بياييد كمك كنيد سيب زميني نباشيم

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
1_من علنا" نفرت خودمو از اون دسته از آدمهايي كه بعد از سه چهار سال مهندسي برق خوندن و هنوز نميتو نن خازن از مقاومت تشخيص بدن اعلام ميكنم . اونايي كه به جاي اينكه مهندس واقعي باشند سيب زميني واقعي اند
2_قصد من از زدن اين تاپيك اينه كه يه مسير براي خودم و اونهايي كه ميخوان تو برق حرفي براي گفتن داشته باشند پيدا كنيم و از اونايي كه فارغ التحصيل شدن يا الان تو بازار كارن و يا از بين خودمون كسايي كه كار مرتبط كردن خواهش ميكنم تو اين تاپيك بگند كه:
1-چيكار كنيم بعد چهار سال حسرت نخوريم كه كاش دوران دانشجويي اين كارارو مي كرديم!
2-كدوم نرم افزارها رو كار كنيم
3-نياز بازار كار چيه؟ plc - fpga - micro- protel ؟ يا چيزاي ديگه كه دانشگاه روش تاكيد نداره ولي يه مهندس بهتره بلد باشه
و....
بهر حال هر كي ميتونه كمك كنه كه ما سيب زميني نياييم بيرون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

شما اول باید با توجه به گرایشتون فیلد مورد علاقتون رو پیدا کنید، بعد با توجه به علاقمندیتون شروع به جمع آوری اطلاعات، یاد گیری نرم افزارهای مربوطه، گذراندن دوره های خاص و حضور در شرکت یا کارخانه مربوط به علاقمندیتون به عنوان کارآموزی و انتخاب پروژه مناسب و در جهت علاقتون می تونید در مسیر درست قرار بگبرید!

مطمئن باش اگه هدف خاصی نداشته باشی به همون راهی که خودت گفتی هدایت می شی!

behrad2791

عضو جدید
با سلام
من دانشجوی ترم آخر قدرتم:)
منم با نظرت در مورد سیب زمینی نبودن کاملا موافقم و پیشنهادی که دارم اینه حتما حتما علاوه بر درسهای تئوری سراغ کار عملی هم برو مثلا خود من کلاس برق صنعتی و مدار فرمان رو گذروندم.
اونجا خیلی خوب با کنتاکتور و بیمتال و مدار فرمان و قدرت از این چیزا که اصلا توی دوره تحصیلی خبری ازشون نیست، آشنا شدم. البته یه ذره تو کارگاه برق یه چیزایی میگن ولی دردی رو دوا نمیکنه.
اگه بتونیplc رو هم یاد بگیری که خیلی خوبه در مورد نرم افزار هم هر طوری شده "مطلب" رو از زیر سنگم شده برو یاد بگیر چون خیلی کارایی داره.
حالا فعلا اینا به ذهنم میرسید بازم چیزی به ذهنم رسید اعلام میدارم;)
موفق باشی:gol:

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
یه بار تو یه سایتی خوندم
"یه مهندس برق باید اونقدر از دانشگاه پر بیاد بیرون که نیازی نداشته باشه فقط دنبال شرکتهای خصوصی یا دولتی بدود .باید اونقدر اطلاعات داشته باشه که بایه کم بررسی نیاز جامعه رو پیدا کنه و با علم خودش اونو بر طرف کنه "
راستیتش این جمله از همون ترم اول تو ذهنم حسابی جا خوش کرد
از اون به بعد من این جمله رو خیلی دوست دارم که می گفت"توسعه دانستن = توسعه ی توانستن"
اگه یه مهندیس برق به میکرو مسلط باشه میتونه شبیه همون کاری رو بکنه یه نفر فکر کنم تو ارومیه کرد اومد با کمک دقت میکرو هیسترزیس سماور برقی کاهش داد و 15 در صد تو برق صرفه جویی کرد که خیلی شرکتها طالب طرحش شدن.(فقط یک مثال است )
حالا این کاری بود که با میکرو انجام گرفت که یادگیریش 8-9 ماه طول میکشه(البته در حدی که بشه چنین کاری کرد) با یه میکرو کنترلر میشه خیلی چیزا رو بهینه کرد و فروش طرح اینا یعنی در آمد
دوستان این خلاصه از افکار من بود که باعث شد این تاپیکو بزارم
من الان ترم چهارم و با این ذهنیت دنبال خیلی چیزا رفتم
برق صنعتی رو فشرده تو عسلویه گذروندم- بعد رفتم سراغ 8051و avr که از avr خیلی خوشم اومد- برای دید مکانیکی تو کلاسهای مکانیک دانشگاه شرکت کردم و چند نرم افزار توپ یاد گرفتم-بعد حمله کردم به نرم افزارهای برق مثل protel - proteus - ewb
و سعی کردم تو گروههای علمی دانشگاه عضو بشم همه این کارا فقط برای مهندس شدن به معنای واقعی است . بیایین چند سال به خودمون سختی بدیم بعد یه عمر(اگه بده) با مهندسی برق عشق کنیم
الان اگه خدا عمر بده میخام بزنم تو کار plc- fpga- matlab و خیلی چیزای دیگه که من نمیدونم ضروریه یا نه , که هر کدام چندین ماه یایکی دو سال وقت میخاد
ممنون از دوستانی که نظر دادند
همه این حرفها برای این بود که سطحی نگاه نکنیم
ببخشید که حرفام زیاد شد اکثر حرفام برای مسیر دادن به مهندسایی بود که اصلا کار عملی یا آزاد نکردن
ولی خودم بیشتر نیازمند کمکم . هر چه بیشتر بدونیم فردا چی بدردمون میخوره الان بهتر میتونیم انتخاب کنیم
پیشاپیش از دوستانی که میتونن اینجا (نه به من بلکه به همه مهندسای برق ) کمک کنند متشکرم

آخرین ویرایش:
سلام
یه بار تو یه سایتی خوندم
"یه مهندس برق باید اونقدر از دانشگاه پر بیاد بیرون که نیازی نداشته باشه فقط دنبال شرکتهای خصوصی یا دولتی بدود .باید اونقدر اطلاعات داشته باشه که بایه کم بررسی نیاز جامعه رو پیدا کنه و با علم خودش اونو بر طرف کنه "
راستیتش این جمله از همون ترم اول تو ذهنم حسابی جا خوش کرد
از اون به بعد من این جمله رو خیلی دوست دارم که می گفت"توسعه دانستن = توسعه ی توانستن"
اگه یه مهندیس برق به میکرو مسلط باشه میتونه شبیه همون کاری رو بکنه یه نفر فکر کنم تو ارومیه کرد اومد با کمک دقت میکرو هیسترزیس سماور برقی کاهش داد و 15 در صد تو برق صرفه جویی کرد که خیلی شرکتها طالب طرحش شدن.(فقط یک مثال است )
حالا این کاری بود که با میکرو انجام گرفت که یادگیریش 8-9 ماه طول میکشه(البته در حدی که بشه چنین کاری کرد) با یه میکرو کنترلر میشه خیلی چیزا رو بهینه کرد و فروش طرح اینا یعنی در آمد
دوستان این خلاصه از افکار من بود که باعث شد این تاپیکو بزارم
من الان ترم چهارم و با این ذهنیت دنبال خیلی چیزا رفتم
برق صنعتی رو فشرده تو عسلویه گذروندم- بعد رفتم سراغ 8051و avr که از avr خیلی خوشم اومد- برای دید مکانیکی تو کلاسهای مکانیک دانشگاه شرکت کردم و چند نرم افزار توپ یاد گرفتم-بعد حمله کردم به نرم افزارهای برق مثل protel - proteus - ewb
و سعی کردم تو گروههای علمی دانشگاه عضو بشم همه این کارا فقط برای مهندس شدن به معنای واقعی است . بیایین چند سال به خودمون سختی بدیم بعد یه عمر(اگه بده) با مهندسی برق عشق کنیم
الان اگه خدا عمر بده میخام بزنم تو کار plc- fpga- matlab و خیلی چیزای دیگه که من نمیدونم ضروریه یا نه , که هر کدام چندین ماه یایکی دو سال وقت میخاد
ممنون از دوستانی که نظر دادند
همه این حرفها برای این بود که سطحی نگاه نکنیم
ببخشید که حرفام زیاد شد اکثر حرفام برای مسیر دادن به مهندسایی بود که اصلا کار عملی یا آزاد نکردن
ولی خودم بیشتر نیازمند کمکم . هر چه بیشتر بدونیم فردا چی بدردمون میخوره الان بهتر میتونیم انتخاب کنیم
پیشاپیش از دوستانی که میتونن اینجا (نه به من بلکه به همه مهندسای برق ) کمک کنند متشکرم
سلام
محمد جان ايول.خيلي با مطلبت حال كردم.
من باهات موافقم كه يه مهندس حالا رشتش هر چي مي خواد باشه،بايد كار عملي بكنه و به اين حرفا كه نمي دونم درستو بخون برا كار وقت زياده و... كاري نداشته باشه چون به نظر من سيستم آموزشي ما طوري نيست كه اون درسهايي كه به ما ياد مي دن ما رو از هر لحاظ اغنا كنه.و اصلا اين طور نيست كه بشه كل وقت رو با درس خوندن سپري كنيم چون حداقل 90درصد دانشجوها مثل خودم سيستم شب امتحاني دارن وتو طول ترم درس نمي خونن.موافقي؟
پس نتيجه اينكه بايد كار كرد وبا نرم افزار هاي مختلف كار كرد و...
اين برا اول كار تا بيشتر با هم حرف بزنيم البته نه بيشتر عمل كنيم!!!
پيروز وسر بلند باشيد.
ياعلي

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
داش محمد سلام:)
با حرفات کاملا موافقم ;)
هر کسی هر کاری می خواد بکنه باید توی دوران دانشجویی بکنه ....تا مثل من حسرت یک دقیقه از اوقات ازادی که داشتی رو نخوری...:cry:
چون وقتی وارد دنیای کار شدی ...دیگه فرصت پیدا نمی کنی ...:(
فقط توی هر فازی که وارد می شی سعی کن عمقی وارد شی ....
یه دریاچه با عمق 100 متر بهتر از یه اقیانوس با عمق 1 میلی متر ....
زبان خارجیتم تقویت کن تا بعدا کم نیاری ....یه نیم نگاهی هم به ارشد داشته باش
تسلط به نرم افزار هم خیلی مهمه ....
راستی کجا می خونی ؟
ارزوی موفقیت ;)

gonzo

عضو جدید
سلام
ایول موضوعی رو که انتخاب کردی دغدغه ی اصلی نه تنها دانشجویان برق بلکه کل دانشجویان هست.
من خودم ترم دوم برق قدرت هستم. با آقا بهراد که صحبت میکردیم بهم گفت که تا می تونی عملی یاد بگیر. به قول تو (محمد) می خوام حمله کنم به plc شنیدم دیگه همه توانایی یه مهندس برق توی مهارت plc خلاصه میشه.
درسته یاد گرفتن نرم افزارها هم خیلی مهمه ! ولی دانشجویی مثل من که هنوز ترم دوم از کجا باید بدونه که چه نرم افزارایی رو باید یاد بگیره ؟
پیشکسوت ها بیان راهنمایی کنن.
یه سوال فنی تو ذهنم اومده که شاید شما بدونید بتونید کمکم کنید . کسی که درس ها رو خوب می خونه بطوریکه معدلش میشه 19 موفق خواهد بود یا کسی که کار های عملی برق و کار با نرم افزار هارو بهتر میدونه !
شاید جواب این سوال بتونه ما رو در پیشرفت بحث کمک کنه ! :w29:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

هر چیز باید در جای خودش باشه و همونقدر که مهم هستش یه دانشجو در زمینه های عملی تخصصی داشته باشه باید از لحاظ علمی هم غنی باشه، اینو مطمئن باشین هرچقدر هم که از سیستم آموزشی و این صحبتها ایراد گرفته بشه ولی مهندسی که از لحاظ تئوری هم در سطح پایینی قرار داشته باشه هیچ جایگاهی در آینده نداره، ما با نظر دوستم که معتقد است باید هرچیزی رو یاد گرفت مخالف هستم چرا که آدم باید در یک مسیر خاص با قدرت حرکت کنه تا بتونه به درجه ای که مد نظرش هست برسه!
اینکه ما دوره های زیادی رو طی کنیم ولی هر کدوم در یک جهت خاص باشه سود آنچنانی نداره،
اول در یک زمینه خاص به تخصص کافی برس بعد به سمت دوره های دیگه به قول خوت حمله کن!

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
سلام
ایول موضوعی رو که انتخاب کردی دغدغه ی اصلی نه تنها دانشجویان برق بلکه کل دانشجویان هست.
من خودم ترم دوم برق قدرت هستم. با آقا بهراد که صحبت میکردیم بهم گفت که تا می تونی عملی یاد بگیر. به قول تو (محمد) می خوام حمله کنم به plc شنیدم دیگه همه توانایی یه مهندس برق توی مهارت plc خلاصه میشه.
درسته یاد گرفتن نرم افزارها هم خیلی مهمه ! ولی دانشجویی مثل من که هنوز ترم دوم از کجا باید بدونه که چه نرم افزارایی رو باید یاد بگیره ؟
پیشکسوت ها بیان راهنمایی کنن.
یه سوال فنی تو ذهنم اومده که شاید شما بدونید بتونید کمکم کنید . کسی که درس ها رو خوب می خونه بطوریکه معدلش میشه 19 موفق خواهد بود یا کسی که کار های عملی برق و کار با نرم افزار هارو بهتر میدونه !
شاید جواب این سوال بتونه ما رو در پیشرفت بحث کمک کنه ! :w29:

ازمایشگاههای برق خیلی مهمند .... اولین کار عملی شما تو ازمایشگاه استارت می خوره ....تمام مطالب ازمایشگاه رو به طور کامل بررسی کنید و سعی کنید دودر نکنید....:)
معدل 19 واسیه ترم دوم خوبه ولی اگه تا ترم 8 حفظش کنی عالیه ....:cry:
plc هم خیلی مهمه....فکر کنم به اندازه کافی اطلاعات در این زمینه باشه ....
اگه سوالی بود ....اعلام کنید ....اگه تونستیم پاسخ میدیم ....;)
موفق باشید :gol:

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
{"انصافا ببينيد چقدر منو به حرف كشيديد, من دو صفحه نوشتم, كاش يه ع (اپسيلون) بدرد بخوره " } .اينو ميخواستم آخر جملات زير بنويسم گفتم اعتراضي بيارم اول, تا خواسته اصليمون از اين تاپيك يادمون نره....

در جواب بعضي از دوستان بايد بگم كه اگه از موضوعي صحبت نميشه دليل بر اين نيست كه اون موضوع مهم نيست! به نظر من تئوري و كار عملي عرض هستند و اين دوتا بايد كنار هم باشند

يه مهندس با يه برقكار فرق ميكنه !
بعضي وقتها با دوستان بحث پيش مياد كه براي چي اينهمه درساي سنگين نظري رو ميخونيم , به چه دردمون ميخوره . من حرفي كه به اونا ميزنم رو همينجا هم ميگم:
به نظر شما كسي كه مي دونه تو ترانزيستور چه خبره و چه قوانين فيزيك و شيمي بر اون حاكمه با كسي كه فقط بلده با انواع ترانزيستور ها كار كنه فرق نميكنه. اولي شايد بتونه براي بهينه شدن اساس رو عوض كنه و به نوع آوري برسه , تو طراحي و عيب يابي سريعتر عمل مي كنه, اما اون يكي مثل يه راننده است كه بهش گفتن اگه فرمونو اينطور بچرخوني ميره اينور و اصلا نميدونه اون تو چه خبره
تصور كنيد اگه يه نفر هر دو جنبه رو كنار هم داشته باشه چقدر دستش بازتره

به يه موضوع هم توجه كنيم دانشگاه همه چيو به ما ياد نميده, شايد بتونيم به ديد تئوري خوبي تو دانشگاه برسيم اما كار عملي فقط به چند تا پروژه ختم ميشه , برا همين اينهمه رو فعاليت آزاد و كار عملي تاكيد دارم
يه دوره اي با ترانزيستور ها كار ميكردم و همش با خودم مي گفتم "عجب مخي دارن اين طراح مدارها و ترانزيستور ها"
اما وقتي تو كلاس الكترونيك1 به قسمت طراحي ترانزيستور ها رسيديم , داشتم كيف ميكردم چون فهميدم منم ميتونم طراحي كنم به شرطي كه اساسو خوب ياد بگيرم .اين موضوع براي من يه چند وقتيه داره همينجور تكرار ميشه(پشت سر هم دارم كيف ميكنم) , اينو گفتم كه تاثير كار عملي رو بر تئوري هاي دانشگاه برسونم , باور كنيد اگه ديد عملي داشته باشيد, تئوري رو بهتر ميگيريد

اما در مورد معدلو اين حرفا
من شنيدم كه شركت نفت معدل بالاي 17 رو بدون مصاحبه فني استخدام ميكنه
وهممون ميدونيم كه جاهاي ديگه چقدر رو معدل حساسن
بابا من يكي اينجور مهندسي نمي خوام(با لحن تند) اينا فقط برا استخدام خوبه
به نظر شما كسي كه PLC EWB MICROCONTROLER matlab pspice protel fpga و.... بلده و فقط يه كم معدل كمتري داره تو گزينش انتخاب ميشه( اگه گزينشي باشه) يا كسي كه فقط معدلش 17 است
برا همين من اينهمه شوق دارم چون نميخام اينا برام مهم باشند

ميگن" بهترين راه پيش بيني آينده خلق ان است" پس اونجوري كه دلمون ميخواد بسازيمش, نشينم به اميد گزينش .اونقدر بدونيم كه ...(بقيه را از پست قبليم بخونيد ...)!!!

اينو تقريبا در جواب gonzo مينويسم :
يه بار چند سال پيش همينجوري با ديپلم رياضي رفتم عسلويه دنبال كار,خيلي جاها رفتم اما ببخشيدها مگه با چند تا فرمول رياضي فيزيك مگه ميشد چيكار كرد . همه پيمانكارا دنبال كسايي ميگشتن كه تو عمل حرفي براي گفتن داشته باشن ,برا همين بچه هاي ديپلم فني اوضاشون خوب بود

همون موقع تو پتروشيمي يكي بهم گفت اگه الان PLC بلد بودي با حقوق 600 -700(حقوق3-4 سال پيش) ميرفتي سر كار, الان تمام عسلويه رو با PLC كار كردن و همه جا داره نفوذ ميكنه
الان دوره ي آموزشي PLC 300 تومن در مياد , اما منكه شيرازم ,سازمان فني حرفه اي شيراز رايگان برگزار ميكنه . راستي دوستمون asiabadboyحرف خوبي زد منم رو ديوار نوشتمش(البته رو يه برگه !!!) شما هم بخونيد:
"توی هر فازی که وارد می شی سعی کن عمقی وارد شی ....
یه دریاچه با عمق 100 متر بهتر از یه اقیانوس با عمق 1 میلی متر ...."
شما هم در مورد PLC اينو رعايت كنيد.

دوستان من ميترسم كار بالا بگيره و از هدفي كه تاپيك براي اون زده شد فاصله بگيريم يه پيشنهادي دارم اميدوارم بپذيريد:
با اينكه دوستاني بودن كه راهنمايي كردن و بعضي ها از يه زاويه ديگه بحثو دنبال كردن (و ما هم ازشون ممنونيم) اما براي اينكه بتونيم از تاپيك بيشتراستفاده كنيم بياييم خودمون هم دست بكار بشيم . يكي از شاخه هاي از برق كه ميدونيم فردا ميتونه به دردمون بخوره رو به بقيه معرفي كنيم (ياد نديما فقط معرفي كنيم) .بهتره مشخص كنيم كه كارش چيه و كجا بدرد ميخوره و تو بازار كار چه نقشي داره و يا براي كسايي كه ميخوان رو مدارها يا طرحهاي خاصي كار كنن چه كمكي ميتونه بكنه . , اگه كسي هم چيزي تو آستين نداره پرس و جو كنه و به خودش وبه همه كمك كنه . من خودم تو پست بعدي كه احتمالا 2روز ديگس يكي معرفي ميكنم
بازم سر بزنيد , اما فقط سر نزنيد.

