اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
خوب کل نقشتون انتخاب کن sc بزن یه نقطه انتخاب کن بعد 10 و اینتر میشه 1:10
واسه 1:5 هم بزن 20
;)

:mad::mad::mad::mad:
نکن این کار رو اقا
شمام نگو اقا . بد اموزی داره :smile:

از صفحه 38 به بعد رو بخونی دیگه هیچ مشکلی از این قبیل نداری جانم ;)

آخرین ویرایش:

amir-puma

عضو جدید
1 سوال آسون تو كد داشتم
ميخواستم ببينم چه طوري صفحه كد 2009 رو بايد مشكي كنم؟
اگه ميدونين بهم بگين

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
1 سوال آسون تو كد داشتم
ميخواستم ببينم چه طوري صفحه كد 2009 رو بايد مشكي كنم؟
اگه ميدونين بهم بگين

جوابتون هم اسونه قریان
توی منوی tools اخر صفحه option روی قسمت display برید و color .
هر رنگی خواستی انتخاب کن

shaltook

عضو جدید
سلام اقا ناصر
این سوالو دیروزم پرسیدم نمیدونم چرا نیست،خوب دوباره میپرسم
توی شرکتی که قبلا بودم یه فایل داشتیم با عنوان acadکه تایپ بعضی دستورات رو تغییر داده بودن.
این فایل روی کد 2010 من الان کار نمیکنه.چرا؟
بعد چجوری میشه این فایل رو درست کرد؟.من به تایپ بعضی دستورا احتیاج دارم مخصوصا خاموش روشن کردن لایه ها.

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام اقا ناصر
این سوالو دیروزم پرسیدم نمیدونم چرا نیست،خوب دوباره میپرسم
توی شرکتی که قبلا بودم یه فایل داشتیم با عنوان acadکه تایپ بعضی دستورات رو تغییر داده بودن.
این فایل روی کد 2010 من الان کار نمیکنه.چرا؟
بعد چجوری میشه این فایل رو درست کرد؟.من به تایپ بعضی دستورا احتیاج دارم مخصوصا خاموش روشن کردن لایه ها.

خب ببینید این فایل با پسوند lsp هست ( acad.lsp ) که میتونید توش مخفف دستورات یا حتی برنامه های کوچکی برای کار داشته .

اگه فقط مخفف دستورات رو میخواهی از توی فایل acad.pgp راحت تر میتونید این کار رو انجام بدید .
برای مدیریت لایه ها از منوی layer II استفاده کنی خب به نظرم راحت تره .
در هر صورت اون فایل acad.lsp باید جایی باشه که مسیر رو بشناسه مثلا توی فولدر support بگذاری خوبه
یا توی load application توی قسمت content ( یه عکس کیف داره ) هر جایی خواستی بگذار و اینجا نشونش بده .
توی منوی option هم اگه بری و توی system اون قسمتی که نوشته load acad.lsp with every drawing رو تیک بزنی فکر کنم درست شه
اما اگه توی اون کیفه نشونش بدی دیگه هر دفعه لود میشه و اون تیک رو فکر کنم نمیخواد
اگه نشد بگو

shaltook

عضو جدید
اگه فقط مخفف دستورات رو میخواهی از توی فایل acad.pgp راحت تر میتونید این کار رو انجام بدید .
یعنی میتونم خودم فرمانی رو تغییر بدم.؟چه جوری؟

برای مدیریت لایه ها از منوی layer II استفاده کنی خب به نظرم راحت تره .

اینی که میگین چه جوریه.اصلا باهاش کار نکردم و نمیدونم چیه.من اگه بتونم با تایپ یه لایه رو روشن و خاموش کنم مشکلم حله.
در هر صورت اون فایل acad.lsp باید جایی باشه که مسیر رو بشناسه مثلا توی فولدر support بگذاری خوبه
یا توی load application توی قسمت content ( یه عکس کیف داره ) هر جایی خواستی بگذار و اینجا نشونش بده .
توی منوی option هم اگه بری و توی system اون قسمتی که نوشته load acad.lsp with every drawing رو تیک بزنی فکر کنم درست شه
اما اگه توی اون کیفه نشونش بدی دیگه هر دفعه لود میشه و اون تیک رو فکر کنم نمیخواد
اگه نشد بگو
ممنون از توضیحاتتون.این کارو همیشه با کدهای قبلیم میکردم ولی با 2010 نمیشه.امکان داره به خاطر بالا رفتن ورژنش باشه.؟

shaltook

عضو جدید

اینی که میگین چه جوریه.اصلا باهاش کار نکردم و نمیدونم چیه.من اگه بتونم با تایپ یه لایه رو روشن و خاموش کنم مشکلم حله.

