ايده، طرح ترم جاري شما چيست؟

nino

مدیر بازنشسته
خیلی ممنون نوشین جان
چه فایل مفیدی بود
البته من که این ترم بیمارستان ندارم و دیگه هم فکر نکنم داشته باشه
ولی برای طراحی یه بیمارستان اگر خودم هم خواستم میتونه خیلی به درد بخور باشه همچنین برای بچه هایی که این ترم بیمازستان دارن که دیگه خیلی بیشتر

فقط یه سوال داشتم همیشه برای خودم مطرح بوده ولی چون هیچ وقت رو بیمارستان کار نرکدم نتونستم تو طراحی حسش کنم
برای رهایی از اون احساس افسردگی که تو اکثر بیمارستان ها هست و بیمارا اکثرا بهش دچار میشن در واقع برای ساختن یه فضای بهتر برای بیمارستان هم فکری کردی؟

راستش عزيزم ما دقيقا اين بحثو تو كلاس داشتيم ولي خوب چون هنوز تو مرحله مطالعات هستيم خيلي روش فكر خاصي نكردم

jey_jey

عضو جدید
سلام دوستان موضوع اين ترم ما طراحي ترمينال مسافر برييه كسي از دوستان هست بتونه چند تا كار خارجي معرفي كنه بشه يه ايده هاي گرفت . دمتون گرم

maral55

مدیر بازنشسته
سلام دوستان موضوع اين ترم ما طراحي ترمينال مسافر برييه كسي از دوستان هست بتونه چند تا كار خارجي معرفي كنه بشه يه ايده هاي گرفت . دمتون گرم

یک پایانه دریایی به اسم فکر میکنم یوکوهاما بود که من چند وقت قبل دیدم مجله معمار در یکی از شماره ها نقدش کرده بود
کلا اگر مجله معمار رو بررسی کنی فکر کنم نمونه هایی از ترمینا در اون باشه

آلوین

عضو جدید
کاربر ممتاز
شيدا جان سلام
مي‌توني به دور ورت نگاه كني
حتي پدرت هم مي‌تونه كانسپت باشه
ديروز تو فكر كانسپت بودم كه چشمم به كاريكاتور توي روزنامه افتاد
سريع روزنامه رو گرفتم رفتم پيش استاد گرام بعد از مطرح كردن اين كه مي‌خوام كانسپت كارم كاريكاتور معرف در رابطه با موضوع طرحم باشه اول خنديد ولي بعدش گفت اگه مشغول شدي رو كمك من هم حساب كن
فكر كن حالا هنوز دنبال كانسپت تو آسمونها بگرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maral55

مدیر بازنشسته
اما من می خوام کانسپتم یک چیزی غیر از نور و چیزهای تکراری باشه:redface:

کانسپت میتونه خیلی چیزا باشه
نمی دونم چرا همه فکر میکنن برای خونه مسکونی باید حتما کانسپت آرامش باشه ولی می تونه حتی اشفتگی باشه
می تونی خونه ای باشه مخصوص یک آدمی که یه بیماری روانی داره
می تونه یکی از مکاتب فلسفه و عرفان باشه
می تونه یکی از مکاتب هنری جدید باشه
می تونه یک منزل مسکونی باشه برای یک خانواده که یه کم خاص تر از خانواده های معمول هستند
و خیلی چیزهای دیگه که الان یادم نیست و همون طور که مقدا گفت می تونه از هر موضوعی الهام گرفته بشه
حتی از یه بحث اجتماعی تو روزنامه یا بحث فلسفی

nino

مدیر بازنشسته
کانسپت میتونه خیلی چیزا باشه
نمی دونم چرا همه فکر میکنن برای خونه مسکونی باید حتما کانسپت آرامش باشه ولی می تونه حتی اشفتگی باشه

مارال جان تو رو خدا اينو نگو ديگه آشفتگي هر جا معني بده تو خونه وحشتناكه

nino

مدیر بازنشسته
اما من می خوام کانسپتم یک چیزی غیر از نور و چیزهای تکراری باشه:redface:

چرا حالا فكر ميكني كه بايد براي معماري كردن خوب يك كانسپت عجيب غريب و غير عادي داشته باشيم . اصلا چرا ساده فكر نكنيم . سادگي هم يه كانسپه .

