بحث و گفتگو پیرامون آزمونها( کاردانی به کارشناسی- کارشناسی ارشد و دکترا) مكانيك سيالات

farzin23

عضو جدید
سلام به همه دوستان
بچه ها خسته نباشید واقعا متاسفم برای همه اون هایی که وقت گذاشتن و خوندن و بیشتر از همه برای خودم. احمقانه ترین سوالای ریاضی در تمام دوره های کنکور امسال طرح شده بود.
به هر حال من امتحان رو اینجوری دادم:

زبان : 12 تا درست - 4 غلط
ریاضی : 5 تا درست - 0 غلط
سیالات : 11 تا درست - 1 غلط
جامدات : 11 تا درست - 2 غلط
دینامیک : 5 تا درست - 0 غلط
محاسبات : نزدم

راستی ما که نفهمیدیم چرا سوالا شده بود 15 تا کسی میدونه ؟
کنکور اینقدر چرت بود که نمیشه هیچی پیشبینی کرد
:confused:

mahan57

مدیر بازنشسته
سلام!
الوعده و وفا!
این برنامه رو برای منظم شدن برنامه تاپیک من در نظر گرفتم و امیدوارم که مناسب باشه!
بنظر من برای هر آیتم سه روز کافیه تا نظر شما چی باشه!بازم اگه نظری داشتین و فکر پیشنهاد و انتقادی راجع به برنامه داشتین بگین تا با هم بحث کنیم!
در این پست مباحث مربوط به ریاضیات رو آوردم و در پستهای بعدی هم به ترتیب بقیه درسهارو!! ممکن برای بعضی از آیتمها سه رو زیاد باشه که باهم تو اون روزها یه برنامه ای رو درنظر می گیریم!

مبحث ریاضی1:
1- اعداد مختلط 2- حدو پیوستگی توابع یک متغیره 3-مشتق توابع یک متغیره و کاربرد آن 4-انتگرال یک گانه کاربرد آن 5- دنباله ها و سری 6- انتگرال ناسره

ریاضی 2:
7- هندسه تحلیلی 8- میدان های برداری 9- عملگر نابلا 10-توابع دو متغیره(حدو مشتقات جزئی) 11- انتگرال دو گانه 12-مسائل اکسترمم در توابع دو متغیره 13-انتگرالهای منحنی الخط نوع اول ودوم14-قضیه گرین 15-انتگرالهای سه گانه 16-انتگرالهای منحنی السطح نوع اول
ودوم 17-قضیه دیورژانس و استوکس

معادلات دیفرانسیل:
18-مقدمات و تعاریف اولیه 19-مسیرهای قائم 20-معادلات دیفرانسیل مرتبه 2 و بالاتر 21- تبدیل لاپلاس 22-دستگاه معادلات دیفرانسیل خطی 23-حل معادلات دیفرانسیل با استفاده از سریهای توانی24-معادلات لژاندر و بسل

ریاضی مهندسی:
25-آنالیز فوریه 26-بحثهای اولیه توابع مختلط 27- نگاشتها 28-مقدمات انتگرالهای مختلط 29-انواع نقاط تکین 30-بسطهای تیلور و لوران 31- روشهای محاسبه مانده ها در قطب 32-سریهای مختلط 33-انتگرال گیری مختلط به روش مانده 34- بسطهای لوران معتبر در نواحی
35-محاسبه انتگرالهای حقیقی با روش مانده ها 36- معادلات با مشتقات جزئی

mahan57

مدیر بازنشسته
سرفصلهای دروس جامداتی استاتیک-مقاومت مصالح و طراحی اجزاء

سرفصلهای دروس جامداتی استاتیک-مقاومت مصالح و طراحی اجزاء

استاتیک:
37-اعضای دو نیرویی و سه نیرویی 38-خرپاهاوقابها و ماشینها 39-اصطکاک لغزشی و غلتشی 40- قرقره و کابلها 41-محاسبه مرکز سطح 42- محاسبه ممان اینرسی سطح 43-روشهای انرژی

