اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

atish_baran

عضو جدید
کاربر ممتاز
اتوكد چيست ؟همراه با اموزشي مختصر

اتوكد چيست ؟همراه با اموزشي مختصر

اتوکد چیست؟
نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار میرود.این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان استفاده از محیطهای دو و سه بعدی را دارند.به طور کلی میتوان اتوکد را جایگزینی مناسب برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست.
معرفی گروه نقشه کشی ساختمان

هدف کلی این رشته پر کردن خلاء بین مهندسین عمران و کارکنان ساختمانی می باشد در این دوره دانشجویان با دیپلم و امتحان ورودی وارد شده و دورس نقشه کشی ساختمان را از ابتدا تا انتها ( مبانی ، سازه های ماسونری سنتی اسکلت فلزی و بتونی و طراحی و اتوکد مقدماتی و اتوکد پیشرفته با آخرین نسخه های ارائه شده زیر نظر استادان مجرب پاس نموده بعد از اتمام دوره دانشجویان از نظر نقشه کشی با دست و کامپیوتر در سطح بسیار بالایی قرار داردند و طبق آمار اکثریت فارغ التحصیلان با حقوق بسیار خوب در مهندسین مشاور و شرکتها مشغول به کار می شوند .
معرفی دوره نقشه کشی صنعتی
پیشرفت و توسعه محصولات صنعتی باعث شده تا برای سهولت و افزایش دقت در تولیدات صنعتی ، طرحهای اولیه بصورت نقشه های دو بعدی مستند سازی شوند . از آنجا که برای مستند سازی این طرحها می بایست محصولات صنعتی را بصورت دو بعدی ترسیم نمودلذا قوانین متعددی در جهت تهیه نماهای لازم ، انواع برشها ، جزئیات و سایر موارد تعیین و تعریف گردد . مجموعه این قوانین طی دوره هایی تحت عنوان نقشه کشی صنعتی به دانشجویان آموزش داده می شود . با پیدایش کامپیوتر ، عرصه صنعت نیز دچار تغییر و تحولات و پیشرفتهای فراوانی شد . این پیشرفتها در نقشه کشی صنعتی ابتدا در محدوده ترسیم دو بعدی نقشه ها بصورت کامپیوتری با سرعت و دقت بیشتر خود را نشان داد اما امروزه ترسیم مدلهای سه بعدی ، تحلیل مکانیکی و حتی تولید به کمک کامپیوتر نقش به سزایی در تولید محصولات صنعتی ایفا می کند .

(هدف نقشه کشی به کمک اتوکد)

1)
آموزش قوانین نقشه کشی صنعتی و ساختمان بصورت کامل و آشنایی دانشجویان با ترسیمات دستی نقشه کشی

2) آموزش نرم افزارهای جدید نقشه کشی و مدلسازی مطابق با آخرین نسخه های ارائه شده

3) تعریف پروژه های عملی برای دانشجویان در جهت کاربردی کردن آموزش دوره ها

4) برگزاری بازدید های دوره ای از ساختمانها و کارخانجات بزرگ

5) معرفی دانشجویان ممتاز گروه به شرکتها ی معتبر جهت استخدام

شروع کار در نرم افزار اتوکد:

گزینه های مهم هنگام ترسیم نقشه ها در صفحه ی طراحی:

یه نوار که معمولا در بالا یا زیر قسمت comment در پایین صفحه قرار داره و یکسری گزینه ها رو شامل میشه . متداولترین گزینه OSNAP و ORTHO است .
ORTHO
که وقتی اونو انتخاب میکنیم گزینه حالت فرورفتگی پیدا میکنه و یا اینکه اگه روش راست کلیک کنید گزینه on رو بزنید فعال میشه. این گزینه برای زمانی استفاده میشه که شما میخواید یه خط راست رو چه در جهت افقی چه عمودی ترسیم کنید بکار میره . برای اینکه دقیقا خط ما بدون انحنا باشه . در سایر موارد باید اونو off کنیم یا اینکه یه بار دیگه روش کلیک کنید تا از حالت فعال بودن خارج بشه.

