انتخاب کوره مناسب بازیافت قراضه های آلومینیوم

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان عزیز
به نظر شما چه نوع کوره هایی برای ذوب قراضه آلومینیوم مناسبه ؟
از لحاظ مقرون به صرفه بودن (هزینه اولیه ،مصرف انرژی)
از لحاظ کیفیت مذاب
و از لحاظ بازدهی
واینکه تو ایران تو کارگاههای کوچیک تا متوسط معمولا از چه نوع کوره هایی استفاده میشه؟
محبت کنید ممنون میشم

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز
به نظر شما چه نوع کوره هایی برای ذوب قراضه آلومینیوم مناسبه ؟
از لحاظ مقرون به صرفه بودن (هزینه اولیه ،مصرف انرژی)
از لحاظ کیفیت مذاب
و از لحاظ بازدهی
واینکه تو ایران تو کارگاههای کوچیک تا متوسط معمولا از چه نوع کوره هایی استفاده میشه؟
محبت کنید ممنون میشم

سلام
برای Al توی کارگاه های کوچیک
کوره های زمینی

موفق باشید

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
برای Al توی کارگاه های کوچیک
کوره های زمینی

موفق باشید
ممنون ولی فکر نمیکنم روزی 2 تن جواب بده
و اینکه کوره های زمینی بدلیل اینکه کنترلی روی دما نداریم مقداری از آلومینیوم بخار میشه بازده میاد پایین
نظرتون در مورد کوره های القایی یا قوس الکتریک چیه؟
و یه سوال دیگه بنظرتون قبل از ذوب قراضه (بیشترشون قوطی نوشابه ) لازمه که به یه روشی لایه پلاستیکی روی قوطی رو از بین برد که بازدهی بالا بره ؟

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
ممنون ولی فکر نمیکنم روزی 2 تن جواب بده
و اینکه کوره های زمینی بدلیل اینکه کنترلی روی دما نداریم مقداری از آلومینیوم بخار میشه بازده میاد پایین
نظرتون در مورد کوره های القایی یا قوس الکتریک چیه؟
و یه سوال دیگه بنظرتون قبل از ذوب قراضه (بیشترشون قوطی نوشابه ) لازمه که به یه روشی لایه پلاستیکی روی قوطی رو از بین برد که بازدهی بالا بره ؟

تخصص من این نیست دوست عزیز
فرمودید کارگاه کوچیک من اون چیزی که دیده بودم عرض کردم خدمتتون ، فکر کردم برای ریخته گری ساده نیازتون هست

قوس که خیر !!!
ولی شاید القایی براتون مناسب باشه
فکر نکنم نیازی به برطرف کردن رنگ باشه
توی 2 تن مقدار ناچیزی میشه

باز هم استاتید این مبحث بهتر میتونن کمکتون کنن

موفق باشید

saeedhakam

عضو جدید
سلام علیکم
نمی دونم منظورتون از بازیافت و ذوب قراضه ، شمش ریزی هست یا قطعه ریزی؟ اما برای کارگاه های کوچک آلومینیوم ریزی ، کوره های مشعلی زمینی یا روزمینی متداول است
برای شمش ریزی می توانید از کوره های ریورب هم استفاده کنید که بازدهی بالاتر و البته قیمت بالاتری هم دارند
کوره های قوس و القایی برای آلومینیوم کاربرد ندارند
در مورد شارژ کوره هم باید قراضه ها رو تا حد ممکن متراکم کنید
قوطی نوشابه از سایر انواع قراضه آلومینیومی ارزانتر است البته به جز براده تراشکاری
در مورد اینکه از چه نوع قراضه ای استفاده شود و به چه صورت شما اول باید نوع آلیاژی که قصد تولید دارید مشخص کنید بعد به دنبال قراضه مطلوب و روش آماده سازی آن بروید

