به نظر شما، در تاپيك "اتاق تفسير قرآن كريم" ، چه تعداد آيات بهتره مورد بحث قرار بگيره؟

به نظر شما، در تاپيك "اتاق تفسير قرآن كريم" ، چه تعداد آيات بهتره مورد بحث قرار بگيره؟

• مجموع رای دهندگان
    12
  • نظرسنجی بسته .
وضعیت
موضوع بسته شده است.

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار

بسم الله الرحمن الرحيم

با عرض سلام و خداقوت به تمام دوستان عزيز
:gol:

اميدوارم همگي خوب و خوش و سلامت باشيد

همانطور كه در جريان هستيد، چند مدتي هست كه بعضي از دوستان بر سر تعداد آيات مورد بحث در اتاق تفسير قرآن اشكال دارند!

بعد از صحبتهاي دوستان و با توجه به راي گيري كه در تاپيك مركز تصميم گيري تاپيك حفظ قرآن باشگاه مهندسان ايران انجام داديم، براي اينكه به نظر همه دوستان احترام گذاشته باشيم و ديگه اتمام حجتي باشه براي همه و ديگه هيچ شبهه اي ايجاد نشه، تصميم گرفتم كه اين تاپيك رو بزنم

سوال بنده اينه كه:

1- هفته اي يك آيه
2- هر سه روز يك آيه

ازتون خواهش ميكنم اگر انتقادي يا پيشنهادي هم داريد حتما همينجا قرار بدين
مسلما اين نظرسنجي حرف آخره و ديگه هم تغيير نميكنه!

باتشكر از همه دوستان
ياحق
:gol:

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر بنده در طول یک هفته تقریبا برای همه ی بچه ها فرصت پیش می آید که به تاپیک سر بزنند و مطالعه کنند و سوالاتشان را بپرسند (در مورد یک آیه)
ولی در سه روز شاید این فرصت برای بعضی ها پیش نیاید و از تفسیر یک آیه جا بمانند .
ممنون از نظر سنجی تان

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام!!

بازم میدونم قبل از هر چیز از این همه توجه و حساسیت نسبت به تاپیک تفسیر تشکر کنم!!

به آقا مهدی هم عرض کردم و اینجا هم مبگم که واقعا جای شکر داره ... :gol:

به نظر من هر 3 روز یک آیه مناسب هستش و واقعا هفته ای 1 آیه خیلی دیر به دیر میشه!!

البته دوستان توجه داشتن باشن که هر دو گزینه در جهت هدف والا و بالای تاپیک قابل احترامه!

.
.
.

ممنون از همه و التماس دعا ... :gol:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. خدا قوت. ممنون از زحمتی که می‌کشید
بنظر من نجفعلی هم درست میگه هفته‌‌ای باشه برای اینکه همه بتونن نظر بدن و صحبت کنن خوبه
من دوتا نکته بنظرم میرسه:
راجع به تمام آیات تمیشه یک هفته یا ۳ روز صحبت کرد. یعنی یک هفته یا سه روز برای یک آیه خیلی کند و خسته کننده میشه. یعنی ممکنه اون آیه انقدر برای ما جای بحث نداشته باشه
و اینکه بنظرم الزام نذارید که حتما یک آیه باشه. بعضی وقتا لازمه چندتا آیه که مرتبط باهم هستن کنار هم آورده بشن.

amir ghasemiyan

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
من رای به 3 روز یه آیه دادم ولی این نکته رو هم در نظر داشته باشین که بعضی آیات بیشتر قابلیت بحث دارن و بعضیا کمتر.
من فکر کنم پایه همون سه روز یکی باشه ولی اگه دوستانی که تفاسیر رو قرار میدن لازم دیدن بیشتر درموردش بحث بشه میتونه یک هفته هم روش بحث بشه

