تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام.روش انتخاب valve میشه توضیح بدید؟ممنون میشم .

سلام
valve یعنی شیر، منظورت از روش انتخاب والو مشخص نیست یعنی چه نوع شیری برای کجا خوبه یا سایز شیر رو چه جوری انتخاب میکنی و برای چه کاری میخوای؟

mj.mjd69

عضو جدید
سلام
دوست گرامی اگه لازمه محاسبات رو جایی ارائه بدین تا کامل توضیح بدم چون توضیحش کمی طولانی و بی مصرفه و گرنه من تاحالا دهها پروژه رو همین سرانگشتی زدم رفته و هیچ کارفرمایی ایراد نگرفته
سایز لوله رفت یک دوم تا یک اینچ، سایز برگشت یک دوم اینچ
سایز لوله رفت یک ویک چهارم تا دو اینچ، سایز برگشت سه چهارم اینچ
سایز لوله رفت دوویک دوم تا سه اینچ، سایز برگشت یک اینچ
سایز لوله رفت سه اینچ، سایز برگشت یک و یک چهارم اینچ
سایز لوله رفت چهار اینچ، سایز برگشت یک ویک دوم اینچ
سایز لوله رفت پنج و شش اینچ، سایز برگشت دو اینچ
وبرای انتخاب پمپ:
برای دو ردیف اول بالا پمپ 5gpm & 10ft
برای ردیف سوم و چهارم پمپ 10gpm & 15ft
برای ردیف چهارم و پنجم پمپ 15gpm & 20ft
البته محاسبات دقیقش بر اساس افت حرارتی مسیرها با توجه به سایز و طول لوله و نوع عایق اونه که بنظرم اصلا نیازی نیست
موفق باشید

مرسی از اینکه بالاخره یکی پیدا شد و جواب داد.
اما چون من دارم پایان نامم رو مینویسم باید طبق ی مرجع یا .........باشه که بتونم بهش استناد کنم وگرنه این روشهای تجربی والبته درست تقریبا همه جا هست.
1.حالا از همه اینا گذشته ی تناقض(!) تو کتاب طبابایی دیدم...!!!:evil::w10::evil:
اگه به کتاب طباطبایی مراجعه کنید در صفحات 68 و 460 این کتاب، هردو انتخاب پمپ سیرکولاسیون رو گفتن.
اما هرکدوم ب ی روش خاص.
تو صفحه 68 گفته "طول دورترین واحد حرارتی" و اینکه برای بدست آوردن هد ی فرمولی گفته که
3L*2.5/100=هد
==================================================================
حالا بریم تو صفحه ی 460 توی بند 1 گفته "طول کل مسیر رفت و برگشت"
توی بند2 گفته این مسیر بسته به عایق بودن یا نبودن ضربدر30 یا 60 بشه.
سوالای من اینجا مطرح میشه که
1.اولا برای بدست اوردن هد توی یک کتاب دو روش متفاوت ذکر شده
2.ثانیا اینکه الان من برای پیدا کردن پمپ سیرکولاتور کدوم روش رو ملاک قرار بدم؟؟68 یا 461
3.از همه جالبتر اینکه توی بند5 همین صفحه ی461 گفته افت فشار (همون2.5/100) رو بیا توی "طول کل مسیر برگشتت" ضرب کن تا هد رو پیدا کنی.
خیلی ممنون از راهنمایی های دوستان

moatamed

کاربر ممتاز
مرسی از اینکه بالاخره یکی پیدا شد و جواب داد.
اما چون من دارم پایان نامم رو مینویسم باید طبق ی مرجع یا .........باشه که بتونم بهش استناد کنم وگرنه این روشهای تجربی والبته درست تقریبا همه جا هست.
1.حالا از همه اینا گذشته ی تناقض(!) تو کتاب طبابایی دیدم...!!!:evil::w10::evil:
اگه به کتاب طباطبایی مراجعه کنید در صفحات 68 و 460 این کتاب، هردو انتخاب پمپ سیرکولاسیون رو گفتن.
اما هرکدوم ب ی روش خاص.
تو صفحه 68 گفته "طول دورترین واحد حرارتی" و اینکه برای بدست آوردن هد ی فرمولی گفته که
3L*2.5/100=هد
حالا بریم تو صفحه ی 460 توی بند 1 گفته "طول کل مسیر رفت و برگشت"
توی بند2 گفته این مسیر بسته به عایق بودن یا نبودن ضربدر30 یا 60 بشه.
سوالای من اینجا مطرح میشه که
1.اولا برای بدست اوردن هد توی یک کتاب دو روش متفاوت ذکر شده
2.ثانیا اینکه الان من برای پیدا کردن پمپ سیرکولاتور کدوم روش رو ملاک قرار بدم؟؟68 یا 461
3.از همه جالبتر اینکه توی بند5 همین صفحه ی461 گفته افت فشار (همون2.5/100) رو بیا توی "طول کل مسیر برگشتت" ضرب کن تا هد رو پیدا کنی.
خیلی ممنون از راهنمایی های دوستان
سلام
به نظرم شما به یک نکته توجه نکردین چون صفحه 68 در مورد پمپ سیرکوله گرمایش(آبگرم مداربسته رادیاتورها) هست و صفحه 461 برای پمپ آبگرم مصرفی برگشتی
بنابراین هردو مطلب صفحه68 و460 درسته
و اون افت فشار دو و نیم درصد رو در مدار گرمایش در 3 برابر فاصله دورترین رادیاتور تا پمپ ضرب میکنی چون یک L برای طول مسیر رفت و یک L برای طول مسیر برگشت تاپمپ و یک L هم بطور تقریبی بجای جبران افت شیرالات و زانوها و اتصالات و... مسیر میذاری با فرض افت فشار دوونیم درصد در مسیر که خودش یک افت فشار تقریبیه و بشرطی درسته که شما سایززنی لوله ها را با این افت زده باشی

