش بستگی به نوع مدل سازی داره روش های مبتنی برRANS مثل همون k-e از متوسط گیری زمانی استفاده می کنند و روش های DNS و LES از RMS که البته این روش ها تنها برای حالت گذرا هستند.

kardikola

عضو جدید
آنالیز جریان سیال در شیپوره واگرا با نرم افزار فلوئنت

آنالیز جریان سیال در شیپوره واگرا با نرم افزار فلوئنت

آنالیز جریان سیال در شیپوره واگرا در فلوئنت انجام شده است. در این فایل خروجی های نرم افزار فلوئنت به همراه فایل های مش گمبیت ارائه شده است.
این کار برای دو پارامتر رینولدز 30 و 300 انجام شده است.
  • [h=2]فایل های موجود در این پروژه[/h]
  • [h=2]فایل مش بندی شده در گمبیت[/h]
  • [h=2]فایل تحلیل شده در فلوئنت[/h]
  • [h=2]گزارش پروژه برای دو رینولدز [/h]

tavassolifar

عضو جدید
سلام دوستان کسی جریان هوا با سرعت ثابت روی سیلندر رو مدل سازی کرده؟؟؟ جریان توربولانسه و رینولدزش حدود صدهزار... مدل سازی کردم گردابه های پشت جریان رو نشون میده ولی رزیجوال به صفر همگرا نمیشه و جواب درست درنمیاد. میدان حل مستطیلی گرفتم و شرایط مرزی رو velocity inlet, pressure outlet برای چپ وراست سیلندر گرفتم و بالا و پایین میدان مستطیلی شکل حل رو هم symmetry گرفتم. تنظیمات توربولانس رو هم دیفالت نرم افزار فلوئنت رو عوض نکردم. کسی میتونه راهنمایی کنه یا لینکی بده که این مساله کلاسیک حل کرده باشه؟؟؟

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان کسی جریان هوا با سرعت ثابت روی سیلندر رو مدل سازی کرده؟؟؟ جریان توربولانسه و رینولدزش حدود صدهزار... مدل سازی کردم گردابه های پشت جریان رو نشون میده ولی رزیجوال به صفر همگرا نمیشه و جواب درست درنمیاد. میدان حل مستطیلی گرفتم و شرایط مرزی رو velocity inlet, pressure outlet برای چپ وراست سیلندر گرفتم و بالا و پایین میدان مستطیلی شکل حل رو هم symmetry گرفتم. تنظیمات توربولانس رو هم دیفالت نرم افزار فلوئنت رو عوض نکردم. کسی میتونه راهنمایی کنه یا لینکی بده که این مساله کلاسیک حل کرده باشه؟؟؟

با توجه به رینولدزی که داری جریان یک جریان گذرا است و احتمال بسیار زیاد شما اون را درحالت پایا داری حل می کنی این امر باعث می شه که جوابی وجود نداشته باشه در نتیجه همگرایی هم نخواهی داشت.

amin-1990

عضو جدید
سلام بر همگی

من رشتم مهندسی معماری هست تازه دارم با نرم افزار فلوئنت و گمبیت کار میکنم ممنون میشم کمکم کنین.

من میخواستم جریان حول یه ساختمان که دارای دودکش هست رو شبیه سازی کنم....دودکش حاوی گوگرد هست....میخوام بدونم که باید برای دودکش یه محیط جداگانه تعریف کنیم و مش بزنیم؟چون من همین کار رو کردم.

مثلا من آمدم خود دودکش رو یه محیط جدگانه(گوگرد) در نظر گرفتم و باقی دامنه محاسباتی رو محیط هوا در نظر گرفتم....کارم درسته؟

سوال بعدیم اینه که اگه بخوام غلظت آلودگی رو بررسی کنم باید چکار کنم؟

ممنون میشم راهنمایی کنین...

باتشکر

ساختمان همراه با دودکش:

اینم دودکش:

امیر 1224

عضو جدید
سلام بر همگی

من رشتم مهندسی معماری هست تازه دارم با نرم افزار فلوئنت و گمبیت کار میکنم ممنون میشم کمکم کنین.

من میخواستم جریان حول یه ساختمان که دارای دودکش هست رو شبیه سازی کنم....دودکش حاوی گوگرد هست....میخوام بدونم که باید برای دودکش یه محیط جداگانه تعریف کنیم و مش بزنیم؟چون من همین کار رو کردم.

مثلا من آمدم خود دودکش رو یه محیط جدگانه(گوگرد) در نظر گرفتم و باقی دامنه محاسباتی رو محیط هوا در نظر گرفتم....کارم درسته؟

سوال بعدیم اینه که اگه بخوام غلظت آلودگی رو بررسی کنم باید چکار کنم؟

ممنون میشم راهنمایی کنین...

باتشکر

از آخر جواب بهت بدم fluent یه ماژول داره برای بررسی آلایندگی که خیلی کارتو راحتر و دقیقتر میکنه ولی اگه نخوای هم میتونی به صورت معمولی حل کنی فقط برای جرای چند جزئی رو فعال کنی.
درمورد دودکشم شما باید شرایط دود خروجی رو مشخص کنی که در کجا [به عنوان شرط مرزی] چه مقداره اگه بخوای فرض کنی که یه مقدار مشخصی آلاینده از دودکش خارج می شه و توزیع اونو اطراف ساختمون بخوای لازم نیست دودکش مدل منی.
اگر بخوای دودکش رو مدل کنی بید توجه داشته باشی که برای اون دیوار ایجاد کنی تا دامنه دودکش و اطراف تنها از دهانه دودکش ارتباط داشته باشند و نه از دیوارهای دودکش!
چیزی که من توی مشت می بینم اینه که شما یه مستطیل برای دودکش ایجاد کردی ولی فضایی بین دودکش و محیط بیرونت به عنوان دیواره دودکش ایجاد نکردی

amin-1990

عضو جدید
از آخر جواب بهت بدم fluent یه ماژول داره برای بررسی آلایندگی که خیلی کارتو راحتر و دقیقتر میکنه ولی اگه نخوای هم میتونی به صورت معمولی حل کنی فقط برای جرای چند جزئی رو فعال کنی.
درمورد دودکشم شما باید شرایط دود خروجی رو مشخص کنی که در کجا [به عنوان شرط مرزی] چه مقداره اگه بخوای فرض کنی که یه مقدار مشخصی آلاینده از دودکش خارج می شه و توزیع اونو اطراف ساختمون بخوای لازم نیست دودکش مدل منی.
اگر بخوای دودکش رو مدل کنی بید توجه داشته باشی که برای اون دیوار ایجاد کنی تا دامنه دودکش و اطراف تنها از دهانه دودکش ارتباط داشته باشند و نه از دیوارهای دودکش!
چیزی که من توی مشت می بینم اینه که شما یه مستطیل برای دودکش ایجاد کردی ولی فضایی بین دودکش و محیط بیرونت به عنوان دیواره دودکش ایجاد نکردی

سلام...ممنون

ماژولی که برای آلایندگی هست رو ممنون میشم بگین؟برای ایجاد کانتورهای غلظت آلودگی باید چکار کنم؟

فقط برای جرای چند جزئی رو فعال کنی.

منظور جمله بالاتون چی هست؟

در مورد دودکش درست گفتین...ولی دو تا دیواره دودکش(دو ضلع متقابل مستطیل مورد نظر) رو به عنوان دیوار تعریف کردم.....در این صورت هم به مشکل میخورم؟

ممنون میشم توضیح کامل بدین و در مورد دیواره دودکش تونستین با شکل توضیح بدین

باتشکر

amin-1990

عضو جدید
سلامی دوباره...

آقا امیر باید به صورت زیر طراحی کنم؟

ممنون میشم راهنمایی کنی....یعنی یه دیواره جداگانه برای ددودکش درنظر بگیرم و انو در فلوئنت جامد فرض کنم؟

امیر 1224

عضو جدید
سلام...ممنون

ماژولی که برای آلایندگی هست رو ممنون میشم بگین؟برای ایجاد کانتورهای غلظت آلودگی باید چکار کنم؟

منظور جمله بالاتون چی هست؟

در مورد دودکش درست گفتین...ولی دو تا دیواره دودکش(دو ضلع متقابل مستطیل مورد نظر) رو به عنوان دیوار تعریف کردم.....در این صورت هم به مشکل میخورم؟

ممنون میشم توضیح کامل بدین و در مورد دیواره دودکش تونستین با شکل توضیح بدین

باتشکر

ماژول یا به بیان فلوئنت add-on:population Balance Model
که با وارد کردن عبارت زیر در قسمت متنی فلوئنت (TUI) و زدن عدد پنج[5] فعال می شه
/define/models/addon-module
فعال میشه

با دودکشم چون دیوار تعریف کردید مشکلی ندارید.

