بانک خازن به زبان ساده

sajjadbargh

عضو جدید
سلام.از مهندسا کسی هست بتونه بانک خازن رو به زبان ساده توضیح بده؟اصلا توان راکتیو چیکار میکنه؟منظور از فی زاویه بین ولتاژ و جریانه یا زاویه بین توان ها؟و مگه نمیگن مثلا تو سلف ولتاژ 90 درجه جلوتره؟پس کسینوس فی میشه صفر دیگه.پس توان راکتیو هم صفر میشه.اصلا کلا من قاطی کردم. ی سری مقاله خوندم ولی پیچیده نوشتن.انگار برا جمع بندیه.ممنون میشم

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام.از مهندسا کسی هست بتونه بانک خازن رو به زبان ساده توضیح بده؟اصلا توان راکتیو چیکار میکنه؟منظور از فی زاویه بین ولتاژ و جریانه یا زاویه بین توان ها؟و مگه نمیگن مثلا تو سلف ولتاژ 90 درجه جلوتره؟پس کسینوس فی میشه صفر دیگه.پس توان راکتیو هم صفر میشه.اصلا کلا من قاطی کردم. ی سری مقاله خوندم ولی پیچیده نوشتن.انگار برا جمع بندیه.ممنون میشم
سلام
دقیقا دست گذاشتی رو یکی از پیچیده ترین و مفصل ترین مباحث قدرت.
خب از چی میخوای بدونی از نصب از محاسبات از انتخاب تجهیزات؟!
در شبکه ای که مصرف کننده سلفی داشته باشیم ضریب قدرت شبکه پایین میاد . در حالی که بهترین وضعیت برای ضریب قدرت اینه که نزدیک به یک باشه. مثلا 0.96
خازن و سلف اثر همدیگه رو از بین میبرن
مقدار سلف موجود در شبکه رو محاسبه میکنن و به ازای اون خازن وارد مدار میکنن تا ضریب قدرت بالا بره و نزدیک به یک بشه.
.

sajjadbargh

عضو جدید
ممنون ی کتاب یا جزوه خوب سرغ داری؟یکی هم اینکه منظور از ضریب قدرت شبکه کسیینوس فی هستش دیگه؟فی دقیقا چیه؟

Yuri Boyka

عضو جدید

سلف و خازن هیچ وقت توان حقیقی مصرف نمی کنن فقط اونو به ترتیب به صورت میدان مغناطیسی و میدان الکتریکی ذخیرش می کنن. اگر رد و بدل انرژی بین سلف و خازن اگر برابر هم باشه در اینصورت توان راکتیو برابر صفر میشه.
از طرفی با توجه به رابطه های L.di/dt , c.dv/dt کاملا واضحه که اگر در فضای مختلط بحث کنیم هر کدوم اختلاف فاز 90 درجه ای دارن در این زمینه پیشنهاد می کنم به کتاب ماشین های الکتریکی P.C.Sen مراجعه کنید.
نکته جالب البته از نظر من اینجاست که هیچ وقت کسینوس فی رو نمی خوان دقیقا یک کنن.
علتش هم اینکه شبکه رو به عنوان یه مدار RLC شبیه سازی می کنن و اگر کسینوس فی مقدارش دقیقا یک باشه سلف و خازن اثر همدیگرو خنثی می کنن، در این حالت ولتاژ های برابر و 180 اختلاف فاز دار و با دامنه بسیار بالاتر از ولتاژ شبکه به ترانسفورماتور ها و بانک های خازنی اعمال خواهد شد که این منجر به از بین رفتنشون می شه.

alfabeta007007

عضو جدید
salam in mozo vase sherkata besyar moheme chon edare bargh jarime sangini mikone hat man havaseton bashe age to sherkati taze raftin banke khazani avalin chizie ke behesh sar bezanin age az ohdash khob bar biain baraye vejhatonam khobe. marahele ejra ham age khastid begid ta baraton bezaram

m kazemi

عضو جدید
سلام
به طور کلی بگم یک الکتروموتور جهت کار کردن نیاز به توان اکتیو و راکتیو داره ،توان اکتیو که توسط نیروگاه تولید میشه ولی توان راکتیو توسط خازن که شرکت برق ما مجبور به نصب خازن می کنه
ضمنا
کتاب تاسیسات الکتریکی خیلی خوب توضیح داده

m kazemi

عضو جدید
بانک خازنی از چند ماژول وریگلاتور تشکیل شده است که درواقع توسط ریگلاتور کسینوس فی اندازه گیری میشود در کل زمانی یک شبکه برق خوب است که کسینوس فی نزدیک به یک باشد اگر پایین باشد یک ماژول خازن وارد مدار میشود یعنی شبکه سلفی شده است

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
خازن تولید کننده ی توان راکتیو هست،وقتی بانک خازنی استفاده می کنیم باعث می شه ضریب توان بهبود پیدا کنه و از این طریق جریان کشیده

از منبع به کمترین مقدار خود می رسه!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
خازن تولید کننده ی توان راکتیو هست،وقتی بانک خازنی استفاده می کنیم باعث می شه ضریب توان بهبود پیدا کنه و از این طریق جریان کشیده

از منبع به کمترین مقدار خود می رسه!
این مطلب در واقع سوال هست ، اگر اشتباه گفتم تصحیح کنید.
در صورت استفاده از این مدار در منزل:
اگر در حدی ظرفیت خازن هارو افزایش بدیم که ولتاژ موثر به ولتاژ پیک نزدیک بشه آیا باعث اضافه ولتاژ و سوختن وسایل خانگی خواهد شد ؟

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مطلب در واقع سوال هست ، اگر اشتباه گفتم تصحیح کنید.
در صورت استفاده از این مدار در منزل:
اگر در حدی ظرفیت خازن هارو افزایش بدیم که ولتاژ موثر به ولتاژ پیک نزدیک بشه آیا باعث اضافه ولتاژ و سوختن وسایل خانگی خواهد شد ؟

بانک خازنی رو تو خطوط 20kv تو سطح شهر من زیاد دیدم،برای اینکه بر اثر افزایش مصرف کننده دچار عدم تعادل و کاهش جریان نشیم

ولی چرا تو خونه ازش استفاده بشه؟!!

من که تا حالا نشندیم!

alisaw

عضو جدید
کاربر ممتاز
بانک خازنی رو تو خطوط 20kv تو سطح شهر من زیاد دیدم،برای اینکه بر اثر افزایش مصرف کننده دچار عدم تعادل و کاهش جریان نشیم

ولی چرا تو خونه ازش استفاده بشه؟!!

من که تا حالا نشندیم!

خوب تمام مصرف کننده های که توی منزل هستند بار اهمی خالص نیستند ، برای استفاده از دیگر توان ها !
اتفاقا من زیاد شنیدم که استفاده بشه ، چون انگار کنتور های قدیمی فقط توان بار های اهمی رو میسنجیدند ( اسم این توان ها یادم نمیاد :دی) به همین دلیل برای کاهش هزینه ها از این مدار در منازل استفاده میشده.

البته مطمئن نیستم !

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب تمام مصرف کننده های که توی منزل هستند بار اهمی خالص نیستند ، برای استفاده از دیگر توان ها !
اتفاقا من زیاد شنیدم که استفاده بشه ، چون انگار کنتور های قدیمی فقط توان بار های اهمی رو میسنجیدند ( اسم این توان ها یادم نمیاد :دی) به همین دلیل برای کاهش هزینه ها از این مدار در منازل استفاده میشده.

البته مطمئن نیستم !

خوب فرض بر استفاده ،می دونیم که برای اصلاح ضریب توان باید! توان و ولتاژ ثابت باشه،با کاشه یا افزایش جریان ضری توان تغییر می کنه

طبق رابطه ی P=VI COSA

Yuri Boyka

عضو جدید
خوب فرض بر استفاده ،می دونیم که برای اصلاح ضریب توان باید! توان و ولتاژ ثابت باشه،با کاشه یا افزایش جریان ضری توان تغییر می کنه

طبق رابطه ی P=VI COSA

سلام.
باید ولتاژ ثابت باشه ولی جریان قرار نیست ثابت باشه چون هر لحظه ای یه مصرف کننده ای وارد مدار میشه و یا از مدار خارج میشه به همین دلیل وظیفه اصلاح ضریب توان مصرف خانگی بر عهده شرکت برقه.ولی چون مصرف توان راکتیو کارخونه ها تقریبا ثابته خودشون هم می تونن ضریب توان رو اصلاح کنن در غیر اینصورت باید پولشو بدن. در کنتور های دیجیتالی هم توان راکتیو و هم توان اکتیو اندازه گیری میشه و اگر توان راکتیو مصرفی خانه شما بیش از یک حد معینی باشه شما هم موظفید تا پول توان راکتیو رو بپردازید. چون در حالت عادی پولی بابتش پرداخت نمی کنید. سیب می بینن
عمده مصرف کننده توان راکتیو موتور های الکتریکی هستن اگر شما تو خونه بخواید خارن بذارید وقتی مصرف توان راکتیو تون قطع بشه بستع به نوع حازن ولتاژ میره بالا و دستگاه های متصل به برق شهر آسیب می بینن.

