از جنس نور

شهید یوسف الهی

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز

بنام هدایت کننده قلب ها
بنام افریدگارم
بنام محبوب دلها

.
.
.

سلام خدمت تمامی دوستان عزیز باشگاه
توی این تاپیک قصد داریم ی نشریه رو معرفی کنیم و سعی کنیم از مطالب این نشریه استفاده کنیم
اسم این نشریه هست موعظه خوبان
توی این نشریه سخنانی از قران، پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص):heart: ، امامان بزرگوار ، افراد بزرگ و .... گفته شده

اینم ادرس سایت
serajnet.org

امیدوارم این تاپیک واقعا مفید باشه و ازش استفاده کنیم:gol:

در اخر از دوستان عزیز اگاهدخت و راهینو تشکر میکنم برای حمایت هاشون:)

آخرین ویرایش توسط مدیر:

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
کلام وحی

کلام وحی

برداشت های تربیتی از قرآن

1. اگر قصد راهنمایی و تربیت کسی را دارید، در قدم اول از گفتار نرم و با محبت بهره گیرید؛ حتی اگر مخاطب شما فرعون سرکش یا سران لجوج کفار جاهلی باشند. (طه/44 و شعرا/215)
2. در رفتارهای اجتماعی دقت کن مبادا با غرور رویت را از دیگران برگردانی یا مثل متکبران راه بروی. مبادا تندرو و کندرو شوی، میانه روی بهترین روش است.
مراقب باش صدایت را برکسی بلند نکنی و خلاصه در یک کلام، آدم باش. (لقمان/18و19)
3. اگر بخواهی از اکثریت مردم فقط بخاطر این که اکثریت هستند پیروی کنی، بدون شک از راه خدا دور می شوی. همیشه با چشمان باز تصمیم بگیر. (انعام/116 و اسرا/36)

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
از کلام امیر مومنان علیه السلام

علی و مبارزه با نفس نهج البلاغه، نامه 45

امام المتقین آقا امیرالمومنین علی (ع) در یکی از نامه هایش در نهج البلاغه این چنین می فرمایند: « سوگند یاد میکنم به ذات خداوند که به خواست خدا، نفس خویش را چنان ورزیده سازم و گرسنگی بدهم
که به قرص نانی و اندکی قناعت بورزد و آن را مغتنم بشمارد. آنقدر (در خلوت های شب) بگریم که آب چشمه چشمم خشک شود. شگفتا! آیا این درست است که شتران در چراگاه ها، شکم خویش را انباشته کنند
و در خوابگاه خویش بخسبند و گوسفندان در صحراها خود را سیر کنند و در جایگاه خویش آرام گیرند، علی نیز شکم خویش را سیر کند و در بستر خود استراحت کند؟! چشم علی روشن! پس از سالیان دراز
به چهارپایان اقتدا کرده است.

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخن بنیانگذار انقلاب ره

سخن بنیانگذار انقلاب ره

غفلت از حق

غفلت از حق ،کدورت قلب را زیاد کند ونفس انسان وشیطان را برانسان چیره کند ومفاسد راروز افزون کند و تذکر ویاد آوری ازحق،دل را صفا دهد و قلب را صیقلی نماید و جلوه گاه محبوب کند
و روح را تصفیه نماید و خالص کند و از قید اسارت نفس،انسان را براند و حب دنیا را که منشأ خطیئات و سرچشمۀ سیئات است از دل بیرون کند وهمّ واحد کند و دل را برای ورود صـاحب مـنزل پـاک وپاکـیزه نـمایـد.(القلب حرم الله) پس ای عزیز . . . دل را عادت بده به یاد محبوب،بلکه به خواست خدا صورت قلب،صورت ذکرحق شود و کلمه طیبه لااله الّا الله صورت اخیره وکمال اقصای نفس گردد که از این ، زادی بهتر برای سلوک الی ا...یافت نشود.

شرح چهل حدیث امام خمینی (ره) ، ص 291-292

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخن بنیانگذار انقلاب ره

سخن بنیانگذار انقلاب ره

خدمت به خلق

پسرم! هیچ گاه در خدمت به خلق الله خود را طلبکار مدان که آنان به حق منت بر ما دارند، که وسیله خدمت به او جل و علا هستند. و در خدمت به آنان دنبال کسب شهرت و محبوبیت مباش که این خود حیله ی شیطان است که ما را در کام خود فرو برد و در خدمت به بندگان خدا آنچه برای آنان پرنفع تر است انتخاب کن، نه آنچه برای خود یا دوستان خود، که این علامت صدق به پیشگاه مقدس او جل و علا است.
منبع: مقدمه کتاب سرالصلاه امـام خمـینی (ره) کـه بـه فــرزنــدشـان سـیداحـمد(ره) هدیه کردند.

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
گلستان سعدی

گلستان سعدی

دوستی با نفس (گلستان سعدی، ص 248)

بزرگی را پرسیدم در معنی این حدیث که اعدا عدوک نفسک الّتی بین جنبیک(دشمن ترین دشمنان تو، نفس بدفرمای تست که در درون تو جای دارد).
گفت: به حکم آن که هر آن دشمنی را که با وی احسان کنی دوست گردد مگر نفس را که چندان که مدارا بیش کنی، مخالفت زیادت کند.

فرشته خوی شود آدمی به کم خوردن وگر خورد چو بهایم بیوفتد چو جماد
مراد هر که برآری مطیع امر تو گشت خلاف نفس که فرمان دهد چو یافت مراد

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

دوستی و خدمت بی منت

عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ سَمِعْتُهُ يَقُولُ الْمُؤْمِنُونَ خَدَمٌ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ قُیل وَ كَیْفَ يَكُونُونَ خَدَماً بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ قَالَ يُفِیدُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً ... کافى، ج 2، ص 761
حضرت امام صادق علیه السلام در این روایت فرمودند: مؤمنین، خدمتکاران یکدیگرند. خدم، جمع خادم است. خادم به همان معناى خدمتکار است. میگوید: مؤمنین خدمتکارهاى همدیگرند.
(خب مستمعین)، تعجب کردند: چطور؟ همه خدمتکار همدیگر هستند؟ یا به تعبیر عرفى تر، همه نوکر همند «قیل و کیف یکونون خدما بعضهم لبعض» چه جور میشود که بعضى، بعضى دیگر را خدمتکار باشند؟ یعنى مثلاً بروند خانه هاى همدیگر، خدمتکارى کنند؟ فرمودند: «یفید بعضهم بعضا» (یعنی) به هم فایده برسانند. پس فایده رساندن مؤمنین به یکدیگر، خدمتکارى به آنهاست؛ (و در آن) منّتى وجود ندارد؛ نکته این است. اگر چنانچه ما به هم خدمتى کردیم و به یکدیگر فایده اى رساندیم، چه در عرضِ هم باشیم - مثل ما مردم معمولى کوچه و بازار که به حسب شأن اجتماعى، در عرض یکدیگر قرار داریم - چه آن کسى که به حسب موقعیت اجتماعى، شأن بالاترى دارد؛ مثلاً رئیس یك تشکیلاتى است، دیگر نباید سر یکدیگر منّتى داشته باشیم. به نظر ما نکته ى این حدیث، تنها این نیست که افراد باید به هم نفع برسانند؛ بلکه این هم هست که این نفع رساندن موجب منّت نباشد، تا این خدمتى را که می کنند، با منّت گذاشتن باطل نکنند.

حضرت امام خامنه ای در جلسه درس خارج فقه سی ام آذرماه 89

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

طمع قربانگاه خرد

طمع آنچنان انسان را به بند می کشاند که حتی نتواند گامی به پیش بردارد. برای رفتن به سوی مقصد تربیت ابتدا باید این بندها را گشود چنانکه پیشوای آزادگان علی(ع) می فرماید: «الطمعُ رِقُّ مُؤبّد» طمع، بردگی همیشگی است. یعنی از بردگی بدتر، طمع داشتن است.

نهج البلاغه حکمت 177

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از پیامبر اکرم (ص)

سخنی از پیامبر اکرم (ص)

مواظبت بر نماز

پیامبر اکرم (ص) میفرمایند: بر نمازها مواظبت کنید؛ زیرا آنگاه که روز قیامت شد ، خداوند عزوجل بنده را می آورد و اول چیزی که از او سؤال می کند نماز است. اگر آن را کامل ادا کرده باشد، اهل نجات است و گر نه به آتش انداخته می شود.

اصول وافی ج 2 ص 70

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از امام صادق (ع)

سخنی از امام صادق (ع)

توجه به قرآن و تلاوت آن

امام صادق (ع) می فرمایند: بر شما باد به(تلاوت و مراجعه) قرآن ، پس هر آیه ای یافتید که کسانی قبل از شما با عمل نمودن به آن نجات یافته اند، شما نیز به آن عمل کنید تا نجات یابید و هر آیه ای را که مشاهده کردید که بیانگر هلاکت پیشینیان است شما هم از آن پرهیز کنید .

بحارالنوار ، ج 92 /ص 94

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

تکبر و غرور

لقمان به پسرش گفت : ای پسرم !وای بر کسی که زور گوید و تکبر ورزد! چگونه خود را بزرگ می شمارد کسی که از گِل آفریده شده و به گِل باز می گردد؟! ... چگونه زور گوید کسی که دو بار ، در مجرای بول قرار گرفته است؟!

حکمت نامه لقمان – محمدی ری شهری ص47

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

امید به بهشت با نافرمانی معبود

مولای لقمان حکیم به او دستور داد که در زمینش ، برای او کنجد بکارد ؛ ولی او جو کاشت . وقتی که زمان درو فرا رسید ، مولا گفت : چرا جو کاشتی ، در حالی که من به تو دستور دادم که کنجد بکاری؟! لقمان گفت : " از خدا امید داشتم که برای تو کنجد برویاند ". مولایش گفت : مگر این ممکن است ؟! لقمان گفت : " تورا می بینم که خدای متعال را نافرمانی می کنی ، در حالی که از او امید بهشت داری؛ لذا گفتم شاید آن هم بشود." آنگاه ، مولایش گریست و به دست او توبه کرد و او را آزاد ساخت .

حکمت نامه لقمان – محمدی ری شهری

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
ایت الله بهجت (ره)

ایت الله بهجت (ره)

درخواستی از آیت الله بهجت (ره)

این حقیر مشتاق زیارت امام عصر حضرت حجت بن الحسن العسکری (عجل الله تعالی فرجه الشریف) می باشم، از حضرت عالی تقاضا دارم که مرا دعا کنید که به این سعادت نائل شوم. پاسخ: زیاد صلوات اهدای وجود مقدسش نمائید، مقرون با دعای تعجیل فرجش؛ و زیاد به مسجد جمکران مشرف شوید با ادای نمازهایش.

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از امام حسن مجتبی

سخنی از امام حسن مجتبی

امام حسن مجتبی(ع)
براستی بیناترین دیده ها آن است که در خیر نفوذ نماید و شنواترین گوشها آن است که تذکرها را بشنود و از آن بهره مند شود و سالم ترین دلها آن است که از شک و شبهه ها پاک باشد.

(تحف العقول - ص 408 - ش 17)

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخن بنیانگذار انقلاب ره

سخن بنیانگذار انقلاب ره

تهذیب در جوانی

تاجوانى در دست‏ تو است کوشش کن در عمل و در تهذیب قلب و در شکستن اقفـال و رفع حُجُب ، کـه هـزاران جـوان که به افق ملکـوت نزدیک ترند موفق می شوند و یک پیرموفق نمى‏شود . قید و بندها و اقفال شیطانى اگر در جوانى غفلت از آنها شود ، هـر روز که از عمر بگذرد ریشه‏ دارتـر و قوی تر شوند.
درختى که اکنون گرفتست پاى به نیـروى شخصى برآید زجاى‏
گـرش همچنان روزگارى هِلـى‏ به گـردونش از بیـخ بر نَگْسلى
از مـکاید بـزرگ شیــطان و نفـسِ خطـرناکتر از آن ، آن است که به انسان وعده اصـلاح در آخـر عمر و زمان پیرى میدهد و تهذیب و توبه إلى اللَّه را به تعویق مى‏ اندازد براى زمـانى که درخت فسـاد و شجره زقّوم قوى شده و اراده و قیام بـه تهذیب ، ضعیف بلکه مرده است .

قسمتی از نامه امام خمینی(ره) به فاطمه طباطبایی

آخرین ویرایش:

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از حاج اسماعیل دولابی

بگو مال خداست

از هر چیز تعریف کردند، بگو مال خداست وکارخداست . نکند خدا را بپـوشانی و آن را به خـودت یا به دیگران نسبت بدهی که ظلمی بزرگ تر از این نیست.اگر این نکته را رعایت کنی ، از وادی امن سر در می آوری. هروقت خواستی از کسی یا چیزی تعـریف کنی ، از ربّت تعـریف کن. بیـا و از این تاریـخ تصمـیم بگیـر حرفی نزنی مگر از او . هر زیبـایی و خوبی که دیدی، ربّت را یاد کـن؛ همان طور که امیـرالمومنین (ع) در دعای دهة اول ذیحجّه میفرماید: به عدد همه چیزهای عالم لا اله الّا الله.

مصباح الهدی،سخنان حاج اسماعیل دولابی، ص19

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

کور حقیقی

«فقیری به در خانه بخیلی آمد، گفت:شنیده ام که تو قدری از مال خود را نذرنیازمندان کرده ای و من در نهایت فقرم ، به من چیزی بده بخیل گفت: من نذرکوران کرده ام.
فقیر گفت : من هم کور واقعی هستم ، زیرا اگر بینا می بودم،ازدرخانه خداوند به درخانه کسی مثل تو نمی آمدم.»

ریاض الحکایات ص 128

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخن بنیانگذار انقلاب ره

سخن بنیانگذار انقلاب ره

اجابت دعا

در خبرا ست از سرور کائنات، محمد مصطفی (ص):هرگاه که یکی از بندگان گنه کار پریشان روزگار، دست انابت به امیداجابت، به درگاه حق جلَ وعلا بردارد، ایزد تعالی در وی نظر نکند. بازش بخواند ، باز اعراض کند. بازش به تضرع و زاری بخواند،
حق سبحانه و تعالی فرماید : «یا مَلائِکَتی قَداِسْتَحْیَیْتُ مِنْ عَبْدی وَ لَیْسَ لَهُ غَیْری فَقَدْ غَفَرْتُ لَهُ؛ دعوتش را اجابت کردم و حاجتش برآوردم که از بسیاری دعا و زاری بنده همی شرم دارم».

کرم بین و لطف خداوند گار گنه بنده کرده است و او شرمسار
گلستان سعدی

پسرم! نه گوشه گیری صوفیانه دلیل پیوستن به حق است و نه ورود در جامعه و تشکیل حکومت، شاهد گسستن از حق، میزان در اعمال و انگیزه های آن است.

بخشی از نامه امام خمینی (ره) به فرزندشان سید احمد (ره)

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از علامه طباطبایی (ره)

سخنی از علامه طباطبایی (ره)

محاسبه نفس

علامه طباطبایی(ره)می‌فرمود: «درشب و روز زمانی را برای حسابرسی خود قـرار بدهـید و ببینید کـه این بیست و چــهار ساعت چگونه بــر شما گذشـته اهل محاسبه باشید ، همانـطور که یک بــازرگان ، یـک کـاسب ،دخل و خـرج خود و صــادرات و واردات خود را حساب می‌کند شـما ببینید در شبانه روزی که بـرشـما گــذشـته چـه چــیزی انـدوختـه‌اید ، چـه گفــته‌ایـد ،یـک یـک رفـتار و گفـتارتــان را حسابرسی نمایید، ازنادرستیـها استغفارکنید ، وسعی کنید تکرار نشود ، و بـرای آنـچه شایســته و صـالح و به فرمان حاکم عـقل بودخداراشاکرباشید،تابه تدریج برای شماتخلق به اخلاق ربوبی، ملکه بشود.»

منبع: سایت تبیان

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از آیت الله نصرالله شاه آبادی

سخنی از آیت الله نصرالله شاه آبادی

بیداری سحر

آیت الله نصرالله شاه آبادی ،فرزند آیت الله میرزامحمد علی شاه آبادی نقل می‌کنند: مرحوم پدرم می فرمودند: «اگر برای نافله شب بیدار شدید و برای نافله خواندن آمـادگی روحی نـدارید ، بیـدار بـمانید .
بنشینید ، حتی چای بـخورید . انسان بـر اثـر همین بیداری، آمادگی برای عبادت را پیدا می‌کند.» همچنین می‌فرمودند: «بیداری سحر، هم برای مزاج مادی مفید است و هم برای مزاج معنوی.»
و مکرراً می‌فرمودند: «برای دنیایتان هم که شده،سحرها بیدارشوید.چون بیداری سحـر ، وسعـت رزق ،زیبایی چهره وخوش اخلاقی میآورد.»

منبع:کتاب عارف کامل

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از مقام معظم رهبری

سخنی از مقام معظم رهبری

حسن خلق

من مواعظ النبی صلى الله عليه وآله وسلّم: خياركم أحسنكم أخلاقاً الذين يَألفون ويُؤلفون. (تحف العقول صفحه 45)
بهتـرين شما، كسانى هستند كـه برخوردشان با مردم، از همه بهتر است. چهره‌اى گشـاده دارنـد كـه مردم رغبت مى‌كنند با آنان انس و الفت بگيرند. شرح حدیث از امام خامنه ای (مد ظله العالی) : معناى روايت ، اين نيست كـه اگـر كسى پاى‌بندِ عـمل به تكليف شـرعى نيست ولى خوش‌بـرخورد است بـر كسى كه وظائف دينى خود را انـجام مى‌دهد ولى گشـاده ‌رو نيست ، ترجيـح دارد . بلـكه مـراد اين است فــرد مؤمنى كه وظائف خود را انجام مى‌دهد و حسن خلق هم دارد بر مؤمنى كه خوش اخلاق نيست برترى دارد.

شرح حدیث از : مقام معظم رهبری امام خامنه ای - دامت برکاته

آخرین ویرایش توسط مدیر:

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

آرامش دل ها با یاد خدا

اگر یک شخص غنی که به او اطمینان و اعتماد داری ، به تو بگوید نگـران نباش وغصّـه ی بدهی هایت را نخور، خیالت راحت باشد، من هستم؛ ببین این حرف او چقدر به تو آرامش می بخشد و راحت می شوی! خدای مهربان که غنی و تواناست به تو گفته است: ألَیسَ اللهُ بِِکافٍ عَبدَهُ، آیا خداوند برای کفایت امور بنده اش بس نیست؟ یعنی ای بنده ی من ، بـرای همه ی کسری و کمبودهای دنیوی و اخروی ات من هستم. این سخن خدا چقدر انسان را راحت می کند و به او آرامش می بخشد؟! لذاست که فرمود: ألا بِذِکرِ اللهِ تَطمَئِنُّ القُلوبُ، دلها با یاد خدا آرامش می یابد.

مصباح الهدی، حاج اسماعیل دولابی، ص179

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
کلامی از پیامبر اکرم (ص)

کلامی از پیامبر اکرم (ص)

پیامبر اکرم (ص):

« خوشرویی دوستی را پایدار می کند».

بحار الانوار ، ج 77 ، ص 150

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

آثار غیبت منبع سایت صالحین شیعه

حجت الاسلام سید احمد فاطمی استاد حوزه علمیه قم نقل می‌کند: در اوایل طلبگی‌ام، روزی مرحوم علامه طباطبایی(ره) به حجره‌ام تشریف آوردند و فرمودند: «به ظاهر در این جا غیبت شده است» ! گفـتم: بـله؛ پیش از آمدن شما، چند نفر که درسشان از من بالاتر بود، این جا بودند و غیبت کـسی را کردند. علامه فرمودند: « باید می‌گفتی از این جا بروند، این حجره دیگر بـرای درس خوانـدن مناسب نیست؛ اتاق خود را عوض کن!»

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

کبر و تکبر درسهایی از اخلاق آیت ا... مشکینی ص 227

مـردی از روی تحـقیر بـه سلمان گفت : تو کیستی ؟ سلـمان گفت : آغاز من و تو نطفه ای است پلـید و آخر من و تو مرداری است گندیده و چون روز قیامت شود و ترازوها نهاده شود هرکه ترازویش سنگین باشد کریم و بزگوار است
، و هرکه ترازویش سبک باشد ، لئیم و پست خواهد بود.

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از امام حسین (ع)

سخنی از امام حسین (ع)

مهدویت

امام حسین(ع) فرمود: « ... خداوند بـه وسیله او امـام مهدی (عج) زمین را زنده می ‌کند پـس از آن کـه مـرده باشـد و بـه وسیله او آئین حـق را بـر تمامی دین‌ها پیـروز گـرداند هـر چنـد مشرکان را خوش نیاید. برای اوغیبتی است
که گروهی آن از دین باز می ‌گردند و گـروهی دیگر بـر دین استوار می ‌مـانند ... همانا آن کـه در غیبت او بر اذیت‌ها و تکذیب‌ها شکیبایی کند؛
مـانند کسی است کـه پیش روی رســول خـدا (ص) با شمشیر جهاد کـرده باشد.»

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز
سخنی از امام صادق (ع)

سخنی از امام صادق (ع)

کذاب کیست؟

از امام صادق (ع) سؤال شد که " آیا کـذاب کسی است که درباره چیزی دروغ می گوید؟" فرمود: نه ، کـذاب کسی است که به دروغ خو گرقته باشد! در روایتی دیگر آمده است از هـر دروغ کوچک و بـزرگ و جدی و شوخی بپرهیزید، که آدمی چون دروغ کوچک گفت بردروغ بزرگ جرأت می یابد، و بنده پیـوسته دروغ می گـوید تا خداونـد نام او را کذاب می نویسد. ( بحارالانوار ج 72 ص 233- 263 ) و در جایی دیگر آمده است :هیچ بنـده ای مزه ایمان را نمی چشد تا آن که دروغ جدی و شوخی را ترک نماید.

( بحارالانوار ج 72 ص 233- 263 )

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

پاسخی شایسته برای یک هدیه

انس بن مالک می گوید: یکی ازکنیزان امـام حـسن (ع) شاخـه گلـی را بـه امام حسن (ع) هدیـه داد امام حـسن علیه السلام آن شاخه را گرفت و به او فرمود "تورا در راه خدا آزاد ساختم" من به آن حـضرت عـرض کـردم : به راستی بـه خـاطر هـدیه ی یـک گـل ناچـیز ، او را آزاد کـردی ؟ فـرمـود : "خـداونـد مـا را در قـرآن چنین ادب کـرده، آنـجاکـه می فـرمایـد : وَ اِذا حُـيِّيتُم بِتَحيَّةٍ فَـحَيُّوا بِـاَحْسَنَ مِـنْها اَوْ رُدُّوها (1) هنـگامی کـه کسی بـه شما تحیت گوید پاسخ او را بـه طور بهـتر یـا هـمان گـونه بـدهیـد. من می خـواستم پاسـخ بهـتر کـه همان آزاد نمودن اوست بدهم. (2)

1)سوره مبارکه نساء آیه 86 2)بحارالانوار ج 43 ص 343

شهید یوسف الهی

کاربر ممتاز

آراستگی ، نه وقت تلف کردن

در یکی از روزها که در منطقه عملیاتی بودیم ، بعد از نماز صبح جلوی آیینه رفتم و شروع کردم به شانه زدن موهایم که تا حدی بلند بود.صدای خنده آهسته ای مرا به خود آورد به طرف صدا برگشتم، شهید بابایی بود که درکنارسوله درازکشیده بود و به من نگاه می کرد.رو به من کرد و گفت: میخواهی یکی از دلایل تراشیدن سرم را برایت بگویم ! الان یک ربع ساعت است که جلوی آینه ایستاده ای وموهایت را چپ و راست می کنی! میدانی زیر هر تار مویت یک شیطان خوابیده ؟ غرور این موها ، تو راجلوی آینه نگـه داشته و فکـر می کنی خـوش تیپ تـر می شوی ! ولی من سـرم را بـا ماشین چـهار تراشیـده ام و یک قیافه معمولی بـه خـود گرفتـه ام ، قیافـه معمولی هیچ وقت انسان را مغرور نمی کند.

(شیخ مناجاتیان، ص82 )