آيا 13 عددی نحس است؟!

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
آيا 13 عددی نحس است؟!

اگر از کوچه پس کوچه‌های قدیمی شهرآنجایی که هنوز رگه‌هایی از خانه‌های قدیمی کاهگلی یافت می‌شود گذر کنیم هنوز هم پلاکهای خانه‌هایی را می توان دید که روی آن 1+12 به جای سیزده نوشته شده است، علت آن را در اعتقادات مردم می توان یافت تحت این عنوان: نحس بودن ۱۳ !

از عدد سیزده در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان عدد بد یُمن یاد می‌شود. یک نظریهٔ غیر قابل تأیید آن است که این عدد،از آنجاییکه اولین عددی است که با شمارش انگشتان و دو پا دیگر قابل شمارش نیست، انعکاس ترس انسان‌ از نادانسته‌ها است.

در فرهنگ ایرانیان نیز عدد ۱۳، عدد بد شانسی است. به همین علت ایرانیان سیزدهمین روز سال نو را به گردش در طبیعت می‌روند تا بلکه نحسی آن روز را در کنند. به روز سیزدهم هر سال نیز سیزده‌به‌در می‌گویند.

آنچه در ادامه خواهید خواند جادوی ۱۳ است که به نظر جالب می رسد:

- ۱۳ عدد اول است.

- 13-۱^۲ عدد اول مرسن است.

- ۱۳جسم ارشمیدسی موجود است. (اجسام ارشمیدسی اجسامی هستند که وجوه آنها چند ضلعی بوده، نه لزوما از یک نوع ، و کنجهای آنها مساوی هستند.)

- عدد ۱۳کوچکترین Emirp است. (Emirp عدد اولی است که اگر ارقام آن را معکوس کنیم مجددا عددی اول خواهد بود مثلا اعداد ۱۳، ۱۷،۳۱، ۳۷،.....)

- ۱۶۹=۲^۱۳ بامعکوس کردن ارقام آن داریم: ۹۶۱=۲^۳۱ یعنی رقم های آن مجددا معکوس می شود.

- ۲^۱۳، 1+!۱۲ را عاد می‌کند.

- ۱۳عدد Happy است.(برای دانستن این که عددی Happy است، مجموع مربعات رقمهای عدد را پیدا کرده و دوباره مجموع مربعات عدد بدست آمده را حساب می‌کنیم با ادامه این روند اگر به عدد ۱ دست پیدا کردیم آنگاه به آن عدد Happy گفته می‌شود. مثلا برای عدد سیزده ۱۰="۲^۳+۲^۱ و ۱=۲^۰+۲^۱ بنابراین۱۳" عدد Happyاست.)

- شاخه زیتونی که در پشت دلارهای آمریکا کشیده شده است ۱۳ برگ دارد.

- ۲^۱۳عدد !(۱- ۱۳)+ ۱را عاد می‌کند بنابراین یک عدد اول ویلسون (Wilson Prime) است. ( هر عدد اول p که،p و p^۲، مقدار p-۱)!+۱ ) را عاد کنند، عدد اول ویلسون نامیده می‌شود. مثلا عدد ۵ عدد ویلسون است. تنها اعداد شناخته شده ۵ و ۱۳و ۵۶۳ است .)

- چرتکه چینی دارای سیزده ستون مهره‌ برای محاسبات است.

- ۱۳بزرگترین عدد اولی است که می تواند به دو عدد متوالی به صورت n^2+3 افراز می شود.

- 13^13-13+1 عدد اول است.

- نخستین حفره‌ی اول با طول سیزده بین دو عدد ۱۱۳و ۱۲۷اتفاق می‌افتد. (منظور از حفره‌ی اول تعداد اعداد مرکب بین دوعدد اول متوالی است.)

- ۱۳ کوچکترین عدد اول جایگشت‌پذیر (Permutable Number) است. ( این اعداد، اعداد اولی حداقل با دو رقم مجزا هستند که با تجدید آرایش در رقم هایشان همچنان عددی اول باقی می مانند مثلا برای عدد ۳۳۷ ، ۷۳۳ و ۳۷۳ و ۳۳۷ عدد اول است از دیگر اعداد از این قسم می‌توان به ۱۳,۱۷,۳۷,۷۹,۱۱۳,۱۱۹و جایگشتهای آن اشاره کرد.)
- هشت عدد اول دیگر می‌تواند به وسیله تغییر یک رقم از ۱۳ تولید شود.{۱۱, ۱۷, ۱۹, ۲۳, ۴۳, ۵۳, ۷۳, ۸۳}

- نخستین بار پرچم امریکا ۱۳ ستاره و ۱۳ خط داشت که نشان دهنده تعداد مستعمرات اصلی این کشور بود.

- عدد ۱۳ کوچکترین عددی است که ارقام آن در پایه چهار معکوس ۱۳ است. ( ۱۳ در پایه چهار ۳۱ است.)

- رویه‌ی بیضوی روی اعداد گویا که دارای نقطه‌ی گویا از مرتبه‌ی ۱۳ باشد موجود نیست.

- ۲^۱۳= 7+8+000+19

- عدد ۲^۱۳توسط مربعات مجزای اعداد ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۵ و ۶ بیان می‌شود.

- طولانی ترین رکورد پرواز یک جوجه ۱۳ ثانیه است.

- ۱۳۱۲۱۱۱۰۹۸۷۶۵۴۳۲۱۲۳۴۵۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳عدد اول است.

- معکوس عدد ۲^۱۳ عددی اول است.

- ELEVEN + TWO = TWELVE + ONE (عبارت فوق تحریفی از حل معادله‌ی ۱۳ است.)

- ۱۳کوچکترین عدد اولی است که از مجموع مربعات دو عدد اول مجزا یعنی ۲^۳+۲^۲ بدست می آید.

- اقلیدس و دیافانتی هر کدام ۱۳ کتاب نوشته‌اند.

- با به کار بردن نخستین سه عدد اول داریم : ۱۳="۵+۳^۲

- فیلم" ۱۳ نوامبر" ، آلفرد هیچکاک هیچگاه به پایان نرسید.

- مجموع نخستین ۱۳عداد اول برابر ۱۳ امین عدد اول است.

- رساله ۱۳ جلدی Almagest بزرگترین کار بطلمیوس بود. قضیه‌ی ریاضی را با توجه به حرکتهای ماه ،خورشید و سیاره ها را فراهم ساخت.

- مجموع باقی مانده های حاصل از تقسیم عدد ۱۳ برنخستین اعداد اول تا ۱۳ برابر ۱۳ است.

- ۱۳کوچکترین عدد اولی است که مجموع ارقام آن مربع است.

- ۱۳کوچکترین عدد اولی است که به شکل p^2+4( که p اول است) نوشته می شود.

- اویلر ۱۳ فرزند داشت که ۵ فرزند او به سن نوجوانی رسیدن و تنها ۳ نفر باقی ماندند.

- مجموع توانهای چهارم نخستین ۱۳عدد اول به علاوه‌ی عدد یک ، عددی اول (۶۸۷۰۷۳۳) است.

- اگر برای عدد اول pداشته باشیم:p-۱)!="-۱ " mod p^۲ ) آن عدد، عدد ویلسون است. ( تنها اعداد شناخته شده ۵ ،۱۳ و ۵۶۳ است.)

- (1+13)^13-13(1+13) عددی اول است.

- بد یمن بودن روز جمعه ایی که ۱۳امین روز ماه باشد یکی از خرافات رایج در جوامع است.

- ۱۳کوچکترین عدد اولی است که به صورت مجموع مجزا از اعداد اول به شکل ۴n+۳نیست.

- به طور طعنه آمیز گفته می شود که : ۱۳ ، ۱۵ امین عدد خوشبختی است.

- ۱۳بزرگترین عدد اول فبوناچی است که(۱۳)Fاول است.

- ۱۳ از متصل شدن دو عدد نخست مثلثی ساخته می‌شود.( ۱, ۱+۲, ۱+۲+۳ ... اعداد مثلثی هستند.)

- مجموع نخستین ۱۳ عدد اول ۲۳۸که مجموع ارقامش ۱۳ است.

- به طور طبیعی هر سال ۱۲ ماه دارد اما در حقیقت ۱۳ ماه داریم تعجب نکنید ماه آسمان را فراموش کردید با دوازده ماه سال ۱۳ می شود.

- کوچکترین عدد اولی است که به صورت مجموع دو عدد اول ( ۲+۱۱) نمایش داده می‌شود و همچنین کوچکترین عدد اولی است که به صورت مجموع دو عدد مرکب (۴+۹ ) نوشته می‌شود.

- ۱۳بزرگترین عدد اول مینیمال در پای ۳ است.

- ۱۳/۱۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳۳ عدد اول است. (توجه کنید که تعداد ارقام ۳ بعد ۱ ، ۱۳ عدد است.)

- 10^13+10^11+10^7+10^5+10^3+10^2+10^0عدد" اول است که بزرگترین عدد اول نا تیتانیک (Titanic Number) است. ( NumberTitanicاعداد اولی هستند که تعداد ارقام آن بیشتر از ۱۰۰۰ است.)

- ۱۳-۱۳^۲عدد اول است.

- ۱۳+۱۳+۱۳/۱۳+۱۳*۱۳+!۱۳+۱۳^۱۳ و۱۳+۱۳+۱۳/۱۳+۱۳*۱۳+۱۳^۱۳ دو عدد پانزده رقمی اول هستند.

- ۱۳جوابی برای معادله‌ی دیوفانتوسی (Diophantine Equation) z^۲="x^۳-y^۳" است. یعنی؛ ۳^۷-۳^۸="۲^۱۳

- ماموریت قمر" آپولو ۱۳" در مسیر ماه بی نتیجه ماند علت انفجار در قسمتی از سفینه بود . نکته جالب این است که این قمر در ساعت ۱۳:۱۳ پرتاب شده بود و این اتفاق در ۱۳ اوریل شکل گرفت. ( احتمالا روز جمعه!!!!!!!!)

- ۱۳امین عدد اول مرسن عدد ۱-۵۲۱^۲ و ۱۳امین عدد لوکاس (Lucas Number) عدد۵۲۱است.)اعداد لوکاس اعدادی هستند که به نام ریاضیدان فرانسوی EdouardLucasنامگذاری شده اند و در دنباله ۱ و۳و۴و۷ و۱۱و.... قرار دارند این دنباله به صورت ذیل ساخته می شود که جمله اول ۱ و دومین جمله ۳ جمله های بعدی از مجموع دو جمله قبلی ساخته می شود مثلا جمله سوم مجموع جمله اول با دوم یعنی ۱+۳ است.

phalagh

مدیر بازنشسته
سال 79 بود، رو صندلي روديف يازده هواپيما نشسته بودم. يه نيگاهي به شماره رديفاي جلويي انداختم.
12 بعدش چهارده. رديف سيزده وجود نداشت.
شاخ در آوردم كه تو هواپيما هم از اين خرافاتا هست. البته احتمالا اونا رعايت حال مسافراي خرافاتيشون رو كرده بودن كه حاضر نميشن رو صندلي رديف سيزده بشينن.

آخرین ویرایش:

Anahita.pb

عضو جدید
یادمه سال دوم دبیرستان شماره 13 بودم تو دفتر کلاس:biggrin: اتفاقه خاصی نیفتاد اما همیشه یه ترسی داشتم:biggrin::biggrin: البته اصلا خرفاتی نیستم اما حس بدی بش دارم:D

salimipour

عضو جدید
کاربر ممتاز
من که اصلا اعتقاد به نحس بودنش ندارم / چیزی که جنبه منطقی و فکری براش نباشه مسلما خرافات / اتفاقا پیراهن فوتبال من شماه 13/ در ضمن خدا را شکر این مطلب داره کم کم توی ایران از بین میره چون نمره پلاک اصفهان 13 این نشون میده که اصلا به جنبه نحس بودن این عدد توجه نکردن و خدا را شکر توی این یک مورد منطقی عمل کردن / و انسانی بزرگی همچون حضرت علی در روز 13 رجب بدنیا امده که خود این مطلب نشون دهنده خوش یومی این عدد است
البته یکی از اساتید ما در مورد عدد 13 صحبت میکرد که نحس بودن عدد 13را برگرفته از یک ماجرای یونانی میدونست ( اگر درست گفته باشم ) البته ماجرا اون دقیقا یادم نیست ولی جنبه تاریخی داره

rf_niloofar

عضو جدید
منم اعتقاد ندارم به نحسی عدد سیزده ولی یه ذره یه جوریه
زیاد خوشم نمیاد فک کنم تحت تاثیر همین خرافه هاس
ممنون از مطلبت جالب بود

mehrshad53

اخراجی موقت
آره.
مث سگ نحسه.....
البته سگ نجسه،درسته؟
فرقش یه نقطس خوب:razz:

taha894

عضو جدید
کاربر ممتاز
جالب بود .... مرسی

اما هیچ عددی نحس نیست ، با تعابیر خودمونه که اعداد و روزها رو واسه خودمون نحسشون میکنیم .

شاد باشید و موفق در پناه حضرت حق:gol:

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سال 79 بود، رو صندلي روديف يازده هواپيما نشسته بودم. يه نيگاهي به شماره رديفاي جلويي انداختم.
12 بعدش چهارده. رديف سيزده وجود نداشت.
شاخ در آوردم كه تو هواپيما هم از اين خرافاتا هست. البته احتمالا اونا رعايت حال مسافراي خرافاتيشون رو كرده بودن كه حاضر نميشن رو صندلي رديف سيزده بشينن.

بله .می دونستم.
خوب احتمالا قبلا مشکل ساز بوده !فکر کن ! می گفتن اون صندلیه جیزه!

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
شاید این تاپیک دیگه کهنه شد اما پیشنهاد می کنم نیرنگستان صادق هدایت را بخونید.
نیرنگستان هدایت داره خرافات ایران را میگه .خیلی جالبه!(یه خط شو بخون یه هفته بخند!!!)

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
vahid2007 به به چه سعادتی؟!!!!!!!!!!!!!
شقایق 21 جون خوبن؟!

tiger_red

عضو جدید
;)بابا ول کنید این خرافاتا .یک ععر همه با این خرافات زندگی کردن و............
من خودم متولد 13 هستم و همه چیز خوبهههههههههههههههههههههههههههههه:biggrin::smile:

persian_land

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه بابا من که علاقه شدیدی به این عدد 13 دارم با هاش کلی حال میکنم