اصلا بچه ها تعريفتون از كانسپت چيه ؟
خواهش ميكنم هركي برداشتشو از كانسپت بگه

*arch*

عضو جدید
من نمیگم که کانسپت باید یه چیز عجیب و غریب باشه.اما دلم نمی خواد که یه چیز تکراری باشه اکثر بچه ها کانسپتشون نور آرامش و...اخه مگه یه خونه فقط میتونه کانسپتش همین چیزا باشه؟؟؟
شاید به قول خودتون چیزهای ساده تری بتونه باشه
به نظر من کانسپت یعنی اولین همون ایده اولیه اولین چیزی که به ذهن ادم میرسه

maral55

مدیر بازنشسته
من نمیگم که کانسپت باید یه چیز عجیب و غریب باشه.اما دلم نمی خواد که یه چیز تکراری باشه اکثر بچه ها کانسپتشون نور آرامش و...اخه مگه یه خونه فقط میتونه کانسپتش همین چیزا باشه؟؟؟
شاید به قول خودتون چیزهای ساده تری بتونه باشه
به نظر من کانسپت یعنی اولین همون ایده اولیه اولین چیزی که به ذهن ادم میرسه

اگه ساده هم بخوای باشه
خیلی چیزا هست
مثل آب گل (مثل گهری که از یه گل الهام گرفت) یکی از موجودات دریایی
و خیلی چیزای دیگه

nino

مدیر بازنشسته
خیلی از آدما دلشون نمی خواد خونشون مثل همه خونه ها ساده و آرام بخش باشه
یکیش خود من!

سادگي خوب خيلي با آشفتگي فرق داره . مثلا من خودم عاشقه پيچيدگي هستم ولي بايد به خيلي چيزا براي طراحي خونه توجه كرد مثلا افراد و روحياتشون . تو الان جوون هستي و ميتوني اشفتگي رو تحمل كني . آشفتگي رو هم تازه بايد تعريف كني چون ما ديدگاهامون هم نسبت به آشفتگي حتما فرق داره

maral55

مدیر بازنشسته
سادگي خوب خيلي با آشفتگي فرق داره . مثلا من خودم عاشقه پيچيدگي هستم ولي بايد به خيلي چيزا براي طراحي خونه توجه كرد مثلا افراد و روحياتشون . تو الان جوون هستي و ميتوني اشفتگي رو تحمل كني . آشفتگي رو هم تازه بايد تعريف كني چون ما ديدگاهامون هم نسبت به آشفتگي حتما فرق داره

منظورم چیز خاصی نیست
من منظورم اینه که برای طراحی یه خونه باید به نیاز های فردی که توی اون هست توجه بشه
شاید اصلا یکی دلش نخواد اتاق خوابش حتی یه پنجره کوچک هم داشته باشه
من خیلی از آدما رو دیدم که با چند تا پرده و روزنامه و چیزای دیگه سعی میکنن جلوی نفوذ نور رو بگیرن
اون وقت برای ما قانون شده که اتاق خواب بزارین تو جنوب
من فقط حرفم اینه که باید به نیاز صاحی خونه توجه کرد

• Like
واکنش ها: nino

nino

مدیر بازنشسته
منظورم چیز خاصی نیست
من منظورم اینه که برای طراحی یه خونه باید به نیاز های فردی که توی اون هست توجه بشه
شاید اصلا یکی دلش نخواد اتاق خوابش حتی یه پنجره کوچک هم داشته باشه
من خیلی از آدما رو دیدم که با چند تا پرده و روزنامه و چیزای دیگه سعی میکنن جلوی نفوذ نور رو بگیرن
اون وقت برای ما قانون شده که اتاق خواب بزارین تو جنوب
من فقط حرفم اینه که باید به نیاز صاحی خونه توجه کرد

اينو كاملا موافقم كه بايد مطابق نظر مصرف كننده طراحي كنيم

*arch*

عضو جدید
منم کاملا موافقم باید ببینیم خونه را برای
چه کسی می خواهیم طراحی کنیم

nino

مدیر بازنشسته
قسمت سیاه رنگ : سایت مورد مطالعه
قسمت قهوه ای رنگ : خانه دوره قاجاریه
قسمت نارنجی رنگ : خانه بخردی ها
البته ما باید از مسجد دروازه نو تا قصر جمیلان را مورد بررسی قرار بدیم و برای کفسازی و ساختمان های مقابل سایت که در حال حاضر مورد استفاده قرار ندارند طرح پیشنهاد بدیم و کاربریشونو تعیین کنیم.و کلا از مسجد دروازه نو تاقصر جمیلان را به نوعی با استفاره از طراحی المان های خاص و با کمک کفسازی به نوعی با هم پیوند بدیم تا به صورت یک فضای توریستی عمل کنند.
راستی اگه عکس ها زیاد واضح نیست ببخشید چون خیابونش خیلی باریکه که البته ما بایددر نظر بگیریم که بعدا حدود 4 متر عقب نشینی کنه.
هنوز وارد طراحی خود سایت نشدیم...فعلا روی جنبه های شهرسازی و فضاسازی و هندسه محل داریم کار می کنیم.راستی از بچه های اصفهانی اگه کسی نقشه های تو پوگرافی و سایت کامل تری از این محل داشته باشه ممنون میشم قرار بده...
توی این محل فضاهای تاریخی زیادی قرار داره...بنای تاریخی درب امام هم در این محل قرار گرفته...

مرسي اعظم جان
خيلي كار خوبي كردي عكسا رو گذاشتي
من پيشنهاد ميدم كه كتاب مفاهيم پايه در معماري صفحه 130 تا 174 ( پاسخ به بافت) رو حتما نگاه كني . هم تو تحليل كمك ميكنه هم تصميم گيري براي طراحي
البته من همه پستها رو نگاه كردم تا يادم بياد موضوعت چي بوده كه گفته بودي سفره خانه و محل اقامت . خوب چون بنات تقريبا گسترده است و اگه بخواي چند طبقه كار كني بايد حواست به خط آسمان و دو تا بناي كناري باشه .
من خودم اگه ميخواستم طراحي كنم كاملا هماهنگ با سايت طراحي ميكردم ولي اصلا از عناصر سنتي استفاده نمي كردم . مدرن ولي نه متضاد با سايت . اتفاقا خيلي كارها هست كه مثلا تو محله قديمي ساخته ميشه ميتوني برسي كني . همين مركز ژرژ پمپيدو پيانو تو يك محله قديميه كه ميبيبي كاملا متضاد با سايت برخورد كرده . در هر حال بايد انتخاب كني

azam

عضو جدید
نه عزیزم عکسا خیلی هم خوبن
خیلی خوب کاری کردی اینارو گذاشتی
ما هنوز زمین مون برای هتل مشخص نیست باورت میشه؟!!
ان شالله وقتی معلوم شد میزارم اینجا
دست استادتون درد نکنه واقعا این سایت خیلی جای کار داره خیلی چیزا تو کار میشه یاد گرفت
اگه تونستی ما رو در هم در جریان طراحیت بزار

ممنون مارال جون.آره استاد واقعا خوبی داریم و اگه روی پروژه کار کنیم چیزای زیادی یاد می گیریم:smile: فقط مشکل این جاست که خیابونه خیلی باریکی داره...:redface:

azam

عضو جدید
مرسي اعظم جان
خيلي كار خوبي كردي عكسا رو گذاشتي
من پيشنهاد ميدم كه كتاب مفاهيم پايه در معماري صفحه 130 تا 174 ( پاسخ به بافت) رو حتما نگاه كني . هم تو تحليل كمك ميكنه هم تصميم گيري براي طراحي
البته من همه پستها رو نگاه كردم تا يادم بياد موضوعت چي بوده كه گفته بودي سفره خانه و محل اقامت . خوب چون بنات تقريبا گسترده است و اگه بخواي چند طبقه كار كني بايد حواست به خط آسمان و دو تا بناي كناري باشه .
من خودم اگه ميخواستم طراحي كنم كاملا هماهنگ با سايت طراحي ميكردم ولي اصلا از عناصر سنتي استفاده نمي كردم . مدرن ولي نه متضاد با سايت . اتفاقا خيلي كارها هست كه مثلا تو محله قديمي ساخته ميشه ميتوني برسي كني . همين مركز ژرژ پمپيدو پيانو تو يك محله قديميه كه ميبيبي كاملا متضاد با سايت برخورد كرده . در هر حال بايد انتخاب كني

نوشین جان ممنونم از بابت راهنماییت.باشه حتما كتاب مفاهيم پايه در معماري رو مي خونمش.در مورد طراحی سایت فعلا استادمون گفته ذهنمونو از هرچی ایده هست پاک کنیم و فعلا کاری به سایت مورد نظرمون نداشته باشیم.باید در مورد هندسه ی محیط طرح پیشنهاد بدیم.یعنی وضعیت موجود رو بررسی کنیم ...بعد در مورد هندسه ی مطلوب و البته هماهنگ با کل فضا طرح بدیم.راستی در مورد خط آسمان استادمون هم همین نظرو داره.در مورد سایت اصلی فکر می کنم بشه با مصالح مدرن و با شیوه ی جدید نه به صورت سنتی ولی با استفاده از یک سری المان های خاص اون رو به بافت سنتی اطرافش پیوند داد.