ممنون از توضیحاتتون.این کارو همیشه با کدهای قبلیم میکردم ولی با 2010 نمیشه.امکان داره به خاطر بالا رفتن ورژنش باشه.؟
:w05:

سپهر2

عضو جدید
جالب

جالب

سلام
نمیدونم تا حالا اسم برنامه3D HOME Architectبه گوشتون خورده یا نه این برنامه که کار بااون خیلی ساده و اسونه جون میده برای پلان کشیدن بعد ازین که پلان رو کامل کشیدی برای بقیه کارها میتونی پلان رو به محیط cadانتقال بدی تا اگه خواستی چیزی به اون اضافه کنی خوبی این برنامه سرعت عمل وسادگیه این برنام به قدری ساده که یه کاربر اماتور میتونه سریع تر از یه cad کار حرفه ای یه پلان پیچیده رو ترسیم کنه

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
نمیدونم تا حالا اسم برنامه3D HOME Architectبه گوشتون خورده یا نه این برنامه که کار بااون خیلی ساده و اسونه جون میده برای پلان کشیدن بعد ازین که پلان رو کامل کشیدی برای بقیه کارها میتونی پلان رو به محیط cadانتقال بدی تا اگه خواستی چیزی به اون اضافه کنی خوبی این برنامه سرعت عمل وسادگیه این برنام به قدری ساده که یه کاربر اماتور میتونه سریع تر از یه cad کار حرفه ای یه پلان پیچیده رو ترسیم کنه

آره من یه مدت تو کارآموزی با این نرم افزار و همچنین نرم افزار3d landscape(که هر دوشون از یه خانواده هستن)کارمیکردم.موافقم باهاتون یادگرفتنش خیلی راحته.ولی خیلی محدوده و امکانتش نسبت به کد خییییییییییلی کمه.

سپهر2

عضو جدید
آره من یه مدت تو کارآموزی با این نرم افزار و همچنین نرم افزار3d landscape(که هر دوشون از یه خانواده هستن)کارمیکردم.موافقم باهاتون یادگرفتنش خیلی راحته.ولی خیلی محدوده و امکانتش نسبت به کد خییییییییییلی کمه.
درسته ولی میشه ازش خیلی کمک گرفت مثلا پلانی که ترسیم کردی رو میتونی به محیط کد انقال بدی وبقیه کارها رو با کد انجام بدی

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من یه مشورت می خوام
من کد دو بعدی بلدم
تری دی مکس هم تا رسم object ها بلدم
دارم میرم کلاس که vray هم یاد بگیرم
تا امروز همین کد دوبعدی و تری دی تا object
میخوام با سی دی اموزشی تمرین کنم که یه برنامه جدید یاد بگیرم و توماه رمضان بیکار نمونم
چه برنامه ای رو بهم پیشنهاد میکنین(vray رو دارم میزم کلاس)
البته فتو شاپ هم بلدم

ناصر نقدی

کاربر ممتاز

خب ببنید دو جا میتونید فرمان رو تغییر بدید
1- توی فایل acad.pgp که اگه این فایل رو باز کنی اول های اون یه سری توضیحات نوشته که بخونی بد نیست بعد از اونا مخفف دستورات هست
MI, *MIRROR این که الان نوشتم فرمت کلی تغییر یه دستور هست
یعنی به جای اینکه تایپ کنی mirror میزنی mi
علامت , و * مهم هست که سر جای خودش باشه

