بحث میکنیـــــم ...!

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
یه بحث دیگه!

این روزها توی مباحث مربوط به کنترلهای بیولوژیک مصرف باکتری Bt یا همون باسیلوس تورینجینسیس خیلی رو بورسه....

بزرگترین نقطه ضعف این باکتری چیه؟(یه راهنمایی، این نقطه ضعف معمولا توی مصارف مزرعه ای خیلی بیشتر خودشو نشون میده)
مشخصه تو ایران جواب نمیده !! چون اکثر مناطق ایران آب وهوای گرم خشکی داره و باکتری هم دوووم نمیاره !!!

مارجين

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
لابد جوانه انتهایی اونی که شاخه شاخه شده مورد تغذیه آفت قرار گرفته و از بین رفته و حالت سرزنی یا بقول بعضی ها سرچری براش پیش اومده!

ببخشينداااا...الان يه سوالي واسه من پيش اومده...

اگه اين دوتا گياه شرايطشون يكسانه...پس چرا اين حشره ذليل مرده فقط سراغ يكيشون رفته و تبعيض قايل شده و نرفته سراغ اون يكي...هان؟؟؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
ببخشينداااا...الان يه سوالي واسه من پيش اومده...

اگه اين دوتا گياه شرايطشون يكسانه...پس چرا اين حشره ذليل مرده فقط سراغ يكيشون رفته و تبعيض قايل شده و نرفته سراغ اون يكي...هان؟؟؟
شرایط آزمایشگاهیه !!!در واقع میخواستم یه نکته دیگه را هم بگم که بعضی حشرات یسری پیام های بیوشیمیایی دارند که وقتی از گیاه تغذیه میکنند تازه باعث میشند میزان تولید گیاه بیشتر بشه!!!
اصلا یسری کنه ها هستند که حتما باید باشند برند از درخت بخورند تا درخت زود تر بیدار بشه بفهمه بهار امده !!

بعد آقا به حشره ها نگو ذلیل شده به گوشش میرسه ناراحت میشه هااااا !!! ;)

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
مشخصه تو ایران جواب نمیده !! چون اکثر مناطق ایران آب وهوای گرم خشکی داره و باکتری هم دوووم نمیاره !!!

توی ایران اگه این باکتری استفاده بشه...اونم اگه....!!! توی گلخونه های خاص فقط مصرف داره...

eliot -esf

کاربر ممتاز
یه بحث دیگه.....!!!!
پشه ها به ادمهای خسته از فعالیت جسمانی و یا عصبانی بیشتر تمایل دارن!!

چرا؟؟؟؟؟؟؟
چون میزان کربن دی اکسید خروجی بیشتر میشه !!! پشه ها علاقه مند جذب میشن
البته بو عرق هم انگار تاثیر داشت !! یه ماده ای داره پشه ها دوس دارند جذبش میشند

هووم ؟؟!؟؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

هووم ؟؟!؟؟!

آفرین...آقا مث اینکه ما باید کم کم بزنیم کاراژ و پیاده گز کنیم....

مارجين

کاربر ممتاز

هووم ؟؟!؟؟!
من يه جايي خونده بودم...به ميزان تپشهاي قلب و فركانسي كه ايجاد ميكنه هم مرتبطه...همينطور اينكه پشه ها ميزان فشار خون افراد رو هم ميتونن تشخيص بدن...كه بالا بودن فشار خون هم آب دهنشون رو راميندازه...

eliot -esf

کاربر ممتاز
آفرین...آقا مث اینکه ما باید کم کم بزنیم کاراژ و پیاده گز کنیم....
:D !! آخه این بحث ها که تازگی ها راه میندازیم بحث نیس بیشتر شبیه سوال امتحانی یا دیگه فوقش سوال هوشه

بحث باید یه چیزی باشه که دقیقا مشخص نباشه ما سعی کنیم با بحث کردم واضحش کنیم !!!

