بیا زیر کرسی تا قصه های قدیمی رو واست تعریف کنم

samin-1

عضو جدید
اینم کیییییییییییییییییییییییییییییییییییییک
به کسی ندی همشو خودت بخور .. دل درد نگیریا
اخ که چقدر خوشمزه است هوووووووووووووووووووم مخصوصا این خامه صورتی توت فرنگی روش واااااااااای گردویی هم هست ...:smile:;)
راستی چرا این علامت تشکر حذف شده شماها چه جوری امتیاز میدی؟:D

samin-1

عضو جدید
دو دلیل داره
یکی که اون بالا گفتم به خاطر زیاد تشکر کردنتون حذف شده
چون در طول روز فکر کنم میتونید 40 تا تشکر بدید
دوم اینکه سایت فعلا واسه شما در بین فضا و زمینه و به قولی قرص اکس خورده
چقد بد پیش بچه ها خجالت زده میشیم:sweatdrop::sweatdrop:

m_sh_eng

عضو جدید
شب یلدا در نقاط مختلف ایران
آداب و رسوم شب یلدا در نقاط مختلف ایران یکسان برگزار میشود اما هر قوم و هر شهر، برای خود ریزه کاریهایی دارند که دانستنش جالب است. بد نیست بدانید که در بعضی مناطق، شب یلدا را ‌ جشن‌ را نود روز نيز می ‌نامند چرا كه‌ ميان‌ آن‌ تا نوروز نود روز تمام‌ فاصله‌ است‌.

برای مثال
مردم آذربایجان، در این شب هدایایی به خانه تازه عروسان یا دختران تازه نامزد شده میفرستند و به جای خوانچه از طبق استفاده میکنند. طبقها را با شال سرخ که نشاندهنده خوشبختی و شادی است، تزیین میکنند، هدایا را در آن میچینند و دور آنرا با هندوانه تزیین میکنند. این طبقها با رقص و پایکوبی و هلهله به خانه دختر برده میشوند.

آذریها همچنين معتقدند كه در شب چله نبايد كسي به سفر برود ، چون تا سال آينده در سفر خواهد بود. شام شب یلدا در آذربایجان معمولا کشمش پلو با آش ماست است.

در شمال ایران، خانواده تازه داماد، تمام خوردنیهای شب یلدا را با تزیینات زیبا به خانه عروس میفرستند که در میان آنها یک ماهی بزرگ که در ظرف زیبایی قرار گرفته نیز به چشم میخورد.

شیرازیهای مهمان نواز در شب یلدا به شب نشینی و دید و بازدید میپردازند و با گستردن سفره ای بزرگ از آنها پذیرایی میکنند. رسم است که در این شب، سفره ای مانند سفره هفت سین نیز بچینند. این سفره با آینه، قرآن، تصویر امام علی(ع) و شمعها و شمعدانهای زیبا تزیین میشود. در کنار آن اسپند دود میکنند و تمام تنقلات شب که انار، هندوانه و آجیل مشکل گشا از اجزا لازم آن هستند را، بر این سفره میگذارند.

شیرازیها در شب یلدا هویج پلو میپزند و تا دیر هنگام به گفت و گو، خنده و خوشی میپردازند.

m_sh_eng

عضو جدید
حضور شب یلدا و تشبیه این شب طولانی و سیاه به دوری، هجران، گیسوی یار و سیاهی شب دلداده تنها، در ادبیات فارسی، برای یک فارسی زبان یا یک فارسی شناس به هیچ وجه عجیب نیست. ادبیات ما آمیخته با آیین سنتی، گوشه و کنایه های شیرین و تشبیهات دل انگیزی است که امیدوارم همواره شیرینی خود را حفظ کند و روزی نیاید که یک ایرانی از خود بپرسد گیسوی یار چه ربطی به شب یلدا دارد؟ و از آن بدتر، اصلا چیزی از گیسوی یار نشنیده باشد...