maral55

مدیر بازنشسته
بچه ها دوستانی که پروژه این ترمشون هتل هست شماره 45 مجله معمار این شمارش همش در مورد انواع هتل ها هست می تونه تو شناخت خیلی مفید باشه

maral55

مدیر بازنشسته
چه خوبه که قشنگ باهاتون کار میکنن خوش به حالت واسه ما میگفت یه جلسه بیارین دوجلسه هم روش حرف میزد دیگه هر چی بود همون بود و دیگه هم سوال میکردی هیچی نمیگفت!!!
راستی مارال شما اول پلان و در میارین بعد حجمو؟

همشه هر دو رو با هم پیش می بردیم
ولی این ترم این استاده خیلی رو روابط پلان تاکیید داره و از طرفی هر حجمی رو هم قبول نمیکنه در نتیجه فعلا رو یه چیزی فکر کردیم ولی خوب من خودم زیاد خوشم نمیاد دلم می خواست میشد آزادی بیشتری توی فرم داشت

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ما برای مدرسه اول روی یک مدرسه کوچیک توی روستا کار کردیم تا دستمون راه بیفته . الان تازه رفتیم روی کار اصلی . امروز هم کرکسیون داشتیم جاتون خالی موقعی که استاد داشت حجممو تیکه تیکه میکرد ببینید و بخندید. البته می خواست اشکالشو بگیره . این استادمون خیلی رو حجم خوب تاکید داره اگه حجم خوب باشه دیگه بقیه کارا درست میشه. ولی من همیشه روی پلان بیشتر کار می کنم تا روابط درست در بیاد. به خاطر همین استاد امروز یه حال حسابی بهم داد.

habib_mohamadi

عضو جدید
چه خوبه که قشنگ باهاتون کار میکنن خوش به حالت واسه ما میگفت یه جلسه بیارین دوجلسه هم روش حرف میزد دیگه هر چی بود همون بود و دیگه هم سوال میکردی هیچی نمیگفت!!!
راستی مارال شما اول پلان و در میارین بعد حجمو؟
سلام
اول یه حجم اتودی در میاری.بعد میاریش سر کلاس تا استاد حسابی بهت گیر بده.بعد میفرستت دنبال پلان(نخود سیاه) که ما همیشه بد روابطا رو در میاریم.بعد تو در اوردن پلان وقتی نشون استاد می دی،استاد می گه ای ن کار شماست،شما هم میگین آره،بعد استاد می گه اون کار شما که چیزه دیگه ای بود.شما هم می گید که نه استاد همون کاره هست.بعد نتیجه گیری می کنیم که در زندگی امروز ما انسانها مهم هستن و تمامه تلاشه ما برایه اون آدمه هست.پس باید بیشتر به روابطه و اون پلانه برسیم .چون اون حجمه بعد از کش و قوس فراوون ممکنه که اصلا یه چیزه دیگه بشه.:biggrin:

head of flower

عضو جدید
سخنراني

سخنراني

منم اين ترم طرح 2 دارم البته ترم 5ام ;)
ايده ي طرحمون هم طراحي كوچه ي مسكوني هستش.
البته ديگه كاريش نمونده تقريبا..جز ماكتش(همه وقتمون رو گذاشتيم سر طرح...اونوقت هنوز هيچي باسه ساختمان و تنظيم شرايط انجام ندادم :()
توضيح بدم از طرح؟
ندم؟بدم؟ چيكار كنم؟
خوب ميدم:d
باسه ما اولش استاذ گفت خونه دانشجويي بزنين...ما هم 4تا زديم.
ابعاد خونه دانشجويي :2.85*5.70(اولين تلاش ما بود:w11:)
بعد خونه ها شد زناشويي :d يعني اينكه گفت خونه باسه يه زن و شوهر با ابعاد 5.70*(با 2سرويس)8.50 (اينجا هم 4تا)
بعد شد زن و شوهر و 2تا بچه(با 2تا سرويس)(اينا رو باسه اين ميگفت كه ما پلانامون رو با مبلمان كامل بزنيم نه يه پلان خالي)
اينم 4تا.
بعد دوباره همين/ اما همه خطوطش رو بايد 45 درجه كار مي كرديم(اين سخت بود:confused:)
بعد اينا mirror مي شدن و يه كوچه رو تشكيل ميدادن كه ماشيناشون رو اول و ته كوچه ميذاشتن.
خوب اينا بچه بازي بود.
بعد شد خونه هاي شمالي يه طبقه و جنوبي يه طبقه.(حياط اصلي و حياط خلوت داشتن)
اين 4تا(2تا 5.5*16 و 2تا 7.5*16)
بعد نماهاي اينا رو زديم( نماها تركيب مي شدن...يعني يه خونه 7.5 و يه 5.5 كنار هم ميذاشتيم و نما ميزديم)
بعدم شد خونه هاي 2طبقه...كه البته اينجا هر خونه يه تيپ جدا باسه خودش داره كه با بقيه فرق داره...يكي دوبلكس يكي جداست و غيره)
اينم 4تا شمالي زديم...4تا جنوبيش مونده كه فردا بايد ببرم.
به علاوه ي نماهاي جنوبي ها كه اينم فردا بايد ببرم و هنوز كاري نكردم :lol:
(نكته ي اينا اينه كه بايد با حجم پله خونش بازي كنيم...يه بار بياريم روي نما...يه بار داخل...خلاصه كاراي الكي ديگه )
اينم كه تموم بشه ماكتش ميمونه و ديگه تموم:thumbsup2:

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
این حجم کلی مدرسه ای شده که طراحی کردم.
والان به مرحله نما رسیدم واستاد روی نما خیلی گیر داده و من در مورد مصالح نما کم میدونم و در مورد دو متریاله کار کردن اگر میشه نظرتون رو نسبت به حجم بگید و مهم تر اینکه چه کار کنم تا نمای خوبی رو بتونم درست کنم.
من یک کم روی نما کار کردم ولی به نظرم چیز جالبی نشد.

پیوست ها

• d.jpg
    d.jpg
    42.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • t.jpg
    t.jpg
    66.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

nino

مدیر بازنشسته
سلام دوستان
این حجم کلی مدرسه ای شده که طراحی کردم.
والان به مرحله نما رسیدم واستاد روی نما خیلی گیر داده و من در مورد مصالح نما کم میدونم و در مورد دو متریاله کار کردن اگر میشه نظرتون رو نسبت به حجم بگید و مهم تر اینکه چه کار کنم تا نمای خوبی رو بتونم درست کنم.
من یک کم روی نما کار کردم ولی به نظرم چیز جالبی نشد.

مهران جان خيلي حجمت عالي شده
كاش تو اسكچ آپ ميساختيش كه اومجا راحت متريال هاي مختلف رو امتحان كني ولي روش فكر ميكنم خيلي خوب شده ;)

nino

مدیر بازنشسته
راستي مهران جان فقط از اون نرده هاي پشتش خوشم نيومد به كارت نميخوره كاش اونجا هم رواق ميزاشتي با كارت هماهنگ بود
من نظرم اينكه با رنگاي گرم كار كني . متريال با رنگاي گرم و تيره و روشن ;)

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستي مهران جان فقط از اون نرده هاي پشتش خوشم نيومد به كارت نميخوره كاش اونجا هم رواق ميزاشتي با كارت هماهنگ بود
من نظرم اينكه با رنگاي گرم كار كني . متريال با رنگاي گرم و تيره و روشن ;)
سلام ممنونم
میشه متریال مثال بزنی چون همونطور که گفتم خوب نمیشناسم متریال ها رو .
مثلا برای دو متریاله کار کردن در این ساختمان چی استفاده کنم که به هم بیان.
راستش اسکچ آپ بلد نیستم . یعنی نرم افزار شو نداشتم که یاد بگیرم . باید گیر بیارم و از کمکای شما استفاده کنم.
بعد به نظر شما الان نمای روبروش خوب شده یعنی به نظر شما بیشتر از عتاصر افقی استفاده کنم بهتره یا از عناصر عمودی.
اینم یک عکس دیگه .

پیوست ها

• DSCN6868.jpg
    DSCN6868.jpg
    19.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
قرار شد برای مصالح از آجر قرمز و سنگ تراورتن سفید استفاده کنم.
البته روبروی حجمم تغییر کرد و منحنی شد و اون پوسته که چسبونده بودم روش رو حذف کردم . کلا قاب بندی به ما نیومده.
در مورد مصالح که استادمون گیر داده بود میگفت که خیلی بده کسی ساختمانی طراحی کنه ولی ندونه مصالحش چی باشه . اتفاقی که میگفت حتی برای کسی که دفاعیه لیسانسش رو داره میده هم زیاده پیش اومده.

• Like

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خیلی دلم براتون تنگ شده بود .
چه خبر از طرحاتون ما که یکشنبه هفته دیگه تحویل نهایی رو باید بدیم بره .
راستی تا حالا کسی با کاغذ عکس فاسد شده ماکت ساخته اگر کسی تجربه ای داره لطفا کمک کنه .

• Like
بالا