اموزش مربوط به:3D AUTOCAD

کدخدا

مدیر بازنشسته
ممنون مهندس
یه چیزای از مکس حالیم هست اما چون تو متریال دادن مکس مشکل داشتم گفتم شاید متریال دادن تو کد راحت تر باشه .
یه ساختمون 4طبقه تو کد ساختم بردمش تو مکس بهش متریال دادم اما اصلا خوب نشد به نظرت چه کتابی رو بگیرم که متریال دادن رو فول بشم . help بی خیال شدم چون :(:(
(کتاب طراحی ساختمان با کامپیوتر نوشته مظاهر علیپور) رو خوندم مکس از روی این کتاب یاد گرفتم .
در ضمن تو نور دهی هم مشکل دارم :cry::cry:
کتاب های مکس زیاده ولی خب .....
تو متریال منتال رو می خوای یا vray ؟
برای جفتش منبع فارسی به درد به خور من ندیدم.
اما اگه انگلیسی بخوای چرا هست می تونم لینک بدم دانلود کنی ولی حجمش زیاده.
یه 40 مگی یه 100 مگی برا منتال یه 30 مگی هم vray

ایمان قریشی

عضو جدید
کتاب های مکس زیاده ولی خب .....
تو متریال منتال رو می خوای یا vray ؟
برای جفتش منبع فارسی به درد به خور من ندیدم.
اما اگه انگلیسی بخوای چرا هست می تونم لینک بدم دانلود کنی ولی حجمش زیاده.
یه 40 مگی یه 100 مگی برا منتال یه 30 مگی هم vray
.....................
خوب کدخدا جان دوستمون اگه انگلیسی میخواست که از help در max که منبعی جامع تر پیدا نمیکرد که!راحتتر هم بود که!نمیدونم شاید منابع کاملتری از اون هم باشه!!!!من فقد نظرم گفتم.:redface::gol:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
.....................
خوب کدخدا جان دوستمون اگه انگلیسی میخواست که از help در max که منبعی جامع تر پیدا نمیکرد که!راحتتر هم بود که!نمیدونم شاید منابع کاملتری از اون هم باشه!!!!من فقد نظرم گفتم.:redface::gol:

متاسفانه منابع فارسی در حال حاضر در مورد وی ری و نورپردازی حرفه ای وجود نداره . توصیه من استفاده از tutorial های موجود در نت هست که به نحو شایانی در یادگیری ابزار و امکانات جدید کمک می کنه . معمولا چنانچه تسلط کافی به زبان انگلیسی وجود نداشته باشه هم به خاطر بودن عکس از نحوه عملکرد و تنظیمات انجام شده ،‌ آموزش شکل موثر تری رو به خودش میگیره .

ایمان قریشی

عضو جدید
نظر من

نظر من

متاسفانه منابع فارسی در حال حاضر در مورد وی ری و نورپردازی حرفه ای وجود نداره . توصیه من استفاده از tutorial های موجود در نت هست که به نحو شایانی در یادگیری ابزار و امکانات جدید کمک می کنه . معمولا چنانچه تسلط کافی به زبان انگلیسی وجود نداشته باشه هم به خاطر بودن عکس از نحوه عملکرد و تنظیمات انجام شده ،‌ آموزش شکل موثر تری رو به خودش میگیره .
.....................................

حرف شما درست ولی منابع جامع وجود نداره منبع مکتوب غیر انترنتی هم شاید کامل وجود نداشته باشه.ولی منابع نرم افزاری به صورت مالتی مدیا که هست.درست که کامل نیستن ولی برای یک تازه کار برای شروع میتونه کمک کنه .

کدخدا

مدیر بازنشسته
.....................
خب البته شما صحیح می فرمایید ولی من تا امروز توی help اثری از وی ری ندیدم و منتالشم کامل نیست اینی که من گفتم مبحثای تخصصیه نه عمومی که توی خود help پیدا بشه .
در ضمن تا 1 سال پیش حتی منبع آموزشی (منظور کتابه)حتی به زبان انگلیسی هم برای وی ری نبود
امسال 2 تا کتاب به درد به خور اومده که 140هزار تومن قیمتشه.
حرف شما درست ولی منابع جامع وجود نداره منبع مکتوب غیر انترنتی هم شاید کامل وجود نداشته باشه.ولی منابع نرم افزاری به صورت مالتی مدیا که هست.درست که کامل نیستن ولی برای یک تازه کار برای شروع میتونه کمک کنه .
راجب منابع مالتی مدیا هم اکثرا به صورت مبتدی آموزش ندادن و کلی گویی کردن در حد یک سری اطلاعات کلی خوبن اونم برا کسی که آشنایی داره نه مبتدی.

