بررسی آزمون طراحی - 2 مرداد 1394

وضعیت
موضوع بسته شده است.

shahram2015

عضو جدید
س​
لام به همه مهندسین عزیز
خواهشن به این نکات طراحی ازمون 94 توجه کنید..توجه ...خیلی مهم.همه متن ها بر اساس قوانین مباحث نظام.

1- مهمترین بخش ارتفاع زیرزمین هستش.
ارتفاع زیر زمین حداقل باید 240 باشد طبق مبحث 4 صفحه 60 از کف تا زیر سقف
2- واز طرفی حداقل ارتفاع پارکینک کوچک 220 هست.طبق مبحث 4 صفحه 49
جوا ب این دو سال چون در سوال گفته شده زیر زمین و پارکینگ با هم هستن .به نظر شما عقل منطق کدام بهتر ارتفاع کف تا زیر سقف 240 باشه یا 220
چون نیاز اول تامین زیززمین و حداقل ارتفاع 240 هستش..این را باید درنظر بگیریم..پس کار با پارکینک کوچک نداریم.

اما در مورد عرض رمپ ..دو تا جواب داره
1-کسایی که عرض رمپ 3.5 یا 3 متر گرفتن باید.....و حتما.....زیر تجاری باید تاسیات و انباری را در بیارن با کد منفی 240 و تعداد پله مشخص
2-کسایی که عرض رمپ 2.5 گرفتن نیاز به تامین تاسیسات و انباری زیر تجاری نیست و........ نیازی نیست روی فنداسیون به صورت پله ای طراحی شود.همان
کف روی زیر زمین با کد منفی 150 تمام موارد خواسته طرح تامین میشه...​

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
س​
لام به همه مهندسین عزیز
خواهشن به این نکات طراحی ازمون 94 توجه کنید..توجه ...خیلی مهم.همه متن ها بر اساس قوانین مباحث نظام.

ارتفاع زیر زمین حداقل باید 240 باشد طبق مبحث 4 صفحه 60 از کف تا زیر سقف من تو صفحه ی 60 همچین چیزی نمیبینم!!! اصلا ص 60 مربوط به زیرزمین نیست
جوا ب این دو سال چون در سوال گفته شده زیر زمین و پارکینگ با هم هستن .به نظر شما عقل منطق کدام بهتر ارتفاع کف تا زیر سقف 240 باشه یا 220
چون نیاز اول تامین زیززمین و حداقل ارتفاع 240 هستش..این را باید درنظر بگیریم..پس کار با پارکینک کوچک نداریم.

1-کسایی که عرض رمپ 3.5 یا 3 متر گرفتن باید.....و حتما.....زیر تجاری باید تاسیات و انباری را در بیارن با کد منفی 240 و تعداد پله مشخص
2-کسایی که عرض رمپ 2.5 گرفتن نیاز به تامین تاسیسات و انباری زیر تجاری نیست و........ نیازی نیست روی فنداسیون به صورت پله ای طراحی شود.همان
این صفحه نیست!

b_arch_5

کاربر بیش فعال
س​
لام به همه مهندسین عزیز

تو مبحث 4 جایی نگفته عرض رمپ 2.5؟
اصن از لحاظ اجرایی هم درس نیس
ملک های قول نامه ای هم 2.5 نمیگیرن چه برسه به مقررات ملی..

LIGHTARCH

عضو جدید
سلام دوستان
من از همکف به حیاط راه ندارم ، یعنی قصد داشتم بدم ولی تو خواسته ها نگفته بود ، بعدشم اگه از همکف راه میدادم به حیاط، مساحت اون واحد مسکونی کم میشد .
کارای قبلی اشراق رو نیگاه کردم از همکف به حیاط راه نداشت .
خیلی مهمه این ؟

holooooooo

کاربر ممتاز
تو مبحث 4 جایی نگفته عرض رمپ 2.5؟
اصن از لحاظ اجرایی هم درس نیس
ملک های قول نامه ای هم 2.5 نمیگیرن چه برسه به مقررات ملی..
ص 74 بند 1
البته نوشته حداقل عرض ورودی 2.5
چاپ کتاب من قدیمی به جدول نگاه کنید..همون صفحات باید باشه.
یه جدول هست ص 85 که زیرزمینو ننوشتته ارتفاعشو انباری رو نوشته 2.1
اقامتیا 2.6
بقیه اقامتیا 2.4
آشپزخونه 2.4
و چند تا دیگه که زیرزمیین نیس هیچ کدوم

b_arch_5

کاربر بیش فعال
ص 74 بند 1

اقامتیا 2.6
بقیه اقامتیا 2.4
آشپزخونه 2.4

ورودی آره ولی رمپ و جزوه اشراق هم گفته یارکینگ متوسط و کوچک 3.5

b_arch_5

کاربر بیش فعال
سلام دوستان
من از همکف به حیاط راه ندارم ، یعنی قصد داشتم بدم ولی تو خواسته ها نگفته بود ، بعدشم اگه از همکف راه میدادم به حیاط، مساحت اون واحد مسکونی کم میشد .
کارای قبلی اشراق رو نیگاه کردم از همکف به حیاط راه نداشت .
خیلی مهمه این ؟

به نظره من که نمره کسر میشه ولی باعث مردودی نمیشه

ج.ع

عضو جدید
ص 86 مبحث 4 حداقل ارتفاع زيرزمين 2.4 نوشته شده

ص 74 بند 1

اقامتیا 2.6
بقیه اقامتیا 2.4
آشپزخونه 2.4

• Like
واکنش ها: nosh

shahinto

عضو جدید
س​
لام به همه مهندسین عزیز

کف روی زیر زمین با کد منفی 150 تمام موارد خواسته طرح تامین میشه...
بله صفحه 86 زیر زمینو نوشته 240 اما خوب مگه نمیدنستن پارکینگ خیلی و قتا زیرزمین می گفتن قطعا اگه لازم بود
رمپم نمیتونه 2.5 باشه اون عرض معبره که میتونه 2.5 باشه تو مبحث 4هم گفته عرض .معیر و قبلش شیبراه وبا متوسط با هم 3.5 گفته

aydaaaa

کاربر بیش فعال
شما تصور کن کسی برات طراحی کرده و از همکف به حیاط خونه راه نداده.خودت باشی چه برخوردی باهاش می کنی؟
وقتی کسی نصف زمین (ورود به حیاط )رو در نظر نمیگیره و برای نصف زمین فکر نمیکنه ، شما خودت مصحح باشی چند بهش نمیدی؟
از زیرزمین بره تو حیاط.

aminaminamin

عضو جدید
از زیرزمین بره تو حیاط.
منطقیه شما از طبقه اول بیای بخوای بری تو حیاط،باید بری تو زیرزمین بعد 10 پله بیای بالا که بری تو حیاط؟ !!!!!!!!!!!!!!!!:eek:
یا از خیابون اومدی میخوای بری تو حیاط باید بری پایین با آسانسور بعد با پله بیای بالا که برسی به حیاط !!!!!!!!!!!!!!!!!!:wallbash:
جالبتر : قراره معلولین به ساختمون دسترسی داشته باشن ، چطور اون 10 تا پله از زیرزمین رو برن بالا با ویلچر یا عصا یا .....:eek:

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
سلام رفقا
همگی خسته نباشین
این مرور کردن تاپیک ها بعد از آزمون خیلی حال آدمو خراب می کنه. دور پیش من نمی خوندم ولی این دوره تا اینجا حرفاتونو خوندم. مثل همیشه کلی اما و اگر هست..
من در مجموع از عملکردم راضیم دیگه بقیه ش با خدا
شیتامم کامله
سوتی های ریز و درشت رو که همه مون داریم حتی قبول شدگان ادوار قبل. دیگه همه می دونیم که همه چیز به حال مصحح بسته ست
فقط یه نکته رو در مورد فرمایش خانم هلو بگم که کمتر از 7 پله زمانی سرگیر هست که زیرش پله داشته باشیم. اما شروع پله زمانی که در توقفگاه باشه ارتفاع بالای پله مشکلی نداره. من اول روی کاغذ حساب کردم دیدم شد 272 فک کردم اشتباه می کنم و سه بعدیشو ساختم. پله منم همینجوره. 6 پله در ابتدا و 9 پله هم در بازوی بعد برای توقفگاه

پیوست ها

• sar gir.jpg
    sar gir.jpg
    15.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like
واکنش ها: nosh

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه کار احمقانه ای کردم اونم اینکه غذا نخوردم... بعد این فلان فلان شده ها هم ورداشتن کولرها رو خاموش کردن... گرما و گرسنگی دست به دست هم دادن اونقدر حالم بد شد که نزدیک بود رو برگه بالا بیارم خیال مصحح ها راحت شه بره!!!:hate:
از ساعت 2.5 ـ 3 به بعد عملا هیچ کاری نمی تونستم بکنم...
برش نرسیدم بکشم...:crying2:
اندازه گذاریامم نصفه نیمه شد!:w05:
خلی ناراحتم... :( :( سوال به این خوبی حیف نبود قبول نشم؟؟:w04:

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام رفقا
همگی خسته نباشین
این مرور کردن تاپیک ها بعد از آزمون خیلی حال آدمو خراب می کنه. دور پیش من نمی خوندم ولی این دوره تا اینجا حرفاتونو خوندم. مثل همیشه کلی اما و اگر هست..
من در مجموع از عملکردم راضیم دیگه بقیه ش با خدا
شیتامم کامله
سوتی های ریز و درشت رو که همه مون داریم حتی قبول شدگان ادوار قبل. دیگه همه می دونیم که همه چیز به حال مصحح بسته ست
فقط یه نکته رو در مورد فرمایش خانم هلو بگم که کمتر از 7 پله زمانی سرگیر هست که زیرش پله داشته باشیم. اما شروع پله زمانی که در توقفگاه باشه ارتفاع بالای پله مشکلی نداره. من اول روی کاغذ حساب کردم دیدم شد 272 فک کردم اشتباه می کنم و سه بعدیشو ساختم. پله منم همینجوره. 6 پله در ابتدا و 9 پله هم در بازوی بعد برای توقفگاه
وای آره مخم تعطیل شده انقدر از دیروز دارم دنبال ایراد میگردم تو کار خودم دیگه پاچیدم الان همینکه خوندم پستتونو قبل از اینکه سه بعدیو باز کنم همین جملتونو خوندم تجسم کردم دیدم آره اصلا کلا تو اجرا هم ببینی تو زیرزمین زیر این بازو پر هستش!!
از دوستانی که این ایرادو گرفتم ازشون عذر میخوام!

• Like
واکنش ها: MK6

holooooooo

کاربر ممتاز
من یه کار احمقانه ای کردم اونم اینکه غذا نخوردم... بعد این فلان فلان شده ها هم ورداشتن کولرها رو خاموش کردن... گرما و گرسنگی دست به دست هم دادن اونقدر حالم بد شد که نزدیک بود رو برگه بالا بیارم خیال مصحح ها راحت شه بره!!!:hate:
از ساعت 2.5 ـ 3 به بعد عملا هیچ کاری نمی تونستم بکنم...
برش نرسیدم بکشم...:crying2:
اندازه گذاریامم نصفه نیمه شد!:w05:
خلی ناراحتم... :( :( سوال به این خوبی حیف نبود قبول نشم؟؟:w04:
هنوز که رد نشدی
صبر کن جوابا بیاد بعد اینو بگوووو
انشالله جوابا بیاد خدا رو چه دیدی
از دیروز به خیلیا اینو گفتم یه بارم به شما میگم
من یه کارایی رو دیدم قبول شدن که اصلا در بو داغونااااا
خیلیارم شنیدم با 2 تا شیت سفید قبول شدن
و با اینکه همه دارن میگن سوال آسون بوده یکی یکی داره سوتیاشون در میاد
همه من جمله خودم
نگران نباش ایشالا ک قبول میشی

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کارتون رو دیدم. به نظرم با توجه به اینکه سر جلسه امتحان کشیدین کارخوبیه.من چیدمان پلان هام به این خوبی نشده. یعنی انقد هل بودم که وقت کم نیارم پلانهای واحد هام خوب نشد. شما انشاللا قبول میشین. راستی یه سوال: به نظرتون چرا من همیشه وقت کم میارم؟در صورتی که دورو بریام همه کاراشونو کامل و تمیز کشیدن وقت اضافه هم آوردن اما من واقعا وقت کم آوردم و مجبور شدم یه قسمتهایی از برش و پلان بامم رو دست آزاد بکشم
غصه نخور... تو تنها نیستی... من بدترم! :(
هرچند می دونم این دلداریت نمی ده!
.
.

نتایج تا تاریخ 1394/09/01
منبع : سایت مقررات ملی راهنمای شرکت در آزمون
http://inbr.ir/file3/mordad94 .pdf
مشاهده پیوست 248108
باید گرفت در این مملکتو تخته کرد... یه جور می گن آذر انگاری سه ماه کامل می شینن برگه تصحیح می کنن... دو دقیقه می خوان کار ملتو خط بزنن این ادا اطوارا چیه؟ اون از سازمان سنجش و اون کنکورای مزخرفش که 6ماه طول می کشه نتیجه بده! اینم ازین... یکی ندونه می گه بیچاره ها شب و روزشون به تصحیح آزمون می گذره!
عصبانی اممممممممممممم :wallbash:

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
هنوز که رد نشدی
صبر کن جوابا بیاد بعد اینو بگوووو
انشالله جوابا بیاد خدا رو چه دیدی
از دیروز به خیلیا اینو گفتم یه بارم به شما میگم
من یه کارایی رو دیدم قبول شدن که اصلا در بو داغونااااا
خیلیارم شنیدم با 2 تا شیت سفید قبول شدن
و با اینکه همه دارن میگن سوال آسون بوده یکی یکی داره سوتیاشون در میاد
همه من جمله خودم
نگران نباش ایشالا ک قبول میشی
مرسی عزیزم... ایشالا هممون قبول شیم دیگه این مکافاتو نکشیم!
من هرچی داره می گذره بیشتر حالم گرفته می شه... مدام اشتباهاتم برام بزرگتر می شه... وقتی هم فکر می کنم اگه همون تنقلاتی که مامانم بیچاره واسم گذاشته بودو کوفت می کردم شاید اینجوری نمی شد از خودم لجم می گیره...
من سوتی بدجوووووووور نداشتم تا اینجا که تاپیکو دنبال کردم (البته نظر خودمه :دی)... اما نگران برش و اندازه گذاریامم :(... ایشالا که حرف شما بشه

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
منطقیه شما از طبقه اول بیای بخوای بری تو حیاط،باید بری تو زیرزمین بعد 10 پله بیای بالا که بری تو حیاط؟ !!!!!!!!!!!!!!!!:eek:
یا از خیابون اومدی میخوای بری تو حیاط باید بری پایین با آسانسور بعد با پله بیای بالا که برسی به حیاط !!!!!!!!!!!!!!!!!!:wallbash:
جالبتر : قراره معلولین به ساختمون دسترسی داشته باشن ، چطور اون 10 تا پله از زیرزمین رو برن بالا با ویلچر یا عصا یا .....:eek:
مهندس عزیز چه فرقی داره؟؟
همکف 1/20 بلند است و حیاط صفر است
در هر صورت باید پله بزنی چه از همکف بری چه از زیرزمین پس حضور معلول در حیاط نمیتونه واقع بینانه باشه
شاید بهتر بود تو حیاط هم جک م یزاشتیم
الان مهم نیست از همکف یا زیر زمین مهم دسترسی به حیاط است

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلم دوستان پستها رو خوندم کار همگی خوب شده انشالله همه قبول بشیم
راستی چه میکنه این توافق روی درصد قبولی هم تاثیر گزاشته. معلوم بود که میخوان درصد قبولی طراح معمار زیاد بشه امسال
سوال متوسط بود و نکات ریز زیادی داره
مخصوصا رعایت مساحت ها طبق خواسته سوال میگن وحشتناک نمره داره.
تقریبا ها مهم نیست اونجایی که بازه تعریف کرده 72-74

holooooooo

کاربر ممتاز
چههههه کاریه!!! چرا اینجوری کرده قسمت انباریاشو!!
خب یکم سرویسشو شیفت میداد عقب تر راه باز میشد! کجا دیدین در باکس پله 2 تا باشه
در انباریا و تاسیسات رو به برون باید باشه
تو همکف در باکس پله رو به بیرون باید باشه
پله هاشم ایندفعه دیگه سرگیره چون بازوی اول 6 تاس !
بعد چطوریه که پله های همکف از زیرزمین کمتره؟! :surprised:

shahram2015

عضو جدید
مهم مهم .........مهم ...........مهم
سلام مهندسان گرامی خواهشن نکات زیر را توجه داشته باشیم طرح مرداد94

.اگر اندازه ابعاد به صورت خط افقی و عمودی بچینیم این طرح خیلی منطقی تر میشه؟مهمترین قسمت طراحی اینکه به صورت پازل چیدمان کنیم.
1-خط عمود 17 متری=30+250+30+450+30+170+20+240+30+420+30=17 mاین اندازه ها حداقل اندازه ابعاد ستون .پارکینگ.اسانسور.پله .و مغازه هست.
2-خط افق12.70 به دو حالت
الف- اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم . تاسیسات و انیاری باید ببر یم زیر مغازه.5+30+350+120+140+20+30+510+30+5=12.7m اینجا اندازه مغازه 25 متر مربع میشه ..
ب- اگر ورودی رمپ 2.50 بگیریم . لزومی نیست تاسیسات و انباری ببریم پایین ..به ترتیب.5+30+250+30+120+140+120+30+510+30+5=1270که ابعاد مغازه میشه 29.9
مهم مهم مهم مهم .....مهمترین نکته کلیدی سوال همین جاست که اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم مغازه کوچک و تاسیات و انباری زیر مغازه باید طراحی کنیم..
اما اگر..........ورودی رمپ 2.5 بگیریم تمام خواسته طرح در زیر زمین بر طر ف میشه و نیازی به طراحی تاسیات و انباری سرویس زیر مغازه نیست..
از طرفی ابعاد ستون نباید 40 بگیریم ...چون تعداد طبقات ما کم هستش...طبق این سوال به تمام خواسته طرح خواهیم رسید ...................

آخرین ویرایش:

aminaminamin

عضو جدید
مهندس عزیز چه فرقی داره؟؟
همکف 1/20 بلند است و حیاط صفر است
در هر صورت باید پله بزنی چه از همکف بری چه از زیرزمین پس حضور معلول در حیاط نمیتونه واقع بینانه باشه
شاید بهتر بود تو حیاط هم جک م یزاشتیم
الان مهم نیست از همکف یا زیر زمین مهم دسترسی به حیاط است

تو صورت سوال گفته دسترسی معلول به ساختمان،و این حالت عمومی داره یعنی همجای ساختمان و حیاط هم جزو ساختمان محسوب میشه.
اگه میگفت دسترسی معلول به ورودی ساختمان ،اون یه چیزی!!!!!
من تو کار خودم هم جک تو ورودی دادم و هم از حیاط به لابی

negi20

عضو جدید
مهم مهم .........مهم ...........مهم
سلام مهندسان گرامی خواهشن نکات زیر را توجه داشته باشیم طرح مرداد94

.اگر اندازه ابعاد به صورت خط افقی و عمودی بچینیم این طرح خیلی منطقی تر میشه؟مهمترین قسمت طراحی اینکه به صورت پازل چیدمان کنیم.
1-خط عمود 17 متری=30+250+30+450+30+170+20+240+30+420+30=17 mاین اندازه ها حداقل اندازه ابعاد ستون .پارکینگ.اسانسور.پله .و مغازه هست.
2-خط افق12.70 به دو حالت
الف- اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم . تاسیسات و انیاری باید ببر یم زیر مغازه.5+30+350+120+140+20+30+510+30+5=12.7m اینجا اندازه مغازه 25 متر مربع میشه ..
ب- اگر ورودی رمپ 2.50 بگیریم . لزومی نیست تاسیسات و انباری ببریم پایین ..به ترتیب.5+30+250+30+120+140+120+30+510+30+5=1270که ابعاد مغازه میشه 29.9
مهم مهم مهم مهم .....مهمترین نکته کلیدی سوال همین جاست که اگر ورودی رمپ 3.5 بگیریم مغازه کوچک و تاسیات و انباری زیر مغازه باید طراحی کنیم..
اما اگر..........ورودی رمپ 2.5 بگیریم تمام خواسته طرح در زیر زمین بر طر ف میشه و نیازی به طراحی تاسیات و انباری سرویس زیر مغازه نیست..
از طرفی ابعاد ستون نباید 40 بگیریم ...چون تعداد طبقات ما کم هستش...طبق این سوال به تمام خواسته طرح خواهیم رسید مهندسان عزیزی که به حالت الف طراحی کردن قبولی انها خیلی کمتر
اما افرادی که الف انتخاب کردن برای طراحی قبولی انها خیلی بیشتر
سلام
این جمله آخرتون نفهمیدم!
مهندسان عزیزی که به حالت الف طراحی کردن قبولی انها خیلی کمتر
اما افرادی که الف انتخاب کردن برای طراحی قبولی انها خیلی بیشتر

وضعیت
موضوع بسته شده است.