احکام ماه رمضان

hamid1635

عضو جدید
با سلام

دوستان عزیز اگر سوالی در مورد احکام روزه داشتید بگید تا جواب رو خدمتتون تقدیم کنم
فقط دو نکته:

1- حتما نام مرجع تقلید خودتون رو بفرمایید.
2- سوال خودتون رو به صورت واضح و کامل بیان کنید هر چند طولانی باشه.

hamid1635

عضو جدید
خودم شروع می کنم:
معنای روزه:

روزه آن است كه انسان براى انجام فرمان خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب از چيزهايى كه روزه را باطل مى‌كند خوددارى نمايد

این رو از رساله امام خمینی برای شما آوردم و بقیه مراجع هم بجز اختلاف در کلمات همین معنا رو برای روزه گفته اند.

آخرین ویرایش:

hamid1635

عضو جدید
اما نیت:
در نیت چه چیزی لازم است؟
آیا باید به زبان آورده شود که مثلا من امروز را فقط به خاطر خدا روزه می گیرم و از مبطلات روزه خوداری می کنم؟
یا اینکه از قلب با بگذرد و در دل خود قصد کند؟
یا اینکه نه لازم است به زبان آورده شود و نه از دل بگذرد بلکه همین مقدار که بخاطر خدا از اذان صبح تا اذان مغرب مبطلات روزه را انجام ندهد کافی است؟

جواب مورد سوم است:
اینم متن رساله از امام خمینی (سایر علما هم اختلاف در کلمات دارند):

مسأله 1550لازم نيست انسان نيت روزه را از قلب خود بگذراند يا مثلًا بگويد: فردا را روزه مى‌گيرم، بلكه همين قدر كه براى انجام فرمان خداوند عالم از اذان صبح تا مغرب كارى كه روزه را باطل مى‌كند انجام ندهد كافى است.

hamid1635

عضو جدید
زمان نیت برای روزه ماه مبارک رمضان:

از اوّل شب ماه رمضان تا اذان صبح هر وقت نيت روزۀ فردا بكند اشكال ندارد.

sabahat

عضو جدید
کاربر ممتاز
موفق باشید.... امیدوارم همه جواب بگیرن.

سوال من :

کسی که مشکل بینایی داره و دکتر بهش گفته ممکنه در اثر گرفتن روزه ، بعد از افطار رگهای چشمش آسیب ببنند، و حال آنکه شاید هم آسیب نبینند،.

این شخص میتونه روزه نگیره؟؟؟؟؟

tehranUNIVERSITY

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
موفق باشید.... امیدوارم همه جواب بگیرن.

سوال من :

کسی که مشکل بینایی داره و دکتر بهش گفته ممکنه در اثر گرفتن روزه ، بعد از افطار رگهای چشمش آسیب ببنند، و حال آنکه شاید هم آسیب نبینند،.

این شخص میتونه روزه نگیره؟؟؟؟؟

اگر پزشک امین نباشد و گفته او هم اطمینان آور نباشد و باعث خوف ضرر نشود، گفته او اعتباری ندارد اما اگر از گفته پزشک متدین و امین اطمینان حاصل کنید که روزه برای چشم شما ضرر دارد و یا خوف ضرر داشته باشید، روزه گرفتن برای شما واجب نبوده و بلکه جایز هم نیست و با خوف ضرر، نیت روزه صحیح نیست و در صورت عدم خوف ضرر، نیت روزه اشکال ندارد ولی صحت روزه متوقف بر این است که برای شما واقعا ضرر نداشته باشد.:gol:

بالا