مقاومت مصالح:
44-تنش های محوری 45-کرنش و تغییر مکان محوری وقانون هوک 46-تنش های پیچشی 47-تنشهای خمشی 48-تنشهای برشی 49-محاسبه خیزها در تیرها 50-روش ها انرژی 51-تبدیل تنش و دایره مور 52-رفتار خمش درپلاستیک و رفتار پیچش در پلاستیک 53-پوسته های جدارنازک و ضخیم 54-کمانش تیرها

طراحی اجراء:
55-طراحی استاتیکی و طراحی خستگی 56-پیچ ها و جوش ها 57-فنرها 58-یاتاقان های لغزشی 59- یاتاقان های غلتشی 60-انواع چرخ دنده ها ( ساده-مخروطی- مارپیچ و حلزونی)
61-کلاچ ها و ترمزها و تسمه ها

mahan57

مدیر بازنشسته
سرفصلهای دروس دینامیکی شامل دینامیک-ارتعاشات-کنترل و دینامیک ماشین

سرفصلهای دروس دینامیکی شامل دینامیک-ارتعاشات-کنترل و دینامیک ماشین

دینامیک:
62-حرکت مستقیم الخط 63-حرکت منحنی الخط درصفحه 64- مولفه های سرعت و شتاب در دستگاه مختصات( دکارتی-قطبی-قائم ومماس- کروی ) 65-دستگاههای چرخان و مفهوم شتاب کریولیس 66-قانون دوم نیوتن 67-قانون اویلر 68-کارو انرژی 69-اندازه جرکت خطی و زاویه ای 70-برخورد اجسام 71-سینماتیک اجسام صلب در صفحه و فضا 72-سینتیک اجسام صلب در صفحه و فضا

ارتعاشات:
73-مفاهیم اولیه ارتعاشات 74-ارتعاشات آزاد سیستهای یک درجه آزادی بدون میرایی 75-معادلات حرکت و فرکانس طبیعی( روش نیوتن-روش انرژی -روش رایلی و روش سیستمهای معادل) 76-ارتعاشات سیستمهای یک درجه ازادی با میرایی 77-مشخصه های مهم حرکت (فرکانس طبیعی میرایی-کاهش لگاریتمی-انرژی تلف شده و...) 78-ارتعاشات آزاد با شکلهای دیگر میرایی( اصطکاک خشک) 79-استخراج و حل معادلات حرکت 80-ارتعاشات ناشی از نیروی تحریک هارمونیک 81-ارتعاشات ناشی از حرکت نامیرایی دوار 82-حرکت ناشی از تحریک هارمونیک پایه 83-ارتعاشات ناشی از حرکت جرم های رفت و برگشتی 84- ارتعاشات گذرای سیستمهای یک درجه آزادی 85- پاسخ ضریه 86- انتگرال کانولوشن( پیچشی) 87-پاسخ به نیروی تحریک کلی 88-پاسخ به تحریک پایه 89-ارتعاشات سیستمهای ازاد دو درجه آزادی 90-فرکانسهای طبیعی 91-شکل مودهای اصلی 92-معادلات حرکت و حل آنها93-اصل تعامد 94-پدیده ضربان 95-ارتعاشات آزاد و اجباری سیستمهای چند درجه آزادی 96-ارتعاشات سیستمهای پیوسته( تیروتارو صفحه دو بعدی و...) 97- مودهای ارتعاشی سیستمهای پیوسته

دینامیک ماشین:
98-مفاهیم و تعاریف و مقدمات 99-حرکت شناسی سازوکارصفحه ای 100-درجه آزادی سازو کارهای صفحه ای 101-مراکز آنی سازوکارهای صفجه ای 102- سرعت شناسی با استفاده از از مراکز آنی چرخش 103-سرعت شناسی سازوکارهای صفحه ای 104- شتاب شناسی سازوکارهای صفحه ای 105-سازوکارهای صفحه ای معادل 106-نیرو شناسی سازوکار صفحه ای 107-چرخ لنگر 108- ترازمندی اجرام چرخان 109-ترازمندی اجسام آرو 110-بادامک و پیرو 111-مجموعه چرخ دنده های معمولی 112-مجموعه چرخ دنده های خورشیدی صفحه ای 113-مجموعه چرخ دنده های خورشیدی فضایی

