آیا کسی هست که مهدی(عج) پسر فاطمه (س)را یاری کند؟

winter

عضو جدید
خدای ما دوباره سنگ و چوب شد
نیامدی
این جمله رو علی ضیا گفت
گفتم بگم که سرقت ادبی نشه

آخرین ویرایش:

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- خوش اومدین
2- آدما هر کجا دلشون بخواد میرن

3- بیایم که چی بشه

آآآآآآآآآآآآخ که چه شورشی بپا کنم من

یه بحث کامل
دوست دارم باهات بحث کنم

بفرما:w16:

آری من قبول دارم که ذهنم کوچک و بسته است و لی چاره آن را هم می دانم

بد بختی من ذهن کوچک و جهل بزرگ من است و چاره آن تنها و تنها در دستان مولایم هست

چیزی جز سکوت و تاسف ندارم

متاسفم که این حرفو زدم

:gol:

منم با شورش موافقم:دی.ذهن کوچک؟؟؟واقعا چاره ی اون فقط در دست مولا است؟من هم واقعا متاسفم فلسفه ی آفرینش انسان ها بیشتر از پیش برام گنگ شد بهتر نبود این ادم جاهل که جز جهل هیچی نداره و چاره ی جهلش هم فقط به دست مولاست اصلا آفریده نمی شد؟خب اگه ما قراره فقط منتظر مولا باشیم یعنی فقط واسه انتظار آفریده شدیم؟.شاید هم من منظور شما رو بد متوجه شدم ؟؟؟؟

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید جملاتم یه کم در همه نمی دونم سیستمم مشکل پیدا کرده یا تنظیماتم به هم ریخته

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید جملاتم یه کم در همه نمی دونم سیستمم مشکل پیدا کرده یا تنظیماتم به هم ریخته

جملاتت رو بسیار زیبا نوشتی

شووووووووووورش بپا کنم من

این تعصب کورکورانه تا کی ؟ این کارها تا کی ؟ این جهل تا کی ؟

soha.soha

عضو جدید
کاربر ممتاز
جملاتت رو بسیار زیبا نوشتی

شووووووووووورش بپا کنم من

این تعصب کورکورانه تا کی ؟ این کارها تا کی ؟ این جهل تا کی ؟

مرسی جو جو جان...راستش نمی دونم عقایدمون تا چه حد شبیه همه اما درسته ...جهل...جهل زیاد..اما گاهی می شه این جهلو از بین برد..اگه بخوایم ..اگه واقعا می دونیم جهلی وجود داره هیچی نمی تونه مانع این بشه که اونو از سر راهمون برداریم. .اما..گاهی هم اونقدر در اوهام غرقیم که اجازه نمی دیم جهل از بین بره ..یعنی این جهل نیست که مارو تسخیر کرده . ماییم که جهلو تسخیر کردیم !!!

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کاشکی به چیزهایی که بهشون تقدس قائلیم و اعتقاد داریمایمان هم داشتیم
یاده موضوعی میفتم که بت پرستان از این افراد ایمان قوی تری دارند چون به چیزی که میپرستند واقعا" اعتقاد دارند
الانم دوست عزیز اگز شما واقعا" به مسئله ی منجی ، اراده و عقل انسانی ، قوه ی تفکر و تعقل، و سایر شرایط اعتقاد عمیق قلبی در کنار فکر داشتید هیچ موقع این جملات رو نمیگفتید ، مهدی(عج) هیچ موقع ذهن های کوچک رو باز نمیکنه حتی برای مریدانش ، چون انسان خود قدرت تحلیل افکار داره و خودش بازگشای عقلش هست.

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
با بخشی از صحبت هاتون موافقم. مثلا فکر کردن. اما با بی مورد بودن اینجور تاپیک ها یکم مخالفم اون هم به این خاطر که این هم عقیده ی یک گروه هست و نباید عقاید رو بکوبونیم هرچند غلط اگر مخالفید مثل JU JU بیایید با نویسنده ی تاپیک یا یک پست خاص بحث کنید تا اگر عقیده ی کسی هم اشکال داره بتونه عقیده اش رو عوض کنه.

ببخشید فضولی کردم!:cry::cry::cry:

من به شما پيشنهاد مي دم تاپيك از اول بخونيد ببينيد در اين زمينه بحث شد

من يه سئوال پرسيدم همين اقايون و خانم ها به غير يكي دو نفر نتونست جواب بده حال در مورد جواب هاي هم كه داده شد نظر نمي دم

ولي همه فقط ياد گرفتن بگن مهدي بيا اقا بيا

يكي نيست از خودش بپرس چقدر در اين زمينه تحقيق كردم اصلا در مورد شيعه ،‌اسلام چي مي دونم

شديم ادم هاي كه فقط هرچي تو مدرسه و خانواده بهمون گفتن تقليد مي كنيم و تكرار

پس فرق ما با بت پرستهاي زمان محمد چي ؟ :w00:

sh.mojtaba

عضو جدید

من يه سئوال پرسيدم همين اقايون و خانم ها به غير يكي دو نفر نتونست جواب بده حال در مورد جواب هاي هم كه داده شد نظر نمي دم

