تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

sabadi

عضو جدید
اقا این کریری که من دارم مثل باقی کریر هایی که تو بازاره قفل شکسته هستش

حالا که اومدم برای بار سرمایشش تجهیزات بزنم رفتم دیدم که بار سرمایی یه زون رو تو جولای گرفته بار سرمایی یکی رو تو اگوست گرفته بار زونه یکی دیگه رو تو سپتامبر گرفته!
چه کنم
داره این نرم افزار اعصابم رو خورد میکنه؟

آخرین ویرایش:

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
اقا این کریری که من دارم مثل باقی کریر هایی که تو بازاره قفل شکسته هستش

حالا که اومدم برای بار سرمایشش تجهیزات بزنم رفتم دیدم که بار سرمایی یه زون رو تو جولای گرفته بار سرمایی یکی رو تو اگوست گرفته بار زونه یکی دیگه رو تو سپتامبر گرفته!
چه کنم
داره این نرم افزار اعصابم رو خورد میکنه؟

من خودم تا خالا هیچوقت تجهیزاتو با کریر نزدم

من بار خروجی از کریر رو برمیدارم و با ضرایب و بصورت دستی تجهیزات رو انتخاب میکنم اگه برای انتخاب دستی کمکی خواستی من در خدمتم

البته با توجه به مشخصات زون وخصوصن جهت ان،ممکنه بار ماکزیمم در زونهای مختلف در ماههای محتلف رخ بده

sabadi

عضو جدید
من خودم تا خالا هیچوقت تجهیزاتو با کریر نزدم

من بار خروجی از کریر رو برمیدارم و با ضرایب و بصورت دستی تجهیزات رو انتخاب میکنم اگه برای انتخاب دستی کمکی خواستی من در خدمتم

البته با توجه به مشخصات زون وخصوصن جهت ان،ممکنه بار ماکزیمم در زونهای مختلف در ماههای محتلف رخ بده

یعنی به نظر شما بار سرمائی تو کریر درسته
و احتیاجی نیست که برم دستی حساب کنم
البته اگه دستی بخوام برم نابود میشم
کل عید باید بشینم پاش
پس درسته؟

sabadi

عضو جدید
کل عید باید بشینم پاش
پس درسته؟
منظور منم همین بار سرمایشی زون هاست

یکی جولای یکی اگوست...

sabadi

عضو جدید
یه سئوال دیگه
برای انتخاب فن کویل ما بار حرارتی رو داریم من رفتم تو مراجع دیدم که نوشته احتیاج به cfm هم هست خوب سئوالی که برای من بوجود اومده اینه که وقتی یه فن کویل بتونه مقدار ایکس بار حرارتی رو بده نمیتونه مقداره ایکس cfm رو بده؟
اگه اینطور نیست این مقدار cfm رو من باید با توجه به چی بدست بیارم
مطمئنا این فن کویل های اتاقی یا زمینی که نمیتونن مقدار هوای تازه وارد کنند و یا اگر هم بشه دیگه من نمیخوام اینطور بشه
یه سئوال دیگه
فن کویل چه مارکی خویه؟
سارا ول
ال جی
...

moatamed

کاربر ممتاز
کل عید باید بشینم پاش
پس درسته؟

مطمئن باش درسته شما بار سرمایشی رو هرکار کنی به دقت نرم افزار نمیتونی حساب کنی چون پارامترهای زیادی در بار سرمایشی موثره که همون قبلن هم که نرم افزار نبوده از خیلی چیزا صرفنظر میکرده اند پس بهتره خیلی حساس نشی ...