کنترل:
114- و مدلسازی سیستمهای هیدرولیکی ومکانیکی و سیالاتی و حرارتی وبدست آوردن تابع تبدیل آنها 115- به دست اوردن تابع تبدیل از معادلات فضای حالت و برعکس 116-به دست آوردن معادلات فضای حالت 117-به دست آوردن روابط از روی دیاگرام بلوکی و گراف گذر سیگنال و برعکس 118-پاسخ زمانی سیستمهای مرتبه اول 119-مطالعه سیستمهای مرتبه دوم و مشخصه های آن 120-اثرات فیدبک 121- انواع کنترلر 122-پارامترهای مهم در طراحی سیستمهای کنترل فیدبک 123- پایداری و معیار راث هرویتس 124-سرعت و مشخصه های گذرای سیستمهای کنترل قیدبک 125- خطای ماندگار و نوع سیستم 126- ثابتهای خطا و مقادیر حالت ماندگار127-روشهای مکان هندسی ریشه ها( تعاریف و اصول و رسم و تحلیل)
128-تعریف پاسخ فرکانسی و دیاگرام دامنه و قاز بدی 129-دیاگرام نایکوئیست و حدفازوبهره 130-معیار پایداری نایکوئیست 131-مدارهای اصلاحی

ea_mecs

عضو جدید
ماهان جان ، اولا ممنونم.
من نظرم اینه که این مباحث رو برای هر هفته دسته بندی بکنیم.
یعنی به صورت هفتگی برنامه ریزی بکنیم.
از طرفی بهتره یه برنامه مرور و نگاه به گذشته هم داشته باشیم، تا مطالب از یاد نرن.
چون اگه یه مبحثی رو یه مدت کنار بزاریم ، برای خوندن دوباره ، نیازمند صرف زمان هستیم.
حالا نظر دوستان چیه؟

mahan57

مدیر بازنشسته
حرارت وسیالات شامل:ترمودینامیک-مکانیک سیالات و انتقال حرارت

حرارت وسیالات شامل:ترمودینامیک-مکانیک سیالات و انتقال حرارت

ترمودینامیک:
132-تعاریف اولیه 133-خواص ترمودینامیکی134-کاروانتقال حرارت 135-قانون اول ترمودینامیک136-قانون دوم ترمودینامیک 137-انتروپی138-کاربرگشت پذیر و برگشت ناپذیر 139-چرخه های توان و تبرید 140-ترمودینامیک مخلوطهای سایکرومتری 141-احتراق 142-روابط ترمودینامیکی 143-جریان تراکم پذیر

مکانیک سیالات:
144-خواص سیالات145-استاتیک سیالات 146-سینماتیک 147-دینامیک ذره ای سیال درجریان غیر لزج 148-دینامیک توده ای از سیال در جریان لزج149-آنالیز ابعادی و تشابه 150-جریان داخلی 151-جریان خارجی

انتقال حرارت:
152-مفاهیم اولیه و موازنه انرژی 153-معادله هدایت 154-هدایت یک بعدی در شرایط پایا155-هدایت دو بعدی در شرایط پایا 156-هدایت گذرا 157-مفاهیم اولیه انتقال حرارت جابجایی 158-انتقال حرارت جابجایی در جریانهای خارجی 159- انتقال جرارت جابجایی در جریانهای داخلی 160-مبدلهای حرارتی 161-انتقال حرارت تشعشع 162-جابجایی آزاد 163-جوشش وتقطیر

mahan57

مدیر بازنشسته
خوب بچه ها می بینید که حجم مطالبی که باید مطالعه بشن خیلی بالاست! وکسایی که فکر می کنن پشتکار کافی رو ندارن و نمی تونن وقت بذارن با مشکل روبرو میشن و وسط کار ولش می کنن!
البته تو هر سری خوندن میشه چهار یا پنج تا از این آیتمها رو با هم خوند.ومثلا تو آیتمهای مربوط به مکانیک سیالات چون هر کدومشون مطالب خیلی زیادی دارن شاید سه رو هم کفاف نده!
به هر حال به یاری خدا و با نظمی که برقرار میشه ان شاءالله هممون جواب می گیریم!
هرچه سریعتر نظراتون رو بگید تا وقت رو از دست ندیم!
خواهشا همین امروز یکشنبه یعنی 26/2/89.چون دوشنبه تعطیله و فرصت خوبیه برای درس خوندن برای خیلی ها!
ممنونم!