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
باید ولتاژ ثابت باشه ولی جریان قرار نیست ثابت باشه چون هر لحظه ای یه مصرف کننده ای وارد مدار میشه و یا از مدار خارج میشه به همین دلیل وظیفه اصلاح ضریب توان مصرف خانگی بر عهده شرکت برقه.ولی چون مصرف توان راکتیو کارخونه ها تقریبا ثابته خودشون هم می تونن ضریب توان رو اصلاح کنن در غیر اینصورت باید پولشو بدن. در کنتور های دیجیتالی هم توان راکتیو و هم توان اکتیو اندازه گیری میشه و اگر توان راکتیو مصرفی خانه شما بیش از یک حد معینی باشه شما هم موظفید تا پول توان راکتیو رو بپردازید. چون در حالت عادی پولی بابتش پرداخت نمی کنید. سیب می بینن
عمده مصرف کننده توان راکتیو موتور های الکتریکی هستن اگر شما تو خونه بخواید خارن بذارید وقتی مصرف توان راکتیو تون قطع بشه بستع به نوع حازن ولتاژ میره بالا و دستگاه های متصل به برق شهر آسیب می بینن.

شمام دقیقا همون حرفای منو زدی!

منم گفتم توان و ولتاژ ثابتن و جریان و ضریب توان کم و زیاد می شن :)

اینم گفته بودم که نشنیدم خازن تو خونه ها نصب بشه

به هر حال مرسی بابت توضیحاتتون:gol:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
شمام دقیقا همون حرفای منو زدی!

منم گفتم توان و ولتاژ ثابتن و جریان و ضریب توان کم و زیاد می شن :)

اینم گفته بودم که نشنیدم خازن تو خونه ها نصب بشه

به هر حال مرسی بابت توضیحاتتون:gol:
به دلیل اینکه توان راکتیو تولیدی توسط مصرف کننده های یک منزل مسکونی کم هست , خازن استفاده نمیشه . ولی میشه واسه کولر یخچال و ... خازن گذاشت. و ضریب قدرت رو بالا برد . و جریان مصرفی مصرف کننده ها رو کمتر کرد.با کم شدن جریان دلیلی نداره ضریب قدرت کمتر بشه.

oneunited

عضو جدید
کاربر ممتاز
به دلیل اینکه توان راکتیو تولیدی توسط مصرف کننده های یک منزل مسکونی کم هست , خازن استفاده نمیشه . ولی میشه واسه کولر یخچال و ... خازن گذاشت. و ضریب قدرت رو بالا برد . و جریان مصرفی مصرف کننده ها رو کمتر کرد.با کم شدن جریان دلیلی نداره ضریب قدرت کمتر بشه.

کولرهای جدید اکثرا اینورتر دارن،چه نیازی به خازن داره؟!

m kazemi

عضو جدید
با سلام
در سته خازن برای تثبیت ولتاژ هم استفاده میشه به همین دلیل است که نزدیک مصرف کننده نصب میشه تا جبران افت ولتاژ کنه.
ولی چون معمولا مصرف کننده های خانگی اهمی هستند نیاز به خازن نیست
شاد باشید

Yuri Boyka

عضو جدید
با سلام
در سته خازن برای تثبیت ولتاژ هم استفاده میشه به همین دلیل است که نزدیک مصرف کننده نصب میشه تا جبران افت ولتاژ کنه.
ولی چون معمولا مصرف کننده های خانگی اهمی هستند نیاز به خازن نیست
شاد باشید

با سلام دوست عزیز مصرف خانگی اهمی و اکثر سلفی هست
مثلا
یخچال و فریزر
جارو برقی
لباسشوئی
ظرف شوئی
کولر و پنکه
و ...

Yuri Boyka

عضو جدید
هر مصرف کننده سلفی به خازن نیاز داره. اینورتر از کاهش ضریب قدرت جلو گیری میکنه؟؟

بسته به نوعش البته
به عنوان مثال خازن درون ماشین لباسشوئی فقط برای ایجاد اختلاف فاز 90 درجه ای که بوجود میاره مورد استفاده است در صورت نبودش باید برای راه اندازه لباسشوئی ابتدا به ساکن به صورت فیزیکی موتور رو بچرخونیم تا بتونه خودش بچرخه.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بسته به نوعش البته
به عنوان مثال خازن درون ماشین لباسشوئی فقط برای ایجاد اختلاف فاز 90 درجه ای که بوجود میاره مورد استفاده است در صورت نبودش باید برای راه اندازه لباسشوئی ابتدا به ساکن به صورت فیزیکی موتور رو بچرخونیم تا بتونه خودش بچرخه.

ببخشید من خلاصه مینویسم و...
منظورم از اینکه هر مصرف کننده سلفی به خازن نیاز داره واسه بهبود بخشی ضریب توان هست. و همونطور ک شما گفتی از خازن استفاده های دیگری هم میشه ک در خود وسیله وجود داره. مثلا یک لباس شویی هنگام ساخت خازن راه انداز داخلش نصب میشه و ...
اما هنگام ساخت سازنده خازن مربو ط به بهبودی ضریب توان رو نصب نمیکنه!!!
گویا پاسخ دوستمون هم داده شد )
...
متوجه اینورتر هم شدم . بله با وجود اینورتر ضریب قدرت یک کولر (مثل کولر منزل من) 0.86 هست و میتونه با خازن به نزدیک 0.96 برسه.