از مهندسین متالوژی یا مواد یا مهندسین شیمی تقاضای کمک دارم

rastin_k

عضو جدید
سلام
دوستان من یه مشکلی دارم که تا کنون نتونستم اون رو حل کنم
من برای ساخت ماکتی نیاز دارم که یه محیط مثل شیشه به همون شفافی و سختی داشته باشم طوری که چیزی وسط این قطر یک سانتی شیشه ای قرار بدم
من از اپوکسی و هاردنر استفاده کردم بعد از مخلوط کردن این دو یک لایه ماده مخلوط شده را ریختم و بعد از سفت شدن و قرار دادن جسمی وسط اون مجددا ماده رو مخلوط و روی جسم و لایه سفت شده ریختم
کارم تا اینجا درست بود و به منظورم رسیدم
به دلیل این که هم سفت شد
هم امکان قرار دادن جسمی بین این قطعه شفاف داشتم
اما مشکلی دارم اول این که به دلیل رنگ هاردنر قطعه به صورت کامل بی رنگ نمیشه دوم این که به دلیل مخلوط کرد هاردنر و اپوکسی حبابهای کوچیکی تو قطعه ایجاد میشه
من از شما درخواست میکنم منو راهنمایی کنید.
البته کسی پلی استر رو بهم پیشنهاد داد اما این ماده هم تو حجم زیاد ترک میخوره و میشکنه
یه راهنمایی برای این که دقیقا معلوم بدونید من چی میخوام- مجسمه هایی هستند از جنس شبیه مخلوط اپوکسی و هاردنر اما بسیار مثلا سموری که نیمه بدن اون داخل آبه و نیمه دیگه اش بیرون آب
دقیقامن یه همچین ترکیبی نیاز دارم
لطفا منو کمک کنید

باسپاس فراوان

magnet

عضو جدید
سلام
دوستان من یه مشکلی دارم که تا کنون نتونستم اون رو حل کنم
من برای ساخت ماکتی نیاز دارم که یه محیط مثل شیشه به همون شفافی و سختی داشته باشم طوری که چیزی وسط این قطر یک سانتی شیشه ای قرار بدم
من از اپوکسی و هاردنر استفاده کردم بعد از مخلوط کردن این دو یک لایه ماده مخلوط شده را ریختم و بعد از سفت شدن و قرار دادن جسمی وسط اون مجددا ماده رو مخلوط و روی جسم و لایه سفت شده ریختم
کارم تا اینجا درست بود و به منظورم رسیدم
به دلیل این که هم سفت شد
هم امکان قرار دادن جسمی بین این قطعه شفاف داشتم
اما مشکلی دارم اول این که به دلیل رنگ هاردنر قطعه به صورت کامل بی رنگ نمیشه دوم این که به دلیل مخلوط کرد هاردنر و اپوکسی حبابهای کوچیکی تو قطعه ایجاد میشه
من از شما درخواست میکنم منو راهنمایی کنید.
البته کسی پلی استر رو بهم پیشنهاد داد اما این ماده هم تو حجم زیاد ترک میخوره و میشکنه
یه راهنمایی برای این که دقیقا معلوم بدونید من چی میخوام- مجسمه هایی هستند از جنس شبیه مخلوط اپوکسی و هاردنر اما بسیار مثلا سموری که نیمه بدن اون داخل آبه و نیمه دیگه اش بیرون آب
دقیقامن یه همچین ترکیبی نیاز دارم
لطفا منو کمک کنید

باسپاس فراوان

سلام.
من دقیق نفهمیدم.
بلورهای تزئینی کریستال ترکیه رو دیدی؟ وسط شیشه یه رنگ صورتی یا بنفش یا .... بصورت یه نخ کلفت یا ابر نازک (اینجوری دیده میشه). (قیمت اگه اصل باشه واسه مدل میوه خوری 6تومن حداقل به میلیون ! ).
همچین چیزی می خوای؟
دوتا مشکل داری .هاردنر بی رنگ می خوای و حباب میده.
من این ترم ارشد درس اینو داشتیم. (نه دقیق این البته)
هاردنری که بی رنگ که نه ، میخوای شفاف باشه. درسته؟
این خیلی سخته. دقیق نمی دونم. میتونم برات بپرسم یا کتاب معرفی کنم. کتاب adhesive technology
handbook رو ببین که مال یه ایرانی هم هست اتفاقاً (سینا ابن سجاد).
اگه تا هفته دوم تیر صبر کنی می تونم برات بپرسم.
موضوع اصلی اینه که شیشه ات جنسش چیه؟ این در هر دو اثر میذاره.
برای جلوگیری ازحباب یه روش کنترل دمایی یه که کار شما نیس (تست زیادی می خواد).
اما می تونی حباب زدا استفاده کنی + اکسلیتر تا فرصت به حباب نده. انتخاب نوعشم بستگی به نوع شیشه ات داره.
اگه سودالایم باشه خیلی سخت میشه ، پیرکس باشه هم همینطور. ولی میشه پیداش کرد. اونم احتمال داره باز رو اپک یا شفاف بودنش اثر بذاره.
مسئله دیگه تفاوت بین اپک با ترانسپارنت و .... هستش. ما یه بحثی به اسم بی رنگ کردن در شییشه هم داریم که البته بحث روی خواص اپتیکی خود شیشه بدون افزودنی هاست.
در کل توضیح بیشتری می خوام.

آخرین ویرایش:

m_mahdi_tbt

عضو جدید
در ذیل توضیحات دوست گرامی magnet فکر می کنم شما بتونید از روش سل-ژل برای تهیه شیشه استفاده کنید و به مقصودتون برسید البته همینطور که ایشون فرمودن راجع به اپک و ترنسپرنت بودن یکم مشکل وجود داره و دوم اینکه باید ببینین براتون صرفه اقتصادی داره یا نه.