ایرانی عزیز از قلعه رودخان چه خبر؟!

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نابودی هارمونی میان مناظر طبیعی و تاریخی قلعه رودخان !

"قلعه رودخان یا قلعه حسام قلعه ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن در استان گیلان می باشد. گفته می شود که ساخت این قلعه در دوران ساسانیان صورت گرفته و در دوره ی سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و جالب آنکه در طول تاریخ قلعه هیچ گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند. این قلعه یکی از قطب های مهم گردشگری استان گیلان محسوب می شود و به راستی دارای یکی از بی نظیرترین عرصه های طبیعی در ایران می باشد.

حدود 5 سال پیش بود که سفری به این منطقه داشتم. هرچند که وصف کردن آن در قالب این جملات،کار بسیار سختی ست اما وقتی که گام های ابتدایی خود را بر روی پله های سنگی اش گذاشتم گویی که در یک سفر رویایی به سر می برم. صدای آب و پرندگان از یک طرف و دیدن درختان بلند و باشکوه،سنگ های بزرگ پای رودخانه و پیچ و خم های پله های سنگی از طرف دیگر و بیش از همه سکوت دلنشین آنجا، و این همه گویی تنها درک نزدیک شدن دنیای واقعی مان را به دنیای تخیلی میسر می کردند.

حال بعد از گذشت ۵ سال این گزارش را دیدم. هرچند که در شرایطی که هر لحظه ضربات سهمگین تخریب و صدای زمخت اره برقی وجودت را می لرزاند ۵ سال زمانی بس کوتاه برای تغییراتی این چنینی می باشد. شگفتا که مناظر پیرامون قلعه را تخریب می کنیم تا به جای درختان ارزشمند هیرکانی مان،سازه هایی همچون هتل سه ستاره،پارکینگ و بازارچه بدست آوریم سازه هایی که هر کدام را در محیط های شهری و دور از این مناطق طبیعی می توان یافت! گویی تنها چیزی که در این گیر و دار دست نخورده باقی مانده(شما بخوانید جان سالم به در برده)همان قلعه است .

حال بعد از گذشت چند روز از هفته ای به نام منابع طبیعی و به رقم ترتیب دادن همایش ها و مراسم ها و سخنرانی های چنین و چنانی،شاهد عملکردی مغایر با برنامه های صورت گرفته هستیم متاسفانه ما حتی از حفاظت و حراست از سرمایه های تاریخی و طبیعی خود نیز عاجزیم.

با توجه به غنا و زیبایی طبیعت اطراف قلعه رودخان باید که به دنبال همخوانی و هماهنگی هرچه بیشتر معماری قلعه با محیط طبیعی اطراف آن بود و در غیر این صورت دیگر نمی توان انتظار داشت که همچنان قلعه رودخان یکی از نقاط دیدنی و بی نظیر ایران به شمار رود."

چیزی نمونده که اینجا هم بشه یه چیزی مثل دربند و درکه و امام زاده داوود که دیگه طبیعتی نمیبینی هرچی هست رستوران و پارگینگ و سازه های انسانی...

واقعا تاسف آوره... بی فکری...!

آخرین ویرایش:

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون از اطلاع رسونیت
هرچند تنها کاریه که از دستمون بر میاد!

من تو دوران دانشجوییم زیاد رفتم...
و واقعا حیفه...طبیعتش بکره...
اگه کسایی هستن که تو عید رفتن به این مکان زیبا حتما بیان تعریف کنن که قلعه در چه حال و روزه؟!
آیا این خبر صحت داره کاملا؟!

متاسفانه این خبر صحت داره...

آخرین ویرایش:

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
باید قلعه رودخان را دید.
پای در پله های آن گذاشت و کوه را آرام آرام
پیمود تا به بلندای تاریخ بلند این سرزمین که در این قلعه متجلی شده است،رسید. در چند سال اخیر تبلیغات بسیاری برای بازدید از این اثر تاریخی دربرنامه های گردشگری و تفریحی انجام شده است. و به دنبال آن شاهد حضور هر چه بیشتر افراد برای بازدید از آن و کل منطقه بوده ایم.، که نتیجه آن درابتدا نصب کیوسک برای پرداخت عوارض پارکینگ و سپس ایجاد دکه های فروش تنقلات و...بود.
تعداد دکه های فروش چیپس و پفک و آب و...در چند سال اخیر آن
چنان فزونی گرفت که به قول گردشگری اروپایی که به همراه دوستی بدانجا آمده بود."انگار ایرانیان بدون خوردن تنقلات نمی توانستند به دیدن یک اثرتاریخی بروند."
و هر آنچه را نیز که مصرف می کردند البته در راه جنگل رها
می کردند.

اما دل نگرانی ها برای این قلعه تاریخی به آنچه گفته شد، پایان نگرفت و دوستداران منابع طبیعی و میراث این سرزمین اگر بار دیگر برای دیدن دوباره قلعه رودخان بدانجا روند، شاهد استقرار پرده های بزرگی هستند که نوید ساخت وسازهای جدید در منطقه را می دهد.

برگه های پرداخت ورودی پارکینگ هم به نام این شرکت است.
شرکتی که می گویند
منطقه را 99 ساله از اداره کل منابع طبیعی اجاره نموده است.
:surprised:
اولین چیزی که بعد از ورودی پارکینگ جلب توجه می کند، منطقه ای است که درختانش قطع شده وبا بولدوزر صاف شده است.:(

بعد از پیچ دوم نیز منطقه دیگری به همین ترتیب هموار شده تا به پارکینگ اصلی مقابل ورودی می رسیم.
در آن جا آهن ها و میل
گرده ا بر روی هم انبار شده است. بعد کنار رودخانه که قبلا پر از سنگ هایبزرگ و طبیعی کوهستان که در میان درختان سر به فلک کشیده آرمیده بودند ،سبز و خزه بسته.

اما اکنون دیگر همه چیز تخریب شده ، درختان همه بریده شده
اند، قطعه بزرگی دو طرف –میان کوه و رودخانه- کاملا تسطیح و قطعه بندی شدهاست.

آن طور که مردم محلی می گفتند، قرار است در سمت کوه بازارچه و محل
خرید و سمت رودخانه یک هتل سه طبقه ساخته شود.
:cry:
البته پله هایی نیز که آغازراه رفتن به قله بود کاملا تخریب شده است.

آن فضای رویایی جنگلی، راه میان رودخانه و کوه و جنگل و همه آن سکوت وصدای پرنده و باد و...را باید جانشین فضای خرید و ازدحام دستفروشان کنیم.

راستی مگر در شهرها به اندازه کافی مراکز خرید، غذاخوری و گردشگاههای شهری
بنا نکرده ایم .

آیا بر اساس قوانین اداره کل منابع طبیعی ، اجاره یک منطقه جنگلی با تخریب و امحاء جنگل، چشمه و...و بتون ریزی و ایجاد سازه های غیر معمول و خارج ازبافت طبیعی امکان پذیر است؟

آیا می توان منطقه ای تاریخی، گردشگری را با بولدوزر، آهن و به تصرفدرآورد و هتل 3 طبقه و بازارچه ساخت و آیا این کارها با قوانین مصوب سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان میراث فرهنگی مطابقت دارند؟
فراموش نکنیم که:

-می توان بازارچه های فراوان برپا نمود
-می توان کالاهای رنگین از نقاط مختلف گیتی وارد کرد
-حتی میتوان خریداران رنگارنگ نیز یافت
اما دیگر جنگل پهن برگ هیرکانی را نمی توان بنا نمود.

دیگر قلعه رودخان تازه ای نمی توان ساخت.

دیگر قلعه هزار پله ای که از صدها سال پیش برایمان به یادگار مانده باشد، نمی توان بنا نمود.

ودیگر مردمانی که در پایین دست قلعه به شبانی،‌ تولید شیر و ماست کنند وزنانی که جوراب تالشی ابریشمی و پشمی و لباس های رنگارنگ ببافند و بدوزند و بپوشند و زندگی شان از همین راهها و در خدمت یک فرهنگ ویژه باشد، یافت نخواند شد.

دیگر هیچ نی زن تالشی نوای "له دوله" ی تازه ای از نی خود برون نخواهد داد.

قلعه رودخان گاز و تلفن و ..نمی خواهد( بنا به گفته اهالی شرکت قرار است برای بازارچه و هتل گاز و تلفن و....بیاورد.
قلع هرودخان با امکانات و مصالحی که در محل بوده ، 500 سال پیش ساخته شده است وامروز ما می خواهیم با مصالح و ابزاری(بتون، سیمان، بولدوزر و...) که ازبر سنگ ها دورتر به منطقه می آوریم، آن را به تصرف خواسته ها و امتیازات خود درآوریم.

فراموش نکنیم که قلعه رودخان و منطقه آن میراث ملت ما ست. میراث همه ایرانیاناست.

آخرین ویرایش:

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لعنت بر سکوت...

شاید بهترین راه دیدن استاندار گیلان باشه...
اگه بشه...
اگه بزارن
بهتر از سکوته...

island1991

عضو جدید
کاربر ممتاز
من اردیبهشت دو سال پیش رفتم اینجوری نبود...:cry:

ای واااای...

memar bashy

عضو جدید
وای خدای من داره چی به سرمون میاد کم کم ایران را باید تو کتابا فقط اسمشا دید

shanim

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلم میسوزد از باغی‌ که میسوزد....
تو این وقت ها همیشه من فقط همین یه جمله رو دارم که بگم...

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم دو سال پیش رفتم ...!
تو مناطق کویری ملت یه تیکه خشک خاکو انقدر بهش میرسن و درختای گرمسیری میکارن که بتونن یه مکان تفریحی بسازن
اونوقت اینجا که هسته میوه رو بندازی رو زمین درخت میشه ....! ببین چی به سر طبیعت بکر شمال میارن
فک کنم از این همه دست و دلبازی خدا خسته شدن !!!

اون از جنگلای گلستان که هکتار هکتار تو آتیش سوخت این هم از این!!!
به بهونه ی ایجاد شرایط رفاهی!!
اگه ما بخوایم با همون وضعیت 4سال پیش که توی مسیر یه دکه برای خرید آب معدنی پیدا نمیشد بریم اونجا کیو باید ببینیم!

ensan1

عضو جدید
سلام ممنون دوست عزیز

من خودم اهل گیلانم آخرین بار مرداد 90 بود که قلعه رودخان رفتم از زیباییش که گفتید نیازی به تکرار نیست

اما بر خلاف نظر شما،این کار ذاتا مشکلی نداره اگه بخواد خوب معماری بشه (که نمیشه) شاید بسیار زیباتر هم بشه ....دقیقا مثل پله ها که از سنگ های رودخونه ای درست شدند و کاملا با محیط سازگار شده اند اما تجربه نشون داده بناهایی که به سبک ارگانیک ساخته میشن در ایران فاجعه ای بیش نیستند نمیدونم خانه آبشاری هم که رایت ساخته دقیقا در هم چنین محیطی هست رو دیدید یا نه؟! (خانه آبشار رو سرچ کنید عکساشو ببینید ،واقعا زیباست خانه ای در دل جنگل )
البته میخوان مرکز خرید بزنن!!!!!!!!!!! من نمیدونم چرا میخوان این کار رو کنن اتفاقا الان هم دستفروش ها که همون اول مسیر آلوچه جنگلی میفروشن خیلی طبیعی تره تا بیایم براشون مغازه درست کنیم اما با هتل موافقم البته اگه واقعا سبک اون ارگانیک باشه....

major7

عضو جدید
من هم يكي از بهترين جاهايي بود كه ديدم...2-3 سال پيش رفتم

af.earthlover

عضو جدید
خیلی ممنون از اینکه نسبت به طبیعت و تاریخ کشورمون احساس مسئولیت می کنید :gol:

maryam_22

عضو جدید
کاربر ممتاز
تاسف برانگيزه !!!
اين صحنه ش هم از همه صحنه هاش تاسف برانگيزتر...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.......به شخصه عملکرد سازمان میراث فرهنگی رو فراتر از نقد میدونم ...........ولی چند نکته رو لازمه بگم ........اولا اینکه به جنگلها آسیب رسیده ......جنگلهای اطراف قلعه و نه خود اون ........در حالیکه تصاویر انتخابی شما که به نحوی خواسته مقایسه کنه یا این چنین به نظر میاد کاملا غیر مرتبط هست

مسئله بدی که دوستان فرمودن در قبال استانداری .......منم به شخصه موافق نیستم و نبودم که شخصی که متولد اون شهر نیست بشه استاندار ......به طبع اون شخص حتی اگر بهترین گزینه باشه حساسیتهایی رو ایجاد میکنه .....البته خدمت به این دوست بزرگوارمون بایستی دو استاندار قبلی این استان رو در همین دو دولت نهم و دهم یاد آوری کنم ........اصلا چه شد که قهرمانی چابک کنار گذاشته شد ؟
مگر این خواسته مردم نبود ؟! گزینه های قبلی هم که بماند
مسئله بعد
چرا همش میخوایم فقط دیگران رو ببینیم ؟ .........قبول که اونها وظیفه دارن ......ولی آیا ما بهمون وظیفه ای وارد نیست ؟

آشغالی که ریخته میشه در طبیعت کار کیست .........در ختانی که آتش زده میشه کار کیست ؟
شما سری به همون جنگلهای شمال بزنید .........ببینید بعضیها چه کردن ..........فردا روز طبیعته ببینید چه بلایی انسانها ! سر طبیعت میارن

آیا شده آشغالی که یه نفر دیگه به مقدار ناچیز ریخته رو جم کنید یا به اون شخص تذکر بدین ؟
وقتی به تذکرات مامورین حفاظت بی توجهی میشه معلومه مثل سابق عمل نمیکنن .......این طبیعت زیبایی اش برای شهر ماست .......وقتی عده ای دست بردار نیستن از کثیف کردن شهرشون .......عده ای هم فقط اونها رو به نظاره میشینند ......عده ای به جای اینکه استین بالا بزنن (مثلا همین روزهایی که اخیرا اعلام میشه برای پاکسازی محیط زیست ) تنها ترجیح میدن از طریق زبان اونم نه در خود اون محیط بلکه در محیط دیگه .........به نظرم بهتر از اینها نمیشه انتظار داشت .......نمیشه فقط اسمی دوستدار طبیعت بود

البته تو این جریان شهرداری به نظر من مقصره که مجوز داده ........شایدم نداده باشه

چون گویا قراره اونجا هتل بسازن و بازارچه !!!!!!

که به این ترتیب جذب مخاطب کند !
عده ای هم به میراث فرهنگی نامه نوشتن ولی بعید نیست که حتی این کار ، کار خود میراث فرهنگی باشه ......تخریب قسمتی از آثار باستانی و محیط زیست برای جذب توریست !!!!!!!!

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.......به شخصه عملکرد سازمان میراث فرهنگی رو فراتر از نقد میدونم ...........ولی چند نکته رو لازمه بگم ........اولا اینکه به جنگلها آسیب رسیده ......جنگلهای اطراف قلعه و نه خود اون ........در حالیکه تصاویر انتخابی شما که به نحوی خواسته مقایسه کنه یا این چنین به نظر میاد کاملا غیر مرتبط هست

مسئله بدی که دوستان فرمودن در قبال استانداری .......منم به شخصه موافق نیستم و نبودم که شخصی که متولد اون شهر نیست بشه استاندار ......به طبع اون شخص حتی اگر بهترین گزینه باشه حساسیتهایی رو ایجاد میکنه .....البته خدمت به این دوست بزرگوارمون بایستی دو استاندار قبلی این استان رو در همین دو دولت نهم و دهم یاد آوری کنم ........اصلا چه شد که قهرمانی چابک کنار گذاشته شد ؟

در مورد استاندار قبلي , مردم گيلان خواستند بركنار شه ؟
من طرفدار هيچ سياستمداري نيستم . ولي همون قبليه , اومد خودش رو براي مجلس كانديد كرد و رد صلاحيت شد ...( معلوم نيست اگر صلاحيت نداشت پس چطوري 4 سال استاندار بود !‌) پس مردم هيچ كاره اند !!!
شما گيلاني هستيد ؟

مسئله بعد
چرا همش میخوایم فقط دیگران رو ببینیم ؟ .........قبول که اونها وظیفه دارن ......ولی آیا ما بهمون وظیفه ای وارد نیست ؟

آشغالی که ریخته میشه در طبیعت کار کیست .........در ختانی که آتش زده میشه کار کیست ؟
شما سری به همون جنگلهای شمال بزنید .........ببینید بعضیها چه کردن ..........فردا روز طبیعته ببینید چه بلایی انسانها ! سر طبیعت میارن

آیا شده آشغالی که یه نفر دیگه به مقدار ناچیز ریخته رو جم کنید یا به اون شخص تذکر بدین ؟
وقتی به تذکرات مامورین حفاظت بی توجهی میشه معلومه مثل سابق عمل نمیکنن .......این طبیعت زیبایی اش برای شهر ماست .......وقتی عده ای دست بردار نیستن از کثیف کردن شهرشون .......عده ای هم فقط اونها رو به نظاره میشینند ......عده ای به جای اینکه استین بالا بزنن (مثلا همین روزهایی که اخیرا اعلام میشه برای پاکسازی محیط زیست ) تنها ترجیح میدن از طریق زبان اونم نه در خود اون محیط بلکه در محیط دیگه .........به نظرم بهتر از اینها نمیشه انتظار داشت .......نمیشه فقط اسمی دوستدار طبیعت بود

البته تو این جریان شهرداری به نظر من مقصره که مجوز داده ........شایدم نداده باشه

عده ای هم به میراث فرهنگی نامه نوشتن ولی بعید نیست که حتی این کار ، کار خود میراث فرهنگی باشه ......تخریب قسمتی از آثار باستانی و محیط زیست برای جذب توریست !!!!!!!!

با اين حرفاتون كاملا موافقم. من خودم ديگه اصلا دوست ندارم جايي رو به كسي معرفي كنم !

shanim

عضو جدید
کاربر ممتاز

مسئله بعد

عکس سطل آشغال پر از آشغال نشون میده که پیمانکار محترم شهرداری زیاد حال نداشته سر وقت بیاد آشغال هارو جمع کنه
تذکر را باید به اون داده نه مردم.. خراب کردن جنگل ها واسه ساخت و ساز هم دست مردم عادی نیست و دولت باید جلوی این کار ها رو بگیره
بر اساس استاندارد های ساخت و ساز ، در جا هایی مثل اینجا نه تنها خونه سازی مجاز نیست بلکه حتا مردم غیر بومی فقط به شرط داشتن کار میتونن تو این مناطق زندگی کنن

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
عکس سطل آشغال پر از آشغال نشون میده که پیمانکار محترم شهرداری زیاد حال نداشته سر وقت بیاد آشغال هارو جمع کنه
تذکر را باید به اون داده نه مردم..
خراب کردن جنگل ها واسه ساخت و ساز هم دست مردم عادی نیست و دولت باید جلوی این کار ها رو بگیره
بر اساس استاندارد های ساخت و ساز ، در جا هایی مثل اینجا نه تنها خونه سازی مجاز نیست بلکه حتا مردم غیر بومی فقط به شرط داشتن کار میتونن تو این مناطق زندگی کنن

مطمئن باش اگه اونجا سطل زباله هم بود باز هم آشغال ريخته ميشد ..........
فكر كنم ديگه همه ي ما حداقل اين صحنه رو تو جاهاي مختلف ديديم.

E.lahe

عضو جدید
کاربر ممتاز
حکومت اجازه اجاره این ملکها به افراد حقیقی رو میدهد ؟

کسانی که میتوانند این آثار رو اجاره کنند و با جذب توریست کسب درآمد کنند

در اکثر کشورهای دنیا کسی بخواهد در یک دوره گردش تفریحی مثلا هم از مناطق کوهستانی و هم از مناطق بارانی و هم از کویر و ..... دیدن کند ، باید چندین بار اقدام به اخذ و تعویض ویزا کند
در حالی که همه اینها در ایران در یکجا جمع هستند و نیازی به این همه مکافات نیست

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از همه ی دوستان که شرکت کردن و به این قضیه توجه کردن و واسه کشورشون وقت گذاشتن...
واقعا امیدوارم کردین...
اما باید بیاید ببینید طبیعت زیبای خدادای رو
واقعا حیـــــــــــــــــــــــفه....

A.Radmanesh

عضو جدید
مرسی از اطلاع رسانیت
آنچه به جایی نرسد فریاد من است
به شما هم پیشنهاد میکنم قضیه رو در حد همین اطلاع رسانی نگه دارید
اگر جم بخورید یه انگ سیاسی به جنبش زیستیت میزنن قشنگ ساکتت میکنن!!

memar_lahijani

عضو جدید
مرسی از تاپیکت دوست عزیز . چی بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟سکوت بهتره ..................امسال هم رفتم .....وقتی زورمون به جایی نمی رسه ته دلمون خدا خدا می کنیم . اینو دیگه کسی نمی تونه ازمون بگیره . :cry:

Maenad

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی از تاپیکت دوست عزیز . چی بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟سکوت بهتره ..................امسال هم رفتم .....وقتی زورمون به جایی نمی رسه ته دلمون خدا خدا می کنیم . اینو دیگه کسی نمی تونه ازمون بگیره . :cry:

از سکوتت متنفرم هموطن...
تا کی سکوت؟!