يكي نيست از خودش بپرس چقدر در اين زمينه تحقيق كردم اصلا در مورد شيعه ،‌اسلام چي مي دونم

سلام راستش رو بگم تاپیک رو از اول نخوندم یعنی حوصله ام نمی کشه اینترنت خونه dial up اعصابم میریزه به هم. در رابطه با تحقیق هم کاملا با شما موافقم. من یه بچه هیئتی هستم و خیلی بدم میاد که خلق اللهی که میان تو هیئت ها تو سر و صورتشون میزنن یک ذره مطالعه در رابطه با دینشون ندارند. اون ها حتی مقتل هم نخوندند چه برسه به کتب اصلی دینی.
بگذریم. من آدمی نیستم که تحقیق نکرده باشم یا کتاب نخونده باشم. تعریف از خودم هم نمیکنم حداقل مباحث رجعت و ظهور رو تا حدودی تسلط دارم. اما حرفم چیز دیگه ای هستش. شما نباید انتظار داشته باشی همه از اول بیاند سراغ تحقیق. اول باید درددل بشه تا فکرها تو این راه بیفته بعد مطمئن باشید مطالعه هم می کنند.
البته قبول هم دارم که آقا بیا گفتن ها واقعا درد جامعه رو برطرف نمیکنه. حاضرم تو این رابطه با هم بحث کنیم.
موفق و شاد باشید

sh.mojtaba

عضو جدید

سلام
من الان یک مرور به تمام پست ها کردم و برخی صفحات رو هم ذخیره کردم. تازه متوجه بحث شدم. فکر کنم حق با شما است. البته تحقیق در این رابطه شرایط داره و نباید شرایط همه رو یکسان گرفت. من خودم رو خیلی متفاوت با بت پرست ها ندیدم. چون میدونم تو دین کم کاری میکنم.

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا كسي نمي ياد در اينجارو تخته كنه

خيانت از اين بزرگتر در اسلام نيست

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

شدیدا" موافقم

ryhan

عضو جدید
شاید آخرین سلام

قعلا دارم فکر می کنم هر وقت به نتیجه رسیدم خبرتون می کنم

اگه در این تالار جایی برای در دو دل با امام زمان نیست باشه حرفی نیست

شما رو به خیر و ما رو به سلامت

:gol:

phalagh

مدیر بازنشسته
چرا كسي نمي ياد در اينجارو تخته كنه

خيانت از اين بزرگتر در اسلام نيست
در اینجا رو تخته کنه؟ چرا؟
اگه تو این بحثا حتی بتونیم یک کلمه هم یاد بگیریم یعنی پیشرفت. حتی اگه اون چیزی که میگیم کپی اتز جای دیگه باشه. چون به هر حال کسی که کپی میکنه اگه نگیم همه چیزی رو که کپی میکنه میخونه حداقل یک کلمه یا چند جملشو میخونه. و از چند جمله ای که میخونه حداقل یک کلمه یاد میگیره.
معنی تحقیق چیه؟ مگه کتاب خوندن و پرس و جو و تفکر نیست. اینجا هم کاری غیر از این نمیشه.
کسی که چیزی رو میره از جایی کپی میکنه. در مورد حرفی که کاربر دیگری در اینجا زده فکر میکنه. دنبال جواب میگرده در بدبینانه ترین حالت تو نت جستجو میکنه کلی مطلب تو سرچش میاد بالا چند تا شونو میخونه و بهترین پاسخ رو انتخاب میکنه. و این یعنی رو جوابی که داره مده فکر میکنه. و این تفکر یعنی پیشرفت.
البته من فقط در مورد کسایی حرف زدم که کپی میکنن.بگذریم از کسانیب که چیزایی که میگن از خودشونه.
پس میبینیم که اینجور تاپیکا همچین هم بی فایده نیست. اگه از چندین کاربری که به اینجا سر میزنن حتی یک نفر بتونه فقط یک کلمه یاد بگیره یعنی این تاپیک مفید بوده.
و حداقل فایده این جور تاپیکا یادگیری تحمل شنیدن سخن مخالف و صبره.
به نظر من كه اين تاپيك خيلي هم بي مورد فقط ياد گرفتيد بيايد همين حرفهاي بي منتطقو بزنيد كاش به جاي خوندن دعا ياسين و ................ مي رفتيد يه كم فكر مي كرديد

فقط هي تكرار نمي كرديد
راستی در مورد عمل هم فکر کنم تاپیک زیر بدرد بخوره. به نظرم حرفای خوبی توش زده شده.
چه چیزی باعث می شود کاری برای ظهور نکنیم؟