بازم مرسی
التماس دعا

m4material

مدیر تالار
من رای به 3 روز یه آیه دادم ولی این نکته رو هم در نظر داشته باشین که بعضی آیات بیشتر قابلیت بحث دارن و بعضیا کمتر.
من فکر کنم پایه همون سه روز یکی باشه ولی اگه دوستانی که تفاسیر رو قرار میدن لازم دیدن بیشتر درموردش بحث بشه میتونه یک هفته هم روش بحث بشه

بازم مرسی
التماس دعا

بنظر من نجفعلی هم درست میگه هفته‌‌ای باشه برای اینکه همه بتونن نظر بدن و صحبت کنن خوبه
راجع به تمام آیات تمیشه یک هفته یا ۳ روز صحبت کرد. یعنی یک هفته یا سه روز برای یک آیه خیلی کند و خسته کننده میشه. یعنی ممکنه اون آیه انقدر برای ما جای بحث نداشته باشه
و اینکه بنظرم الزام نذارید که حتما یک آیه باشه. بعضی وقتا لازمه چندتا آیه که مرتبط باهم هستن کنار هم آورده بشن.

سلام دوستان

اين متنو درشت مينويسم تا همه دوستان توجه كنند

بنا به تصميمي كه در تاپيك مركز تصميم گيري گرفتيم،‌قرار شد، هر سه روز يكبار يه آيه بذاريم و اگر همون كافي بود كه هيچ، وگرنه سه روز ديگه هم تمديد ميشه(اينجوري هم براي آياتي كه كمتر به تفسير نياز دارند سه روز كافيه و هم براي آياتي كه به زمان بيشتري نياز هست 6 روز كافي ميشه،‌در ضمن اگر آياتي نياز باشه كه به صورت دسته جمعي تفسيرشونو بذاريم، به تعداد آيات ،روز قرار ميديم، براي مثال اگر آيات 10-17 مرتبط با هم باشن، ميشه بعبارتي 21 روز كه به نظر بنده زياد هم هست!)

خواهشا ، به پست 17 بنده در تاپيك مركز تصميم گيري توجه كنيد

ياحق

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز

میخوام وارد تاپیک بشم ولی ازاقامهدی میترسم:w45: میترسم بخاطر قرائتی رام ندن:D
نظراقااحسان از همه بهتربود..بنده هم بایشون موافقم

sebtoshshaikh

عضو جدید
کاربر ممتاز
بانام خردداد عاقل خواه
و با سلام و آرزوی سلامتی موفقیت همه دست اندرکاران و هرکه همراه
عرض کردم شایسته است ، مهندسی پیش بروید :
1- شما همه مهندس و درس خوانده اید و گلهای سرسبد این ملت و امت هستید ، پس ، باید آنگونه که در آبالیز و طراحی مهندسی انجام می دهید عمل کنید .
الف : کل سیستم تعریف و شناخته شود ، یعنی : کل آیه مطرح شده معنای آن نوشته شود .
ب : تک تک المانها آنالیز شود ، یعنی : تک تک کلمات مطرح شده ، دقیقًا مورد بررسی قرار گیرد .
2 - غرض اصلی بنده درخواست تفکرست ، آنهم تفکر مهندسی دقیق .

3 - از جامعه مهندسی انتظار می رود چنانکه در کار خودش دقیقست ؛ در فرهنگ دینی - بخصوص قرآن - دقیق باشد .
4- آنچه که بعد از نقلها و تفکرات دقیق مهندسی بدست می آید ، مجموعه ای نفیس می شود که کاریست ناشده و انسان امروز بدان محتاج .
5 - یک مطلب هرچه مداومتر باشد ، بیشتر در اذهان می ماند .

m4material

مدیر تالار
میخوام وارد تاپیک بشم ولی ازاقامهدی میترسم:w45: میترسم بخاطر قرائتی رام ندن:D
نظراقااحسان از همه بهتربود..بنده هم بایشون موافقم

