تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

golabi2007

عضو جدید
با افزایش اختلاف دمای آب سرد کننده به میزان 3 درجه فانهایت در تاسیسات سرمایی که برای اختلاف 10 درجه فانهایت طراحی شده است انرژی پمپاژ
45% کاهش
55% کاهش
65%کاهش
70% کاهش

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
کسی هست که با کنترلر هانیول R7426C کار کرده باشه ؟ این کنترلر مربوط به دستگاههای هواسازه .
کار پتانسیومتر روی دستگاه دقیقا چه؟
کاتالوگشو از اینترنت گرفتم ولی تو اونم چیزی نگفته !:confused:

mahdivenus

عضو جدید
منظور از هد پمپ یعنی مقدار آبی که پمپ میتواند سیال را یا بطور افقی یا بصورت عمودی از یک نقطه به نقطه دیگر بحرکت در بیاورد.
اینجا هد پمپ دو قسمت میشه:
1) از خروجی پمپ تا بالای آکواریوم که گویا حدود 2/1 متر میشه
2 ) از خروجی پمپ تا بالای آکواریوم که گویا حدود 2/1 متر میشه بعدش بطور عمودی به سمت ***** میاد که جزو هد فک نمیکنم تعلق بگیره چون بطور اتوماتیک خود آب میاد پایین + مسیر افقی قبل ***** تا نقطه B + از نقطه B تا A که 2 متر هستش.
در کل 2 متر + 2/1متر = 2/3 متر که هد پمپ در میاد و با توجه به اینکه خود وزن سیال نیز فشاری بصورت افقی به سمت ***** وارد میکند 2/0 متر ازش کم میشه و هد میشه 3.
فکر کنم منظور سازنده پمپ این باشه یا اینکه این پمپ برای این آکواریم کوچیک انتخاب شده!!!!

moya_memar

عضو جدید
سلام به همه دوستان.
من رشتم معماريه.
يه سوال و كمك مي خواستم.
پروژه من تاسيسات گروايشي و سرمايشي و تهويه مطبوع يك ساختمانه و همه جيز در اين مورد از توضيحات و اين حرفا گرفته تا عكس اجرايي...
يكي كمك من كنه.............
اگه ميشه تو پروفايلم جواب بدين.
يه دنيا تشكر به همگي تون.

ehsan-inventor

عضو جدید
سلام دوستان
من باید روی پروژه ی آب شیرین کن کار کنم.وظیفه من انتخاب پمپه تا آبو از دریا بگیرم و تحویل سیستم آب شیرین کن بدم...
چه اطلاعاتی باید داشته باشم؟
هرچیزی که بتونه برای انتخاب پمپ به من کمک کنه به من معرفی می کنید؟ کارفرمام گفته که باید همه چی راجع به پمپ بدونم که بدونم کدوم پمپ خوبه کدوم چه معایبی داره چه مزایایی داره،نمودارهای پمپ ها و در نهایت مراجعه به شرکت ها و انتخاب پمپ مناسب کار...
البته باید رسوبات دریا و جلبک و ... رو هم در نظر داشته باشم.
یعنی در نهایت کار من انتقال آب از دریا به ورودی آب شیرین کن هست.
کسی می تونه منبعی چیزی برای من شیر کنه؟
ممنونم میشم.

آخرین ویرایش:

shahab1234

عضو جدید
میخواستم بپرسم در آبرسانی آپارتمانهای بلند چرا مخزن ذخیره روی پشت بام تحت فشار نیست و به اتمسفر راه دارد آیا باعث نمی شود که فشار داخل سیستم لوله کشی افت کند؟

fallahi.javad

عضو جدید
سلام آقاي مهندس
ميخواستم در مورد اجراي سيستم گرمايش از كف سوال كنم كه آيا بين لوله هاي مختلف 5لايه كه در بازار هست آيا مهمه كه اجرا با چه لوله اي باشه يا نه چون الان هم لوله ايزو پايپ هست و هم نيوپايپ و هم سوپرپايپ و همه هم 10 سال بيمه ايران دارند و به نظر ميرسه نبايد از نظر كيفيت تفاوت زيادي داشته باشند ولي قيمتهاي اجرا در حد متري 3 هزار تومان متفاوته و اين يك كم عجيبه.
ممنون ميشم راهنمايي كنيد.
جواد فلاحي

mjmk

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان می خواستم بدانم ایرترول چیست و کار آن چگونه است؟
airtrol