يا علي

آخرین ویرایش:

gonzo

عضو جدید
کمک

کمک

سلام
خوب واسه اينکه به قول محمد از بحث خارج نشيم، پيشنهاد ميکنيد که افرادي که تازه کارند مثل من ترم 2-3 هستن چه کار کنند که سيب زميني نباشند؟ يعني اينکه اين تابستوني که تو راهه رو بايد صرفه چي کنن؟
اول قصد داشتم برم کلاس PLC ! ولی دیدم واسه ما زوده ! گفتم برم matlab ، اینم هرچی تو شهر گشتم کسی درس نمی داد اگر هم میدادن باید خودم می رفتم 5-6 نفر پیدا کنم تا به حد نصاب برسه که کلا بر گزار بشه ! که اینم تقریبا بی خیال شدم. به نظر شما چه کاری بهتره کا من انجام بدم ؟

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
پیشنهاد میکنم دو تا از موارد زیر را که کار نکردید, برای تابستون انتخاب کنید
1_فقط یکی از نرم افزارهای ewb - proteus - pspice یا نرم افزارهای شبیه اینا که کار طراحی و آنالیز مدارهارو انجام میدن
2_نرم افزار protel (برای طراحی pcb و فیبر مدار چاپی که خیلی مهمه)
3_در مورد میکروکنترلرها تحقیق کنید ویکی از میکروهای avr , 8051 , pic را انتخاب کنید .
( برای شروع 8051 رو پیشنهاد میکنم اونم فقط تئوری. میدونم سخته اما دید خوبی در مورد عملکرد میکروها میده و برای ادامه راه خوبه)
4_نرم افزارmatlab که دیگه یه پای مهندساست
5_کتابهای برق و الکترونیک بچه های فنی دبیرستانو گیر بیارید وهمشو بخونید ومداراشو ببندید (برای بچه های ریاضی چون تو عملی خیلی ضعیفن), بخصوص کتاب الکترونیک عمومی ومبانی دیجیتال که میتونید از سایت تبیان گیر بیارید (www.tebyan.net)

در مورد نرم افزار ها (حتی matlab ) اگه کلاسش هست که هیچ ولی اگه نیست ,این روش رو پیشنهاد میکنم:
نرم افزارو گیر بیارید و نصبش کنید
یه کتاب پیدا کنید ویا یکی دوتا pdf دانلود کنید. همزمان تو دسکتاپ باز کنید .یه صفحه بخونید بعد تو نرم افزار پیاده کنید . بعضی نرم افزار ها cd آموزشی هم دارند
اخر کار که همه مطالب رو خوندید و اجرا کردید یه مثال مشکل رو را انتخاب کنید و سعی کنید حلش کنید (مثلا یه مدار پیچیده رو از یه کتاب تو نرم افزار ببندید و نتیجه رو با کتاب چک کنید)

یا علی

gonzo

عضو جدید
ممنون

ممنون

سلام
ممنون محمد جان .در مورد میکرو کنترل باید بگم که من برق قدرت هستم. و می دونم که ما واحدی به این نام نداریم . فقط اصول میکرو کامپیوتر داریم.حالا چقدر شباهت دارن رو نمی دونم. :que:

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
اگه یه روز میخواین یا میتونید تو عسلویه کار کنید plc یا ابزار دقیق رو از دست ندید
این پیشنهاد یکی از مهندسای شاغل برق همونجاس من تازه به گوشم رسید
دانشگاه ما یکی از استادا با 15 هزار تومن میخواد یادمون بده
البته ابزار دقیق همه جا کاربرد داره ولی تا جایی که من میدونم کل عسلویه با plc کار شده

من یکی یه روز به قولم عمل میکنم
امتحانا نمیزاره

یا علی

آخرین ویرایش:
ببينيد دوستان ما بايد ابتدا مشكل خودمون رو پيدا كنيم
مسئله ي اصلي ما(مهندسان برق صرفا) ياد گرفتن x,y,zنيست (منظورم PLC,MIcro,...)
مسئله ي ما نداشتن بينش و آگاهيه كه بايد بدستش بياريم
ما عموما " پّر كاهي در مصاف تند باد هستيم
امروز ميشنوم PLC خوبه ميرمPLC ياد ميگيرم فردا يكي ديگه ميگه نه اگه ميكرو بلد باشي بازارش چنينه و چنان و......
مشكل ما ياد گرفتن دوتا نرم افزار نيست اميدوارم بچه گانه نگاه نكنيد
موقعي كه من دانشجو بودم كسي اين حرف ها رو به من نمي زد
من آدم هايي رو ميشناسم كه اصلا رشته شون برق نبوده طرف مهندس كشاورزي بوده
ولي اراده كرده و]PLC رو ياد گرفته كه ازش استفاده كنه
پائولوكوليو يه كتابي داره به اسم كيمياگر نمي دونم كيا اين كتاب رو خوندن
توي يه قسمت كتاب ، يه فردي پسرش رو ميقرسته در جستجوي راز خوشبختي پيش فرزانه ترین انسان جهان تا راز خوشبختی را از او ياد بگيره.
وقتي پسر به قصر اون فرزانه رسيد ، مرد فرزانه با این و آن صحبت میکرد وپسر مجبور شد دو ساعت منتظر بماند تا سرانجام نوبتش برسه
مرد فرزانه با دقت به توضیحات پسر در مورد دلیل ملاقاتش گوش داد. اما به او گفت که در آن لحظه فرصت ندارد تا راز خوشبختی را براش بر ملا کنه . و بهش پیشنهاد کرد که در اون قصر گردشی بکنه و دو ساعت بعد برای دیدار با مرد فرزانه برگرده مرد فرزانه گفت: با اینحال میخواهم خواهشی از تو بکنم او یک قاشق کوچک به پسر داد و دو قطره روغن درآن ریخت وادامه داد: همچنان که گردش میکنی این قاشق را هم در دست بگیر و نگذار که روغن درون آن بریزد پسر شروع به بالا و پائین رفتن از پلکانهای قصر کرد و تمام مدت چشمش را به آن قاشق دوخته بود . پس از گذشت دو ساعت به حضور مرد فرزانه برگشت مرد فرزانه پرسید : فرشهای ایرانی تالار غذاخوریم را دیدی؟ باغی را که خلق کردنش برای استاد باغبانها ده سال زمان برد، دیدی ؟ متوجه پوست نبشته های زیبای کتابخانه ام شدی؟ پسر، شرم زده اعتراف کرد که اصلا" هیچ چیزی ندیده است . تنها دغدغه او این بوده تا روغنی که مرد فرزانه به او سپرده بود نریزد
مرد فرزانه گفت : پس برگرد و با شگفتیهای دنیای من آشنا شو . اگر خانه فردی که در آن زندگی میکند نبینی نمیتوانی به او اعتماد کنی پسر با اطمینان بیشتری قاشق را برداشت و بار دیگر برگشت تا به گردش در قصر بپردازد . این بار به تمامی آثار هنری روی دیوارها و آویخته به سقفها توجه کرد . باغ ها را و کوه های گرداگردش را و لطافت گلها را و سلیقه ظریفی که در قراردادن هر اثر هنری به جای خود بکار گرفته شده بود رامشاهده کرد. هنگامیکه نزد مرد فرزانه بازگشت هرآنچه را که دیده بود با ذکر تمامی جزییات تعریف کرد مرد فرزانه پرسید : اما آن دوقطره روغن که به تو سپرده بودم کجاهستند؟پسرک به قاشق نگاه کرد و دریافت که روغن ریخته است
فرزانه ترین فرزانگان گفت : پس این تنها پندی است که میتوانم به تو بدهم راز خوشبختی این است که همه شگفتی های جهان را نگاه کنی اما هرگز آن دو قطره روغن درون قاشق را از یاد نبری

من داستان نمي خواستم براتون بگم اينا درده نه داستان. ومن بي كار نيستم بشينم اينا روبراتون بگم اما با خودم ميگم شايد فقط به درد يك نفر بخوره باز هم خوبه، حتي يك نفر!!!
باور كنيد كسي به ما نگفت. ياد گرفتن دو تا نرم افزار مشكل اصلي ما نيست.مشكل اصلي ما ،خــــــــودمون هستيم
بهر حال چيزايي كه الان به ذهنم ميرسه :
دوستاني كه توي دانشگاه هستند از هر چي مهمتر، توي دانشگاه بودنه توي يه محيطي كه بعد از چند سال تموم ميشه و ديگه نميشه به راحتي پيداش كرد
باز هم ميگم PLC,Micro,… رو ميشه توي يه دوره كوتاه مدت چه بعد از دانشگاه ،چه درحين تحصيل ياد گرفت
اما محيط دانشگاه رو نميشه به راحتي پيدا كرد پس قدر اين محيط رو بدونيد

سعي كنيد ساده از كنار چيزي رد نشيد هر درسي كه ميخونيد سعي كنيد كاربردهاي اون رو پيدا كنيد
از مطالب پايه اي درس مدار مثل تشديد و ***** و…. تا در سهاي تخصصي گرايش خودتون ببينيد هر چي كه ميخونيد به چه دردي مي خوره

سعي كنيد گروهي با هم تبادل نظر داشته باشين راجع به مطالبي كه ياد ميگيرين،چيز كه كمتر توي دانشگاهها و درس خونداي ما ديده ميشه گروهي درس خوندنه

سعي كنيد با اساتيدتون ارتباط مستقيم و مفيدي داشته باشيد امكان داره بعضي ها بگن اي بابا اساتيد دانشگاه ما همه بي سواد هستند ،اما باور كنيد اين اساتيد رو هم شما مي تونيد با سواد كنيد،وقتي يه سوال عميق(به قصد فهم بهتر و روشن شدن مطلب، نه خيط كردن استاد)از استاد بپرسيد و اون بلد نباشه مجبور ميشه بره مطالعات خودش رو بهتر و بيشتر بكنه و اين چيزيه كه به نفع خود شماست

آخرین ویرایش:

الميرا

عضو جدید
من هم خيلي با حرفاي اين دوستمون موافقم.من دانشجوي سال سوم برق خواهم بود وهنوز تعيين گرايش نكردم.:confused:ميشه گفت ناچارا برقو انتخاب كردم.الان از حرفاتون خيلي انرژي گرفتم.;)مرسي

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این پست داره به مسیر خوبی می ره و خوشحال میشیم همه دوستان هم در اینجا نظر بدن.

دوستان عزیز یک راه موفقیت اینه که شما سعی کنید تو هر رشته ای که هستید طبق جدیدترین متدهای روز دنیا پیش برید. باید دائماً تو اینترنت جستجو کنید و ببنید که دانشجویان دانشگاه های دیگه دنیا که رشتشون با شما یکی هست چه کتابهایی رو مطالعه می کنند، بیشتر دنبال کا ر تو چه زمینه ای هستند و به چه آزمایشگاه هایی بیشتر اهمیت میدند، پیدا کردن این اطلاعات خیلی سخت نیست. در ضمن یکی از مزایای رشته مهندسی برق وجود شبیه سازهای مختلف در فیلدهای کاری این رشته هستش و شما می تونید با پیدا کردن شبیه ساز مورد نظر خود یک آزمایشگله تمام عیار و بسیار ارزان قیمت تو اون زمینه داشته باشین و بتونید تجربیات خود را به صورت شبه عملی افزایش دهید و در مسیر موفقیت گام بردارید.

راستی من یک وبلاگ راه انداختم که توش می تونید طالب مفید زیادی پیدا کنید، البته مدت زمان زیادی از راه اندازیش نگذشته ولی خود سر زدن بهش خالی از لطف نیست. منتظر دیدارتان در وبلاگم هستم:

http://eeesoftware.blogfa.com/

علوم وتحقاتيا!

علوم وتحقاتيا!

آفرين و سلام بر همه بچه هاي علوم وتحقيقات فارس
مخصوصا دوست عزيزم Benefic.H.
از پيرمرداي برق مي خوام كه بازم ما جوونا رو راهنمايي كنن.
ياعلي

rashidishahram

مشاور صنعت برق
تاپیک خیلی خوبیه ممنون از تمام کسانی که نظر دادن. پیشنهاد می کنم که در کنار چیزهایی که معرفی می کنید رشته مربوطه رو هم بگید. همونجوری که یکی از دوستان گفتن میکرو به چه درد قدرت می خوره یا مدار فرمان به درد الکترونیک. البته جدا از علاقه. همونطوری که دوستان گفتن علم با عمل خوبه.
خوب ما هم چند تایی می گیم امیدواریم مورد استفاده قرار بگیره.

رشته قدرت: طراحی برق صنایع مختلف به خصوص نفت گاز: درس تاسیسات الکتریکی، پست فشار قوی
- نرم افزار CALCULUX برای روشنایی
- ETAP جهت مطالعه سیستم برق و طراحی کل برق پلنت( پیش نیاز آشنا با ترانسفورمرها، موتورها، اثرات کابل، مفاهیم پخش بار اتصال کوتاه، ...) اتوکد برای نقشه کشی
- نحوه محاسبه ارتینگ، استاندارد ieee 80-86
- حفاظت کاتدیک
- هیت تریس
- دیزل ژنراتور
- نحوه تنظیم رله های حفاظتی و استاندارد ANSI شامل کدهای رله ها
- سیم کشی رله ها
- زبان انگلیسی اکثر مدارک مهندسی انگلیسی هستند.
و ...

rashidishahram

مشاور صنعت برق
برای سیستم کنترل پالایشگاه و ... از قبیل plcو DCS
-برنامه نویسی plc و انواع تولیدات برندهای مختلف
- آشنایی با P&ID نقشه های پروسسی و ابزار دقیق
- انواع پروتکل ها
البته همانطور که دوستان گفتند موارد زیاده فقط بهتره یکیو انتخاب کنید و بعد از تسلط یکی یکی با بقیه آشنا بشید.
ضمنا بعد از یک مدت متوجه می شید که اصلا توی مهندسی گرایش ها از هم جدا نیستند و شما باید از همه اطلاع داشته باشید تا در تخصص اصلی خودتون(هر یک از موارد مورد علاقه) موفق باشید. کسی که مهندس برق باید عمران هم بدونه مکانیک هم بدونه و ... مهندسی کلا یک رشته است فقط هر کسی توی یک قسمتی بیشتر کار کرده.
ضمنا اگه می هوایین بیشتر اشنا بشین بهتره با یکی از شرکتها که بصورت عمومی تو این زکینه ها کار می کنه همکاری کنین تا با همه بصورت عمومی آشنا شده و سپس فیلد مورد علاقتونو انتخاب کنید حالا plc یامدار فرمان. هر چی که دوست دارین. بهترین جا برای آشنایی اولیه شرکتهای مشاور یا پیمانکار نفت و گاز هست. بعد این دید رو خودتون پیدا می کنین که چی یاد بگیرین بهتره. مرسی

rashidishahram

مشاور صنعت برق
برای تسلط بیشتر سعی کنید مدارک مربوط به پروژه ها رو از قبیل دیتا شیتها spec ها مدارک خرید و محاسبات و ... را بصورت نمونه از شرکتهایی که می شناسید بگیرید و مطالعه کنید خیلی دید اونایی که می خوان بعدا کار کنند رو بازتر می کنه تا زمینه ای که می خوان رو پیدا کنن.

ashima

عضو جدید
سلام دوست من
ببین من در این زمینه از خیلی از اساتید مشاوره گرفتم میدونی همشون یه نظر دارن
میگن الان همه راحت مهندس برق میشن
ولی اینکه بتونی یه تخصص در یک زمینه خاص داشته باشی مهمه مثلا وقتی درست تموم شد یه مهندس برق باشی و در زمینه ضریب توان تخصص کامل داشته باشی یا در زمینه تراسفورمر یا هر چیز دیگه ای که به درد بخوره من از یکی شنیدم اگه بتونی با نرم افزار digsilent به خوبی کار کنی و توش اوستا بشی راحت شرکت برق استخدامت میکنه چون کسی به اون صورت نیست که بتونه باهاش کار کنه و نرم افزارش هم سخت گیر میاد
امیدوارم تونسته باشم کمک کنم

rashidishahram

مشاور صنعت برق
دوست خوب استاد شما منظورش از اینکه مهندس برق می شن اینه که مدرک مهندسی می گیرن ولی صرف گرفتن مدرک دلیل بر مهندس بودن نیست. اگه اینجوری باشه الان ما باید تو دنیا اول بشیم. مهم اینه که کار بلد باشه. این هم درسته که تخصص داشته باشی خوبه. در زمینه نرم افزاری که گفتی هم نرم افزار خوبیه البته من با اولین نسخه این نرم افزار کار کردم که خیلی قدیمی بود و کامپیوتر پنتیوم 4 با cd rom گیر نمی اومد که این نرم افزار رو راه بندازم. ولی نرم افزار etap الان بهترینه.

