اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
جدا؟!! یعنی میشه خودمون فرمان بدیم؟
من همه اش دنبال فرمان تایپی تو دستورات کد بودم که با اونها یاد بگیرم ولی خوب تو هیچ کتابی ندیدم! همه از نوار ابزارها استفاده میکردن و اموزش داده بودن! :cry:
راستش میخواست پیشنهاد بگم که تو یه تاپیکم فرمانهای تایپی رو بذارین! ولی نمیدونم امکانش هست یا نه! :redface::redface::redface:

همونطور که دوستان عزیز گفتن فایل acad.pgp قابلیتها بسیار بالایی داره که از اون جمله تعریف میانبرهای جدید برای اتوکده و میشه گفت یکی از ابزارهای سهولت کار حرفه ایهاست .
چون لیست خواستی من همین فایل رو اینجا کپی می کنم و یکسری نکات رو می گم :

3A, *3DARRAY
3DO, *3DORBIT
3F, *3DFACE
3P, *3DPOLY
A, *ARC
AC, *BACTION
ADC, *ADCENTER
AA, *AREA
AL, *ALIGN
AP, *APPLOAD
AR, *ARRAY
-AR, *-ARRAY
ATT, *ATTDEF
-ATT, *-ATTDEF
ATE, *ATTEDIT
-ATE, *-ATTEDIT
ATTE, *-ATTEDIT
B, *BLOCK
-B, *-BLOCK
BC, *BCLOSE
BE, *BEDIT
BH, *HATCH
BO, *BOUNDARY
-BO, *-BOUNDARY
BR, *BREAK
BS, *BSAVE
C, *CIRCLE
CH, *PROPERTIES
-CH, *CHANGE
CHA, *CHAMFER
CHK, *CHECKSTANDARDS
CLI, *COMMANDLINE
COL, *COLOR
COLOUR, *COLOR
CO, *COPY
CT, *CTABLESTYLE
D, *DIMSTYLE
DAL, *DIMALIGNED
DAN, *DIMANGULAR
DAR, *DIMARC
JOG, *DIMJOGGED
DBA, *DIMBASELINE
DBC, *DBCONNECT
DC, *ADCENTER
DCE, *DIMCENTER
DCENTER, *ADCENTER
DCO, *DIMCONTINUE
DDA, *DIMDISASSOCIATE
DDI, *DIMDIAMETER
DED, *DIMEDIT
DI, *DIST
DIV, *DIVIDE
DJO, *DIMJOGGED
DLI, *DIMLINEAR
DO, *DONUT
DOR, *DIMORDINATE
DOV, *DIMOVERRIDE
DR, *DRAWORDER
DRA, *DIMRADIUS
DRE, *DIMREASSOCIATE
DRM, *DRAWINGRECOVERY
DS, *DSETTINGS
DST, *DIMSTYLE
DT, *TEXT
DV, *DVIEW
E, *ERASE
ED, *DDEDIT
EL, *ELLIPSE
EX, *EXTEND
EXIT, *QUIT
EXP, *EXPORT
EXT, *EXTRUDE
F, *FILLET
FI, *FILTER
G, *GROUP
-G, *-GROUP
GD, *GRADIENT
GR, *DDGRIPS
H, *HATCH
-H, *-HATCH
HE, *HATCHEDIT
HI, *HIDE
I, *INSERT
-I, *-INSERT
IAD, *IMAGEADJUST
IAT, *IMAGEATTACH
ICL, *IMAGECLIP
IM, *IMAGE
-IM, *-IMAGE
IMP, *IMPORT
IN, *INTERSECT
INF, *INTERFERE
IO, *INSERTOBJ
J, *JOIN
L, *LINE
LA, *LAYER
-LA, *-LAYER
LE, *QLEADER
LEN, *LENGTHEN
LI, *LIST
LINEWEIGHT, *LWEIGHT
LO, *-LAYOUT
LS, *LIST
LT, *LINETYPE
-LT, *-LINETYPE
LTYPE, *LINETYPE
-LTYPE, *-LINETYPE
LTS, *LTSCALE
LW, *LWEIGHT
M, *MOVE
MA, *MATCHPROP
ME, *MEASURE
MI, *MIRROR
ML, *MLINE
MO, *PROPERTIES
MS, *MSPACE
MSM, *MARKUP
MT, *MTEXT
MV, *MVIEW
O, *OFFSET
OP, *OPTIONS
ORBIT, *3DORBIT
OS, *OSNAP
-OS, *-OSNAP
P, *PAN
-P, *-PAN
PA, *PASTESPEC
PARAM, *BPARAMETER
PARTIALOPEN, *-PARTIALOPEN
PE, *PEDIT
PL, *PLINE
PO, *POINT
POL, *POLYGON
PR, *PROPERTIES
PRCLOSE, *PROPERTIESCLOSE
PROPS, *PROPERTIES
PRE, *PREVIEW
PRINT, *PLOT
PS, *PSPACE
PTW, *PUBLISHTOWEB
PU, *PURGE
-PU, *-PURGE
QC, *QUICKCALC
R, *REDRAW
RA, *REDRAWALL
RE, *REGEN
REA, *REGENALL
REC, *RECTANG
REG, *REGION
REN, *RENAME
-REN, *-RENAME
REV, *REVOLVE
RO, *ROTATE
RPR, *RPREF
RR, *RENDER
S, *STRETCH
SC, *SCALE
SCR, *SCRIPT
SE, *DSETTINGS
SEC, *SECTION
SET, *SETVAR
SHA, *SHADEMODE
SL, *SLICE
SN, *SNAP
SO, *SOLID
SP, *SPELL
SPL, *SPLINE
SPE, *SPLINEDIT
SSM, *SHEETSET
ST, *STYLE
STA, *STANDARDS
SU, *SUBTRACT
T, *MTEXT
-T, *-MTEXT
TA, *TABLET
TB, *TABLE
TH, *THICKNESS
TI, *TILEMODE
TO, *TOOLBAR
TOL, *TOLERANCE
TOR, *TORUS
TP, *TOOLPALETTES
TR, *TRIM
TS, *TABLESTYLE
UC, *UCSMAN
UN, *UNITS
-UN, *-UNITS
UNI, *UNION
V, *VIEW
-V, *-VIEW
VP, *DDVPOINT
-VP, *VPOINT
VS, *BVSTATE
W, *WBLOCK
-W, *-WBLOCK
WE, *WEDGE
X, *EXPLODE
XA, *XATTACH
XB, *XBIND
-XB, *-XBIND
XC, *XCLIP
XL, *XLINE
XR, *XREF
-XR, *-XREF
Z, *ZOOM

; The following are alternative aliases and aliases as supplied
; in AutoCAD Release 13.

AV, *DSVIEWER
CP, *COPY
DIMALI, *DIMALIGNED
DIMANG, *DIMANGULAR
DIMBASE, *DIMBASELINE
DIMCONT, *DIMCONTINUE
DIMDIA, *DIMDIAMETER
DIMED, *DIMEDIT
DIMTED, *DIMTEDIT
DIMLIN, *DIMLINEAR
DIMORD, *DIMORDINATE
DIMRAD, *DIMRADIUS
DIMSTY, *DIMSTYLE
DIMOVER, *DIMOVERRIDE
LEAD, *LEADER
TM, *TILEMODE

; Aliases for Hyperlink/URL Release 14 compatibility
SAVEURL, *SAVE
OPENURL, *OPEN
INSERTURL, *INSERT

; Aliases for commands discontinued in AutoCAD 2000:
AAD, *DBCONNECT
AEX, *DBCONNECT
ALI, *DBCONNECT
ASQ, *DBCONNECT
ARO, *DBCONNECT
ASE, *DBCONNECT
DDATTDEF, *ATTDEF
DDATTEXT, *ATTEXT
DDCHPROP, *PROPERTIES
DDCOLOR, *COLOR
DDLMODES, *LAYER
DDLTYPE, *LINETYPE
DDMODIFY, *PROPERTIES
DDOSNAP, *OSNAP
DDUCS, *UCS