سلام ونوس خانم

نه، اين چه حرفيه؟! من اصلا تاپيكها رو با هم قاطي نميكنم، از طرفي شما از بزرگان تالار اسلام هستيد و نظرتون شديدا قابل احترامه:)، اگرم نقدي باشه، جاي بحث مخصوص به خودش داره و ورود شما در هر تاپيكي ، مخصوصا اگر بنده استارتر باشم، باعث مباهات بنده است:redface::w27:

به نظرتون احترام ميذارم و اميدوارم تا هفته آينده براي ادامه كل تاپيك به يه جمع بندي خوب برسيم

منتظر نظرات و انتخاب دوستان هستيم

موفق و شاد و سلامت باشيد :w30:(اين گل تقديم به همه دوستان)
ياحق

m4material

مدیر تالار
يه سوال؟

چرا دوستاني كه اينجا نظر ميدن در نظرسنجي شركت نميكنند؟
ونوس خانم و آقا احسان نظرشون سر هفته اي يه آيه بود،‌ولي نظرشون در نظرسنجي نيست!!!!همچنين sebtoshshaikh عزيز!!!!

دوستان خواهش ميكنم حتما در نظرسنجي شركت كنيد، چون معيار نهايي قاعدتا نظرسنجي خواهد بود و بنده زمان نظر سنجي رو يه هفته تعيين كردم، بعد يه هفته عدم دسترسي ميخوره ها!!حالا از ما گفتن بود!:D

موفق باشيد:gol:

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
بانام خردداد عاقل خواه
1- شما همه مهندس و درس خوانده اید و گلهای سرسبد این ملت و امت هستید ، پس ، باید آنگونه که در آبالیز و طراحی مهندسی انجام می دهید عمل کنید .
ب : تک تک المانها آنالیز شود ، یعنی : تک تک کلمات مطرح شده ، دقیقًا مورد بررسی قرار گیرد .

3 - از جامعه مهندسی انتظار می رود چنانکه در کار خودش دقیقست ؛ در فرهنگ دینی - بخصوص قرآن - دقیق باشد .
4- آنچه که بعد از نقلها و تفکرات دقیق مهندسی بدست می آید ، مجموعه ای نفیس می شود که کاریست ناشده و انسان امروز بدان محتاج .

داداش الان نصف بیشتر ادمهای زیر 60 سال در شهرهای بزرگ لیسانس دارن و پپشوند مهندس..یه جوری میگید گل سرسبد امت و ملت انگار اولین دوره رشته مهندسی قراره تازه تو ایران فارغ التحصیل بشن;):smile:
سلام ونوس خانم

نه، اين چه حرفيه؟! من اصلا تاپيكها رو با هم قاطي نميكنم، از طرفي شما از بزرگان تالار اسلام هستيد و نظرتون شديدا قابل احترامه:)، اگرم نقدي باشه، جاي بحث مخصوص به خودش داره و ورود شما در هر تاپيكي ، مخصوصا اگر بنده استارتر باشم، باعث مباهات بنده است:redface::w27:

به نظرتون احترام ميذارم و اميدوارم تا هفته آينده براي ادامه كل تاپيك به يه جمع بندي خوب برسيم

منتظر نظرات و انتخاب دوستان هستيم

موفق و شاد و سلامت باشيد :w30:(اين گل تقديم به همه دوستان)
ياحق
من کوچیک تمام بچه های تاتلار اسلام و خود تالار اسلام هستم..بزرگ کدومه:smile:
بیشتر از این خجالتم ندید ..کافیه دوبار سر روحانیون واینا بامن بحث کنید تا دیگه تو تاپیکتون رام ندین:D
منتظریم تا به نتیجه نهایی برسیم:gol:
يه سوال؟

ونوس خانم و آقا احسان نظرشون سر هفته اي يه آيه بود،‌ولي نظرشون در نظرسنجي نيست!!!!همچنين sebtoshshaikh عزيز!!!!

