بایگانی بخش آموزش بیان معماری

وضعیت
موضوع بسته شده است.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینم مکعبای من!!! :w05:

فقط ببخشید کیفیتش پایینه با موبایل گرفتم!:redface:

سلام مریم جان
بهت تبریک میگم. کارت عالی شده . و فکر می کنم تمرین خیلی زیادی داشتی . خوشحالم که میبینم اینقدر پیشرفت داشتی . فقط فکر می کنم اندازه مکعبهات یکمی کوچیک باشه . اگه بین 3.5 تا 5 سانتی متره که درسته ولی اگه کوچیکه یکمی بزرگتر و هماهنگ تر تمرینت رو ادامه بده .
جدا خوشحالم از اینکه موفقیتتون رو در اینجا می بینم و برام باعث افتخاره که بتونم در این پیشرفت سهیم باشم.
موفق باشی.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اگه من قرار بود یه روز مصحح باشم به این 2تا بیشتر از 10 نمی دادم چون برا من طرح مهمه نه رنگ و لعاب که تو این 2شیت تقریبا طرحی وجود نداره فقط رنگ و لعابه!
سعی شده بیشتر با رنگ نقاط ضعف کار پوشانده بشه که به نظر من موفق نبوده.

کد خدای عزیز سلام
فکر می کنم چند بار در این تاپیک و جاهای دیگه عرض کردم که نه تنها من به خودم اجازه نمی دم راجع به طراحی معماری دیگران قضاوت کنم و نه از دوستانم خواستم که در این باب اظهار نظر کنن و نظراتشون رو بگن. هر چند نظر همه دوستان و همینطور شما برای من قابل احترامه ولی به دلیل اینکه مرتبه ای که ما الان در اون هستیم کمی جایگاه یک قاضی خوب برای ژوژمان رو نداریم بنابراین بحث روی طراحی معماری رو از کل مجموعه های تالار حذف کردیم و بیشتر به نحوه ارائه ،‌تکنیکهای معماری و پرداختها می پردازیم تا وارد بحثهای حاشیه ای نشیم . چون نظرات ما در زمانیکه خودمون هنوز یک دانشجو هستیم بیشتر جنبه غیر تخصصی داره و ممکنه از دید صاحب اثر مغرضانه جلوه بده که قصد ما این نیست .
بنا بر این از شما در خواست می کنم با توجه به قدرت و توانایی که من از شما در بحث راندو شیت بندی و اسکیس سراغ دارم روی موارد مثبت و منفی کل شیت بغیر از طراحی معماریش نظر بدید تا هم من و هم باقی دوستان از نظرات شما استفاده کنیم .
موفق باشید

فرح نوش

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها,اینم کارای راندو خودمه :smile:لطفاراهنمائی کنیدوایراد کارامو بگید. این ارامگاه حافظ با قلم نوک نمدی 0.3انجامش دادم.

habib koupal

عضو جدید
سلام شب بخیر عذر میخوام من نمیتونم تو این سایت ها چه جوری کار کنم راهنمایی سایت و هم نمیتونم استفاده کنم لطفا منو راهنمایی کنید

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلام مریم جان
بهت تبریک میگم. کارت عالی شده . و فکر می کنم تمرین خیلی زیادی داشتی . خوشحالم که میبینم اینقدر پیشرفت داشتی . فقط فکر می کنم اندازه مکعبهات یکمی کوچیک باشه . اگه بین 3.5 تا 5 سانتی متره که درسته ولی اگه کوچیکه یکمی بزرگتر و هماهنگ تر تمرینت رو ادامه بده .
جدا خوشحالم از اینکه موفقیتتون رو در اینجا می بینم و برام باعث افتخاره که بتونم در این پیشرفت سهیم باشم.
موفق باشی.
سلام دومان جان
ممنونم!!! مرسی!:D:gol::gol::gol:
والا اندازه شون که مربعهای تک و سایه دار بزرگ 4 سانت! و کوچیکترا 3.5 سانته!
اما اون مربعهای پشت هم و مثلثی چون دیگه تو صفحه ام جا نمیشد یه کم کوچیکتر شد! 3 سانت شدن!:w05::redface:
باید بزرگتر بکشم؟!:redface:

archi_arch

مدیر بازنشسته
فرح نوش جان عکسات خیلی حجمشون زیاده من اصلا نتونستم ببینم!:(
اگه میشه یه کم سایز عکساتو کم کن! ممنون:victory:

