امام زمان شما کیست؟؟

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
آغاز مناظره ((ماجرا)) :
اساس ماجرا از آنجا آغاز گردید که روزی یکی از علمای سرشناس وسادات جلیل القدر شیعه بنام سید حسین بن علی علوی جهت ملاقات وگفتگو بحضور ملکشاه سلجوقی پادشاه وقت رسید ، درپیان این دیدار هنگامی که آن دانشمنداز نزد شاه مرخص میگردید توسط یکی از حضار مجلس با اشاره وغمزه مورد تمسخر واستهزا قرار گرفت .
ملکشاه که خود متوجه ی این حرکت ناهنجار شده بود روبه آن شخص کرد وگفت : علت مسخره کردن این آقا چه بود؟
آن شخص گفت این مرد یک آدم پلید وناپاک واز جمله کافرانی است که مورد غضب الهی میباشد.
شاه با تعجب پرسید : چطور مگراو مسلمان نیست ؟
آن مرد گفت : خیر قربان او یک فرد شیعه است .
شاه گفت : شیعه ؟ مگر شیعه یکی از فرقه های مسلمانان نیست ؟
مرد گفت : خیر قربان آنها خلافت ابوبکر وعمر وعثمان را قبول ندارند .
خلاصه شاه تصمیم گرفت بین علمای سنی و سید علوی مناظره ای در حضور خودش برگزار نماید.
مجلس مناظره
بالاخره روز موعود فرا رسید ملکشاه با وزیر ورجال مملکت درجای خود قرار گرفتند علمای اهل سنت در سمت راست وعلمای شیعه در سمت چپ پادشاه جلوس نمودند .

متن زیر از آخرین صحبت های مناظره است

وجوب شناخت امام زمان (عج)
علوی رو به شاه کرد و گفت : اعلیحضرتا ! من اکنون گواهی میدهم چنانچه عباسی بر همین منوال و اعتقاد بمیرد مسلما اهل جهنم خواهد بود.
شاه : شما از کجا فهمیدید که او اهل جهنم است ؟
علوی : از رسول خدا (ص) روایت شده که فرمود >> کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد بسان جاهلیت قبل از اسلام مرده است . اعلی حضرت از عباسی سئوال بفرمایند امام زمان او چه کسی است ؟
عباسی : این حدیث از پیامبر نرسیده است .
شاه خطاب به وزیر : آیا این حدیث صحت دارد و از پیامبر خدا روایت شده است ؟
و زیر : بلی قربان ! روایت شده است . (19)

دراینجا شاه درغضب شده و با حالت خشمگینی گفت : عباسی ! من تاکنون تورا شخصی موثق ومورد اعتماد میدانستم ولی حالا دروغ و تزویر تو برمن آشکار گردید .
عباسی گفت : ولی قربان من امام زمان خود را می شناسم .
علوی پرسید : او چه کسی است ؟
عباسی گفت : او اعلی حضرت همایونی است .
علوی : اعلی حضرت مستحضر باشند که این شخص آدمی دغلکار است و دروغگو واین مطالب را صرفا جهت تملق و چاپلوسی اظهار میدارد.
ملکشاه : آری ! میدانم که سخنان او عاری از حقیقت است ومن خودم را بهتر می شناسم که صلاحیت این را ندارم که امام زمان مردم باشم ، زیرا که من چیزی نمیدانم و بیشتر اوقات خود را به شکار وبعضی امور مملکتی میگذرانم .
شاه سپس گفت : آقای علوی ! در اینصورت امام زمان به نظر شما چه کسی است ؟

علوی : مامعتقدیم که امام زمان حضرت مهدی (عج) میباشد و طبق مفاد حدیث شریف نامبرده است . هرکس وی را شناخته و به امامتش معترف گردد بر دین حق و اسلام خدا را ملاقات کرده و گرنه بر آیین جاهلیت مرده ودر دوزخ با مردم جاهلیت محشور خواهد بود.

پایان خوش فرجام (( مناظره ))
دراین هنگام چهره ی شاه که حاکی از آسایشی عمیق و قناعت یک وجدان سلیم بود شکوفا شده ونشانه های سرور و انبساط بر آن نمایان گردید ، آنگاه رو به حاضرین کرد وگفت :
آقایان ! نتیجه ای که از این مناظره ها وگفتگو ها که روی هم رفته دراین مدت سه روز بدست آورده ام و هیچ گونه نقطه ابهامی برایم باقی نگذاشته ، آن است که ثابت و مبرهن شد تنها مذهب حق همان مذهب شیعه است ، تمام گفته های ایشان منطقی و اعتقاداتشان صحیح وحقیقت محض می باشد ودرمقابل ، مذهب سنی و جماعت مذهبی است باطل ومنحرف و پیروان آن در اعتقادات خود گمراه و بیراهه میروند ومن امروز به همه اعلام میدارم که می خواهم از آن کسانی باشم که به جاده هدایت و صواب رسیده و به آن اذعان و تسلیم گردیده است و از آن گروهی نباشم که در این دنیا به راه ضلالت و گمراهی رفته ودر آخرت آتش جاویدان برای خود خریده باشم.
آری ! من اکنون تشیع خود را در برابر شما رسما اعلام میدارم و هرکس خواست با من ودرکنار من باشد با کمال شهامت تشیع خویش را بر ملا نماید ، باشد تا رضا وعنایت ایزد منان شامل حال همگی ما شده و از وادی ضلالت رهایی یافته و به نور حق و ایمان آراسته گردیم.
پس از سخنان شاه و اعلام تشیع ملکشاه کبیر ، نظام الملک وزیر از جای برخاست و چنین اظهار داشت : اینجانب که از مدتها پیش صحت وحقانیت مذهب شیعه در نزد من ثابت ومحقق شده بود واز همان آغاز تحصیلاتم شیعه را بر حق میدیدم اذعان میدارم که تنها مذهبی که همیشه مورد قبول من بوده و هست همانا مذهب استوار تشیع می باشد ، اینک من نیز تشیع خود را اعلام می نمایم.
با کشف حقیقت و درخشش انوار تابناک هدایت بر حضار مجلس به ویژه در پیرو سخنان واعترافات شاه و وزیر آگاهش بیشترین علمای آن روز و وزراء و رجال مملکت حاضر درآن مجمع که قریب به 70 نفربودند به مذهب حقه ی شیعه اثنا عشری درآمدند و از آن روز به بعد با انتشار خبر رسمی تشیع ملکشاه ونظام الملک وزیر و دیگر صاحب منصبان ، رفته رفته در سراسر کشور عده ی کثیری از مردم آیین برحق شیعه را اختیار نمودند وجناب نظام الملک دستور داد که از آن تاریخ اساتید ومدرسان نامی شیعه فقه مذهب تشیع را رسما در مدارس نظامیه بغداد تدریس نمایند.

+++++++++

حال دو سوال از طرف من

حتما آیه تطهیر رو در مورد اهل بیت ع که فاطمه س فرزند رسول خدا ص نیز جزو آنها بود شنیدید
آیا حضرت در اواخر عمر شریفشان امام زمان خویش را نشناختند و به مرگ جاهلی از دار دنیا رفتند؟؟
علمای اهل تسنن چه پاسخی دارند؟
نگرد نیست!
+++++

دوست و برادر اهل تسنن من
آیا امام زمان خود را می شناسی؟؟؟
.....!!!
++++

آیا اطلاع دارید چند نفر از اهل تسنن به مذهب شیعه گرویدند
ولی عکس آن به ندرت مشاهده می شود(من که ندیدم و نشنیدم با احتمال خطا گفتم بندرت!)؟؟ در نوشته بالا دقت کردی که چرا بسیاری از مردم عراق تشیع را انتخاب کردند؟؟؟

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
آغاز مناظره ((ماجرا)) :
اساس ماجرا از آنجا آغاز گردید که روزی یکی از علمای سرشناس وسادات جلیل القدر شیعه بنام سید حسین بن علی علوی جهت ملاقات وگفتگو بحضور ملکشاه سلجوقی پادشاه وقت رسید ، درپیان این دیدار هنگامی که آن دانشمنداز نزد شاه مرخص میگردید توسط یکی از حضار مجلس با اشاره وغمزه مورد تمسخر واستهزا قرار گرفت .
ملکشاه که خود متوجه ی این حرکت ناهنجار شده بود روبه آن شخص کرد وگفت : علت مسخره کردن این آقا چه بود؟
آن شخص گفت این مرد یک آدم پلید وناپاک واز جمله کافرانی است که مورد غضب الهی میباشد.
شاه با تعجب پرسید : چطور مگراو مسلمان نیست ؟
آن مرد گفت : خیر قربان او یک فرد شیعه است .
شاه گفت : شیعه ؟ مگر شیعه یکی از فرقه های مسلمانان نیست ؟
مرد گفت : خیر قربان آنها خلافت ابوبکر وعمر وعثمان را قبول ندارند .
خلاصه شاه تصمیم گرفت بین علمای سنی و سید علوی مناظره ای در حضور خودش برگزار نماید.
مجلس مناظره
بالاخره روز موعود فرا رسید ملکشاه با وزیر ورجال مملکت درجای خود قرار گرفتند علمای اهل سنت در سمت راست وعلمای شیعه در سمت چپ پادشاه جلوس نمودند .

