تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

bndsms

عضو جدید
کسی میدونه بهترین راه برای کشیدن یه لوله u-شکل با یه ضخامت معلوم چیه ؟
من با دو سه روش کشیدم اما هر کدوم یه مشکلاتی داشتن

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی باید کلشو داخل گمبیت بکشم ؟ بعد میشه فقط نصفشو داخل فلوئنت تحلیل کرد ؟!

[FONT=&quot]سلام..ببخشید اشتباه گفتم.ببینین اجسامی که متقارن باشند چون از توزیع دمایی متقارن برخوردارند میشه ابتدا در گمبیت نصفشو کشید و سپس داخل فلوئنت تحلیل کرد...اینکار به این خاطره که حجم محاسبات رو پایین بیاریم[/FONT][FONT=&quot]...میخواین توزیع دمایی رو بررسی کنین؟
[/FONT][FONT=&quot]یه نکته هم توجه کن که این حالت برای جریان دائمی به نظرم میتونه باشه...چون اگه جریان غیردائمی بشه توزیع دمایی مثلا بالای استوانه با پایین استوانه فرق میکنه درنتیجه باید کل استوانه رو بکشی[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]یاعلی[/FONT]

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

مشکلاتش چی بود؟
مدل دوبعدی هست یا سه بعدی؟

bndsms

عضو جدید
سلام..ببخشید اشتباه گفتم.ببینین اجسامی که متقارن باشند چون از توزیع دمایی متقارن برخوردارند میشه ابتدا در گمبیت نصفشو کشید و سپس داخل فلوئنت تحلیل کرد...اینکار به این خاطره که حجم محاسبات رو پایین بیاریم...میخواین توزیع دمایی رو بررسی کنین؟
یه نکته هم توجه کن که این حالت برای جریان دائمی به نظرم میتونه باشه...چون اگه جریان غیردائمی بشه توزیع دمایی مثلا بالای استوانه با پایین استوانه فرق میکنه درنتیجه باید کل استوانه رو بکشی.
یاعلی

سلام .
پروژه یه مبدل u-شکل زمین گرماییه که داخل چاهی از خاکه . بین لوله و خاک هم با یه ماده دیگه پر میشه . باید تحلیل دماییشو فعلا انجام بدم یعنی دمای ورودی معلوم دمای خروجی که تحت اثر گرمای خاک خارج میشه رو به دست بیارم . لیسانسم جامدات بودم و واسه همین تا حالا با قلوئنت کار نکردم و اگه سوالام ابتداییه واسه همینه . احتمالا باید جریان دائم باشه ( البته باید از استاد سوال کنم )

mech.alireza

عضو جدید
سلام من نرم افزار گمبیت رو نصب کردم ولی وقتی می خوام اجراش کنم خطا میده.عکس خطاها رو اینجا میذارم . اگر کسی میدونه چطور این خطاها رو درست کنم .لطفا سریع تر بهم بگه. این در حالیه که نرم افزار فلوئنت رو باز میکنه و میشه با فلوئنت کار کرد.
Error Gambit2.jpgError Gambit1.jpg

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من نرم افزار گمبیت رو نصب کردم ولی وقتی می خوام اجراش کنم خطا میده.عکس خطاها رو اینجا میذارم . اگر کسی میدونه چطور این خطاها رو درست کنم .لطفا سریع تر بهم بگه. این در حالیه که نرم افزار فلوئنت رو باز میکنه و میشه با فلوئنت کار کرد.
مشاهده پیوست 211117مشاهده پیوست 211116

چند دلیل متفاوت میتونه داشته باشه:
اول این که نرم افزار اکسید رو درست نصب نکردی.
دوم این که چند تا فایل رو باهم در حال نمایش هستن.....وقتی گمبیت رو اجرا میکنی اکسید اجرا میشه ....برای این که این مشکل رفع کنی ریستارت کن و دوباره گمبیت رو اجرا کن...و بعد از هر بار اجرا کردن گمبیت و تمام شدن کار باهاش،همیشه کامل گمبیت و اکسید رو ببند.
سوم این که بعضی فایل های زائد(فرمتش یادم نیست) در کنار فایل دی بی اس(فرمت فایل گمبیت) در هنگام اجرا شدن گمبیت ایجاد میشه که باید معمولا آنا رو حذف کنی و سپس فایل مورد نظر رو با گمبیت اجرا کنی(این یکی تجربه خودمه و شاید برای همه صدق نکنه).

bndsms

عضو جدید
چند تا سوال
همون طور که گفتم پروژه یه مبدل u-شکل زمین گرماییه که داخل چاهی از خاکه . بین لوله و خاک هم با یه ماده دیگه پر میشه

اولا باید خاک و اون ماده بینشون هم مش زده بشه یا فقط لوله رو مش بزنم ؟
نوع مش چجوری باید انتخاب بشه ؟
ثانیا وقتی نصفشو کشیدم چجوری شرط مرزی تقارن رو بهش اعمال کنم که کلشو اعمال کنه ؟
شرط تقارن رو روی حجم اعمال کنم ؟