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام راستش رو بگم تاپیک رو از اول نخوندم یعنی حوصله ام نمی کشه اینترنت خونه dial up اعصابم میریزه به هم. در رابطه با تحقیق هم کاملا با شما موافقم. من یه بچه هیئتی هستم و خیلی بدم میاد که خلق اللهی که میان تو هیئت ها تو سر و صورتشون میزنن یک ذره مطالعه در رابطه با دینشون ندارند. اون ها حتی مقتل هم نخوندند چه برسه به کتب اصلی دینی.
بگذریم. من آدمی نیستم که تحقیق نکرده باشم یا کتاب نخونده باشم. تعریف از خودم هم نمیکنم حداقل مباحث رجعت و ظهور رو تا حدودی تسلط دارم. اما حرفم چیز دیگه ای هستش. شما نباید انتظار داشته باشی همه از اول بیاند سراغ تحقیق. اول باید درددل بشه تا فکرها تو این راه بیفته بعد مطمئن باشید مطالعه هم می کنند.
البته قبول هم دارم که آقا بیا گفتن ها واقعا درد جامعه رو برطرف نمیکنه. حاضرم تو این رابطه با هم بحث کنیم.
موفق و شاد باشید

ولي افرادي كه اينجا ميان و از اين حرفها مي زنن همه تخصيلات دارن و اينجا باشگاه مهندسين

خوب شما كه در اين زمينه تحقيق كردي
دلايل منتطقي غيبت امام زمان چي ؟( لطفا از احاديث و صحبت هاي ديگران نتيجه گيري نكن كه براي من غير قابل قبول من نمي تونم بپذيرم فلان ايت الله و فلان ..... و فلان اقا اومده گفته امام غيبت داشته و روزي ظهور مي كنه من هم پذيراي اون باشم به نظز من هر كس داراي منتطق و عقل و يك راهنمائي بسيار بزرگ به اسم قران پس بر اساس اين ها حرف بزن )

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
مدير عزيز بحث كردن خيلي خوب به خصوص در مورد مسائل مذهبي ولي به شرطي كه همه كمي در مورد چيزي كه مي گن فكر كنن و بعد حرف بزنن از اول اين تاپيك و تاپيك هاي ديگه در اين زمينه يه عده فقط ميان مي گم

مهدي بيا اقا بيا براي ظهور اقا صلوات ................... ولي كاش يه دليل كوچيك و منتطقي براي حرفشون داشتن و اين همه مثل طوطي تكرار نمي كردن

در مرود تاپيك چه چیزی باعث می شود کاری برای ظهور نکنیم؟ بهتر اول شما وجود امام زمان ثابت كنيد بعد به اين گونه مسائل بپردازيد

در مورد

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقن

من خیلی دوس دارم اول وجود اثبات شود سپس بحثی صورت بگیره

کربلایی

مدیر بازنشسته
ولي افرادي كه اينجا ميان و از اين حرفها مي زنن همه تخصيلات دارن و اينجا باشگاه مهندسين

خوب شما كه در اين زمينه تحقيق كردي
دلايل منتطقي غيبت امام زمان چي ؟( لطفا از احاديث و صحبت هاي ديگران نتيجه گيري نكن كه براي من غير قابل قبول من نمي تونم بپذيرم فلان ايت الله و فلان ..... و فلان اقا اومده گفته امام غيبت داشته و روزي ظهور مي كنه من هم پذيراي اون باشم به نظز من هر كس داراي منتطق و عقل و يك راهنمائي بسيار بزرگ به اسم قران پس بر اساس اين ها حرف بزن )

سلام
شما می گید از احادیث و کتب مرجع شیعه(نوشته شده توسط فلان آیت الله ها) براتون دلیل نیاریم، ولی وجود اما زمان(عج) را براتون ثابت کنیم!!!
ببینید دوست عزیز، شیعه اثنی عشری اتقاد داره که امام دوازدهم بنا به مصلح خدا و به خواست و تقدیر او، تا زمانی مشخص که وقتش پیش خدا محفوظه از دیدگان من و شما غایبه، این اعتقاد شیعیان دوازده امامی هست. شما برای اینکه این ادعا رو قبول کنید باید قبلش اصول دین رو که در مذهب شیعه شامل توحید، نوبت، امامت و ... هست رو قبول کرده باشید. بعد از این، دیگه احادیث تائید شده توسط عالمان تشیع براتون همون حجتیت قرآن رو خواهد داشت. پس بهتره قبل از اینکه به صحت یا عدم صحت مسئله غیبت بپردازید، در مورد حق بودن یا نبودن شیعه تحقیق کنید.
اگر به این نتیجه رسیدید که در بین مذاهب مختلف، شیعه راه درست رو ارائه می کنه، اونوقت بیائید تا درباره مسئله امام زمان(عج) صحبت کنیم.

مطلب دوم اینکه، اینجا یه عده هستند که غیبت رو قبول دارند و بهش اعتقاد دارند، آرزوی ظهورش را می کشند و در حسرت دیدارش می سوزند. این درست نیست که این افراد را به عدم تفکر متهم کنیم! آنها با نوشتن عبارت آقا بیا! و یا برای ظهورش صلوات... به هیچ کس توهین نمی کنند! پس بهتره ما هم بهشون احترام بزاریم.
موفق و سربلند باشید

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
متاسفم که اینو میگم.دوره آخر زمون که میگن یعنی همین زمان ما.اونهایی که عقیده دارن و معتقدن به اصول و عقایدشون متهم میشن به خرفتی و جهالت! و اونهایی که بویی از دین و اسلام و تدین نبردن تبدیل میشن به قدیسان و متفکران بزرگ بشر!
وقتی یک نفر حدیثی یا روایتی از پیامبر یا ائمه نقل میکنه همه اما و اگر میارن اما وقتی یکی از نیچه،راسل یا هر فیلسوف بی دین دیگه ای جمله ای نقل میکنه احسنت و آفرینه که از هر طرف بلند میشه.
نمی دونم چرا، اما هر وقت دو سه کلاس سوادمون میره بالا با اولین چیزی که در میفتیم خدا و پیغمبره!نگید نه که نمونه اش توی دنیا و همین باشگاه خودمون فراوانه!همگی انتظار دارن خدا و پیغمبر و ملائکه و غیره رو بتونن ببرن زیر تیغ تشریح تا بهش ایمان بیارن اما غافلن از عظمت و بزرگی جهان و خالق اون!
کسانی که اومدن داخل این تاپیک و در جایی طرح موضوع کردن که نه ربطی به اونها داشت و نه مکانی برای اون موضوعات و بعد خیلی راحت شروع به نتیجه گیری کردن،فکر میکنم این تاپیک همون طور که از عنوانش بر میاد جای افرادی است ،که به خیال شما مانند بت پرستان،به مولایشان ارادت دارند و شوق یاری او رو در دل!

اندکی صبر سحر نزدیک است

آخرین ویرایش:

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام،
متاسفم که اینو میگم.دوره آخر زمون که میگن یعنی همین زمان ما.اونهایی که عقیده دارن و معتقدن به اصول و عقایدشون متهم میشن به خرفتی و جهالت! و اونهایی که بویی از دین و اسلام و تدین نبردن تبدیل میشن به قدیسان و متفکران بزرگ بشر!
وقتی یک نفر حدیثی یا روایتی از پیامبر یا ائمه نقل میکنه همه اما و اگر میارن اما وقتی یکی از نیچه،راسل یا هر فیلسوف بی دین دیگه ای جمله ای نقل میکنه احسنت و آفرینه که از هر طرف بلند میشه.
نمی دونم چرا، اما هر وقت دو سه کلاس سوادمون میره بالا با اولین چیزی که در میفتیم خدا و پیغمبره!نگید نه که نمونه اش توی دنیا و همین باشگاه خودمون فراوانه!همگی انتظار دارن خدا و پیغمبر و ملائکه و غیره رو بتونن ببرن زیر تیغ تشریح تا بهش ایمان بیارن اما غافلن از عظمت و بزرگی جهان و خالق اون!

اندکی صبر سحر نزدیک است

این فلسفه ی غرب بود.
به جای اینکه با به دست آوردن علم به سمت عالم واقعی برن ""اون و بر ضدش به کار بردن
یه جمله ی زیبایی و امشب توی یکی از برنامه های سیما شنیدم
شخصی بود که می گفت اگه تمام ریاضی دان های دنیا رو جمع کنی "در مقابل ریاضیدان واقعی هیچ نیستن و ریاضی دان واقعی خداست با این خلقت بی نظیرش
این جمله بیانگر خیلی از مسائله
انیشتین اینقدر وارد علم شد ""تازه به خدا رسید و فهمید قدرتی ماورای موجودات جهان وجود داره
با این که انقدر علم داشت ""نه تنها به ستیز بر نخواست ""بلکه با علمش بهش رسید"یعنی با همون تعقل
چه قدر قشنگ گفت این سقراط""گفت من می دونم که هیچی نمی دونم
و با این اعتقاد هر کی و که داعیه ی علم داشت "زمینش می زد.
حالا بعد اعتقاد به خدا و ایمان آوردن چی معنی پیدا می کنه؟
اون خدا وظیفه ش بود که آفریده هاش و هدایت کنه
و انسان ها رو خدا در قرآن این طور مورد خطاب قرار میده:
و از[میان] مردم کسی ست که درباره خدا بدون هیچ دانش و بی هیچ رهنمود و کتاب روشنی به مجادله می پردازد.
حج آیه ی 8
این در همه مورد صدق می کنه
توی همه ی مسائل
این قرآن به تعبیر خود خداوند هیچ شکی درش نیست و تمامی مسائل در اون بیان شده
و نزلنا علیک الکتاب تبیانا لکل شیء (قرآن را برای تو فرستادیم تا بیانگر همه چیز باشد)
ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین(این است کتابی که در آن هیچ تردیدی نیست)
و افرادی که میان اسلام و نفی می کنن
و مسائل اون و
به تعبیر قرآن چیزی جز پیروی از ظن و گمان نیست
خدا انسان و هدایت کرده
تا از ظن و گمانش پیروی نکنه
در مسائل تعقل کنه
و با تعقل ایمان بیاره
اما گفته تفکرش به چه سمتی باشه و خودش خدا نشه
که در این صورت هر کسی میاد به یه سمت میره
در صورتی که همه معتقدیم حقیقت یه چیزه و دست یافتنیه
این پیروی از ظن و گمانه که انسان ها رو به نتایج متفاوت می رسونه
یکی میگه امام زمان نیست "شاید یکی دیگه باشه
یکی میگه خرافاته و ...........
یکی هم بنا بر استنادات میگه هست و با تفکر کردن قبول می کنه
از ظن و گمانش پیروی نمی کنه
همه چیز توی همین ظن و گمان در قرآن گفته شده
اگه خدا قرآن و معصومین و نمی فرستاد ""کی می دونست خدا کیه""هر کی به یه سمت رو میاورد
یکی بت پرست"یکی خورشید پرست""یکی هم ماتریالیست و جهان مکانیزه ی ماتریالیست
برای همین خدا که انسان و خلق کرد وظیفه ی خودش دونست که هدایتش کنه تا از ظن و گمانش پیروی نکنه و نشه خدا و از خودش نظریاتی نده
با تفکر به قادر مطلق فکر کنه و خودش و متصف به صفات اون کنه
و این انسانه که به تعبیر قرآن از ظن و گمانش پیروی می کنه ""در حالی که قرآن کتابی ست روشن و بیانگر همه چیز

آخرین ویرایش:

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پیامدهای پیروی از ظن و گمان از نظر قرآن

پیامدهای پیروی از ظن و گمان از نظر قرآن

در بسیاری از آیات قرآن کریم پیروی انسان را فقط منوط به علم و یقین میداند و از تبعیت و پیروی امور مشکوکه و مظنونه جدا نهی میفرماید: «و لا تقف ما لیس لک به علم إن السمع و البصر و الفؤاد کل أولـئک کان عنه مسـولا؛ و پیروی مکن از چیزی که برای تو نسبت به آن علم و یقین نیست! چون در روز قیامت، گوش و چشم و قلب، تمام اینها از آن پیروی ظنی بازخواست می شوند، و مورد محاکمه و مؤاخذه قرار میگیرند» (اسراء/36).

گمراهی نتیجه پیروی از ظن و گمان:
«و إن تطع أکثر من فی الارض یضلوک عن سبیل الله إن یتبعون إلا الظن و إن هم إلا یخرصون؛ و اگر از اکثریت مردم روی زمین اطاعت کنی، تو را از پیمودن راه خدا باز میدارند و گمراه می کنند! آنها پیروی نمی کنند مگر از گمان های خود، و أفکار خود را پایه گذاری نمی نمایند مگر بر حدس و تخمین» (انعام/116).

ظن و عدم درک قدرت و علم خداوند:
«و ما کنتم تستترون أن یشهد علیکم سمعکم و لا´ أبصـرکم ولا جلودکم ولـکن ظننتم أن الله لا یعلم کثیرا مما تعملون * وذ لکم ظنکم الذی ظننتم بربکم أرداکم فأصبحتم من الخاسرین» (فصلت/22و23). چون گوشها و چشمها و پوست های مردم جهنم، گواهی بر أعمال آنها میدهند، و مردم جهنم بر این گواهی به پوست های بدن خود که شهادت داده اند اعتراض می نمایند؛ پوست های بدن در ضمن آنکه میگویند: خداوند ما را به سخن در آورده است، آن خدائی که هر چیز را به سخن در می آورد، خطاب به آنها نموده میگویند: «شما در دنیا چنین قدرتی نداشتید که بتوانید پنهان کنید که گوشهایتان و چشمهایتان و پوست هایتان علیه شما تحمل شهادت نکنند! ولیکن چنان می پنداشتید که بسیاری از اعمالی که انجام میدهید خدا نمیداند، و این گمان و پندار شما که نسبت به پروردگارتان چنین گمان بردید و چنین پنداشتید، شما را از مقام و منزلت خود ساقط کرد و به پستی کشانید و بالنتیجه از زیانکاران شدید!»

«و إذا قیل إن وعد الله حق و الساعة لا ریب فیها قلتم ما ندری ما الساعة إن نظن إلا ظنا و ما نحن بمستیقنین؛ (در روز واپسین به مردم کافر که به جهنم میروند گفته میشود: شما افرادی بودید در دنیا که ) چون به شما گفته می شد: وعده خدا حق است و ساعت قیامت بدون شک و تردید میرسد، در پاسخ می گفتید: ما نمیدانیم که ساعت قیامت چیست؛ برای ما نسبت به این موضوع پنداری بیش نیست، و ما در این امر صاحب یقین نیستیم!» (جاثیه/32).

ظن راهی به واقعیت امور ندارد:
«و ما یتبع أکثرهم إلا ظنا إن الظن لا یغنی من الحق شیـا ان الله علیم بما یفعلون؛ و اکثریت از مردمان مشرک پیروی نمی کنند مگر از گمان و پندار؛ و حقا که گمان، انسان را از حق بی نیاز نمی کند. و خداوند به آنچه آنها بجای می آورند داناست» (یونس/36).

«إن هی إلا أسمآء سمیتموهآ أنتم و ءابآؤکم مآ أنزل الله بها من سلطـن إن یتبعون إلا الظن و ما تهوی الانفس» (النجم/23) خطاب در این آیه به مشرکین است که بتها چون لات و عزی و منات را می پرستیدند. «اینها نیستند مگر اسمهائی که شما و پدرانتان روی آنها گذاشته اید و آنها را محور قدرت و منشأ اثر میدانید! خداوند قدرت و سلطنت و اقتداری برای آنها فرو نفرستاده است. و مردم پیروی نمی کنند مگر از مجرد گمان و پندار و آنچه را که خواهشهای نفوس اماره آنان مسألت بنماید»

«إن الذین لا یؤمنون بالاخرة لیسمون الملـئکة تسمیة الانثی * و ما لهم به من علم إن یتبعون إلا الظن و إن الظن لا یغنی من الحق شیـا؛ بدرستیکه آن کسانی که به آخرت ایمان نیاورده اند، فرشتگان را مؤنث میدانند و به نام مؤنث آنانرا ذکر می کنند، در حالیکه برای این معنی علم و حجتی ندارند و برهان و دلیلی اقامه نمی کنند. آنان فقط از مجرد گمان پیروی می کنند؛ و معلوم است که پندار و گمان، انسان را از حق بی نیاز نمی کند» (النجم/27و28). و عجیب آنستکه به دنبال این آیه، خداوند بطور کلی امر به إعراض از مردم و جماعتی نموده است که نهایت درجه علم خود را وصول به مادیات و اشباع غرائز جنسی و زندگانی دنیوی نموده و بدینجهت از یاد خدا إعراض کرده اند: «فأعرض عن من تولی عن ذکرنا و لم یرد إلا الحیوة الدنیا * ذلک مبلغهم من العلم إن ربک هو أعلم بمن ضل عن سبیله و هو أعلم بمن اهتدی ؛ پس ای رسول ما! إعراض کن و روی گردان از آن کسی که از یاد ما و ذکر ما روی گردانیده است، و غیر از زندگانی دنیوی را اراده نکرده و مقصد و مقصود خود قرار نداده است؛ نهایت درجه بلوغ اینان همین است. حقا پروردگار تو داناتر است به آن کسی که از پیمودن راه خدا منحرف میگردد و گم میشود؛ و به آن کسی که هدایت یافته و در راه خدا در حرکت است» » (النجم/29 و 30).

باری، آیات قرآنیه اتفاق دارند بر لزوم علم و یقین، و عدم جواز پیروی از پندار و گمان چه در ناحیه عقیده و چه در ناحیه افکار و اندیشه ها و چه در ناحیه کردار و عمل.
منبع

نازي_مو

عضو جدید
کاربر ممتاز
توحید، نوبت، امامت و ...

من به همه اينها اعتقاد دارم چون در قران امده

چند موردو بايد بگم :
1- من قصد توهين به كسي رو ندارم من فقط مي گم چرا مثل طوطي يه حرفي مي زنيم ولي معنيشو درك نمي كنيم و حتي نمي تونيم اثباتش كنيم
2- چه كسي تضمين مي كنه كه حرفهاي كه در گذشته زده شده تحريف نشده باشن يا از روي قصد و غرض نبوده باشه
3- چرا يه ايه از قران نمي ياريد كه به غيبت امام زمان اشاره اي كرده باشه
4- من گفتم به چيزي استناد كنيد كه حقانيتش ثابت شده
5- در اول بحث هم گفتم فكر كنيد شما قرار از دينتون براي يه غير مسلمون حرف بزنيد
6- دليل منتطقي خودتون چي ؟ مگه نه اينكه انسان داراي دو پيامبر يك پيامبر بيروني كه همان حضرت محمد و جانشين ايشان و دوم پيامبر دروني عقل
7- همه ما مي دونيم در طول تاريخ جعل حديث بسيار رخ داده و از زبان پيامبر و ائمه حرفهاي زيادي گفته شده

يك دليل منتطقي از ذهن خودتون بگيد همين
نه اينكه هي صغري كبري بچينيد

آخرین ویرایش:

sh.mojtaba

عضو جدید
سلام
شرمنده دیر شد.
من میدونم شما مهندس هستیدنازي_مو عزیز و من در حد بحث کردن با شما نیستم لزومی نبود توی تاپیک برتری خودتون در علم رو عنوان کنید.
و اما قرآن:
چرا خداوند توی قرآن مستقیم نگفت ولایت برای حضرت علی (ع) هستش؟ چرا توی لایه های پنهان آیات این مطلب رو عنوان کرد؟ البته اگر آیه برای این مطلب می خواهید میتونید به آیه ی 3 سوره ی مائده و 55 همین سوره مراجعه کنید. اما جواب سوالم:
اگر خدا مستقیما میفرمود که امام علی ولایت داره قرآن تحریف می شد اما خدا با انجام یک سری امور مثل همون انگشتر دادن حضرت سر نماز این امر رو عنوان کرد تا قرآن تحریف نشه.
خداوند اگر توی قران مستقیما از برخی مسایل سخنی می آورد با توجه به اینکه علم به فرقه فرقه شدن اسلام داشت مسلما دیگر فرقه ها تحریف میکردند تا بتونند از فرقه ی خودشون دفاع کنند. از لحاظ عقلی هم اگر فکر کنید می بینید که کتب دیگر انبیا برای اینکه کاسبی بزرگان اون دین مثل کشیک کلیساها از بین نره تحریف شد. پس خداوند لزوما مستقیم از این مسائل در قرآن سخن نگفته.
اما یک سوال از خود شما؟ شما اگر نماینده ی خودتو بفرستی توی یک شهر و مردم اون شهر نماینده ات رو بکشند چیکار میکنی؟ دوباره نماینده میفرستی؟ چندبار نماینده میفرستی؟ اگر نماینده ات رو به اون شهر نفرستی چندوقت دیگه مردم اون شهر برات حرف در میارند و بهونه میارند که اگه نماینده داشتی ما از تو حمایت میکردیم، اونوقت چی نماینده ات رو میفرستادی یا نه؟
ببینم مگه خدا 11 تا نماینده نفرستاد؟ وقتی خدا 11 نماینده اش رو گذاشت و بعد مردم اونها رو کشتند خوب عقل من و شما هم حکم میکنه که نماینده ات رو باید بفرستی ولی باید نماینده ات از دست مردم در امان باشه. خوب غیبت همین در امان بودن از دست مردم هست. راستی مگه نمیگید احادیث تحریف شده. احادیث وهابیت که توی عربستان هست و از امام زمان حمایت میکنه که تحریف نشده. بابا کلی از علمای اهل سنت از عقیده ی امام زمان ما دفاع کردند. اصلا اگر حرف من رو قبول نداری حرف علامه ی امینی رو که قبول داری؟ فکر کنم ایشون بیشتر از شما که مهندسید مطالعه کرده باشه. ایشون تو کتاب الغدیر خودش چندین حدیث از اهل سنت آورده که عقاید شیعه رو تایید میکنه پس چرا این احادیث رو تحریف نکردند؟ سنی ها که میتونستند تحریف کنند ولی تحریف نکردند...
بهتر هستش ماها دست از صغری و کبری چیندن برداریم و شما هم برید با مهندسای گرام بحث کنید...

آخرین ویرایش:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توحید، نوبت، امامت و ...

من به همه اينها اعتقاد دارم چون در قران امده

چند موردو بايد بگم :
1- من قصد توهين به كسي رو ندارم من فقط مي گم چرا مثل طوطي يه حرفي مي زنيم ولي معنيشو درك نمي كنيم و حتي نمي تونيم اثباتش كنيم
2- چه كسي تضمين مي كنه كه حرفهاي كه در گذشته زده شده تحريف نشده باشن يا از روي قصد و غرض نبوده باشه
3- چرا يه ايه از قران نمي ياريد كه به غيبت امام زمان اشاره اي كرده باشه
4- من گفتم به چيزي استناد كنيد كه حقانيتش ثابت شده
5- در اول بحث هم گفتم فكر كنيد شما قرار از دينتون براي يه غير مسلمون حرف بزنيد
6- دليل منتطقي خودتون چي ؟ مگه نه اينكه انسان داراي دو پيامبر يك پيامبر بيروني كه همان حضرت محمد و جانشين ايشان و دوم پيامبر دروني عقل
7- همه ما مي دونيم در طول تاريخ جعل حديث بسيار رخ داده و از زبان پيامبر و ائمه حرفهاي زيادي گفته شده

يك دليل منتطقي از ذهن خودتون بگيد همين
نه اينكه هي صغري كبري بچينيد

موافقم

سلام،
کسانی که اومدن داخل این تاپیک و در جایی طرح موضوع کردن که نه ربطی به اونها داشت و نه مکانی برای اون موضوعات و بعد خیلی راحت شروع به نتیجه گیری کردن،فکر میکنم این تاپیک همون طور که از عنوانش بر میاد جای افرادی است ،که به خیال شما مانند بت پرستان،به مولایشان ارادت دارند و شوق یاری او رو در دل!

اندکی صبر سحر نزدیک است

نمیدونم ما چرا عادت کردیم خودمون رو از خدا بدونیم و دیگران رو بی دین بنامیم !

سلام
شرمنده دیر شد.
من میدونم شما مهندس هستیدنازي_مو عزیز و من در حد بحث کردن با شما نیستم لزومی نبود توی تاپیک برتری خودتون در علم رو عنوان کنید.
و اما قرآن:
چرا خداوند توی قرآن مستقیم نگفت ولایت برای حضرت علی (ع) هستش؟ چرا توی لایه های پنهان آیات این مطلب رو عنوان کرد؟ البته اگر آیه برای این مطلب می خواهید میتونید به آیه ی 3 سوره ی مائده و 55 همین سوره مراجعه کنید. اما جواب سوالم:
اگر خدا مستقیما میفرمود که امام علی ولایت داره قرآن تحریف می شد اما خدا با انجام یک سری امور مثل همون انگشتر دادن حضرت سر نماز این امر رو عنوان کرد تا قرآن تحریف نشه.
خداوند اگر توی قران مستقیما از برخی مسایل سخنی می آورد با توجه به اینکه علم به فرقه فرقه شدن اسلام داشت مسلما دیگر فرقه ها تحریف میکردند تا بتونند از فرقه ی خودشون دفاع کنند. از لحاظ عقلی هم اگر فکر کنید می بینید که کتب دیگر انبیا برای اینکه کاسبی بزرگان اون دین مثل کشیک کلیساها از بین نره تحریف شد. پس خداوند لزوما مستقیم از این مسائل در قرآن سخن نگفته.
اما یک سوال از خود شما؟ شما اگر نماینده ی خودتو بفرستی توی یک شهر و مردم اون شهر نماینده ات رو بکشند چیکار میکنی؟ دوباره نماینده میفرستی؟ چندبار نماینده میفرستی؟ اگر نماینده ات رو به اون شهر نفرستی چندوقت دیگه مردم اون شهر برات حرف در میارند و بهونه میارند که اگه نماینده داشتی ما از تو حمایت میکردیم، اونوقت چی نماینده ات رو میفرستادی یا نه؟
ببینم مگه خدا 11 تا نماینده نفرستاد؟ وقتی خدا 11 نماینده اش رو گذاشت و بعد مردم اونها رو کشتند خوب عقل من و شما هم حکم میکنه که نماینده ات رو باید بفرستی ولی باید نماینده ات از دست مردم در امان باشه. خوب غیبت همین در امان بودن از دست مردم هست. راستی مگه نمیگید احادیث تحریف شده. احادیث وهابیت که توی عربستان هست و از امام زمان حمایت میکنه که تحریف نشده. بابا کلی از علمای اهل سنت از عقیده ی امام زمان ما دفاع کردند. اصلا اگر حرف من رو قبول نداری حرف علامه ی امینی رو که قبول داری؟ فکر کنم ایشون بیشتر از شما که مهندسید مطالعه کرده باشه. ایشون تو کتاب الغدیر خودش چندین حدیث از اهل سنت آورده که عقاید شیعه رو تایید میکنه پس چرا این احادیث رو تحریف نکردند؟ سنی ها که میتونستند تحریف کنند ولی تحریف نکردند...
بهتر هستش ماها دست از صغری و کبری چیندن برداریم و شما هم برید با مهندسای گرام بحث کنید...

توجیح کار هرگز دلیلی قانع کننده نبوده

تنها توجیح هستش که مارو از هدف اصلی دور و دورتر میکنه

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فرقی نداره از کدوم گروه باشیم
چه موافق چه مخالف

کافیه یه حرفی به مزاقمون ( املاش با شما ) حوش بیاد، کلی موافقیم، خودمون بستش میدیم، آره، ما هم از کسی که این حرف رو زده خوشمون میاد هم حرفش باب سلیقه ماست، سلیقه ای که باهاش بزرگ شدیم

آره، ما عادت کردیم، فقط دست خط ها رو بخونیم، به مغزمون بسپاریم تا به دیگران تازیانه بزنیم، ما یاد گرفتیم توهین کنیم، و یاد گرفتیم، فقط خودمان ارزش داریم ! و فردایی وجود نداره

نمیخوام منجی باشم، نمیخوام کسی رو به اشتباه راهنمایی کنم، قبل از هرچیز میخوام خودم باشم، چیزی که از من خواسته شده، اگه بتونم خودم باشم،راه رو بخودی خود کشف میکنم و هرگز درگیر حرفهای عام و خاص، ابزارایی که کم نیستند، هرگز درگیر نمیشم
نمیخوام یاوری باشم، میخوام خودم باشم، شاید اگه خودم باشم روزی یاوری باشم، نه برای همه، شاید برای تنها کودک خردسالی که قصد بزرگ شدن داره

قبل از هز نوشته و هر حرفی
کاش اندکی فکر میکردیم، فقط اندکی، خیلی چیزا جبران ناپذیرن، البته اگر بر خلاف گفته هامون، به خدایی اعتقاد داشته باشیم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام،

اندکی صبر سحر نزدیک است

همیشه بت معلومه چیه، خیلی هم قشنگه

منم بیان کردم این موضوع رو ولی تو یه تاپیک دیگه، البته خدا رو البته اگه خدایی مونده باشه و بهش اعتقاد داشته باشیم رو بت قرار دادم ! نوع پرستشه که شخصیت، شی یا هر چیزی رو بت میکنه، حتی میتونه خدا باشه، که تو خیلی از دعاهای تحریف شده، خدا رو هم شی فرض کرده، بهتر بگم، مانند یه انسان!

ryhan

عضو جدید
سلام علی آل یس

سلام علی آل یس

انبیا آیه 105.106

و همانا در زبور پس از تورات نوشتیم که زمین را بندگان شایسته من به ارث خواهند برد

براستی در این سخن برای خدا پرستان پیام روشنی ایست

به همه شما به طور یکسان اعلام کردم و من چه می دانم
آیا آنچه وعده داده می شود نزدیک است یا دور؟(109)

که مخالفان بعید و دور می دانند و ما فرج و ظهورش را نزدیک می دانیم((عهد))