Tranquility

عضو جدید
کاراتون خیلی هم بد نبود....اونی که گفتی کارش خوبه، دست قوی ای داره فقط طرحش زیاد خوب نبود...ساده بود خیلی ولی خوب پرزانته کرده بود....یه سوال...مرحله آموزشکده ای یعنی چی؟؟؟؟و دانشگاه آزاد ورامین کاردانی هست دیگه نه؟؟؟و باز یه سوال دیگه که این بچه ها و البته خودتون پیوسته بودین یا نا پیوسته؟
ممنون...

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اینام با مدادرنگی وروان نویس.:D

سلام فرح نوش جان
ورودت رو به جمع دوستانم در تالار معماری خوش امد می گم و بسیار خوشحال هستم که یک هنر مند به جمع ما اضافه شده و این باعث ترقی و رشد این مجموعه خواهد بود . میدوارم بتونیم از نظرات ارزشمند و تجربیات خوب شما استفاده کنیم .

در مورد کارهات باید بگم دست قوی و تجربه شما به خوبی در کارهاتون مشخصه . ولی اونچه اهمیت دارهدر کارهاتون هویت ارزش بخشی معماری دیده نمی شه . مقصود راندو به نحو مشخصی برای تعیین ارزش و متمرکز کزدن بیننده به سمت موضوع مشخصی هست که طراح قصد داره با اون بییننده رو به اون سمت متمرکز کنه ولی در کارهای شما این دیده نمی شه .
استفاده از رنگها علی رغم تلاش در تناسب کنتراست هنوز به تعادل نرسیده و سایه هایشانسی خیلی جاها باعث افت کیفیت کارتون شده .
کارهای روان نویس و مداد رنگیتون به طور کامل حکم نقاشی داره و در تخصص ما نیست که روشون نظر بدیم
پرسوناژ هاتون عالیه و با رعایت تناسبات به شکل بسیار خوبی در طرح قرار گرفته ولی باز هم تاکید می کنم شانسی گذاشتن عناصر کاری کاملا غلط و بی هدفه که از ارزش کارتون کم می کنه . منتظرکاهای خوب بعدیتون هستم .
موفق باشید

archi_arch

مدیر بازنشسته
مرسی فرح نوش جان که حجم عکساتو کم کردی خیلی خوب شد!:w16:;)
فقط بهتر بود اول کاراتو رو تخته شاسی میچسبوندی بعد عکس میگرفتی.چون مخصوصا اون طرح اول صندلیت خیلی تا خورده . درست مشخص نیست و نمیشه درست روش نظر داد:victory:
وروجک جان شما هم اگه حجم عکساتو کم کنی خیلی خوب میشه.چون عکست اصلا واسه من باز نشد!:w19:

فرح نوش

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی فرح نوش جان که حجم عکساتو کم کردی خیلی خوب شد!:w16:;)
فقط بهتر بود اول کاراتو رو تخته شاسی میچسبوندی بعد عکس میگرفتی.چون مخصوصا اون طرح اول صندلیت خیلی تا خورده . درست مشخص نیست و نمیشه درست روش نظر داد:victory:
وروجک جان شما هم اگه حجم عکساتو کم کنی خیلی خوب میشه.چون عکست اصلا واسه من باز نشد!:w19:
مرسی ارچی جونم.:smile:لطف کن ایراد کارامو بگیر تا رفعشون کنم.:D

zarnaz_a

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هنو فونتی که باب میلم باشه رو ندیدم
وروجک جان این حرفت اصلا منطقی نبودا. ببین نباید فونتی پیدا کنی. باید فونتو اختراع کنی. منم اولش خیلی دنبال فونت بودم. اتفاقا همین جا هم یه تاپیک در این مورد زدم. اما خودم نشستم با حروف بازی کردم بلاخره دو سه تا فونت برای خودم ساختم.

سلام دوست گلم. ورودتو تبریک میگم.
کارات از نظر ترکیب رنگ خیلی خوبه. فقط یه سوال اون شیت بالاییه دیاگرامه؟؟؟؟ ینی توی اون حبابها چیزی نوشتی؟ آخه من اصلا نمیتونم چیزی ببینم. خواستم بگم که اگه باید چیزی توش معلوم باشه بهتره یه کم رنگهاش کمتر باشه. روی فونتت هم یه کم کار کن.
اگه بگی ترم چند هستی بقیشو میگم.:lol:

فرح نوش

عضو جدید
کاربر ممتاز
وروجک جان این حرفت اصلا منطقی نبودا. ببین نباید فونتی پیدا کنی. باید فونتو اختراع کنی. منم اولش خیلی دنبال فونت بودم. اتفاقا همین جا هم یه تاپیک در این مورد زدم. اما خودم نشستم با حروف بازی کردم بلاخره دو سه تا فونت برای خودم ساختم.

سلام دوست گلم. ورودتو تبریک میگم.
کارات از نظر ترکیب رنگ خیلی خوبه. فقط یه سوال اون شیت بالاییه دیاگرامه؟؟؟؟ ینی توی اون حبابها چیزی نوشتی؟ آخه من اصلا نمیتونم چیزی ببینم. خواستم بگم که اگه باید چیزی توش معلوم باشه بهتره یه کم رنگهاش کمتر باشه. روی فونتت هم یه کم کار کن.
اگه بگی ترم چند هستی بقیشو میگم.:lol:
مرسی دوس جونم ترم3کاردانی معماری ام.:smile:

آخرین ویرایش:

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
از دومان و زری عزیزم ممنون
من منظور از بردن کار به حاشیه رو نفهمیدم یعنی چی

archi_arch

مدیر بازنشسته
سلام به دوستان عزیزم و تشکر از همه شما به خاطر لطف و محبتتون نسبت به خودم .
به همه عزیزانم خسته نباشید می گم و امیدوارم تا اینجا تونسته باشن کمی پیشرفتشون تو اسکیس رو ببینن. برای من دیدن پشتکار و همیت شما ، لذت بخشه و امیدواری و توان بسیار زیادی رو برای ادامه راه بهم میده. امیدوارم تا آخر بتونیم با هم باشیم .

تمرین بعدی که در این پست براتون آماده کردم ، تمرین بسیار ساده اما اصولی و کار آمدیه که در هر اسکیس میتونه کار رو طبیعی تر و هماهنگ تر جلوه بده .
تمرین سایه زنی سطوح توسط هاشور ، یکی از مهمترین بخشهای راندو با قکم و یا همون ابزار اولیه است که با انجام دادن صحیح این کار از راندوی اصلی هم بی نیاز خواهید بود .
سایه زندن در اسکیس قانون داره . و این قانون رو از طبیعت به ارث برده مثل تمام قوانین اصلی دیگه ای که داره .
برای آموزش این قسمت از یک نمونه استفاده می کنم . فرض کنید مکعبی رو که تمرین کردید رو قراره سایه بزنید. برای این کار من وجههای این مکعب رو براتون شماره می زنم و توصیه می کنم در صورت فراموشی و جه ها در مراحل اولیه این شماره ها رو به خاطر بسپرین و حفظ کنین.
به تصویر این مکعب دقت کنید .

jتوی این مکعب 4 تا شماره گذاشتم که به ترتیب از 1 که بیشترین تراکم هاشور رو داره به سمت شماره 4 تراکم هاشور ها کم می شه . که در پایین شکا این تراکم رو با علامت نشون دادم . برای تفهیم بهتر مطلب یک تیکه سنگ رو مثل شکل زیر در نظر بگیرید .