ممنون

g.nstrn.isf

عضو جدید
سلام
پروژه من شبیه سازی کندانسور یخچاله
واسه قسمت دوفازیش نمیدونم باید چه جوری ماده مو تعریف کنم.ماده ی من مبرد R134a هست.و فقط همین ماده هست که به صورت سوپرهیت وارد لوله میشه و با تبادل گرمای محیط در اواسط سیستم حالت دوفازی پیدا میکنه،در نرم افزار فلوئنت جایی که فاز ها تعریف می شن برای هر دو فاز فقط گزینه R134a وجود داره
یا اینکه تو فلوئنت مشخص میشه که تغییر از چه فازی به چه فاز دیگه ای بوده؟مثلا تو سیستم من از بخار به مایع
خودم فکر میکنم توی کتابخونه موادش باید این ماده رو در حالتهای بخار و مایع تعریف کنم تا برای تعیین فاز دو ماده داشته باشم
ممنون میشم اگه کمکم کنید

hadi_hadi1

عضو جدید
جریان آشفته توسعه یافته(fully developed)

جریان آشفته توسعه یافته(fully developed)

سلام
من قصد شبیه سازی جریان اشفته توسعه یافته رو دارم. اما با استفاده ازperiodic boundary condition نتونستم مسئله رو حل کنم. اگه میشه توضیح بدبد چجوری این شرایط مرزی رو تعریف کنم.
ممنون

alinaghdbishi

عضو جدید
سلام دوستان

من در یک پروفیل دو بعدی مواج با جریان ارام رو در حال انجام هستم
استقلال از مش رو برای فیزیک مساله ام بررسی کردم
همگرایی در رینولدز های کمتر از 1000 رو مشکلی ندارم اما از این به بعد حل همگرا نمیشه
ریلکسیشن فاکتورها رو هم تا حدود 0.01 کوچیک کردم اما بازم همگرایی انجام نمیشه !!!
ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

mostafa70

عضو جدید
سلام
من قصد شبیه سازی جریان اشفته توسعه یافته رو دارم. اما با استفاده ازperiodic boundary condition نتونستم مسئله رو حل کنم. اگه میشه توضیح بدبد چجوری این شرایط مرزی رو تعریف کنم.
ممنون

واسه اینکه به جریان توسعه یافته تو کانال یا لوله برسی باید یک شرط اولیه واسه حل داشته باشی. این شرط اولیه می تونه از حل جریان داخل همون کانال تا یه زمان خاص بدست بیاد که بعد اون رو به عنوان مقدار اولیه برای مساله اصلی استفاده کنی
روشی که من خوردم با اپن فوم واسه رسیدن به جریان کاملا توسعه یافته استفاده کردم این بود که یه شرط اولیه به معادلات دادم و ورودی و خروجی هم که پریودیک تعریف میشن. یه سورس ترم هم به معادله ممنتوم اضافه کردم که بتونه یک دبی ثابت تو کل لوله ایجاد کنه. به این صورت که میانگین سرعت رو با سرعت میانگین مورد نظر مقایسه کنه و با استفاده از اختلاف اونا یه افت فشار به سیستم اعمال کنه تا به حالتی که سرعت متوسط در تمامی مقاطع کانال یکسان بشه برسه.

من تا حالا با فلونت این کار رو نکردم ولی مطمینم که میشه
یه راه دیگه هم که به امتحانش می ارزه اینه که بعد اینکه شرط اولیه حلت رو ایجاد کردی تو قسمت پریودیک مقدار دبی داخل کانال رو به همراه گرادیان فشار صفر بش بدی. البته به نظرم باید تعداد تکرار رو زیاد بذاری تا بتونه شرط پریودیک رو کامل اعمال کنه

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من در یک پروفیل دو بعدی مواج با جریان ارام رو در حال انجام هستم
استقلال از مش رو برای فیزیک مساله ام بررسی کردم
همگرایی در رینولدز های کمتر از 1000 رو مشکلی ندارم اما از این به بعد حل همگرا نمیشه
ریلکسیشن فاکتورها رو هم تا حدود 0.01 کوچیک کردم اما بازم همگرایی انجام نمیشه !!!
ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

سلام
استقلال مش رو برا چه پارامتری چک کردی؟
یه کم کامل تر توضیح بده
شرایط مرزی ت چیه؟
مش ت احتمالا دچار مشکله

alinaghdbishi

عضو جدید
سلام
استقلال مش رو برا چه پارامتری چک کردی؟
یه کم کامل تر توضیح بده
شرایط مرزی ت چیه؟
مش ت احتمالا دچار مشکله