; Aliases for commands discontinued in AutoCAD 2004:
ACADBLOCKDIALOG, *BLOCK
ACADWBLOCKDIALOG, *WBLOCK
ADCENTER, *ADCENTER
BMAKE, *BLOCK
BMOD, *BLOCK
BPOLY, *BOUNDARY
CONTENT, *ADCENTER
DDATTE, *ATTEDIT
DDIM, *DIMSTYLE
DDINSERT, *INSERT
DDPLOTSTAMP, *PLOTSTAMP
DDRMODES, *DSETTINGS
DDSTYLE, *STYLE
DDUCS, *UCSMAN
DDUCSP, *UCSMAN
DDUNITS, *UNITS
DDVIEW, *VIEW
DIMHORIZONTAL, *DIMLINEAR
DIMROTATED, *DIMLINEAR
DIMVERTICAL, *DIMLINEAR
DOUGHNUT, *DONUT
DTEXT, *TEXT
DWFOUT, *PLOT
DXFIN, *OPEN
DXFOUT, *SAVEAS
PAINTER, *MATCHPROP
PREFERENCES, *OPTIONS
RECTANGLE, *RECTANG
SHADE, *SHADEMODE
VIEWPORTS, *VPORTS

اینها میانبرهایی هستن که توی اتوکد و در فایل acad.pgp وجود دارن . اگر دوست داشته باشی یکی از این ها رو مطابق میلت عوض کنی نباید ساختار این نوشته ها رو عوض کنی . مثلا در مورد فرمان copy باید به این شکل عمل کنید :
CO, *COPY
قصد داریم برای گزینه کپی میانبر cc رو انتخاب کنیم
CC, *COPY
حالا فایل متنی رو که باز کردیم رو ذخیره می کنیم و می بندیمش .
فرمان reinit رو در قسمت فرامین تایپ و اینتر می زنیم
گزینه مربوط به استفاده از میانبرها ی فایل متنی ساخته شده رو علامت میزنیم و از حالا به بعد هر وقت cc رو تایپ کنید دستور copy عمل خواهد کرد .
موفق باشید

saman-z

عضو جدید
تا حالا شده از طريق اتوكد mp3مورد علاقه خود را باز كنيد؟يا فيلم مورد علاقه خود را پخش كنيد....................
براي اين كار بايد از hyperlink استفاده كرد
ctrl+kاين پنجره را براي شما باز مي كند
براي استفاده از اين قابليت بعد از لينك كردن ctrlرا گرفته و روي موضوع كليك كنيد
می گم میشه یه کم در موردش تو ضیح بدی .
من هر کار می کنم اتفاقی نمی افته!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(

memolarch

عضو جدید
تذکر

تذکر

جلسه اول

برنامه اتوكد برنامه ايست براي نقشه كشي و ترسيمات مهندسي.در همين حد كافيه.اگه خواستين در مورد اين نرم افزار بيشتر بدونين در همين قسمت آموزش نرم افزار مطالب زيادي هست.
نصب برنامه
سعي كنيد از نسخه هاي به روز اين برنامه استفاده كنيد.
روش نصب بسيار ساده و مثل ساير نرم افزار ها ميباشد.پس از مراحل نصب crackوregisterرا فعال كنيد تا برنامه از حالت موقت 30روزه خارج شود.
شروع كار
پس از نصب برنامه را اجرا كنيد.
در ابتدا ميز كار شما ممكن است شلوغ و بر هم ريخته باشد.تمامي پنجره هاي اضافي را ببنديد. و همهي نوار ابزار هاي اضافي را غير فعال كنيد.
براي شروع تنها سه نوار ابزار: Draw / standard و Modify مورد نياز است كه آنها را فعال كنيد.
براي غير فعال كردن ساير نوار ابزار ها آنها را به داخل صفحه كار drag كنيد و خارج شويد.
و يا در منوي viewقسمت toolbars آنها را غير فعال كنيد.
سلام
منو ببخشید اگر تو کارتون دخالت می کنم اما بد نیست این رو بدونید اگر از ابتدا کد رو بدون منوها یاد بگیرید وفرمان ها رو بنویسید خیلی بهتر وسریع تر کار می کنید این رو قبول دارم که هر کسی با یک جور کارراحت ولی در شرکت ها این رو بیشتر ملاک قرار میدهند.این رو بخاطر این گفتم که من با کد زیاد کار کردم وهر دو روش را راحتم ولی شرکت ها برای استخدام موقع مصاحبه به چندتا چیز خیلی اهمیت میدهند که یکیش همینه.
متشکرم
بازم معذرت می خواهم

