تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار ABAQUS

رضاافشاری

عضو جدید
سلام، در مقایسه این دو مدل به نظرم تغییر شکل مسئله ای که حلقه دایره ای دارد خیلی بیشتر از حالتی است که حلقه مربعی دارید. زیرا که دو ضلع مربع تحت بارگذاری inplane قرار گرفته و تغییر فرم کمی را ایجاد می کند اما در مورد حلقه دایره ای بارگذاری و تغییر شکل به صورت out of plane است و تغییر شکل ها خیلی بزرگ تر خواهد بود. اگر چنین نتیجه ای گرفته اید خب این کاملا منطقی است. اگر می خواهید رفتار buckling این مسئله را مدل کنید باید استپ buckling تعریف کنید و اگر می خواهید رفتار post buckling این سازه را به دست بیاورید شاید لازم باشد یک انحنای اولیه کم به اضلاح مربع بدهید. شاید هم لازم باشد از استپ riks استفاده کنید. اگر توضیح بیشتری بدهید شاید بهتر بتوانم کمک کنم.
ارادتمند
ارادت رفیق با این پاسخ عالی
در واقع فعلا من تا این حد میخوام که مربع هم تقریبا حالا نه زیاد تغییر شکلی مانند دایره پیدا کنه.تقریبا البته!
اخه مشکل اینه که اصلا مربع بدون اینکه تغییر شکل ایجاد کنه تنش و ... درش ایجاد میشه که خوب نمیدونم مشکل از کجاست!مشکل هم نمیتونه از visualization باشه چونکه دایره درست بود. ایکاش یه نگاهی میکردید چند دقیقه وقت نمیگیره یک shell مربعی رو با صفحه صلب از طریق جابجایی فشار میدادید و صفحه صلب پایینی هم rf ش کلا بسته شده. مشکل میتونه از interaction هم باشه! نمیدونم واللا!
اصلا شاید استاتیکی هم جواب بده یا به قول شما buckling.
این عکس رو ببینید.
3333.jpg
مربعی هم میخوام چیزی شبیه این بشه که نمیشه! در ازمایش که تقریبا اینطوری میشه!

Zienkiewicz

عضو جدید
ارادت رفیق با این پاسخ عالی
در واقع فعلا من تا این حد میخوام که مربع هم تقریبا حالا نه زیاد تغییر شکلی مانند دایره پیدا کنه.تقریبا البته!
اخه مشکل اینه که اصلا مربع بدون اینکه تغییر شکل ایجاد کنه تنش و ... درش ایجاد میشه که خوب نمیدونم مشکل از کجاست!مشکل هم نمیتونه از visualization باشه چونکه دایره درست بود. ایکاش یه نگاهی میکردید چند دقیقه وقت نمیگیره یک shell مربعی رو با صفحه صلب از طریق جابجایی فشار میدادید و صفحه صلب پایینی هم rf ش کلا بسته شده. مشکل میتونه از interaction هم باشه! نمیدونم واللا!
اصلا شاید استاتیکی هم جواب بده یا به قول شما buckling.
این عکس رو ببینید.
مشاهده پیوست 220500
مربعی هم میخوام چیزی شبیه این بشه که نمیشه! در ازمایش که تقریبا اینطوری میشه!

سلام برادر
در آزمایش واقعی اضلاع مربع واقعا مستقیم نیست و بارگذاری هم دقیقا centric نیست و بنا به هزار و یک دلیل دیگر اضلاع مربع اول دچار buckling میشوند بعد هم با اضافه کردن بار دچار post buckling میشوند و شکلی که شما توقع دارید ایجاد میشود. در شبیه سازی که شما انجام داده اید هیچ کدام از این پدیده ها را مدل نکرده اید. پس چرا توقع دارید با یک شبیه سازی ساده بتوانید واقعیت فیزیکی که بسیار پیچیده است را پیشبینی کنید؟ شما دو ضلع مربع را دارید که هندسه آنها را exactly مستقیم در نظر گرفته اید و از عیوب میکروسکوپی هم صرفنظر کرده اید و بارگذاری را نیز به صور central loading در نظر گرفته اید. با این همه ساده سازی که نمی شود چواب واقعی را به دست آورد. به نظر من جوابی که شما به دست آورده اید از نظر finite element جواب صحیحی بوده اما به دلیل فرضیاتی که داشته اید این جواب با واقعیت فیزیکی تطابق ندارد. intraction ها هم هیچ مشکلی ندارند.
ارادتمند

Zienkiewicz

عضو جدید
آنالیز المان محدود

آنالیز المان محدود

دوستان عزیز سلام
متن مختصری در خصوص استفاده از روش المان محدود در وبلاگم به آدرس نوشته ام که خواندن آن را به دوستان توصیه می کنم. تقاضا می کنم اگر بحثی در این خصوص دارید در همین تاپیک به آن بپردازید تا همه استفاده کنیم.
http://prj4you.blog.ir/post/finite element analysis

ارادتمند

رضاافشاری

عضو جدید
سلام برادر
در آزمایش واقعی اضلاع مربع واقعا مستقیم نیست و بارگذاری هم دقیقا centric نیست و بنا به هزار و یک دلیل دیگر اضلاع مربع اول دچار buckling میشوند بعد هم با اضافه کردن بار دچار post buckling میشوند و شکلی که شما توقع دارید ایجاد میشود. در شبیه سازی که شما انجام داده اید هیچ کدام از این پدیده ها را مدل نکرده اید. پس چرا توقع دارید با یک شبیه سازی ساده بتوانید واقعیت فیزیکی که بسیار پیچیده است را پیشبینی کنید؟ شما دو ضلع مربع را دارید که هندسه آنها را exactly مستقیم در نظر گرفته اید و از عیوب میکروسکوپی هم صرفنظر کرده اید و بارگذاری را نیز به صور central loading در نظر گرفته اید. با این همه ساده سازی که نمی شود چواب واقعی را به دست آورد. به نظر من جوابی که شما به دست آورده اید از نظر finite element جواب صحیحی بوده اما به دلیل فرضیاتی که داشته اید این جواب با واقعیت فیزیکی تطابق ندارد. intraction ها هم هیچ مشکلی ندارند.
ارادتمند
ممنون از رفیق گل و توضیحات fem یش!
راستش بارگذاری که نقطه ای نبوده و در واقع صفحه صلب جابجا میشه میاد پایین ولی نمیدونم چرا اصلا shell مربعی تکون نمیخوره و فقط تنش توش ظاهرا میشه بدون هیچ خمشی و مطمینا نمیتونه درست باشه. به قول شما باید سایر موارد مثل buckling و ... رو هم لحاظ کرد.
جالبه مسایل به نظر بسیار بسیار ساده اصلا قابل حل نیستند و میتولن چندین سال روی آنها بحث کرد به خصوص FEM!

Zienkiewicz

عضو جدید
ممنون از رفیق گل و توضیحات fem یش!
راستش بارگذاری که نقطه ای نبوده و در واقع صفحه صلب جابجا میشه میاد پایین ولی نمیدونم چرا اصلا shell مربعی تکون نمیخوره و فقط تنش توش ظاهرا میشه بدون هیچ خمشی و مطمینا نمیتونه درست باشه. به قول شما باید سایر موارد مثل buckling و ... رو هم لحاظ کرد.
جالبه مسایل به نظر بسیار بسیار ساده اصلا قابل حل نیستند و میتولن چندین سال روی آنها بحث کرد به خصوص FEM!

سلام عزیز جان، انگار نگرفتی هنوز، نتایج شما صد درصد درست است. من جواب شما را داده ام و دوباره در اینجا تکرار می کنم. از آن جهت که روی یک ورق تخت بدون انحنا بارگذاری inplane loading انجام داده اید تغییر فرم های شما هم inplane deformation است و هیچ گونه تغییر فرم out of plane deformation ظاهر نشده است. نتایجی که شما از نرم افزار گرفته اید کاملا صحیح و منطقی است.
ارادتمند

رضاافشاری

عضو جدید
سلام عزیز جان، انگار نگرفتی هنوز، نتایج شما صد درصد درست است. من جواب شما را داده ام و دوباره در اینجا تکرار می کنم. از آن جهت که روی یک ورق تخت بدون انحنا بارگذاری inplane loading انجام داده اید تغییر فرم های شما هم inplane deformation است و هیچ گونه تغییر فرم out of plane deformation ظاهر نشده است. نتایجی که شما از نرم افزار گرفته اید کاملا صحیح و منطقی است.
ارادتمند
الان گرفتم!
راستش این جمله شما خیلی عالیه:
گاهی اوقات افرادی که تجربه زیادی در این مورد ندارند فکر می کنند که اگر نرم افزار error نداد و آنالیز با موفقیت پایان یافت و کانتورهای رنگ و وارنگ رسم شد این نشان دهنده این است که کار تمام شده و مسئله حل شده و زندگی شیرین شده است.

maryamhk

عضو جدید
سلام و خسته نباشید بابت سایت خوب و مفیدتون
من یه فرایند کشش عمیق رو به صورت سه بعدی شبیه سازی کردم منتها یه مشکلی دارم و اون اینکه وقتی سنبه پایین میاد و به ورق فشار میاره ورق سر نمیخوره بره تو قالب و تو جاش ثابته تا جایی که در اثر فشار سنبه ورق پاره میشه. میخاستم بدونم چیکار کنم که در اثر فشار سنبه ورق سر بخوره و کشیده بشه بره توی قالب؟

PowerM

عضو جدید
سلام به همه بزرگواران

در مدلسازی که با آباکوس انجام دادم حذف المان صورت گرفته امامشکلی که دارم اینه که دقیقا نمیدونم حجم المانهای کنده شده ازمدل را چطور حساب کنم. المان های کنده شده از مدل دقیقا جواب مدلسازیم هستش

ممنون میشم اگه کمک کنید که تو output چیو درخواست بدم

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام و خسته نباشید بابت سایت خوب و مفیدتون
من یه فرایند کشش عمیق رو به صورت سه بعدی شبیه سازی کردم منتها یه مشکلی دارم و اون اینکه وقتی سنبه پایین میاد و به ورق فشار میاره ورق سر نمیخوره بره تو قالب و تو جاش ثابته تا جایی که در اثر فشار سنبه ورق پاره میشه. میخاستم بدونم چیکار کنم که در اثر فشار سنبه ورق سر بخوره و کشیده بشه بره توی قالب؟
سلام، شاید نیروی ورق گیر را بیش از حد داده اید یا ضریب اصطکاک را زیاد داده اید، بد نیست یک عکس از مدل قرار دهید. ارادتمند

civil20200

عضو جدید
سلام دوستان
میشه لطفا نحوه تعیین Time Period در Dynamic explicit رو توضیح بدید و ممنون
یه سوال دیگه هم داشتم Amplitude بارگذاری Cyclic رو بر چه اساسی میشه تعریف کرد ؟:smile:

آخرین ویرایش:
time period & amplitud

time period & amplitud

سلام دوستان
یه سوال دیگه هم داشتم Amplitude بارگذاری Cyclic رو بر چه اساسی میشه تعریف کرد ؟:smile:

time period مدت زمان بارگذاري شماست، اگر بارگذاري فقط افزايش باشد مثل اعمال 1 كيلوگرم نيرو بتدريج در مدت 4 ثانيه _ اگر بارگذاري سيكلي يا رفت و برگشتي باشد مثل اعمال بارگذاري كششي در مدت 1 ثانيه و سپس باربرداري تا 2 ثانيه و دوباره بارگذاري فشاري تا 3 و در انتها باربرداري، اينكار را با استفاده از amplitud تعريف مي‌فرماييد، در اينجا نيز زمان كل بارگذاري شما 4 ثانيه است

Zienkiewicz

عضو جدید
سلام دوستان

سلام، time period عبارت است از مدت زمانی که آنالیز دینامیکی انجام می شود. البته این زمان هیچ ربطی به بارگذاری ندارد. بارگذاری می تواند در زمان ثابت باشد یا متغیر باشد یا هر فرم دیگری باشد. یک آنالیز دینامیکی از لحظه صفر شروع شده و به مدت time period ادامه می یابد.

amplitude ابزاری است برای تعریف بارگذاری یا شرایط مرزی متغیر با زمان. به عبارت دیگر اگر تمایل داشته باشید که بارگذاری شما یا حتی شرایط تکیه گاهی شما با گذشت زمان تغییر کنند این کار را از طریق ابزار amplitude انجام می دهید.

ارادتمند

civil20200

عضو جدید

time period مدت زمان بارگذاري شماست، اگر بارگذاري فقط افزايش باشد مثل اعمال 1 كيلوگرم نيرو بتدريج در مدت 4 ثانيه _ اگر بارگذاري سيكلي يا رفت و برگشتي باشد مثل اعمال بارگذاري كششي در مدت 1 ثانيه و سپس باربرداري تا 2 ثانيه و دوباره بارگذاري فشاري تا 3 و در انتها باربرداري، اينكار را با استفاده از amplitud تعريف مي‌فرماييد، در اينجا نيز زمان كل بارگذاري شما 4 ثانيه است

ممنون دوست عزیز از پاسختون ، ببینید من کلا با Time Priod مشکل دارم ، میخوام یه قاب فولادی رو مدل کنم و خوب این زمان تحلیل رو از کجا بدونم چه عددی هست؟ من صحبت های شمارو متوجه شدم ولی مثلابرای بارگذاری سایکلیک همین 1 ثانیه هایی که شما برای بار در نظر گرفته ایدبر چه اساسی است ؟این یعنی مقدار بار در 1 ثانیه به ماکزیمم میرسد ، حال اگر این عدد 2 شود چی؟
البته بنده متوجه هستم شما به عنوان مثال فرمودید ولی من Base این اعداد رو میخوام .بازم ممنون

civil20200

عضو جدید
ممنون از لطفتون ، الان سوال اینجاست که time priod یا همان زمان تحلیل رو بر چه اساسی میشه بدست آورد ؟

time period & amplitud

time period & amplitud

ممنون دوست عزیز از پاسختون ، ببینید من کلا با Time Priod مشکل دارم ، میخوام یه قاب فولادی رو مدل کنم و خوب این زمان تحلیل رو از کجا بدونم چه عددی هست؟ من صحبت های شمارو متوجه شدم ولی مثلابرای بارگذاری سایکلیک همین 1 ثانیه هایی که شما برای بار در نظر گرفته ایدبر چه اساسی است ؟این یعنی مقدار بار در 1 ثانیه به ماکزیمم میرسد ، حال اگر این عدد 2 شود چی؟
البته بنده متوجه هستم شما به عنوان مثال فرمودید ولی من Base این اعداد رو میخوام .بازم ممنون

البته پاسخ جناب دکتر Zienkiewicz درباره time period کامل تر و صحیح تر از مال من است ولی درباره سوال شما : شما سرعت بارگذاری و همچنین مدت زمان کل بارگذاری بر مبنای تعداد سیکل های لازم رو از پروتکل های آیین نامه ای مثل AISC استخراج می کنید و برای مدلسازی استفاده می کنید _ مبنای پایه ای رو متوجه نمی شم، منظورتون چیست ! بر اساس مدل و مسئله شما که مهاربند یا یک قاب یا یک ستون و ... به مقالات و آیین نامه مراجعه و پروتکل استاندارد لازم را استخراج و وارد می کنید _ اگر time period را تعریف ساده من در نظر بگیرید و نه تعریف جامع جناب دکتر، مدت زمان کل چرخه های بارگذاری که آیین نامه الزام کرده تا شکل پذیری یا .... ارضاء شود، زمان time period شما را تعیین می کند ! ( البته اگر پدیده های وابسته به زمانی همچون خزش یا تنش پسماند و بالانس آن را ... بررسی نمی کنید )

آخرین ویرایش:

Zienkiewicz

عضو جدید

سلام، دوست عزیز این که مدت آنالیز دینامیکی چقدر باشد خب بستگی به مسئله شما دارد. در یک مسئله ممکن است مدت زمان یک ثانیه باشد در یک مسئله دیگر مدت زمان تحلیل دینامیکی شاید یک ساعت. به هر حال این که مسئله چی است و شما دنبال بررسی کردن چه پدیده ای هستید و چه فرایندی را دارید مدل می کنید تعیین کننده زمان آنالیز است. به عنوان مثال در مسائل high velocity impact شاید مدت زمان آنالیز در حد چند ده هزارم ثانیه باشد. از طرف دیگر در مسائل seepage و مسائل contaminant transport in groundwater flow مدت آنالیز معمولا در حدود 10 یا 20 سال است. پیشنهاد می کنم مطلبی که من در لینک زیر نوشته ام را یک مطالعه ای بفرمایید.
http://prj4you.blog.ir/post/finite element analysis

galangash

عضو جدید
سلام، در مورد پیزوالکتریک تجربه ای ندارم اما در مورد تیر دو سر گیر دار کافی است که شرایط مرزی مناسب را انتخاب کنید. همین و بس.

ممنون از راهنماییتون فقط یک مساله میمونه که شریط مرزی دو سر گیر دار رو چجوری تنظیم کنم؟
و یه سوال دیگه این که شرایط مرزی تیر دو سر گیر دار با یک ورق دو سر گیر دار فرق میکنه؟

amireza_2000

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من توی تحلیلم و در قسمت Field Output از نرم افزار میخوام که نتایج رو 200 بازه مساوی به من نشون بده. اما نرم افزار با این وجود میاد کل حل رو در یک بازه بهم نشون میده. مشکل کجاست؟

amin.bhr

عضو جدید
با سلام
چه جوری میشه چندتا line یا Edge یا point رو انتخاب کرد؟
تو اکثر نرم افزارا با گرفتن Ctrl انجام میشه ولی اینجا نه. چه کنم؟
با تشکر

amirmash1

عضو جدید
با سلام و خسته نباشید به دوستان
من برای پایان نامه باید شکل دهی نموی مخروطی شکل را شبیه سازی کنم.
آیا برای شبیه سازی مخروطی مسیر ابزار بهتر است از ساب روتین استفاده کنم یا در کتیا شبیه سازی کنم بعد وارد اباکوس کنم؟
لطفا راهنمایی کنید.

mrnd67

عضو جدید
آیا برای شبیه سازی مخروطی مسیر ابزار بهتر است از ساب روتین استفاده کنم یا در کتیا شبیه سازی کنم بعد وارد اباکوس کنم؟
لطفا راهنمایی کنید.

شما مدل را در سالید یا کتیا ایجاد کنید سپس با استفاده از import part داخل آباکوس بیارید. یا در داخل آباکوس ایجاد کنید مدلسازی نیاز به سابروتین ندارد.

Zienkiewicz

عضو جدید
با سلام
چه جوری میشه چندتا line یا Edge یا point رو انتخاب کرد؟
تو اکثر نرم افزارا با گرفتن Ctrl انجام میشه ولی اینجا نه. چه کنم؟
با تشکر
سلام، با گرفتن shift می توانید چند تا چیز را با هم انتخاب کنید و اگر بخواهید از مجموعه چیز هایی که انتخاب کرده اید یکی را کم کنید باید کلید ctrl را نگه دارید و آن چیز را کلیک کنید. کلا آباکوس برای انتخاب کردن خیلی ابزارهای گوناگون دارد که من کم تر توی دیگر نرم افزار ها دیده ام کافی است کمی بگردید تا این ابزارها را پیدا کنید.
ارادتمند

Zienkiewicz

عضو جدید
لطفا راهنمایی کنید.
سلام، هیچ نیازی به کتیا نیست. لینک زیر را نگاه کنید.
http://prj4you.blog.ir/post/simulation of sheet metal incremental forming using abaqus

Zienkiewicz

عضو جدید
من توی تحلیلم و در قسمت Field Output از نرم افزار میخوام که نتایج رو 200 بازه مساوی به من نشون بده. اما نرم افزار با این وجود میاد کل حل رو در یک بازه بهم نشون میده. مشکل کجاست؟
سلام، روشتان درست است و قاعدتا نباید مشکلی باشد. من خودم قبلا همین طور انجام داده ام و به مشکلی بر نخوردم. شاید ایراد کار از جای دیگری است.
ارادتمند

84220928

عضو جدید
آقا چند تا سوال
آباکوس برای ارتعاشات اتفاقی کاربرد داره یا نه
؟
کلا این نرم افزار در برابر انسیس چه جوریه
؟
خود آموز بدرد خور تو بازار برا آباکوس چی هس
؟

84220928

عضو جدید
البته ی کتابی میخوام که آدمانه باشه نه اینکه فقط با چندتا مساله 1000 صفحه درست کرده باشه

amirmash1

عضو جدید

amirmash1

عضو جدید
شما مدل را در سالید یا کتیا ایجاد کنید سپس با استفاده از import part داخل آباکوس بیارید. یا در داخل آباکوس ایجاد کنید مدلسازی نیاز به سابروتین ندارد.

خوب چه جوری مسیر ابزار مارپیچ مخروطی برای ابزار تعریف کنیم؟
من شنیدم باید مسیر ابزار را با سابروتین باید تعریف کرد.