من يه جايي خونده بودم...به ميزان تپشهاي قلب و فركانسي كه ايجاد ميكنه هم مرتبطه...همينطور اينكه پشه ها ميزان فشار خون افراد رو هم ميتونن تشخيص بدن...كه بالا بودن فشار خون هم آب دهنشون رو راميندازه...
اااااا !!! من اینو نشنیده بودم !!! حتما این پشه نسل جدید ها هستن که گوشی موبایل هوشمند دارند ;)

بیان روی شکارگر ها و پارازیتوئید ها بحث کنیم !!
به نظرتون چه دلیلی داره سوسکی مث staphylinidae در دوران قبل از بلوغش پارازیتوئید باشه وقتی بزرگ شد میخواد بره خونه بخت شکار گر ؟!؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
یه فکر دیگه اصلا ملخ ها آب و هوا خشک بیشتر دوس دارند کلا بگیم ملخ آفت وسط فصل ؟!؟ از طرف دیگه کاملا درنظر بگیریم قسمت پایینی خسارت میزنه - فرض بگیریم گیاهمون درخت هرچقدر قدرت جهش داشته باشه بالا درخت که دیگه خیلی نمیتونند برند !! هوم ؟؟

اما وسط فصل ...
تریپس با خسارت 15 درصدی و کنه با خسارت 45 درصدی روی قسمت ها جوان بالایی داریم
ملخ با خسارت 35 درصدی قسمت پایین

حالا از این قانون هم پوشانی آقای افشین استفاده کنیم ...
نتیجه اش این شکلی میشه ...

خسارت در اول فصل
قسمت بالا 20 درصد
قسمت پایین 25 درصد

خسارت وسط فصل
قسمت بالا 45 درصد
قسمت پایین 35 درصد

بازم از هم پوشانی استفاده بکنیم و بگیم خسارتی که در وسط فصل حساب شده درواقع آثار خسارت اول فصل داخلی بوده درنتیجه میشه
قسمت بالا 45 درصد
قسمت پایین 35 درصد
درنهایت این دو خسارت با هم جمع کنیم خسارت کل میشه 80 درصد !!این جواب منطقی تر !نه؟؟! دقیقا همون عددی که رضا گفتی ؟؟!؟ بلد بودی یا همین طوری پروندی ؟!!؟

هوراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا بالاخره یافتم:w42:

سلام این سوال یادتونه !!! ؟!؟

باید بگم جوابی که بدست اوردم غلطه !! هه

جواب صحیح میشه 32 درصد :confused: اصلا دکتر یه طور دیگه حلش کرد !!!

شته 20 درصد خسارت => 100-20=80
80 درصد محصول سالم

ملخ 35 درصد خسارت : تناسب بست ... گفت تو 100 تا 35 درصد خسارت زده - حالا تو 80 درصد محصول سالم چقدر خسارت میشه؟!؟ شد 28 درصد
80-28=52

همین طوور گفت ادامه بدید

و در نهایت گفت میشه 32 درصد کل خسارت !!! ( ولی من حساب کردم شد 82:confused:)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خوبی الهام؟ سرت به جایی نخورده احیاناً! اگه درجه تبت بره بالا تشنج میگیریا!!
الان من نمیدونم به این شیوه محاسبه خسارت باید بخندم یا گریه کنم؟!

کنه خودش به تنهایی 45% خسارت میزنه!
تو فرض سوال نگفته که اول شته میاد میخوره خسارت میزنه کارش تموم که شد بعدش ملخ میاد! گفته؟!
حالا فرض کنیم که اینطور باشه:
اول شته 20% خسارت میزنه، میمونه 80
تناسب که ببندیم از این مقدار باقی مونده 28 درصد دوباره خسارت کلی ملخ میشه که با اون قبلی میشه 48% تا الان خسارت
باقی مونده محصول سالم چقدره؟ 52%
باز تناسب ببندیم و همینطور بریم تا آخر میشه 79 درصد خسارت کل

که البته باز تاکید می کنم این شیوه تعیین خسارت فقط به درد ضرب و تقسیم یاد دادن به بچه های دوم ابتدایی مخوره و بس!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

تو فرض سوال نگفته که اول شته میاد میخوره خسارت میزنه کارش تموم که شد بعدش ملخ میاد! گفته؟!
تناسب که ببندیم از این مقدار باقی مونده 28 درصد دوباره خسارت کلی ملخ میشه که با اون قبلی میشه 48% تا الان خسارت

که البته باز تاکید می کنم این شیوه تعیین خسارت فقط به درد ضرب و تقسیم یاد دادن به بچه های دوم ابتدایی مخوره و بس!