OSNAP
این گزینه نیز به همون روش که گفتم فعال میشه . فقط یه گزینه دیگه هنگام راست کلیک کردن داره که setting است و وقتی انتخابش میکنیم پنجره زیر باز میشه. هر کدوم از گزینه ها رو که انتخاب کنید موقع ترسیم نیز طبق آیکونهای که کنارشون هست دیده میشن در غیر این صورت نباید انتخاب کنید .

End point این گزینه ابتدا وانتهای خط رو برامون مشخص میکنه
Midpoint
وسط خط رو مشخص میکنه
Center
مرکز دایره رو مشخص میکنه
Node
گره ها یا در واقع نقاطی رو که خودمان روی خط از قبل تعیین کرده ایم رومشخص میکند
Quadrant
نقاطی رو که دایره رو به دو نیم تقسیم مینه نشان میده
Intersection
محل تلاقی دو خط
Extension
امتداد خط رو نشان میدهد برای کمک به ترسیم راحتر
Perpendicular
محل عمود بر خط
Tangent
مماس
Nearest
نقاط روی خط (نشون میده دقیقا روی خط قرار دارید
Parallel خط موازی
خوب حالا با دونستن این گزینه ها رسم کمی راحت تر میشه. اولین ترسیم رو با دستور Line شروع میکنم . که میتونید با استفاده از نوار ابزار Draw گزینه Line را انتخاب کنید و یا در قسمت comment میتونید L رو تایپ کرده و اینتر بزنید. ابتدا یه نقطه رو روی صفحه برای شروع خط انتخاب کنید و امتدادش رو تا هر جا که میخواید بکشید و در آن نقطه کلیک کنید برای اینکه پایان خط رو مشخص کنید کلید Esc رو فشار بدید.

نکته

: برای تکرار آخرین دستوری رو که اجرا کردید کلید space یا Enter رو فشار بدید تا دوباره نیاز نباشه دستور رو بنویسید.

حالا با دستور Line یه مربع ترسیم میکنیم:
1- ابتدا دستور Line رو اجرا کنید .
2- حالا ORTHO رو فعال کنید تا خطوط ما بدون انحنا کشیده بشه.
3- اگر اندازه اضلاع خاصی مد نظرتون هست بعد از تعیین اولین نقطه موس رو به سمت راست بکشید تا امتداد خط رو مشخص کنید و حالا در قسمت comment اندازه رو وارد میکنید و Enter میزنید.حالا موس رو به سمت پایین امتداد داده و همان اندازه قبلی رو وارد کرده و Enter میزنید.و تا آخرین ضلع این کار رو انجام بدید.
4- برای پایان کار کلید Escرو بزنید.

nasren

عضو جدید
دستور Dunot
براي رسم حلقه هاي تو پر
از منوي Draw گزيينه DUNOT انتخاب مي كنيم بعد دادن اندازه شعاع دايره ي دروني +ENTER
و دادن اندازه ي شعاع دايره ي بروني +ENTER
و در اخر در مكان دلخواه كليك مي كنيم:gol:

i_khaef110

عضو جدید
من یه سوال در مورد اتوکد سه بعدی داشتم وقتی یه کره (sphere) یا یه چنبره (torus) رسم می کنم اون رو به صورت سطح (surface) در نظر می گیره .برا همین نمی تونم کارایی مثل اجماع (union) یا اشتراک(subtract) و... رو که رو سالید (solid) انجام میدم رو به کار ببرم.کسی میدونه چطور میشه این کارو انجام داد؟یعنی سطح بسته روبه سالید تبدیل کرد؟در ضمن چرا (convert to solid)کار نمی نه؟اصله برا چی هست؟:que::que::que:

i_khaef110

عضو جدید
من یه سوال در مورد اتوکد سه بعدی داشتم وقتی یه کره (sphere) یا یه چنبره (torus) رسم می کنم اون رو به صورت سطح (surface) در نظر می گیره .برا همین نمی تونم کارایی مثل اجماع (union) یا اشتراک(subtract) و... رو که رو سالید (solid) انجام میدم رو به کار ببرم.کسی میدونه چطور میشه این کارو انجام داد؟یعنی سطح بسته روبه سالید تبدیل کرد؟در ضمن چرا (convert to solid)کار نمی نه؟اصله برا چی هست؟:que::que::que:

sina_vahed

عضو جدید
خدمت شما دوست عزیز i_khaef110 باید بگم که حتما دستوری که استفاد کردید دستور amprimsf>sphere است که مربوط به mechanical desktop هست که به طور کل مربوط به سورفیساست بهتر برای طراحی سالید ها فقط از دستور sphere یا torusیا.. به صورت مستقیم استفاده کنی. امیدوارم جواب سوالتو گرفته باشی;)

archiciv

عضو جدید
آره! منم موافقم. کتاب مثلث نارجی که نوشته ی آقای مهندس علیرضا پارسای هستش، به نظره منم بهترین کتاب نوشته شده در این زمینه است. فوق العاده ست. بهتر از این رو نمی تونی پیدا کنی. حتما بخرش و به عنوانه یه رفرنس داشته باشش. من خودم به شخصه برا یاد گرفتنه کد کلاس نرفتم. اگه راستشو بخوای من اصلا به کلاس اعتقاد ندارم!:) آخه چیزی نیست که خودت نتونی یاد بگیری. من همین کتاب رو خریدم و ازش یاد گرفتم. به نظرم اگه توو اطرافیانت کسایی هستن که کد بلدن اصلا کلاس نرو. ازشون کمک بگیر. همین ترم یکی از دوستام می خواست بره کلاس، من از راه زدمش. به هم کمک کردیم. الانشم می تونه گلیمه خودشو از آب بیرون بکشه.
خلاصه، هر تصمیمی که بگیری، امیدوارم موفق باشی. و اینکه، لحظه ای در یادگیریه کد درنگ نکن. یه جاهایی بدجور نیازشو احساس می کنی. نذار که افسوسش برات بمونه که چرا قبلا یاد نگرفتم. ;)
سلام دوست عزیز منم کد رو خودم یاد گرفتم اما 3dmax رو هر کاری میکنم نمیتونم خودم یاد بگیرم جزوه های مختلفی رو هم دیدم اما متاسفانه از هیچکدوم سر در نیاوردم تاپیکی هم که آقای مقداد زده بودن رو دیدم اما مثل باقی جزوه ها در مورد تبدیل پلان به 3 بعدی اشاره شده اشاره ای هم که شده خیلی مختصر و سر سری هستش!!!همونطور هم که میدونید توی این برنامه حرف اصلی رو نور پردازی میزنه...همین جا خواهش میکنم اگه کسی این نرم افزارو بلده مثل همین تاپیک یه تاپیک جدید براش راه بندازه(آموزش کامل که به درد بچه های معماری بخوره نه در حد مدل سازی های ابتدایی) من شدیدا نیاز دارم و از کلاس رفتن هم خوشم نمیاد چون احساس میکنم مطالب اصلی رو یاد نمیدن فکر میکنن دست زیاد میشه:( ممنون میشم...

erick

عضو جدید
کاربر ممتاز
با وارد کردن extمیتوانیم به سطح ارتفاع بدهیم.آزمایش کنید خیلی جالبه

Bache porroo

عضو جدید
برای عکس گرفتن از پلان در کد 2بعدی و 3بعدی (بجز tools \ display image )چه راه هایی هست که کیفیت عکس بالا باشه ؟ مرسی

ali_012

عضو جدید
من یک سوال دارم:من با cad2008کار می کنم و گزینه propertiesمن خط نقطه نداره چه کار کنم:w02::w19::w26::w18:

nino

مدیر بازنشسته
برای عکس گرفتن از پلان در کد 2بعدی و 3بعدی (بجز tools \ display image )چه راه هایی هست که کیفیت عکس بالا باشه ؟ مرسی
راستی برای یه فایل 3بعدی بخوای دو بعدیش کنی مثلا یه نما ازش بگیری تو شیت بذاری میتونی از dxb استفاده کنی ;)

bmh

عضو جدید
اگه كسي در مورد كارايي هاي جديد اتوكد 2008 اطلاعاتي داره ممنون ميشم توضيح بده;)

nino

مدیر بازنشسته
نينو جان ميشه بيشتر توضيح بدي:w20:
عزیزم مثلا میخوای تو اتوکد یه شیت بچینی برای پلات . و سه بعدی کارت هم ساختی و میخوای ازش نما بگیری تو همون سیت بذاری یا اصلا ازش سه بعدی بذاری تو شیت .
خوب یه روش هست که میتونی از کار سه بعدی تو اتوکد از زوایه دلخواه یه عکس دو بعدی بگیری و بعد بیاریش تو کد و بذاری تو شیتت . این رو ببین . من اول سه بعدی این رو ساختم بعدی با دستور dxb دوبعدیشض کردم و گذاشتم تو شیتم برای طراحی فنی
الان کد نصب ندارم دقیق برات بگم چجوری :redface:

bmh

عضو جدید
عزیزم مثلا میخوای تو اتوکد یه شیت بچینی برای پلات . و سه بعدی کارت هم ساختی و میخوای ازش نما بگیری تو همون سیت بذاری یا اصلا ازش سه بعدی بذاری تو شیت .
خوب یه روش هست که میتونی از کار سه بعدی تو اتوکد از زوایه دلخواه یه عکس دو بعدی بگیری و بعد بیاریش تو کد و بذاری تو شیتت . این رو ببین . من اول سه بعدی این رو ساختم بعدی با دستور dxb دوبعدیشض کردم و گذاشتم تو شیتم برای طراحی فنی
الان کد نصب ندارم دقیق برات بگم چجوری :redface:
[/q
uote]

نينو جون نتونستم بازم اجراش كنم اگه تونستي بعد كامل توضيح بده;)
من از فرمان (tools/display) عكس گرفتم و با فرمان insert/raster image reference اوردمش تو اتوكد اما كيفيتش پايين بود:w20:
منتظر توضيحتون هستم .
فعلاً بايد برم خونه تا فردا خدا حافظ .:w42::w42:

nino

مدیر بازنشسته
نينو جون نتونستم بازم اجراش كنم اگه تونستي بعد كامل توضيح بده;)
من از فرمان (tools/display) عكس گرفتم و با فرمان insert/raster image reference اوردمش تو اتوكد اما كيفيتش پايين بود:w20:
منتظر توضيحتون هستم .
فعلاً بايد برم خونه تا فردا خدا حافظ .:w42::w42:
نه عزیزم اصلا اون طوری نیست . باید کد نصب کنم کامل برات توضیح میدم
تا بعد ;)

peyman kamaly

کاربر بیش فعال
نینو یه نگاه شما هم بهش بنداز تا در موردش صحبت کنیم ، ممنون:smile:

• Like
واکنش ها: nino

sara_r

کاربر بیش فعال
براي اينكه تا يه حدي حجم فايلتونو كم كنين:تايپ كنيد :

(PU(PURGE
بعد كليك كنين:
PURGE ALL
OK.موفق باشيد.;)

آخرین ویرایش:

استیلا

عضو جدید
سلام: اگه به :www.iransaze.com برین اول هم عضو بشین اونجا هر نقشه وپروژه عمران ومعماری که بخواین رایگان هست این سایت برترین سایت عمران ومعماری شده
استیلا: مدیرانجمن اتوکد همین سایت؟! موفق باشین

roya2

عضو جدید
سلام دوستان خوبم
من یه سوال داشتم:D . من با کد 2006 کار می کنم . ولی فونت فارسی رو نمیاره چه جوری باید هم فونت فارسی رو وش بریزم و هم اینکه ازش استفاده کنم:D