آخرین ویرایش:

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
.....................................

ایمان جان ،‌ تازه کاری که شما راجع بهش صحبت می کنید اول باید بره کار با خود تری دی مکس رو از روی منابع موجو پیدا کنه و بعد تصمیم بگیره با وی ری کار کنه . و یقین بدون که کار با هر منبعی نیازش داشتن مقدمات از نرم افزاریه که می باست کامل بهش احاطه داشته باشه .
مطمئنا کسی که نور پردازی درست و منطقی رو در تری دی مکس با ابزارهای ابتداییش بلد نباشه به هیچ وجه نمی تونه از نور پردازی حرفه ای وی ری استفاده کنه و کسی که نتونه از دوربین های ساده مکس به راحتی ویو های مورد نظرش رو بسازه هیچ وقت قابلیت ویو ساخت از دوربین های مجازی وی ری رو نخواهد داشت .
یادم هست که بزرگی می گفت برای پرواز کردن باید دویدن،‌ برای دویدن باید راه رفتن و برای راه رفتن چهار دست و پا راه رفتن رو بلد باشی و مطمنا کسی که هنوز نمی تونه یه گلایدر رو به پرواز دربیره یکمی سخته براش که بخواد یه هواپیمای مسافر بری رو خلبانی کنه !!‌

ایمان قریشی

عضو جدید
باز هم حق با شماست

باز هم حق با شماست

خب البته شما صحیح می فرمایید ولی من تا امروز توی help اثری از وی ری ندیدم و منتالشم کامل نیست اینی که من گفتم مبحثای تخصصیه نه عمومی که توی خود help پیدا بشه .
در ضمن تا 1 سال پیش حتی منبع آموزشی (منظور کتابه)حتی به زبان انگلیسی هم برای وی ری نبود
امسال 2 تا کتاب به درد به خور اومده که 140هزار تومن قیمتشه.

راجب منابع مالتی مدیا هم اکثرا به صورت مبتدی آموزش ندادن و کلی گویی کردن در حد یک سری اطلاعات کلی خوبن اونم برا کسی که آشنایی داره نه مبتدی.
..........................................................
حق با شماست ولی منظور من استفاده از help به صورت online وoffline به همراه هم بودا!
ولی در مورد v-ray که یک نوع پلاگین محصوب میشه درسته .کاملا حق با شماست.

ارسن

عضو جدید
................................

بله مشه.کلمه mat را تایپ کن.در قسمت نوار کرکرهای map-global در قسمت select image عکس یامتریال مورد نظر خودت را معرفی کن.اگر میخوای حرفهای تر کار کنی بهم بگی برات توضیح میدم.با مکس کارهای حرفه ای میشه کرد.اگه خواستی عکسهایش رو ببینی بهم بگی برات نمایش میدم.

ممنون ایمان :gol::gol:
راستش خیلی علاقه دارم متریال دادن را یاد بگیرم :Dحالا یا تو کد یا مکس هر کدوم بهتره . اگه زحمتت نیست توضیح بده . استادمون برای یادگیری تقریبا حرفه ای مکس یه نفر معرفی کرده اما اون تا اسفند وقتش پر , منم از اسفند تا کنکور کارشناسی :)
زبانمم :( اصلا خوب نیست .

ایمان قریشی

عضو جدید
ممنون ایمان :gol::gol:
راستش خیلی علاقه دارم متریال دادن را یاد بگیرم :Dحالا یا تو کد یا مکس هر کدوم بهتره . اگه زحمتت نیست توضیح بده . استادمون برای یادگیری تقریبا حرفه ای مکس یه نفر معرفی کرده اما اون تا اسفند وقتش پر , منم از اسفند تا کنکور کارشناسی :)
زبانمم :( اصلا خوب نیست .
.................................................
زحمتی نیست.شما اگر بخواهید در cad متریال بدید .کافی است که کلمه mat را تایپ کنید.
صفحه available materials in drawing باز میشود.عکی یک توپ کرم رنگ در آن قسمت نشان داده شده که نمایشگر فعال بودن یک ماده خام است.در زیر آن گزینه هایی برای ساخت مواد خام دیگر هم وجود دارد.روی گزینه 5th از راست گلیک کنید تا ماده خام جدید دیگری درست کنید.برای نسبت دادن یک متریال به یک ماده خام روی آن ماده خام(که به صورت توپ کرم رنگ است)کلیک کنید ودر قسمت material editor در قسمت تایپ realistic را فعل کنید در قسمت template :user defined را انتخاب کنید.(به طور پیش فرض این 2 گزینه فعال هستند.)در قسمت زخمخق میتوانید به ماده خام رنگ را به عنوان متریال نسبت دهید.)
در قسمت shininess میتوانید درخشندگی جسم را کم و زیاد کنید.در قسمت opacity میتوانید مقدار خارج شدن نور از جسم را تایین کنید(مثلا شیشه از خود نور را عبور میدهد پس برای ساخت آن کافی است opacity را کم کنید)بقیه توضیحات رو هم در دفع بعد برای شما توضیح میدم.تا این جا هر جایی که به مشکل خوردی بگو تا برات بگم.:redface:

ایمان قریشی

عضو جدید
جواب شما

جواب شما

سلام
مي خواستم بدونم چطور ميشه background مربوط به رندر اتوكدو از رنگ سياه به هر رنگ دلخواه ويا عكس دلخواه خودم در بيارم

........................
از منو view روی named views رفته .در صفحه view manager گزینه new را انتخاب کنید.در قسمت back ground عکس مورد نظر را آدرس دهی کنید.اسم هم برای view خود انتخاب کنید.بعد ok کرده.apply کرده و سپس set current را زده و سپس دوباره apply کرده و ok کنید.

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام با کمک دومان عزیز بهتر شد ولی همچنان هست:(:cry:
ممنون میشم راه بعدی رو بگید;)
دوست خوبم
همونطور که گفتم شما با اضافه کردن سگمنت ها می تونید دید تون در فضای کار رو تصحیح کنید ولی برای داشتن رندر مناسب مقدار Rendered object smoothness رو از مقدار موجود به 10 تغییر بدید و apply , ok رو بزنید و کارتون رو رندر کنید . بدون هیچ شکی سطحی صیقلی و صاف رو در رندر خواهید داشت .

کدخدا

مدیر بازنشسته
سلام با کمک دومان عزیز بهتر شد ولی همچنان هست:(:cry:
ممنون میشم راه بعدی رو بگید;)
دوست عزیز برای این بهتر شدن باید تعداد segment ها رو افزایش بدید که برای دسترسی بهش تایپ کنید
surftab1 و اینتر بزنید و یه عدد مثلا 50 رو بدید برای surftab2 هم این کار رو انجام بدید و بعد شکلتون رو ترسیم کنید تا مشکل حل شه.
ببخشید دیر شد یادم رفته بود جواب بدم.

greatmemar

عضو جدید
متريال دادن توي اتوكد فايده زيادي نداره چون قدرت رندر گيري اتوكد زياد نيست
بهتره حجمتون رو توي اتوكد بسازين بعد توي مكس بهش متريال بدين و آبجكتهاي آماده بهش اضافه كنين و نور و ...
البته اگه بتونين حجمتون رو توي مكس كار كنين خيلي كارتون بهتر در مياد.

ارسن

عضو جدید
متريال دادن توي اتوكد فايده زيادي نداره چون قدرت رندر گيري اتوكد زياد نيست
بهتره حجمتون رو توي اتوكد بسازين بعد توي مكس بهش متريال بدين و آبجكتهاي آماده بهش اضافه كنين و نور و ...
البته اگه بتونين حجمتون رو توي مكس كار كنين خيلي كارتون بهتر در مياد.

سلام از چه لحاظ میگی بهتر در میاد
وقتی حجم تو کد بسازیم و متریال و نور پردازی تو مکس انجام بکیره ؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:

archiciv

عضو جدید
دوست خوبم
همونطور که گفتم شما با اضافه کردن سگمنت ها می تونید دید تون در فضای کار رو تصحیح کنید ولی برای داشتن رندر مناسب مقدار Rendered object smoothness رو از مقدار موجود به 10 تغییر بدید و apply , ok رو بزنید و کارتون رو رندر کنید . بدون هیچ شکی سطحی صیقلی و صاف رو در رندر خواهید داشت .

دوست عزیز برای این بهتر شدن باید تعداد segment ها رو افزایش بدید که برای دسترسی بهش تایپ کنید
surftab1 و اینتر بزنید و یه عدد مثلا 50 رو بدید برای surftab2 هم این کار رو انجام بدید و بعد شکلتون رو ترسیم کنید تا مشکل حل شه.
ببخشید دیر شد یادم رفته بود جواب بدم.