مدیر جان حیف یه تشکر بیشتر نمیتونم پای این بحث ناب فلسفیتون بندازم!
دانشجوهای ما گناهی ندارن طفلیا...بعضی از این عزیزانی که بهشون استاد گفته میشه شاید توی مرحله ی پنجه زنی فرق بین جو وگندم رو نتونن تشخیص بدن اونوقت فقط روی تئوری قفل کردن...من هزار بار گفتمو بازم میگم تا زمانی که رشته ی کشاورزی فقط توی ساختمان کلاسها تدریس میشه امیدی به پیشرفت کارآمد توی این عرصه وجود نداره.
من وقتی از بهترین دانشگاه این کشور توی رشته خودم فارغ التحصیل شدم با وجود ارتباط داشتن با اساتید خارجی فکر میکردم خیلی بلدم...اما 90% اونچیزی رو که یاد گرفتم یا کشاورزا بهم یاد دادن یا خود مزارع و باغات.فقط تئوری توی دانشگاه کمک کرد که حرف کشاورز و نکته ای رو که بهم یاد میده بهتر تحلیل کنم
یکی از اساتیدم که تازه از استرالیا برگشته بود بهم گفت من معنای دقیق ph خاک رو از یه کشاورز استرالیایی یاد گرفتم!!!!
توی ا ین سایت قراره از همدیگه مطلب یاد بگیریم.از من اینو داشته باشین که تا خدا به ما فرصت تجربه عملی رو در عرصه کشاورزی نده هیچوقت به کمال علمی نمیرسیم
ببخشین که رفتم توی فاز نصیحت

البته حرف برا گفتن زیاده ...اما...[/QUOTE]

آخرین ویرایش:

eliot -esf

کاربر ممتاز

چرا اتفاقا چند روز پیش سرم با آسفالت دم خونمون تصادف کرد !! :confused::D

موافقم با حرفتون ولی نظر دکتر دیگه !! اصلا من هر طوری حساب کردم به 32 نرسیدم !!!
تازه جواب بحث های خودمون به دکتر گفتم !! گفت خوبه آفرین که روی این قضیه فکر کردی !! فکر کردن عالیه ولی یه مشت تحلیل نادرسته :huh:( تازه دشمن به شاد شدم همه خندیدن :()

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بچه ها میدونین اگه پای یه گیاهی درختی چیزی، دوغ بریزن چی میشه؟!:D
تا حالا امتحان کردین؟!:smile:

خشک میشه!... یادش گرامی برای همیشه!:(

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
بچه ها میدونین اگه پای یه گیاهی درختی چیزی، دوغ بریزن چی میشه؟!
تا حالا امتحان کردین؟!:smile:

خشک میشه!... یادش گرامی برای همیشه!:(

با این حساب میشه به عنوان علفکش ازش استفاده کرد!! :surprised: :D

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
لطفا برید به این سایت http://www.irandh.ir

توی نوار بالا دنیای حیوانات کلیک کرده و تقسیم بندی حیواناتشون مشاهده کنید !!!! :cool:

یه سایت تبلیغاتی بیسواد که هدفی جز فروش محصولاتش نداره...جالبه که اومده بر اساس ذهنیت عامه ی مردم نسبت به موجودات موذی، کاتاگوری دانشمندا رو بهم ریخته...

eliot -esf

کاربر ممتاز
یه سایت تبلیغاتی بیسواد که هدفی جز فروش محصولاتش نداره...جالبه که اومده بر اساس ذهنیت عامه ی مردم نسبت به موجودات موذی، کاتاگوری دانشمندا رو بهم ریخته...
اهووم !! بدتر از همه دستگاه بی خود بی مصرفی که داره تبلیغ میکنه !! صبح تا شب تو تلویزیون هم میاند

به نظر من این دستگاه ها اثر مثبت که نداره هیچ تازه ممکنه موجودات عصبانی کنه طغیان کنند !!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
اهووم !! بدتر از همه دستگاه بی خود بی مصرفی که داره تبلیغ میکنه !! صبح تا شب تو تلویزیون هم میاند

به نظر من این دستگاه ها اثر مثبت که نداره هیچ تازه ممکنه موجودات عصبانی کنه طغیان کنند !!

این دستگاها روی همه گونه ها اثر ندارن بعدهم همه ی سازنده ها تکنولوژی دقیقی رو بکار نمیبرن. اگه با این چیزا حشرات دفع میشدن که دیگه گیاهپزشکی نیمه تعطیل میشد !
بله حتی ممکنه اثرات بدتری رو هم ایجاد کنه.البته مبنای بیشتر این دستگاها امواج الترا سونیک یا مافوق صوت هستن

مارجين

کاربر ممتاز
گزارش عمليات دارچيني از مارجين

گزارش عمليات دارچيني از مارجين

دوستان يادتونه چندوقت پيش با گزارشي كه مودير فيتو فرمودند در مورد اثرات حشره كشي دارچين بحث ميكرديم...
به سفارش دوست عزيزمون جناب افشين خان...قرار شد كه من روي شپشك آرد آلود امتحانش كنم...
خلاصه تا ديروز كه من هيچ حشره اي روي گلها و گلدونام مشاهده نكرده بودم...اما ديروز ييهووويي ديدم كه بهههههله جمع ياران جمع و روي يكي از گلدونام كنه تارتن و روي يكي شته سبز و روي يكي هم شپشك آردآلود اقامت كردند و خوش خوشانشون شده.
البته از قبل شته رو ديده بودم و توي آبفشان مقدار كمي مايع ظرفشويي ريخته بودم و اسپري كرده بودم..اما افاقه اي نكرده بود ..
توي همون آب افشان مقداري دارچين ريختم و اسپري كردم...امروز كه رفتم سراغشون ديدم هيچ اثري از آثار هيچكدومشون نيست...واقعا معجزه قرن بود.
چون من سابقه طولاني و مرارت باري در رابطه با مبارزه با شپشك آردآلود داشتم اما نديده بودم اينطور ييهووويي اثر كنه..
البته ميدونيد كه شپشك خيلي سمجه...ببينم بازم برميگردن يا نه...تا الان كه عااااااااالي بود.

eliot -esf

کاربر ممتاز
دوستان يادتونه چندوقت پيش با گزارشي كه مودير فيتو فرمودند در مورد اثرات حشره كشي دارچين بحث ميكرديم...
به سفارش دوست عزيزمون جناب افشين خان...قرار شد كه من روي شپشك آرد آلود امتحانش كنم...
خلاصه تا ديروز كه من هيچ حشره اي روي گلها و گلدونام مشاهده نكرده بودم...اما ديروز ييهووويي ديدم كه بهههههله جمع ياران جمع و روي يكي از گلدونام كنه تارتن و روي يكي شته سبز و روي يكي هم شپشك آردآلود اقامت كردند و خوش خوشانشون شده.
البته از قبل شته رو ديده بودم و توي آبفشان مقدار كمي مايع ظرفشويي ريخته بودم و اسپري كرده بودم..اما افاقه اي نكرده بود ..
توي همون آب افشان مقداري دارچين ريختم و اسپري كردم...امروز كه رفتم سراغشون ديدم هيچ اثري از آثار هيچكدومشون نيست...واقعا معجزه قرن بود.
چون من سابقه طولاني و مرارت باري در رابطه با مبارزه با شپشك آردآلود داشتم اما نديده بودم اينطور ييهووويي اثر كنه..
البته ميدونيد كه شپشك خيلي سمجه...ببينم بازم برميگردن يا نه...تا الان كه عااااااااالي بود.
چقدر دارچین در چقدر آّب ؟!؟ پودر دارچین دیگه ؟؟ یا چوب دارچین تو آب جوشوندی ؟!؟یا چوب دارچین گذاشتی تو آب خیس بخوره ؟!؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
این دستگاها روی همه گونه ها اثر ندارن بعدهم همه ی سازنده ها تکنولوژی دقیقی رو بکار نمیبرن. اگه با این چیزا حشرات دفع میشدن که دیگه گیاهپزشکی نیمه تعطیل میشد !
بله حتی ممکنه اثرات بدتری رو هم ایجاد کنه.البته مبنای بیشتر این دستگاها امواج الترا سونیک یا مافوق صوت هستن
من یه مقاله راجب این موضوع خوندم خیلی وقت پیش ...
الان هرچی سرچ میکنم نیدونم کجا بود !!! ولی یادمه نوشته بود در آمریکا روی سوسری آلمانی با امواج مختلف تست کرده بودن و دیده بودن هیچ تاثیری نداره
نوشته بود این دستگاه ها در کشورهای جهان سوم فقط طرفدار دارند !!! واقعا جای تاسف داره بدون هیچ تحقیقی شبانه روز داره تو صدا و سیما تبلیغ میشه
من بهشون اس دادم و سعی کردم بگم کارشون اشتباه ولی ....

مارجين

کاربر ممتاز
چقدر دارچین در چقدر آّب ؟!؟ پودر دارچین دیگه ؟؟ یا چوب دارچین تو آب جوشوندی ؟!؟یا چوب دارچین گذاشتی تو آب خیس بخوره ؟!؟

آب افشانم يك ليتري هست و از تقريبا نصف قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كردم..
اما در طول كار با مشكل مواجه شدم چون پودرها در دهانه آب افشان گير ميكرد و با سختي خارج ميشد...
اما اينبار ميخوام از چوب چوشانده در آب استفاده كنم كه مشكل خروجش رو ديگه نداشته باشم..

