بررسی آزمون طراحی - 2 مرداد 1394

وضعیت
موضوع بسته شده است.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مهم مهم .........مهم ...........مهم
سلام مهندسان گرامی خواهشن نکات زیر را توجه داشته باشیم طرح مرداد94

.اگر اندازه ابعاد به صورت خط افقی و عمودی بچینیم این طرح خیلی منطقی تر میشه؟مهمترین قسمت طراحی اینکه به صورت پازل چیدمان کنیم.
1-خط عمود 17 متری=30+250+30+450+30+170+20+240+30+420+30=17 mاین اندازه ها حداقل اندازه ابعاد ستون .پارکینگ.اسانسور.پله .و مغازه هست.
2-خط افق12.70 به دو حالت
الف- اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم . تاسیسات و انیاری باید ببر یم زیر مغازه.5+30+350+120+140+20+30+510+30+5=12.7m اینجا اندازه مغازه 25 متر مربع میشه ..
ب- اگر ورودی رمپ 2.50 بگیریم . لزومی نیست تاسیسات و انباری ببریم پایین ..به ترتیب.5+30+250+30+120+140+120+30+510+30+5=1270که ابعاد مغازه میشه 29.9
مهم مهم مهم مهم .....مهمترین نکته کلیدی سوال همین جاست که اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم مغازه کوچک و تاسیات و انباری زیر مغازه باید طراحی کنیم..
اما اگر..........ورودی رمپ 2.5 بگیریم تمام خواسته طرح در زیر زمین بر طر ف میشه و نیازی به طراحی تاسیات و انباری سرویس زیر مغازه نیست..
از طرفی ابعاد ستون نباید 40 بگیریم ...چون تعداد طبقات ما کم هستش...طبق این سوال به تمام خواسته طرح خواهیم رسید مهندسان عزیزی که به حالت الف طراحی کردن قبولی انها خیلی کمتر
اما افرادی که الف انتخاب کردن برای طراحی قبولی انها خیلی بیشتر
چرا انقدر جو میدید شما؟ :D
حالت الف بشه حالا تجاری 25 متر مربع.... آیه قرآن ک غلط نمیشه ...با توجه به اینکه تو صورت سوال گفته مساحت تقریبی 30
و من که خودم رمپو 2.5 نگرفتم! کاری به این ندارما اصلا من رد.....
ولی از چند نفر پرسیدم گفتند اصلا رمپ زیر 3.5 قبول نیس
ووووو اینکه تو مبحثم نوشته عرض ورودی نه عرض شیبراه حتی اگرم رمپ باشه نوشته "حداقل" 2.5 پس اجباری نیست

shahram2015

عضو جدید
حالت الف بشه حال تجاری 25 متر مربع آیه قرآن ک غلط نمیشه ...با توجه به اینکه تو صورت شوال گفته مساحت تقریبی 30
و من که خودم رمپو 2.5 نگرفتم! کاری به این ندارما اصلا من رد
ووووو اینکه تو مبحثم نوشته عرض ورودی نه عرض شیبراه حتی اگرم رمپ باشه نوشته "حداقل" 2.5 پس اجباری نیست
این برداشت و نکات کلیدی شخخصی من از ازمون ...منم نظر خودمو گفتم..

shahram2015

عضو جدید
سلام
این جمله آخرتون نفهمیدم!
مهندسان عزیزی که به حالت الف طراحی کردن قبولی انها خیلی کمتر
خیلی واضح و روشن ..چون حالت ب به تمام خواسته طرح خودت میرسی اگر ورود رمپ 250 بگیری ..در حالت الف هم به خواسته طرح میرسی ....اما یکم پیچیده تر....

smosalli

عضو جدید
مهم مهم .........مهم ...........مهم
سلام مهندسان گرامی خواهشن نکات زیر را توجه داشته باشیم طرح مرداد94

.اگر اندازه ابعاد به صورت خط افقی و عمودی بچینیم این طرح خیلی منطقی تر میشه؟مهمترین قسمت طراحی اینکه به صورت پازل چیدمان کنیم.
1-خط عمود 17 متری=30+250+30+450+30+170+20+240+30+420+30=17 mاین اندازه ها حداقل اندازه ابعاد ستون .پارکینگ.اسانسور.پله .و مغازه هست.
2-خط افق12.70 به دو حالت
الف- اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم . تاسیسات و انیاری باید ببر یم زیر مغازه.5+30+350+120+140+20+30+510+30+5=12.7m اینجا اندازه مغازه 25 متر مربع میشه ..
ب- اگر ورودی رمپ 2.50 بگیریم . لزومی نیست تاسیسات و انباری ببریم پایین ..به ترتیب.5+30+250+30+120+140+120+30+510+30+5=1270که ابعاد مغازه میشه 29.9
مهم مهم مهم مهم .....مهمترین نکته کلیدی سوال همین جاست که اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم مغازه کوچک و تاسیات و انباری زیر مغازه باید طراحی کنیم..
اما اگر..........ورودی رمپ 2.5 بگیریم تمام خواسته طرح در زیر زمین بر طر ف میشه و نیازی به طراحی تاسیات و انباری سرویس زیر مغازه نیست..
از طرفی ابعاد ستون نباید 40 بگیریم ...چون تعداد طبقات ما کم هستش...طبق این سوال به تمام خواسته طرح خواهیم رسید مهندسان عزیزی که به حالت الف طراحی کردن قبولی انها خیلی کمتر