mjmk

عضو جدید
سلام
برای یک بوستر پمپ آتش نشانی به صورت دور ثابت دارای دو پرشر سوییچ می باشیم که روی کلکتور دهش نصب می باشند اگر تامین فشار 4 بار مدنظر باشد ، این دو پرشر سوییچ را چگونه تنظیم می نماییم ؟
پرشر سوییچ ها از نوع indumart میباشند
منظور از diff _ range چیست؟

mjmk

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان می خواستم بدانم ایرترول چیست و کار آن چگونه است؟
airtrol

mjmk

عضو جدید
سلام
برای یک بوستر پمپ آتش نشانی به صورت دور ثابت دارای دو پرشر سوییچ می باشیم که روی کلکتور دهش نصب می باشند اگر تامین فشار 4 بار مدنظر باشد ، این دو پرشر سوییچ را چگونه تنظیم می نماییم ؟

nasrollahnasiri

عضو جدید
با عرض سلام خدمت آقای مهندس فروغی . می خواستم مقاومت حرارتی یونولیت رو بدونم . آیا درست که نام دیگر یونولیت ، پلی استایرن منبسط شده (ٍExpanded Polystyrene foam ) هست؟ و اینکه اصطلاح یونولیت از کجا اومده؟ فارسیه یا خارجیه؟ در کتاب محاسبات تاسیسات ساختمان ترجمه و تالیف سید مجتبی طباطبائی در صفحه 46 مقاومت حرارتی( cork board(without added bind به ازای هر اینچ ضخامت R= 3.7 hr.sq ft.F / Btu آورده شده. آیا این cork board همان یونولیت است و مقاومت حرارتی آن همان خوسته من است؟ ممنون میشم به سوالم با ذکر منبع پاسخ دهید. نصراله

shakhta

عضو جدید
میخواستم بپرسم در آبرسانی آپارتمانهای بلند چرا مخزن ذخیره روی پشت بام تحت فشار نیست و به اتمسفر راه دارد آیا باعث نمی شود که فشار داخل سیستم لوله کشی افت کند؟

در ساختمان های بلند از همین بلندی و ارتفاع زیاد استفاده کرده و آب مصرفی را با فشاری که به دلیل ارتفاع ایجاد شده ( تقریبا 1 بار به ازای هر 10 متر ) استفاده می کنند

shakhta

عضو جدید
سلام

هر پرشر سوئیچ به یک پمپ فرمان می دهد که یکی را کمتر از دیگری تنظیم می کنند
diff-renge نیز اختلاف بین فرمان قطع و وصل پرشر سویچ است

fofoli142536

عضو جدید
سلام 2 تا سوال داشتم ممنون میشم کامل توضیح بدین.
1- فرمول انتخاب سختی گیر با توجه به وجود دیگ بخار و چیلر ابزوربشن و برج خنک کن در سیستم چطوریه و مثلا توی فرمول جی پی ام و سایر اجزا چطوری بدست میاد ؟
2- فرمول ساده و تخمینی برای انتخاب هواساز و بدست آوردن پارامترهای دستگاه انتخابی چیه؟
مرسی

akn

عضو جدید
سلام
دوست من می خوام بدونم نرم افزار مناسبی برای محاسبه ضربه قوچ سراغ داری اگه می شناسی لطفا معرفی کن
ممنونم

mjmk

عضو جدید
سوال تاسیساتی هر که داره بپرسه
در مورد مهندسی تاسیسات هر که سوال داره بپرسه تا انجایی که اطلاعاتم برسه جواب میدم
سلام خسته نباشید
1) مقدار پرت آب( متر مکعب در ساعت) در برج خنک کن (شامل تبخیر و بلودان) بر حسب تن تبرید جه مقدار می باشد؟
2) مقدار برق مصرفی در چیلر تراکمی (به صورت کلی) بر حسب تن تبرید؟

a23723

عضو جدید
ساخت کلکتور

ساخت کلکتور

سلام حضور مهندسین
برای ساخت یک کلکتور دقیقا بشکل رو برو یعنی طول 2.5 و 200 خروجی راهی هست:eek:؟:)Untitled.jpg
سایز خروجی و ورودی مهم نیست فقط میخوام بدونم ایده درسته یانه بعد بی زحمت میریم سراغ اندازها.
هر سازه ای دیگه که فکر میکنید می شود جایگزین کرد، ممنون میشوم بفرمایید...

akn

عضو جدید
لطفا هرکی روش محاسباتی ضربه قوچ نرم افزار ساده سراغ داره در حد تاسیسات ساختمان کمک کنه:)

mjmk

عضو جدید
در هواسازی کویل سرمایش و گرمایش آن از هم جدا میباشند ، در شرایطی که سرمایش و گرمایش مطلوب تامین نشود میتوان از کویل دیگر استفاده نمود یعنی در زمستان که دمای هوا بسیار پایین میباشد ما میتوانیم آب گرم را هم از کویل گرمایی و هم از کویل سرمایی عبور دهیم؟ ایا تاثیری دارد؟

boozy

عضو جدید
سلام - اگه نرم افزار يا مطالب به درد بخور تاسيساتي داره ميل كن - با تشكر

s.aghakhani

عضو جدید
سلام
یک پمپ وکیوم چهر طبقه ایستاده دارم که می خواهم فشار یک محفظه 200 لیتری را به -1 بار برسانم:
چقدر زمان میبرد؟
و اینکه فقط کافیست که ورودی پمپ را به خروجی محفظه وصل کنم؟

امین قیاسی 1986

عضو جدید
سلام
دوستان عزیز توجه داشته باشند که قرار دادن ایمیل در پست ها خلاف مقررات باشگاه می باشد.ارسال هرگونه ایمیل در پست باعث خذف آن پست خواهد شد
با تشکر

moahce

عضو جدید
سلام

مشکلی که این روزها برام پیش اومده در مورده محاسبه افت هد در اثر اتصالات و لوله می باشد.
بنده چندین روش رو بررسی کردم ولی با دفترچه محاسباتی که به صورت نمونه بهم دادن جور در نمی آد.
پروژه نمونه بنده یک ساختمان 5 طبقه روی پیلوت هستش که ارتفاع کف تا کف هر طبقه 3.24 متر و ارتفاع کف بام تا کف خرپشته سه و نیم متر هست .
این پروژه که مورد تایید نظام مهندسی هم قرار گرفته با روش ثقلی نیاز مجتمع رو تامین می کنه ، حجم مخزن شامل دو مخزن جداگانه به حجم 1.5 و 1 مترمکعب می باشد .
مخزن آتش نشانی به حجم 12 متر مکعب در پیلوت قرار داره.
.
روشهای مورد بررسی من

الف) استفاده از فرمول هیزن ویلیامز
.
h=(4f*L*v^2)/(2*gd)
که L را من محل نصب پمپ ( مسیری که آب می پیماید یعنی از محل نصب پمپ تا طول لوله در حیاط - طول لوله در رایزر تا خرپشته - از مخزن خرپشته تا کف طبقه آخر - کف طبقه آخر تا مسیر طولانی دوش-از دوش تا ارتفاع یک متری محل نصب )محاسبه می کنم . و برای تاثیر دادن افت هد در اثر زانوها واتصالات حاصل را در 1.5 ضرب می کنم .
f را 0.007 می گیرم .
d قطر محاسبه شده .
v سرعت را 1.2 متر بر ثانیه می گیرم .
حاصل افت هد عدد 7.5 (هفت و نیم ) بدست می آید که با عدد دفترچه محاسبات 4.5 ( چهار و نیم ) خیلی تفاوت دارد.

ب) استفاده از فرمول تجربی
گفته اند که فرمولی که در آن هر 100 متر طول لوله 3 متر افت دارد و برای تاثیر افت ناشی از اتلافات حاصل این طول لوله را در 1.5 ضرب می کنن که می گویند در نهایت فرمول می شود : 3*1.5/100*L اما باز هم حاصل عددی کمتر از حاصل دفترچه محاسبات است . البته در این روش من طول را همان مقدار بالایی می گیرم .
.
.
خلاصه مطلب اینکه من در نهایت نفهمیدم اون چیزی که رایجه و به نظام مهندسی ارایه میشه چه فرمولیه ؟
ممنونتون میشم اگه بتونین کمکم کنین...
با تشکر

امین قیاسی 1986

عضو جدید
تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

سلام
از دوستان عزيز خواهش داريم كه سوال ها و درخواست هاتون رو اينجا مطرح كنيد ( در صورت مشاهده ي هرگونه تاپيك مبني بر درخواست و سوال در تالار ، بدون اطلاع قبلي حذف خواهد شد)
با تشكر

sa65

عضو جدید
کمک در پروژه تعویض ومبردها

کمک در پروژه تعویض ومبردها

سلام بچه ها اگه بتونین از مبردها مطلب بزارین ممنون میشم

morteza1360

عضو جدید
واتر شو و آبنمای موزیکال---فوری فوری

واتر شو و آبنمای موزیکال---فوری فوری

سلام دوستان
اگه کسی انجا در زمینه واتر شو و آبنمای موزیکال فایل و محاسبات و نقشه یا هر چی داره بذاره اینجا.
ممنونم