سلام
استقلال از مش رو برای ناسلت با استفاده از شار حرارتی نقاط و دمای بالک بررسی کردم
شرایط مرزی دیواره دما ثابت، دمای دیواره از دمای سیال بیشتر

mr3_player

عضو جدید

با سلام
بهترین راه اینه که اول بیاین خط مرکزی حجمتون رو رسم کنین. پیشنهاد میکنم این خط رو برای تمامی منحنی بطور یکسره رسم کنین و جاهایی رو که مستقیم هست رو بطور مجزا ترسیم نکنین. بعد یک صفحه به اندازه مقطع لوله مورد نظر بطور عمود بر روی خط و در ابتدای خط ایجاد کنید. حالا این صفحه رو بر روی خط sweep کنید.
فکر کنم لینک زیر بتونه راهنماییتون کنه:
http://gachblog.blogfa.com/post/23

mr3_player

عضو جدید
چند تا سوال
همون طور که گفتم پروژه یه مبدل u-شکل زمین گرماییه که داخل چاهی از خاکه . بین لوله و خاک هم با یه ماده دیگه پر میشه

اولا باید خاک و اون ماده بینشون هم مش زده بشه یا فقط لوله رو مش بزنم ؟
نوع مش چجوری باید انتخاب بشه ؟
ثانیا وقتی نصفشو کشیدم چجوری شرط مرزی تقارن رو بهش اعمال کنم که کلشو اعمال کنه ؟
شرط تقارن رو روی حجم اعمال کنم ؟

ممنون

با سلام
تا اونجایی که میدونم فقط باید لوله مش زده بشه با یک شرط مرزی شار ثابت برا لوله.
اگه از مشهای با قاعده و منظم استفاده بشه بهتره.
از شرط مرزی Symmetry برا صفحه استفاده کنید.

mr3_player

عضو جدید
سلام
پروژه من شبیه سازی کندانسور یخچاله
واسه قسمت دوفازیش نمیدونم باید چه جوری ماده مو تعریف کنم.ماده ی من مبرد R134a هست.و فقط همین ماده هست که به صورت سوپرهیت وارد لوله میشه و با تبادل گرمای محیط در اواسط سیستم حالت دوفازی پیدا میکنه،در نرم افزار فلوئنت جایی که فاز ها تعریف می شن برای هر دو فاز فقط گزینه R134a وجود داره
یا اینکه تو فلوئنت مشخص میشه که تغییر از چه فازی به چه فاز دیگه ای بوده؟مثلا تو سیستم من از بخار به مایع
خودم فکر میکنم توی کتابخونه موادش باید این ماده رو در حالتهای بخار و مایع تعریف کنم تا برای تعیین فاز دو ماده داشته باشم
ممنون میشم اگه کمکم کنید

با سلام
شما باید از روش دوفازی mixture برای شبیه سازی جریانتون استفاده کنید. برای این کار باید خواص دو حالت مختلف r134a رو داشته باشید.

ali_pishtaz

عضو جدید
سلام..
من میخواستم یه عرشه(پل) رو داخل یه تونل باد مدل کنم و بدست آوردن رینولدز آن به خاص هست یعنی مثل لوله نیست که بگیم قطر لوله رو ضرب در سرعت و..میشه رینولدز لوله.در این جا به جای قطر لوله، ارتفاع عرشه(D-توجه به شکل زیر) رو وارد میکنیم...حالا من به یه یه سری مشکلات برخوردم و احتمال میدم که به خاطر رینولدز در فلوئنت باشه..چون به نظرم فلوئنت یه رینولدز اختیاری برای این مدل تعیین کرده...من سرعت ورودی به تونل رو 10 متر بر ثانیه گرفتم...و الان سوالم اینه که مقادیر Refrence value چه مقادیری هستند؟یعنی همین مقادیر درج شده در این قسمت، برای تحلیل در فلوئنت بررسی میشه؟؟در حالی که این مقادیر اشتباه هست و برای مدل من درست نیست.حالا نظر شما چیه؟

مدل مورد نظر به شرح زیر هست::

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام..
من میخواستم یه عرشه(پل) رو داخل یه تونل باد مدل کنم و بدست آوردن رینولدز آن به خاص هست یعنی مثل لوله نیست که بگیم قطر لوله رو ضرب در سرعت و..میشه رینولدز لوله.در این جا به جای قطر لوله، ارتفاع عرشه(D-توجه به شکل زیر) رو وارد میکنیم...حالا من به یه یه سری مشکلات برخوردم و احتمال میدم که به خاطر رینولدز در فلوئنت باشه..چون به نظرم فلوئنت یه رینولدز اختیاری برای این مدل تعیین کرده...من سرعت ورودی به تونل رو 10 متر بر ثانیه گرفتم...و الان سوالم اینه که مقادیر Refrence value چه مقادیری هستند؟یعنی همین مقادیر درج شده در این قسمت، برای تحلیل در فلوئنت بررسی میشه؟؟در حالی که این مقادیر اشتباه هست و برای مدل من درست نیست.حالا نظر شما چیه؟

مدل مورد نظر به شرح زیر هست::