فرض کنید قراره این سنگ رو که از دو قسمت هم تشکیل شده رو سایه بزنیم . دقت کنید من برای بهتر تفهیم شدن مطلب این نمونه رو براتون شماره گذاری می کنم :

دقت کنید. من هر تیکه رو جدا در نظر گرفتم . بنا براین هر کدوم مستقل از دیگری باید سایه زده بشه . نکته مهم قرار گرفتن نقطه 4 سنگ پایینی در محل افتادن سایه شماره 1 از سنگ بالا یی هست که سایه رو دو قسمتی می کنی و شما در تصاویر پایین می تونید روند سایه زنی رو کامل ببینید.

نکته ای که تا اینجای کار باید متوجهش شده باشید اینه که ، برای سایه زنی می بایست در امتداد کوتاهتر سایه زنی رو انجام بدید . یهتی مثلا به در یک قسمت که حالت مکعبی داره برای طول و عرض هر کدوم عمق کمتری داره جهت سایه به همون سمت خواهد بود .
جاهاییکه متوجه این قانون نمی شید و نمی دونید باید چکار کنید ، از هاشور مایل استفاده کنید .
دقت کنید لازم نیست همه جای یک سطح رو هم سایه بزنید . زیاد سایه زدن هم کار رو از جلوه می ندازه .

در تصویر پایین دقت کنید به تداخل ناحیه 4 از سنگ پایین که کم رنگ تره و ناحیه 1 از سنگ بالایی که پر رنگ تر شده .

و تصویر نهایی به شکل زیر در خواهد آمد .

این قاعده ساده اما کار آمد در تمام مراحل اسکیس با ما همراه خواهد بود . سعی کنید در تمرینات آینده از این قاعده پیروی کنید .
برای تمرین این موضوع : 20 نوع سنگ مختلف با سایه ترسیم کنید و 5 تا از زیباترینهاش رو برای کرکسیون در تاپیک کرکسیون قرار بدید .
منتظر کارهای خوبتون هستم .

سلام مهر آذین جان . از تذکرت ممنونم.

1- هاشور ها همیشه باید مرتب و کاملا موازی باشه .
2- به هیچ عنوان از هاشور توری مرغی استفاده نکنید .
3- تراکم هاشور و فاصله ها و حتی کمی مورب ترشدن هاشور های عمودی در زیبایی کار تاثیر زیادی دارن
4- هاشور های متداخل باید در دوجهت زده بشن .
5- قوانین ترسیم هاشور مابین دو خط دقیقا شبیه تمرینی بود که ارتفاع 5 سانتی متر داشت و می بایست خوط رو مابین اونها ، موازی و بدون خطا ترسیم می کردید.
6- سرعت و دقت و ظرافت کار و تجربه ای که در اثر تمرین به دست می آرید ، به شکل محسوسی در زیبا تر شدن و پخته تر شدن کار شما تاثیر خواهد داشت .

در ضمن یادتون باشه اصول مهمه ، سعی کنید قواعد اصلی رو یاد بگیرید و بکار ببرید. این مواردی که در اینجا فرا می گیرید صرفا برای زیبایی کار و تا حدی نشون دادن وضعیت یک جسمه . مشکل اساسی معماری ما در مواردی که خیلی با اهمیت تر از نوع زدنه هاشوره . برای اون دسته از عزیزانی که استاد درس معماری هستند امیدوارم و آرزو می کنم که با دقت در اصول و آموزش اصول معماری ، سعی کنن مسائل کوچکی مثل نحوه زدن هاشور رو به دست فراموشی بسپارن .
موفق باشید.
مسعود یه سوال؟!
گفتی هاشورها باید حتما موازی باشن! ولی تو عکس بالایی هاشورها چنان موازی نیستن!:w19:
بعد اینکه کجاها و به چه مقدار میشه از هاشورهای مایل بین کار استفاده کرد؟! اینم قانون خاصی داره یا نه همینجوری؟!:redface:

وضعیت
موضوع بسته شده است.