وقتی میگه حداقل ,پس میتونیم بیشتر بگیریم جه اشکالی داره؟!!
حداقل عرض ورودی 2.5 و نه عرض رمپ!
من عرض رمپ رو 3.5 گرفتم و مساحت تجاری هم 30مترمربع در آوردم و از فضای زیر تجاری هم استفاده کردم,مساحت انبارها هم 4مترمربع شد!!!
فکر نمیکنم این مورد باعث رد شدن طرح بشه.

shahram2015

عضو جدید
وقتی میگه حداقل ,پس میتونیم بیشتر بگیریم جه اشکالی داره؟!!
حداقل عرض ورودی 2.5 و نه عرض رمپ!
من عرض رمپ رو 3.5 گرفتم و مساحت تجاری هم 30مترمربع در آوردم و از فضای زیر تجاری هم استفاده کردم,مساحت انبارها هم 4مترمربع شد!!!
فکر نمیکنم این مورد باعث رد شدن طرح بشه.
نکته اصلی سوال همین جاست من مثل شما طراحی کردم.... .....هر دو حالت میشه
الف- حالت اول اینکه ورودی رمپ 3.5 بگیری و تاسیات وانباری ببری زیز مغازه
ب- حاات دوم اینک ورودی 2.5 بگیری و نیازی نیست تاسیسا و انباری ببری زیر مغازه

shahram2015

عضو جدید
مهندسان گرامی .....برای ازمون دو حالت ورودی پارکینک هستش یکی 250 و دیگری 350 فرقی نداره
هر کدوم از این را بگذاری به خواسته طرح میرسیم...

به این نکته هم اشاره کنم ..تمام نمرات سوال به ورودی رمپ و کد ارتفاعی ختم نمیشه و دلیل بر این نیست
که افرادی این موارد رعایت کردن یا نه ..در بخشهای دیگر طرح هم نمره میتونیم بگیرم و قبول شیم...

داملا

عضو جدید
دوباره سلام چند بار ازتون خواهش کردم کار منو هم ببینین و اشکالاتمو بگین که استرسم کم بشه صفحات 19 و 20 کارمو گذاشتم ممنون میشم بررسیش کنین

shahram2015

عضو جدید
حالت الف بشه حالا تجاری 25 متر مربع.... آیه قرآن ک غلط نمیشه ...با توجه به اینکه تو صورت سوال گفته مساحت تقریبی 30
و من که خودم رمپو 2.5 نگرفتم! کاری به این ندارما اصلا من رد.....
ببخشی اصلاح میکنم..در هر دو حالت امکان قبولی هستش فرقی نداره

sora66

عضو جدید
کسی تونسته متراژ زیرزمین رو بدون استفاده از زیر تجاری در بیاره و قسمت تجاری رو را با خاک پر شده نشون بده

سلام من این کار را کردم و چون یرا تحاری گفته بود حدود ۳۰متر برا من ۲۷.۰۴شد و انباری ها چون حداقل داشت دقیقا همون شد و تاسیساتم کمتر از ۸شد اونم گفته بود حدودا،ولی طول کشید و من نرسیدم تکمیل کنم تا پلان طبقه اول را کشیدم که مبلمان و بسیاری از چیزای دیگه را دستی کشیدم و رمپم ۱۰.۶شد

holooooooo

کاربر ممتاز
ببخشی اصلاح میکنم..در هر دو حالت امکان قبولی هستش فرقی نداره

:)
دستتون درد نکنه

دوباره سلام چند بار ازتون خواهش کردم کار منو هم ببینین و اشکالاتمو بگین که استرسم کم بشه صفحات 19 و 20 کارمو گذاشتم ممنون میشم بررسیش کنین
بهت گفتم تعداد پله هات کمه سرگیری داری تو بازوی اول زیرزمین اشتباه کردماا
درسته ;)
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...م-مرداد-1394?p=8353194&viewfull=1#post8353194

shahram2015

عضو جدید
سلام ..کارتون نگاه کردم. خیلی منطقی طراحی کردید اما چند تا اشتبه کوچک داشتی.و درصد قبولی شما خیلی بیشتر
1- زیر پله و جک انباری گرفتی
2-دسترسی پله با کد منفی 150 به صفر صفر حیاط باید تعدادش کم باشد نزدیک و پله
3-داکت توالت و حمام بزرگ گذاشتی

LIGHTARCH

عضو جدید
وای آدم میاد این تاپیک قاطی میکنه :smile:
من هم رمپ 3.5 دادم ، هم 30 متر تجاری درآوردم، زیر تجاری هم خاک پر دادم و ازش استفاده نکردم برای زیر زمین .
فقط هرکاری کردم آسانسور کنار راهپله درنیومد ، روبروش گذاشتم، خیلی تلاش کردم کنارش بزارم ولی نشد.
فقط کاش از همکف راه میدادم به حیاط، هم بهش فک کردم هم میشد ولی دیدم زیاد روش تاکید نشده و مساحت مسکونی کم میشه بیخیال شدم :|
پوستی هامو دارم ، وقت کنم میزارم ببینید ایرادام دربیاد :cry:

holooooooo

کاربر ممتاز
خدای خیلی استرس وارد میکنید من که دو تا غلط دارم دیگه بی خیال قبولی شدم..
چه غلطی؟ مگه خیلی بده غلطتون؟
وای آدم میاد این تاپیک قاطی میکنه :smile:
من هم رمپ 3.5 دادم ، هم 30 متر تجاری درآوردم، زیر تجاری هم خاک پر دادم و ازش استفاده نکردم برای زیر زمین .
فقط هرکاری کردم آسانسور کنار راهپله درنیومد ، روبروش گذاشتم، خیلی تلاش کردم کنارش بزارم ولی نشد.
فقط کاش از همکف راه میدادم به حیاط، هم بهش فک کردم هم میشد ولی دیدم زیاد روش تاکید نشده و مساحت مسکونی کم میشه بیخیال شدم :|
پوستی هامو دارم ، وقت کنم میزارم ببینید ایرادام دربیاد :cry:
خیلی مساله ی مهمی نیست .....نگران نباش

shahram2015

عضو جدید
سلام دوستان پیشنهاد میکنم طرح داملا رو نگاه کنید خیلی بهتر طراحی کرده ...تناسبات و استخوان بندی پلان خوب طراحی کرده اما چند تا ایراد کوچگ هم داره....در صفحه 20. 19

• Like
واکنش ها: nosh

sos

عضو جدید
این هم کار من.خودم که هر دفعه میبینم چندتا ایراد پیدا میکنم.شما هم ببینید ونظرتون رو بگید.ممنونDSCF1158.jpgDSCF1159.jpg

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو صورت سوال گفته دسترسی معلول به ساختمان،و این حالت عمومی داره یعنی همجای ساختمان و حیاط هم جزو ساختمان محسوب میشه.
اگه میگفت دسترسی معلول به ورودی ساختمان ،اون یه چیزی!!!!!
من تو کار خودم هم جک تو ورودی دادم و هم از حیاط به لابی
لطفا کارتون رو بزارید استفاده کنیم

shahinto

عضو جدید

سلام یرادایریز میخوااید انگار خواب 120 متری تقریبا اندازه ی 70 متری و در نتیجه پذیرایی کوچک شده، و تک خوابه غذاخوری داره و دو خوابه نه و مقداری هم که اظافه داره راه رو شده و فضای پرت، برای یکی از خواباش داکت گذاشتید چرا و کمدش بیرونه

آسانسورتون ایراد طراحی داره قسمت کابین کوچییکه
حداقل درز انقطاع 5 سانت و شما کمتر لحاظ کردید
کاش تک خوابه تراس به خواب منتقل میشد و ورودیش از پذیرایی تا پذیرایی فضای بیشتری داشت
در سرویس تک خوابه روبروی در ورودی بهتر می بود نباشه

ارتفاع پله 16 کمه 20 تا دادید و 3.24متر شده ارتفاع کف تا کف

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
این هم کار من.خودم که هر دفعه میبینم چندتا ایراد پیدا میکنم.شما هم ببینید ونظرتون رو بگید.ممنونمشاهده پیوست 248261مشاهده پیوست 248262

خسته نباشی
زیر زمین بجز در انبارها که به درون باز شده و همچنین ابعاد سرویس که کمی کوچک شده و استاندارد نیست
مشکلی نداره
ولی ایراد اصلی تو سر گیری رمپ است چرا اینجوری کردی مهندس کار به این خوبی را با سر گیری خراب کردی
طول سرگیری حداقل 8 متر میشه
راهرو تو همکف زیاد شده برای اینکه به حیاط بری مساحت همکف کم شده
و رفتی رو سرگیری
موفق باشی دوست عزیز

آخرین ویرایش:

shahinto

عضو جدید
این هم کار من.خودم که هر دفعه میبینم چندتا ایراد پیدا میکنم.شما هم ببینید ونظرتون رو بگید.ممنونمشاهده پیوست 248261مشاهده پیوست 248262
سرویس داکت نداره و کوچیکه انگار سرگیری رمپ راه رو عرضش اینقدر زیاد چرا. پله های حیاط داخل حیاط نیست و در سرویس روبه پذیرایی
20 تا پله زیاده و باکس آسانسور بهتر دسترسی سریع و خواناا داشته باشه و زودتر از راه رو رسش داشته باشه
کلا ایرادای ریزی هست

وضعیت
موضوع بسته شده است.