ممنون از کمک هر دو خیلی خوب شد shadeرو که میزنم بازم مشکل داره که البته ظاهرا مال همه همون جور نشون داده میشه
خیلی خیلی ممنونم;)

Fo.Roo.GH

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
طرح این ترم من استادیوم فوتباله باید 3d مکس کار کنیم به نظر شما اول تو کد سه بعدی بکشم بعد ببرم تو مکس یا از همون مکس شروع کنم؟چی کار کنم؟از راهنمایی تون ممنون میشم:smile:

Fo.Roo.GH

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول یه سر به اینجا بزن:
این یه استادیوم کار خودمه.
بعدشم بستگی به طرحت داره بعدشم به اینکه کدومو وارد تری.;)
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=19562&page=6
ممنون کدخدا جان ولی من نتونستم کارتو بینم یک عکس بود درسته؟ باز نشد.
واقعیتش اینکه من تو هیچ کدوم متبحر نیستم اما با مکس بیشتر اشنا هستم(کمی;))

ارسن

عضو جدید
ببخشید اگه اشتباهی سوالمو اینجا پرسیدم

ببخشید اگه اشتباهی سوالمو اینجا پرسیدم

کاربرد نوار ابزار draw order چیه ؟

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام

دو تا text زيرو در نظر بگير كه ترتيب قرار گيريشون بروي هاشور با هم فرق مي كنه

text بالايي به زير هاشور فرستاده شده است (Send to back)
و text پاييني بروي هاشور قرار گرفته شده است (Being to front)

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=7767&stc=1&d=978750800

draw order با رايت كليك بروي هر شي در منوي ظاهر شده نيز در دسترس هستش.

وطن دوست

عضو جدید
ممنون کدخدا جان ولی من نتونستم کارتو بینم یک عکس بود درسته؟ باز نشد.
واقعیتش اینکه من تو هیچ کدوم متبحر نیستم اما با مکس بیشتر اشنا هستم(کمی;))

سلام

والا در طرح هایی که جزئیات زیادی دارند توصیه به استفاده از اتوکد است.

بالاخره شما باید پلان دوبعدی و طراحی رو در Autocad انجام بدهید.

باز هم اتخاب با خودتان است....

موفق باشید.

elnaz65

عضو جدید
این کتاب 366 صفحه ای حاوی صد ها تمرین برای یاد گرفتن ساخت مدل 3 بعدی با برنامه محبوب اتوکد هست.
از طرح های اولیه گرفته تا رندر کردن در این کتاب تمرین می شود.

آنچه در این کتاب یاد میگیرید :

چگونه مدل های 2 بعدی را 3 بعدی سازی کنیم.
ساخت مدل با اشکال مختلف
مدل سازی سطح شی ء
رندر کردن طرح
ساخت ، وارد کردن و خارج کردن طرح 3 بعدی

دانلود با حجم ۶.۴ مگابایت​

پسورد فایل : www.kamyabonline.com
من این کتابو دانلود کردم اما نمیدونم چجوری باز میشه

Fo.Roo.GH

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

والا در طرح هایی که جزئیات زیادی دارند توصیه به استفاده از اتوکد است.

بالاخره شما باید پلان دوبعدی و طراحی رو در Autocad انجام بدهید.

باز هم اتخاب با خودتان است....

موفق باشید.
ممنون از راهنمایی تون
شرمنده که دیر جواب میدم

nimavao

عضو جدید
با سلام

با سلام

من یه مشکلی دارم که اگه یه کمک کامل و عاجل به من بکنین ممنون میشم مشکلم اینه:

من از sdr map6.5 یه کاداستر 1000هکتاری خارج کردم که توپو خورده حالا من این فایل میخوام توی کد هر 1000 هکتارو شید و رندر کنم ولی نمیشه یعنی چون که لجند و اجزائ دیگه نقشه هر کدوم توی یه لایه هستن وقتی که 3d میگیرم تصویر از هم میپاشه.
در ضمن من نقطه هار با مختصات کامل(x,y,z) خارج کردم
یه بارم با (X,Y) ولی افاقه نمیکنه میشه توضیح بدین بهم.
مرسی:redface:

saman205

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یه مشکلی رو یه ماهه نمی تونم حل کنم امیدوارم که اینجا کسی کمکم کنه
می خوام حجم زیر پله گرد رو در بیارم با loft-sweep نتونستم فقط با loft تونستم سورفیس بزنم که بد می شه
اگه کسی کمکم کنه ممنونش می شم