moatamed

کاربر ممتاز
یه سئوال دیگه
برای انتخاب فن کویل ما بار حرارتی رو داریم من رفتم تو مراجع دیدم که نوشته احتیاج به cfm هم هست خوب سئوالی که برای من بوجود اومده اینه که وقتی یه فن کویل بتونه مقدار ایکس بار حرارتی رو بده نمیتونه مقداره ایکس cfm رو بده؟
اگه اینطور نیست این مقدار cfm رو من باید با توجه به چی بدست بیارم
مطمئنا این فن کویل های اتاقی یا زمینی که نمیتونن مقدار هوای تازه وارد کنند و یا اگر هم بشه دیگه من نمیخوام اینطور بشه
یه سئوال دیگه
فن کویل چه مارکی خویه؟
سارا ول
ال جی
...
نه لزومن شما به سی اف ام نیاز نداری
اولن که فن کویل را براساس بار سرمایشی انتخاب کن نه گرمایش چون وقتی یه فن کویل سرمایش را جواب بده حتمن گرمایش رو هم جواب میده زیرا اختلاف دمای اب درون سیستم با هوای عبوری از روی ان در زمستان حدود دوبرابر تابستان است
بعدش شما وقتی به جدول وکاتالوگ کارخانجات سازنده فن کیل میری برای هر مدل فن کویل در سه دور مختلف مقدار بار برودتی یا حرارتی را نوشتن و شما فن مورد نظرتو انتخاب میکنی و همزمان ممکنه یک بار مشخص برای دو فن مناسب باشه که اون به gpm شما ربط پیدا میکنه اگر چه سی اف ام را هم نوشتن ولی شما بعد که فن کویل را انتخاب کردی سی اف ام اون را یادداشت میکنی وبه همراه gpm به عنوان مدل انتخابی مینویسی مثلا فن کویل مدل 200 یعنی 200 سی اف ام که جی پی ام بین 1 تا2 میتونه داشته باشه و 300 بین 1.5 تا 2.5 و400 بین 2 تا 3 والی اخر ... پس معیار اصلی بار برودتیه که شما داری و بقیش انتخابیه

بهترین فن کویل اگه برداشت تبلیغ از اون نشه به نظر من مارک تهویه است دقت شود تهویه خالی بدون پیشوند وپسوند که بسیار کم صدا وخوبه بعد ازاون به نظرمن ساراول و ساران و ... ممکنه مارک دیگه ای به نظر دوستان بهتر باشه ولی تجربه من اینه

ضمنا در مورد بخش اول اگه شما سیستمو در کریر terminal unit و بعدش در ردیف پایینش فن کویل دولوله ای انتخاب کنی به شما سی اف ام هرفضاروهم میده

sabadi

عضو جدید
مهندس دوباه به مشکل خوردم
برای انتخاب فن کوئل ها تو کاتالوک هاشون فقط یه بار سرمایشی داده شده و من نمیدونم این بار سرمایشی برای دور متوسط هست یه برای چه دوریه؟
این شرکت تهویه هم سایتش خرابه
کاتالوگ نمیده
یه سئوال دیگه
بار سرمائی یکی از اتاقام 4500 بی تی یو هست و من که تو کاتالوگا دیدم همچین فن کویلی نبود

آخرین ویرایش:

moatamed

کاربر ممتاز
مهندس دوباه به مشکل خوردم
برای انتخاب فن کوئل ها تو کاتالوک هاشون فقط یه بار سرمایشی داده شده و من نمیدونم این بار سرمایشی برای دور متوسط هست یه برای چه دوریه؟
این شرکت تهویه هم سایتش خرابه
کاتالوگ نمیده
یه سئوال دیگه
بار سرمائی یکی از اتاقام 4500 بی تی یو هست و من که تو کاتالوگا دیدم همچین فن کویلی نبود

کوچکترین فن کویل مدل 200 سی اف ام هست که حدود 7000 بی تی یو با 1.5 گالن در دقیقه بار سرمایشی داره اشکال نداره همون مدل 200 یا 02 را بذار ترموستات دیواری برا همه فن کویلها بذار که خاموش و روشن بشه
انتخاب تهویه یه کم سخته کاتالوگ فن کویل ساراول خیلی راحته اونو برات ایمیل میفرستم صفخه 9 جدول 2 انتخاب کن این اعدادی که نوشته برای دور ماکزیممه شما هر باری داری اولین پله بالاترشو بگیر چون اگه بخوای دقیق کارکنی یه ضرایب تصحیح هم داره که باید اعمال کنی خودش مثال حل کرده

sabadi

عضو جدید
کوچکترین فن کویل مدل 200 سی اف ام هست که حدود 7000 بی تی یو با 1.5 گالن در دقیقه بار سرمایشی داره اشکال نداره همون مدل 200 یا 02 را بذار ترموستات دیواری برا همه فن کویلها بذار که خاموش و روشن بشه
انتخاب تهویه یه کم سخته کاتالوگ فن کویل ساراول خیلی راحته اونو برات ایمیل میفرستم صفخه 9 جدول 2 انتخاب کن این اعدادی که نوشته برای دور ماکزیممه شما هر باری داری اولین پله بالاترشو بگیر چون اگه بخوای دقیق کارکنی یه ضرایب تصحیح هم داره که باید اعمال کنی خودش مثال حل کرده
مهندس از صبح من درگیر این بودم
هرچه فن کویل بود رو رفتم گشتم
بعضی از دوستان گفتن از مک کوی هم میتونی استفاده کنی
حالا من رفتم دنبال مک کوی کاتالوگ زیاد دانلود کردم ولی حیف که نیست
مرسی که ایمیل کردین
انشالله جبران کنم

