بهترين کتابي‌ که به تازگي خوانده‌ايد؟

آیاتای

عضو جدید
مسیح بازمصلوب
نویسنده: نیکوس کازانتزاکیس
مترجم: محمد قاضی

محل وقوع داستان یکی از روستاهای یونان است که توسط "آقا" حکمران منصوب از طرف دولت عثمانی، اداره می‌شود. مانولیوس نام شخصیت اصلی این رمان می‌باشد که الگوی خود را مسیح قرار داده است و داستان کلی رمان روایت کنندهٔ داستان زندگی وی و تلاش ها و کوشش هایی است که او برای کمک به مردم می‌کند. آقا، اختیاردار جان و مال و ناموس اهالی این آبادی است ضمن این‌که در روابط خصوصی آن‌ها دخالتی ندارد.اختلاف بین آقا و ساکنان زمانی آغاز می‌شود که "یوسفک" پسربچه امردی که آقا از ترکیه آورده است و مونس ساعات خوش اوست، به قتل می‌رسد. کازانتزاکیس در این رمان با موشکافی، تضاد بین حاکم ترک و رعایای یونانی را به تصویر کشیده و از سوئی دیگر اتحاد این دو را برای حفظ منافع مشترک و سرکوبی جنبش نوخاسته‌ای که به مذاق متعصبین کلیسا ناخوش آیند است، نشان می‌دهد.

juno

عضو جدید
عنوان بحث روشن است. هر کتاب حامل تجربه‌اي بشري است که آن‌را به ديگران منتقل مي‌کند. درهايي از درستي يا نادرستي(علم)، خوبي يا بدي(اخلاق) و زشتي يا زيبايي(هنر) به روي ما مي‌گشايد. شما با کدامين تجربه مکتوب مأنوس بوده‌ايد که آثار "سودمند"اش در ذهن و دل شما مستحکم برجاي مانده است؟
از شما دوست فرهيخته‌ام سپاس‌گزارم که ما را از آن‌چه خود مطالعه کرده‌ايد و راه‌هايي که طي‌ کرده‌ايد، آگاه و سهيم مي‌کنيد تا ما نيز در راه باشيم. :gol:
من زیاد کتاب میخونما اما بهترین کتابی که تازگیا خوندمو واقعا بهم چسبید و دیدمو نسبت به اطراف تغییر داد کتابه رمز داوینچی یا همون داوینچی کده که البته با فیلمشم خیلی تفاوت داره اثره دن برون:)

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مسیح بازمصلوب
نویسنده: نیکوس کازانتزاکیس
مترجم: محمد قاضی

محل وقوع داستان یکی از روستاهای یونان است که توسط "آقا" حکمران منصوب از طرف دولت عثمانی، اداره می‌شود. مانولیوس نام شخصیت اصلی این رمان می‌باشد که الگوی خود را مسیح قرار داده است و داستان کلی رمان روایت کنندهٔ داستان زندگی وی و تلاش ها و کوشش هایی است که او برای کمک به مردم می‌کند. آقا، اختیاردار جان و مال و ناموس اهالی این آبادی است ضمن این‌که در روابط خصوصی آن‌ها دخالتی ندارد.اختلاف بین آقا و ساکنان زمانی آغاز می‌شود که "یوسفک" پسربچه امردی که آقا از ترکیه آورده است و مونس ساعات خوش اوست، به قتل می‌رسد. کازانتزاکیس در این رمان با موشکافی، تضاد بین حاکم ترک و رعایای یونانی را به تصویر کشیده و از سوئی دیگر اتحاد این دو را برای حفظ منافع مشترک و سرکوبی جنبش نوخاسته‌ای که به مذاق متعصبین کلیسا ناخوش آیند است، نشان می‌دهد.

این کتاب رو دو سه ماه پیش به پیشنهاد یکی از دوستانم خوندم.
خوب بود ولی نمیدونم چرا اونقدر که تعریفش رو شنیدم به دلم نچسبید!!

آیاتای

عضو جدید
این کتاب رو دو سه ماه پیش به پیشنهاد یکی از دوستانم خوندم.
خوب بود ولی نمیدونم چرا اونقدر که تعریفش رو شنیدم به دلم نچسبید!!
برای من جالب بود... در لیست بهترینها قرار گرفت.

