آیا حیوانات نیز بهشت و جهنم دارند؟

آیا حیوانات نیز بهشت و جهنم دارند؟

• مجموع رای دهندگان
    11

drippy*

عضو جدید
اکثر مفسران قرآن کریم با استفاده به آیات و روایات زیاد معتقدند که حیوانات مانند انسا در قیامت محشور می شوند. یکی از آیات این است:
"هیچ جنبنده ای در زمین و هیچ پرنده ای که با دو بال خود پرواز می کند،‌ نیست، مگر این که امت هایی همانند شما هستند. ما هیچ چیز را در این کتاب فروگزار نکردیم سپس همگی به سوی پروردگارشان محشور می گردند".[24]
مرحوم علامه طباطبایی دربارة‌ محشور شدن حیوانات می فرماید:"آیات در این باره بسیار و روایات از حد شمار بیرون است. آیا حشر حیوانات شبیه حشر انسان است و آن ها هم برانگیخته شده و اعمالشان حاضر گشته، طبق آن پاداش یا کیفر می بینند؟پاسخ:آری معنای محشور شدن همین است".[25]
آیت الله مصباح یزدی می نویسد:"آیات قرآن دلالت دارد بر این که حیوانات حشر دارند،[26] از جمله:"و اذالوحوش حشرت؛ و در آن هنگامی که حیوانات وحشی محشور می شوند".[27]
از ابوذر نقل شده:خومت پیامبر(ص) بودیم که دو بُز به یکدیگر شاخ زدند، حضرت فرمود:می دانید چرا این ها به یکدیگر شاخ زدند؟عرض کردند:نه، فرمود:ولی خدا می داند چرا و به زودی میان آن ها داوری خواهد کرد.[28]
امام صادق(ع) فرمود:"شتری که سه بار (در خبر دیگر هفت بار) با او به حج رفته باشند از چارپایان بهشت می شود".[29]
امام زین العابدین(ع) به پسرش امام باقر(ع) وصیت کرد:"من با شترم بیست بار به حج رفته ام. وقتی مُرد دفنش کن تا طعمة درندگان نشود، زیرا رسول خدا(ص) فرمود:شتری که هفت مرتبه با او به عرفات رفته باشند، خدا آن را از چهار پایان بهشت قرار می دهد".[30]
نتیجه:حیوانات در قیامت محشور می شوند و طبق اعمالشان پاداش و کیفر می بینند.
[24] انعام(6) آیة 38.
[25] تفسیر المیزان (ترجمه) ج 7، ص 118.
[26] محمد تقی مصباح یزدی، معارف قرآن، ص 380.
[27] تکویر (81) آیة 5.
[28] تفسیر نورالثقلین، ج1، ص 715، حدیث 69.
[29] همان، ‌حدیث 68.
[30] همان، حدیث 70.

اقوال در باب حشر حیوانات به چند دسته تقسیم می شوند:
1.عده ای به طور کلی حشر حیوانات را قبول ندارند. دلیلشان هم این است که حشر را فرع تکلیف می دانند و تکلیف را هم فرع عقل و اختیار. و چون حیوانات را فاقد عقل و اختیار می دانند قائل به حشر حیوانات نیستند.
2. عده ای حشر حیوانات را قبول ندارند اما اجمالا حشر بعضی حیوانات را به دلیل وجود برخی از روایات قبول می کنند مانند سگ اصحاب کهف...
3. عده ای هم حشر حیوانات را قبول دارند
توجیه دلیل منکرین حشر حیوانات:
تكليف مراحلى دارد و هر مرحله، ادراك و عقلى متناسب با خود مى‏خواهد. مرحله ساده و پايين‏ترى از تكليف تصور مى‏شود كه اندكى فهم و شعور، براى آن كافى است. ما نمى‏توانيم چنان فهم و شعور و تكاليفى را به طور كلى، درباره حيوانات انكار كنيم. چنانچه درباره كودكان و ديوانگانى كه پاره‏اى از مسائل را مى‏فهمند، انكار همه تكاليف مشكل است.همچنین نفی هرگونه اختیاری با توجه به افعال مدبرانه فوق غریزه ای بعضی حیوانات مانند مورچه و زنبور عسل مشکل است.
لذا از لحاظ عقلی محذوری برای حشر حیوانات وجود ندارد.

