تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

moatamed

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
کاربر ممتاز
سلام.
جایی هست که بشه ضریب انتقال حرارتی مصالحی که تو ایران استفاده میشه رو پیدا کرد؟ برای محاسبه انتقال حرارت ساختمان
تو کتاب طباطبایی یه سری مصالح رو داره ولی بعید میدونم که مربوط به مصالح مورد استفاده تو ایران باشه.
سایتی، مجله ای کتابی برای این موضوع هست؟
خیلی ممنون میشم اگه میدونید معرفی کنید. مرسی
سلام
در انتهای مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان و کتاب راهنمای آن هست

corvette z06

عضو جدید
با سلام خدمت مهندسین عزیز
من فلودیاگرام مواورخانه یک ساختمان 5 طبقه که سیستم گرمایش و سرمایش آن (فن کوییل- چیلر و بویر- کلکتور تابستانی و زمستانی) می باشد را طراحی کردم. مجری تاسیسات کم و بیش به بزرگ بودن سایز لوله های اصلی و هد و دبی پمپ های من ایراد گرفته است. اما با توجه به اینکه من محاسبات خود رو چندین بار چک کرده ام، سایزینگ لوله ها و اندازه پمپ ها را درست انتخاب کردم.

با این تفاسیر از مهندسین خبره ی تاسیسات استدعا دارم تا اگر میتوانند در این رابطه کمکم کنند، بنده فلودیاگرام موتورخانه و اطلاعات پروژه را در اختیارشان قرار دهم، تا صحت کار انجام شده ی خود را مورد بازبینی قرار دهیم.
با تشکر

moatamed

کاربر ممتاز
من فلودیاگرام مواورخانه یک ساختمان 5 طبقه که سیستم گرمایش و سرمایش آن (فن کوییل- چیلر و بویر- کلکتور تابستانی و زمستانی) می باشد را طراحی کردم. مجری تاسیسات کم و بیش به بزرگ بودن سایز لوله های اصلی و هد و دبی پمپ های من ایراد گرفته است. اما با توجه به اینکه من محاسبات خود رو چندین بار چک کرده ام، سایزینگ لوله ها و اندازه پمپ ها را درست انتخاب کردم.

با این تفاسیر از مهندسین خبره ی تاسیسات استدعا دارم تا اگر میتوانند در این رابطه کمکم کنند، بنده فلودیاگرام موتورخانه و اطلاعات پروژه را در اختیارشان قرار دهم، تا صحت کار انجام شده ی خود را مورد بازبینی قرار دهیم.
با تشکر

سلام
البته من خبره نیستم ولی این موردی که شما مطرح کردین کار سختی نیست
کافیه بار سرمایشی برخسب بی تی یو در ساعت رو بر 5000 تقسیم کنین gpm و سپس سایز لوله ها بدست میاد
پمپها رو هم بر اساس بار سرمایشی انتخاب بکنین( بهتره زوج انتخاب کنین بعلاوه یک رزرو) و بگین در زمستان نصف اونا روشن باشه

respina_518

کاربر فعال

با تشکر
مهندس اطلاعاتت رو بفرست راهنماییتون کنم

arminrambod

عضو جدید
توزیع هوا در سالنهای لابی با سقف بلند

توزیع هوا در سالنهای لابی با سقف بلند

در خصوص توزیع هوا در اتاق هایی که سقفشان بلند است ی سوال از دوستان عزیز داشتم، اینکه با توجه به این مطلب که هوای گرم همواره تمایل دارد در فضای بالا تجمع کند و هوای سرد در پایین، مشکلی که ایجاد می کند این است که هوای نیم طبقه های بالا همواره گرم و پایین سرد می شود. می خواستم بدونم کسی سیمولیشن یا مقاله ای یا پروژه مشابهی در این خصوص انجام داده یا خیر ممنون می شم. کمکم کنن دوستان.