ببین مهندس
شما میتونی پارامترهای سرعت و در صورت نیاز حرارتی مثل انتالپی و دما و ... رو از شرایط مرزی وارد کنی--->compute from
برای طول و عمق هم اگه مقداری رو دستی اینجا وارد نکنی فلوئنت با مقادیر پیش فرض مساله رو حل میکنه و رینولدزت اشتباه میشه
شما مقادیر رو باید دستی وارد کنی.سرعت رو هم از شرایط مرزی فراخوان کنی

ali_pishtaz

عضو جدید
ببین مهندس
شما میتونی پارامترهای سرعت و در صورت نیاز حرارتی مثل انتالپی و دما و ... رو از شرایط مرزی وارد کنی--->compute from
برای طول و عمق هم اگه مقداری رو دستی اینجا وارد نکنی فلوئنت با مقادیر پیش فرض مساله رو حل میکنه و رینولدزت اشتباه میشه
شما مقادیر رو باید دستی وارد کنی.سرعت رو هم از شرایط مرزی فراخوان کنی

سلام.واقعا ممنون از پاسخگویی.ممنون که وقت گرانبهایتان را برای من میزارین.من حرف شما رو تقریبا گرفتم.در واقع ابعاد طول و عمق در کادر مورد نظر برای محاسبه رینولدز به کار میره،درسته؟
رینولدز در اینجا در واقع براساس ارتفاع عرشه(پل) (0.03=D)بدست میاد.پس در جایگاه طول همینو میزارم...و دیگه این که من مثلا برای شرط مرزی خروجی فقط فشار اتمسفر(1atm) را لحاظ کردم ولی مقدار سرعت خروجی در کادر Refrence Value رو اطلاعی ندارم...در اینطور مواقع برای کادرRefrence Value چه باید کرد؟به شکل زیر توجه کنین،سرط مرزی خروجی رو انتخاب کردم که مقادیر رو وارد کنم ولی برای مقدار سرعت آن چکار کنم؟

ali_pishtaz

عضو جدید
دوستان این ویسکوزیته ای که در کادر Refrence value هست در واقع همون میو(ویسکوزیته دینامیکی) هست دیگه؟
ممنون با تشکر

atefeht

عضو جدید
با سلام
میدونم این قسمت در ارتباط با نرم افزار فلوئنت و نباید از مدل دیگه ای سوال بشه،:D ولی به دلیل شباهتی که مدل فوئنت با فلوتری دی داره ، امیدوارم کسانی:) که از مدل فلوئنت در مباحث شبیه سازی های هیدرولیکی استفاده کردند بتونند کمکم کنند.

البته من کار با فلوتری دی رو تازه شروع کردم، و میخام که پروفیل سطح آب و فشار را با این مدل شبیه سازی کنم.
سوالم اینه که توی آزمایشگاه به ازای یک دبی معین پروفیل سطح آب برداشت میشه ( آزمایشگاهی) حالا میخام این توسط مدل شبیه سازی کنم، برای تعریف شرایط مرزی در ورودی نمیدونم عمق آب رو بذارم یا مقدار فشاری که قرائت میشه؟؟:confused:

البته من فقط عمق آب رو گذاشتم و مسأله رو ران کردم و لی نمیدونم از بین این خروجی ها که میده کدومش مربوط به پروفیل سطح آب، چون من فقط خروجی فشار رو می بینم.:confused:
امیدوارم از مهندسان محترم، کسی بتونه راهنماییم کنه.:smile:
بسیار سپاسگزارم.
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

ali_pishtaz

عضو جدید
دوستان من یکی از مشکلاتم بدست آوردن ضریب درگ هستش.
قبلا من با لزجت پیش فرض خود فلوئنت پیش رفتم....بدون این که اصلا یادم باشه که لزجت هوا رو وارد کنم مساله رو حل کردم و نمودارها تقریبا درست در امد،.حالا که فهمیدم،لزجت و چکالی رو تغییر دادم که نمودارها تقریبا نمیخوند .رینولدز در این پروژه به صورت زیر بدست میاد:

همینطور که میبینید لزجت خود مساله 150000 هست در حالی که مقدار پیش فرض لزجت هوا در فلوئنت یه مقدار بسیار کوچکتر هست..
میو(لزجت دینامیکی) هست...حالا من میخوام بدونم این لزجت که درون قسمت متریال فلوئنت هست همان لزجت دینامیکی هست؟چون واحدش که یکسان هست...
ضریب درگ در این پروژه به صورت زیر بدست میاید که من براش یه کد نوشتم،در واقع سرعت های ورودی و خروجی در حجم کنترل انتخابی را در تابع زیر انتگرال فرمول ضریب درگ اعمال کرده و ضریب درگ را به روش زیر بدست میاوریم:

شماتیک اصلی مساله:

یه مشکل دیگه اینه که قبلا هم ذکر کردم در حالت اول که لزجت و چگالی رو تغییر نداده بودم نمودارها به صورت زیر ولید بود ولی بعد این که تغییر دادم اینطور شد.