2- توی فایل acad.lsp چون از توابع لیسپ استفاده میکنید باید به این ترتیب باشه

(DEFUN C:M () (COMMAND "MOVE"))
نمیدونم چرا نمیتونم جای علامت های پرانتز و گیومه رو سر جای خودشون بگذارم و جا به جا میشه یعنی "move " باید داخل گیومه باشه و اول یک پرانتز و اخر دوتا که اینجا برعکس شده
فایل رو که باز کنید حتما چند تایی از این هست که میتونید ازش استفاده کنید .
این یعنی به جای move از m استفاده کن ( با توجه به اینکه جای پرانتز و گیومه درست باشه اینجا نیست )

فقط توجه داشته باشید که
1- فایل pgp وقتی اتوکد بالا میاد فقط خونده میشه ولی لیسپ در هر نقشه .
2- تغییرات در لیسپ رو میتونید هر زمان لود کنید ولی pgp باید کد رو ببندید و دوباره بار کنید
3 - اول pgp خونده میشه بعد لیسپ در نتیجه اگه دستوری توی pgp تعریف شده مثلا m برای move و توی لیسپ m برای mirror فرمان لیسپ اجرا میشه چون بعدا خونده

layerII هم یه منو هست که میتونید به منوهای کناری یا بالایی اضافه کنید که خوبه میتونید لایه های xref رو راحت خاموش کنید یا لایه ار رو با کلیک جاری کنید و از این قبیل . حالا اگه از کیبرد خوشت میاد خب از اون استفاده کن ( منم از کیبرد خوشم میاد )
در ضمن به بالا رفتن ورژن نرم افزار شما هم لیسپ ربطی نداره . لود کنی یا توی مسیر support بگذاری باید کار کنه

مدتی نبودم تا جواب شما رو بدم .
این بکن اگه نشد بگو

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام

ببخشید یه سوال داشتم:

می خواستم بدونم سریعترین راه واسه پرینت نقشه هایی که تو فضای مدل صفحه بندی شدن چیه؟ مثلا خروجی نرم افزار LAND می بینی بعضا 300 ، 400 صفحه است! آیا راهی سریعتر از تک تک پرینت گرفتن هستش؟ (می دونم اگه واسه هر صفحه ای یه لی اوت درست کنم با publish all کردن می شه همه رو چاپ کرد ولی اینا که لی اوت ندارن ...)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

ببخشید یه سوال داشتم:

می خواستم بدونم سریعترین راه واسه پرینت نقشه هایی که تو فضای مدل صفحه بندی شدن چیه؟ مثلا خروجی نرم افزار LAND می بینی بعضا 300 ، 400 صفحه است! آیا راهی سریعتر از تک تک پرینت گرفتن هستش؟ (می دونم اگه واسه هر صفحه ای یه لی اوت درست کنم با publish all کردن می شه همه رو چاپ کرد ولی اینا که لی اوت ندارن ...)
سلام
لند layout نداره؟؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

چرا داره. اصلا لند همون اتوکده که چندتا منو بهش اضافه کردن. خو ب منظورم این که نرم واسه پرینت 200، 300 تا لی اوت درست کنم.
بله یه کم با لند آشنایی دارم
ولی فکر نکنم از مدل راه راحتی باشه واسه پیرینت گرفتن
layout هم فکر کنم 64 تا بیشتر نمیشه ساخت

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام

ببخشید یه سوال داشتم:

یه کم دیر بهت رسیدم
شاید یه کار هایی بشه کرد . یه چیرایی رو بهم بگو
- این بدنامه اگه از چند تا پروژه مختلف خروجی بگیری بعد ار بیس پوینت 0و0 کپی پیست کنی روی هم میوفتن کادر هاشون یا نه ؟
در واقع میخوام بدونم مختصات خروجی همه پروژه ها یکی هست ( قاعدتا باید باشه )
اگه این باشه میشه احتمالا با یک تمپلیت و یه لیسپ کوچیک یا حتی یه اسکریپت اینو درست کرد .
اینو بگو تا ببینم چیکار میشه کرد ;)

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
یه کم دیر بهت رسیدم
شاید یه کار هایی بشه کرد . یه چیرایی رو بهم بگو
- این بدنامه اگه از چند تا پروژه مختلف خروجی بگیری بعد ار بیس پوینت 0و0 کپی پیست کنی روی هم میوفتن کادر هاشون یا نه ؟
در واقع میخوام بدونم مختصات خروجی همه پروژه ها یکی هست ( قاعدتا باید باشه )
اگه این باشه میشه احتمالا با یک تمپلیت و یه لیسپ کوچیک یا حتی یه اسکریپت اینو درست کرد .
اینو بگو تا ببینم چیکار میشه کرد ;)

سلام

مرسی از جوابتون دوست عزیز :gol:

ابعاد کادر خروجی و فاصله بین کادرها و نقطه درج همه مشخص هستند (در واقع توسط کاربر تنظیم میشن)

حالا فرض کن محل درجشون نقطه (x0 و y0) و طول و عرض کادر W و H و فاصله افقی بین کادرها gx باشه (کادرها به صورت سطری با فاصله gx قرار گرفتن) و تعداد کادر ها هم n تا باشه، برنامه VBA اون اینجوری می شه:

کد:
For i=0 to n-1

x1_print = x0 + i * (W + gx)
  y1_print = y0
  x2_print = x1_print + W
  y2_print = y1_print + H

PRINT_AREA(x1_print, y1_print, x2_print, y2_print)
next i

در واقع من نمی تونم اون زیر برنامه PRINT_AREA رو بنویسم :(
این زیر برنامه با گرفتن مختصات کادر (x1_print, y1_print, x2_print, y2_print) اونو چاپ می کنه.
اگه بتونید این زیر برنامه رو بنویسید یا به هر صورتی دیگه ای که بشه این کار رو کرد ازتون ممنون می شم ( البته من لیسپ بلد نیستم :smile: )

بازهم مرسی :gol: :gol: :gol:

Ali Render

کاربر بیش فعال
کمکم میکنید بچه ها

کمکم میکنید بچه ها

سلام به همه برو بکس"ببخشید که یهو اومدم من چند روز پیش یه آموزش در مورد نیو شیت ست دیده بودم ولی الان گمش کردم نمیدونم توی کدوم صفحه بود خیلی خیلی هم دنبالش میگشتم لطف میکنید کمک کنید.ممنونم از همگی

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام

مرسی از جوابتون دوست عزیز :gol:

ابعاد کادر خروجی و فاصله بین کادرها و نقطه درج همه مشخص هستند (در واقع توسط کاربر تنظیم میشن)

حالا فرض کن محل درجشون نقطه (x0 و y0) و طول و عرض کادر W و H و فاصله افقی بین کادرها gx باشه (کادرها به صورت سطری با فاصله gx قرار گرفتن) و تعداد کادر ها هم n تا باشه، برنامه VBA اون اینجوری می شه:

کد:
For i=0 to n-1

x1_print = x0 + i * (W + gx)
  y1_print = y0
  x2_print = x1_print + W
  y2_print = y1_print + H

PRINT_AREA(x1_print, y1_print, x2_print, y2_print)
next i

در واقع من نمی تونم اون زیر برنامه PRINT_AREA رو بنویسم :(
این زیر برنامه با گرفتن مختصات کادر (x1_print, y1_print, x2_print, y2_print) اونو چاپ می کنه.
اگه بتونید این زیر برنامه رو بنویسید یا به هر صورتی دیگه ای که بشه این کار رو کرد ازتون ممنون می شم ( البته من لیسپ بلد نیستم :smile: )

بازهم مرسی :gol: :gol: :gol:

امیدوارم عجله نداشته باشی .
راستش منم یادم رفته توابع لیسپ رو . سالها قبل بلد بودم اما الان نه .
باید برم دفتر تا کتابهامو یه نگاه کنم ببینم چی یادم میاد .
فعلا جناب دیسک کمر گرفته منو و زیاد نمیتونم بشینم .
ولی فکر کنم قابل حل باشه .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام به همه برو بکس"ببخشید که یهو اومدم من چند روز پیش یه آموزش در مورد نیو شیت ست دیده بودم ولی الان گمش کردم نمیدونم توی کدوم صفحه بود خیلی خیلی هم دنبالش میگشتم لطف میکنید کمک کنید.ممنونم از همگی

از اینکه یهو اومدی میبخشیم :smile:
از صفحه 40
قبلی ها هم خوبن ولی برای شیت ست از 40 به بعد .
اصل صفحه یادم نیست ولی قبل تر هاش یه چیزایی گفتم که لازمه بدونید مثل پیش نیاز پس از 40 یا حتی 38 بخون
هر جایی هم گیر داشتی همینجا بگو

Ali Render

کاربر بیش فعال
1سئوال مبتدی

1سئوال مبتدی

دوباره سلام"نمیدونم وقتی که میخوام همه شکلمو با کنترل A انتخاب کنم انتخاب نمیشه یه کاری باید کنم که به حالت اولش برگرده و درست بشه یه نفر لطف کنه بهم بگه و میخوام بدونم چرا این اتفاق میافته چون من زیاد کدو دستکاری میکنم ازش هی دستور پیدا میکنم اینم فکر کنم بیش از حد کنجکاوی یا فزولی کردم.چیکار میشه کرد کمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــک...:cry:

targol_1985

عضو جدید
سلام
آقا یکی به دادم برسه ، من رشته ام IT و برای طراحی شبکه لازمه که با اتوکد کار کنم ، آموزش فارسی چیزی ندارین به من بدین؟

rozhann

مدیر بازنشسته
layerII هم یه منو هست که میتونید به منوهای کناری یا بالایی اضافه کنید که خوبه میتونید لایه های xref رو راحت خاموش کنید یا لایه ار رو با کلیک جاری کنید و از این قبیل . حالا اگه از کیبرد خوشت میاد خب از اون استفاده کن ( منم از کیبرد خوشم میاد )

سلام استاد خسته نباشین.
این لایه های xref چیه؟استادم یبار گفت برای کم کردن حجم فایل کار طرحتون از این استفاده کنین ولی من نفهمیدم چی بود.
یه سوال دیگه میدونم خیلی اولیه است ولی اخه من نمیدونم.
فریز کردن لایه ها به چه دردی میخوره.؟میشه توضیح بدین؟.من همیشه از خاموش کردن و قفل کردنشون استفاده کردم،ولی اینو نمیدونم.

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام استاد خسته نباشین.
این لایه های xref چیه؟استادم یبار گفت برای کم کردن حجم فایل کار طرحتون از این استفاده کنین ولی من نفهمیدم چی بود.
یه سوال دیگه میدونم خیلی اولیه است ولی اخه من نمیدونم.
فریز کردن لایه ها به چه دردی میخوره.؟میشه توضیح بدین؟.من همیشه از خاموش کردن و قفل کردنشون استفاده کردم،ولی اینو نمیدونم.

external refrence رو توی پست های قبل توی همین تاپیک مفصل توضیح دادم . با تمام مخلفات .
وقتی لایه ای فریز میشه توی حافظه نمیاد ولی خاموش کردن فقط توی صفحه نمایش نمیاد .
در نتیجه وقتی از نقشه ای لایه ای رو که نیاز ندارید مثلا وقتی کارتون با توپوگرافی تموم شد خب نمیخاهید پاکش کنید ولی احتیاجی هم بهش ندارید پس فریز کنید . اینطوری توی حافظه نیست و شما با فایل راحت تر کار میکنید .

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سئوال
در ورژن های قدیمی تر کد مثل 2008 برای فعال کردن سریع فرمان presspull میشد بر گرفتن دو کلید alt +ctrl این فرمان رو فعا ل کرد
اما در ورژن های جدید 2010 و 2011 این قابلیت را دیگه نمی شه استفاده کرد
با شناختی که از autodesk دارم این کارشون حتما بی دلیل نبوده!
کسی دلیلش رو میدونه
و میتونید راهنمایی کنید چطور میشه توی ورژن های جدید از این قابلیت استفاده کرد.
متشکرم

يه سئوال ديگه
من استفاده زیادی از حالت های visual style های اتوکد دارم
حالا سئوالم اینه:آیا امکان داره یه کلید (مثلا shift +f2 رو که دیگه احتیاج به زدن اینتر بعد از تایپ یکی از کلید ها نداشته باشه)رو سویچ کرد بین دو فرمان 2dwireframe و shade
که با زدن این کلید 2 بعدی و بار دیگه با زدن این کلید shade بشه(دقیقا مثل max)
ممنون میشم راهنمایی کنید.