در مورد کارشما، جریان از اجزای مختلی تشکیل شده مثل گوگرد و شما باید این هارو جداگونه مدل کنید که به این میگند جریان چند جزئی و برای این کار باید با مدل species کار کنید تا کاننتور غلظت هم معنی پیدا کنه .

amin-1990

عضو جدید
فعال میشه

در مورد کارشما، جریان از اجزای مختلی تشکیل شده مثل گوگرد و شما باید این هارو جداگونه مدل کنید که به این میگند جریان چند جزئی و برای این کار باید با مدل species کار کنید تا کاننتور غلظت هم معنی پیدا کنه .

بازم ممنون

مدل specie در کجای فلوئنت قرار داره؟

الان من این عبارتی که گفتین رو وارد کردم ولی ارور میده.بعد از وارد کردن عدد 5 باید اینتر رو بزنیم؟..بازم ممنون

amin-1990

عضو جدید
فعال میشه

آقا امیر لطف میکنین توتریال و آموزش های لاتین در مورد پراکندگی آلاینده ها برای فلوئنت رو بزارین ممنون میشم...

امیر 1224

عضو جدید
بازم ممنون

مدل specie در کجای فلوئنت قرار داره؟

الان من این عبارتی که گفتین رو وارد کردم ولی ارور میده.بعد از وارد کردن عدد 5 باید اینتر رو بزنیم؟..بازم ممنون
چنتا نکته:
اول اینکه شما باید مش لود کرده باشید.
دوم اگه بازم نشد احتمالا مال نسخه نرم افزارتونه که خیلی قدیمیه. ورژن جدید فلوئنت 15 هست
species هم کنار جاییه که معادله انرژی را فعال می کنید.

amin-1990

عضو جدید
آقا امیر واقعا ممنون ولی باز سوال دارم ..ممنون میشم اینجا بمونین و بهم جواب بدین چون من خیلی ابهام دارم...

الان من قسمت
specie رفتم و به صورت زیر بود....

من هوا و گوگرد دی اکسید(SO2) رو در فلوئنت تعریف کردم حالا باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین..

امیر 1224

عضو جدید
آقا امیر واقعا ممنون ولی باز سوال دارم ..ممنون میشم اینجا بمونین و بهم جواب بدین چون من خیلی ابهام دارم...

الان من قسمت
specie رفتم و به صورت زیر بود....

من هوا و گوگرد دی اکسید(SO2) رو در فلوئنت تعریف کردم حالا باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین..

شما اول باید گزینه دوم منوی species رو فعال کنید بعد هوا و SO2 را به عنوان اجزا میکستون تعریف کنید . بعدم توی قسمت شرایط مرزی توی تب species مقادیر اون ها را مشخص کنید.

amin-1990

عضو جدید
شما اول باید گزینه دوم منوی species رو فعال کنید بعد هوا و SO2 را به عنوان اجزا میکستون تعریف کنید . بعدم توی قسمت شرایط مرزی توی تب species مقادیر اون ها را مشخص کنید.
بازم ممنون..الان همین کارا رو کردم ولی وقتی گزینه دوم رو فعال کردم این رو بهم نشو داد.....راستی معادله انرژی هم مثل این که باید فعال باشه..درسته؟

امیر 1224

عضو جدید
بازم ممنون..الان همین کارا رو کردم ولی وقتی گزینه دوم رو فعال کردم این رو بهم نشو داد.....راستی معادله انرژی هم مثل این که باید فعال باشه..درسته؟

این صرفا یک پیغام برای اینکه شما موادتون رو چک کنید که درست باشند. معادله انرژی را هم اگر اختلاف دما بین هوای بیرون و هوای دودکش داری لازمه مدل کنی.

amin-1990

عضو جدید

برای قسمت قرمز رنگ من در قسمت شرایط مرزی ندیدم جایی که تب species داشته باشه...

در قسمت شکل زیر نباید مقدار 2 رو بزارم؟چون من الان فقط گوگرد و هوا رو تعریف کردم...ممنون