ea_mecs

عضو جدید
خوب بچه ها می بینید که حجم مطالبی که باید مطالعه بشن خیلی بالاست! وکسایی که فکر می کنن پشتکار کافی رو ندارن و نمی تونن وقت بذارن با مشکل روبرو میشن و وسط کار ولش می کنن!
البته تو هر سری خوندن میشه چهار یا پنج تا از این آیتمها رو با هم خوند.ومثلا تو آیتمهای مربوط به مکانیک سیالات چون هر کدومشون مطالب خیلی زیادی دارن شاید سه رو هم کفاف نده!
به هر حال به یاری خدا و با نظمی که برقرار میشه ان شاءالله هممون جواب می گیریم!
هرچه سریعتر نظراتون رو بگید تا وقت رو از دست ندیم!
خواهشا همین امروز یکشنبه یعنی 26/2/89.چون دوشنبه تعطیله و فرصت خوبیه برای درس خوندن برای خیلی ها!
ممنونم!

به نظر من جلو بردن همزمان همه درس ها با هم امکان پذیر نیست. فکر کنم بهتر باشه که از هرگروه ، یک درس رو انتخاب کنیم و تا سر موقع معیینی تمومش کنیم.بعد بریم سراغ درس دیگه از هر گروه.
مثلا با ریاضی 1 - استاتیک- ترمودینامیک - دینامیک ( برای دور 1) استارت بزنیم.
ریاضی 2- مقاومت - سیالات - دینامیک ماشین ( برای دور 2)
معادلات - طراحی- انتقال - ارتعاشات ( برای دور 3)
ریاضی مهندسی _ کنترل ( دور 4)
فراموش نباید کرد که در حین خوندن درس های جدید ، مطالب قبلی رو مرور کنیم.
به این ترتیب. البته این نظر منه. از سایر دوستان هم میخوام که نظرشون رو در این مورد بگن.

ea_mecs

عضو جدید
بچه ها نظرتون راجع به ارشد آموزش محور چیه؟ موافقین یا مخالف؟

تو ارشد آموزش محور ، شما دیگه پایان نامه ارائه نمی دی.
فقط یه سری دروس تئوری رو پاس می کنی و یه مدرک می گیری.فقط همین.
به نظرم زیاد جالب نیست.! چون اعتبار مدرک فوق لیسانس به همین پایان نامه اشه.
فردا بخواین برین جایی برای مصاحبه کاری، قطعا ازتون در مورد پایان نامه اتون سوال می کنن.
یا اگه بخوای برا مقاطع بالاتر از دانشگاه های خارجی پذیرش بگیرین ، یکی از آیتم ها همین پایان نامه است.

reza_13542003

عضو جدید
سلام
ea_mecs ممنون از اينكه به من خبر داديد كه بايد به اين تاپيك مراجعه كنم(من در همان تاپيك قبلي منتظرتون بودم)
بجه ها من هم تصميم دارم براي 90 كنكور شركت كنم

sam245

عضو جدید
كسي اطلاعاتي در مورد موسسات كنكور غير از بارسه نداره كه جزوه كدوم درسشون براي ارشد مفيده؟

fluidmechanic

عضو جدید
اتفاقا نظر منم همینه
گفتم ریاضی مهندسی که اگه بیاد 5تا
نمی دونستم که 15 تا میشه!!!
ولی با توجه به وقت زیاد آزمون من با روش مهندسی معکوس :w11: تونستم چندتا جواب رو بدست بیارم ....
و بالای 90 درصد مطمئنم که همه درستن
فقط یه سوال رو شک دارم و اونم تعداد ارقام بامعنی!!
که یادمه همون موقع هم که پاسش کردم محاسباتو نخوندمش
کسی جوابش رو میدونه؟؟
5,5,5

rattling_boy

عضو جدید
کنکور دانشگاه آزاد = غیر اصولی ترین کنکور

کنکور دانشگاه آزاد = غیر اصولی ترین کنکور

با سلام خدمت تمام دوستانی که الکی وقتشون رو چندماه گذاشتن پای درس خوندن و آخرش هم هیچ:mad:

منکه تازه برگشتم خونه و اصلا از کنکور راضی نیستم.