شاید خواندن این چند بیت از عبید خالی از لطف نباشد:

ای لعل لبت به دلنوازی مشهور وی روی خوشت به ترکتازی مشهور با زلف تو قصه‌ایست ما را مشکل همچون شب یلدا به درازی مشهور
و این ابیات سعدی:

به سخن گفتن او عقل ز هر دل برمید عاشق آن قد مستم که چه زیبا برخاست روز رویش چو برانداخت نقاب شب زلف گفتی از روز قیامت شب یلدا برخاست ترک عشقش بنه صبر چنان غارت کرد که حجاب از حرم راز معما برخاست
کمی هم از آداب و سنن
بر خلاف نوع استفاده ای که در ادبیات ما از شب یلدا شده و آنرا معمولا با تیرگی و تلخی آمیخته است، شب یلدا، از جشنهای پر سرور ایرانیان است و طولانی بودن یا سیاهی آن، نه تنها مانعی بر سر راه خوشیها ایجاد نکرده، که بهانه ای برای آنها به وجود آورده و از جمله شبهای زیبا و به یادماندنی سال محسوب میشود.

در شب یلدا، معمولا هر خانواده در منزل بزرگ خاندان جمع میشدند و یا مانند عید، در اول غروب به دیدار از بزرگان فامیل رفته و یا آنطور که بعدها رسم شد، به دعوت یکی از اعضای فامیل در منزل او گرد هم می آمدند تا از ساعات طولانی این شب استفاده کنند و دور هم باشند.

یکی از رسوم جالب شب یلدا که هنوز هم در بعضی مناطق ایران اجرا میشود فرستادن خوانچه به خانه عروس است. خوانچه (به معنای سفره کوچک) در واقع نوعی سینی یا طبق مستطیل چوبی است که گاهی روی آن آینه کاری و رنگ آمیزی میشود، روی این خوانچه را با سفره قلمکار یا ترمه می پوشاندند و در آن ظروف تزیین شده میوه میگذاشتند. این خوانچه را بر سر گرفته و به منزل عروس میرفتند. پس از آن، خانواده عروس نیز پیراهن یا پارچه نبریده مردانه برای داماد میفرستادند.

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
حضور شب یلدا و تشبیه این شب طولانی و سیاه به دوری، هجران، گیسوی یار و سیاهی شب دلداده تنها، در ادبیات فارسی، برای یک فارسی زبان یا یک فارسی شناس به هیچ وجه عجیب نیست. ادبیات ما آمیخته با آیین سنتی، گوشه و کنایه های شیرین و تشبیهات دل انگیزی است که امیدوارم همواره شیرینی خود را حفظ کند و روزی نیاید که یک ایرانی از خود بپرسد گیسوی یار چه ربطی به شب یلدا دارد؟ و از آن بدتر، اصلا چیزی از گیسوی یار نشنیده باشد...

شاید خواندن این چند بیت از عبید خالی از لطف نباشد:

ای لعل لبت به دلنوازی مشهور وی روی خوشت به ترکتازی مشهور با زلف تو قصه‌ایست ما را مشکل همچون شب یلدا به درازی مشهور
و این ابیات سعدی:

به سخن گفتن او عقل ز هر دل برمید عاشق آن قد مستم که چه زیبا برخاست روز رویش چو برانداخت نقاب شب زلف گفتی از روز قیامت شب یلدا برخاست ترک عشقش بنه صبر چنان غارت کرد که حجاب از حرم راز معما برخاست
کمی هم از آداب و سنن
بر خلاف نوع استفاده ای که در ادبیات ما از شب یلدا شده و آنرا معمولا با تیرگی و تلخی آمیخته است، شب یلدا، از جشنهای پر سرور ایرانیان است و طولانی بودن یا سیاهی آن، نه تنها مانعی بر سر راه خوشیها ایجاد نکرده، که بهانه ای برای آنها به وجود آورده و از جمله شبهای زیبا و به یادماندنی سال محسوب میشود.

در شب یلدا، معمولا هر خانواده در منزل بزرگ خاندان جمع میشدند و یا مانند عید، در اول غروب به دیدار از بزرگان فامیل رفته و یا آنطور که بعدها رسم شد، به دعوت یکی از اعضای فامیل در منزل او گرد هم می آمدند تا از ساعات طولانی این شب استفاده کنند و دور هم باشند.

یکی از رسوم جالب شب یلدا که هنوز هم در بعضی مناطق ایران اجرا میشود فرستادن خوانچه به خانه عروس است. خوانچه (به معنای سفره کوچک) در واقع نوعی سینی یا طبق مستطیل چوبی است که گاهی روی آن آینه کاری و رنگ آمیزی میشود، روی این خوانچه را با سفره قلمکار یا ترمه می پوشاندند و در آن ظروف تزیین شده میوه میگذاشتند. این خوانچه را بر سر گرفته و به منزل عروس میرفتند. پس از آن، خانواده عروس نیز پیراهن یا پارچه نبریده مردانه برای داماد میفرستادند.
سلام شب همگی بخیر خوبید بچه ها کسی نیومده

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
وای سلا...!!!!!!نه اول شیرجه!!!!حالا سلاممممممممممممم:w15::w25:
تنهایی خوب؟؟امروز به خاطر جبران دیشب زود اومدی؟
سکرتی تو تاج سری!!بیا شیرجه رو بپر بغل من!

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
وای سلا...!!!!!!نه اول شیرجه!!!!حالا سلاممممممممممممم:w15::w25:
تنهایی خوب؟؟امروز به خاطر جبران دیشب زود اومدی؟
سکرتی تو تاج سری!!بیا شیرجه رو بپر بغل من!
سلام آرامی
دیشب جاتون خالی رفتیم ویلا داییم تو صحرا
جاتون خالی پیشه شومینه آتشی نشسته بودیمو برف تماشا میکردیم
وقتی اومدم خونه گفتم یه کم بخوابم خوابیدم وقتی بیدار شدم دیدم ساعت 3 بعد از نیمه شبه و داره برف میباره

hd_memar

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلااااااااااااام:w21:
اجازه؟من یه چند روز نبودم:(
منو راه میدین؟:question:[/
سلام
به به
کجا بودی؟
جات خالی بود
ها نه
یه دستات با یه پاهات بالا اینجوری بیا زیر کرسی تازه باید بدوی
خوبی
معلوم شما کجایی
سلام داداشی
خوبی؟
دیشب کجا بودی؟

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
سلااااااااااااام:w21:
اجازه؟من یه چند روز نبودم:(
منو راه میدین؟:question:[/
سلام
به به
کجا بودی؟
جات خالی بود

سلام داداشی
خوبی؟
دیشب کجا بودی؟
سلااااااااااااااااااااااااام آبجی کوچیکه خوبی
دیشب از بس که خسته بودم خواب رفتم ساعت 3 بیدار شدم
شرمنده شماها خوبید

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
پس خیلی خوش بهتتون گذشته
قصه های مادربزرگو ، آجیلایی که از تو جیبش درمیاره وبه ماها میدن یادش بخیر

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
آخی!!!!!!
آره آجیلی که از جیب درمیاد!!چه کیفی میداد!!!!
چه دنیای بود!!!
بچه ها من یه سوال بپرسم کسی منو زنه!!یلدا کی میباشه؟ من در تاریخ گم شده ام!!اصلا از اطرافم خبر ندارم!!!!
امروز گلابتون میگفت تعطیل رسمی بوده 3 روز:surprised::eek: من اصلا نمی دونستم!!

ARAMESH

مدیر راهنمای سایت
مدیر تالار
سلام نگار خانوم گل گلاب

سکرتی تو چطوری؟؟چه مظلوم شدی؟شیرجه ت رو بیا دیگه!!

* فریبا *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستای خوبم . خوبین ؟
اجازه هست امشب که دلم به اندازه ی همه ی تنهاییتون گرفته مهمون کرسی گرم و مهربونتون بشم ؟؟؟؟؟

knight 3

عضو جدید
سلام بچه ها
چجوریایین؟
دو روز بود که کامپیوترم پکیده بود!;) نمی تونستم آن شم.دلم براتون تنگ شده بود:w05::gol:

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
اجازه هست امشب که دلم به اندازه ی همه ی تنهاییتون گرفته مهمون کرسی گرم و مهربونتون بشم ؟؟؟؟؟
سلام فریبا خانوم
بیا زیر کرسی که اینجا واسه اونایی که دلشون گرفتس
بیا زیر کرسی که میخوایم واسه یه مدتیم که شده از غمامون جدا بشیم
چی شده فریبا خانوم میتونیم ما بچه ها کمکتون کنیم

hd_memar

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

secret_f

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام نگار خانوم گل گلاب

سکرتی تو چطوری؟؟چه مظلوم شدی؟شیرجه ت رو بیا دیگه!!
نگوا آرام
از الآن دارم از استرس امتحان شنبه میمیرم :cry:
شیرجه می آییم:D

سلام:w21:
خوبین؟