free4cad

عضو جدید
تزريق تجربه

تزريق تجربه

سلام بچه ها جون من یه مشکلی دارم اونم اینکه میخوام تازه کار با اتوکد شروع کنم اما نمیدونم از کجا؟؟!!!استاد کاربا کامپیترمون هم خیلی بد بود!!

سلام ... مهمترين و با ارزشترين معلم خودت هساي .. من خودم كه 5 ساله دارم تو شركت هاي مختلف كار ميكنم اصلا كلاس نرفتم ..خودم تلاش كردم عيبهاي كارمو پيدا كردم . پيشرفت كردم ..
فقط بايد علاقه داشت و پشت كار و تمرين مداوم

موفق باشي

chips_2_2_2004

عضو جدید
با سلام حضور دوستان
من يه سوال دارم
مي خواستم كليد هاي ميانبر تمام فرامين اتوكد رو جمع آوري كنم
كسي ميتونه كمكم كنه؟

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
Xara عزیز کارت خوبه ولی شاید آموزش به این صورت واسه بچه ها گنگ باشه ! پیشنهاد من اینه که یه کتاب بگیرن .. بیان اینجا رفع اشکال کنن
در هر صورت موفق باشی

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
کارت خوبه اما اگه بتونی مطالبو با عکس بذاری خیلی خوبه یا به صورت pdf درست کنی بذاری اینجا بچه ها دانلود کنند(با حجم کم):smile: البته اگه از نظرم ناراحت نمی شی........

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام حضور دوستان
من يه سوال دارم
كسي ميتونه كمكم كنه؟

میتونی از رو کتابها در بیاری ...
و خیلی از فرمان های کد میانبر نداره و فقط فرمان های با استفاده بالا میانبر دارن

سـعید

مدیر بازنشسته
با سلام حضور دوستان
من يه سوال دارم
كسي ميتونه كمكم كنه؟

دوست عزیز تمامی فرامین میان بر در خود اتوکد به صورت یک فایل موجود است
فایل رو براتون ضمیمه کردم
موفق باشید..

پیوست ها

• acad.txt
    12.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

kf2men

عضو جدید
درود به تمام دوستان
دوستان عزیز در این تاپیک فقط آموزش اتوکد هست یا میتوانم سوال بپرسم؟
اگر میتوانم سوال بپرسم کسی در این مورد میتونه کمکم کنه؟
چطور میشه آیتمها و آبجکتهای درون یک پلیگون یا یک محیط بسته رو گرفت بدون اینکه آیتمهایی که بیرون از محیط قرار دارند را بگیریم؟چون در اینصورت مجبور میشویم آبجکتهای خارج از پلیگون رو به صورت دتی پاک کنیم.

مهندس احسان ق

عضو جدید
با سلام
کسی می دونه چطور میشه دایره ها و کمان های زیر را در اتوکد با احتساب مبدا مختصات و اندازه های داده شده رسم کرد؟
اندازه ها به ترتیب از چپ به راست R17, R60, R9, R27 هستند.
:que::surprised::eek::sweatdrop:

cadQ.JPG

آخرین ویرایش:

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
با سلام خدمت دوستان و صاحب تاپیک...سال نو هم بر شما مبارک:heart:
می خواستم بگم اگه منم مطلبی اینجا بذارم ناراحت نمی شید چون می خواستم تاپیک باز کنم دیدم اینجا هست!