دلیل عقلی : با توجه به مطالب فوق و با توجه به اینکه اجمالًا بعضى از آنها را مى‏بينيم كه در عمل خود ظلم مى‏كنند و برخى ديگر را مشاهده مى‏كنيم كه احسان را رعايت مى‏كنند بايد بگوييم كه حيوانات نيز حشر دارند.
دلیل نقلی قرآنی: از آیاتی چون آیه 38 سوره مبارکه انعام (ما مِنْ دَابَّةٍ فِى الْأَرْضِ وَ لا طائِرٍ يَطِيرُ بِجَناحَيْهِ إِلَّا أُمَمٌ أَمْثالُكُمْ ما فَرَّطْنا فِى الْكِتابِ مِنْ شَىْ‏ءٍ ثُمَّ إِلى رَبِّهِمْ يُحْشَرُونَ) و آیه 5 سوره مبارکه تکویر (و اذا الوحوش حشرت) بعضی چنین استفاده کردند
دلیل نقلی روائی: در روايات اسلامى نيز احاديث متعددى در زمينه رستاخيز حيوانات ديده مى‏شود، از جمله: از ابوذر نقل شده كه مى‏گويد: ما خدمت پيامبر (ص) بوديم كه در پيش روى ما دو بز به يكديگر شاخ زدند، پيغمبر (ص) فرمود، مى‏دانيد چرا اينها به يكديگر شاخ زدند؟ حاضران عرض كردند: نه، پيامبر (ص) فرمود ولى خدا مى‏داند چرا؟ و به زودى در ميان آنها داورى خواهد كرد،(1). و در روايتى از طرق اهل تسنن از پيامبر نقل شده که فرمود: «ان الله يحشر هذه الامم يوم القيامة و يقتص من بعضها لبعض حتى يقتص للجماء من القرناء خداوند تمام اين جنبندگان را روز قيامت بر مى‏انگيزاند و قصاص بعضى را از بعضى مى‏گيرد، حتى قصاص حيوانى كه شاخ نداشته و ديگرى بى‏جهت به او شاخ زده است را از او خواهد گرفت،(2)
(1) تفسير مجمع البيان و نور الثقلين
(2)تفسير المنار

[h=1]نظر شما چیست؟[/h]

drippy*

عضو جدید
فکر میکنم این بحث جالب باشه
اولین بار از زبون معلم معارف دبیرستانمون این بحث مطرح شد تا اون موقع فکر میکردم حیوونا چون قدرت تفکر وتعقل ندارن پس بازخواست هم نمیشن ولی فهمیدم این طور نیست
معلممون یه مثالی زد که اگه گرگی سیر باشه وبی دلیل گوسفندی رو شکار کنه مرتکب گناه شده این برای من خیلی عجیب بود
از همه دوستان میخوام که حتما نظرشونو بگن ودربارش توضیح بدن واگر اطلاعاتی دارید در اختیار همه بزارید
برای خود من این سوال پیش اومده وهرچقدر هم که رصد کردم چیز زیادی پیدا نکردم
انگار خیلی جدی درباره این موضوع صحبت نشده یا شاید مهم نبوده یا شاید من ندیدم
از دوستان خواهش میکنم اگه کتابی در این زمینه میشناسن حتما معرفی کنن

از همه ممنونم
:gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

m sadeq

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی از حیوانات در محشر حضور دارند و وارد بهشت میشوند
سگ اصحاب کهف،شتر صالح و دو حیونه دیگه که یادم نیست
حشر و روز قیامت یرای حسا و کتاب است
از حیوانی که خداوند به او عقل نداده چه حسابی به عمل میآید؟
پس نه حسابی دارند و نه بهشتو جهنمی