متن زیر از آخرین صحبت های مناظره است

وجوب شناخت امام زمان (عج)
علوی رو به شاه کرد و گفت : اعلیحضرتا ! من اکنون گواهی میدهم چنانچه عباسی بر همین منوال و اعتقاد بمیرد مسلما اهل جهنم خواهد بود.
شاه : شما از کجا فهمیدید که او اهل جهنم است ؟
علوی : از رسول خدا (ص) روایت شده که فرمود >> کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد بسان جاهلیت قبل از اسلام مرده است . اعلی حضرت از عباسی سئوال بفرمایند امام زمان او چه کسی است ؟
عباسی : این حدیث از پیامبر نرسیده است .
شاه خطاب به وزیر : آیا این حدیث صحت دارد و از پیامبر خدا روایت شده است ؟
و زیر : بلی قربان ! روایت شده است . (19)

دراینجا شاه درغضب شده و با حالت خشمگینی گفت : عباسی ! من تاکنون تورا شخصی موثق ومورد اعتماد میدانستم ولی حالا دروغ و تزویر تو برمن آشکار گردید .
عباسی گفت : ولی قربان من امام زمان خود را می شناسم .
علوی پرسید : او چه کسی است ؟
عباسی گفت : او اعلی حضرت همایونی است .
علوی : اعلی حضرت مستحضر باشند که این شخص آدمی دغلکار است و دروغگو واین مطالب را صرفا جهت تملق و چاپلوسی اظهار میدارد.
ملکشاه : آری ! میدانم که سخنان او عاری از حقیقت است ومن خودم را بهتر می شناسم که صلاحیت این را ندارم که امام زمان مردم باشم ، زیرا که من چیزی نمیدانم و بیشتر اوقات خود را به شکار وبعضی امور مملکتی میگذرانم .
شاه سپس گفت : آقای علوی ! در اینصورت امام زمان به نظر شما چه کسی است ؟

علوی : مامعتقدیم که امام زمان حضرت مهدی (عج) میباشد و طبق مفاد حدیث شریف نامبرده است . هرکس وی را شناخته و به امامتش معترف گردد بر دین حق و اسلام خدا را ملاقات کرده و گرنه بر آیین جاهلیت مرده ودر دوزخ با مردم جاهلیت محشور خواهد بود.

پایان خوش فرجام (( مناظره ))
دراین هنگام چهره ی شاه که حاکی از آسایشی عمیق و قناعت یک وجدان سلیم بود شکوفا شده ونشانه های سرور و انبساط بر آن نمایان گردید ، آنگاه رو به حاضرین کرد وگفت :
آقایان ! نتیجه ای که از این مناظره ها وگفتگو ها که روی هم رفته دراین مدت سه روز بدست آورده ام و هیچ گونه نقطه ابهامی برایم باقی نگذاشته ، آن است که ثابت و مبرهن شد تنها مذهب حق همان مذهب شیعه است ، تمام گفته های ایشان منطقی و اعتقاداتشان صحیح وحقیقت محض می باشد ودرمقابل ، مذهب سنی و جماعت مذهبی است باطل ومنحرف و پیروان آن در اعتقادات خود گمراه و بیراهه میروند ومن امروز به همه اعلام میدارم که می خواهم از آن کسانی باشم که به جاده هدایت و صواب رسیده و به آن اذعان و تسلیم گردیده است و از آن گروهی نباشم که در این دنیا به راه ضلالت و گمراهی رفته ودر آخرت آتش جاویدان برای خود خریده باشم.
آری ! من اکنون تشیع خود را در برابر شما رسما اعلام میدارم و هرکس خواست با من ودرکنار من باشد با کمال شهامت تشیع خویش را بر ملا نماید ، باشد تا رضا وعنایت ایزد منان شامل حال همگی ما شده و از وادی ضلالت رهایی یافته و به نور حق و ایمان آراسته گردیم.
پس از سخنان شاه و اعلام تشیع ملکشاه کبیر ، نظام الملک وزیر از جای برخاست و چنین اظهار داشت : اینجانب که از مدتها پیش صحت وحقانیت مذهب شیعه در نزد من ثابت ومحقق شده بود واز همان آغاز تحصیلاتم شیعه را بر حق میدیدم اذعان میدارم که تنها مذهبی که همیشه مورد قبول من بوده و هست همانا مذهب استوار تشیع می باشد ، اینک من نیز تشیع خود را اعلام می نمایم.
با کشف حقیقت و درخشش انوار تابناک هدایت بر حضار مجلس به ویژه در پیرو سخنان واعترافات شاه و وزیر آگاهش بیشترین علمای آن روز و وزراء و رجال مملکت حاضر درآن مجمع که قریب به 70 نفربودند به مذهب حقه ی شیعه اثنا عشری درآمدند و از آن روز به بعد با انتشار خبر رسمی تشیع ملکشاه ونظام الملک وزیر و دیگر صاحب منصبان ، رفته رفته در سراسر کشور عده ی کثیری از مردم آیین برحق شیعه را اختیار نمودند وجناب نظام الملک دستور داد که از آن تاریخ اساتید ومدرسان نامی شیعه فقه مذهب تشیع را رسما در مدارس نظامیه بغداد تدریس نمایند.

+++++++++

حال دو سوال از طرف من

حتما آیه تطهیر رو در مورد اهل بیت ع که فاطمه س فرزند رسول خدا ص نیز جزو آنها بود شنیدید
آیا حضرت در اواخر عمر شریفشان امام زمان خویش را نشناختند و به مرگ جاهلی از دار دنیا رفتند؟؟
نگرد نیست!
+++++

دوست و برادر اهل تسنن من
آیا امام زمان خود را می شناسی؟؟؟
.....!!!
++++

آیا اطلاع دارید چند نفر از اهل تسنن به مذهب شیعه گرویدند
ولی عکس آن به ندرت مشاهده می شود(من که ندیدم و نشنیدم با احتمال خطا گفتم بندرت!)؟؟ در نوشته بالا دقت کردی که چرا بسیاری از مردم عراق تشیع را انتخاب کردند؟؟؟

:smile:

Sina.Taheri

عضو جدید
شما هم به این سئوال جواب بدین : از طرفی اعلام میکنن پایان نبوت به این دلیل رخ داد که انسان دیگر به بلوغ فکری رسیده بود و کتاب آسمانیش را میفهمید و تحربف نمیکرد، از طرفی معتقدین همواره یک امام باید باشه، چون باز هم بشر نمیفهمه !!!! دقیقا چرا نبوت تمام شد و امامت جاشو گرفت که حالا به جای شناخت پیامبر زمان بریم امام زمان خود را بشناسیم؟

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما هم به این سئوال جواب بدین : از طرفی اعلام میکنن پایان نبوت به این دلیل رخ داد که انسان دیگر به بلوغ فکری رسیده بود و کتاب آسمانیش را میفهمید و تحربف نمیکرد، از طرفی معتقدین همواره یک امام باید باشه، چون باز هم بشر نمیفهمه !!!! دقیقا چرا نبوت تمام شد و امامت جاشو گرفت که حالا به جای شناخت پیامبر زمان بریم امام زمان خود را بشناسیم؟

با یاد خدا
سلام
مطنق حکم میکنه جمله "شما هم به این سئوال جواب بدین" رو وقتی بگیم که خودمون اول سوالو جواب داده باشیم
به هر حال منجواب می دم
نبوت یعنی ابلاغ مستقیم پیام الهی بدون کم و کاست به مردم --- پس امامت جایگزین نبوت نیست... تا اینجا حله؟؟
خب از حدیث مشهور پیامبر (همطور که در بالا گفته شد:
کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد بسان جاهلیت قبل از اسلام مرده است .)
هم می تونیم بفهمیم که امام در هر زمانی وجود داره --- و جهان لحظه ای از وجود امام نمیتونه خالی بمونه
پس اهمیت وجود امام بسیار بیشتر از امر پیامبری است
در حقیقت وجود مبارک حضرت رسول در زمان خودش به غیر رسالت امامت نیز بود
امیدوارم نگاه منصفانه داشته باشیم
من با کسی قصد جنگ ندارم

از دوستان محترم خواهش میکنم فضا رو فضای مسخره و توهین قرار ندهند
حال شما به پرسش های مطرح شده در تایپک شماره یک پاسخ دهید

kalla

عضو جدید
اگه ديدي خنديدن تعجب نكن!!! به اين مناظره سنگين خنديدن!...:smile:
امام زمان ما به روشي قرآن است...همانطور كه خداوند بارها در قرآن آن را " كتاب مبين" "امام" روشن وراهنما براي تمام زمانها ميداند...از نظر عقلي هم ببينيد قلب من و شما و پدران ما توسط چه كسي راهنايي شد؟! اينك در جاي جاي جهان د رتمام نقاط مختلف آيات اين كتاب قلب انسانها را تسخير و آنها را راهنمايي ميكند و به سمت اسلام گرويده ميشوند توسط همين كتاب راهنما و امام مبين...حالا شما پاسخ بديد امام زمانتون كيه؟! كيارو كجا راهنمايي كرده؟! من وقتي مشكلي دارم چجوري از ايشون سوال بپرسمو راهنايي بشم؟! چه كسي در طول تاريخ ايشون رو درك كرده؟! وقتي من مردم و ايشون رو نه ديدم نه شناختم نه راهنماييم كردن و نه كسي رو راهنمايي كردن( لطفا حرف خواب و مكاشفه رو نزنيد كه بازم خندمون نگيره!) نه تو قرآن دليل روشن آيه صريح بر غيبت ايشون نيافتم. . . امامت ايشون كجا به دردم ميخوره؟!!!! وقتي قراره تو آينده بياد و مردم رو راهنمايي كنه پس ميشه امام آخر زمان!!! يا همون امام آيندگان! واقعا با عقل سازگار نيست كه امام زمان شخصي باشه كه غيب شده باشه و از دست مردم بيرون نياد!!! بلكه امام زمان واقعي و منطقي قرآن است كه هدايت ميكند...همچنين خداند با نزول قرآن بر انسانها اتمام حجت كرد...بازم چرا حجت تراشي ميكنيد!!!!

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه ديدي خنديدن تعجب نكن!!! به اين مناظره سنگين خنديدن!...:smile:
امام زمان ما به روشي قرآن است...همانطور كه خداوند بارها در قرآن آن را " كتاب مبين" "امام" روشن وراهنما براي تمام زمانها ميداند...از نظر عقلي هم ببينيد قلب من و شما و پدران ما توسط چه كسي راهنايي شد؟! اينك در جاي جاي جهان د رتمام نقاط مختلف آيات اين كتاب قلب انسانها را تسخير و آنها را راهنمايي ميكند و به سمت اسلام گرويده ميشوند توسط همين كتاب راهنما و امام مبين...حالا شما پاسخ بديد امام زمانتون كيه؟! كيارو كجا راهنمايي كرده؟! من وقتي مشكلي دارم چجوري از ايشون سوال بپرسمو راهنايي بشم؟! چه كسي در طول تاريخ ايشون رو درك كرده؟! وقتي من مردم و ايشون رو نه ديدم نه شناختم نه راهنماييم كردن و نه كسي رو راهنمايي كردن( لطفا حرف خواب و مكاشفه رو نزنيد كه بازم خندمون نگيره!) نه تو قرآن دليل روشن آيه صريح بر غيبت ايشون نيافتم. . . امامت ايشون كجا به دردم ميخوره؟!!!! وقتي قراره تو آينده بياد و مردم رو راهنمايي كنه پس ميشه امام آخر زمان!!! يا همون امام آيندگان! واقعا با عقل سازگار نيست كه امام زمان شخصي باشه كه غيب شده باشه و از دست مردم بيرون نياد!!! بلكه امام زمان واقعي و منطقي قرآن است كه هدايت ميكند...همچنين خداند با نزول قرآن بر انسانها اتمام حجت كرد...بازم چرا حجت تراشي ميكنيد!!!!

با یاد خدای مهربانی ها
با سلام
ان شاالله خدیدن های ما برای هدایت مردم باشه نه گمراهی مردم (البته اگه از نظر شما اون فرد اهل سنت با گمراهی تشیع رو انتخاب کرده باشه)

چرا به سوال اول و سوم پاسخ ندادین؟؟؟؟؟

یه خرده بهتره از دادن نظر شخصی بدون اساس پرهیز بشه
قرآن کتاب هدایت ماست مگه تو قرآن گفته نشده بشری مثل شما رو برای هدایت شما فرستادم
یه خرده به مطالب قبلیه من دقت کردین
شما بیان بگین این حرفتون اشتباهه و دلیل براش بیارین
فک نکنم منطق از نظر دوستان تفکرات شخصی آدمای عادی مثل من یا شما باشه
بلکه کاملا از نظر قرآن، تاریخ ، روایات و تحلیل بزرگان که مردم با دین و آیین زندگیشون آشنا میشن

اینکه میگیم در کنار قرآن طبق فرموده پیامبر اهل بیت هستن که آیات رو برای ما شرح بدن
و اگه تنها یکی رو انتخاب کنیم به گمراهی کشیده میشیم مثالهای بسیار روشنی داره

شما تو قرآن نحوه انجام دادن واجبات رو پیدا کردین یا از علماتون شنیدین؟

من دوباره از گفته های پیامبر استفاده میکنم طبق گفته ایشان امام در هر زمانی هستش --- و علت این که الان امام ما ظاهر نیستن بخاطر امام کشیهایی هستش که بعد از فوت پیامبر اتفاق افتاد
حتی یک امام ما به مگر طبیعی این جهان رو وداع نگفت!!!!

علت این همه دشمنی با خاندان و اهل بیت پیامبر چه بود؟؟ اگه خنده داره بگین؟

البته بعد از جواب دادن به سوالات بالا

kalla

عضو جدید
با یاد خدای مهربانی ها
با سلام
ان شاالله خدیدن های ما برای هدایت مردم باشه نه گمراهی مردم (البته اگه از نظر شما اون فرد اهل سنت با گمراهی تشیع رو انتخاب کرده باشه)

قرآن کتاب هدایت ماست مگه تو قرآن گفته نشده بشری مثل شما رو برای هدایت شما فرستادم
بلکه کاملا از نظر قرآن، تاریخ ، روایات و تحلیل بزرگان که مردم با دین و آیین زندگیشون آشنا میشن

اینکه میگیم در کنار قرآن طبق فرموده پیامبر اهل بیت هستن که آیات رو برای ما شرح بدن

من دوباره از گفته های پیامبر استفاده میکنم طبق گفته ایشان امام در هر زمانی هستش --- و علت این که الان امام ما ظاهر نیستن بخاطر امام کشیهایی هستش که بعد از فوت پیامبر اتفاق افتاد

بنده به روشني پاسخ دادم كه امام زمان ما كيست وچرا..بحث رو منحرف نكنيد ..حالا شما ثابت كنيد امام زمانتون كيه وجرا! شما حتي يكي از سوالات بنده رو پاسخ نداديد...امام زمان شما كجاست كه من رو هدايت بكنه؟! شما اونو ديديد؟! كتاب و رسالش كدومه؟! چجوري بر ما اتمام حجت كرده و ما را موئاخزه ميكند در حالي كه در طول زندگيم نه او را درك كرده نه كتابي از ايشان ديده نه سندي در قرآن ونه راهنمايي روشن! لابد روي زمين نائب دارند! نائب ايشون كيه؟! من ميان اين همه دستگاه تفكر به نام مرجع تقليد حرف كدوم يكي رو باور كنم! چرا نبايد از عقل خودم استفاده كنم!! ميشه بگيد امام زمان شما كه امام غيب باشن چجوري شمارو هدايت ميكنه كه من هم هدايت بشم؟

kalla

عضو جدید
با یاد خدای مهربانی ها
با سلام

دلايل خيلي روشنه..ببينيد بعد از پايان نزول قرآن خداوند ميفرمايد كه بر شما منت گذاشتم و حجتم را بر شما به پايان رساندم..يعني حجت خداوند كه زنده وحي است و تمام طول تاريخ وزمان ميتواند انسانها را راهنمايي كند قرآن است..اين با عقل و آموزه هاي دين اسلام و ختم نبوت جور در مي ايد نه اينكه شخصي پشت ابرها يا در مثلث برمودا!!! يا چاه جمكران قايم بشه!!! و از ترس مردم بيرون نياد! پس چرا ميگيد امام زمان؟! ايشون كجا هستن حد لاقل كتاب و رساله ايشان كجاست كه مردم توسط ايشان كه امام هستن راهنمايي بشن و 95% مسلمانها سردرگم وحيران نشن!!! مسئله اي به مهمي و بزرگيه غيبت ايشان چرا در قرْن جا مانده؟! و اگر هست كجاست؟!

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنده به روشني پاسخ دادم كه امام زمان ما كيست وچرا..بحث رو منحرف نكنيد ..حالا شما ثابت كنيد امام زمانتون كيه وجرا! شما حتي يكي از سوالات بنده رو پاسخ نداديد...امام زمان شما كجاست كه من رو هدايت بكنه؟! شما اونو ديديد؟! كتاب و رسالش كدومه؟! چجوري بر ما اتمام حجت كرده و ما را موئاخزه ميكند در حالي كه در طول زندگيم نه او را درك كرده نه كتابي از ايشان ديده نه سندي در قرآن ونه راهنمايي روشن! لابد روي زمين نائب دارند! نائب ايشون كيه؟! من ميان اين همه دستگاه تفكر به نام مرجع تقليد حرف كدوم يكي رو باور كنم! چرا نبايد از عقل خودم استفاده كنم!! ميشه بگيد امام زمان شما كه امام غيب باشن چجوري شمارو هدايت ميكنه كه من هم هدايت بشم؟

با یاد خدا
یا دوستان بد متوجه شده باشند
شوالات من از اهل تسنن بود نه نظر شخصی افراد
من وقتی میگم نظر شخصی نباشه یعنی منظورم کل اهل تسنن هستش--- آیا همه اهل تسنن معتقدند قرآن امام زمانشان است؟ من بحث رو منحرف نمی کنم اتافقا شما دارین منحرف میکنید
آیا امام زمان حضرت فاطمه که حضرت رسول فرمود اولین فردی که وارد بهشت می شود حضرت فاطمه است(روایت از اهل تسنن و تشیع) قرآن بود و ایشان نمی دانستند؟؟

لطفا اول به سوال من پاسخ بدهد کجای قرآن به شما می گوید مثل نماز صبح دو رکعت است؟

هر کس ادعایی دارد که امام زمان ما الان در فلان نقطه جهان است از طرف علمای ما رد شده است...

لطفا سوال میکنید خودتون جواب ندین بهتره..

kalla

عضو جدید
با یاد خدا
یا دوستان بد متوجه شده باشند
شوالات من از اهل تسنن بود نه نظر شخصی افراد
من وقتی میگم نظر شخصی نباشه یعنی منظورم کل اهل تسنن هستش--- آیا همه اهل تسنن معتقدند قرآن امام زمانشان است؟ من بحث رو منحرف نمی کنم اتافقا شما دارین منحرف میکنید
آیا امام زمان حضرت فاطمه که حضرت رسول فرمود اولین فردی که وارد بهشت می شود حضرت فاطمه است(روایت از اهل تسنن و تشیع) قرآن بود و ایشان نمی دانستند؟؟

لطفا اول به سوال من پاسخ بدهد کجای قرآن به شما می گوید مثل نماز صبح دو رکعت است؟

هر کس ادعایی دارد که امام زمان ما الان در فلان نقطه جهان است از طرف علمای ما رد شده است...

لطفا سوال میکنید خودتون جواب ندین بهتره..
اين سوال شما كه كجاي قرآن تعداد ركعات نماز اومده يا مثلا اساميه تمام پيامبران كجاست ؟! بيانگر اين است كه شما نميتوانيد امامت و غيبت را از قرآن اثبات كنيد و منظورتان اين است برويم سر حديث...اما پاسخش روشنه..دوست عزيز اولا نماز جزئ اصول دين نيست بلكه فروع دين است با اين حال خداوند بارها به روشني به طور صريح ميفرمايد " اقيمو صلات" نماز را به پا داريد و حتي مختصر مراحل آن را توضيح داده است بنا بر اين اصل نماز در قرآن واضح و روشن است اما حديث كيفيت آن را مشخص ميكند كه كي چند ركعت باشد...حال كه شما معتقد هستيد امامت ائمه و غيبت امام زمان و شناخت امام زمان جزئ اصول دين است حق نداريد به احاديث استناد كنيد بلكه بايد اين اصل دين خود را با آيات صريح اثباط كنيد...كه از نحوه سوالاتان اينكه چون تعداد ركعات نماز نيست پس امامت هم همينجوري نيست!!! باطل و سفسته است.

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين سوال شما كه كجاي قرآن تعداد ركعات نماز اومده يا مثلا اساميه تمام پيامبران كجاست ؟! بيانگر اين است كه شما نميتوانيد امامت و غيبت را از قرآن اثبات كنيد و منظورتان اين است برويم سر حديث...اما پاسخش روشنه..دوست عزيز اولا نماز جزئ اصول دين نيست بلكه فروع دين است با اين حال خداوند بارها به روشني به طور صريح ميفرمايد " اقيمو صلات" نماز را به پا داريد و حتي مختصر مراحل آن را توضيح داده است بنا بر اين اصل نماز در قرآن واضح و روشن است اما حديث كيفيت آن را مشخص ميكند كه كي چند ركعت باشد...حال كه شما معتقد هستيد امامت ائمه و غيبت امام زمان و شناخت امام زمان جزئ اصول دين است حق نداريد به احاديث استناد كنيد بلكه بايد اين اصل دين خود را با آيات صريح اثباط كنيد...كه از نحوه سوالاتان اينكه چون تعداد ركعات نماز نيست پس امامت هم همينجوري نيست!!! باطل و سفسته است.

با یاد خدا سلام
دوست عزیز
نمیدونم چطور دیگه باید توضیح بدم نظر شخصی نفرستین
اگه علمای شما معتقدا امامت باید از روش قرآن اثبات بشه مستند بگین
کجای قرآن اومده گفته مثلا نبوت از اصول دین هستش؟
دوباره تکرار می کنم نبوت در یک زمان خاصی نیاز بود یعنی ابلاغ مستقیم حرف خدا به مردم ولی امامت برای هر زمانی نیازه و انبیا هم تعداد زیادیشون این وظیفه رو داشتن

من هنوز جواب سوال خودمو نگرفتم

اگه جوابی برای سه سوال اول من دارن اعلمای شما بفرمایید

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یاد خدا

ایها ناس(برادران اهل تسنن)
کس هس جواب ما رو بده

یا خودمون شروع کنیم

مثل اینکه

بعضیا که وارد بحث نشدن جز مطالعه و گوش دادن به مزخرفات (زینت داده شده تو خالی)

چیز دیگه ای مطالعه نکردن

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یاد خدا

« وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهيمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏ قالَ لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمينَ . ـــــ (به خاطر آوريد) هنگامى را كه خداوند، ابراهيم را با وسايل گوناگونى آزمود. و او به خوبى از عهده ی اين آزمايشها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پيشواى مردم قرار دادم!» ابراهيم عرض كرد: «از دودمان من(نيز امامانى قرار بده!)» خداوند فرمود: «پيمان من، به ظالمين نمى‏رسد. » (البقرة:124)

هرچی شمام ترجمه کنی ما قبول می کنیم

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یاد خدا

« وَ إِذِ ابْتَلى‏ إِبْراهيمَ رَبُّهُ بِكَلِماتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قالَ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماماً قالَ وَ مِنْ ذُرِّيَّتي‏ قالَ لا يَنالُ عَهْدِي الظَّالِمينَ . ـــــ (به خاطر آوريد) هنگامى را كه خداوند، ابراهيم را با وسايل گوناگونى آزمود. و او به خوبى از عهده ی اين آزمايشها برآمد. خداوند به او فرمود: «من تو را امام و پيشواى مردم قرار دادم!» ابراهيم عرض كرد: «از دودمان من(نيز امامانى قرار بده!)» خداوند فرمود: «پيمان من، به ظالمين نمى‏رسد. » (البقرة:124)

که چی دقیقا؟ خوب خدا اعلام کرده که از فرزندان ابراهیم بازهم پیامبر خواهد امد و اگر منظورتان از اینکه در نهایت حکومت به صالحان ودرنهایت به مهدی می رسه که اهل سنت به امدن مهدی اعتقاد دارند. پس میخواهید بگویید چه؟

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
که چی دقیقا؟ خوب خدا اعلام کرده که از فرزندان ابراهیم بازهم پیامبر خواهد امد و اگر منظورتان از اینکه در نهایت حکومت به صالحان ودرنهایت به مهدی می رسه که اهل سنت به امدن مهدی اعتقاد دارند. پس میخواهید بگویید چه؟

با یاد خدا

بحث مربوط امامت رو ان شاالله در یک تایپک دیگه دنبال میکنیم

هنوز کسی به سوالات من در پست اول جواب نداد

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا جای که میدانیم حجت بر مردم تمام شد با امدن پیامبر و نزول قران.یعنی هر انچه باید ونباید اعلام شد.تا جای که من میدانم شماها مقام امامت را در حد پیامبر می دانید البته شاید شما بیشتر از خدا میفهمید وشاید موارد جدیدی برای اتنقال به مردم مانده که خدا یادش رفته.وقتی اتمام حجت شد و ختم انبیا اعلام شد یعنی ای مردم راه نشان داده شده اینهم کتاب قانون شما(قران) وچیزی فراتر از ان وجود ندارد.اینکه یک عده هیچگاه به ان مرتبه از تفکر وشعور نمیرسند و همواره به یک نفر نیاز دارند که راه را بهشان نشان بدهد که دیگر مشکل اسلام نیست.
بعد از پیامبر جامعه نیاز به رهبر داشته ودارد اما این رهبر نه امام است نه معصوم . دوست گرامی شما نقش عقل وتفکر را کاملا نادیده گرفتید

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا جای که میدانیم حجت بر مردم تمام شد با امدن پیامبر و نزول قران.یعنی هر انچه باید ونباید اعلام شد.تا جای که من میدانم شماها مقام امامت را در حد پیامبر می دانید البته شاید شما بیشتر از خدا میفهمید وشاید موارد جدیدی برای اتنقال به مردم مانده که خدا یادش رفته.وقتی اتمام حجت شد و ختم انبیا اعلام شد یعنی ای مردم راه نشان داده شده اینهم کتاب قانون شما(قران) وچیزی فراتر از ان وجود ندارد.اینکه یک عده هیچگاه به ان مرتبه از تفکر وشعور نمیرسند و همواره به یک نفر نیاز دارند که راه را بهشان نشان بدهد که دیگر مشکل اسلام نیست.
بعد از پیامبر جامعه نیاز به رهبر داشته ودارد اما این رهبر نه امام است نه معصوم . دوست گرامی شما نقش عقل وتفکر را کاملا نادیده گرفتید

با یاد خدا
تشکر میکنم
لحن محترمانه رو برای صحبت ها انتخاب میکنیم
پس یه خواهشی دارم
سوالای پست اول واضح بود+ اگه جوابی در اون رابطه هست
دوستان بر ما منت میذارن و قرار می دن
اگه اجازه بدین بحث امامت رو که تنها فرقش با نبوت ابلاغ وحی الهی به مردم هستش(از نظر علمای تشیع) در تایپک دیگه ای بزودی مطرح میشه
لطفا بر اساس سند در مورد سوالات که شده پاسخ بدین
پیشایش از اینکه همکاری میکنید تشکر می کنم

Negar architect

عضو جدید
از دوستان محترم خواهش میکنم فضا رو فضای مسخره و توهین قرار ندهند!
خواهشا خودتونم بهش عمل کنید وتوهین نکنید...
دوستان اهل تسننم به نظرم زیاد وارد این بحثا نشید.اخر سر هیچکدوم از دو طرف حرف همدیگرو قبول نمیکنن و فقط یه سری به احترامی به بزرگان ما میشه.
ضمنا این سوالا رو باید برید از علما بپرسید.اونا بهتر جواب شما رو میتونن بدن.البته اگر واقعا دنبال جوابش هستید.

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز

با یاد خدا
تشکر میکنم
لحن محترمانه رو برای صحبت ها انتخاب میکنیم
پس یه خواهشی دارم
سوالای پست اول واضح بود+ اگه جوابی در اون رابطه هست
دوستان بر ما منت میذارن و قرار می دن
اگه اجازه بدین بحث امامت رو که تنها فرقش با نبوت ابلاغ وحی الهی به مردم هستش(از نظر علمای تشیع) در تایپک دیگه ای بزودی مطرح میشه
لطفا بر اساس سند در مورد سوالات که شده پاسخ بدین
پیشایش از اینکه همکاری میکنید تشکر می کنم

جواب شما از دیدگاه ما همان بود که شنیدید البته شاید منظور شما ااز جواب تصدیق حرفهای شماست که هیهات .ما به شعورمان بیش از این احترام قائلیم.

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
با یاد خدا

من جوابی نشنیدم

یکی از برادران معتقد بود که قرآن امام زمانش هست

من میگم همه اهل تسنن معتقدا قرآن امام زمانشونه؟

لطفا مستند بگین از کتابای علمای اهل تسنن

اگه کسی جوابمو داد بگین کپی کنید
من ندیدم

امام زمان حضرت فاطمه هم پس از رحلت پیامبر قرآن بود؟

kalla

عضو جدید
با یاد خدا

شما كه امامت ابراهيم رو واضح از قرآن اثباط كردين چرا زحمت نميكشيد و واضح امامت حضرت علي رو اثباط نميكنيد؟! امامتي كه اصل دين شماست..به جاي كوري خوندن و انگشت گرفتن لطفا جواب بدبن...شما از پاسخ دادن سوال عقلي ناتوانيد چون حق فكر كردن نداريد و اين كار رو مراجع تقليدتون براتون انجام ميدن...شما از قرآن دليل واضح بيار من قبول ميكنم...وقتي ميگم آيه صريح يعني" وقتي يك غير مسلمان قرآن را ميخواند واضح ميفهمد كه هر كس به يگانگي الله(توحيد) روز قيامت(معاد) و رابطه بين الله و انسان و وحي به انسان(نبوت) اعتقاد نداشته باشد كافر و از دين خارج است...وحتي فروع دين به وضوح توضيح داده شده است...) حالا شما بگيد امامت حضرت علي (ع) و فرزندانشون كه عدم ايمان به آن انسان را از دايره دين خارج ميكند كجاي قرآنه ..امامت تالوت و جالوت و ابراهيمو....نه فراموش نكنيد كه امامت علي(ع) اصل دين شماست..

kalla

عضو جدید
با یاد خدا

من جوابی نشنیدم

یکی از برادران معتقد بود که قرآن امام زمانش هست

من میگم همه اهل تسنن معتقدا قرآن امام زمانشونه؟

لطفا مستند بگین از کتابای علمای اهل تسنن

اگه کسی جوابمو داد بگین کپی کنید
من ندیدم

امام زمان حضرت فاطمه هم پس از رحلت پیامبر قرآن بود؟

شما دچار سوئ تفاهم شديد...اهل سنت اصلا به امام زمان اعتقاد ندارند!!تا اعتقاد داشته باشند چه كسي است!!و اما در باره اينكه امام(راهنما) وقتي قرآن به وضوح ميگه "قبل از اين كتاب انجيل امام بود" "يعني اينك قرآن امام است" و دلايلي كه آوردم با عقل من جور در مي آمد اين برداشت من بوده و هركس به اندازه عقلش موئاخذه ميشه..عقل و قرآن و منطق ميگه حجت خداوند بر روي زمين قرآن است..من نميدونم تعريف شما از امام چيه؟! شخصي كه غيب باشه و نبينمش و كتاب و رساله اي ندارد چجوري پيروي كنم؟! باشه حرف شما قبول امام زمان يك انسان است كه غيب شده اينك من ميخواهم ايشان را بشناسم تا با درجه كفر نميرم..چطوري ايشان را ملاقات كنم؟! كدام رساله ايشان را بخوانم؟! خواب و مكاشفه چه كسي را باور كنم...من حتي اگر آموزه هاي دين هم با عقلم تناقض داشته باشه قبولش نميكنم شمارو نميدونم!

mor1360

عضو جدید

نه آقای محترم! شما برای خودتان بحث، قضاوت و نتیجه گیری می کنید و حکم می دهید! چه کسی گفته ما از قرآن نمی توانیم امامت و ولایت را اثبات کنیم! قرآن مجید مانند قانون اساسی است و طبیعتا نباید انتظار داشت همه نکات به صورت مستقیم و جزئی در آن آمده باشد. مانند همان مثالی که در مورد نماز زدید، خداوند در قرآن به امامت نیز اشاره فرموده است. از آن جمله آیه ولایت : " «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّکاة و هم راکعون» " (مائده، 55) که به شهادت علمای شیعه و سنی، منظور از قسمت انتهایی آیه " امام علی(ع) " می باشد. یک سرچ و تحقیق ساده هم این را اثبات می کند. همچنین در منابع مختلف شان نزول و منظور از "ولی" در این آیه هم به طور کامل بررسی شده که جویندگان حقیقت( و نه شبهه افکنان مغرض) را به مقصد می رساند. حال این آیه و آیات مانند آن توسط احادیث متعددی تایید و تفسیر می گردند که از حوصله این مقال خارج بوده و با کمی تحقیق به راحتی در دسترس عموم حق جویان قرار دارند. پس بی دلیل و از روی کم اطلاعی دیگران را به سفسطه متهم نکنید!

اتفاقا اینکه قرآن را امام زمان خود معرفی نمودید آخر سفسطه بود!:razz: اولا: پیشوا و امام، باید از جنس خود انسان باشد. همانگونه که خداوند در قرآن به این اشاره فرموده به این مضمون که از جنس خودتان برای شما پیامبری فرستاده ام و باید از او اطاعت کنید... دوم: از لحاظ عقلی هم، امام و پیشوا و کسی که الگوی زندگی انسان را تعیین می کند، باید از جنس خود انسان باشد تا با دیدن اعمال و رفتار و رویه(سنت) او ما طرز زندگی صحیح را بیاموزیم. همانگونه که در مورد خود پیامبر(ص) هم اینگونه بود. سوم: اگه طبق نظر شما، امام بعد از پیامبر(ص)، قرآن بوده، چرا مردم برای آن حضرت جانشین تعیین کردند؟! خب قرآن رو میزاشتن وسط و بدون آقابالاسر طبق اون زندگی میکردن دیگه!

امیدوارم به جای انحراف بحث و در رفتن از پاسخ به سوالات مطرح شده در تاپیک، کمی تحقیق و تفکر کنید تا به راه درست رهنمون شوید!:cool:

دوست عزیز، مسلما تا جایی که شما می دانی چنین است! اگر بیشتر مطالعه نموده و بیشتر بدانید، بسته به سطح فکر و میزان آگاهیتان نظر متفاوتی خواهید داشت! :)
با توجه به آیه ای که در بالا به آن اشاره کردم و آیات مانند آن، و همچنین احادیث فراوانی که در منابع فریقین(شیعه و سنی) موجود است، پیامبر(ص) به دستور خدا، جانشینان بعد از خود را معرفی فرموده اند. پس خدا چیزی یادش نرفته!
دین اسلام ناب! بر خلاف ادیان انحراف یافته دیگر، محدود به مکان و زمان خاصی نیست که مسئله هدایت مردم خاصی را در شرایط محدود به زمان خود، به تمام تاریخ بسط دهد. بلکه دینی کامل و جامع است که با حفظ اصول(که از اسمشان هم معلوم است)، در شرایط زمانی و مکانی متفاوت، احکام متفاوتی را تشریع می کند تا نیازهای مردم در تمام مکان ها و زمان ها را پاسخگو باشد.
این نکته را هم تذکر و توضیح بدم که شیعیان، مقام امامت را نه همطراز با نبوت که بالاتر از آن می دانند و اینکه چگونه چنین چیزی می گویند به طور خلاصه به این صورت است:
اولا که چنین چیزی ما از خودمان در نیاورده ایم و به عقیده شیعه، پیامبر(ص) مقام امامت را نیز دارا بودند. ولی به دلایل مختلف، در طول تاریخ چون وجه تمایز شیعه از بقیه فرق اسلام، اعتقاد به امامت اهل بیت(ع) بود، به صورت دوازده امامی مشهور شدند در حالیکه در حقیقت به 13 امام(با خود پیامبر) اعتقاد دارند.
دوم : اینکه چرا امامت از نبوت بالاتر است دلایل قرآنی، عقلی و نقلی زیادی دارد که به طور خلاصه و موردی عبارتند از :
1- ماجرای آخرین امتحان بزرگ حضرت ابراهیم(ع) در قرآن که قربانی نمودن اسماعیل(ع) بود. بر طبق آیات قرآن و داستان هایی که در عهدین هم آمده، خداوند، پس از آزمایش های متعدد و بزرگی که از حضرت ابراهیم(ع) گرفت(مانند آتش نمرود و...) پس از اینکه آن حضرت از تمامی این آزمون ها به سلامت عبور کرد و در سنین پیری، آزمایش قربانی کردن اسماعیل(ع) از او گرفته شد که از آن هم سربلند بیرون آمد که داستانش مفصل است... پس از این واقعه، خداوند به او فرمود که اکنون تو را برای مردم " امام " قرار دادم. دقت کنید که آن حضرت سالها از آغاز نبوتشان گذشته بود و حالا که در تمامی امتحانات بزرگ قبول شده اند، به مقام امامت می رسند! پس مقام " امامت " از مقام " نبوت " برتر است. این از دیدگاه قرآن!
2- از دیدگاه عقل: "نبوت" یعنی دریافت وحی و رساندن پیام خداوند به مردم بدون کم و کاست ولی "امامت" یعنی سرپرستی و راهنمایی مردم به سوی سعادت و تکامل نهایی، بر اساس تعالیم الهی و در تمام جنبه های مادی و معنوی حیات انسانی که لازمه آن تسلط کامل بر احکام الهی و عصمت و مشروعیت الهی است که در تاپیکی در مورد رابطه ولایت و دمکراسی توضیحاتی در این مورد داده ام. بنا بر این تعاریف کلی، امامت امری خطیر تر و با اهمیت تر از نبوت است که پیامبر خاتم(ص) به عنوان اولین امام و سایر اهل بیت(ع) به عنوان جانشینان آن حضرت در همه زمینه ها از جمله امامت(بجز نبوت)، این وظیف مهم را بر عهده داشته و دارند. باز هم توصیه می کنم تاپیک یاد شده در بالا رو هم ببینید( پست های آخر بنده رو).
3- در احادیث و روایات رسیده از بزرگان دین هم موارد بسیاری در مورد امامت مطرح شده اند که با تحقیق و جستجو، در دسترسند. جوینده یابنده است!

دیدگاه شما هم در مورد اینکه نیاز مردم به امام از روی عدم رشد فکر و شعور است نیز صحیح نیست! زیرا علاوه بر دلایل بالا در مورد لزوم وجود امام، باید دانست که علم و عقل انسان هیچگاه کامل نیست تا او را به سعادت نهایی برساند. اگه اینگونه بود که الان وضع جهان این نبود! کسانی که دم از کامل شدن عقل بشر و عدم نیاز به معنویت می زنند، بیشتر (با نوعی غرور) خودشونو گول می زنن. بشر تا حدی به رشد عقلی رسیده ولی هنوز خیلی از کامل شدن عقل دوره! اگر عقل بشر کامل شده بود که هممون عالم دهر بودیم و هیچ سوال و مجهولی باقی نمونده بود...
ما هیچگاه نقش عقل و تفکر رو نادیده نگرفته ایم، فقط در حد خودش براش نقش قائلیم! ولی برخی انسان ها خیلی بیش از حد به اون تکیه و اعتماد کرده اند و نتیجه اش رو هم در جامعه بشری می بینیم! دوستان کمی بیشتر مطالعه کنن تا اینگونه ساده قضاوت نکنند! ;)

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه آقای محترم! شما برای خودتان بحث، قضاوت و نتیجه گیری می کنید و حکم می دهید! چه کسی گفته ما از قرآن نمی توانیم امامت و ولایت را اثبات کنیم! قرآن مجید مانند قانون اساسی است و طبیعتا نباید انتظار داشت همه نکات به صورت مستقیم و جزئی در آن آمده باشد. مانند همان مثالی که در مورد نماز زدید، خداوند در قرآن به امامت نیز اشاره فرموده است. از آن جمله آیه ولایت : " «اِنّما وَلیّکم الله و رسوله والّذین آمنوا الّذین یقیمون الصّلوة و یؤتون الزّکاة و هم راکعون» " (مائده، 55) که به شهادت علمای شیعه و سنی، منظور از قسمت انتهایی آیه " امام علی(ع) " می باشد. یک سرچ و تحقیق ساده هم این را اثبات می کند. همچنین در منابع مختلف شان نزول و منظور از "ولی" در این آیه هم به طور کامل بررسی شده که جویندگان حقیقت( و نه شبهه افکنان مغرض) را به مقصد می رساند. حال این آیه و آیات مانند آن توسط احادیث متعددی تایید و تفسیر می گردند که از حوصله این مقال خارج بوده و با کمی تحقیق به راحتی در دسترس عموم حق جویان قرار دارند. پس بی دلیل و از روی کم اطلاعی دیگران را به سفسطه متهم نکنید!

اتفاقا اینکه قرآن را امام زمان خود معرفی نمودید آخر سفسطه بود!:razz: اولا: پیشوا و امام، باید از جنس خود انسان باشد. همانگونه که خداوند در قرآن به این اشاره فرموده به این مضمون که از جنس خودتان برای شما پیامبری فرستاده ام و باید از او اطاعت کنید... دوم: از لحاظ عقلی هم، امام و پیشوا و کسی که الگوی زندگی انسان را تعیین می کند، باید از جنس خود انسان باشد تا با دیدن اعمال و رفتار و رویه(سنت) او ما طرز زندگی صحیح را بیاموزیم. همانگونه که در مورد خود پیامبر(ص) هم اینگونه بود. سوم: اگه طبق نظر شما، امام بعد از پیامبر(ص)، قرآن بوده، چرا مردم برای آن حضرت جانشین تعیین کردند؟! خب قرآن رو میزاشتن وسط و بدون آقابالاسر طبق اون زندگی میکردن دیگه!

امیدوارم به جای انحراف بحث و در رفتن از پاسخ به سوالات مطرح شده در تاپیک، کمی تحقیق و تفکر کنید تا به راه درست رهنمون شوید!:cool:

دوست عزیز، مسلما تا جایی که شما می دانی چنین است! اگر بیشتر مطالعه نموده و بیشتر بدانید، بسته به سطح فکر و میزان آگاهیتان نظر متفاوتی خواهید داشت! :)
با توجه به آیه ای که در بالا به آن اشاره کردم و آیات مانند آن، و همچنین احادیث فراوانی که در منابع فریقین(شیعه و سنی) موجود است، پیامبر(ص) به دستور خدا، جانشینان بعد از خود را معرفی فرموده اند. پس خدا چیزی یادش نرفته!
دین اسلام ناب! بر خلاف ادیان انحراف یافته دیگر، محدود به مکان و زمان خاصی نیست که مسئله هدایت مردم خاصی را در شرایط محدود به زمان خود، به تمام تاریخ بسط دهد. بلکه دینی کامل و جامع است که با حفظ اصول(که از اسمشان هم معلوم است)، در شرایط زمانی و مکانی متفاوت، احکام متفاوتی را تشریع می کند تا نیازهای مردم در تمام مکان ها و زمان ها را پاسخگو باشد.
این نکته را هم تذکر و توضیح بدم که شیعیان، مقام امامت را نه همطراز با نبوت که بالاتر از آن می دانند و اینکه چگونه چنین چیزی می گویند به طور خلاصه به این صورت است:
اولا که چنین چیزی ما از خودمان در نیاورده ایم و به عقیده شیعه، پیامبر(ص) مقام امامت را نیز دارا بودند. ولی به دلایل مختلف، در طول تاریخ چون وجه تمایز شیعه از بقیه فرق اسلام، اعتقاد به امامت اهل بیت(ع) بود، به صورت دوازده امامی مشهور شدند در حالیکه در حقیقت به 13 امام(با خود پیامبر) اعتقاد دارند.
دوم : اینکه چرا امامت از نبوت بالاتر است دلایل قرآنی، عقلی و نقلی زیادی دارد که به طور خلاصه و موردی عبارتند از :
1- ماجرای آخرین امتحان بزرگ حضرت ابراهیم(ع) در قرآن که قربانی نمودن اسماعیل(ع) بود. بر طبق آیات قرآن و داستان هایی که در عهدین هم آمده، خداوند، پس از آزمایش های متعدد و بزرگی که از حضرت ابراهیم(ع) گرفت(مانند آتش نمرود و...) پس از اینکه آن حضرت از تمامی این آزمون ها به سلامت عبور کرد و در سنین پیری، آزمایش قربانی کردن اسماعیل(ع) از او گرفته شد که از آن هم سربلند بیرون آمد که داستانش مفصل است... پس از این واقعه، خداوند به او فرمود که اکنون تو را برای مردم " امام " قرار دادم. دقت کنید که آن حضرت سالها از آغاز نبوتشان گذشته بود و حالا که در تمامی امتحانات بزرگ قبول شده اند، به مقام امامت می رسند! پس مقام " امامت " از مقام " نبوت " برتر است. این از دیدگاه قرآن!
2- از دیدگاه عقل: "نبوت" یعنی دریافت وحی و رساندن پیام خداوند به مردم بدون کم و کاست ولی "امامت" یعنی سرپرستی و راهنمایی مردم به سوی سعادت و تکامل نهایی، بر اساس تعالیم الهی و در تمام جنبه های مادی و معنوی حیات انسانی که لازمه آن تسلط کامل بر احکام الهی و عصمت و مشروعیت الهی است که در تاپیکی در مورد رابطه ولایت و دمکراسی توضیحاتی در این مورد داده ام. بنا بر این تعاریف کلی، امامت امری خطیر تر و با اهمیت تر از نبوت است که پیامبر خاتم(ص) به عنوان اولین امام و سایر اهل بیت(ع) به عنوان جانشینان آن حضرت در همه زمینه ها از جمله امامت(بجز نبوت)، این وظیف مهم را بر عهده داشته و دارند. باز هم توصیه می کنم تاپیک یاد شده در بالا رو هم ببینید( پست های آخر بنده رو).
3- در احادیث و روایات رسیده از بزرگان دین هم موارد بسیاری در مورد امامت مطرح شده اند که با تحقیق و جستجو، در دسترسند. جوینده یابنده است!

دیدگاه شما هم در مورد اینکه نیاز مردم به امام از روی عدم رشد فکر و شعور است نیز صحیح نیست! زیرا علاوه بر دلایل بالا در مورد لزوم وجود امام، باید دانست که علم و عقل انسان هیچگاه کامل نیست تا او را به سعادت نهایی برساند. اگه اینگونه بود که الان وضع جهان این نبود! کسانی که دم از کامل شدن عقل بشر و عدم نیاز به معنویت می زنند، بیشتر (با نوعی غرور) خودشونو گول می زنن. بشر تا حدی به رشد عقلی رسیده ولی هنوز خیلی از کامل شدن عقل دوره! اگر عقل بشر کامل شده بود که هممون عالم دهر بودیم و هیچ سوال و مجهولی باقی نمونده بود...
ما هیچگاه نقش عقل و تفکر رو نادیده نگرفته ایم، فقط در حد خودش براش نقش قائلیم! ولی برخی انسان ها خیلی بیش از حد به اون تکیه و اعتماد کرده اند و نتیجه اش رو هم در جامعه بشری می بینیم! دوستان کمی بیشتر مطالعه کنن تا اینگونه ساده قضاوت نکنند! ;)

دوست گرامی کوتاه جواب میدم.انتخاب خلیفه بعد از وفات پیامبر (امیدوارم تا سال1400 تبدیل به شهادت نشه) به دلیل نیاز جامعه به سرپرست بوده همانطور که تمام جوامع بشری به سرپرست نیاز دارند

زمانی که یک نفر در مورد یک مقوله نظریه میده برای اثباتش باید دلیل وبرهان بیاره شماها عنوان کردید که پیامبر جانشینانش را به صورت شفاف بیان کرده و انها معصوم هستند خوب اثبات کنید .ما میگوییم نه. شما اصرار دارید که حرف شما حقه.پس بفرمایید ابتدا بر اساس قران که سند بی همتاست معصومیت این حضرات وحتی امامتشون رواثبات کنید وبه صورت عقلی هم میتوانید اثبات کنید.

من حقیقتا نمیونم به احادیث زیاد اکتفا کنم ومخصوصا به روایت اهل تشیع چون خیلی از احادیث از سه چهار قرن پیش ساخته شده اند پس بهتره به این احادیث استناد نکنید.

اگر امامت به معنای راهنمایی مردم به سوی تکامل حقیقه میشه بفرمایید 124000 پیامبر چه نقشی داشتند این وسط؟ نکنه نیلوفر ابی اب میدادند؟ دوست عزیز از روزی که اولین پیامبر به مقامش رسید پایه های تکامل انسان بنا نهاده شد و بقیه پیامبران کامل کننده این سیر تکاملی بودند تا اینکه با امدن پیامبر اسلام بشر به اوج تکامل رسید. دیگه نقش امامی که معصومه این وسط چیه نمیدونم.

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما كه امامت ابراهيم رو واضح از قرآن اثباط كردين چرا زحمت نميكشيد و واضح امامت حضرت علي رو اثباط نميكنيد؟! امامتي كه اصل دين شماست..به جاي كوري خوندن و انگشت گرفتن لطفا جواب بدبن...شما از پاسخ دادن سوال عقلي ناتوانيد چون حق فكر كردن نداريد و اين كار رو مراجع تقليدتون براتون انجام ميدن...شما از قرآن دليل واضح بيار من قبول ميكنم...وقتي ميگم آيه صريح يعني" وقتي يك غير مسلمان قرآن را ميخواند واضح ميفهمد كه هر كس به يگانگي الله(توحيد) روز قيامت(معاد) و رابطه بين الله و انسان و وحي به انسان(نبوت) اعتقاد نداشته باشد كافر و از دين خارج است...وحتي فروع دين به وضوح توضيح داده شده است...) حالا شما بگيد امامت حضرت علي (ع) و فرزندانشون كه عدم ايمان به آن انسان را از دايره دين خارج ميكند كجاي قرآنه ..امامت تالوت و جالوت و ابراهيمو....نه فراموش نكنيد كه امامت علي(ع) اصل دين شماست..

با نام و یاد خدا

[h=3]امامت در آیینه قرآن و حدیث[/h]
فقط تا بحث تمام نشده پست جدید قرار ندهید

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما دچار سوئ تفاهم شديد...اهل سنت اصلا به امام زمان اعتقاد ندارند!!تا اعتقاد داشته باشند چه كسي است!!و اما در باره اينكه امام(راهنما) وقتي قرآن به وضوح ميگه "قبل از اين كتاب انجيل امام بود" "يعني اينك قرآن امام است" و دلايلي كه آوردم با عقل من جور در مي آمد اين برداشت من بوده و هركس به اندازه عقلش موئاخذه ميشه..عقل و قرآن و منطق ميگه حجت خداوند بر روي زمين قرآن است..من نميدونم تعريف شما از امام چيه؟! شخصي كه غيب باشه و نبينمش و كتاب و رساله اي ندارد چجوري پيروي كنم؟! باشه حرف شما قبول امام زمان يك انسان است كه غيب شده اينك من ميخواهم ايشان را بشناسم تا با درجه كفر نميرم..چطوري ايشان را ملاقات كنم؟! كدام رساله ايشان را بخوانم؟! خواب و مكاشفه چه كسي را باور كنم...من حتي اگر آموزه هاي دين هم با عقلم تناقض داشته باشه قبولش نميكنم شمارو نميدونم!

هو الحکیم

متونی که فقط درمنابع اهل سنت آمده و عین آن تعبیر در منابع شیعه نیامده، و یا ما در این فرصت کوتاه، به آن دست نیافته ایم:

1- «من لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیة »:
«هرکس امام زمانش را نشناسد با مرگ جاهلی از دنیا رفته است.»
این متن را مطابق نقل مؤلفین «احقاق الحق »، مسلم بن حجاج نیشابوری، متوفای 261 ه. در صحیح خود آورده است.2- «من مات بغیر امام فقد مات میتة جاهلیة »:
«هرکس بدون امام از دنیا برود، براستی به مرگ جاهلی از دنیا رفته است.»
این متن را حافظ احمدبن عبدالله اصفهانی، مشهور به «ابونعیم » متوفای 430 ه . در حلیه روایت کرده است.[SUP]
(48)
[/SUP]
3- «من مات ولا امام له مات میتة جاهلیة »:
«هر کس در حالی بمیرد که امامی بر او نیست، به مرگ جاهلی از دنیا رفته است.»
این حدیث را گروهی از بزرگان معتزله روایت کرده اند که از آن جمله است:
1- ابو جعفر محمد بن عبدالله اسکافی معتزلی، متوفای 240 ه. در کتاب ارزشمند «المعیار والموازنة »[SUP] (49) [/SUP]و «نقض کتاب العثمانیة ».[SUP] (50)
[/SUP]
2- عبدالحمید، ابن ابی الحدید معتزلی، متوفای 656 ه.[SUP] (51)
[/SUP]

4- «من مات ولا بیعة علیه مات میتة جاهلیة »
«هر کس بمیرد و بیعتی بر عهده او نباشد به مرگ جاهلی مرده است.»
این متن را گروهی از بزرگان اهل سنت روایت کرده اند که از آن جمله است:
1- محمد بن سعد، کاتب واقدی، متوفای 230 ه در کتاب طبقات.[SUP] (52)
[/SUP]
2- علاءالدین علی بن حسام الدین، مشهور به «متقی هندی »متوفای 975ه.[SUP] (53)
[/SUP]

5 - «من مات ولیس فی عنقه بیعة مات میتة جاهلیة.»
«هر کس بمیرد و در گردنش بیعتی نباشد به مرگ جاهلی از دنیا رفته است.»
این متن را جمع کثیری از محدثان اهل سنت روایت کرده اند که از آن جمله است:
1- مسلم بن حجاج نیشابوری، متوفای 261 ه . در صحیح خود.[SUP] (54)
[/SUP]

6 - «من مات و لیس علیه طاعة مات میتة جاهلیة »:
«هر کس بمیرد و اطاعتی (اطاعت امامی) بر او نباشد به مرگ جاهلی از دنیا رفته است.»
این متن را هیثمی در مجمع الزوائد نقل کرده است.[SUP] (55)
[/SUP]

7 - «من مات ولا طاعة علیه مات میتة جاهلیة »:
این متن را با این تعبیر جمعی از علمای اهل سنت روایت کرده اند که از آن جمله است:
1- عبدالله بن محمد بن ابی شیبه، متوفای 235 ه. در کتاب «المصنف ».[SUP] (56)
[/SUP]
2- شهاب الدین احمدبن علی، ابن حجر عسقلانی، متوفای 852 ه.[SUP] (57)
[/SUP]

8 - «من مات و لیست علیه طاعة مات میتة جاهلیة »:
«هر کس بمیرد و اطاعتی (اطاعت امامی) به گردنش نباشد به مرگ جاهلی مرده است.»
این متن را گروهی از علمای اهل سنت در منابع حدیثی خود آورده اند که از آن جمله است:
1- احمد حنبل پیشوای حنابله، متوفای 241ه. در مسند خود.[SUP] (58)
[/SUP]
2- محمد بن اسماعیل بخاری، متوفای 256 ه. در تاریخ خود.[SUP] (59)
[/SUP]
3- حافظ ابوالحسن علی بن جعد جوهری، متوفای 230 ه. در مسند خود.[SUP] (60)
[/SUP]
4- حمید بن رنجویه، متوفای 251 ه. در کتاب «الاموال ».[SUP] (61)
[/SUP]
5 - متقی هندی، متوفای 975 ه. در کتاب «کنز».[SUP] (62)
[/SUP]

9- «من مات و لیس فی عنقه لامام المسلمین بیعة، فمیتته میتة جاهلیة »:
«هر کس بمیرد و در گردنش برای امام مسلمانان بیعتی نباشد، مرده اش مرده جاهلی است.»
این متن را محمود بن عمرز مخشری، متوفای 538 ه. در «ربیع الابرار» روایت کرده است.[SUP] (63)
[/SUP]

10- «من مات و لم یعرف امام زمانه، فلیمت ان شاء یهودیا و ان شاء نصرانیا»:
«هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، اگر بخواهد یهودی از دنیا می رود و اگر بخواهد نصرانی از دنیا می رود.»
این متن را مطابق نقل آیت الله حاج شیخ لطف الله صافی[SUP] (64) [/SUP]محمد بن عمر تیمی، مشهور به «فخر رازی » متوفای 606 ه. در رساله «المسائل الخمسون » روایت کرده است.[SUP] (65)

[/SUP]
[SUP]
برای بار چندم
لطفا نظر شخصی نفرستید
[/SUP]

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
هوالحکیم

باتوجه به دوستانی که شجاعت بخرج دادن و در بحث شرکت کردن
با کمال سپاس گذاری
چون برای راهی که انتخاب کردن قطعا وقت گذاشتن
و مثل افرادی که چیزی جز توهین کردن بلد نیستن
اقدام نمی کنن
منظور من هر دو طرف هستش

با توجه به نظر کابران امام زمان اهل تسنن کتاب خدا معرفی شده
من هم در امام (راهنما) بودن قرآن شکی ندارم (البته این دید رو به برادری کی گفتن امام زمان ما قرآنه مدیونم-تشکر ویژه)

منظورم من همان لفظی که برای تعدادی از پیامبران همانطور که در قرآن بیان شده ، است؟

M.Adhami

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نام خدا

مصاحبه با قرآن درباره امام زمان علیه السلام
http://www.soozehejran.blogfa.com/po...84%d8%a7%d9%85

سؤال اول: دلیل و آیه ای بر وجود امام زمان علیه السلام را بیان فرمایید.
پاسخ قرآن کریم:
1- در سوره قدر خداوند می فرماید: «تنزل الملائکه والروح فیها بإذن ربهم من کل أمر.» تنزل فعل مضارع است و دلالت بر استمرار می‌نماید. یعنی در هر سال، شب قدر ملائک و روح به زمین نزول می‌فرمایند. در دوران رسول الله صلی الله علیه وآله به شخص پیامبر نازل می‌شدند. و در هر عصری باید کسی هم شأن پیامبر باشد تا بر او نازل شوند. و الان تنها شخصی که هم شأن پیامبر صلی الله علیه وآله است امام زمان (علیه‌السلام) است.

2- خداوند در قرآن درباره مزد و اجر رسالت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله می فرماید: «قل لا أسئلکم أجرا إلا الموده فی القربی». به دلیل عقلی، دادن اجر رسالت پیامبر در همه زمانها بر همه واجب است. پس چون مزد رسالت پیامبر «موده فی القربی» است پس باید «فی القربی»رسول الله صلی الله علیه وآله در هر عصری باشند تا مردم با مودت به ایشان اجر رسالت را بدهند. و «فی القربی» الان امام زمان علیه السلام می باشند.

سؤال دوم: چگونه زنده ماندن امام زمان علیه السلام تاکنون امکان دارد؟
پاسخ قرآن کریم:
1- خداوند در مورد حضرت یونس علیه السلام می فرماید: «فلولا أنه کان من المسبحین للبث فی بطنه الی یوم یبعثون.» اگر یونس از تسبیح کنندگان نبود در شکم ماهی تا قیامت می ماند. وقتی خداوند می تواند یونس را تا قیامت در شکم ماهی زنده نگه دارد، زنده نگهداشتن امام زمان(علیه‌السلام) نیز برای او امری ممکن است.

2- اصحاب کهف سیصد و نه سال در غار زنده ماندند «و لبثوا فی کهفهم ثلاث مأته سنین و أزدادوا تسعا

سؤال سوم: وظیفه ما در قبال امام زمان علیه السلام چیست؟
پاسخ قرآن کریم:
خداوند می فرماید: «قل لا أسئلکم أجرا إلا الموده فی القربی.» برای مزد رسالت به «فی القربی» (که امام زمان علیه السلام است) مودت کنید. مودت نیاز به معرفت دارد و مودت یعنی محبت همراه با اطاعت. پس الان در قبال امام زمان علیه السلام باید هم معرفت کسب کرده و آن حضرت را بشناسیم و هم از آن حضرت اطاعت کنیم.
در دوران رسول الله صلی الله علیه وآله به شخص پیامبر نازل می‌شدند. و در هر عصـری باید کسی هم شأن پیامبر باشد تا بر او نازل شوند. و الان تنها شخصی که هم شأن پیامبر صلی الله علیه وآله است امام زمان (علیه‌السلام) است

سؤال چهارم: آیا امام زمان علیه السلام از ما خبر دارد؟
پاسخ قرآن کریم:
بله، به تمام اعمال شما نظارت داشته و اعمال شما را می بیند. خداوند می فرماید: «و قل إعملوا فسیری الله أعمالکم و رسوله و المؤمنون و ستردون إلی عالم الغیب و الشهاده فینبئکم بما کنتم تعملون

سؤال پنجم: چگونه می توان یار امام زمان شد؟
پاسخ قرآن کریم:
با تقوا، چون بهترین و بالاترین معیار که به انسان ارزش می دهد و انسان لیاقت یاوری امام زمان علیه‌السلام را پیدا می کند تقواست: «إن أکرمکم عندالله أتقیکم.» تقوا سبب بزرگی انسان شده و امکان می‌دهد که انسان تکیه بر جای بزرگان زند.

سؤال ششم: چند نمونه از نیازهای یاران امام زمان علیه السلام را بیان کرده و چگونه باید کسب کرد؟
پاسخ قرآن کریم:
الف- دانش و بینش: یار امام زمان علیه السلام باید دانش و بینش الهی داشته باشد تا در تصمیم گیریها و عمل دچار خطا نشود. حق را از باطل تشخیص دهد. و این را با تقوا بدست خواهد آورد، زیرا با تقوا موانع فهم و درک و علم و دانش را کنار زده و با دانش درونی و باطنی نگاه می کند. خداوند می فرماید: «إتقوا الله و یعلمکم الله
ب) بصیرت و بینش: بصیرتی که با چشم باطن ببیند و با گوش باطن بشنود. با ملائک الهی در ارتباط باشد. اهل حق و باطل را بشناسد تا دچار انحطاط فکری و اخلاقی و روحی نشود. و این بصیرت نیز با تقوا بدست می آید. خداوند می فرماید:«إن تتقوا الله یجعل لکم فرقانا ». فرقان یعنی نیرو و توانی که با آن حق را از باطل جدا کنید. به برکت این تقوا انسان، شیطان شناس نیز می شود. دشمن را هم می شناسد.
ج) بیداری: هوشیاری و بیداری؛ تا هروقت شیاطین برای گول زدن آمدند، بیدار شود، دام ابلیس را بشناسد و از شیطان فرار کند. چون انسان خواب و چشم بسته سریع در چاه می افتد. و این هم با تقوا ممکن است. «إن الذین التقوا إذا مسهم طائف من الشیطان تذکروا فإذاهم مبصرون

سؤال هفتم: چگونه بعد از ظهور و در حکومت مهدوی برکات زیاد می شود، محصولات رونق می یابد، مشکلات مردم حل می شود و...؟
پاسخ قرآن کریم:
چون حکومت امام زمان علیه السلام حکومت تقوا است، آثار تقوی هم ظاهر می شود. و من جمله آثار تقوا نزول برکات از آسمان و باز شدن درهای برکت از زمین و آسمان است که حل مشکلات مردم و روزی فراوان نیز بدنبال آن است «ولو أن أهل القری آمنوا و التقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الأرض » «و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب » «و من یتق الله یجعل له من أمره یسرا

سؤال هشتم: ویژگیهای یاران امام زمان علیه السلام چیست؟
پاسخ قرآن کریم:
خداوند می فرماید: «إن الأرض یرثها عبادی الصالحون.» یعنی زمین را بندگان صالح من به ارث می برند. پس وارثان زمین که امام زمان علیه السلام و یاران ایشان هستند دو ویژگی دارند: 1- عبادالله اند 2- صالحین اند. حال به ویژگیهای بندگان صالح خدا اشاره می کنیم:
1- متواضع اند: «عباد الرحمن الذین یمشون علی الأرض هونا »
2- دارای بینش صحیح هستند، زیرا غرور در قلب و عقل آنان نفوذ نکرده است
3- اهل پرورش جاهلان جامعه اند، «وإذا خاطبهم الجاهلون قالوا سلاما »
4- اهل طاعت و سجده و قیامند، «و الذین یبیتون ربهم سجدا و قیاما »
5- خود را آلوده به گناه که منجر به ورود به جهنم می شود نمی کنند، «والذین یقولون ربنا أصرف عنا عذاب جهنم »
6-اهل اعتدالند، «إذا أنفقوا لم تسرفوا و لم یقتروا »
7- موحدند و غیر خدا را نمی خوانند، «لا یدعون مع الله الها آخر »
8- به جان انسانها احترام می گذارند، «ولایقتلون النفس التی حرم الله إلا بالحق »
9- پاکدامنند، «ولایزنون »
10- دنبال پاکسازی روان خویش اند، «و من تاب و عمل صالحا »
11- جبران کننده عقب ماندگیها و پرکننده خلأ ها هستند، «إلا من تاب و آمن و عمل صالحا »
12- حتی مرتکب مقدمات گناه هم نمی شوند و در مجالس گناه هم شرکت نمی کنند، «و إذا مروا باللغو مروا کراما »
13- کلامشان صحیح است، «و الذین لا یشهدون الزو »
14- اهل لغو نیستند، « و إذا مروا باللغو مروا کراما »
15- پرورش دهنده نسل سالم و مفیدند، «هب لنا من أزواجنا و ذریاتنا قره أعین»
16- امام دیگرانند، «و جعلنا للمتقین إماما »
17- به گزین اند. کلام را گوش می دهند و از بهترین آن پیروی می نمایند، «فبشر عباد الذین یستمعون القول فیتبعون أحسنه »
18- ایمان دارند، «قل یا عباد الذین آمنوا إتقوا ربکم »
19- بنده خدای متعال هستند و امور خود را واگذار به خدای متعال می نمایند، بنده شهرت و پول و زر و زور و دنیا نیستند، «ثم یقول للناس کونوا عبادا لی من دون الله»
20- شیطان را به زانو در آورده اند، «ولأغوینهم أجمعین إلا عبادک منهم المخلصین»
21- ویژگیهای صالحین را دارند یعنی صددرصد اعمالشان صالح است، «والذین آمنوا و عملوا الصالحات لندخلنهم فی الصالحین »
22- امر ازدواج برای جوانان را تسهیل می کنند، «و أنکحوا الأیامی منکم و الصالحین من عبادکم و إمائکم »
23- در کار خیر از همدیگر سبقت می گیرند، «و یسارعون فی الخیرات و أولئک من الصالحین »

سؤال نهم: ویژگیهای امام زمان علیه السلام در قرآن چیست؟
پاسخ قرآن کریم:
1- معصوم است، «إنما یریدالله لیذهب عنکم الرجس أهل البیت و یطهرکم تطهیرا»

2- اولی الامر است، «أطیعوا الله و أطیعوا الرسول و أولی الأمر منکم»

3- اطاعت از او، راه خداست، «قل ما أسئلکم علیه من أجر إلا من شاء أن یتخذ الی ربه سبیلا» «قل ما أسئلکم أجرا إلا الموده فی القربی.» از جمع دو آیه معلوم می شود «سبیل رب» همان «موده فی القربی» است.

بالا