sabadi

عضو جدید
سلام دوستان
امیدوارم که حالتون خوب باشه
یه سئوال برام پیش اومده وقتی داریم بار گزمایش و سرمایش یه واحد مسکونی رو میزنیم بار گرمایش و سرمایشی اشپزخونه اپن که به پذیرایی وصل میشه باید چطور حسابش کنیم؟
اصلا احتیاج به بار گرمایی داره یا فقط بار سرمایی باید براش حساب کنیم؟
یه سئوال دیگه برای سرویس بهداشتی و حمام چطور؟

mahdip

عضو جدید
سلام دوستان
امیدوارم که حالتون خوب باشه
یه سئوال برام پیش اومده وقتی داریم بار گزمایش و سرمایش یه واحد مسکونی رو میزنیم بار گرمایش و سرمایشی اشپزخونه اپن که به پذیرایی وصل میشه باید چطور حسابش کنیم؟
اصلا احتیاج به بار گرمایی داره یا فقط بار سرمایی باید براش حساب کنیم؟
یه سئوال دیگه برای سرویس بهداشتی و حمام چطور؟

سلام دوست من
فرض كن به جاي حالت اپن ديوار وجود دارد و مانند ساير اتاق ها حساب كن فقط در آشپزخانه بار گرمائي ناشي از اجاق گاز و يخچال و ماكروفر و... رااگه ميخواي دقيق كار كني بايد منظور كني،ممكن است هم نياز به بار گرمائي و هم نياز به بار سرمائي داشته باشد.
براي سرويس بهداشتي و حمام نياز به سرمايش يا گرمايش ندارد مگر قرار دادن يك عدد حوله خشك كن ،اگر حمام خيلي بزرگ بود شايد با محاسبه نياز به گرمايش داشته باشد اما سرمايش به هيچ وجه.
موفق باشيد.

sabadi

عضو جدید
یه سئوال دیگه
مقدار دمای راهروها رو که تهویه نشده تو تابستون و زمستون باید چند درجه بگیریم
یه سئوال دیگه این دما رو برای حمام و دستشویی که تهویه نشده هستند و سیستم گرمایش براشون نداریم و این حمام و دستشویی با اتاق ها دیوار مشترک دارند رو هم باید حساب کنیم یعنی باید براشون بار حساب کنم یا نه

mahdip

عضو جدید
یه سئوال دیگه
مقدار دمای راهروها رو که تهویه نشده تو تابستون و زمستون باید چند درجه بگیریم
یه سئوال دیگه این دما رو برای حمام و دستشویی که تهویه نشده هستند و سیستم گرمایش براشون نداریم و این حمام و دستشویی با اتاق ها دیوار مشترک دارند رو هم باید حساب کنیم یعنی باید براشون بار حساب کنم یا نه

سلام
حداقل 65 و حداكثر 85 البته اين عدد رو در كرير وارد ميكنيم ميتوني با اختلاف 20 هم نسبت به دماي محيط در نظر بگيري
هر جائي كه تهويه نميشود را بايد به عنوان فضاي تهويه نشده يا پارتيشن در نظر بگيري با همان دماهاي بالا
موفق باشي

sabadi

عضو جدید
یه چیز دیگه
چون من قراره این پروژه رو به استادم تحویل بدم باید با سند و مدرک فرمول براش ببیرم
این فرمول خاصی داره یا تجربه این رومیگه؟

mahdip

عضو جدید
یه چیز دیگه
چون من قراره این پروژه رو به استادم تحویل بدم باید با سند و مدرک فرمول براش ببیرم
این فرمول خاصی داره یا تجربه این رومیگه؟

سلام
دوست من اگه سانتيگراد باشه كه توي دماي 85 درجه ميدوني چه بلائي سر آدما مياد
بله فرمول داره برات مينويسم اما اين اعداد تجربيه كه همه استفاده ميكنند اما شما كه داري پروژه انجام ميدي بهتره با فرمول كار كني

sabadi

عضو جدید
سلام
اولش ازتون تشکر میکنم بابت پاسخگویتون
منتظر فرمولش هستما!

با تشکر

mahdip

عضو جدید
سلام
اولش ازتون تشکر میکنم بابت پاسخگویتون
منتظر فرمولش هستما!