moatamed

کاربر ممتاز
در خصوص توزیع هوا در اتاق هایی که سقفشان بلند است ی سوال از دوستان عزیز داشتم، اینکه با توجه به این مطلب که هوای گرم همواره تمایل دارد در فضای بالا تجمع کند و هوای سرد در پایین، مشکلی که ایجاد می کند این است که هوای نیم طبقه های بالا همواره گرم و پایین سرد می شود. می خواستم بدونم کسی سیمولیشن یا مقاله ای یا پروژه مشابهی در این خصوص انجام داده یا خیر ممنون می شم. کمکم کنن دوستان.
سلام
یکی اینکه دریچه هایی هستند که وقتی در سقف کار بشن بصورت جت نازل عمل نموده و تا سطح زمین هوا را پرتاب میکنند و دوم اینکه اگه شما هوا را از سقف بریزین و با دریچه های برگشت یا خروج هوا درارتفاع پایین جمع کنین هوا به ناچار در همه فضا پخش شده و به نظر من مشکل ذکر شده وجود نخواهد داشت ولی اگه گرمایش تو سط رادیاتور و جریان طبیعی هوا انجام بشه قطعن هوای گرم بالا خواهد رفت مشکلی که فرمودین وجود خواهد داشت

mechman

عضو جدید
دوستان سلام من آزمون نظام مهندسی شرکت کردم خدا رو شکر قبول شدم . تمام مباحث رو هم خوندم الان میخوام بصورت اصولی مباحث انتقال آب و تهویه مطبوع مربوط به ساختمان رو یاد بگیرم . راستش تو دانشگاه استادمون این درس ها رو پیچوند (دلش نمیخواست ما یاد بگیریم!!) ما هم که ترم های آخر بودیم تن به کار ندادیم ! عجیبه که نمره بالا هم گرفتیم :redface:

چند تا سوال یا درخواست دارم از شما اساتید :

- چه سایت هایی برای این مباحث خوب هستند ؟ چه سایت های ترجیحآ فارسی زبان پیشنهاد میکنید ؟
- جزوه ای هست که اصولی و جامع درس داده باشه ؟
- من کتاب هادی زاده رو دارم خوبه ، طباطبایی رو هم دیدم (اکثرش جدول هست) ولی باز احساس میکنم باید یه کتاب بهتر از اینا باشه و هنوز چیز زیادی یاد نگرفتم!! راستش این کتابها قصدشون بیشتر طراحی هست که خوب لازمه ولی کافی نیست... مثلآ آشنایی با ابزار و وسایل تاسیساتی بصورت تصویری کم دارند و بیشتر تئوری محض! در این ارتباط چه کتابی خوبه به نظرتون؟
- در مورد یادگیری اصول نقشه کشی تاسیسات ساختمان چه پیشنهادی دارید ؟

پیشاپیش سپاس از لطف و محبتتون

سلام
بنده مدرس کلاس اصول نظارت کارگاهی هستم.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

30na_eng

عضو جدید
سوالی در مورد گرمایش از کف؟

سوالی در مورد گرمایش از کف؟

اسلام
از مهندسان عزیز سوال داشتم آیا سیستم گرمایش از کف را میشه با آبگرمکن دیواری هم انجام داد؟
اگر بله مدل هایی که توان انجام این کار را دارند معرفی کنید؟
اگر خیر پکیج هایی که مناسب ترین گزینه برای انجام گرمایش از کف، و آب مورد نیاز برای حمام و سرویس و آشپزخانه، رادیاتور و ... برای یک واحد 60 متری هستند کدام مارک و مدل می باشد؟
پیشاپیش متشکرم

scorched

عضو جدید
بخشید که سوالمو اینجا پرسیدم.سلام خدمت همه ی دوستان.من قراره یک طرحی رو روش کار کنم به یه سری اطلاعات در زمینه ی برق نیازدارم.اگه دوستان پاسخ بدن بسیار سپاسگزارم:حداقل سرعت چرخش یک ژنراتور(حتی در حد آزمایشگاهی)برای اینکه حداقل میزان برق راتولید کرده وحتی کوچترین لامپ رو روشن کنه چقدره؟ممنونم.