مهندس احسان ق

عضو جدید
Fillet

Fillet

براي دادن مختصات بر حسب مبدا در ابتداي دادن مختصات از نشانه @ استفاده كن
بعد شعاع مورد نظر رو بده
براي كمانها هم ميتوني اول دايره رو بكشي بعد fillet كني

ممنون ازتوجهتون. متأسفانه متوجه نشدم. اگه بیشتر توضیح بدین ممنون می شم. چه جوری میشه با Fillet این کارو کرد؟ من که نتونستم.

مهندس احسان ق

عضو جدید
کمان های مماس با هم

کمان های مماس با هم

تونستي با داشتن دايره ها رو نسبت به مبدا بكشي؟

آره. دایره ها رو کشیدم. ولی مشکل اصلی همون دوتا کمان هستند که مختصات مرکزشون نامعلومه و فقط معلومه که هر کدوم با دایره ی کناری خودشون مماس هستند. همینطور دو تا کمان در نقطه ی برخورد با هم مماس هستند. من معمولا این اشکال رو با فرمان ترسیم دایره با ورودی های مماس-مماس- شعاع رسم می کردم ولی اینا رو نمی شه. چون استفاده از این فرمان مستلزم داشتن یکی از کمان هاست..

sph1367

عضو جدید
اگه در نقشه از فونتهای فارسی استفاده کردید و خواستید فایل را به کسی بدید یا برای چاپ بفرستید، می‌تونید نگران اون نباشید که آیا کامپیوتر مقصد اون فونت را داره یا نه و نوشته‌ها چطوری نمایش داده می‌شه. البته به شرطی که Express را نصب کرده باشید.
برای این کار به منوی Express برید و Explode Text را از زیرمنوی Text اجرا کنید. با این کار متن به صورت ترسیم در می‌آد و دیگه نیازی به فونت نداره. حتی در ترسیمات سه‌بعدی نیز می‌توان از اون استفاده کرد.

سلام سال نو مبارک من از این دستور استفاده می کنم فونت فارسیم کامل بهم میریزه؟
زیر منویExplode Text از چه گزینه ای باید استفاده کنم

hamid_g

عضو جدید
طریقه استفاده از دستور Array

طریقه استفاده از دستور Array

طریقه ی استفاده از فرمان aray چیه؟

سلام خدمت دوست خوبم و همه عزیزان . سعی می کنم این فرمانو کامل و ساده واستون توضیح بدم .بازم اگه جایش نا مفهوم بود.و مشکلی داشتید بفرمایید در خدمتم. :smile:

فرمان array جزء ذستورات ویرایشی اتوکد هستش .که برای تکثیر موضوعات (سطری و ستونی)
به دو صورت ماتریسی(rectangular) و قطبی(polar) استفاده میشه.که در ماتریسی از موضوعات به صورت ردیف و ستون با زاویه مشخص کپی تهیه می کنه و در قطبی از موضوعات مشخص حول یک نقطه مشخص با زاویه مشخص و تعداد معین کپی بر می داره.
1-1
نحوه ایجاد ارایه ماتریسی(سطری و ستونی) rectangular

addres=====>modify/Array s
یا
مخفف==> command: AR
2-فعال کردن گزینه rectangular Array

3- در همین کادری که باز کردیم سمت راست بالا ی کادر گزینه select object انتخاب میکنیم.و داخل صفحه نمایش اتوکد موضوعی که می خواهیم تکثیرش کنیم رو انتخاب میکنیم.و بعد enterیا کلیک راست می رنیم. و دوباره وارد کادر تنظیمات Arrayمی شیم .

4- در گزینه rows تعداد سطرحهای افقی(موضوع) که می خواهیم تکثیر بشه وارد می کنیم.

5-در گرینه columns تعداد سطرحهای عمودی (ستون) وارد می کنیم.

6-در ناحیه row offsetفاصله سطرهای افقی از هم وارد می کنیم

7-در columns offsetفاصله ستونها رو مشخص می کنیم.

نکته1:برای تعیین جهت کپی میدونید از علامت (+.-)استفاده کرد .که با وارد کردن علامت تغییرشو میدونید در کادر ببنید.