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام علیکم
نمی دونم منظورتون از بازیافت و ذوب قراضه ، شمش ریزی هست یا قطعه ریزی؟ اما برای کارگاه های کوچک آلومینیوم ریزی ، کوره های مشعلی زمینی یا روزمینی متداول است
برای شمش ریزی می توانید از کوره های ریورب هم استفاده کنید که بازدهی بالاتر و البته قیمت بالاتری هم دارند
کوره های قوس و القایی برای آلومینیوم کاربرد ندارند
در مورد شارژ کوره هم باید قراضه ها رو تا حد ممکن متراکم کنید
قوطی نوشابه از سایر انواع قراضه آلومینیومی ارزانتر است البته به جز براده تراشکاری
در مورد اینکه از چه نوع قراضه ای استفاده شود و به چه صورت شما اول باید نوع آلیاژی که قصد تولید دارید مشخص کنید بعد به دنبال قراضه مطلوب و روش آماده سازی آن بروید

خیلی ممنون از راهنماییتون
منظورم تولید شمش آلومینیوم با حداکثر بازدهی هست ؛الان تو صنایع بازیافت الومینیوم از 100 کیلو قراضه حداکثر 80 کیلو شمس بدست میاد و ما هدفمون اینه که اینو زیاد کنیم که یکی از روشها استفاده از کوره ی مناسبه یعنی اکسید کمتری حین ذوب ایجاد بشه وسرعت ذوبش هم بالا باشه و بخاطر همین من کوره القایی رو مطرح کردم چون برخلاف کوره های تشعشعی مذاب با شعله تماس نداره و اکسیداسیون کمتر میشه و همینطور خیلی سریع میتونه مذاب تولید کنه برخلاف کوره های زمینی
ولی متوجه نمیشم که چرا شما میگید کوره القایی برای آلومینیوم کاربرد نداره اگه محبت کنید توضیح بدید ممنون میشم

saeedhakam

عضو جدید
سلام
کوره القایی اولاً قیمت بالایی داره مگر بتونید یک کوره دست دوم با قیمت مناسب پیدا کنید. من حدود سه هفته پیش رفته بودم شرکت کوره القایی پیشتاز صنعت واقع در شهرک صنعتی عباس آباد، وقتی در مورد کوره القایی برای ذوب آلومینیوم باهاشون صحبت کردم فهمیدم حتی یک مشتری برای آلومینیوم نداشتند. شاید علاوه بر هزینه اولیه بالا، هزینه برق مصرفی نسبت به گاز به صرفه نباشد البته در شهرک های صنعتی هزینه برق خیلی بالا نیست ولی این هم مطلب قابل توجهی است. من کوره ریورب رو بهتون پیشنهاد می کنم که شمش ریزهای بزرگ هم از این نوع کوره استفاده می کنند
با صد میلیون مثلاً می تونید یک کوره القایی سیصد کیلیویی آلومینیوم بگیرید در صورتیکه با همان پول می تونید یک کوره هزار و دویست کیلویی ریورب بخرید. (البته این قیمت ها جدید نیست باید مجدد قیمت بگیرید) بالاخره هر نوع کوره یک سری مزایا و یک سری معایب دارد
وگرنه با کوره القایی هم می شود آلومینیوم ریخت

farshid.k

عضو جدید
سلام
من یه کارگاه ریخته گری al دارم.کوره القایی مقرون به صرفه نیست.کوره های زمینی با بوته گرافیتی برا قوطی نوشابه خوبه و کوره های قبری و کوره های زمینی با بوته کرافیتی برای قراضه های آهن دار خوبه.

farshid.k

عضو جدید
برای اینکه بازدهی بالا باشه باید تجربه داشته باشید.یعنی به عبارتی باید این کاره باشی.خیلی کاره سختیه

Morteza_mortezai

عضو جدید
برای اینکه بازدهی بالا باشه باید تجربه داشته باشید.یعنی به عبارتی باید این کاره باشی.خیلی کاره سختیه

خیلی ممنون بابت راهنماییتون
چرا بوته ی گرافیتی؟
جسارتا شما الان چقدر بازدهی دارید ؟
و اینکه تا حالا کاری برای بالا بردن بازدهی کردید ؟(مثلا استفاده از فلاکس ها یا قرصها و....)
محبت کنید ممنون میشم

Morteza_mortezai

عضو جدید
دوستان کسی در مورد استفاده از کوره های قوس الکتریک برای ذوب آلومینیوم اطلاع داره ؟
در درجه اول میخواستم بدونم قابلیت استفاده از این کوره ها برای ذوب آلومینیوم وجود داره ؟

بالا