این رمان در سال 1954 میلادی در لیست کتاب‌های ممنوعه قرار گرفت که این خود سبب معروفیت جهانی "مسیح بازمصلوب" شد.

whiterose

عضو جدید
كوري...(خوزه ساراماگو)
كاترين كبير...(ترجمه ذبيح ا.. منصوري):w10:

sahar6711

عضو جدید
تونل از ارنستو ساباتو
داستان روايت ساده اي از عشق به يك زن متاهله ولي زيبايي اثر در نشون دادن كشمكش هاي درونيه يك انسانه.

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کتاب زندگی خصوصی کاترین کبیر ترجمه ذبیح الله منصوری رو خوندم....شرح جنایتا و زندگی خصوصی ملکه گرگ صفت و.... روسیه که غیرقابل باور و تحمله!!!کتابی که ارزش خوندن و آشنایی با خصوصیات روسهارو داره...
یه کوچولو از شرح کتابو گذاشتم:

کاترین دوم روسیه (به روسی: Екатерина II Великая) (۱۷۲۹ - ۱۷۹۶) که به عنوان کاترین کبیر نیز شناخته می‌شد، امپراتریس کشور روسیه بود و به مدت ۳۴ سال این مقام را داشت[۱]. او با نام سوفيا اوگوستا آنهالت زِربست در پروس متولد شده بود و پس از آنکه به مذهب ارتودکس درآمد نام کاترین را برای خویش انتخاب کرد. نام روسی او یکاترینا الکسیوونا بوددر دوران زمامداری کاترین کبیر، روسیه ۴۶۸ هزار کیلومتر مربع از لهستان و بخش بزرگی از اوکراین را به تصرف درآورد. کاترین اصلاحاتی را در سیستم اداری، قضایی و آموزشی روسیه بوجود آورد.[۲] کاترین دوم که بعدها به کاترین کبیر ملقب شد ، شاهزاده خانمی از یکی از دربارهای کوچک کشور آلمان بود که بر حسب توصیه فردریک پادشاه پروس به دربار روسیه راه یافت و به عقد ازدواج پطر سوم خواهرزاده ملکه الیزابت، امپراطریس روسیه درآمد. پطر سوم که مردی کم عقل و سفیه بود پس از آن که به عنوان امپراطور تاج شاهی کشور روسیه را بر سر نهاد، با اعمال و حرکات غیرمنطقی خود طوری عرصه را بر روحانیون، نظامیان و آحاد مردم آن کشور تنگ کرد که همگی باالاتفاق خواهان عزل وی شدند و متعاقب این امر کاترین با همدستی عده‌ای از درباری ها و نظامیان با انجام یک کودتا، پطر را عزل و خود به عنوان کاترین دوم ملکه روسیه تاجگذاری کرد. پس از آن سرتاسر زندگی کاترین تا زمان مرگش صرف لهو و لعب و شهوترانی گردید و در این راه پوتم کین صدر اعظم مقتدر آن کشور، یار و ندیم او بود.
در زمان سلطنت کاترین دوم تمام اصول انسانیت و آزادگی به زیر پا گذاشته شد و عصر کاترین یکی از ادوار سیاه تاریخ روسیه به شمار می‌رود. درحالی که کاترین خزانه مملکت را برای خوشامد معشوقه‌های جوانش به باد یغما می‌داد، مردم روسیه در فقر و تنگدستی بی حد و حصری غوطه می‌خوردند. در آخرین سال های عمر کاترین کبیر طبق نص صریح تاریخ ، در بعضی ایالات روسیه، یک رعیت را برای همه عمر به پنج روبل می فروختند و خریداری برای او یافت نمی‌شد، در صورتی که همان وقت یک گاو نر به نسبت بدی و خوبی از بیست و پنج تا چهل روبل معامله می‌شد و ملت روسیه طوری مفلوک شده بود که هشت برده که باید مادام العمر برای ارباب خود زحمت بکشند به قدر یک گاو نر فربه و قوی قیمت نداشتند.
ملت روسیه نه در دوره ایوان مخوف این قدر گرسنه و درمانده بود و نه در دوره پطر کبیر با آن وحشیگری های مشهور آن پادشاه.در دوره کاترین کبیر طوری توده مردم تحت فشار قرار گرفتند که زمینه انقلابات آینده روسیه را که از نیمه اول قرن نوزدهم شروع شد و تا سال ۱۹۱۷ میلادی ادامه داشت، فراهم نمود. سخن آخر آن که کاترین در هنگام مرگ تنها بود و همچون یک غریب که در کشوری بیگانه بمیرد زندگی را بدرود گفت.