sabadi

عضو جدید
مهندس دو راه حل برای محاسبات فن کوئل هست که یکیش میگه با توجه به cfm و اون یکی با توجه به بار سرمائی و بی تی یو رفته جلو
من از طریق سی اف ام رفتم جلو خیلی فضایی در اومد. البته این روش تو کتاب وکیل الرعایا اومده
مثلا برای 7331 بی تی یو مقدار 400 سی اف ام زده که اگه برم تو کاتالوگ برای مقدار 400 سی اف ام دنبال فن کویل بگردم فن کویلی درمیاد که حداقل 14600 بی تی یو در میاد و حداکثرم ...
که خیلی بده به نظر من تازه من ضرائب دیگرو در نظرم نگرفتم که اینجوری در اومد وگرنه سر به فلک میکشید

اگه از روش بار برم جلو کمتر میشه
نظر شما چیه
میشه

moatamed

کاربر ممتاز
مهندس دو راه حل برای محاسبات فن کوئل هست که یکیش میگه با توجه به cfm و اون یکی با توجه به بار سرمائی و بی تی یو رفته جلو
من از طریق سی اف ام رفتم جلو خیلی فضایی در اومد. البته این روش تو کتاب وکیل الرعایا اومده
مثلا برای 7331 بی تی یو مقدار 400 سی اف ام زده که اگه برم تو کاتالوگ برای مقدار 400 سی اف ام دنبال فن کویل بگردم فن کویلی درمیاد که حداقل 14600 بی تی یو در میاد و حداکثرم ...
که خیلی بده به نظر من تازه من ضرائب دیگرو در نظرم نگرفتم که اینجوری در اومد وگرنه سر به فلک میکشید

اگه از روش بار برم جلو کمتر میشه
نظر شما چیه
میشه
البته من کتابشو ندیدم ولی تو همون کاتالوگ ساراول هم یه ضریبهایی داره ها که یکی رو حساب کنی حساب کار تقریبی دستت میاد که اون باری که نوشته چقد باید دست بالاتر بگیری
به نظرم با توجه به باری که داری و ضریب اطمینان مناسب از همون کاتالوگ ومقدار بار بزن همون کاتالوگ هم باشه مدرکت
ولی به نظر من ملاک بار برودتی اولویت داره تا سی اف ام چون درواقع شما به هرطریقی باید بار فضا رو جبران کنین و خجم هموای عبوری یک روشه برای رسیدن به بار که وقتی کاتالوگ یه شرکت معتبر میگه در این مدل این بار رو میدم مطمئنه

آخرین ویرایش:

sabadi

عضو جدید
سلام
مهندس تو محاسبا فن کویل ما احتیاج به دمای مرطوب داریم
میخواستم بدونم همون دمای مرطوبی که تو کریر در بخش اب و هوا استفاده میشه تو این محاسابات فن کویل استفاده میشه؟ و یا این مقدار در زون تغییر میکنه و کمتر میشه؟
به نظر من باید همون باشه!

یه سئوال دیگه

اگه بار محسوس تولید شده توسط فن کویل نسبت به بار محسوس زون کمتر باشه ولی بار تولید شده کلی بیشتر باشه میشه این فن کویل رو انتخاب کرد یا نه؟

آخرین ویرایش:

sabadi

عضو جدید
یه سئوال دیگه
الان تو کاتالوگ مک کوی برای یه فن 3 دور هستش که تو هر دور یه دبی خاصی ازش میگذره
سئوال من اینجاست اصلا امکان داره یه فن کویل هم دورش تغییر کنه و هم دبی اون
و اصلا چه طور میتونه دبی رو تغییر بده دبی که باید از طریق موتورخونه تنظیم بشه؟

