آیا زمان صفر در پدید آمدن جهان مفهومی دارد؟

C#.net

اخراجی موقت
با سلام
بحث شما مثل 1 کشتی توی دریای طوفان زده هست.از این ور به اون ور میره:surprised:
اول در مورد زمان صفر و زمان بود.بعد رفت سراغ این جهان و اون جهان و الان هم رفتید سر وقت ماده و غیر ماده.
هر چیزی به جز خدا مادی هست;)چون جز خدا همه چیز ماده است و محدود:)و خدایی که ماده نیست پس نامحدود است.:cool:

*Essi*

اخراجی موقت
با سلام
بحث شما مثل 1 کشتی توی دریای طوفان زده هست.از این ور به اون ور میره:surprised:
اول در مورد زمان صفر و زمان بود.بعد رفت سراغ این جهان و اون جهان و الان هم رفتید سر وقت ماده و غیر ماده.
هر چیزی به جز خدا مادی هست;)چون جز خدا همه چیز ماده است و محدود:)و خدایی که ماده نیست پس نامحدود است.:cool:

این شاخه به اون شاخه نیست، برای رسیدن به مفهوم زمان، باید بحث ماده و غیرماده رو هم مطرح کرد.
همونطور که برای فهمیدن مفهوم انتگرال باید از ضرب و مشتق و... هم شناخت پیدا کرد.

دوستان غیرماده رو گفتند یعنی مفهوم و واژه مثل عقل، شما هم بدون اینکه بگی غیرمادی یعنی چی، گفتی خدا غیرمادی هست و از همین فرضتون نتیجه گرفتین محدود به زمان نیست !!!!!!!!!

در اون فرض مفاهیم غیرمادی شدن و طبق این تعریف خدا هم مفهوم خواهد بود برگرفته از ذهن انسان.

مگر اینکه شما بتونی توضیح بدی غیرمادی مستقل از زمان یعنی چی و مثل چی و چگونه درکش کردی !!!

C#.net

اخراجی موقت
این شاخه به اون شاخه نیست، برای رسیدن به مفهوم زمان، باید بحث ماده و غیرماده رو هم مطرح کرد.
همونطور که برای فهمیدن مفهوم انتگرال باید از ضرب و مشتق و... هم شناخت پیدا کرد.

دوستان غیرماده رو گفتند یعنی مفهوم و واژه مثل عقل، شما هم بدون اینکه بگی غیرمادی یعنی چی، گفتی خدا غیرمادی هست و از همین فرضتون نتیجه گرفتین محدود به زمان نیست !!!!!!!!!

در اون فرض مفاهیم غیرمادی شدن و طبق این تعریف خدا هم مفهوم خواهد بود برگرفته از ذهن انسان.

مگر اینکه شما بتونی توضیح بدی غیرمادی مستقل از زمان یعنی چی و مثل چی و چگونه درکش کردی !!!
آقا فکر کنم من تسلیم بشم بهتره:D
مفاهیم چیه و معنی مفهوم چیست؟؟!! خدا مفهوم هست یعنی چی؟؟
مادی چیه؟ غیر مادی چیه؟ اصلا" غیر مادی هست؟؟

*Essi*

اخراجی موقت
آقا فکر کنم من تسلیم بشم بهتره:D
مفاهیم چیه و معنی مفهوم چیست؟؟!! خدا مفهوم هست یعنی چی؟؟
مادی چیه؟ غیر مادی چیه؟ اصلا" غیر مادی هست؟؟

من که دربست تسلیم هستم. :)
بحث تسلیم و قانع کردن و اینا نیستا، بحث به چالش رفتن هست.
مفهوم یعنی بازی با واژه ها در ذهن انسان.

خدا مفهوم هست یعنی ذهن انسان به کمک واژه هایی که خودش ساخته خدایی را متصور شده است.

از نظر فقط شخص من، پدیده غیرمادی وجودی نداره، همه چیز مادی یا برگرفته از ماده هست ولی ماهیت گاز و مایع و جامد رو بهش نمیتونیم بدیم، اما منشا اون یک ماده خواهد بود که میشه درکش کرد.

C#.net

اخراجی موقت

خدا مفهوم هست یعنی ذهن انسان به کمک واژه هایی که خودش ساخته خدایی را متصور شده است.

از نظر فقط شخص من، پدیده غیرمادی وجودی نداره، همه چیز مادی یا برگرفته از ماده هست ولی ماهیت گاز و مایع و جامد رو بهش نمیتونیم بدیم، اما منشا اون یک ماده خواهد بود که میشه درکش کرد.
خدا مفهوم هست یعنی خدا فقط ساخته ی واژها و تصورهاست و در حقیقت خدایی وجود ندارد!!؟؟
اگر خدایی وجد ندارد پس چه کسی جهان را پدید آورد!!؟؟ می شود جهان خود به خود به وجود آمده باشد؟؟
سوال اصلی تاپیک رو یادم رفت چی بود زمان صفر در پدید آمدن جهان یعنی چی؟؟!!:surprised:

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
غیر مادی یعنی با هیچ کدام از حواس پنج گانه ی انسان و هیچ ابزار ساخته ی دستش قابل درک و اندازه گیری نباشد .
(انرژی مادی است ، چون قابل اندازه گیری و درک است .)
(یک سوال:شما به روح اعتقاد ندارید؟)

آخرین ویرایش:

C#.net

اخراجی موقت
غیر مادی یعنی با هیچ کدام از حواس پنج گانه ی انسان و هیچ ابزار ساخته ی دستش قابل درک و اندازه گیری نباشد .
روح غیر مادی هست؟
برق غیر مادی هست؟
...............
...............

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
روح غیر مادی هست؟
برق غیر مادی هست؟
...............
...............

روح را نمیدانم مادی حساب میشود یا غیر مادی ( قابل درک با حواس پنج گانه نیست ، ولی شاید صورت دیگری از ماده باشد که هنوز کشف نشده) . ظاهرا که دانشمندان امروزی اصلا روح را قبول ندارند .
ولی برق مادی است .
چه طور مگر؟

C#.net

اخراجی موقت
روح را نمیدانم مادی حساب میشود یا غیر مادی ( قابل درک با حواس پنج گانه نیست ، ولی شاید صورت دیگری از ماده باشد که هنوز کشف نشده) . ظاهرا که دانشمندان امروزی اصلا روح را قبول ندارند .
ولی برق مادی است .
چه طور مگر؟
لطفا" پست 96

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
طبق آموزه های دینی خدا غیر مادی است و محدود به مواد و ابعاد نمیشود.

C#.net

اخراجی موقت

خدا مفهوم هست یعنی خدا فقط ساخته ی واژها و تصورهاست و در حقیقت خدایی وجود ندارد!!؟؟
اگر خدایی وجد ندارد پس چه کسی جهان را پدید آورد!!؟؟ می شود جهان خود به خود به وجود آمده باشد؟؟
سوال اصلی تاپیک رو یادم رفت چی بود زمان صفر در پدید آمدن جهان یعنی چی؟؟!!:surprised:

طبق آموزه های دینی خدا غیر مادی است و محدود به مواد و ابعاد نمیشود.
اگر منظور تاپیک آموزه های دینی بود که مشکل حل بود مسئله به چالش کشیدن است:surprised:

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر منظور تاپیک آموزه های دینی بود که مشکل حل بود مسئله به چالش کشیدن است:surprised:

خب اگر خدا را قبول داشته باشید ، خداوند غیر مادی و نامحدود است ، چرایش را هنوز علم امروز ثابت نکرده ، بنده هم که معلومات زیادی در این علوم ندارم:smile:
اگر هم قبول نداشته باشید که دیگر بحثی نداریم:D

راستی این لینک دانلود یک کتاب در باره ی خداوند از قلم 40 دانشمند علوم مادی(فیزیک و شیمی و زیست شناسی ...) است . شاید مفید باشد .