moatamed

کاربر ممتاز
اسلام
از مهندسان عزیز سوال داشتم آیا سیستم گرمایش از کف را میشه با آبگرمکن دیواری هم انجام داد؟
اگر بله مدل هایی که توان انجام این کار را دارند معرفی کنید؟
اگر خیر پکیج هایی که مناسب ترین گزینه برای انجام گرمایش از کف، و آب مورد نیاز برای حمام و سرویس و آشپزخانه، رادیاتور و ... برای یک واحد 60 متری هستند کدام مارک و مدل می باشد؟
پیشاپیش متشکرم

سلام
اب گرمایش شوفاژ یا گرمایش از کف باید توسط یک پمپ بصورت مدار بسته سیرکوله بشه در صورتیکه آبگرمکن دارای این سیستم و تجهیزات جانبی مربوطه نمیباشد...
بین سیستم گرمایش از کف یا با رادیاتور باید یکی رو انتخاب کنین چون دمای آب گرمایش از کف با دمای رادیاتور متفاوته نمیتوانین با یک پکیج همزمان از هردوسیستم براختی استفاده کنین ولی در صورت استفاده از یک پکیج گرمایشی دیواری با ظرفیت حداقل حدود 18 کیلووات یا بیشتر شما هم گرمایش و هم آبگرم مصرفی لازم رو خواهید داشت و هرکدوم از مدلهای کارخانه های موجود رو انتخاب کنین اینکاررو میکنه چه خارجی و چه ایرانی ولی ترجیح من استفاده از پکیجهای تولیدی شرکت ایران رادیاتور یا بوتان هست

aroosha66

عضو جدید
نیاز به پروژه : فناوری های مربوط به انواع سیستم های ذخیره انرژی(سرمایشی،گرمایشی)

نیاز به پروژه : فناوری های مربوط به انواع سیستم های ذخیره انرژی(سرمایشی،گرمایشی)

سلام دوستای گلم
میشه کمکم کنید؟؟؟
یه سری اطلاعات درباره فناوری های مربوط به انواع سیستم های ذخیره انرژی(سرمایشی،گرمایشی) میخوام:w04:

Sina Soleimani

عضو جدید
متره و براورد تاسیسات

متره و براورد تاسیسات

سلام دوستان،
کسی فایل متره براورد تاسیسات ساختمان نداره؟

mirave65

عضو جدید
سلام مهندس میخواستم تو زمینه انتخاب پمپ جهت آبنما راهنمای کنی که چطور تلفات رو حساب کنم و بعد هد و دبی رو بدست بیارم و مدل پمپ رو اتخاب کن.

moatamed

کاربر ممتاز
سلام مهندس میخواستم تو زمینه انتخاب پمپ جهت آبنما راهنمای کنی که چطور تلفات رو حساب کنم و بعد هد و دبی رو بدست بیارم و مدل پمپ رو اتخاب کن.
سلام
کاری که من خودم انجام میدم اینه که از روی کاتالوگ انواع مختلف نازل فواره های شرکت گزینه صنعت تاسیسات اول با توجه به معماری ابنما نوع نازل رو انتخاب میکنم در کاتالوگ مقدار دبی اب لازم و هد لازم برای نوع و مقدار پرتاب رو نوشته سپس با توجه به جمع دبی تعداد فواره و اضافه کردن افت فشار مسیر تا فواره نوع پمپ رو مشخص میکنم تا حالا هم با این روش مشکلی نداشتم
این روش خیلی راحته وگرنه قطعا با مخاسبه سرعت اب در سر نازل و اینکه انرژی جنبشی به پتانسیل تبدیل میشه و مقدار پرتاب مورد نیاز قطعا میشه به جواب رسید اما من تسلط کافی به این محاسبات ندارم

مهدی سالار

عضو جدید
كتاب آموزشي ابزربشن زهش

كتاب آموزشي ابزربشن زهش

دوستان سلام
كسي لينك دانلود كتاب آموزشي ابزربشن زهش رو داره؟؟
يا راهي براي دسترسي به اون كتاب رو بگه ممنون ميشم

saaeghe

عضو جدید
سلام دوستان محاسبه کولر اسپلیت برای فضای سالن و اتاقها چجوری محاسبه میشه ؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام دوستان محاسبه کولر اسپلیت برای فضای سالن و اتاقها چجوری محاسبه میشه ؟

سلام
ظرفیت کولرهای گازی معمولا برحسب بی تی یو بر ساعت هست
حال بار برودتی هرفضا بستگی به خیلی چیزها داره ازجمله کدوم شهر؟ تعداد درب و پنجره فضا؟ نوع دیوارها ؟ کاربری و......
برای تهران تقریبا هر متر مربع 500 تا ششصد بی تی یو بگیرین جواب میده
شهرای جنوبی هر متر مربع هفتصد بی تی یو برساعت
شهرهای سرد سیر هر متر مربع چهارصد تا پونصد بی تی یو
ای ن اعداد کاملا تقریبیه...

arvin.sh

عضو جدید
سلام .خواستم بدونم خط منبع انبساط در چیلرهای تراکمی در کدوم قسمت چیلر نصب میشه؟
در قسمت مکش یا دهش اواپراتور یا کندانسور نصب میشه؟
باتشکر .arvin

arvin.sh

عضو جدید
سلام.
اول باید نوع ابنماتون رو مشخص کنید.(داای فواره هست یا نه.اگه هستش نوع فواره نیز باید مشخص بشه.)
دوم باید مقدار حجم ابی که در حوضچه ابنما قرار میگره رو نیز مشخص کنی.
بعد از این مراحل میتونی پمپت رو مشخص کنی.

panoram

عضو جدید
یخواستم در زبان ساده بدونم. این سیستم ها شامل چه دستگاه هایی میشه. ( مثلا کدوم میشه کولر گازی_ آبی_ شوفاژ_ و...)

سیستم های سرمایشی:

1-کویل های انبساط مستقیم=

2-کویل آب سرد=

3-سرد کننده های تبخیری=

سیستم های گرمایشی:
1-کوره=

2-مقاومت الکتریکی=

3-کویل های مجهز به لوله کشی (پمپ گرمایی)=

4-کویل های آب گرم=

ممنون میشم راهنمایی کنید.

در اصل میخوام بدونم.
مثلا در یک واحد مسکونی که از پکیج برای تامین آب گرم مصرفی و شوفاژ استفاده میشه .... کدوم سیستم های بالا رو بهش میگن؟؟

یا اگه از کولر گازی برای سرد کردن اون واحد استفاده میشه.... بهش کدوم سیستم بالا رو میگن!!؟؟

rammmy

عضو جدید
نمونه پروژه با Revit Mep

نمونه پروژه با Revit Mep

سلام
کسی از دوستان نمونه پروژه ای که با revit mep انجام شده باشه داره؟

moatamed

کاربر ممتاز
سلام .خواستم بدونم خط منبع انبساط در چیلرهای تراکمی در کدوم قسمت چیلر نصب میشه؟
در قسمت مکش یا دهش اواپراتور یا کندانسور نصب میشه؟
باتشکر .arvin
منبع انبساط برای جبران انبساط مداربسته هست بنابراین به خط کندانسور ربطی نداره اما روی اواپراتور اگه دولوله ای باشه در دوطرفش متصل میشه اگه یک لوله ای باشه فرقی نمیکنه کدوم ترفش وصل کنی

moatamed

کاربر ممتاز
سلام.
اول باید نوع ابنماتون رو مشخص کنید.(داای فواره هست یا نه.اگه هستش نوع فواره نیز باید مشخص بشه.)
دوم باید مقدار حجم ابی که در حوضچه ابنما قرار میگره رو نیز مشخص کنی.
بعد از این مراحل میتونی پمپت رو مشخص کنی.

سلام
انتخاب پمپ ابنما هیچ ربطی به حجم مقدار اب حوضچه نداره

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آیا رشته مهندسی تاسیسات حررارتی و برودتی گرایشی از رشته مهندسی مکانیک هست؟

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منبع انبساط برای جبران انبساط مداربسته هست بنابراین به خط کندانسور ربطی نداره اما روی اواپراتور اگه دولوله ای باشه در دوطرفش متصل میشه اگه یک لوله ای باشه فرقی نمیکنه کدوم ترفش وصل کنی
فکر کنم معمولا در خط شارژآب خروج از تواپراتور میزارن...

moatamed

کاربر ممتاز
فکر کنم معمولا در خط شارژآب خروج از تواپراتور میزارن...

منظورتون از خط شارژ آب خروج از اواپراتور برای من مفهوم نیست
شارژ اب توسط فلوتر منبع انبساط انجام میشه و در یک مدار بسته در اصل فرقی نمیکنه کجای اون شبکه به منبع جبران انبساط و انقباض وصل بشه ولی چون در سیستم سرمایش چیلر از همه تجهیزات مهمتره و انبساط و انقباض در اون هم از همه بیشتره پس لازمه به یکطرف اب خنک شونده در اواپراتور وصل بشه

petromech

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منظورتون از خط شارژ آب خروج از اواپراتور برای من مفهوم نیست
شارژ اب توسط فلوتر منبع انبساط انجام میشه و در یک مدار بسته در اصل فرقی نمیکنه کجای اون شبکه به منبع جبران انبساط و انقباض وصل بشه ولی چون در سیستم سرمایش چیلر از همه تجهیزات مهمتره و انبساط و انقباض در اون هم از همه بیشتره پس لازمه به یکطرف اب خنک شونده در اواپراتور وصل بشه
من منظورم همون یکطرفی از خروجی اواپراتور هست..

aydaaaa

کاربر بیش فعال
ما یه پروژه داریم که میخایم برآورد کلی کنیم ببینیم چقد هزینه میبره، حالا واسه برآورد سر انگشتی مکانیکی پروژه چیکار کنم در صورتیکه من رشتم معماریه و اینکه نقشه تاسیسات نداره. میتونم با زیربنا به یه مقدار حدودی برسم؟

nazi.s

عضو جدید
سلام
انتخاب پمپ ابنما هیچ ربطی به حجم مقدار اب حوضچه نداره

منم ی پروژه مشابه همین دارم.
دو تا مسیله هست مسیر ورود و خروج از حوض:
1. برای وردی آب به حوض میشه از لوله ای که برای فواره ها وارد حوض میشود، یک انشعاب گرفت؟
مثلا یک لوله سه اینچی از خط رانش پمپ وارد حوض میشود که از همین لوله برای هر فواره انشعاب گیری شود، خب از همون لوله سه اینچی یک انشعاب برای ورودی آب به حوض بذاریم،
عموما برای اینکه حوض را پر کنند شلنگ میذارن و حوض پر میشه ولی برای اینکه کار جالب تر بشه میشه چیزی ک گفتم رو انجام داد؟

2. برای خروجی از حوض: میخوام برای آب خروجی از حوض مسیری رو در نظر بگیرم که برای آبیاری فضای سبز پارک استفاده بشه.
سوالم اینه که حتما نیاز به پمپ کف کش داره یا با یک شیب بندی مناسب در کف حوض و همون فشار آب میشه آب رو با فشار مناسب از حوض خارج کرد؟

3. برای اینکه آب حوض جلبک نزنه چیکار باید کرد؟