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
من یه مقاله راجب این موضوع خوندم خیلی وقت پیش ...
الان هرچی سرچ میکنم نیدونم کجا بود !!! ولی یادمه نوشته بود در آمریکا روی سوسری آلمانی با امواج مختلف تست کرده بودن و دیده بودن هیچ تاثیری نداره
نوشته بود این دستگاه ها در کشورهای جهان سوم فقط طرفدار دارند !!! واقعا جای تاسف داره بدون هیچ تحقیقی شبانه روز داره تو صدا و سیما تبلیغ میشه
من بهشون اس دادم و سعی کردم بگم کارشون اشتباه ولی ....

درکتون میکنم!...حس بدیه وقتی میبینی یه موضوع اشتباه رو دارن انتشار میدن و دستت به هیچ جا بند نیس...دقیقا حس افتادن بختک روی آدم ایجاد میشه!!! صدات به جایی نمیرسه...
با اس دادن چیزی درست نمیشه....مادامی که سطح سواد عمومی بالاتر نره آش همین آشو کاسه همین کاسس!!!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز

بابت همتی که دارین تبریک میگم
برا قدم اول نتیجه ی خوبیه...مضافا اینکه پیرو مباحث قبلیمون دارچین خاصیت قارچ کشی خوبی هم داره.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
آب افشانم يك ليتري هست و از تقريبا نصف قاشق چايخوري پودر دارچين استفاده كردم..
اما در طول كار با مشكل مواجه شدم چون پودرها در دهانه آب افشان گير ميكرد و با سختي خارج ميشد...
اما اينبار ميخوام از چوب چوشانده در آب استفاده كنم كه مشكل خروجش رو ديگه نداشته باشم..

پیشنهاد میکنم از همون پودر بخاطر سطح ویژه بالا استفاده کنین.بعد صافش کنید با یه تیکه پارچه که منافذ کیپی داشته باشه میشه صافش کرد.

eliot -esf

کاربر ممتاز
بابت همتی که دارین تبریک میگم
برا قدم اول نتیجه ی خوبیه...مضافا اینکه پیرو مباحث قبلیمون دارچین خاصیت قارچ کشی خوبی هم داره.

تحقیقات مظفری در سال 1388 نشان داده LC50 به دست آمده از اسانس دارچین روی کنه دو لکه ای 60 برابر با مقدار 8.6 میکرولیتر بر لیتر هوا بوده است !!

این قسمت قرمز دقیقا میدونید یعنی چی ؟؟!

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
تحقیقات مظفری در سال 1388 نشان داده LC50 به دست آمده از اسانس دارچین روی کنه دو لکه ای 60 برابر با مقدار 8.6 میکرولیتر بر لیتر هوا بوده است !!

این قسمت قرمز دقیقا میدونید یعنی چی ؟؟!
نمیدونم متوجه مفهوم میکرولیتر بر لیتر هوا نشدین یا کلا این جمله براتون نامفهوم بوده!؟

از واحدهای سنجش غلظت گاز یا بخار.تقریبا معادل PPM .در اینجا منظور از میلی لیتر بر لیتر هوا مقداری یا غلظتی از اون ماده سمیه(برحسب میلی لیتر) که در یک لیتر هوا منتشر شده.(معمولا دمای هوا در شرایط آز 25 درجه و فشار هم 1 اتمسفر درنظر گرفته میشه)

و اما جمله، حدس میزنم اشتباهی توی تایپ مطلب بوده.60 برابر با این غلظت نسبت به چی؟؟؟؟؟؟؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
نمیدونم متوجه مفهوم میکرولیتر بر لیتر هوا نشدین یا کلا این جمله براتون نامفهوم بوده!؟

از واحدهای سنجش غلظت گاز یا بخار.تقریبا معادل PPM .در اینجا منظور از میلی لیتر بر لیتر هوا مقداری یا غلظتی از اون ماده سمیه(برحسب میلی لیتر) که در یک لیتر هوا منتشر شده.(معمولا دمای هوا در شرایط آز 25 درجه و فشار هم 1 اتمسفر درنظر گرفته میشه)

و اما جمله، حدس میزنم اشتباهی توی تایپ مطلب بوده.60 برابر با این غلظت نسبت به چی؟؟؟؟؟؟؟
نه میکرولیتر بر لیتر هوا میدونم !! همین 60 برابر چیه !!

خب البته این جمله از وسط یه متن تو کتاب !! اما جور در نمیاد قبلش کلا داره رو حشره ها دیگه تاثییر دارچین میگه

بالا