نکته2: تمام اعدادی که برای فاصله بین سطرها وستونها وارد می کنیم از مرکز جسم اون فاصله محاسبه میشه.به عبارتی (c/c)مرکز به مرکز محاسبه میشه.

نکته3: با استفاده از گزینه pick both offset می دونید فاصل افقی و عمودی را توامان مشخص کنید.
نکته4: با استفاده از گزینهpick row offset برای سطر و گزینه pick row offsetبرای ستون ها می دونید فاصله تکثیر وکپی موضوع مورد نظرو با وارد کردن نقطه های مورد نظر رو صفحه مشخص کنید.

_ گزینه 3و4 که توضیح دادم واسه موقعی هست که شما نخواهید در قسمت row وcolumn offset مقداری روبه عنوان فاصله عمودی و افقی وارد کنید.

8-در صورتی که بخواهید به کل سطور افقی و عمودی یه زاویه خاصی بدید اون زاویه رو در قسمت angle of array ,وارد می کنید. که جهت چرخش اشکال هم (پاد ساعت گرد ) هست.

_این دستور مواقعه زیادی مثل ترسیم پلان اکس بندی و ستون گذاری کاربرد زیادی داره.

2-2نحوه ایجاد ارایه قطبی _polarArray

addres=====>modify/Array q

مخخف=====> command:AR

1- در منوی Array گزینه polar Array را فعال می کنیم(بالای کادر)

2-گزینه select object که سمت راست بالای کادر هست انتخاب کرده و بعد موضوع مورد نظر رو که می خواهیم تکثیر بشه انتخاب می کنیم .وبعد enter یا کلیک راست میزنیم.

3-بعد دوباره تو منوی Array که وارد شدیم در قسمتcenter pointباید مختصات مرکز دوران را مشخص کنیم .یا با وارد کردن مختصات نقطه مورد نظر.یا با استفادهاز گزینه pickمی دونیم یه نقطهای رو به دلخواه معین کنیم که جسم حول اون نقطه دورانپیدا کنه.

4-درقسمت methood سه تا تنظیم مختلف داریم که عموما از اولی استفاده میکنن.البته بگم بازم به محل استفاده و نوع استفاده بستگی داره.

1- تعدادی که میخواهیم از جسم کپی کنیم و یه زاویه کل دوران (total number&angle to fill
2- تعداد کل جسم مورد نظر و زاویه بین هر جسم total number&angle betwen items)

3- زاویه کل دوران و زاویه بین هر جسم(angle to fill&angle betwen items)

پیش فرض گزینه اول هست. فقط واسه توضیح گفتم اگه لازمتون شد استفاده کنید.

5-در قسمت total number of itemsتعداد کپی از موضوع مورد نظر رو وارد می کنیم

6-در صورت انتخاب پیش فرض گزینه اول در بالا در گزینه angle to fillزاویه کل دوران را وارد می کنیم.مثلا: برای دوران یک شکل حول یک دایره 360 درجه وارد می کنیم.

7-در صورتی که خواستید زاویه بین این موضوعات رو خودتون انتخاب کنید در قسمتangle between items زاویه را وارد کنید .

8- OK
از این دستور در جاهایی مثل پله پیچ یا ترسیم مبلمان استفاده میشه.

مثلا: برای ترسیم یک مبلمان گرد 4 نفره با ترسیم یک میز گرد (دایره) و یک دایره کوچکتر در کنارش بعنوان صندلی بعد از انتخاب گزینه select object و انتخاب موضوع که همون صندلی هست در وحله اول.
ودر قسمت center point با انتخاب گزینه pick ,و کلیک کردن در وسط دایره بزرگ (میز) بعنوان مرکز دوران که خود برنامه وسط دایره رو مشخص می کنه .
و وارد کردن عدد 4 در قسمت total number of items بعنوان تعداد تکثیر .
و وارد کردن زاویه 360 در قسمت angle between items بعنوان زاویه دوران .
و ok کردن می بینیم که یه میزه گرد 4 نفره تر سیم میشه.

بازم اگه مشکلی داشتید و سوالی بود در خدمتم .:smile:

در ضمن نظرتونو بگید که چطوره از دستورات مهم و کاربردی دو بعدی شروع کنیم .نکته به نکته بریم جلو تا برسیم به سه بعدی.
راستی اگه من نکته ای رو فراموش کردم دوستان بگن .واقعا خوشحال میشم . :w16:

ayub

عضو جدید
با سلام. من در چند مورد که می خواهم بین دو تا خط را fillet کنم دستور اجرا نمی شود و این پیغام داده می شود. Two entities are non coplanar . اگه یه نفر بگه مشکل از کجاست خیلی خیلی ممنون می شم.

AMIR-ES

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز امکان ترسیم شکلی که شما می خواهید غیر ممکن است ، و برای ترسیم هر کمان یا دایره حداقل سه نوع مشخصه مورد نیاز است ، بعنوان مثال اگر شعاع و زاویه دوران و نقطه شروع ( نقطه ای که قرار است به دایره مماس شود) را داشته باشید می توانید کمان را رسم کنید .
در هر حال اگر کمان اولی را توانستید ترسیم کنید با دوبار زدن اینتر کمان دومی مماس بر کمان اولی ترسیم می شود و با ترسیم قسمتی از کمان دوم آنرا با دایره دومی fillet و یا extrend می کنید تا شکل کامل شود.:)

AMIR-ES

عضو جدید
با سلام. من در چند مورد که می خواهم بین دو تا خط را fillet کنم دستور اجرا نمی شود و این پیغام داده می شود. Two entities are non coplanar . اگه یه نفر بگه مشکل از کجاست خیلی خیلی ممنون می شم.
دوست عزیز این فرمان در صفحات سه بعدی با تراز های مختلف کار برد ندارد و احتمالا دو سر خط شما در یک صفحه نیستند.
اگر نه حالات دیگر را برایت توضیح خواهم داد.:)

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
سلام عکس ها رو تو tiny pic اپ کرده بودم...آره خیلی بد شد الان هم شهرستانم هیچ دسترسی به سیستم ندارم...اگه تونستم می ذارم اگه نشد پست رو پاک می کنم بعدآ میذارم...شرمنده

مهندس احسان ق

عضو جدید
فرمان PressPull

فرمان PressPull

چرا فرمان پرس پول گاهی به درستی عمل نمی کند و نمی توان ناحیه ی بسته ی مورد نظر را انتخاب نمود؟ این اِشکال که عموماً در فضای سه بعدی رخ می دهد، برای فرمان Hatch هم اتفاق می افتد و کار را کاملاً مختل می کند.
من 2 نما از یک پرس پکتیو را دارم. این دو نما را در فضای 2بعدی رسم می کنم و آن ها را در فضای 3بعدی کپی می کنم. یکی از نما ها را 90 درجه می چرخانم. حال آنچه باقی می ماند دو نما هستند که به صورت تو در تو قرار گرفته اند. اکنون با presspull ناحیه های نماها را به بیرون می کشم و از اشتراک حاصل از آن ها برای ترسیم شکل 3بعدی استفاده می کنم. ولی همانطور که گفتم، گاهی presspull گزینشی عمل می کند، مثلاً فقط ناحیه های موجود در صفحه ی xy را انتخاب می کند و ناحیه های موجود در صفحه ی xz را نمی توان با آن انتخاب کرد. گاهی هم هیچ ناحیه ای را انتخاب نمی کند. و گاهی هم به درستی عمل می کند. توی Help اتوکد نوشته شده هر ناحیه ای که توسط فرمان Hatch قابل انتخاب شدن باشد، توسط presspull هم می توان آن را انتخاب کرد. در انتخاب ناحیه ها در این حالت با فرمان Hatch برای هاشور زدن ناحیه ی بسته، erorr داده می شود که ناحیه ی بسته ای در اَشکال ترسیم شده وجود ندارد!
این مشکل خیلی اعصاب خرد کنه!!! کسی می تونه بگه چرا اینطوری میشه؟؟!:confused::surprised::mad::razz: