انچه یه مهندس برق باید تحصیل یا تجربه کند

omid34

عضو جدید
حتما می دانید که تنها تحصیل در دانشگاه برای اینده شغلی و غیره مفید نیست .باید خارج از دانشگاه هم کار کرد . میخواستم بدانم
انچه یه مهندس برق کنترل باید بدانه یا کسب کنه یا دوره هایش را بگذرونه چیه ؟
اگه کسی اطلاعاتی داره لطفا در این تایپیک بزاره تا بلکه باعث راهنمایی هرچه بیشتر دیگران بشه.
من خودم جایی خواندم که اگه دوره های زیر را بره خیلی براش مفیده .
plc - hmi - wincc - drive - profibus - industrial ethernet , dcs
ضمنا اگه کسی در مورد دوره هایی که در دانشگاه شریف یا جاهای دیگه برگزار می شه اطلاعاتی داره لطفا ارایه بده.

yas4

عضو جدید
در مورد کلاسهای قشم ولتاژ یا جهاد دانشگاهی شریف برای دوره های تخصصی برق کسی اطلاعی داره . از کارشناسان محترم می خوام که تجربیات خودشون را بگن تا بلکه دیگران استفاده کنند .
یاعلی

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در مورد کلاسهای قشم ولتاژ یا جهاد دانشگاهی شریف برای دوره های تخصصی برق کسی اطلاعی داره . از کارشناسان محترم می خوام که تجربیات خودشون را بگن تا بلکه دیگران استفاده کنند .
یاعلی
با سلام به همه / این که دانشگاه و تحصیل در ان برای داشتن علم بالا کافی نیست درسته /دوره های تشکیل شده در جهاد شریف بسیار عالی هست اما برای شروع این کلاس ها باید پایه قوی باشه یا اینکه برای مدت کوتاهی حداقل کار کرده باشین که مطالبی که در این دوره ها گفته میشه رو بتونین دریافت کنین و بخوبی درک کنین / البته با توجه به هزینه ی زیاد توصیه میکنم (در زمینه ی قدرت )اگر که کار دولتی رو در نظر دارین بگم که این مطالبی رو که یاد میگیرین زیاد در کار دولتی کاربرد نداره / ولی افرادی که میخوان کار خصوصی رو ادامه بدن و در پروژه بگیرن و در مناقصه و غیره شرکت کنن ...باید بگم که بهتر از دوره ها ی شریف دوره ای نیست.دوره های متفاوتی هم هست که من پیشنهاد میکنم برای شروع از نرم افزار ها شروع نکنین و اول با مطالب تئوریک اشنا بشین که برای درک نرم افزار مشکلی نداشته باشین .

yas4

عضو جدید
در اگهی های استخدامی سابقه کار 5 سال و حتی بالاتر میخواند. انوقت یه فارغ التحصیل برق 5 سال سابقه کار را چطور می تونه داشته باشه . ایا طی دورهای گفته شده و کسب مدرک از انها می تونه به جای سابقه کار ارایه بشه . اصلا با این سابقه کاره باید چه کار کرد؟

apadana34

عضو جدید
ایا برای رشته برق یا مکانیک دوره زبان انگلیسی مخصوصی هست با نام خاص یا نه موسسات اموزش زبان انچه یاد می دهند مناسب هست .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در اگهی های استخدامی سابقه کار 5 سال و حتی بالاتر میخواند. انوقت یه فارغ التحصیل برق 5 سال سابقه کار را چطور می تونه داشته باشه . ایا طی دورهای گفته شده و کسب مدرک از انها می تونه به جای سابقه کار ارایه بشه . اصلا با این سابقه کاره باید چه کار کرد؟
پست من پاسخ این سوال شماست...http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/16925-برق-صنعتی/page2?p=5440016#post5440016

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
بازم میگم اگر کار دولتی هست این دوره ها زیاد مفید نیست یعنی از این همه علمی که یاد میگیری و وقت میذاری و هزینه میکنی نمیتونی به جا و درست استفتده کنی و ممکنه اصلا به کارت نیاد...
اما برای کار خصوصی شرکت ها ی زیادی مخصوصا در تهران هستن که بدون سابقه کار استخدام میکنن و فقط کافیه در یک زمینه ای مهارت داشت که فکر کنم این مهارت با این دوره ها بدست بیاد(البته به طرف هم بستگی داره چقدر زحمت بکشه)منم با این که سابقه کار زیاد نداشتم یه کارخونه از من دعوت به کار کرد ولی من کجا و تهران کجا!.. اگر شدیدا دنبال کار هستی قدم اول اینه که دنبال اخبار باشی مخصوصا روزنامه ی نیازمندیها ... بعد از اون نیاز به علم داری... نهایتا دو سه ماه با حقوق پایین کار میکنی بعدش انشالا میشی با سابقه ... برادر من ارشد شیمی رو از دانشگاه امیر کبیر گرفت تا 6 ماه با حقوق غیر قابل تصور البته چند سال پیش کار میکرد (در پالایشگاه)کمتر از سیصد هزار تومن . اما حالا ماشالا ماشالا... منظورم اینه که برای شروع نمیشه انتظار حقوق میلیونی داشت .از دوستان هم کسی خواست دوره های شریف رو بره ... با من مشورت کنه / البته در مورد گرایش های قدرت.

yas4

عضو جدید
بازم میگم اگر کار دولتی هست این دوره ها زیاد مفید نیست یعنی از این همه علمی که یاد میگیری و وقت میذاری و هزینه میکنی نمیتونی به جا و درست استفتده کنی و ممکنه اصلا به کارت نیاد...
توی دانشگاه چی یاد می دن که حتی برای کارهای دولتی هم نخوای دورهای تخصصی بری . بعدش من دوست دارم در رشته ای که دوست دارم متخصص بشم . البته نباید دورهای اضافی و بدردنخور بری .
حال با این گفتار برای یه دانشجو برق که حتی کارهای عملی با برق نکرده و میخواد درکنار دانشگاه کسب تخصص کنه تا هم در کارهای دولتی و هم غیر دولتی ادم باسوادی باشه باید چه دوره هایی بره و مسیرش چی هست . فرضا مهندس برق کنترل

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
توی دانشگاه چی یاد می دن که حتی برای کارهای دولتی هم نخوای دورهای تخصصی بری . بعدش من دوست دارم در رشته ای که دوست دارم متخصص بشم . البته نباید دورهای اضافی و بدردنخور بری .
حال با این گفتار برای یه دانشجو برق که حتی کارهای عملی با برق نکرده و میخواد درکنار دانشگاه کسب تخصص کنه تا هم در کارهای دولتی و هم غیر دولتی ادم باسوادی باشه باید چه دوره هایی بره و مسیرش چی هست . فرضا مهندس برق کنترل
کار دولتی و خصوصی دو زمینه ید کاری متفاوت هستن.. منظورم رو با یک مثال میگم .. یکی از دوستان از دانشگاه دولتی دزفول فوق دیپلم گرفت و در حال ادامه تحصیل برای لیسانس بود...که استخدام اداره ی برق شد.شد اپراتور اونجا و کارش فقط با تلفن بود و اینکه شماره ترانس ها رو حفظ باشه و اعلام امادگی برای قطع و وصل کردن ترانس رو صادر کنه و به تلفن مردم جواب بده . 6 ساله که کارش همینه ایا این کار نیاز به تخصص داره .؟؟؟مسئول در آمدهمون اداره فوق لیسانس قدرت داشت و کارش فقط در حیطه ی محاسبات شبکه و مصرف و ضزیب قدرت و غیره بود ... کارش رو زمانی که وارد محیط کاری شد با گذشت زمان یاد گرفت و مهارت پیدا کرد ... حالا همین فرد اگر قبل از کار دوره ی تخصصی plc رو میرفت و ... ممکن بود اصلا به کارش نیاد. و استفاده نکنه / در کل منظورم اینه که در کار دولتی شما پس از گذشت چند ماه در حیطه ی کاریه خودت ماهر میشی .(البته در بعضی از کازهای دولتی هم به کار میاد)اما کار خصوصی : شما یک زمینه رو دنبال میکنی که در دانشگاه راجع به اون بحث نمیشه یا اینکه زیاد بحث نمیشه...و در همون زمینه کار میکنی .(که این زمینه رو باید از روی علاقه و شرایطی که موجود هست انتخاب کنی ).
حالا شما میخوای پیشرفت کنی ... اول ببین در چه زمینه و چه گرایشی موفقی و علاقه داری و در محل اسکان شما کار در زمینه ی انتخابی موجود باشه.(مثلا علم نیروگاه رو دنبال کنی و ساکن بوشهر و غیره باشی که نیرو گاه دارن)... بعد میتونی با این دوره ها در اون زمینه خودت رو تقویت کنی... دنبال مطالب بری ... حتی اگر شده به صورت رایگان برای مدتی در زمینه ی انتخابی کار کنی( به هر کسی بگی با حقوق کم دستتو میبوسه)... وارد محیط کار که بشی دیدت عوض میشه و خیلی تجربه بدست میاری ... همین تجربه میشه سابقه و مهارت و میتونی پیشرفت کنی.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
در مورد مهندسی کنترل خودتون باید یکی از گرایش ها رو که بازار کارش خوبه (تحقیق) و علاقه داری انتخاب کنی.

yas4

عضو جدید
با توجه به اینکه کار دولتی نمی شه بهش امید داشت و با توجه به اینکه ادم اگه متخصص باشه امید زیادی هست که شغل مناسب با بازار مناسب داشته باشه . بهتر در زمینه ایی که هم علاقه است در کنار دانشگاه
متخصص بشی .

apadana34

عضو جدید
می شه راجع به این دوره هایی که نام می برم توضیح بدید :

KPI,CMMS,PM,TPM,CBM
و هیدرولیک، پنوماتیک، شبکه های صنعتی ، WINCC

همچنین ایا این دوره های دارای ترتیب یادگیری هستند یا هرکدام برای هر حوزه ای که قصد داری فعالیت کنی مناسب هست؟
به طور کلی مثل کامپیوتر که هرکس می خواد باش کار کنه باید ویندوز را ابتدا یاد بگیره بعد بره سراغ حوزه کار خودش در این دوره ها برای
یه مهندس برق چه دوره هایی الزامی هست اگه ترتیب دوره هاش را بگید ممنون می شم.

mohandes34

اخراجی موقت
برای گرایش قدرت و کنترل چه دوره های تخصصی جهاد شریف برای پیدا کردن فرصت شغلی مناسب لازم و مفید هست

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
برای گرایش قدرت و کنترل چه دوره های تخصصی جهاد شریف برای پیدا کردن فرصت شغلی مناسب لازم و مفید هست
برای گرایش قدرت : اول به این سوالات جواب بدید
1=میزان تحصیلات
2=شاخه ی مورد علاقه
3=میزان تسلط به زبان انگلیسی
4=وارد بازار کار شده اید
اگر شده اید دولتی یا خصوصی بوده و در چه زمینه ای ؟
5=شرایط محل زندگی

mohandes34

اخراجی موقت
1- لیسانس
2- زبان انگلیسی برای مکالمه و ترجمه کلاسشو می رم
3 - وارد بازار کار نشده ام
4- منظور از شرایط محل زندگی یعنی چی ؟ و دانستن چه فاکتورهایی باعث شناخت محل زندگیت در رابطه با برق قدرت می شه؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
1- لیسانس
2- زبان انگلیسی برای مکالمه و ترجمه کلاسشو می رم
3 - وارد بازار کار نشده ام
4- منظور از شرایط محل زندگی یعنی چی ؟ و دانستن چه فاکتورهایی باعث شناخت محل زندگیت در رابطه با برق قدرت می شه؟
بسیار خوب ... منظورم اینه که در محل زندگی شما صنعت و این جور چیزا رواج داره ... مثلا در شهر خودم پالایشگاه منطقه ازاد 2تا شهرک صنعتی وجود داره که باعث میشه من و امثال من بیکار نمونن.
اما یکی از دوستای من در زابل زندگی میکنه ... متاسفانه اونجا هیچ صنعتی رواج نداره و مجبور شده واسه کار کردن از خونواده جدا بشه .
دوره ی تاسیسات
دوره ی حفاظت و رله
دوره ی طراحی تابلو های الکتریکی
دوره ی نرم افزار ها ی برق
حفاظت و رله =نیاز به تسلط کامل به زبان انگلیسی داره و همچنین اشنایی با تجهیزات و سیستم ها ی قدرت (کمی سخت ولی بسیار مفید و پر درامد )
دوره ی تاسیسات=پیشنهاد من برای این دوره فقط مخصوص کسایی است که در این زمینه مشغول کار هستند.مباحث بسیاری گفته میشه از روشنایی فنی تا کار با etap
دوره ی طراحی تابلو ها ی الکتریکی=نیاز به اشنایی با تابلو برق و یا کمی کار کردن در این زمینه و یا حداقل بازدید از یک کارخانه ی ساخت تابلو و اشنایی با تجهیزات مورد استفاده (بسیار مفید و کامل و جامع برای کسانی که میخواهند این شاخه برای کار کردن ادامه دهند )
دوره ی نرم افزار =این دوره برای کسایی مناسب است که حداقل یکی از دوره های فوق را گذرانده باشند .
با توجه به علاقه و شرایط محل زندگی یکی از این شاخه ها رو انتخاب کن .
*حفاظت و رله =این دوره برای کسی که وارد بازار کار نشده و اشنایی کامل با تجهیزات لازمه نداره بسیار مشکل و گنگ هست .(به طوری که مهندس ارشد برق قدرت در این دوره شرکت کرده بود و میگفت چیزی متوجه نمیشم ...اما برعکس اون کسی که از قبل کار میکرده این دوره رو بسیار مناسب و عامل پیشرفتش دونسته)