واقعا متاسفم برای دانشگاه آزاد که چارچوب مشخص و معلومی برای طرح سوالات نداره.

توی گرایش ساخت و تولید مطمئنم که حداقل دوتا از سوالات استاتیک و مقاومتش مشکل داشت.

ولی از همه بدتر سوالات دروس تخصصی بود که واقعا دوست داشتم سر جلسه پاشم و دفترچه سوالات رو همون جا پاره کنم:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::cry:

توی دفترچه ثبت نام جایی که دروسی رو که باید بخونیم نوشته بودن هیچ اسمی از دروس ریخته گری، جوشکاری و عملیات حرارتی نبرده بودن که از هر سه تا درس هم سوال داده بودن و بدتر از همه اینکه با توجه به اینکه سال قبل از درس روش های تولاید مخصوص 25 تا سوال داده بودن و در سال های قبل تر هم به طور میانگین توی هر سال 5تا سوال از این درس می دادن ولی فقط 1 سوال از این درس داده بودن و بجاش 20 تا سوال از دروس علم مواد و عملیات حرارتی داده بودن که واقعا زجرآور بود چون که 15 تا سوال از این 20 تا سوال رو به صورت جای خالی داده بودن که هر سوال شامل 3 تا 5 جای خالی میشد و این واقعا بد بود.

در ضمن از درس مدیریت تولید 5تا سوال داده بودن که واقعا:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

در کل خیلی متاسفم برای طراحان سوال و امیدوارم که با توجه به مساوی بودن شرایط برای همه ی دوستان کسی که ارجح تر و شایسته تر هست قبول بشه:(

yazdanimehr

عضو جدید
بابا من تازه می خوام شروع کنم 3 سال پیش هم فارغ التحصیل شدم همه رو یادم رفته ! روزها هم غیر از پنج شنبه ها تا ساعت 7 سر کارم ! دانشگاه تهران می خوام قبول بشم می شه!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ئشقثشئس32ض

عضو جدید
سلام
من 14 تا سیالات
13 جامدات
12دینامیک
10تا زبان
1 ریاضی
2 محاسبات زدم
به نظرم سوالات خیلی ساده بود من که قصد زدن زبانو نداشتم 10 تا زدم ولی ریاضی خیلی سخت بود

mahan57

مدیر بازنشسته
بابا من تازه می خوام شروع کنم 3 سال پیش هم فارغ التحصیل شدم همه رو یادم رفته ! روزها هم غیر از پنج شنبه ها تا ساعت 7 سر کارم ! دانشگاه تهران می خوام قبول بشم می شه!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگه پشتکار داشته باشین چراکه نه؟؟
باید شبها وقت بذارین و از خواب و استراحتتون کمی هم بزنین تا جواب بگیرین!
تو این دنیا قانون اینه که برای بدست آوردن هرچیزی باید تلاش کنین و حتی بعضی چیزها رو هم از دست بدین!
حالا باید ببینین که کدوم براتون مهمتره!!

موفق باشین!

m_dabiri

عضو جدید
شما کجایین ما کجا شما واسه ارشد برنامه ریزی میکنین ما که ترم 2 تو ریاضی 2 و معادلات و فیزیک 1 موندیم:(در هر صورت موفق باشید و برای ما دعا کنید

reza_13542003

عضو جدید
نه من كه اشكالي در مورد آن نمي بينم ،فقط فكر مي كنم با توجه به اينكه مدت زيادي هست كه من فارغ التحصيل شدم سرعت من از بقيه كمتر باشه (لاك پشتي)

alireza_ka

عضو جدید
بالا