تولد۲ مه ۱۷۲۹
مرگ۱۷ نوامبر ۱۷۹۶

xfx2010

کاربر فعال
سینوهه پزشک مخصوص فرعون. یک کتاب فوق العاده درباره تاریخ مصر باستان که از رویه کتیبه های نوشته شده توسط سینوهه نوشته شده و به نوعی زندگی نامه ایشون هست. حداقل یه بار این کتاب رو بخونید.
قورباغه را قورت بده یک کتاب بی نظیر تو علم روانشناسی که اگه شما به دستوراتش عمل کنید تغییر رو توی زندگیتون احساس میکنید

sahar6711

عضو جدید
ممنون...
میشه کتاب و نویسندش رو بیشتر معرفی کنین... :gol:
نويسندش ارژانتينيه ,اين كتاب به 28 زبان ترجمه شده
تو اين كتاب نويسنده روانشناسانه و موشكافانه درون يك انسان رو تحليل مي كنه
نويسنده زياده گو و حرافه :smile: ولي در لا به لايه حرافيهاش نكته هاي عميقي رو به ادم منتقل مي كنه
انتشارات نيلوفر اونو رو چاپ كرده

mahtab.sh

عضو جدید
کاربر ممتاز

کتاب " دو قرن سکوت " نوشته استاد عبدالحسین زرین کوب چاپ سال 1356 ، به همه دوستان توصیه می کنم بخونین ، دیدمون نسبت به تاریخ خیلی شفاف تر میشه

mohamad javid

عضو جدید
کاربر ممتاز
كتاب آموزش گفتار نوشته پل ژاگو ترجمه نيلوفر خوانساري...درمورد براي مسلط بودن،جالب بودن، توانا بودن،جذب و متقاعد كردن مخاطب....

mojtaba_81

عضو جدید
نويسندش ارژانتينيه ,اين كتاب به 28 زبان ترجمه شده
تو اين كتاب نويسنده روانشناسانه و موشكافانه درون يك انسان رو تحليل مي كنه
نويسنده زياده گو و حرافه :smile: ولي در لا به لايه حرافيهاش نكته هاي عميقي رو به ادم منتقل مي كنه
انتشارات نيلوفر اونو رو چاپ كرده

ممنون ... خیلی :smile:
میخونمش... با توضیحاتی که دادی ... فکر کنم خوب باشه... ;)

انعکاس

عضو جدید
بهترین کتاب ادبی که تا به حال خوندم:

گلشن راز از شیخ محمود شبستری بوده

توصیه میکنم دوستانم این کتابو بخونن و ببینن که چقدر لذت بخش هستش:gol:

proof

عضو جدید
سلام کرم کتابا

سلام کرم کتابا

سلام به همه ی کرم کتابا
من نمیدونم که تا حالا تاپیکی داشتیم که کتابای خوبیو که خوندیم به هم معرفی کنیم یا نه و چون تازه واردم نمیدونم چطوری می تونم اینو بفهمم اما به نظرم خیلی خوبه که اسم کتابای با حالی که خوندیمو بگیم تا بقیه هم بخونن وکیفشو ببرن.
اگه به نظرتون جالب میاد من منتظرم ;)

برای شروع خودم اسم دو تا کتابی که تازگی خوندم و به نظرم خوب بودن رو می نویسم:

1.یوسف اباد خیابان سی وسوم نویسنده:سینا دادخواه
2.دیوانه بازی نویسنده:کریستین بوبن

kazimoto

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها سه تا کتاب معرفی میکنم حتما بخونید. چیزای خیلی خوبی یاد میگیرید.
1- قلعه مالویل
2- دزیره
3- کد داوینچی