ممنون

علیرضا23

عضو جدید
سلام. من بزودی مدرک لیسانس مهندسی مکانیک جامداتم رو می گیریم. مدتیه که خیلی به تاسیسات علاقمند شدم. و میدونم که دروس تاسیسات چیا هستند. لطفا راهنمایی کنید برای اینکه بتونم پایپینگ ساختمان طراحی کنم و نقشه خوانی تاسیسات رو یاد بگیرم و کلا هر چی یک مهندس مکانیک تاسیسات بلده منم یاد بگیرم لازمه که چه کتابایی (با اسم نویسنده) رو بخونم و چه نرم افزار هایی رو یاد بگیرم و به طور کلی چه توانایی هایی رو بدست بیارم؟ نمیخوام میون کتابا و منابع مختلف گیج و سردرگم شم. ممنونم

sabadi

عضو جدید
سلام. من بزودی مدرک لیسانس مهندسی مکانیک جامداتم رو می گیریم. مدتیه که خیلی به تاسیسات علاقمند شدم. و میدونم که دروس تاسیسات چیا هستند. لطفا راهنمایی کنید برای اینکه بتونم پایپینگ ساختمان طراحی کنم و نقشه خوانی تاسیسات رو یاد بگیرم و کلا هر چی یک مهندس مکانیک تاسیسات بلده منم یاد بگیرم لازمه که چه کتابایی (با اسم نویسنده) رو بخونم و چه نرم افزار هایی رو یاد بگیرم و به طور کلی چه توانایی هایی رو بدست بیارم؟ نمیخوام میون کتابا و منابع مختلف گیج و سردرگم شم. ممنونم

سلام
والا من تجربه زیادی ندارم ولی کتابای مهندس وکیل الرعایا و مهندس طباطبائی کتاب خوبین و میتونی چیزای خوبی ازشون بفهمید.
نرم افزار هم میتونید با کریر شروع کنید و اتوکد
البته یادتون باشه تا وارد یه پروژه نشید نمیتونید به صورت کامل جزئیات رو بفهمین
مثلا من پروژه ام رو دارم پیش میبرم و هر بار به یک سری از مشکلات جزئی برخورد میکنم که دوستان اینجا کمکم میکنند
شما هم سعی کنید یه پلان گیر بیارید و تجهیزات تاسیساتی اش رو انجام بدید
موفق باشید

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
مهندس تو محاسبا فن کویل ما احتیاج به دمای مرطوب داریم
میخواستم بدونم همون دمای مرطوبی که تو کریر در بخش اب و هوا استفاده میشه تو این محاسابات فن کویل استفاده میشه؟ و یا این مقدار در زون تغییر میکنه و کمتر میشه؟
به نظر من باید همون باشه!

یه سئوال دیگه

اگه بار محسوس تولید شده توسط فن کویل نسبت به بار محسوس زون کمتر باشه ولی بار تولید شده کلی بیشتر باشه میشه این فن کویل رو انتخاب کرد یا نه؟

دمای هوایی که از روی فن کویل عبور میکنه کلن بادمای هوای ورودی کریر فرق میکنه اگه یه فن کویل صددرصد هوای تازه باشه همونه ولی وقتی داخی فضا نصب میشه شرایط دماهای ورودیش فرق میکنه
اگه بخوای دقیق خساب کنی باید به چارت سایکرومتریک بری و داستان داره بهتر با توجه به بار محسوس و کل ونسبت ایندو انتخاب کنی و همون نسبت بار محسوس به کل رو که کریر هم میده تقریبا رعایت کنی

مهم بار کل هست که نباید از بار کل زون شما کمتر باشه و فن کویل براش مهم نیست اون این بار رامیده چه شمابخای محسوس استفاده کنی یا بار نهان

moatamed

کاربر ممتاز
یه سئوال دیگه
الان تو کاتالوگ مک کوی برای یه فن 3 دور هستش که تو هر دور یه دبی خاصی ازش میگذره
سئوال من اینجاست اصلا امکان داره یه فن کویل هم دورش تغییر کنه و هم دبی اون
و اصلا چه طور میتونه دبی رو تغییر بده دبی که باید از طریق موتورخونه تنظیم بشه؟

ممنون

نه فن کویل معمولی خودش دبی را نمیتونه تغییر بده و شمایی که با سیستم لوله کشی دبی را تعیین میکنی مگر در ورودی فن کویل شیر دو راهه یا سه راهه نصب کنی که با توجه به نوع شیر میتونه بصورت تدریجی یا قطع ووصلی باشه ، اونوقت بله دبی هم میتونه تغییر کنه یعنی در واقع مدار لوله کشیش شبیه یک هوا ساز میشه

ضمنن این شرکتهای خارجی که عمومن تو ایران نماینده هاشون بازگانان هستند تا ادمهای فنی برای همون بسیاری وقتها حتی کاتالوگهاشون رو اشتباه ترجمه میکنن چون وارد کنندگانشون این کاره نیستن

moatamed

کاربر ممتاز

سلام
دوستمون بالا راهنمایی درستی کردن
به نظر من ساده و روان ترین کتاب برای شروع کتاب محاسبات تاسیسات ساختمان نوشته اقای طباطبای هست و تقریبا همه چی رو داره خوب خود مقررات ملی رو که حتمن باید بخونین و امتخان بدیین که اصول کاره و بعدشم کتاب تاسیسات اقای تهرانی که خیلی کامل و باجزئیاته و...