آخرین ویرایش:

C#.net

اخراجی موقت
خب اگر خدا را قبول داشته باشید ، خداوند غیر مادی و نامحدود است ، چرایش را هنوز علم امروز ثابت نکرده ، بنده هم که معلومات زیادی در این علوم ندارم:smile:
اگر هم قبول نداشته باشید که دیگر بحثی نداریم:D

راستی این لینک دانلود یک کتاب در باره ی خداوند از قلم 40 دانشمند علوم مادی(فیزیک و شیمی و زیست شناسی ...) است . شاید مفید باشد .
مادی چیست؟غیر مادی چیست؟خدا چیست کیست؟محدود چیست؟نامحدود چیست؟

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی در مورد سوال استارتر :
در یک کتاب نوشته بود که اگر بیگ بنگ را شروع جهان در نظر بگیریم ،
از نظر علمی اشتباه است که بگوییم "قبل از بیگ بنگ" ،
چون زمان در همان لحظه به وجود آمد .

C#.net

اخراجی موقت
راستی در مورد سوال استارتر :
در یک کتاب نوشته بود که اگر بیگ بنگ را شروع جهان در نظر بگیریم ،
از نظر علمی اشتباه است که بگوییم "قبل از بیگ بنگ" ،
چون زمان در همان لحظه به وجود آمد .
خدا قبل از اون لحظه چیکار میکرد!!؟؟

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
مادی چیست؟غیر مادی چیست؟خدا چیست کیست؟محدود چیست؟نامحدود چیست؟

مادی و غیر مادی را که عرض کردم( البته از نظر بنده)

محدود یعنی چیزی که حد و مرزی داشته باشد ، قابل اندازه گیری باشد ، در بعد ( مثل زمان ، مکان ) بگنجد .
نا محدود یعنی غیر محدود .
خدا چیست و کیست؟
این سوالیست که هنوز کسی جوابی برایش پیدا نکرده . جز این که در آموزه های دینی آمده که خدا خالق جهان است و صفاتی را برای خدا ذکر کرده .
من هم خودم را در حدی نمی دانم که خدا را توصیف کنم .
لا تدرکه الابصار و هو یدرک الابصار و هو اللطیف الخبیر

*Essi*

اخراجی موقت

وجود داشتن یا نداشتنش در حال حاضر قابل اثبات نیست، چون اشرافی که لازم هست هنوز در بشر ایجاد نشده.

هنوز هم بحث سر اینست که جهان رو کسی پدید آورده یا حاصل یک ذات هوشمند هست.

همون کسیکه دایناسورهارو به وجود آورده، با چه هدفی؟ اونها هم مثل آدم از گل بودن و توشون فوت شد یا نه آدم تافته جدا بافته هست؟

زمان صفر در پدید آمدن جهان، یعنی زمانی که ستاره و سیاره ای در فضا وجود نداشت و فعلا علم گفته انفجار بزرگ !!!!

نه من که به روح اعتقادی ندارم چون دلیلی برای اینکه باور کنم بخشی از فعالیت های زندگی مربوط به چیزی غیر از مغز انسان هست نرسیده ام.

این تعریفی که از غیرمادی ارائه کردین یک تعریف تخیلی هست؟

وقتی چیزی رو نمیشه نه اندازه گرفت نه حسش کرد، پس چطوری درک میشه؟ چرا باید فکر کنیم غیرمادی باید باشه و ماده هوشمند و مقتدر وجودش محاله !!!

C#.net

اخراجی موقت
وجود داشتن یا نداشتنش در حال حاضر قابل اثبات نیست، چون اشرافی که لازم هست هنوز در بشر ایجاد نشده.

هنوز هم بحث سر اینست که جهان رو کسی پدید آورده یا حاصل یک ذات هوشمند هست.

همون کسیکه دایناسورهارو به وجود آورده، با چه هدفی؟ اونها هم مثل آدم از گل بودن و توشون فوت شد یا نه آدم تافته جدا بافته هست؟

زمان صفر در پدید آمدن جهان، یعنی زمانی که ستاره و سیاره ای در فضا وجود نداشت و فعلا علم گفته انفجار بزرگ !!!!

نه من که به روح اعتقادی ندارم چون دلیلی برای اینکه باور کنم بخشی از فعالیت های زندگی مربوط به چیزی غیر از مغز انسان هست نرسیده ام.

وقتی چیزی رو نمیشه نه اندازه گرفت نه حسش کرد، پس چطوری درک میشه؟ چرا باید فکر کنیم غیرمادی باید باشه و ماده هوشمند و مقتدر وجودش محاله !!!
کسی با ذات هوشمند فرقش چیه؟ کسی نمیتونه ذات هوشمند باشه؟
قبل از زمان صفر خدا کار دیگه ای رو انجام میداد.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز

خب تعریف شما ، به عنوان یک دانشمند ، از "غیر مادی" چیست؟

ضمنا آن "چیز" مورد نظر را از روی آثارش میتوان تا حدودی شناخت . نه کاملا ، ولی تا حدودی .
البته اگر خلقتی را متصور بشویم ، وگرنه که به قول شما شناخت آن "چیز"هیچ راهی ندارد و جهان از یک ماده ی اولیه ی هوشمند به وجود آمده . من اسمش را میگذارم ذره ی خودهوش!:D
غیر از این دو که اعتقاد دیگری نمیتوان داشت. نه؟

*Essi*

اخراجی موقت
کسی با ذات هوشمند فرقش چیه؟ کسی نمیتونه ذات هوشمند باشه؟
قبل از زمان صفر خدا کار دیگه ای رو انجام میداد.

چرا میتونه، اما اون هم یک ماده خواهد بود و مثل همه ما، فقط در سطحی بسیار هوشمند تر.
اما اگر فرد باشه، یعنی اختیار داشته باشه که هرجور خواست عمل کنه، قضایا پیچیده میشه.

حالا اینکه قبل از زمان صفر چیکار میکرده هم جالب میتونه باشه.

خب تعریف شما ، به عنوان یک دانشمند ، از "غیر مادی" چیست؟

ضمنا آن "چیز" مورد نظر را از روی آثارش میتوان تا حدودی شناخت . نه کاملا ، ولی تا حدودی .
البته اگر خلقتی را متصور بشویم ، وگرنه که به قول شما شناخت آن "چیز"هیچ راهی ندارد و جهان از یک ماده ی اولیه ی هوشمند به وجود آمده . من اسمش را میگذارم ذره ی خودهوش!:D
غیر از این دو که اعتقاد دیگری نمیتوان داشت. نه؟

دانشمندم کجا بوده . :surprised:
از نظر من هیچ چیز غیرمادی یا نشات نگرفته از ماده وجود نداره.

وقتی وجود نداره چه تعریفی ارائه بدم ازش !!!

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشمندم کجا بوده . :surprised:
از نظر من هیچ چیز غیرمادی یا نشات نگرفته از ماده وجود نداره.

وقتی وجود نداره چه تعریفی ارائه بدم ازش !!!

بالاخره تحصیلاتی در این زمینه ها دارید و اهل تحقیقات هستید .

پس افرادی که با ارواح یا اجنه ارتباط دارند ، و چیز هایی میگویند که اصلا در معلومات خودشان نبوده ، شما این مساله را چگونه توجیه میکنید؟

یا افرادی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند و در حالت بیهوشی چیز هایی را دیده اند و بعد تعریف کرده اند؟

یا بعضی از خواب ها که انسان مطلب درستی در آن میفهمد؟

*Essi*

اخراجی موقت
پس افرادی که با ارواح یا اجنه ارتباط دارند ، و چیز هایی میگویند که اصلا در معلومات خودشان نبوده ، شما این مساله را چگونه توجیه میکنید؟

یا افرادی که تجربه نزدیک به مرگ داشته اند و در حالت بیهوشی چیز هایی را دیده اند و بعد تعریف کرده اند؟

یا بعضی از خواب ها که انسان مطلب درستی در آن میفهمد؟

ارتباط با اجنه که کلا حرف تخیلی هست، مثل ارتباط با دیو سپید و ارتباط با سیمرغ و.... که قدیمی ها هم باور داشتند.

اما در باب ارتباط با روح، هر آنچه هست از مغز هست، مشکل اینجاست ما مغز رو دست کم گرفتیم، خیلی هم دست کم گرفتیم.

همینطور که شما الان به کمک قوه تخیلت میتونی روی دیوار چین قدم بزنی، خواب هم این قسمت ها در اثر واکنش هایی غیراختیاری فعال میشن.

مرگ هم با ایست قلبی، یکسری تصاویر رو از مغز میاره که خیلی هاش صحنه های مبهم و ناشی از ترش در ناخودآگاه آدم هست.

دیدن مطلب درست در خواب، یا به قولی رویای صادقه یک بحث خیلی جالب علمی داره که آدمی فکر میکنه یک صحنه رو قبلا جایی دیده، در حالیکه الان علتش کشف شده، فرصت شد تاپیکی میزنم در این رابطه.

اثباتش هم راحته، کافیه هر وقت از خواب پا شدین، خوابتون رو یادداشت کنید ببینید کدوم هاش با همون جزئیات دقیقا رخ میده، نه اینکه یک جزئیاتی رو دیدین فکر کنین قبلا خواب دیدن این ناشی از شبیه سازی تصویری مغز هست.

fk_invisible

عضو جدید
کاربر ممتاز
ارتباط با اجنه که کلا حرف تخیلی هست، مثل ارتباط با دیو سپید و ارتباط با سیمرغ و.... که قدیمی ها هم باور داشتند.

اما در باب ارتباط با روح، هر آنچه هست از مغز هست، مشکل اینجاست ما مغز رو دست کم گرفتیم، خیلی هم دست کم گرفتیم.

همینطور که شما الان به کمک قوه تخیلت میتونی روی دیوار چین قدم بزنی، خواب هم این قسمت ها در اثر واکنش هایی غیراختیاری فعال میشن.

مرگ هم با ایست قلبی، یکسری تصاویر رو از مغز میاره که خیلی هاش صحنه های مبهم و ناشی از ترش در ناخودآگاه آدم هست.

دیدن مطلب درست در خواب، یا به قولی رویای صادقه یک بحث خیلی جالب علمی داره که آدمی فکر میکنه یک صحنه رو قبلا جایی دیده، در حالیکه الان علتش کشف شده، فرصت شد تاپیکی میزنم در این رابطه.

اثباتش هم راحته، کافیه هر وقت از خواب پا شدین، خوابتون رو یادداشت کنید ببینید کدوم هاش با همون جزئیات دقیقا رخ میده، نه اینکه یک جزئیاتی رو دیدین فکر کنین قبلا خواب دیدن این ناشی از شبیه سازی تصویری مغز هست.

لطفا این قدر با اطمینان نگویید اجنه تخیلی هستند ، شاید بعدها قبول کنید که وجود دارند.:smile:

ببینید مثلا گاهی، شخصی که تحت عمل جراحی قرار دارد ، بعد از عمل تمام جزئیات مربوط به جراحی را تعریف میکند ، این حالت چگونه ممکن است؟
وسیله ی مغز برای دیدن چشم است ، که در حال بیهوشی از کار میفتد ، پس این شخص اطلاعاتش را در این مدت از چه طریقی به دست آورده؟

Hack

عضو جدید
اینکه که علم و عقل غیر مادی هست چون یک حجم بزرگ در یک حجم کوچک رو نمیشه با ماده گنجاند، یک حرف عجیبی هست که ماده رو سه حالت جامد و مایع و گاز فقط تصور میکند.

منظور از آن مثال تمیز عقل و مغز بود.
اتفاقا برعکس .
عجیب این است که شما در مقام پاسخ ،تنها به فرضیات خود توجه دارید.
یعنی یک سلسله فرضیاتی در ذهن خود دارید و تنها قیاستان با آن فرضیات است و هیچ سخن و ادله دیگری که بر خلاف فرضیه شما باشد را بر نمی تابید.
حرف های بالا کلام بنده نبود و بنده از کلام صدرالمتالهین استفاده کرده بودم در بیان مقام غیر مادی علم.
بنده در کجا گفتم یا حتی اشارتی کردم که ماده یعنی جامد،مایع،گاز؟
مثال نقض صدا و امواج .
اینها مایع هستند یا گاز یا جامد؟
شما از واژه ها و ترکیب اونها در ذهن، به عنوان یک پدیده غیرمادی یاد میکنین !!!

کلمه ای را که قرمز کرده ام را قدری موشکافی نمایید تا تعریف شما از ذهن برایم مشخص گردد.

آن چیزی که میگید عقل میشه بفرمایید از کجا میاد؟ از مغز؟ مغز برای اندیشیدن نیاز به واژه هایی مثل برف و تناقض و... که مثال زدین داره یا نداره؟واژه از کجا میاد؟ واژه دست ساز بشر هست از پدیده های مادی و ساخت مفهوم به کمک آنها.

انگار بگیم تاریخ یک پدیده غیرمادی هست، شعر غیر مادی هست !!! اصلا برای واژه ها و مفاهیم بحث ماده و غیرماده رو نمیشه مطرح کرد !!!
در باب تعریف عقل سخن رو به درازا می کشد .
ولی یک چیز برای بنده نامفهوم ماند و آن واژه است.
بهتر است شما بگویید واژه از کجا آمده است. ساخته دست بشر است یعنی چه؟
اما درباب غیر مادی بودن برخی از اوصاف انسان:
اوصاف جسم از قبیل رنگ ، اندازه ، وزن و ... ، همگی محسوس می باشند. از طرف دیگر انسان دارای اوصافی غیر محسوس می باشد نظیر شجاعت ، حیا ، شادی ، اختیار ، اراده و ... . پس انسان افزون بر جنبه ی مادّی ، دارای بعد غیر مادّی نیز می باشد که این حالات اوصاف آن بُعد می باشند.
ممکن است گفته شود که این اوصاف نتیجه ی فعل و انفعالات شیمیایی بدن هستند.
اینکه این امور همراه با برخی فعل و انفعالات بدنی نیز هستند ، هیچ خدشه ای بر غیر مادّی بودن این امور نمی زند ؛ چون ما غیر مادّی بودن این امور را به نحو علم حضوری ادراک می کنیم ؛ بخصوص در مورد علم و اراده و اختیار. و اگر با دقّت و موشکافانه نظر کنیم ، در حقیقت این فعل و انفعالات بدنی هستند که معلول اراده و اختیار می باشند نه برعکس. یعنی چنین نیست که مغز به کار بیفتد و بعد ما اراده کنیم ، بلکه چون ما اراده می کنیم مغز فرمان می دهد و اعصاب به کار می افتند و اعضاء را به حرکت در می آورند. پس آنکه اراده می کند مغز نیست.

وقتی علم من شد نتیجه ی اثر واکنش شیمیایی مغز من ؛ پس چه بسا تمام این علوم و دانسته ها را هم مغز خود من ساخته است. پس جناب شما ، در حقیقت گرفتار سفسطه و سدّ باب علم شده اید.

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظور از آن مثال تمیز عقل و مغز بود.
اتفاقا برعکس .
عجیب این است که شما در مقام پاسخ ،تنها به فرضیات خود توجه دارید.
یعنی یک سلسله فرضیاتی در ذهن خود دارید و تنها قیاستان با آن فرضیات است و هیچ سخن و ادله دیگری که بر خلاف فرضیه شما باشد را بر نمی تابید.
حرف های بالا کلام بنده نبود و بنده از کلام صدرالمتالهین استفاده کرده بودم در بیان مقام غیر مادی علم.
بنده در کجا گفتم یا حتی اشارتی کردم که ماده یعنی جامد،مایع،گاز؟
مثال نقض صدا و امواج .
اینها مایع هستند یا گاز یا جامد؟

کلمه ای را که قرمز کرده ام را قدری موشکافی نمایید تا تعریف شما از ذهن برایم مشخص گردد.

در باب تعریف عقل سخن رو به درازا می کشد .
ولی یک چیز برای بنده نامفهوم ماند و آن واژه است.
بهتر است شما بگویید واژه از کجا آمده است. ساخته دست بشر است یعنی چه؟
اما درباب غیر مادی بودن برخی از اوصاف انسان:
اوصاف جسم از قبیل رنگ ، اندازه ، وزن و ... ، همگی محسوس می باشند. از طرف دیگر انسان دارای اوصافی غیر محسوس می باشد نظیر شجاعت ، حیا ، شادی ، اختیار ، اراده و ... . پس انسان افزون بر جنبه ی مادّی ، دارای بعد غیر مادّی نیز می باشد که این حالات اوصاف آن بُعد می باشند.
ممکن است گفته شود که این اوصاف نتیجه ی فعل و انفعالات شیمیایی بدن هستند.
اینکه این امور همراه با برخی فعل و انفعالات بدنی نیز هستند ، هیچ خدشه ای بر غیر مادّی بودن این امور نمی زند ؛ چون ما غیر مادّی بودن این امور را به نحو علم حضوری ادراک می کنیم ؛ بخصوص در مورد علم و اراده و اختیار. و اگر با دقّت و موشکافانه نظر کنیم ، در حقیقت این فعل و انفعالات بدنی هستند که معلول اراده و اختیار می باشند نه برعکس. یعنی چنین نیست که مغز به کار بیفتد و بعد ما اراده کنیم ، بلکه چون ما اراده می کنیم مغز فرمان می دهد و اعصاب به کار می افتند و اعضاء را به حرکت در می آورند. پس آنکه اراده می کند مغز نیست.

وقتی علم من شد نتیجه ی اثر واکنش شیمیایی مغز من ؛ پس چه بسا تمام این علوم و دانسته ها را هم مغز خود من ساخته است. پس جناب شما ، در حقیقت گرفتار سفسطه و سدّ باب علم شده اید.

خیلی تلخه ولی واقعیت اینه که تمام اعمال و رفتار و تفکر ما نتیجه واکنشهای شیمیایی الکتریکی مغزه و اختیار وجود نداره مغز خیلی پیچیدست و به مرور تحقیقات داره مشخص میکنه هر عکس العمل انسان مربوط به اثر چه ماده ای و کدوم بخش مغزه ... منتها کندی این تحقیقات به دلیل اخلاقیه که نمیشه اونطور که روی موش ازمایش میکنند انسان رو هم آزمایش کنند مثلن یه بخش از مغز انسان رو بردارند یا یه ماده ای تزریق کنند و عکس العمل انسان رو ببینند و ...

Hack

عضو جدید
خیلی تلخه ولی واقعیت اینه که تمام اعمال و رفتار و تفکر ما نتیجه واکنشهای شیمیایی الکتریکی مغزه و اختیار وجود نداره مغز خیلی پیچیدست و به مرور تحقیقات داره مشخص میکنه هر عکس العمل انسان مربوط به اثر چه ماده ای و کدوم بخش مغزه ... منتها کندی این تحقیقات به دلیل اخلاقیه که نمیشه اونطور که روی موش ازمایش میکنند انسان رو هم آزمایش کنند مثلن یه بخش از مغز انسان رو بردارند یا یه ماده ای تزریق کنند و عکس العمل انسان رو ببینند و ...

حرف خود را دوباره تکرار می کنم.
تمیز دهید عقل را با مغز.
علم پزشکی و تجربه نشان داده که تمام اجزاء بدن انسان و حتّی مغز او از سی و پنج سالگی رو به زوال و ویرانی و فرسودگی می گذارند ؛
امّا قوای عقلی انسان تا به کهولت نرسیده رو به ترقّی است.
بخصوص هر چه انسان از عقل خود بیشتر استفاده کند به همان اندازه قویتر می شود.
بنا بر این معلوم می شود که قوّه ی عقلی آدمی مستقرّ در عضوی از اعضاء نیست و الّا همراه با زوال آن تضعیف می شد.
پس انسان دارای بُعدی غیر جسمانی نیز هست که عقل از قوای آن می باشد.
ممکن است اشکال شود که: عقل به خاطر اینکه زیاد از آن کارکشیده می شود تقویت می شود.
گوییم : دقیقاً همین مطلب گواه است که عقل جسمانی نمی باشد. چون جسم هر چه بیشتر کار کند بیشتر فرسوده می شود.

sea ray

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمیز دهید عقل را با مغز.
علم پزشکی و تجربه نشان داده که تمام اجزاء بدن انسان و حتّی مغز او از سی و پنج سالگی رو به زوال و ویرانی و فرسودگی می گذارند ؛
بنا بر این معلوم می شود که قوّه ی عقلی آدمی مستقرّ در عضوی از اعضاء نیست و الّا همراه با زوال آن تضعیف می شد.
ممکن است اشکال شود که: عقل به خاطر اینکه زیاد از آن کارکشیده می شود تقویت می شود.
گوییم : دقیقاً همین مطلب گواه است که عقل جسمانی نمی باشد. چون جسم هر چه بیشتر کار کند بیشتر فرسوده می شود.

فکر میکنم منظور شما از عقل همون تجربه مربوط به حافظه باشه که به مرور اطلاعات ذخیره شده در مغز بیشتر میشه و به عکس العمل کمک میکنه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Shopenhaver

عضو جدید
تمیز دهید عقل را با مغز.

کی به شما گفته قوای عقلی انسان با افزایش سن، افزایش میابد؟؟!!!!!!!!!!!!!!
منظورتون از قوای عقلی چیه؟ شما خیلی حرف های کلی زدین، منظورتون از عقل خیلی غیر واضح هست.

درک ریاضیات رو بخشی از عقل میدونین یا نه؟
واقعا فکر کردین یک انسان 80 ساله مثل یک انسان جوان عقلش طراوت داره؟

بازی شطرنج چطور؟ یک فعالیت عقلی و فکری هست، اما از یک سنی بزرگترین شطرنج بازان دنیا هم به جوانان میبازند.
عجیبه عقل رو با افزایش سن مدام در حال تکامل و مستقل از مغز فرض میکنین !!!!!!!

آی کیو هم کاملا به تعداد سلول های مغزی و حجم مغز مربوط هست، هر چیزی در طبیعت تا یکجا اوج میگیره و سپس رو به زوال میره.
یک درخت تا جایی رشد میکنه و بیشترین میوه رو میده، سپس میوه هاش کم میشه و نهایتا میخشکه.

طبیعت پیوسته رو به زوال نمیرود، ابتدا اوج و سپس سقوط.

*Essi*

اخراجی موقت
لطفا این قدر با اطمینان نگویید اجنه تخیلی هستند ، شاید بعدها قبول کنید که وجود دارند.:smile:

ببینید مثلا گاهی، شخصی که تحت عمل جراحی قرار دارد ، بعد از عمل تمام جزئیات مربوط به جراحی را تعریف میکند ، این حالت چگونه ممکن است؟
وسیله ی مغز برای دیدن چشم است ، که در حال بیهوشی از کار میفتد ، پس این شخص اطلاعاتش را در این مدت از چه طریقی به دست آورده؟

وجود موجوداتی مثل جن و دیو و پری و.... مانند باورهایی مثل قرار داشتن زمین روی شاخ گاو هستند که از همون ابتدا استنادشون به کتاب های مقدس و افسانه سرایی های مردم بوده، علم از یک حدی به بعد رو میتونه خرافات معرفی کنه.

امروز ریزترین موجودات روی زمین شناخته شده اند و بافت همشون از سلول و... هم تایید شده، اینکه موجودی ازآتش هست و دیده نمیشود و اگر هم دیده میشود مجانین تعریف کرده اند، مطمئنا کاملا رد هست.
.
.
.
یعنی چی همه جزئیات جراحی رو تعریف میکنه؟
چرا بازی یکسری آدم شیاد رو میخورین آخه.

من شمارو ببرم توی اتاق عمل و بالا سر یک جراح بایستید و یک ساعت نگاه کنید، بعدا بگم هرچی دیدی بنویس، انصافا چند درصدش رو میتونی بنویسی؟
اون افرادی هم که عمل میکنند اکثرشون قبل عمل، با فیلم و.... عمل های دیگران رو بررسی میکنند تا دقیق بفهمند قراره چه عملی روشون انجام بشه. بعدا موقع بیداری یکسری کلیات میگن شما فکر میکنید روحشون بالای سر عمل بوده. :(