نمودارهایی که از شبیه سازی قبل از ایجاد تغییر و با مقادیر پیش فرض خود فلوئنت(چگالی و لزجت وارد شده در خود فلوئت) تحلیل شد به شرح زیر هست:

نکته ای که باید در اینجا ذکر کنم من در این حالت تونستم با تغییر مکان خروجی حجم کنترل انتخابی به ضریب درگ مورد نظر برسم...مثلا در حالت استاندارد باید خروجی حجم کنترل انتخابی رو دقیقا در پشت مدل بزاریم ولی من آمدم خروجی حجم کنترل رو در یه ایستگاه عقب تر گذاشتم و انتگرال گرفتم و ضریب درگ رو بدست آوردم و در این ضصورت ضریب درگ درست درآمد.به نظر منطقی هم میاد چون اینطوری اغتشاشات پشت مدل هم مد نظر قرار میده...

نمودار تجربی مربوطه که تقریبا با نمودار بالا ولید هست(توجه کنین که سرعت وررودی رو 10 متر برثانیه گرفتم)و نمودار زیر برای اساس پروفیل سرعت بی بعد هست و با نمودار بالایی فرقی نمیکند:

انواع مدل هایی که مدل کردم:

حالا با این اوصاف هر کی هر نظری داره بهم بگه شاید یه سر نخی دستم بیاد..واقعا ممنون میشم که کمکم کنین.
اینم باید بگم من دارم دائمی حلش میکنم...
مقادیر پیش فرض لزجت و چگالی هوا به شرح زیر هست.....میبینید که مقدار لزجت در فلوئنت خیلی کوچکتر از مقدار اصلی هست::

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان من یکی از مشکلاتم بدست آوردن ضریب درگ هستش.
قبلا من با لزجت پیش فرض خود فلوئنت پیش رفتم....بدون این که اصلا یادم باشه که لزجت هوا رو وارد کنم مساله رو حل کردم و نمودارها تقریبا درست در امد،.حالا که فهمیدم،لزجت و چکالی رو تغییر دادم که نمودارها تقریبا نمیخوند .رینولدز در این پروژه به صورت زیر بدست میاد:

همینطور که میبینید لزجت خود مساله 150000 هست در حالی که مقدار پیش فرض لزجت هوا در فلوئنت یه مقدار بسیار کوچکتر هست..
میو(لزجت دینامیکی) هست...حالا من میخوام بدونم این لزجت که درون قسمت متریال فلوئنت هست همان لزجت دینامیکی هست؟چون واحدش که یکسان هست...
ضریب درگ در این پروژه به صورت زیر بدست میاید که من براش یه کد نوشتم،در واقع سرعت های ورودی و خروجی در حجم کنترل انتخابی را در تابع زیر انتگرال فرمول ضریب درگ اعمال کرده و ضریب درگ را به روش زیر بدست میاوریم:

شماتیک اصلی مساله:

یه مشکل دیگه اینه که قبلا هم ذکر کردم در حالت اول که لزجت و چگالی رو تغییر نداده بودم نمودارها به صورت زیر ولید بود ولی بعد این که تغییر دادم اینطور شد.

نمودارهایی که از شبیه سازی قبل از ایجاد تغییر و با مقادیر پیش فرض خود فلوئنت(چگالی و لزجت وارد شده در خود فلوئت) تحلیل شد به شرح زیر هست:

نکته ای که باید در اینجا ذکر کنم من در این حالت تونستم با تغییر مکان خروجی حجم کنترل انتخابی به ضریب درگ مورد نظر برسم...مثلا در حالت استاندارد باید خروجی حجم کنترل انتخابی رو دقیقا در پشت مدل بزاریم ولی من آمدم خروجی حجم کنترل رو در یه ایستگاه عقب تر گذاشتم و انتگرال گرفتم و ضریب درگ رو بدست آوردم و در این ضصورت ضریب درگ درست درآمد.به نظر منطقی هم میاد چون اینطوری اغتشاشات پشت مدل هم مد نظر قرار میده...

نمودار تجربی مربوطه که تقریبا با نمودار بالا ولید هست(توجه کنین که سرعت وررودی رو 10 متر برثانیه گرفتم)و نمودار زیر برای اساس پروفیل سرعت بی بعد هست و با نمودار بالایی فرقی نمیکند:

انواع مدل هایی که مدل کردم:

حالا با این اوصاف هر کی هر نظری داره بهم بگه شاید یه سر نخی دستم بیاد..واقعا ممنون میشم که کمکم کنین.
اینم باید بگم من دارم دائمی حلش میکنم...
مقادیر پیش فرض لزجت و چگالی هوا به شرح زیر هست.....میبینید که مقدار لزجت در فلوئنت خیلی کوچکتر از مقدار اصلی هست::

مهندس یه سری چیزا رو من درک نمیکنم
شما داری جریان روی عرشه رو مدل میکنی نه توی عرشه! در نتیجه به جای( Re (D باید از( Re(L استفاده کنی
لزجت 150000 !؟!
به جای این نتایج صورت مساله ای که میخوای مدل کنی رو دقیق بذار
من فکر میکنم خیلی داری اشتباه میکنی

ali_pishtaz

عضو جدید
مهندس یه سری چیزا رو من درک نمیکنم
شما داری جریان روی عرشه رو مدل میکنی نه توی عرشه! در نتیجه به جای( Re (D باید از( Re(L استفاده کنی
لزجت 150000 !؟!
به جای این نتایج صورت مساله ای که میخوای مدل کنی رو دقیق بذار
من فکر میکنم خیلی داری اشتباه میکنی

