اجرای [ديوار برشي ] در ساختمان اسكلت فلزی

shahri_376

عضو جدید
با سلام خدمت همگي دوستان عزيز
من يه يك مشكلي برخورد كردم دنبال راهكار اجرايي مي گردم هر كي تونست كمك كنه.
مشكل من اينه كه ميلگردهاي ديوار يرشي با كف ستون برخورد مي كنه غيراز سوراخكاري كف ستون ديگه چه راهكاري هست ؟

تاپیک مرتبط :

[h=3][دیوار برشی] یا بادبند بتنی► پرسش و پاسخ[/h]

آخرین ویرایش توسط مدیر:

archi_arch

مدیر بازنشسته
با سلام خدمت همگي دوستان عزيز
من يه يك مشكلي برخورد كردم دنبال راهكار اجرايي مي گردم هر كي تونست كمك كنه.
مشكل من اينه كه ميلگردهاي ديوار يرشي با كف ستون برخورد مي كنه غيراز سوراخكاري كف ستون ديگه چه راهكاري هست ؟
سلام
خیلی خوش اومدین :gol:
اگه سوالتو تو تالار عمران مطرح کنید بهتر جواب میگیرید :victory:

• Like
واکنش ها: raha

shahri_376

عضو جدید
برخورد ميلگرد هاي ديوار برشي با كف ستون

برخورد ميلگرد هاي ديوار برشي با كف ستون

سلام
يك راهكار اجرايي مي خوام براي برخورد ميلگردهاي ديوار برشي با كف ستون.البته غير از سوراخكاري كف ستون لطفا دوستان اجرايي كمك كنند. در صورت امكان با ارايه دتايل .
ممنون

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
يك راهكار اجرايي مي خوام براي برخورد ميلگردهاي ديوار برشي با كف ستون.البته غير از سوراخكاري كف ستون لطفا دوستان اجرايي كمك كنند. در صورت امكان با ارايه دتايل .
ممنون

سلام دوست عزیز
شما باید در هنگام اجرای فونداسیون و ریشه گذاری آرماتورهای قائم دیوار برشی این مشکل رو مرتفع کنید.
برای اینکار در حد نیاز بایستی صفحه ستون رو جابجا کرد، یعنی مثل ستونهای قابهای کناری ساختمان که معمولا آکس ستون با آکس بیس پلیت بر روی هم منطبق نمی شن.
یک راه دیگه هم اینه که بیس پلیت رو سوراخ کنیم.
بازم اگه سوالی باشه در خدمتم

shahri_376

عضو جدید
برخورد ميلگردهاي ديوار برشي با كف ستون

برخورد ميلگردهاي ديوار برشي با كف ستون

با سلام و تشكر
آيا راهكار شما براي حالتي كه ستون مدفون در ديوار برشي است قابل اجرا است چون به نظر من در اين حالت باز هم ميلگردهاي ناحيه مرزي باعث ايجاد سوراخ در كف ستون ميشود.لطفا راهنمايي بفرماييد.
ممنون

shahryar14

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و تشكر
آيا راهكار شما براي حالتي كه ستون مدفون در ديوار برشي است قابل اجرا است چون به نظر من در اين حالت باز هم ميلگردهاي ناحيه مرزي باعث ايجاد سوراخ در كف ستون ميشود.لطفا راهنمايي بفرماييد.
ممنون

معمولا صحیح اینه که دیوار برشی ما بین قابها اجرا بشه
اما در این شرایط خاص طراح باید راهکار رو ارائه کنه
ببینید شما شرایط رو خیلی محدود در نظر می گیرید:
از یه طرف چه لزومی داره که ساختمان رو فلزی اجرا کنیم
(این مشکل در سختمان بتنی اصلا مطرح نیست)
بعدشم که محدودیت سوراخ کردن بیس پلیت رو مطرح می کنید.
کاش یکم در مورد پروژه توضیح بیشتری بدید تا ببینم چیکار می تونم بکنم براتون:gol:

shahri_376

عضو جدید
برخورد ميلگرد ديوار برشي با كف ستون

معمولا صحیح اینه که دیوار برشی ما بین قابها اجرا بشه
اما در این شرایط خاص طراح باید راهکار رو ارائه کنه
ببینید شما شرایط رو خیلی محدود در نظر می گیرید:
از یه طرف چه لزومی داره که ساختمان رو فلزی اجرا کنیم
(این مشکل در سختمان بتنی اصلا مطرح نیست)
بعدشم که محدودیت سوراخ کردن بیس پلیت رو مطرح می کنید.

کاش یکم در مورد پروژه توضیح بیشتری بدید تا ببینم چیکار می تونم بکنم براتون:gol:
سلام همكار گرامي
در منطقه زندگي من ساختمان بتني خيلي كم ساخته ميشه و اكثرا فلزي است من يك مدرسه 3 طبقه طراحي كردم كه چون اغلب كارهاي طراحي با بادبند بوده تصميم گرفتم اين كار رو ديوار برشي كنم اين مورد در اين منطقه خيلي استفاده ميشه در اين شرايط كه كار به پيمانكار واگذار مي شه بايد همه جوانب رو بسنجي به نظر خود من پيمانكاران اين منطقه در زمينه اجراي ساختمان بتني نسبتا ضعيف عمل مي كنند. اما محدوديت سوراخكاري كف ستون به خاطر اينه كه نميدونم در طراحي كف ستون :چقدر مي شه سطح كف ستون رو سوراخكاري كرد با توجه به اينكه طبق مبحث جديد 8 به خاطر افزايش يافتن تعداد بولتها به نظر من به اندازه كافي كف ستون سوراخ ميشه؟اگر يك نمونه طراحي كف ستون با در نظر گرفتن چند سوراخ به صورت فرضي براي من توي ابن تاپيك قرار بديد ممنون ميشم .
يك راهكاري خودم مد نظر دارم ولي تو بحث طراحي مشكل دارم اگه دوست داشتيد راهنمايي
كنيد اونم اينه كه كف ستون به صورت يك علامت مثبت (جمع ) طراحي بشه يعني 4 طرف كف ستون رو كه با ميلگرد برخورد داره حذف كنيم . ممنون مي شم نظر تون رو بدونم.
لطفا بقيه مهندسين هم نظر بدن.

رشتي پور

عضو جدید
با سلام دوست عزيز خواهش مي كنم دست به كف ستون نزن كف ستون فقط جهت بولت بايد سوراخ داشته باشد .از فنداسيون ارتباطي ستونها انتظار گذاشته شده .بعد نصب ستونها كه البته قبل از نصب ضلع سمت ديوار برشي بوسيله ناوداني هاي محاسبه شده وبه فاصله تعيين شده جوش مي شوند تا ستون با ديوار برشي ارتباط پيدا كند . سپس جهت ارماتور بندي ديوار برشي فاصله بين لبه صفحه ستون تا ستون كه معمولا حدود 20الي 30 سانت مي باشد بوسيله ميلگردهاي عرضي ديوار برشي همچنين يك يا دو آرماتور عمودي كه بستگي به فاصله آرماتورهاي عمودي دارد آرماتور بندي مي شود ولي چون اين ارماتور هاي عموددي انتظاري در فنداسيون ندارند پايين آنها بايد حدود 60 برابر قطر ميلگرد خم شده ودر طول ديوار برشي ادامه پيدا كند

shahri_376

عضو جدید
با سلام دوست عزيز خواهش مي كنم دست به كف ستون نزن كف ستون فقط جهت بولت بايد سوراخ داشته باشد .از فنداسيون ارتباطي ستونها انتظار گذاشته شده .بعد نصب ستونها كه البته قبل از نصب ضلع سمت ديوار برشي بوسيله ناوداني هاي محاسبه شده وبه فاصله تعيين شده جوش مي شوند تا ستون با ديوار برشي ارتباط پيدا كند . سپس جهت ارماتور بندي ديوار برشي فاصله بين لبه صفحه ستون تا ستون كه معمولا حدود 20الي 30 سانت مي باشد بوسيله ميلگردهاي عرضي ديوار برشي همچنين يك يا دو آرماتور عمودي كه بستگي به فاصله آرماتورهاي عمودي دارد آرماتور بندي مي شود ولي چون اين ارماتور هاي عموددي انتظاري در فنداسيون ندارند پايين آنها بايد حدود 60 برابر قطر ميلگرد خم شده ودر طول ديوار برشي ادامه پيدا كند
سلام ببخشيد جمله بندي شما يك مقداري باعث نامفهوم شدن منظورتون شده البته از جانب من .بفرماييد كه آيا منظورتون اينه كه در طول كف ستون (20تا 30 سانت ) سمت ديوار برشي ميلگرد انتظار گذاشته نشه و به جاي ميلگرد هاي انتظار ،ميلگرد ديوار برشي در داخل خود ديوار خم بشه ؟ممنون ميشم پاسخ بديد .:(

shahri_376

عضو جدید

سلام مهندسين گرامي :mad:
چرا هيچكس جواب سوال منو نميده زود باشيد ديگه كمك كنيد من هر روز مي يام به اميد جواب ولي ...
تا كي منتظر باشم .:confused:

reza2011

عضو جدید
من فكر ميكنم اين دوستمون قضيه رو خيلي سخت گرفته . من در پروژه اي كه انجام دادديم به ياد دارم كه در فاصله بر ستون تا بر صفحه ستون ريشه آرماتور قرار نداديم . و فكر هم نميكنم مشكلي ايجاد كنه . ولي خب فكر ميكنم يك روش ديگه هم استفاده از خم 45 درجه باشه يعني ريشه اي كه زير بيس پليت قرار ميگيره با خم 45 درجه از فونداسيون و از زير بيس پليت خارج بشه .

seresty

عضو جدید
درخواست عکس دیوار برشی فولادی

درخواست عکس دیوار برشی فولادی

باسلام
عکسهایی از ساختمانهایی که از دیوار برشی فولادی در ایران استفاده کردند رو می خواستم.
باتشکر

بالا