با تشکر
سلام
يكي از فرمول هاي قابل استفاده :
Tc=Tin+(Tout-Tin)*0667
Th=Tin-(Tin-Tout)*0.5
Tc=دماي ماكزيمم در تابستان
Th=دماي مينيمم در زمستان
اگر به نرم افزار كرير مراجعه كني 4 عدد براي پارتيشن از شما ميخواهد 2 تا دماي محيط است و 2 تا هم دمائي كه در بالا اشاره كردم
موفق باشي

sabadi

عضو جدید
واقعا تشکر میکنم ازتون
خیلی خوشحالم که انسان هایی هستند که علمشون رو بدون هیچگونه چشمداشتی انتشار میدهند.

ممنون

mahdip

عضو جدید
واقعا تشکر میکنم ازتون
خیلی خوشحالم که انسان هایی هستند که علمشون رو بدون هیچگونه چشمداشتی انتشار میدهند.

ممنون
خواهش ميكنم
به خودمون قول بديم اگر يه روزي هم ما ياد گرفتيم بدون حسادت و چشمداشت در اختيار ديگران قرار بديم
به تايپيك :
[h=1]گام به گام براي مهندسين ناظر تاسيسات مكانيك ساختمان - پروانه نظام مهندسي پايه 3!!![/h]هم حتما سر بزنيد در صفحات گذشته مطالب بدرد بخوري با كمك دوستان قرار داديم نظرات خودتون رو اعلام كنيد
موفق باشيد

sabadi

عضو جدید
حالا یه سئوال دیگه
کریر برای پارتیشن از همین فرمول حساب میکنه
اصلا حساب میکنه
یا اینکه عدد ها رو خیالی میذاره و ما باید تغییرش بدیم

mahdip

عضو جدید
حالا یه سئوال دیگه
کریر برای پارتیشن از همین فرمول حساب میکنه
اصلا حساب میکنه
یا اینکه عدد ها رو خیالی میذاره و ما باید تغییرش بدیم

سلام
خير اعداد دست شما هست و به پيش فرض كرير اعتمادي نيست و شما با تجربه خود اعداد را جايگزين ميكني

sorayya matin

عضو جدید
سلام
من یه مقداری اطلاعات در باره نرم افزار کریر(شبیه سازی تاسیسات ) میخواستم واقعا نیاز مبرم دارم

:cry::cry::cry::cry::crying2::crying2::crying2::crying2::crying2::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash:

moatamed

کاربر ممتاز
سلام
من یه مقداری اطلاعات در باره نرم افزار کریر(شبیه سازی تاسیسات ) میخواستم واقعا نیاز مبرم دارم

:cry::cry::cry::cry::crying2::crying2::crying2::crying2::crying2::wallbash::wallbash::wallbash::wallbash:
سلام
کریر نرم افزار شبیه سازی نیست یک نرم افزار محاسباتیه که شما اطلاعاتی رو وارد میکنی و نرم افزار باتوجه به فرمولهایی که در آن ذخیره شده برای شما بار برودتی و حرارتی و دستگاههای لازم رو محاسبه میکنه، البته اگه از این دید نگاه کنیم که ساختمان رو در ذهن خودش نرم افزار شبیه سازی میکنه شاید ولی اگه شما دنبال این هستین که مثلا با اتوکد بشه نقشه ای به اون داد و نرم افزار تاسیسات لازم رو رو اون بذاره کریر این کار رو نمیکنه...
البته سوال شما خیلی کلیه و معلوم نیست چقدر از اون میدونین و برای چه کاری؟

scorched

عضو جدید
سلام.دوستان کسی بلوکهای مورد نیاز در اتوکد برای نقشه کشی تاسیسات ساختمان روندارید؟تاسیسات بهداشتی،آشپزخانه،تهویه وتمام نقشه هایی که نیازه.ممنون از لطفتون.

hesam.m

عضو جدید
سلام خدمت اساتید محترم
برای گرفتن پروانه نظارت گاز چه مراحلی را باید طی کرد ؟
من پروانه پایه 3 نظارت دارم
ممنون از راهنمایی دوستان

sabadi

عضو جدید
سلام دوستان کسی اینجا با اتوکد mepکار کرده
اصلا کتابی برای اموزش این اتوکد هست

moatamed

کاربر ممتاز
سلام خدمت اساتید محترم
برای گرفتن پروانه نظارت گاز چه مراحلی را باید طی کرد ؟
من پروانه پایه 3 نظارت دارم
ممنون از راهنمایی دوستان
سلام
برای نظارت گاز هر استانی برای خودش یه سازی میزنه
تو خراسان شما باید دوره مبحث 17 رو بری بعدش حدود دوماه کارآموزی بری بعدش میتونی نظارت کنی
البته این کلیت کار بود وگرنه اونقدر سنگ جلو پات میندازن که پشیمون بشی تو خراسان یک عده آدمهایی که فکر میکنن خیلی بلدن و فقط خدا به اونها یادداده یک حلقه بسته دور خودشون درست کردن که خیلی سخت میشه یه نفر جدید رو بپذیرن و.........................
بنابراین قبل هرکاری بهتره یه سری به مدیریت گاز نظام مهندسی استان خودتون بزنی