اگر من استاد دانشگاه بودم چگونه تدریس می کردم؟

s.kh65

عضو جدید
ضمن عرض سلام و تشکر بابت این پست مفید،

من به عنوان یک مدرس تازه کار ساده میتونم خدمتتون عرض کنم
که من خیلی دلم میخواست اول وارد بازار کار شم و بعد تجربیات لازم تدریس کنم، اما متاسفانه کار مرتبط در شهرستان پیدا نکردم و بخاطر علاقه به تدریس هفته ای چند ساعت تدریس میکنم
تا الان هر وقت که سر کلاس میرم خودم بیشتر از بچه ها ذوق دارم. اینکه حس میکنم میتونم مطالب درسی رو منتقل کنم و بچه ها آزادند که تا جایی که درس براشون جا نیفتاده سوال کنن خیلی راضیم میکنه. اصلا استاد بد اخلاقی نیستم اما اولین روز جدی با بچه ها حرف میزنم. میگم برام حضورتون و احترامتون به کلاس مهمه اما کسانی که به نحوی مشکل دارن یا شاغلند مدارای بیشتری میشه و نگران نباشن. از اونجایی که بچه های شهرستان از پایه ضعیفن خیلی ناراحت میشم. اوایل افسردگی گرفته بودم که ماها چقدر سخت درس خوندیم، اینا تو ریاضی درس هم هنوز مشکل دارن
اما خب من قادر به تغییر پایه اونا نبودم. سعی کردم خیلی خیلی پایه ای تر درس رو تشریح کنم. حتی این ترم سرفصلها رو مجبور شدم کم کنم که به جای اینکه 6 فصل رو بخونن و هیچی یاد نگیرن، سه فصل رو عمیق تر تدریس کنم و لااقل یادبگیرن. من الان با دانشجوهام مثل یه دوستم که خیلی راحت با من بحث میکنن و من درجایی که به صنعت مربوط میشه خیلی راحت میگم که باید خیلی ببخشید که من کار صنعتی نکردم که جواب این سوال رو خوب بدم. اما مشتاقم که اگر امکان بازدید از جایی باشه خودم همراهتون بیام که با هم یاد بگیریم. اینطوری شده که یکی دوتا از بچه ها که کار مرتبط صنعتی هم دارن هماهنگ میکنن برا بازدید. البته یه باری هم شده که بخاطر کاری که به یه عده ای سپرده ام و تاخیر در انجامش بوجود اومد خیلی عصبانی شدم و کل کلاس ناراحت شدن و در کنار اونها من خودم هم غمگین شدم. اما همون یه بار عصبانیت باعث شد بچه ها متوجه شن که تعهد به کار چقدر با اهمیته.
خلاصه من تجربیات خوبی دارم بدست میارم و خوشحالم، تنها ناراحتیم اینه که کاش بتونم کنار تدریس کار صنعتی مناسبی داشته باشم تا بتونم در تدریسم موفق تر باشم.

در مورد حضور غیاب باید بگم، من همیشه حضور غیاب میکنم، ولی همه میدونن نه کسی رو حدف میکنم نه دید منفی پیدا میکنم. تنها نگاه مثبت تری نسبت به اونایی پیدا میکنم که درکلاس حضور دارن و منو همراهی میکنن.
من همه دانشجوهامو دوست دارم و هرلحظه خودمو جای تک تکشون میذارم تا ببینم چطور میتونم مفیدتر باشم:)

Dorrin.S

عضو جدید
شاید سوالی که میپرسم خیلی ربطی به موضوع تاپیک نداشته باشه، اما چون از پست ها متوجه شدم که بعضی از دوستان استاد دانشگاه هستند این جا سوالم مطرح میکنم به امید اینکه پاسخی دریافت کنم.
من قصد دارم که ادامه تحصیل بدم و فوق لیسانس بخونم و امسال لیسانسم تمام شده، خیلی علاقه به تدریس در دانشگاه دارم و دلیل اصلی من برای ادامه تحصیل همین موضوع هست. رشته من مثل شما دوستان مواد نیست. اما به طور کلی دوست دارم بدونم برای تدریس در دانشگاه باید چه کار کرد؟ مهارت خاصی نیاز هست؟در این جا هم نیاز به بند "پ"هست؟ خلاصه اینکه بعد از گرفتن فوق لیسانس چه جوری در یک دانشگاه شروع به تدریس کنم؟ از کجا آغاز کنم؟

مرسی از همه دوستانی که وقت میگذارند.

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
شاید سوالی که میپرسم خیلی ربطی به موضوع تاپیک نداشته باشه، اما چون از پست ها متوجه شدم که بعضی از دوستان استاد دانشگاه هستند این جا سوالم مطرح میکنم به امید اینکه پاسخی دریافت کنم.
من قصد دارم که ادامه تحصیل بدم و فوق لیسانس بخونم و امسال لیسانسم تمام شده، خیلی علاقه به تدریس در دانشگاه دارم و دلیل اصلی من برای ادامه تحصیل همین موضوع هست. رشته من مثل شما دوستان مواد نیست. اما به طور کلی دوست دارم بدونم برای تدریس در دانشگاه باید چه کار کرد؟ مهارت خاصی نیاز هست؟در این جا هم نیاز به بند "پ"هست؟ خلاصه اینکه بعد از گرفتن فوق لیسانس چه جوری در یک دانشگاه شروع به تدریس کنم؟ از کجا آغاز کنم؟

مرسی از همه دوستانی که وقت میگذارند.

سلام . طبق بخشنامه وزارت علوم . حتی دانشگاه های آزاد هم هیئت علمی با مدرک دکتری می گیرند . فوق لیسانس دیگه تموم شد دوره ش .

مگر اینکه در این موسسات آموزشی غیر انتفاعی بتونید حق التدریسی بگیرید که اونم با ساعتی 5 هزار تومن در میاد .

دکتری تون رو که گرفتین می تونید اقدام کنید.

amirali_r

کاربر فعال
سلام . طبق بخشنامه وزارت علوم . حتی دانشگاه های آزاد هم هیئت علمی با مدرک دکتری می گیرند . فوق لیسانس دیگه تموم شد دوره ش .

مگر اینکه در این موسسات آموزشی غیر انتفاعی بتونید حق التدریسی بگیرید که اونم با ساعتی 5 هزار تومن در میاد .

دکتری تون رو که گرفتین می تونید اقدام کنید.

درسته، تازه حق التدریس هم بسته به رشته اتون داره، شاید فارغ التحصیل رشته شما زیاد باشه تو منطقه اتون! که در این صورت حتی برای حق التدریس هم باید از بند "پ" استفاده کنید!
شما وقتی دانشجوی ارشد هم هستید دیگه دانشگاه ها برای حق التدریس نمیگیرند، در اینصورت باید از بند "پ" استفاده کنین
دانشگاه علمی کاربردی شرایطش سخت تر شده و باید برای فارغ التحصیل ها سه سال سابقه داشته باشین تا بهتون مجوز تدریس بدن، البته اگر نیاز داشته باشند و یا با بند "پ" مشکل حل میشه
دانشگاه آزاد برای حق التدریس مصاحبه گذاشته، که باید تایید بشید، که اونم با بند "پ" حل میشه
به نظر من خوندن دکترا الان دیگه معنی نداره، منم چون خودم علاقه داشتم و قبلا ارشد خونده بودم رفتم دنبالش
وگرنه دوستام با لیسانس مشغول به کارند، و با کلی سابقه ....!! (البته اوناهم از بند "پ" برای کار استفاده کردند)

ببخشید شاید بگید دارم موج منفی میفرستم، ولی من تمام کسانی که دور و برم بودند با بند "پ" رفتند سر کار چه تدریس چه کار بیرون کسایی هم که بند "پ" نداشتن یا عین من بیکارند یا شغلهای با درآمد اداره کار و یا با مغازه دار شدند.

من که توصیه می کنم تحصیل ادامه ندیدن...

برین دنبال کار و مهارت، کشور ما الان بیشتر به اینا احتیاج داره تا تحصیل کرده

موفق باشید و پیروز

Dorrin.S

عضو جدید
مرسی دوستان از پاسختون.
من رشتم نرم افزار هست. به رشتم علاقه دارم و دوست ندارم به لیسانس ختمش کنم، یعنی دوست ندارم به این زودی از جو و محیط دانشگاه بیرون بیام. در واقع احساس پیری میکنم:(
به قول فرمایش دوست خوبمون هم کووو کار. یعنی همه کارهای خوب دولتی برحسب پارتی داده میشه نه تخصص. من پیش خودم گفتم بهتره برم برای فوق لیسانس که هم ادامه داده باشم شاید آشنایی پیدا کردم و تونستم در دانشگاه درس بدم یا کار دلخواهم پیدا کنم(البته اگه بتونم کنکور قبول بشم) و هم تجربه کسب کنم و اگر هم که همچنان این موج علاقه برای تدریس و درس خوندن وجود داشت، دکتری شرکت کنم(البته بستگی به شرایط آن زمان داره).

من حتی در مورد ادامه دادن در خارج از کشور پرس و جو کردم، گفتن در صورتی می ارزه که بعد از تحصیل، برای کار در خارج از ایران بمانی وگرنه با بازگشتت هم چنان نیاز به بند "پ" داری .

خیلی ها که این راه رو رفتن، تاکید به پیدا کردن تخصص دارن نه ادامه تحصیل. نظر شما چیه؟

بالا