قلعه مالویل زیباییش اینه که نحوه دید انسانهای قرن بیستم رو در شرایط یک زندگی بدوی نمایش میده. قابل ذکره که اساتید علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی این کتاب رو دانشجوها معرفی میکنند.
دزیره داستان زندگی ناپلئونه البته از دید اولین دوست دخترش که اسمش دزیره است. جالبه بدونید دزیره دختر یک حریر فروش فرانسوی هست که بعدها ملکه سوئد میشه. حالا چطور؟ بخونید متوجه میشید.
کد دواینچی رو شاید دوستان بگند فیلمشو دیدیم ولی فیلم اصلا قابل مقایسه با کتاب نیست. خیلی نکات ریز جالبی داره که توی فیلم خبری ازشون نیست. واقعا زیباست

proof

عضو جدید
بچه ها سه تا کتاب معرفی میکنم حتما بخونید. چیزای خیلی خوبی یاد میگیرید.
1- قلعه مالویل
2- دزیره
3- کد داوینچی

قلعه مالویل زیباییش اینه که نحوه دید انسانهای قرن بیستم رو در شرایط یک زندگی بدوی نمایش میده. قابل ذکره که اساتید علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی این کتاب رو دانشجوها معرفی میکنند.
دزیره داستان زندگی ناپلئونه البته از دید اولین دوست دخترش که اسمش دزیره است. جالبه بدونید دزیره دختر یک حریر فروش فرانسوی هست که بعدها ملکه سوئد میشه. حالا چطور؟ بخونید متوجه میشید.
کد دواینچی رو شاید دوستان بگند فیلمشو دیدیم ولی فیلم اصلا قابل مقایسه با کتاب نیست. خیلی نکات ریز جالبی داره که توی فیلم خبری ازشون نیست. واقعا زیباست

دزیره کتاب فوق العاده ایه انقدر با جزییات همه چیزو تعریف کرده که مثلا فکر می کنید خودتون تو تاج گذاری ناپلئون بودید!

اگه به کتابای تاریخی علاقه داری پیشنهاد می کنم مجموعه کتابهای زندگی رامسس رو هم بخونی و اگه زندگی نامه هارو دوست داری کتاب گل صحرا ماجرای دختریه که از زندگی کوچ نشینی فرار می کنه و...

از کتابایی که معرفی کردی هم ممنون:smile:

آیاتای

عضو جدید
وسوسه

نویسنده: گراتزیا دلددا
ترجمه: بهمن فرزانه

قسمتی از متن: زن دهانش بسته و پلک چشمانش فرو افتاده بود. انگار ناگهان به خواب رفته باشد، به خوابی پر از کابوس. کشیش دستان او را بار دیگر در دست گرفت و فشرد. ولی شوق و شعف آن دستها را ترک کرده بود. نوازشی عاشقانه در آنها وجود نداشت.
کشیش: آنیزه می بینم که داری به حرفم گوش می کنی. تو زن خوبی هستی. حالا باید استراحت کنی. اگر دلت بخواهد همچنان همدیگر را خواهیم دید. من دوست تو خواهم بود. برادر تو خواهم بود. زندگی من در دست تو خواهد بود، هر چه می خواهی از آن برای خود بساز. آن موعظه خوانی بار دیگر زن را متغیر ساخت. دستان خود را در میان دستان او تکانی داد. مرد همچنان به او خیره شده بود، همان گونه که به یک محتضر خیره می شد. ترس و وحشت او شدت می گرفت. از نیمکت، بر روی زمین به پای او افتاد. سرش را روی دامن او گذاشت، حال دیگر برایش اهمیتی نداشت که او را ببینند، یا حرف هایش را بشنوند. آنیزه بی حرکت برجای مانده بود، دستانش سرد و به آن محبت مرگبار بی اعتنا. کشیش برای آخرین بار او را صدا کرد...

chairman

عضو جدید
سلام....
مرسي بابت تاپيكت.....
منم دوتا كتاب معرفي ميكنم كه خيلي اموزنده اند
اوليش خاطرات يك جاسوس نوشته ي همفر
دوميش هم كتاب شبهاي پيشاور كه واقعا خيلي مفيد و اموزنده هست....
البته توو نت ميتونين راحت پداشون كنين....

بالا