اطلاعات در مورد تلورانس

sepehr_76

عضو جدید
سلام با تشکر از مدیران محترم سایت و همه برو بچ
میخواستم بدونم اصلا کسی از مهندسین محترم اطلاعاتی در مورد تلورانس و انطباق داره که به ما هم بده لطفا لینک اطلاعات و نقشه های مربوط به بحث تلورانس و انطباق که به زبان فارسی هستند رو بدید مرسی

mirza2

عضو جدید
شما میتونید به کتاب جداول و استانداردهای طراحی نوشته عبدا.. والی نژاد رجوع کنید خیلی میتونه کمکت کنه و حتی کتاب طراحی اجزا (شیگلی و میدونم داره)

fosile

عضو جدید
سلام . اینی که میگی (تلورانس ) بیشتر تو طراحی قالب کاربرد داره . موقعی که میخواهی طقطعه ای که قراره با خوردن قالب بیرون بیادو طراحی کنی باید یه رنج ماکس و مین براس تعین کنید بر اساس سنبه و ماتریس قالب تو طراحی میشه . مثلن می خوایی یه واشر طراحی کنی . موقعی که براساس فرمول سنبه و ماتریست طراحی شد یه رنج عددی از اون کم یا زیاد میکنی چون وقتی قالب بیرون میاد یه خورده کش میاد و مثلن داخل واشر هم فرو میره که کار اصلی تلوررانس همینه که این کش اومدنو محاسبه کنه

m_alizadeh

عضو جدید
سلام . اینی که میگی (تلورانس ) بیشتر تو طراحی قالب کاربرد داره . موقعی که میخواهی طقطعه ای که قراره با خوردن قالب بیرون بیادو طراحی کنی باید یه رنج ماکس و مین براس تعین کنید بر اساس سنبه و ماتریس قالب تو طراحی میشه . مثلن می خوایی یه واشر طراحی کنی . موقعی که براساس فرمول سنبه و ماتریست طراحی شد یه رنج عددی از اون کم یا زیاد میکنی چون وقتی قالب بیرون میاد یه خورده کش میاد و مثلن داخل واشر هم فرو میره که کار اصلی تلوررانس همینه که این کش اومدنو محاسبه کنه

سلام دوست عزیز
کی گفته تلرانس فقط تو قالب های صنعتی کاربرد داره کلا بحث تلرانس های و انطباقات با مکانیک اخت شده و مکانیک بدون تلرانس بی معنی هستش.

اگر شما تمایل دارین که در این مورد اطلاعاتی رو یاد بگیرین توصیه می کنم به کتاب های اندازه گیری مراجعه کنید .
در زیر یه لینکی رو گزاشتم که یکی از این کتاب های اندازه گیری رو معرفی می کنه اگر خواستی سری بزن
http://science-haddad.blogfa.com/

امپریال

عضو جدید
پاسخ به سوال تلرانس

پاسخ به سوال تلرانس

دوست عزیز سلام
تلرانس ها در حالت کلی به دو دسته اند
1- تلرانس های عددی 2- تلرانس های هندسی
تلرانس های عددی مقادیر عددی را از نظر مقدار به ما میدهند که یک حالت از ان برای جاهایی که دقت بیشتر داشته مربوط به انطباقات میباشد
دسته دوم تلرانس های هندسی مربوط به موقعیت های هندسی یک جسم مانند هم مرکزی یا لنگی یا تختی و ... میباشد
اگه باز هم سوال برایت مطرح بود به تایپیک من پیام بزار اگه کمکی از من بر بیاد خوشحال میشم کمک کنم
موفق باشی

rahneshin

عضو جدید
من يک فايل هندبوک 700 صفحه اي pdf با نامDimensioning and Tolerancing Handbook دارم اگه خواستي مي تونم بهت بدم.

ا-م-ص

عضو جدید
سلام دوست عزیز
با عرض معذرت از تمام دوستان باید بگویم که ظاهرا معنی تولرانس چه از لحاظ لغوی وچه از لحاظ کاربردی با توجه به اینکه این که در مبنای کار مهندسی خصوصا مکانیک می باشد هنوز برای خیلی ها نامفهوم می باشد ویا اشتباه جا افتاده است
تولرانس چه در معنی لغوی وچه کاربردی در همه جا به معنی میزان خطای مجاز می باشد . حالا اینکه این میزان خطای مجاز چقدر است در هرموردی که باشد می بایست یا به استاندارد کاربردی آن پروژه مراجعه نمود و یا اگر خبری از استاندارد نیست برمبنای اطلاعات دقیق وخاص همان مورد در مراجع مربوطش مراجعه نمود و هیچ منبع خاصی برای اینکه تولرانس تمام موارد را یکجا وصرفا موردی گفته باشد وجود ندارد . خلاصه اینکه هر جا خبری از ابعاد واندازه اجرایی است تولرانس معنی پیدا می کند و ومیزان آن بستگی به آن دارد که معیار فنی و مرجع کار شما چیست .

درود بر شما

latifeh

عضو جدید
salam
mishe lotfan in filo baraye man befrestid , man kheili dar in bahs moshkel daram , mamnoon misham :)