sabadi

عضو جدید
نه فن کویل معمولی خودش دبی را نمیتونه تغییر بده و شمایی که با سیستم لوله کشی دبی را تعیین میکنی مگر در ورودی فن کویل شیر دو راهه یا سه راهه نصب کنی که با توجه به نوع شیر میتونه بصورت تدریجی یا قطع ووصلی باشه ، اونوقت بله دبی هم میتونه تغییر کنه یعنی در واقع مدار لوله کشیش شبیه یک هوا ساز میشه

ضمنن این شرکتهای خارجی که عمومن تو ایران نماینده هاشون بازگانان هستند تا ادمهای فنی برای همون بسیاری وقتها حتی کاتالوگهاشون رو اشتباه ترجمه میکنن چون وارد کنندگانشون این کاره نیستن

سلام مرسی
نه من کاتالوگش رو از اینترنت و زبون اصلیش رو دانلود کردم و خیلی پیچیده بود
کلا من رو یاد انتقال حرارت انداخت که هی میرفتم از یه جایی یه مقدار میخوندیم و بعدش با استفاده از اون مقدار یه مقدار دیگه میخونیم
کلا یه روز وقتم رو گرفت

sabadi

عضو جدید
با سلام در نرم افزار کریر دمای طرح داخل را چطوری میشه تعیین کرد؟

دمای طرح داخل رو خود کاربر باید وارد کنه
که یک سری استانداردا وجود داره که میگه مثلا دمای کتابخانه باید این مقدار باشه و دمای اتاق خواب و دمای....
اصولا دمای مسکونی 21 درحه است

علیرضا23

عضو جدید
سلام. من نرم افزار کریر رو نصب کردم منتها بعد از اجرا پیغام میده : (Please enter the current ECAT Enable password) . لطفا راهنمایی کنید.

moatamed

کاربر ممتاز
سلام. من نرم افزار کریر رو نصب کردم منتها بعد از اجرا پیغام میده : (Please enter the current ECAT Enable password) . لطفا راهنمایی کنید.

سلام
معمولن نرم افزار کریر شامل سه فایله که به همون ترتیب خاصش باید اجرا کنی
ایا شما سه فایل رو بترتیب نصب کردین؟

اولیش اینه و E-CAT E20-II Configuration Services 2.14

ودو فایل HAP

علیرضا23

عضو جدید
سلام
معمولن نرم افزار کریر شامل سه فایله که به همون ترتیب خاصش باید اجرا کنی
ایا شما سه فایل رو بترتیب نصب کردین؟

اولیش اینه و E-CAT E20-II Configuration Services 2.14

ودو فایل HAP

بنده این نرم افزار را مطابق ترتیبی که در در لینک زیر گفته شده نصب کردم ولی جواب نداد.
http://www.far30download.com/windows/%d8%af%d8%a7%d9%86%d9%84%d9%88%d8%af-%d9%86%d8%b1%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%b1%db%8c%d8%b1-%d9%88%d8%b1%da%98%d9%86-4-5-hap-4-5/

آقا سلام.کسی میدونه واسه انتخاب پکیج به چی پارامترایی نیاز داریم؟؟
سلام
برای انتخاب دقیق باید تلفات حرارتی محل را دقیقا محاسبه نمود متراژ ساختمان نوع درزبندی میزان مصرف آبگرم همه در انتخاب تاثیر دارد
اگر منظورتون انتخاب سر انگشتی باید از جدول و اعداد مربوطه استفاده نمائید

ا.حبیب زاده

عضو جدید
سلام
برای انتخاب دقیق باید تلفات حرارتی محل را دقیقا محاسبه نمود متراژ ساختمان نوع درزبندی میزان مصرف آبگرم همه در انتخاب تاثیر دارد
اگر منظورتون انتخاب سر انگشتی باید از جدول و اعداد مربوطه استفاده نمائید
مهندس جان منظورم نحوه محاسبش بود؟مثلا واسه یه خونه 400متری با فیکسچریونیت تقریبا 30 چه پکیجی باید گذاشت؟هرکی میدونه محاسبات دقیقشو بگیه لطفا.ممنونم