ارشد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

amin 1990

عضو جدید
سلام ب دوستان
دیگه اصلا نمیتونم نگاه کتابا هم کنم، هرچی تلاش میکنم ولی نمیتونم بشینم درس بخونم،یکی کمکم کنه.

safari.engineer

عضو جدید
سلام به همگی و خسته نباشید
چیزی به آخر خط نمونده همش دو هفته اس بخونید به هیچ وجه ناامید نشید به امید موفقیت واسه همه ;)

mojzar

عضو جدید
به نظر شما هم آزمون های امسال پارسه نسبت به سالای قبلش آسونتر نشدن ؟به خصوص باکس دینامیک و ارتعاشات و کمی هم سیالات ؟

fayyazjahani

عضو جدید
سوال کنکور سال 90

آقای معصومی اینو واسه ما حل کن بی زحمت .در آلیاژی با ترکیب 4 درص کربن و چند درصد فاز آلفا (فریت ) در فاز پرلیت وجود دارد ؟البته من حل اینو دارم که تو کتاب راهیان ارشد آقای راز فر اومده و جوابش رو داده 45 درصد . تو کتابش که خودتون دارین آورده :درصد وزنی فریت رو حساب کرده شده 50 درصد و درصد وزنی پرلیت هم حساب کرده شده 50 درصد .بعد مقادیر فریت و سمانتیت موجود در پرلیت رو با کمک قانون اهرم حساب کرده که درصد وزنی سمانتیت که 13 درصد بوده و درصد وزنی فریت که 87 درصد بوده رو حساب کرده و سر آخر درصد وزنی فریت در فاز پرلیت رو درکه 50 درصد بوده رو در 87 درصد ضرب کرده که شده 43.5 درصد . ما که از این هیچی نفهمیدیم .

اگه میشه یه مردانگی بکن بگو کدومش درسته و بعد اینکه من که اینو اصلا نفهمیدم میشه از اولش توضیح بدی ما بفهمیم از صفر چی شده که اگه مساله دیگه ای دادن حل کنیم :D:D:):):):)

=========================================================

ولی تو کتاب های دیگه یه جور دیگه نوشته و مثلا جای دیگه یادمه 94 درصد زدن .حل موسسه ماهان :

89942964569332544606.jpg

Masoumi_Manu

کاربر فعال مهندسی مکانیک , مشاور تحصیلات تکمیلی
کاربر ممتاز
سوال کنکور سال 90

آقای معصومی اینو واسه ما حل کن بی زحمت .در آلیاژی با ترکیب 4 درص کربن و چند درصد فاز آلفا (فریت ) در فاز پرلیت وجود دارد ؟البته من حل اینو دارم که تو کتاب راهیان ارشد آقای راز فر اومده و جوابش رو داده 45 درصد . تو کتابش که خودتون دارین آورده :درصد وزنی فریت رو حساب کرده شده 50 درصد و درصد وزنی پرلیت هم حساب کرده شده 50 درصد .بعد مقادیر فریت و سمانتیت موجود در پرلیت رو با کمک قانون اهرم حساب کرده که درصد وزنی سمانتیت که 13 درصد بوده و درصد وزنی فریت که 87 درصد بوده رو حساب کرده و سر آخر درصد وزنی فریت در فاز پرلیت رو درکه 50 درصد بوده رو در 87 درصد ضرب کرده که شده 43.5 درصد . ما که از این هیچی نفهمیدیم .

اگه میشه یه مردانگی بکن بگو کدومش درسته و بعد اینکه من که اینو اصلا نفهمیدم میشه از اولش توضیح بدی ما بفهمیم از صفر چی شده که اگه مساله دیگه ای دادن حل کنیم :D:D:):):):)

=========================================================

ولی تو کتاب های دیگه یه جور دیگه نوشته و مثلا جای دیگه یادمه 94 درصد زدن .حل موسسه ماهان :

مشاهده پیوست 190977
سلام. اولا که چون گفته دمای 400 درجه زیر دمای یوتکتوئید هستیم و ضمن اینکه آلیاژ از نوع هیپویوتکتوید هست چون کمتر از 0.8 درصد کربن ( درصد کربن پرلیت) داریم( فکر کنم گفته 0.4 درصد نه 4 درصد چون 4 درصد دیگه فولاد نیست!).فاز پرلیت متشکل از فاز فریت(آلفا) و فاز سمنتیت هست. که بیشترین مقدار انحلال پذیری کربن در فاز فریت 0.02 درصد، د ر فاز پرلیت 0.8 درصد و در سمنتیت 6.67 درصد هست.اون پاسخی که گذاشتید معلوم نیست اون 0.2 رو از کجا آورده چون اگه حتی فرضش بر فریت باشه اون باید 0.02 باشه نه 0.2.
به نظرم حل کتاب سپاهان درسته چون وقتی 0.8 درصد کربن باشه یعنی 100% پرلیت حالا نصف 0.8 که میشه 0.4 یعنی نصف پرلیت نصف فریت یعنی 50%فریت 50% پرلیت در آلیاژ داریم. مقادیر فریت و سمنتیت موجود د ر0.8 درصد کربن مطابق قانون اهرم به شکل زیر حساب میشه:
Untitled.jpg
حالا اگه مقدار درصد فریت موجود در 0.8 کربن رو در فریت موجود در 0.4 کربن بکنیم یعنی 88.3در 0.5 ضرب بشه حاصل میشه 44.2% که نزدیک ترین جواب همون 45% هست.
در واقع اومدیم فریت موجود در 100% پرلیت رو حساب کردیم و بعد نصفش کردیم امیدوارم متوجه شده باشید موفق باشید;)

karim-mech

کاربر بیش فعال
سلام و خسته نباشید به همه کنکوری های عزیز. بچه ها چیزی به پایان راه نمونده. اخر این راه روشنه حتی اگه الان تاریک به نظر بیاد. مثه تونل میمونه که اخرش روشنی هستش
.دوستان تو این روزها اکثرا احساس عقب موندگی و فراموشی دروس رو میکنید. کاملا طبیعیه اصلا نگران نباشید.
خیلی ریلکس برید سر جلسه. بدونید قرار نیست که همه درس ها رو صد بزنید. به راحتی میتونید شهر و گرایش مورد علاقه تون رو بیارید.
چند تا نکته دارم واستون :
دنبال جواب صحیح نباشید بلکه جوابای غلط رو رد کنید. مخصوصا تو ریاضی و معادلات.
باکس جامدات :
استاتیک : خرپا - تعادل - کارمجازی- مشخصات سطح
مصالح : تنش کرنش - پیچش -برش - ستون - تیر ها -
طراحی : فنر ها - یاتاقان ها - پیچ و پرچ
این ها رو راحت میتونید بزنید و درصد بالای 50 بگیرین.
باکس سیالات:
حرارت دو : تشعع و ضریب شکل حتما یدونه میاد و خیلی راحته.
ترمو : حتما یدونه تهویه مطبوع میاد که خیلی راحته و دوتا فرمول داره کلا.
اینارو از دست ندین.
راضی مهندسی : نگاشت و انتگرال مختلط خیلی اسونه و راحت میشه زد.

fayyazjahani

عضو جدید
آقای معصومی دستت درد نکنه .ولی اونو که فهمیدیم دمت گرم . آقا این از یه راه دیگه حل کرده چرا من گیج شدم . البته فهمیدم چی نوشتی ولی خب اگه بخوام خودم مساله حل کنم نمیتونم و من فقط حل کردن شما رو فهمیدم . الان من راه حل رازفر رو میزارم بگو چی شد ؟شماره گذاشتم بیزحمت هر شماره رو توضیح بده موضوع چیه ؟ چجوری باید بقیه مساله هارو حل کرد .

در آلیاژی در دمای 400 درجه چند درصد فاز آلفا (فریت ) در پرلیت وجود دارد ؟

98197620014874202029.jpg
بعد گفته استحاله پرلیتی به صورت زیر است :

http://upload7.ir/imgs/2014-01/02194414125201529951.jpg

بعد گفته مقادیر فریت و سمانتیت موجود در پرلیت با کمک قانون اهرم قابل محاسبه است :
50381887870508191248.jpg
=================================================

الان من باید مثلا حفظ باشم کربن استحاله پرلیتی 77. درصده ؟
اصلا چرا تو بخش یک و دو 77. منهای 0.02 شد .؟
تو قسمت 4 و 5 اومد 6.67 رو با 0.02 منها کرد ؟
چرا تو کسر ها اینجوری و تو صورت ها باید این کارها رو کرد ؟

میدونم خیلی سنگین شد ولی شرمنده دیگه :):):D:D:D

fayyazjahani

عضو جدید
عزیزان ریاضی دان این سوال معادلات رو من از طریق ضرایب نامعین حل میکنم جوابش 3\2 نمیشه و فقط همون 3 میشه یکی بیاد بمن بگه این 2 ای که تو کسره چجوری بوجود اومده .البته با روش اپراتور معکوس که خب راحت بدست میاد میخوام بدونم از روش ضرایب نا معین این 2 تو کسر چجور به وجود اومد .

اینم سوال و کنارشم جوابش هست که از طریق اپراتور معکوس حل کرده . یکی بیاد ازطریق ضرایب نا معین حل کنه

08305757486303086777.jpg

mojzar

عضو جدید
عزیزان ریاضی دان این سوال معادلات رو من از طریق ضرایب نامعین حل میکنم جوابش 3\2 نمیشه و فقط همون 3 میشه یکی بیاد بمن بگه این 2 ای که تو کسره چجوری بوجود اومده .البته با روش اپراتور معکوس که خب راحت بدست میاد میخوام بدونم از روش ضرایب نا معین این 2 تو کسر چجور به وجود اومد .

اینم سوال و کنارشم جوابش هست که از طریق اپراتور معکوس حل کرده . یکی بیاد ازطریق ضرایب نا معین حل کنه

مشاهده پیوست 191051

سلام
معادله مشخص این دو تا ریشه 1 داره پس X به توان دو ضرب در e به توان X ضرب در یک عدد ثابت ، حالا این مقدار رو که بذاری توی معادله ثابت بدست میاد که میشه 3/2 !

Masoumi_Manu

کاربر فعال مهندسی مکانیک , مشاور تحصیلات تکمیلی
کاربر ممتاز
آقای معصومی دستت درد نکنه .ولی اونو که فهمیدیم دمت گرم . آقا این از یه راه دیگه حل کرده چرا من گیج شدم . البته فهمیدم چی نوشتی ولی خب اگه بخوام خودم مساله حل کنم نمیتونم و من فقط حل کردن شما رو فهمیدم . الان من راه حل رازفر رو میزارم بگو چی شد ؟شماره گذاشتم بیزحمت هر شماره رو توضیح بده موضوع چیه ؟ چجوری باید بقیه مساله هارو حل کرد .

در آلیاژی در دمای 400 درجه چند درصد فاز آلفا (فریت ) در پرلیت وجود دارد ؟

مشاهده پیوست 191026
بعد گفته استحاله پرلیتی به صورت زیر است :

http://upload7.ir/imgs/2014-01/02194414125201529951.jpg

بعد گفته مقادیر فریت و سمانتیت موجود در پرلیت با کمک قانون اهرم قابل محاسبه است :
مشاهده پیوست 191031

الان من باید مثلا حفظ باشم کربن استحاله پرلیتی 77. درصده ؟
اصلا چرا تو بخش یک و دو 77. منهای 0.02 شد .؟
تو قسمت 4 و 5 اومد 6.67 رو با 0.02 منها کرد ؟
چرا تو کسر ها اینجوری و تو صورت ها باید این کارها رو کرد ؟

میدونم خیلی سنگین شد ولی شرمنده دیگه :):):D:D:D
اولا که درصد انحلال پذیری کربن در همه فاز ها رو باید حفظ باشید. در ضمن در کل اعداد و ارقام و استحاله های موجود در دیاگرام فازی آهن-سمنتیت رو بایدحفظ باشید. این روابط و محاسبات مربوط به قانون اهرم هست که در متالورژی دانشگاه باید یاد گرفته باشید اگه یاد نگرفتید به کتاب تویسرکانی مراجعه کنید.شما دقیق اومدید پاسخی که من دادمو دوباره کپی کردید پاسخ همونیه که در پست قبل دادم بهتره دقت کنید بیشتر قابل توضیح نیست

sepehr.2401

عضو جدید

مشاهده پیوست 191051

دوست عزیز فرق بین روش ضرایب نامعین و اپراتور معکوس همینه که در روش ضرایب نامعین(اسمشم رو خودشه) شما بدون داشتم شرایط اولیه نمیشه اون مقادیر ثابتو بدست بیاری، که روش اپراتور معکوس این مزیتو داره و بدون استفاده از شرایط اولیه قادیر ثابتو مشخص میکنه.

reza2495

عضو جدید

مشاهده پیوست 191051
درسته ك جاجي! همين جوري ك جناب mojzar ميگند بايد حل كني و همون 3/2 ميشه

mojzar

عضو جدید
دوست عزیز فرق بین روش ضرایب نامعین و اپراتور معکوس همینه که در روش ضرایب نامعین(اسمشم رو خودشه) شما بدون داشتم شرایط اولیه نمیشه اون مقادیر ثابتو بدست بیاری، که روش اپراتور معکوس این مزیتو داره و بدون استفاده از شرایط اولیه قادیر ثابتو مشخص میکنه.

البته جواب خصوصی ربطی به شرایط اولیه نداره ! چه ضرایب نا معین چه اوپراتور معکوس برای جواب خصوصی یک جواب می دن !

reza2495

عضو جدید
ن حاجي كي اينو ميگه فقط گاهي روش اپراتورا راحت تر ميشه اما در كل فرقي با هم ندارند ! اگه از روش ضرايب نامعين پاسخ وي‍ژه را حدس بزني و بزاري تو معادله و 2طرفو متحد قرار بدي جواب يكي ميشه

m_dabiri

عضو جدید
سلام به همه ی مهندسین عزیز:smile: دوستان یه سوال: کدوم یکی از موسسات کلاساش برا ارشد از نظر اساتید و ازمون بهتره؟ از لحاظ اساتید من نظرم رو نصیره. دپارتمان تخصصی مکانیک چطوره؟ کلاساش رو که نگاه

کردم زمانش خیلی کم بود (نهایتا 10 ساعت) لطفا نظرتون رو بگین با ارزوی موفقیت برای همه ی دوستان در ارشد و تمامی مراحل زندگی;)

fayyazjahani

عضو جدید
اولا که درصد انحلال پذیری کربن در همه فاز ها رو باید حفظ باشید. در ضمن در کل اعداد و ارقام و استحاله های موجود در دیاگرام فازی آهن-سمنتیت رو بایدحفظ باشید. این روابط و محاسبات مربوط به قانون اهرم هست که در متالورژی دانشگاه باید یاد گرفته باشید اگه یاد نگرفتید به کتاب تویسرکانی مراجعه کنید.شما دقیق اومدید پاسخی که من دادمو دوباره کپی کردید پاسخ همونیه که در پست قبل دادم بهتره دقت کنید بیشتر قابل توضیح نیست

خب دستت درد نکنه. این که گفتی دقت کن خب منم دقت کردم دیگه من چه میدونستم شما رند کردی شما نوشتی 80 من نوشتم 77 . مام که تو دانشگاه یادمون ندادن . حالا در کل اینایی که گفتی محاسبات اهرم و درصد انحلال پذیری و و استحاله های موجود در آهن کربن یه نصف روز بیشتر وقت میگیره که بریم دنبالش یا نریم ؟؟؟

====================================================

آقای mojzar دستت درد نکنه همون که شما گفتیه یه A داره که باید بدست بیاریم . که میشه 1\2 درش ضرب میشه که جواب نهایی میشه 2\3

abasgholi

عضو جدید
سلام دوستان من هم تازه شروع به خواندن کردم ولی هنوز خیلی چیزا رو نمی دونم خواهش می کنم بهم جواب بدین با توجه به زمانی که دارم من قصد دارم رتبه زیر 500 بگیرم
اینکه کدوم موسسه ثبت نام کنم نصیر پارسه ؟
کدوم کلاسها رو ثبت نام کنم بهتره؟
از چه کتابایی شروع کنم و چطور برنامه ریزی کنم بهتره
برای مشاوره و برنامه ریزی چیکار کنم از کجا می توانم یه پشتیبان خوب پیدا کنم؟
آزمون های کدوم موسسه بهتره؟
دوستان ممنون میشم کمکم کنید

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به مهندسین عزیز

کتابی میخواستم که مجموعه سوالات کنکورای چند سال گذشته رو داشته باشه
مثه کتاب کاردانی به کارشناسی مدرسان شریف که سوالای کنکور 10 سال گذشته رو چاپ کرده بود

یه کتاب معتبر واسه کنکور ارشد مکانیک میخواستم (اسم کتاب و انتشاراتش)

ممنون میشم راهنمایی کنید

r.mob

عضو جدید
سلام به مهندسین عزیز

کتابی میخواستم که مجموعه سوالات کنکورای چند سال گذشته رو داشته باشه
مثه کتاب کاردانی به کارشناسی مدرسان شریف که سوالای کنکور 10 سال گذشته رو چاپ کرده بود

یه کتاب معتبر واسه کنکور ارشد مکانیک میخواستم (اسم کتاب و انتشاراتش)

ممنون میشم راهنمایی کنید
انتشارات راهیان ارشد . کتاب 20 دوره آزمون مکانیک

r.mob

عضو جدید
سلام دوستان من هم تازه شروع به خواندن کردم ولی هنوز خیلی چیزا رو نمی دونم خواهش می کنم بهم جواب بدین با توجه به زمانی که دارم من قصد دارم رتبه زیر 500 بگیرم
اینکه کدوم موسسه ثبت نام کنم نصیر پارسه ؟
کدوم کلاسها رو ثبت نام کنم بهتره؟
از چه کتابایی شروع کنم و چطور برنامه ریزی کنم بهتره
برای مشاوره و برنامه ریزی چیکار کنم از کجا می توانم یه پشتیبان خوب پیدا کنم؟
آزمون های کدوم موسسه بهتره؟
دوستان ممنون میشم کمکم کنید

فقط در مورد آزمون میتونم بگم . پارسه جامعه آماریش از بقیه خیلی بیشتره .
تا آخر تابستون هم باکس ریاضی رو باید تموم کرده باشی .
دیگه بقیش هم بستگی به خودت داره.

r.mob

عضو جدید

مشاهده پیوست 191051

دوست عزیز
تو روش ضرایب نا معین . یه روشی که معتقدی گفته خیلی خوبه
گفته به جای اینکه ریشه های معادله رو در بیاریم . بیاییم از معادله مشتق بگیریم و عدد مورد نظر رو تو مشتق جایگذاری کنیم. تعداد دفعاتی که مشتق میگیریم و مشتق صفر میشه، میشه تعداد ریشه های تکراریه ما.
با این روش دیگه لازم نیست مثلا یه معادله درجه 7 رو با بد بختی تجزیه کنیم و ریشه هاشو در بیاریم.
نمیدونم تو بقیه کتاب ها هم اینو گفتن یا نه ولی روش خوبیه .

r.mob

عضو جدید

البته جواب خصوصی ربطی به شرایط اولیه نداره ! چه ضرایب نا معین چه اوپراتور معکوس برای جواب خصوصی یک جواب می دن !

ن حاجي كي اينو ميگه فقط گاهي روش اپراتورا راحت تر ميشه اما در كل فرقي با هم ندارند ! اگه از روش ضرايب نامعين پاسخ وي‍ژه را حدس بزني و بزاري تو معادله و 2طرفو متحد قرار بدي جواب يكي ميشه

منم فرق این دو تا روش رو نمیدونم. ولی پیش خودم همیشه میگم . روش ضرایب نامعین جواب عمومی رو میده و عملگر معکوس جواب خصوصی رو میده. ولی تو تست فکر کنم بشه باتوجه به راحت تر بودن روش ضرایب نا معین و با عدد گذاری بقیه گزینه ها رو رد کرد .

r.mob

عضو جدید
تستای کنکورای قبله دیگه؟آزاد و دولتی باهمه؟
ببخشید 20 دوره نیست. 2 تا کتاب داره یکی 8 مرحله آزمون آزمایشیه . یکی هم کنکور مکانیک از سال 83 به بعد هست
من خودم ازش استفاده نکردم. ولی 1-2 جا خوندم مثل اینکه از همه بهتر همین کتابا برای خود سنجی هست.
http://r-hosseini.ir/post/13
به اینک لینک مراجعه کن

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید 20 دوره نیست. 2 تا کتاب داره یکی 8 مرحله آزمون آزمایشیه . یکی هم کنکور مکانیک از سال 83 به بعد هست
من خودم ازش استفاده نکردم. ولی 1-2 جا خوندم مثل اینکه از همه بهتر همین کتابا برای خود سنجی هست.
http://r-hosseini.ir/post/13
به اینک لینک مراجعه کن

مرسی این لینکه خیلی کمک کرد
چن سال قبل که کاردانی به کارشناسی شرکت کردم کتاب مدرسان گرفتم
هر تستی که توی کتاب میخوندم دقیقا توی کنکور آزاد اومد
چنین چیزی میخواستم:D

abasgholi

عضو جدید
فقط در مورد آزمون میتونم بگم . پارسه جامعه آماریش از بقیه خیلی بیشتره .
تا آخر تابستون هم باکس ریاضی رو باید تموم کرده باشی .
دیگه بقیش هم بستگی به خودت داره.
بغیر از ریاضیات با چه درس دیگه ای شروع کنم؟خیلی خسته کننده است که فقط ریاضی بخوانی؟ کلاس از کی برم بهتره؟
ریاضی هارو آخر بخوانی بهتر نیست با توجه به فرار بودنشون؟
طراحی اجزا -سیالات - ارتعاشات - شایدم ریاضی مهندسی میخوام کلاس برم
چه زمانی برای کلاس رفتن بهتره؟

r.mob

عضو جدید
بغیر از ریاضیات با چه درس دیگه ای شروع کنم؟خیلی خسته کننده است که فقط ریاضی بخوانی؟ کلاس از کی برم بهتره؟
ریاضی هارو آخر بخوانی بهتر نیست با توجه به فرار بودنشون؟
طراحی اجزا -سیالات - ارتعاشات - شایدم ریاضی مهندسی میخوام کلاس برم
چه زمانی برای کلاس رفتن بهتره؟
من فقط تجربیاتم رو میگم
ریاضی فرار هست یا سیالات ؟
ریاضی رو اگه مفهومی بخونی دیگه فرار نمیشه. میتونی یه درس جامدات رو هم بخونی . مقاومت به نظرم خوبه . اما اجزا چون بیشتر حفظ کردنی یادت میره. استاتیک هم چون راحته بزار بره وقتی که بقیه درسات سنگین هست بخونش.
من خودم کلاس نرفتم . به نظرم کلاس برای رتبه های تک رقمیه . شما اجزا راهیان رو بخونی فکر نکنم دیگه کلاس احتیاج داشته باشی . یا مقاومت دکتر نایی هم همینطور کلا کتابای راهیان خوبه فقط مقاومت پوران بهتره . بعدش هم شما میخوای آزمون شرکت کنی برنامت رو باید با موسسه ای که آزمون میگیره هماهنگ کنی. ریاضی رو استاید به من گفتن تابستون بخونمشون ولی نتونستم بخونم الان پشیمون هستم .
اگه نظر من رو بخوای که میگم اصلا احتیاج به کلاس نیست. کتابا رو 2 بار بخونی متوجه میشی. بار اول سخته ولی به مرور دستت میاد .

amin 1990

عضو جدید
سلام بر دوستان
آقا رضا درست فرمودن اگه دوبار کتابا رو خوب بخونی مطمئن باش موفق میشی،فقط اگه میخوای رتبت عالی بشه تا آخره تابستون باید هیچ چیزه جدیدی از اون چیزایی که قرار بوده بخونی نمونده باشه، وا ز پاییز شروع کنی فقط به تست زدن و مرور درس هایی که خوندی،ی ماه آخر وقتی نیس که بخوای درس جدید بخونی فقط باید تسلط پیدا کنی پس بهتره از پاییز شروع به تست زدن کنی که آخرش سر درگم نشی،در ضمن ی برنامه بریز وبگیر بخون هرچی بیشتر وقت بذاری مطمئنن نتیجه بهتری میگیری. از بچه های امسال چه خبر دیگه آماده هستن؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا