آیا شیطان وجود دارد؟ و آیا خدا شیطان را خلق کرد؟

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز

استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به يك چالش ذهنی کشاند.

آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟

شاگردی با قاطعیت پاسخ داد:"بله او خلق کرد"

استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟"

شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"

استاد گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد, پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمایانگر صفات ماست , خدا نیز شیطان است"

شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و خرافه ای بیش نیست.

شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟"

استاد پاسخ داد: "البته"

شاگرد ایستاد و پرسید: "استاد, سرما وجود دارد؟"

استاد پاسخ داد: "این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟ "

شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند.

مرد جوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به سرما یاد می کنیم در حقیقت نبودن گرماست. هر موجود یا شی را میتوان مطالعه و آزمایش کرد وقتیکه انرژی داشته باشد یا آنرا انتقال دهد. و گرما چیزی است که باعث میشود بدن یا هر شی انرژی را انتقال دهد یا آنرا دارا باشد. صفر مطلق (460- F) نبود کامل گرماست. تمام مواد در این درجه بدون حیات و بازده میشوند. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای اینکه از نبودن گرما توصیفی داشته باشد خلق کرد." شاگرد ادامه داد: "استاد تاریکی وجود دارد؟"

استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"

شاگرد گفت: "دوباره اشتباه کردید آقا! تاریکي هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت نبودن نور است. نور چیزی است که میتوان آنرا مطالعه و آزمایش کرد. اما تاریکی را نمیتوان. در واقع با استفاده از قانون نیوتن میتوان نور را به رنگهای مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک نور دنیایی از تاریکی را می شکند و آنرا روشن می سازد. شما چطور می توانید تعیین کنید که یک فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می کنید این است که میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه ای است که بشر برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار ببرد."

در آخر مرد جوان از استاد پرسید: "آقا، شیطان وجود دارد؟"

زیاد مطمئن نبود. استاد پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هر روز می بینیم...... او هر روز در مثال هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به همنوع خود دیده میشود. او در جنایتها و خشونت های بی شماری که در سراسر دنیا اتفاق می افتد وجود دارد. اینها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست."

و آن شاگرد پاسخ داد: شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. شیطان را به سادگی میتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را خلق نکرد. شیطان نتیجه آن چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش حاضر نبیند. مثل سرما که وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می آید و تاریکي که در نبود نور می آید.
نام مرد جوان يا آن شاگرد تيز هوش كسي نبود جز ، آلبرت انیشتن !

yousef.s

عضو جدید
خیلی حال کردم.چون با عقاید من دقیقا منطبقه،به ویژه جایی که در قرآن به عدم سجده شیطان در برابر انسان اشاره می شه.
به واقع شیطان نفس یا نیمه مغرور انسان است و وجود مستقلی از او ندارد.

hamidarchitec

عضو جدید
پیشنهاد میکنم فیلم ماتریکس بدون سانسور زبان اصلی را نگاه کنید . اشاره جالبی به حقیقت از دیدگاه هیوم است.

habib koupal

عضو جدید
شیطان و دیگر هیچ (مهران مدیری)
شیطان و ابلیس و اهریمن و .... زایده فکر است و اگر شیطانی وجود نداشت همه انسانها خود کشی میکردند
شما تر کین پس این شعر و خودتون ته فارسی ترجمه کننین
زاهید منی آلادما جهننم ده اوت اولماز
اولارکی اوردا یانیر اوتی بوردان آپاریبلار

hamidarchitec

عضو جدید
شیطان و ابلیس و اهریمن و .... زایده فکر است و اگر شیطانی وجود نداشت همه انسانها خود کشی میکردند

همه ایران سرای من است:D البته من که ترکی بلد نیستم میشه خودتون ترجمه کنید؟

فانوس تنهایی

مدیر بازنشسته
همه ایران سرای من است:D البته من که ترکی بلد نیستم میشه خودتون ترجمه کنید؟
امیدوارم فکر نکنید تبلیغ باشه
ولی هر کی دنبال جوابی هست
بره تو وبلاگی که تو امضای من هستش
آخه این یکی از سوالاته
و جوابایی که خیلیا دادند میتونید ببینید
بازم شرمنده

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی با اینکه تا حالا فکر میکردم ترکی بلد نیستم،ولی فهمیدم!

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه درست متوجه شده باشم یعنی:
توی جهنم آتشی وجود نداره
کسانی که در آنجا میسوزند،آتش را از اینجا برده اند!
اولشو نفهمیدم!

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز ، یاشاسین آذربایجان . ممنون به خاطر شعر قشنگتون . موفق باشید :heart:

سلام به دوستان عزیز دیگم . ممنون به خاطر پاسخ هاتون و همچنین دوستانی که تشکر و یا بازدید کردند. موفق باشید :heart:

habib koupal

عضو جدید
سلام دوست عزیز ، یاشاسین آذربایجان . ممنون به خاطر شعر قشنگتون . موفق باشید :heart:

سلام به دوستان عزیز دیگم . ممنون به خاطر پاسخ هاتون و همچنین دوستانی که تشکر و یا بازدید کردند. موفق باشید :heart:

شیطان هم در همه جا هست در آن واحد و بر همه چیز قادر طبق آیات پس شیطان خداست؟

yousef.s

عضو جدید
بر مبنای نص آیات قرآن و استفاده عقل،به زعم این حقیر،شیطان وجود خارجی ندارد.نیمه مغرور و عبارت ساده تر نفس را شیطان نامیده اند.پس جای شگفتی نیست اگر شیطان همه جا(یعنی هرجا انسان هست)وجود داشته باشه.واین به معنی خدا بودن شیطان نیست.

A.R-KH-A

عضو جدید
کاربر ممتاز
بر مبنای نص آیات قرآن و استفاده عقل،به زعم این حقیر،شیطان وجود خارجی ندارد.نیمه مغرور و عبارت ساده تر نفس را شیطان نامیده اند.پس جای شگفتی نیست اگر شیطان همه جا(یعنی هرجا انسان هست)وجود داشته باشه.واین به معنی خدا بودن شیطان نیست.
دوست عزیز
میشود به من آیه نشان دهی که شیطان در قران نفس تعبیر کرده!
تفسیر شما از آیات قران برای من جالب بود
اگر میشود لطف کنید آیه ها را بخوانید با ترجمه!
ممنون میشم اون آیاتی که به این نتیجه ی شما رسیده بخونم شاید تا کنون من نخوانده ام!
موفق و پیروز باشید
یا حق

mahram2008

عضو جدید
اينجا چقدر خوبه تقريبا تمام بروشور هاي تبليغاتي دين مسيح رو ندانسته يا دانسته تبليغ مي كنن. ( اونايي كه همسن من هستن يادشون بچه بوديم كارت پستال هاي تصوير مسيح و مريم تبليغ مي شد الان هم روشهاي نوين ( يه خورده كوچولو آدم فكر كنه بعدش يه كاري رو انجام بده هم بد نيست.

habib koupal

عضو جدید

شیطان هم در همه جا هست در آن واحد و بر همه چیز قادر طبق آیات پس شیطان خداست؟

دوست عزیز
میشود به من آیه نشان دهی که شیطان در قران نفس تعبیر کرده!
تفسیر شما از آیات قران برای من جالب بود
اگر میشود لطف کنید آیه ها را بخوانید با ترجمه!
ممنون میشم اون آیاتی که به این نتیجه ی شما رسیده بخونم شاید تا کنون من نخوانده ام!
موفق و پیروز باشید
یا حق

اينجا چقدر خوبه تقريبا تمام بروشور هاي تبليغاتي دين مسيح رو ندانسته يا دانسته تبليغ مي كنن. ( اونايي كه همسن من هستن يادشون بچه بوديم كارت پستال هاي تصوير مسيح و مريم تبليغ مي شد الان هم روشهاي نوين ( يه خورده كوچولو آدم فكر كنه بعدش يه كاري رو انجام بده هم بد نيست.

مسیح هم جزو پیامبران است
در مورد نص قرانی در سوره جن اگه اشتباه نکنم
پس شیطان چیست؟
با ابلیس چه فرقی دارد؟

Savalancivil

کاربر بیش فعال
یه داستان در مورد شیطان شنیدم اما نمیدونم که واقعیت داره یانه
میگن یه بار مردی با شیطان همراه و هم صحبت میشه ، شیطان اونو میبره به محل زندگی خودش و اون مرد میبینه که زنجیرهای زیادی از در و دیوار آویخته شده
از زنجیر کوچیک گرفته تا زنجیر های بزرگ و کلفت
مرده به شیطان میگه اینا چی هستن؟
شیطان میگه اینا رو برای به دام انداختن انسانها به کار میبرم و این زنجیرها کوچیک برای افراد سست ایمانه وزنجیرهای بزرگ برای افراد با ایمان
مرده یه کم مغرور میشه و به شیطان میگه : خوب از کدوم زنجیر برای به دام انداختن من استفاده کردی؟
شیطان میگه تو که به زنجیر احتیاج نداری ، چون خودت داری با پای خودت دنبالم میایی.:biggrin::biggrin:
بیچاره اون یارو

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
به اين روش ديالوگ شبيه سازي اثبات نفي گويند حالا سوالات ان شاگرد تيز هوش را معكوس ميكنيم:
شاگرد :استاد گرما وجود دارد ؟
استاد :بله و .....
مرد جوان:در واقع گرما وجود ندارد چيزي كه به ان گرما گوييم همان نبود سرماست !(گرما قابل اندازه گيري است همانطور كه سرما)
استاد روشنايي وجود دارد ؟
پاسخ :بله
مرد جوان :باز اشتباه كرديد روشنايي هم وجود ندارد در واقع روشنايي چيزي بجز نبود تاريكي نيست .!(در حاليكه اديان مدعي هستند قبل از خلق ستارگان همه جا تاريكي بوده ).
و در اخر با تعويض موضوع به عكس نتيجه قبلي ميرسيم :
و آن شاگرد پاسخ داد: خدا وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. خدا را به سادگی میتوان نبود شيطان دانست. درست مثل روشنايي و گرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود شيطان داشته باشد.
اگر به اينگونه استدلالات بسنده كنيم مجبور خواهيم شد بگوييم عشق ،نفرت و ديگر پارامترهاي حسي و لمسي وجود ندارند ، و هر انچه را كه اصفات متصاد و يا اشيا متقابل ميشناسيم همه خيالاتند و قس عليهذا.
اگر متضاد چيزي وجود نداشته باشد وجود خود موضوع هم زايل ميشود بعبارتي اگر سفيدي نباشد سياهي هم موجوديت نخواهد داشت و بلعكس ،در واقع شرط وجود هر پارامتر مادي وجود جنس مخالف آن پارامتر است .
اشتباه دوم :رابطه يك پارامتر از عالم هستي به پارامتر ديگر در همان عالم قابل امتداد به عالم غير ماده نيست چون حد اقل اينستكه بين موضوعات عالم غير ماده نميتوان مشابه عالم ماده شبيه سازي كرد مگر اينكه هر دو عالم را مشابه هم بدانيم.
بر اساس همين استدلال نتيجه گيري اينجانب نيز در بخش سوم نابجا خواهد بود.
در تالار اسلام ميز گردي با شما اطلاعات بيشتري بدست خواهيد اورد.​
[/quote]

R-Quantum

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز araghi جان . من متوجه منظورتون نشدم . واضح تر بگید . ممنون میشم

habib koupal

عضو جدید
یه داستان در مورد شیطان شنیدم اما نمیدونم که واقعیت داره یانه
میگن یه بار مردی با شیطان همراه و هم صحبت میشه ، شیطان اونو میبره به محل زندگی خودش و اون مرد میبینه که زنجیرهای زیادی از در و دیوار آویخته شده
از زنجیر کوچیک گرفته تا زنجیر های بزرگ و کلفت
مرده به شیطان میگه اینا چی هستن؟
شیطان میگه اینا رو برای به دام انداختن انسانها به کار میبرم و این زنجیرها کوچیک برای افراد سست ایمانه وزنجیرهای بزرگ برای افراد با ایمان
مرده یه کم مغرور میشه و به شیطان میگه : خوب از کدوم زنجیر برای به دام انداختن من استفاده کردی؟
شیطان میگه تو که به زنجیر احتیاج نداری ، چون خودت داری با پای خودت دنبالم میایی.
بیچاره اون یارو

فکر کنم آقای کلینی این رو تو خواب دیده بود در مورد کتابش (راههای فریب و وسوسه های شیطان)که به آن خیلی هم مغرور شده بود

آخرین ویرایش:

habib koupal

عضو جدید
به اين روش ديالوگ شبيه سازي اثبات نفي گويند حالا سوالات ان شاگرد تيز هوش را معكوس ميكنيم:
شاگرد :استاد گرما وجود دارد ؟
استاد :بله و .....
مرد جوان:در واقع گرما وجود ندارد چيزي كه به ان گرما گوييم همان نبود سرماست !(گرما قابل اندازه گيري است همانطور كه سرما)
استاد روشنايي وجود دارد ؟
پاسخ :بله
مرد جوان :باز اشتباه كرديد روشنايي هم وجود ندارد در واقع روشنايي چيزي بجز نبود تاريكي نيست .!(در حاليكه اديان مدعي هستند قبل از خلق ستارگان همه جا تاريكي بوده ).
و در اخر با تعويض موضوع به عكس نتيجه قبلي ميرسيم :
و آن شاگرد پاسخ داد: خدا وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. خدا را به سادگی میتوان نبود شيطان دانست. درست مثل روشنايي و گرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود شيطان داشته باشد.
اگر به اينگونه استدلالات بسنده كنيم مجبور خواهيم شد بگوييم عشق ،نفرت و ديگر پارامترهاي حسي و لمسي وجود ندارند ، و هر انچه را كه اصفات متصاد و يا اشيا متقابل ميشناسيم همه خيالاتند و قس عليهذا.
اگر متضاد چيزي وجود نداشته باشد وجود خود موضوع هم زايل ميشود بعبارتي اگر سفيدي نباشد سياهي هم موجوديت نخواهد داشت و بلعكس ،در واقع شرط وجود هر پارامتر مادي وجود جنس مخالف آن پارامتر است .
اشتباه دوم :رابطه يك پارامتر از عالم هستي به پارامتر ديگر در همان عالم قابل امتداد به عالم غير ماده نيست چون حد اقل اينستكه بين موضوعات عالم غير ماده نميتوان مشابه عالم ماده شبيه سازي كرد مگر اينكه هر دو عالم را مشابه هم بدانيم.
بر اساس همين استدلال نتيجه گيري اينجانب نيز در بخش سوم نابجا خواهد بود.
در تالار اسلام ميز گردي با شما اطلاعات بيشتري بدست خواهيد اورد.​
[/QUOTE]

دوست عزیز در مورد اشتباه دومی که اشاره فرمودیید مگر غیر از این است که ذات اقدس انسان را از خاک آفریده و بعد آن را از بهشت راند پس در بهشت هم خاک است (مغلطه)
ماده و غیر ماده با توجه به مباحث مطرح شده در بین فلاسفه و متشرعین و.....مگر چیزی غیر از نسبیت و دیالکتیک و تضاد آن است؟

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نمي توانم و نمي دانم كه در چه موضوعي بايد بيشتر توضيح دهم با اينحال آنچه كه به نظر مي رسد را باز گو ميكنم:
1-اثبات نفي :روش ديالوگي است كه از مخاطب پاسخي دريافت كنيد كه جواب موضوع شماست در اين روش يكي از مخاطبين ميفهمد كه طرف ديگر تمايل به پاسخ منفي دارد فلذا او را در مسيري قرار ميدهد تا از پاسخ منفي مخاطب جواب مسئله را دريافت دارد. چون ديالوگي كه از ان ياد شد سعي دارد در اين روش نفي چيزي را را اثبات كند و روش بكار رفته دقيقا با انچه كه معروض داشتم منطبق نيست انرا شبيه سازي اثبات نفي ناميدم.
2-براي اينكه اشتباهات موجود در ديالوگ را بيان نمايم لذا از قاغده عكس اثبات نفي استفاده نمودم تا نشان دهم كه روش شبيه سازي شده اثبات نفي بكار رفته در اين ديالوگ بنياد منطقي ندارد.
خرد نگهدارتان
سلام دوست عزیز araghi جان . من متوجه منظورتون نشدم . واضح تر بگید . ممنون میشم

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در بهشتي كه تورات از ان ياد كرده يعني همان باغ عدن بايد پذيرفت كه هيچ فرقي بين بهشت و عالم ماده نيست .
در بهشتي كه قران از ان ياد كرده وضعيتي مشابه تورات با كمي ابهامات در تعريف ان وجود دارد .
در قران يكبار اورده ميشود كه ما انسان را در زمين خلق كرديم و يكبار مي گويد كه بدليل تخلف اولين پيامبر يعني حضرت ادم او را از بهشت رانديم !تركيب ايندو عبارت مي گويد بهشت همان زمين است . !؟با توجه به اينكه پاداش مرداني كه پرونده اشان بدست راست داده ميشود حوريان هميشه باكره و انگور و نهر اب و تخت زرين و امثالهم است قاعدتا هيچ تفاوتي بين عالم ماده و غير ماده در تعريف قراني وجود ندارد .
در قران يكبار ميگويد ما همه چيز را از اب افريديم و يابار ميگويد از گل ظلماني و بار ديگر ميگويد از خون بسته و بار ديگر ميگويد از اب جهنده و بار ديكر مي گويد از گل خشك شده و قس عليهذا حتي در خصوص حوا كه اشتراكي بين تورات و انجيل است ميگويد از دنده چپ ادم (ژنتيكي) و داستانهاي ديگر كه اگ اطلاعات بيشتري ميخواهيد به تالار اسلام ميز گردي با شما رجوع نماييد.
در بخش دوم به تعاريف تضاد ،تناقض ، تقابل ،تخالف ،تضاد آنتاگونيستي و تفاوت انها رجوع نماييد و يا در تاپيك تالار اسلام ميز گردي با شما پاسختان را دريافت نماييد.

دوست عزیز در مورد اشتباه دومی که اشاره فرمودیید مگر غیر از این است که ذات اقدس انسان را از خاک آفریده و بعد آن را از بهشت راند پس در بهشت هم خاک است (مغلطه)
ماده و غیر ماده با توجه به مباحث مطرح شده در بین فلاسفه و متشرعین و.....مگر چیزی غیر از نسبیت و دیالکتیک و تضاد آن است؟[/quote]