آيا ميدانيد كه ... ؟

reza_1364

مدیر بازنشسته
آیا می دانید در تغییر شکل پلاستیک تغییر حجم نداریم ولی در تغییر شکل الاستیک تغییر حجم ماده را شاهد هستیم.
اگه امکانش هست توضیح بیشتری بدین.

چون فکر کنم در کلیه فرایندهای شکل دهی تغییر حجمی نداشته باشیم.یعنی حجم تغییر نمی کنه

ehsansafa

عضو جدید
اگه امکانش هست توضیح بیشتری بدین.

چون فکر کنم در کلیه فرایندهای شکل دهی تغییر حجمی نداشته باشیم.یعنی حجم تغییر نمی کنه

بله حتما

همین طور که می فرمایید در فرایندهای شکل دهی تغییر حجم نداریم. اما تغییر شکل الاستیک فرایند شکل دهی نیست !!

تغییر شکل الاستیک از آنجا ناشی می شود که فاصله تعادلی بین اتم های ماده بیشتر می شود. در تغییر شکل الاستیک نه اتمی جابجا می شود و نه نابجایی وجود دارد. فقط کریستال به اصطلاح کش می آید. و این سبب افزایش حجم می شود. همین.:)

eder

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله حتما

همین طور که می فرمایید در فرایندهای شکل دهی تغییر حجم نداریم. اما تغییر شکل الاستیک فرایند شکل دهی نیست !!

تغییر شکل الاستیک از آنجا ناشی می شود که فاصله تعادلی بین اتم های ماده بیشتر می شود. در تغییر شکل الاستیک نه اتمی جابجا می شود و نه نابجایی وجود دارد. فقط کریستال به اصطلاح کش می آید. و این سبب افزایش حجم می شود. همین.:)

این بحث شما فکر نمی کنم زیاد پیچیده باشه! چون این تغییر حجمی که میگید ناپایدار بوده و به صورت آنی ایجاد شده و از بین میره.

ehsansafa

عضو جدید
آیا میدانید.....

چین با 502 میلیون تن فولاد خام بیشترین تولید فولاد را در دنیا دارد.

ژاپن با 28 کوره بلند 120 میلیون تن فولاد تولید می کند.

66 درصد فولاد جهان از روش کنورتور اکسیژنی و 32 درصد از روش کوره قوس الکتریکی تولید می شود.

ehsansafa

عضو جدید
آیا می دانید ....

تفاوت فولاد های زنگ نزن آستنیتی و فولاد های نسوز در چیست؟

ابتدا شباهت این دو را بررسی می کنیم. هر دو این فولاد ها مقادیر بالایی ( بیشتر از 12 درصد) کرم و نیکل دارند.
آن چه که این فولاد را زنگ نزن و یا نسوز می کند مقدار کربن آنهاست، بدین صورت که در زنگ نزن ها درصد کربن بسیار پایین ( زیر 0.08 درصد) است و تا حد ممکن تلاش می کنیم کاربید تشکیل نگردد مخصوصا کاربید کرم. ولی در نسوز ها مقدار کربن بالاتر ( چند دهم درصد) است و با افزودن سیلیسوم تلاش می کنیم کاربید بیشتری تولید کنیم. هرچه عناصر کاربید زا بیشتر باشند و کاربید پایدار در دمای بالاتر تولید کنند درجه نسوزندگی فولاد بالاتر است.;)

بالا