آيا ارئه ريزمتره توسط پيمانكارالزامي است؟

pol33302

عضو جدید
باسلام به مهندسين عزيز.
من مهندس نيستم ولي يك سوال دارم كه خيلي برام مهمه.آياشركتهاي پيمانكاري كه براي موسسات وشركتهاي دولتي پروژه اي رااجراميكنندملزم به ارائه ريزمتره هستند؟طبق كدام قانون يادستورالعمل يابخشنامه؟
آياآنهاميتوانندمقاديرواحجام كارشان رابدون ارائه ريزمتره ومستقيما درصورت وضعيت قيدكنند.دراينصورت ناظركارفرما چگونه مقاديرراكنترل ميكند.؟

Alireza_2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
باسلام به مهندسين عزيز.
من مهندس نيستم ولي يك سوال دارم كه خيلي برام مهمه.آياشركتهاي پيمانكاري كه براي موسسات وشركتهاي دولتي پروژه اي رااجراميكنندملزم به ارائه ريزمتره هستند؟طبق كدام قانون يادستورالعمل يابخشنامه؟
آياآنهاميتوانندمقاديرواحجام كارشان رابدون ارائه ريزمتره ومستقيما درصورت وضعيت قيدكنند.دراينصورت ناظركارفرما چگونه مقاديرراكنترل ميكند.؟

سلام

آره ملزم به ارائه ریز متره یا همون صورت وصعیت هستن.

در کارهای دولتی هزینه کار طبق فهرست بهای مربوطه توسط مشاور آنالیز میشه و قیمت پروژه مشخص میشه. طبق قراردادی که بسته شده بین پیمانکار و دولت پیمانگار موظف میشه طبق فهرست بها صورت وضعیت بنویسه تا پس از تایید مشاور و کارفرما به دیحسابی دولت بره و اونجا تبدیل به پول بشه. در بعضی موارد که توی فهرست بها نیومده با توافق پیمانکار-کارفرما و مشاور فاکتور مربوط به اون کار پیوست صورت وضعیت میشه یا صورتجلسه ای نوشته میشه که نشون میده این کار انجام شده و به تایید همه میرسه.

نه هیچ چیزی رو نمیتونن بدون ارائه ریز متره پولش رو بگیرن.

در تمام موارد باید ریز متره باشه. ریز متره ابنیه. عملیات خاکی و ....

sezar1

عضو جدید
بله همانطور كه مهندس گفتن هست ولي باز بسته به نوع قرارداد پيمانكار موظف به ارسال صورت وضعيت هست مثلا در بعضي مواقع با توافق كارفرما محاسبه صورت وضعيت متر مربعي هم متواند باشد...ولي كلي قرارداد داريم كه كلا قرارداداي فهرست بهايي و ep و epc بر اساس يك فرمت فهرست بهايي استاندارد هستن.
ولي واسه پول گرفتن كلي بايد claim كني و صورتمجالس تهيه كني....:surprised:

بالا