سلام...بازم ممنون که پیگیر پستام هستین...واقعا ممنون
خوب من دارم یه پایان نامه تجربی برای مدلهای مختلف عرشه(که نشان دادم) رو که در یک تونل باد بررسی شده رو دارم با فلوئنت شبیه سازی میکنم.تونل باد به صورت زیر هست که عرشه در قسمت مشخص شده قرار میدن(اتاق آزمون-قسمت قرمز رنگ)...حال سرعت ورودی در اتاق آزمون رو 10 متر بر ثانیه قرار میدن...

لزجت 150000 هم از داخل پایان نامه عکس گرفتم و نشون دادم ...البته خودم هم مشکوکم که این مقدار درست باشه..شما به خاطر چی شک دارین به این لزجت؟
من الان با همون مقادیر در عکس آخری از پست قبل،فلوئنت رو اجرا کنم،پروفیل ها تقریبا درسته...یه نکته ای که باید در پست قبل میگفتم این هست که من باید برای خروجی فشار اتمسفر(1 atm) قرار میدادم ولی به اشتباه 0atm قرار دادم،وقتی این مقدار رو از صفر به یک تغییر میدم تحلیل فلونت بسیار نوسانی میشه و حل دیر به همگرایی میرسه که خودم حوصلم نمیگیره و قطع میکنم....ولی اگه فقط تغییر چگالی و لزجت رو اعمال کنم و با فشار خروجی کار نداشته باشم،پروفیل دارای گرادیان شدید میشه....مثل شکل زیر:::

فیزیک مساله در واقع فقط سرعت ورودی و چگالی و لزجت سیال(هوا) و ابعاد عرشه و ابعاد اتاق آزمون رو مشخص کرده و همچنین روش بدست آوردن ضریب درگ هم مشخص کرده که در پست قبل گفتم که من این بخش رو با داشتن داده های فلوئنت و کدی که نوشتم، بدست می آورم....
حالا ما میخواهیم با اعمال پره هایی در بالای و پایین عرشه،پروفیل سرعت رو در ایستگاه های مختلف از پشت عرشه بررسی کنیم.مبدا مختصات هم دقیقا بر روی پشت مدل هست(توجه به شکل 4 از پست قبل)
مثلا پروژه میاد در رینولدز 24400(که خود پایان نامه ذکر کرده این رینولدز تقریبا در سرعت 10 متر بر ثانیه هست)....ببینین من خودم همین جا، یکم شک دارم...و اینم اینه که اگه رینولدز براساس ارتفاع عرشه(D) باشه،با سرعت 10، در اینصورت رینولدز با فرمول مربوطه(طبق عکس اول پست قبل) ،25000 بدست میاد که یه جورایی میشه گفت همون 24400 هست!!!!!حالا نظر شما چیه؟میشه گفت پایان نامه اشتباهه؟؟!!!
تو یه بخشی از پایان نامه گفته سرعت جریان ثابت هست....مگه میشه همیشه سرعت جریان رو حتی رو عرشه ثابت بمونه!!منظور این قسمت چیه؟؟ممنون
غیر از مدل های ذکر شده،تحلیل رو عرشه ساده که هیچ پره ای وجود نداره،برای رینولدزهای مختلف(مثلا رینولدز 48800 که طبق گفته پایان نامه متناظر باسرعت 20 متر بر ثانیه هست) بررسی میشه.....این شبیه سازی هم انجام دادم که مشکلش اینه که، ضریب درگهایی که برای رینولدز 24400 با استفاده از کد بدست آوردم تقریبا دقیقا برابر رینولدز 48800 هست!!!.جدول مقادیرضرایب درگ برای مدل عرشه ساده::

در کل این چیزا رو میخوام بررسی کنم:::

پره راهنما منظور همان شکل یکی مانده به آخر از پست قبل هست...و بال راهنما منظور شکل زیر هست:

ممنون میشم کمکم کنین....تشکر

آخرین ویرایش:

BaHa2R.s

عضو جدید
(Large Eddy Simulation(LES

(Large Eddy Simulation(LES

سلام ؛ وقتتون بخیر.