دوستان خواهش ميكنم حتما در نظرسنجي شركت كنيد، چون معيار نهايي قاعدتا نظرسنجي خواهد بود و بنده زمان نظر سنجي رو يه هفته تعيين كردم، بعد يه هفته عدم دسترسي ميخوره ها!!حالا از ما گفتن بود!:D

حالا چرا میزنید خب یادم رفته بود:).رای دادم:gol:

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوال؟

سلام
مهدی جان نظر من توی گزینه‌های نظرسنجیت نبود. بخاطر همین تو نظر سنجی چیزی نزدم.

palmtree

کاربر فعال
سلام
به نظر من مثل تفاسیر عمل بشه بهتره. یعنی روی چند آیه مرتبط همزمان فکر کنیم. حالا هر چقدر هم که در توانمون هست ریز بشیم روی تک تک لغات. نمی دونم برای این کار چقدر وقت لازمه. مثلا 2 هفته برای یک دسته آیه؟؟ یا یه هفته؟؟ مثلا میشه امتحان کرد. یک هفته وقت بذاریم برای یه دسته آیه ببینیم وقت کم میاریم یا نه.

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
بانام خردداد عاقل خواه

باسلام خدمت همه دوستان گرامی
زمانی که پست دوست محترم را دیدم متاسفانه به همه پست دقت نکردم وامروز که ایشون ازمن خواستند به سوالشون حواب بدم تازه بطورکامل پست ایشون را خوندم :redface:ودقت کردم بهترین روش طرح ایه وتفسیر کلمه به کلمه ایه است..تاجایی که میدونم تمام مشکلات مادر فهم قران وتفسیر به رای کردن انذ مربوط به عدم دانستن معنای یامعانی دقیق کلمه است..همانطور که میدونیم هرکلمه عربی چندین معنی داره که مابعضا فقط به یک معنی توجه میکنیم
( اگردقیقا حدیث رو یادم مونده باشه حضرت صادق فرمودند هرایه 70 ظاهر وهر ظاهر 70 باطن دارد)
چندی قبل درمعنای ایه جنجال برانگیز الرجال قوامین علی النسا که معانی مختلفی درمورد معنی قوام شنیده بودم .حجت الاسلام دهنوی گفتند اگر به کتاب لغت مراحعه کنیم مبینیم معنی قوام برتری مرد برزن نیست بلکه قوام به معنی سنگربان وپشتیبان است
ولی متاسفانه دیدم دراکثرتفاسیر معنتی برتری اورده شده وهمین اشتباه باعث احجااف و مشکلات زیادی درجامعه مانسبت به زن شده وقطعا معانی خیلی ازایات هم به یرنوشت همین ایه دچارشده
من صددرصد با پیشنهاد ایشون موافقم;):gol:

آخرین ویرایش:

m4material

مدیر تالار
سلام دوستان

با تشكر از شما دوستان به خاطر شركت در نظرسنجي و نظرات خوب و سازندتون

جمع بندي را در تاپيك مركز تصميم گيري تاپيك حفظ قرآن باشگاه مهندسان ايران قرار داديم و از شما دوستان خواهشمنديم كه در همان تاپيك به روند تصميم گيري ها و نظرات خودتان بپردازيد

برنامه شامل چند بند ميشه:

1- با توجه به اينكه تمام دوستان هر روز نميتونن به تاپيك تفسير سر بزنن،‌لزوم تعيين زمان به روز شدن تاپيكها الزامي به نظر ميرسه. بنابراين، با توجه به جميع نظرات دوستان نظر بنده اينه كه هر سه روز يكبار رو به عنوان زمان پايه ي به روز رساني قرار بديم و اگر در اين زمان به اندازه كافي نباشه،‌تا يه هفته هم ميشه تمديدش كرد و اگر اين مدت هم كافي نباشه، تا سه روز ديگه ميشه تمديد بشه. البته جمعه ها رو هميشه به عنوان جمع بندي ميذاريم. پس به اين ترتيب، روزهاي
شنبه و يكشنبه و دوشنبه به عنوان روزهاي قرار دادن پستها باشه و اگه لازم باشه سه شنبه و چهارشنبه و پنجشنبه ادامه دار باشه و اگه بازم لازم باشه ،‌شنبه و يكشنبه و دوشنبه هفته بعد هم ادامه ميديم. اما جمعه ها به طور هميشگي به بررسي مطالب قرار داده شده در طول هفته ميپردازيم و به دوستاني كه نتونستن در طول هفته با تاپيك همراه باشه،‌فرصت داده ميشه تا پستها رو بخونه و مطلب بذاره. بنابراين، روزهاي شنبه و سه شنبه در تاپيك اعلام خواهد شد كه آيا آيات قبلي ادامه دار ميشه يا به روز ميشه. اگرم موافق باشيد،يا توسط جناب sebtoshshaikh يا آقا وحيد يا بنده اعلام خواهد شد.

2-با توجه به اينكه مطمئنا با گذشت زمان با انبوهي از پستها مواجه خواهيم شد؛‌بنابراين پيشنهاد ميكنم ،‌يه نفر رو به طور مشخص براي اينكار قرار بديم كه هر دفعه كه آيات جديد قرار داده ميشه، آيات قبلي رو در فايل word با مباحثي كه در مورد آن آيه يا آيات مورد بحث انجام شده رو قرار ميده و چون ممكنه همين پستهايي كه شامل اين فايلهاي word هستن هم در انبوه پستها گم بشن، تاپيك جداگانه اي زده ميشه(البته بعد از گذشت تعداد زيادي از آيات) و اون تاپيك هم با هماهنگي مدير قفل ميشه كه كسي نتونه پست غير مرتبط بذاره،و در اون تاپيك، در فايلهاي جداگانه word ، آيات مورد بحث در هر جلسه رو قرار ميديم.

3- مسئوليتهاي پيشنهادي بنده:

1. هماهنگ كننده با تمام دوستاني كه در اين تاپيك فعاليت ميكنند
  2. قرار دهنده آيات مورد بررسي اون جلسه
  3. قرار دهنده تفسير نمونه
  4. قرار دادن تفسير نور
  5. قرار دهنده تفسير عرفاني(اينو ان شاءاله از 1-2 هفته بعد قرار خواهم داد، از روي تفسير عرفاني خواجه عبدالله انصاري)
  6. قرار دهنده تفسير الميزان(البته خلاصه اين تفسير قرار خواهد گرفت و اين شخص فقط بايد روي همين موضوع كار كنه)
  7. قرار دهنده شان نزول آيات يا سوره هاي مورد بررسي
  8. قرار دهنده احاديث نقل شده در ذيل آيات مورد بررسي(در صورت موجود)
  9. اطلاع رساني
  10. بررسي كلمه به كلمه آيات كه ان شاءاله توسط جناب sebtoshshaikh انجام خواهد شد
  11. آرشيو كننده آيات

(تمام دوستاني كه تمايل به همكاري دارند، گزينه يا گزينه هاي مورد نظر را به بنده اعلام كنند تا هماهنگي ها رو انجام بدم)

4- از تمام دوستاني كه مسئوليتي به عهده ميگيرند يا تنها به تاپيك سر ميزنند ، درخواست ميكنيم كه حتما در بحث شركت كنند تا باعث غني شدن مباحث بشه و جناب sebtoshshaikh را در ادامه تشريح آيات همياري كنيم.

5-هر گونه پيشنهاد يا قراري مبني بر افزايش روزهاي بررسي آيات در همين تاپيك قرار داده بشه و از زدن پستهايي غير قرآني در تاپيك تفسير خودداري بشه.

منتظر نظرات سازنده شما دوستان هستيم
ان شاءاله از فردا دوباره تاپيك برقراره و ديگه توقفي به لطف خدا نداشته باشيم
موفق و سلامت باشيد
ياحق

وضعیت
موضوع بسته شده است.