phorugh

عضو جدید
من ترم 3 هستم و واحد های آزمایشگاهی رو پاس نکردم.
امروز روز اول کارورزیم بود. تو یه شرکت که کارشون ساخت تابلوهای برقه. خیلی جالب بود کلی یاد گرفتم. در صورتی که مدیر گروهمون مخالف بود و می گفت فعلا به هیچ دردیت نمی خوره. خیلی خوشحالم که به حرفش گوش ندادم.

محمد فرزانه

عضو جدید
سلام
میگم هر جا هستین به سازمانهای فنی هم سر بزنید
طرحهای خوبی برای ارتباط با صنعت دارن
شیراز که عالیه
خود صنعت میاد نیازشو مطرح میکنه بعد متخصص تو اون زمینه تربیت میکنه
من که دارم کلاساشو میرم
ان شا ا... از مهرم plc اونم رایگان و با کارگاه مجهز
همگی موفق باشین

behnam1988

عضو جدید
بچه ها تو مسابقات robocup 2008 که تو قزوين برگزار ميشد . اگه اومده باشيد . بچه های تيم آلمان يه ربات آوردن و همين ازش پرده برداری کردن جايزه رو بردن . اينقدر اين ربات پيش رفته بود . ( راحت بگم کف استادای دانشگاه ما بريده بود . )
من با يکي از طراح هاش صحبت کردم و چند تا سوال ازش کردم که جوابش خيلي روم اثر گذاشت و اصلا دگرگونم کرد سوالم اين بود ؟
از چه پروسسوری برای ربات استفاده کردی ؟؟؟
ميدونيد چي جواب داد - گفت ARM ( من ميدونستم ARM چيه و زياد تعجب نکردم ) بعد اون از من سوال کرد گفت شما چي استفاده کريد . منم محکم گفتم AVR چنان به من خنديد که از خجالت آب شدم . گفت برای همينه که ايرانی جماعت هيچ وقت هيچی نميشه . اصلا ميگه AVR هم جواب ميده .
حالا شما ميگيد 8051 ( من پيشنهاد ميکنم اصلا از اين شروع نکنيد ، چون ياد بگيريد ديگه نميتونيد چيزای سنگين تر رو ياد بگيريد . از بس اين آبکی هستش و هيچ وقت هم بدردتون نميخوره مگر تو بچه بازی های دانشگاه )
يه پيشنهاد ديگه اگه ميخواهيد تو ايران کار درست و حسابی گير بياريد 3 تا چيز رو ياد بگيريد
1- LABVIEW
2 - ARM
3 - DSP
بقيه چيزا رو بريز بيرون .
مثلا همين PLC - چقدر بايد پول DEVICE رو بديد ( حدود چند صد هزار تومن ) اونوقت ايرانی جماعت ( 90% به بالا ) جز با SIEMENS با PLC ديگری بلد نيستن کار کنن . آلمانی ها هم خدا رو شکر علم مفت نميدن و تمام نرم افزارهاي کرک شده شون يا کار نميکنه يا هزار تا مشکل داره که اگه بخوای تو صنعت به کار ببری ريسک بالايي ميخواد برای همين بايد دوباره چند صد هزار تومن پل بدی سی دی شو بخری که اونم بعد از يک سال ديگه کار نميکنه يا جواب گوی نياز نيست و بايد پول بدی ورژن بالاترش رو بخری .
حالا با يک ميکرو کنترلر و حدود ( 30 ، 40 هزار تومن خودت ميتونی يک PLC بسازی )
يه نکته ديگه که شايد تا حالا نمي دونستی اينه که قطب پردازشی PLC های زيمنس ميکروی 8051 هست .

efa_67

عضو جدید
سلام دوست عزيز
ممنون از توضيحاتت
ميشه يكم در مورده
ARM,DSP
1كم توضيح بدي من هيچ اطلاعي در اين مورده ندارم:(
ممنون;)

behnam1988

عضو جدید
ARM يک ميکروکنترلر 32 بيتی سورس باز هست با قابليت هاي يک ميکروپروسسور ( برای مثال قطب پردازشی موبايل هاي IPHONE که تا 620 مگاهرتز کار ميکنه يک ARM هست ) که همه ی شرکت ها از MOTOROLLA گرفته تا ATMEL و PHILIPS اونو توليد ميکنن .
DSP هم يک پردازشگر بسيار فوق العاده ای است که مي تواند محاسبات رياضی بسيار پيشرفته را انجام دهد و بيشترين کاربرد آن در صنايع نظامي است . و قابليت ديگر اين نوع پردازشگر ها انجام 8 عمل هم زمان در يک پالس ساعت است . يعنی اگر DSP را به کريستال 100 مگاهرتز وصل کنی در اصل داری با 800 مگاهرتز کار ميکني . ( اين پروسسور رو تو ايران فکر نميکنم 4 يا 5 نفر بيشتر بلد باشن . )