در تلاشم ؛ آکواریومی پر از آب ، که در دیواره یک سوراخ به قطر 1میل داره و از سوراخ آب رنگی(پیگمنت) واردش میشه رو مدل کنم. در حالت تجربی ، جریان سیال ورودی تقریبا 95% شبیه به این فیلمی هست که ضمیمه کردم ؛ اما هرچقدر تلاش کردم و امتحان کردم حتی نزدیک هم نشدم!
تو فیلم ضمیمه؛ کاملا حرکت و رفتار سیال واضحه! ولی من هربار که امتحان کردم ؛ سیال ورودی صاف میاد داخل و منحرف میشه به سمت دیواره ها و اصلا گردابه ای در مرز دو سیال ایجاد نمیشه!
_کلا میتونید کمک کنید یه همچین چیزی رو بازسازی کنم؟! (سوال کلی و مزخرفیه ؛ اما از ناچاریمه :دی)
_ پیش فرض؛ حل با روش LES هست که خودش یک سری محدودیت ها در مدل های حل ایجاد میکنه.(حل حتما باید Implicit باشه ؛ second order یا , Bounded second order basheو...)
_فرق second order و Bounded second order چیه؟
_برای مدل کردن ؛ باید از Multiphase استفاده کنم؟!
_شرایط مرزی که در نظر گرفتم ، velocity inlet , Pressure outlet و دیواره هایی که لغزش دارن (No slip نیستند)

امیدی ندارم که اینجوری حل شه قضیه ولی پیش پیش ممنونم.

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام...بازم ممنون که پیگیر پستام هستین...واقعا ممنون
خوب من دارم یه پایان نامه تجربی برای مدلهای مختلف عرشه(که نشان دادم) رو که در یک تونل باد بررسی شده رو دارم با فلوئنت شبیه سازی میکنم.تونل باد به صورت زیر هست که عرشه در قسمت مشخص شده قرار میدن(اتاق آزمون-قسمت قرمز رنگ)...حال سرعت ورودی در اتاق آزمون رو 10 متر بر ثانیه قرار میدن...

لزجت 150000 هم از داخل پایان نامه عکس گرفتم و نشون دادم ...البته خودم هم مشکوکم که این مقدار درست باشه..شما به خاطر چی شک دارین به این لزجت؟
من الان با همون مقادیر در عکس آخری از پست قبل،فلوئنت رو اجرا کنم،پروفیل ها تقریبا درسته...یه نکته ای که باید در پست قبل میگفتم این هست که من باید برای خروجی فشار اتمسفر(1 atm) قرار میدادم ولی به اشتباه 0atm قرار دادم،وقتی این مقدار رو از صفر به یک تغییر میدم تحلیل فلونت بسیار نوسانی میشه و حل دیر به همگرایی میرسه که خودم حوصلم نمیگیره و قطع میکنم....ولی اگه فقط تغییر چگالی و لزجت رو اعمال کنم و با فشار خروجی کار نداشته باشم،پروفیل دارای گرادیان شدید میشه....مثل شکل زیر:::

فیزیک مساله در واقع فقط سرعت ورودی و چگالی و لزجت سیال(هوا) و ابعاد عرشه و ابعاد اتاق آزمون رو مشخص کرده و همچنین روش بدست آوردن ضریب درگ هم مشخص کرده که در پست قبل گفتم که من این بخش رو با داشتن داده های فلوئنت و کدی که نوشتم، بدست می آورم....
حالا ما میخواهیم با اعمال پره هایی در بالای و پایین عرشه،پروفیل سرعت رو در ایستگاه های مختلف از پشت عرشه بررسی کنیم.مبدا مختصات هم دقیقا بر روی پشت مدل هست(توجه به شکل 4 از پست قبل)
مثلا پروژه میاد در رینولدز 24400(که خود پایان نامه ذکر کرده این رینولدز تقریبا در سرعت 10 متر بر ثانیه هست)....ببینین من خودم همین جا، یکم شک دارم...و اینم اینه که اگه رینولدز براساس ارتفاع عرشه(D) باشه،با سرعت 10، در اینصورت رینولدز با فرمول مربوطه(طبق عکس اول پست قبل) ،25000 بدست میاد که یه جورایی میشه گفت همون 24400 هست!!!!!حالا نظر شما چیه؟میشه گفت پایان نامه اشتباهه؟؟!!!
تو یه بخشی از پایان نامه گفته سرعت جریان ثابت هست....مگه میشه همیشه سرعت جریان رو حتی رو عرشه ثابت بمونه!!منظور این قسمت چیه؟؟ممنون
غیر از مدل های ذکر شده،تحلیل رو عرشه ساده که هیچ پره ای وجود نداره،برای رینولدزهای مختلف(مثلا رینولدز 48800 که طبق گفته پایان نامه متناظر باسرعت 20 متر بر ثانیه هست) بررسی میشه.....این شبیه سازی هم انجام دادم که مشکلش اینه که، ضریب درگهایی که برای رینولدز 24400 با استفاده از کد بدست آوردم تقریبا دقیقا برابر رینولدز 48800 هست!!!.جدول مقادیرضرایب درگ برای مدل عرشه ساده::

در کل این چیزا رو میخوام بررسی کنم:::

پره راهنما منظور همان شکل یکی مانده به آخر از پست قبل هست...و بال راهنما منظور شکل زیر هست:

ممنون میشم کمکم کنین....تشکر

ببین من چند تا نکته رو بهت میگم
1. لزج ترین سیال متداول که جیوه باشه لزجتش حدود 0.5 هست
2.سرعت به عنوان شرط مرزی ورودی در نظر گرفته میشه
3. فشار ، فشار نسبیه و اینجا همون صفر درسته
4. خود فلوئنت در حالت عادی و تو زاویه حمله صفر مقدار ضریب لیفت و درگ رو بهت میده و کد لازم نداره ؛ تو زاویه های دیگه باید محورها رو نرمالشو تغییر بدی
5. وقتی جریان پایا باشه شرایط مرزی ثابت میمونه (سرعت)
6. برا جریان خارجی برا محاسبه رینولدز ا ز طول در راستای حرکت جریان استفاده می کنن
7. برا صفحه شما چون متقارن نیست بهتره سه بعدی مدلش کنی
8. نکته آخر هم اینکه اول شرایط بدون پره و بال رو اوکی کن بعد برو سراغ اونا

amir_14

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

سلام ؛ وقتتون بخیر.

در تلاشم ؛ آکواریومی پر از آب ، که در دیواره یک سوراخ به قطر 1میل داره و از سوراخ آب رنگی(پیگمنت) واردش میشه رو مدل کنم. در حالت تجربی ، جریان سیال ورودی تقریبا 95% شبیه به این فیلمی هست که ضمیمه کردم ؛ اما هرچقدر تلاش کردم و امتحان کردم حتی نزدیک هم نشدم!
تو فیلم ضمیمه؛ کاملا حرکت و رفتار سیال واضحه! ولی من هربار که امتحان کردم ؛ سیال ورودی صاف میاد داخل و منحرف میشه به سمت دیواره ها و اصلا گردابه ای در مرز دو سیال ایجاد نمیشه!
_کلا میتونید کمک کنید یه همچین چیزی رو بازسازی کنم؟! (سوال کلی و مزخرفیه ؛ اما از ناچاریمه :دی)
_ پیش فرض؛ حل با روش LES هست که خودش یک سری محدودیت ها در مدل های حل ایجاد میکنه.(حل حتما باید Implicit باشه ؛ second order یا , Bounded second order basheو...)
_فرق second order و Bounded second order چیه؟
_برای مدل کردن ؛ باید از Multiphase استفاده کنم؟!
_شرایط مرزی که در نظر گرفتم ، velocity inlet , Pressure outlet و دیواره هایی که لغزش دارن (No slip نیستند)

امیدی ندارم که اینجوری حل شه قضیه ولی پیش پیش ممنونم.

سلام
البته من که چیزی نمیبینم ولی چرا از مدل های RANS استفاده نمی کنید
اینو یه نگاه بنداز شاید به دردت خورد

ali_pishtaz

عضو جدید
ببین من چند تا نکته رو بهت میگم
1. لزج ترین سیال متداول که جیوه باشه لزجتش حدود 0.5 هست
2.سرعت به عنوان شرط مرزی ورودی در نظر گرفته میشه
3. فشار ، فشار نسبیه و اینجا همون صفر درسته
4. خود فلوئنت در حالت عادی و تو زاویه حمله صفر مقدار ضریب لیفت و درگ رو بهت میده و کد لازم نداره ؛ تو زاویه های دیگه باید محورها رو نرمالشو تغییر بدی
5. وقتی جریان پایا باشه شرایط مرزی ثابت میمونه (سرعت)
6. برا جریان خارجی برا محاسبه رینولدز ا ز طول در راستای حرکت جریان استفاده می کنن
7. برا صفحه شما چون متقارن نیست بهتره سه بعدی مدلش کنی
8. نکته آخر هم اینکه اول شرایط بدون پره و بال رو اوکی کن بعد برو سراغ اونا

سلام دوست عزیز..ممنون که پاسخ دادین...با جوابتون برام بعضی چیزا روشن شد...ممنون...همش به خاطر این هم هست که من اصلا تمرکز و دقت ندارم....!!!
لزجت جیوه براساس لزجت دینامیکی هست؟یا لزجت سینماتیکی؟این دو تا با هم فرق دارن...ممنون میشم بگین کدوم مدنظر شماست و کدوم مدنظر فلوئنت؟
برای ضریب درگ که گفتن من خودم از طریق فلوئت انجام دادم ولی برای قسمت های دوطرف عرشه که شیب داره باید چکار کنم؟منظورتون این که محورها نرمالشو تغییر بدی یعنی چی؟این سوال برام خیلی مهمه ممنون...
برای مدل من که صفحه متقارن هست..منظورتونو درست متوجه نشدم..

بازم واقعا ممنون

ali_pishtaz

عضو جدید
سلام یه سوال که برام ایجاد شده اینه که من وقتی میخوام طول رو در Refrence Value برای شرط deck(عرشه-که وال تعریف کردم) تغییر بدم،این مقدار برای شرایط مرزی ورودی و خروجی هم اعمال میشه!!!
و به صورت جداگانه صورت نمگیره...کلا این کادر Refrence Value رو درست نفهمیدم...الان من که رینولدزم ثابت هست،کدوم طول مدنظر هست که رینولدز محاسبه شه؟تو پایان نامه زده بود که ارتفاع عرشه!!!